Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Frederik Schou-Nielsen

Født: 5 februar 1996

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐guld
  •  1 DM‐sølv
  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

50 m  [3]
6.06
i
PB KøbenhavnKøbenhavn4.1
6.06
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn4.1
6.03
i
PB KøbenhavnKøbenhavn4.1
60 m  [7]
6.97
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
6.88
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
6.96
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL2.2
6.93
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL2.2
6.91
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2
7.02
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
6.92
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
100 m  [12]
10.79
SB KøbenhavnKøbenhavn4.70.0
10.80
KøbenhavnKøbenhavn4.7+0.2
10.83
TårnbyTårnby11.7+1.9
10.66
SB TårnbyTårnby11.7+0.5
10.86
KøbenhavnKøbenhavn27.7-2.7
10.69
HvidovreHvidovre1.8+0.9
10.55
SB HvidovreHvidovre1.8+1.0
10.59
AarhusAarhus8.8+0.6
10.73
DMKøbenhavnDM, København15.8+1.7
10.60
DMKøbenhavnDM, København15.8+1.1
10.58
FrederiksbergFrederiksberg25.8+1.8
10.64
AarhusAarhus6.9-1.3
4 x 100 m stafet  [1]
40.36
DUR DUR-14 PB AarhusAarhus6.9
 Sparta AM
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
4 x 200 m stafet  [1]
1:28.25
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2
 Sparta AM
Frederik Schou-Nielsen, Festus Asante
Sebastian Ree Pedersen, Gustav Lundholm Nielsen

2019

60 m  [9]
6.87
i
=PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1
6.87
i
=PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1
6.93
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
6.91
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2
6.82
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2
6.87
i
FolksamSätra, SWEFolksam, Sätra, SWE4.2
6.88
i
FolksamSätra, SWEFolksam, Sätra, SWE4.2
6.89
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
7.10
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
100 m  [13]
10.77
SB BagsværdBagsværd18.5-2.3
10.52
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5+2.0
10.44
w
Skara, SWESkara, SWE6.6+2.2
10.46
PB Skara, SWESkara, SWE6.6+1.1
10.73
KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.8
10.62
KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.0
10.65
EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR25.6+0.5
10.65
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA8.7-0.2
10.67
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA9.7-0.2
11.02
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-2.4
11.00
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-2.7
10.84
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8-2.6
10.77
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8-1.1
150 m  [2]
16.38
SB KøbenhavnKøbenhavn18.8+0.4
16.09
SB KøbenhavnKøbenhavn18.8-0.6
200 m  [1]
22.06
SB OdenseOdense7.9-0.8
4 x 100 m stafet  [4]
DQ
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5
 Sparta AM
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
40.98
SB Oslo, NOROslo, NOR4.6
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Albert Ranning
40.29
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8
 Denmark
Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen
Simon Hansen, Albert Ranning
39.61
DR PB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2018

60 m  [4]
6.90
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
6.87
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
6.96
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
6.89
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
100 m  [8]
10.79
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5-0.5
10.68
SB AarhusAarhus5.6+0.2
10.68
=SB Genève, SUIGenève, SUI9.60.0
10.68
=SB KøbenhavnKøbenhavn2.8-0.5
11.05
DMOdenseDM, Odense25.8+0.4
10.56
SB DMOdenseDM, Odense25.8+1.1
10.75
AalborgAalborg1.9-0.5
10.85
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+2.2
150 m  [2]
16.42
KøbenhavnKøbenhavn19.8+0.5
15.83
PB (27)KøbenhavnKøbenhavn19.8+0.9
200 m  [1]
22.26
SB AalborgAalborg2.9-1.0
4 x 100 m stafet  [4]
40.97
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5
 Sparta AM
Andreas Trajkovski, Sebastian Ree Pedersen
Tobias Gorgone Larsen, Frederik Schou-Nielsen
40.24
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6
 Denmark
Frederik Schou-Nielsen, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Festus Asante
41.09
Genève, SUIGenève, SUI9.6
 Denmark
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
40.04
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6
 Denmark
Festus Asante, Kojo Musah
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen

2017

60 m  [12]
6.94
i
SB Lund, SWELund, SWE14.1
7.00
i
Lund, SWELund, SWE14.1
7.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
6.98
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
6.90
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2
6.91
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2
6.94
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
6.99
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
6.92
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2
6.88
i
SB DMiSkiveDMi, Skive19.2
6.93
i
iDMUSkiveiDMU, Skive25.2
6.88
i
=SB iDMUSkiveiDMU, Skive25.2
100 m  [20]
10.88
SB TårnbyTårnby16.5-0.2
10.62
w
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5+2.4
10.69
PB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5-0.6
11.18
FrederiksbergFrederiksberg3.6-0.6
10.65
PB Skara, SWESkara, SWE6.6+1.7
10.44
w
Skara, SWESkara, SWE6.6+2.2
10.66
HvidovreHvidovre10.6+1.4
10.59
PB HvidovreHvidovre10.6+0.7
10.62
KøbenhavnKøbenhavn20.6+0.4
10.75
KøbenhavnKøbenhavn20.6+0.6
10.50
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6+0.2
10.91
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6-0.5
10.94
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE29.6-0.5
10.67
EM U20Bydgoszcz, POLEM U20, Bydgoszcz, POL13.7+0.5
10.58
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8+2.5
10.68
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8+0.3
10.60
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8+0.2
10.70
DMAalborgDM, Aalborg2.9-0.3
10.57
DMAalborgDM, Aalborg2.9-0.1
10.85
OdenseOdense9.9-1.1
150 m  [2]
15.96
PB (42)KøbenhavnKøbenhavn20.8+0.6
16.66
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8+2.3
200 m  [3]
22.38
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2
22.77
i
SkiveSkive26.2
21.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre27.8+1.6
4 x 100 m stafet  [2]
DNF
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Nicolai Trock Hartling
40.12
DR22 SB EM U20Bydgoszcz, POLEM U20, Bydgoszcz, POL16.7
 Denmark
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Kristoffer Hari

2016

60 m  [13]
7.00
i
SB Lund, SWELund, SWE16.1
7.07
i
SB Lund, SWELund, SWE16.1
7.00
i
=SB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1
7.03
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1
6.97
i
=PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1
6.91
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1
6.92
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2
6.92
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2
6.92
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2
6.95
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2
6.87
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2
6.98
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3
6.87
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3
100 m  [17]
10.73
PB BallerupBallerup18.5+1.4
10.63
w
BallerupBallerup18.5+2.6
10.91
DT AalborgDT , Aalborg21.5-0.2
10.85
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5-0.4
10.77
HvidovreHvidovre11.6-0.1
10.51
w
HvidovreHvidovre11.6+2.1
10.46
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6+2.6
10.46
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6+2.3
10.79
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7+0.1
10.79
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7-0.7
10.97
TårnbyTårnby11.8-0.8
10.65
w
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8+3.4
11.04
DMAarhusDM, Aarhus27.8-2.1
11.12
DMAarhusDM, Aarhus27.8-0.5
10.74
KøbenhavnKøbenhavn3.9+0.6
11.25
KøbenhavnKøbenhavn3.9+0.4
10.83
KøbenhavnKøbenhavn10.9+0.9
200 m  [8]
22.35
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1
22.24
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1
22.76
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2
22.06
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3
22.25
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR29.5-0.4
21.88
SB HvidovreHvidovre11.6-0.1
21.85
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7+1.2
22.77
TårnbyTårnby11.8-0.4
4 x 100 m stafet  [1]
41.36
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5
 Sparta AM
Benjamin Gabrielsen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Strøm, Morten Jensen

2015

60 m  [10]
6.97
i
PB Lund, SWELund, SWE17.1
7.07
i
PB Lund, SWELund, SWE17.1
7.04
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1
7.01
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1
7.23
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2
7.14
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2
7.05
i
SkiveSkive21.2
7.10
i
SkiveSkive21.2
7.10
i
SkiveSkive7.3
7.26
i
SkiveSkive7.3
100 m  [12]
10.97
SB KøbenhavnKøbenhavn31.5-0.1
10.92
SB FrederiksbergFrederiksberg6.6+1.6
10.77
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6+5.7
10.96
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6+2.7
10.93
HvidovreHvidovre13.60.0
10.78
w
BallerupBallerup20.6+2.7
10.83
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7+2.2
10.82
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7+0.8
10.84
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8+1.0
10.74
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8+1.1
10.69
w
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8+2.8
10.96
SkiveSkive12.9-0.9
200 m  [6]
23.56
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1
22.65
i
PB SkiveSkive21.2
22.72
i
PB SkiveSkive21.2
22.59
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6+3.7
21.70
w
HvidovreHvidovre14.6+4.1
22.14
SB NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN30.8+2.0

2014

100 m  [21]
10.79
w
TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby3.5+3.3
10.91
SB TårnbyTårnby3.5+0.5
10.91
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5+4.4
10.99
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5+3.3
11.15
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5-0.2
10.89
w
AabenraaAabenraa31.5+2.1
11.11
RandersRanders7.6+1.2
10.91
=SB RandersRanders7.6+0.3
11.03
HvidovreHvidovre14.6+0.5
11.10
HvidovreHvidovre14.6-1.3
11.17
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6-1.0
11.23
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6-0.4
11.23
KøbenhavnKøbenhavn26.7-2.3
11.43
OdenseOdense2.8-2.3
11.11
KøbenhavnKøbenhavn6.80.0
10.93
KøbenhavnKøbenhavn12.8+0.7
10.98
Kristiansand, NORKristiansand, NOR16.8+1.5
11.14
KøbenhavnKøbenhavn30.8+0.6
11.05
KøbenhavnKøbenhavn30.8-0.5
11.10
AabenraaAabenraa6.9-0.3
10.93
AalborgAalborg13.9-0.1
200 m  [8]
22.28
SB TårnbyTårnby3.5+1.7
23.16
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5+2.8
22.34
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5+3.7
22.43
HvidovreHvidovre14.60.0
22.49
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6+1.4
22.41
OdenseOdense2.8+1.2
22.50
OdenseOdense2.8+1.6
22.66
KøbenhavnKøbenhavn30.8-1.8
4 x 100 m stafet  [3]
41.69
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5
 Sparta AM
Benjamin Gabrielsen, Emil Strøm
Mike Kalisz, Frederik Schou-Nielsen
40.44
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6
 Denmark
Festus Asante, Morten Dalgaard Madsen
Mike Kalisz, Frederik Schou-Nielsen
41.63
NMKøbenhavnNM, København26.7
 Denmark
Festus Asante, Emil Strøm
Jonas Lund, Frederik Schou-Nielsen

2013

60 m  [8]
7.26
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.35
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.26
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn13.2
7.36
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2
7.36
i
HelsingørHelsingør23.2
7.38
i
HelsingørHelsingør23.2
7.12
i
PB SkiveSkive9.3
7.19
i
PB SkiveSkive9.3
100 m  [27]
11.57
SB TårnbyTårnby4.5-3.2
11.25
PB TårnbyTårnby4.5-0.5
11.34
GreveGreve9.5
11.09
PB BagsværdBagsværd16.5-0.6
11.21
HelsingørHelsingør18.5-1.3
11.20
HelsingørHelsingør18.5-2.0
10.97
PB HelsingørHelsingør8.6-0.7
11.07
HelsingørHelsingør8.6+0.2
10.92
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6+1.3
10.90
PB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6+0.3
11.01
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6-0.4
11.22
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6-1.0
10.93
VM U18Donetsk, UKRVM U18, Donetsk, UKR10.7+0.5
11.03
AalborgAalborg27.7+0.1
11.04
AalborgAalborg27.7+0.2
10.79
PB (54)CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8+0.2
10.88
KøbenhavnKøbenhavn1.8+0.9
11.03
Mölndal, SWEMölndal, SWE3.8+0.1
10.92
HvidovreHvidovre10.8+0.8
11.00
w
HvidovreHvidovre10.8+2.7
11.18
KøbenhavnKøbenhavn24.80.0
11.27
KøbenhavnKøbenhavn24.8-1.1
10.91
AarhusAarhus31.8-2.6
11.60
AarhusAarhus31.8-3.6
11.23
KøbenhavnKøbenhavn7.9-1.2
10.86
KøbenhavnKøbenhavn14.9+0.6
10.80
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9+1.0
200 m  [11]
22.46
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6+1.5
22.16
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6+0.7
22.34
VM U18Donetsk, UKRVM U18, Donetsk, UKR12.7-0.6
22.44
AalborgAalborg27.70.0
22.39
Mölndal, SWEMölndal, SWE3.80.0
22.48
HvidovreHvidovre10.8+1.3
22.69
KøbenhavnKøbenhavn24.8-2.9
22.40
KøbenhavnKøbenhavn24.8-2.0
22.03
PB AarhusAarhus31.8-1.0
22.52
KøbenhavnKøbenhavn7.9-2.4
21.79
PB (74)ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9+0.2
4 x 100 m stafet  [3]
41.25
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6
 Denmark
Frederik Schou-Nielsen, Andreas Martinsen
Kasper Olsen, Morten Jensen
40.86
SB NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8
 Denmark
Kristoffer Hari, Morten Dalgaard Madsen
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen
DNF
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9
 Sparta AM
Sebastian Ree Pedersen, Massin Ait Bouziad
Benjamin Gabrielsen, Frederik Schou-Nielsen

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.03   København4.1.206
60 m
Inde6.82   Göteborg/FH, SWE2.2.1910
100 m
Ude10.46   Skara, SWE6.6.19+1.111
200 m
Ude21.52   Hvidovre27.8.17+1.633
Inde22.06   Skive5.3.1621
4 x 100 m stafet
Ude40.36   DUR DUR-14Aarhus6.9.20
Ude39.61   DRParis, FRA24.8.19
4 x 200 m stafet
Inde1:28.25   Odense23.2.20

150 m
Ude15.83   København19.8.18+0.92

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 259
Per disciplin:
50 m:3
60 m:63
100 m:130
150 m:6
200 m:38
4 x 100 m stafet:18
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2016 7
11.12 2
h1
11.04
DM 2017 2
10.57 1
h3
10.70
DM 2018 1
10.56 2
h2
11.05
DM 2019 1
11.00 1
h1
11.02
DM 2020 3
10.60 1
h2
10.73
Inde
60 m
DMi 2016 2
6.87 1
h3
6.95
DMi 2017 3
6.88 1
h2
6.92
DMi 2018 4
6.89 1
h1
6.96
DMi 2019 7
7.10 1
h4
6.89
DMi 2020 4
6.92 1
h2
7.02
4 x 200 m stafet
DMi 2020 1
1:28.25

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2015 2
19
10.74 1
19
h2
10.84
DMU 2017 2
22
10.60 2
22
h2
10.68
200 m
DMU 2017 2
22
21.52
Inde
60 m
iDMU 2016 2
22
6.87 1
22
h3
6.98
iDMU 2017 2
22
6.88 1
22
h1
6.93
200 m
iDMU 2016 1
22
22.06

Internationale stævner

Ude
100 m
EM-Hold Div 2 2013 8
10.90
EM-Hold Div 1 2017
5
h2
10.91
EM-Hold Div 2 2019 4
10.84
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2013 6
41.25
EM-Hold Div 2 2014 3
40.44
EM-Hold Div 1 2017
B
DNF
EM-Hold Div 2 2019 3
B
40.29

100 m
VM U18 2013
4
17
h11
10.93
EM U20 2017
5
22
h3
10.67
200 m
VM U18 2013
4
17
h8
22.34
4 x 100 m stafet
EM U20 2017
5
22
h2
40.12