Født: 14 juli 1962
Klub: Silkeborg Atletik Klub 77
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2022. |
Kuglestød 5.0 kg [2] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.90 | PB | 1 | 60 | Randers | Randers | 8.6.22 | ||||
| ||||||||||
9.41 | PB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||
| ||||||||||
Diskoskast 1.0 kg [1] | ||||||||||
28.13 | PB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||
| ||||||||||
Spydkast 600 gram [2] | ||||||||||
31.20 | PB | 1 | 60 | Randers | Randers | 8.6.22 | ||||
| ||||||||||
32.96 | PB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||
|
Stangspring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2.10 | SB | Skive | Skive | 13.5.19 | ||||
Kuglestød 6.0 kg [1] | ||||||||
9.33 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 7.7.19 | ||||
Diskoskast 1.5 kg [2] | ||||||||
25.50 | PB | Skive | Skive | 13.5.19 | ||||
24.98 | Silkeborg | Silkeborg | 7.7.19 | |||||
Vægtkast 11.34 kg [1] | ||||||||
8.27 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 7.7.19 | ||||
Hammerkast 6.0 kg [1] | ||||||||
24.51 | PB | - | Silkeborg | -, Silkeborg | 7.7.19 | |||
Spydkast 700 gram [2] | ||||||||
33.89 | SB | Skive | Skive | 13.5.19 | ||||
32.55 | Silkeborg | Silkeborg | 7.7.19 | |||||
Kaste 5-kamp M50 [1] | ||||||||
2309 | PB | 50 | Silkeborg | Silkeborg | 7.7.19 | |||
Højdespring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.40 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 11.6.16 | ||||
Stangspring [1] | ||||||||
2.32 | PB | Skive | Skive | 25.5.16 | ||||
Spydkast 700 gram [2] | ||||||||
32.98 | PB | Skive | Skive | 25.5.16 | ||||
34.44 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 11.6.16 |
Højdespring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.30 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.15 |
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
35.55 | SB | Randers | Randers | 8.6.11 |
Højdespring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.45 | PB | Randers | Randers | 8.6.09 | ||||
Stangspring [1] | ||||||||
2.20 | PB | Randers | Randers | 8.6.09 | ||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
37.37 | SB | Randers | Randers | 8.6.09 |
Spydkast 800 gram [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
35.76 | PB | Ålborg | Ålborg | 21.5.08 | ||||
37.40 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.08 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:15.0h | PB (71) | Aalborg | Aalborg | 23.8.89 | ||||
3000 m forh. [2] | ||||||||
8:48.85 | PB | Aarhus | Aarhus | 6.7.89 | ||||
9:13.45 | 3 | DM | København | DM, København | 13.8.89 | |||
[1] | ||||||||
855.00 | 21 | VM | Stavanger, NOR | VM, Stavanger, NOR | 19.3.89 | |||
Denmark | ||||||||
Mads Jacobsen, Thomas Sørensen Stig Nørregård, Steen Christensen | ||||||||
Cross 12 km [1] | ||||||||
45:34 | 169 | VM | Stavanger, NOR | VM, Stavanger, NOR | 19.3.89 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:23.07 | PB | Aarhus | Aarhus | 31.7.88 | ||||
3000 m forh. [1] | ||||||||
9:02.53 | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 7.8.88 |
3000 m forh. [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:57.75 | PB | 1 | DM | Glostrup | DM, Glostrup | 9.8.87 |
1 mile [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:17.7h | PB | Aarhus | Aarhus | 6.8.86 | ||||
10 km [1] | ||||||||
29:43 | PB | Holstebro | Holstebro | 8.3.86 | ||||
3000 m forh. [1] | ||||||||
8:58.83 | PB | 2 | DM | København | DM, København | 10.8.86 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:34.28 | PB (45) | 8 | 19 h1 | EM U20 | Utrecht, NED | EM U20, Utrecht, NED | 21.8.81 | |
Cross team 176 km [1] | ||||||||
176.00 | 11 | 19 | VM | Madrid, ESP | VM, Madrid, ESP | 28.3.81 | ||
Denmark | ||||||||
Ole Hansen, Kim Taylor Søren Munch, Peter Gylling | ||||||||
Cross 7.25 km [1] | ||||||||
23:30 | 41 | 19 | VM | Madrid, ESP | VM, Madrid, ESP | 28.3.81 |
Placering på danske alletiders liste på dato
3000 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 8:15.0h | Aalborg | 23.8.89 | ||
5000 m | |||||
Ude | 14:23.07 | Aarhus | 31.7.88 | ||
10 km | |||||
Ude | 29:43 | Holstebro | 8.3.86 | 43 | |
3000 m forh. | |||||
Ude | 8:48.85 | Aarhus | 6.7.89 | 15 | |
Højdespring | |||||
Ude | 1.45 | Randers | 8.6.09 | ||
Stangspring | |||||
Ude | 2.32 | Skive | 25.5.16 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 37.40 | Silkeborg | 4.10.08 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:17.7h | Aarhus | 6.8.86 | ||
Kuglestød 5.0 kg | |||||
Ude | 9.41 | Greve | 4.9.22 | ||
Kuglestød 6.0 kg | |||||
Ude | 9.33 | Silkeborg | 7.7.19 | ||
Diskoskast 1.0 kg | |||||
Ude | 28.13 | Greve | 4.9.22 | ||
Diskoskast 1.5 kg | |||||
Ude | 25.50 | Skive | 13.5.19 | ||
Vægtkast 11.34 kg | |||||
Ude | 8.27 | Silkeborg | 7.7.19 | ||
Hammerkast 6.0 kg | |||||
Ude | 24.51 | Silkeborg | 7.7.19 | ||
Spydkast 600 gram | |||||
Ude | 32.96 | Greve | 4.9.22 | ||
Spydkast 700 gram | |||||
Ude | 34.44 | Silkeborg | 11.6.16 | ||
Kaste 5-kamp M50 | |||||
Ude | 2309 | Silkeborg | 7.7.19 |
1 mile: | 1 |
3000 m: | 2 |
5000 m: | 1 |
10 km: | 1 |
3000 m forh.: | 5 |
Højdespring: | 3 |
Stangspring: | 3 |
Kuglestød 5.0 kg: | 2 |
Kuglestød 6.0 kg: | 1 |
Diskoskast 1.0 kg: | 1 |
Diskoskast 1.5 kg: | 2 |
Vægtkast 11.34 kg: | 1 |
Hammerkast 6.0 kg: | 1 |
Spydkast 600 gram: | 2 |
Spydkast 700 gram: | 4 |
Spydkast 800 gram: | 4 |
Cross team: | 1 |
: | 1 |
: | 1 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
3000 m forh. | ||||
DM | 1986 | 2 | 8:58.83 | |
DM | 1987 | 1 | 8:57.75 | |
DM | 1988 | 2 | 9:02.53 | |
DM | 1989 | 3 | 9:13.45 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
VM | 1989 | 21 | 855.00 | ||||||
Cross | |||||||||
VM | 1989 | 169 | 45:34 | ||||||
3000 m | |||||||||
EM U20 | 1981 | 8 | 19 h1 | 8:34.28 | |||||
Cross team | |||||||||
VM | 1981 | 11 | 19 | 176.00 | |||||
Cross | |||||||||
VM | 1981 | 41 | 19 | 23:30 |