Født: 25 november 1957
Klub: Phønix / VI39 Kapgang
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
3000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19:56.40 i | SB | 2 | 65 | DMMi | Randers | DMMi, Randers | 19.2.23 | |
19:47.07 | SB | 1 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | |
5000 m kapgang [2] | ||||||||
33:26.7h | SB | 2 | Ballerup | Ballerup | 15.4.23 | |||
33:16.7h | SB | 3 | 50 | DMM | Göteborg/S, SWE | DMM, Göteborg/S, SWE | 4.8.23 | |
3 km kapgang [1] | ||||||||
21:06+ | SB | Sorø | Sorø | 4.11.23 | ||||
5 km kapgang [2] | ||||||||
33:50+ | SB | 3 | Valby | Valby | 16.9.23 | |||
34:55 | 3 | Sorø | Sorø | 4.11.23 | ||||
10 km kapgang [2] | ||||||||
1:09:34 | SB | 4 | 50 | DMM | Göteborg/S, SWE | DMM, Göteborg/S, SWE | 5.8.23 | |
1:07:32 | DR65 SB | 3 | Valby | Valby | 16.9.23 | |||
20 km kapgang [1] | ||||||||
DNF | DM | Vallensbæk | DM, Vallensbæk | 6.5.23 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:03.7h+ | SB | 1 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 10.9.22 | |
5000 m kapgang [2] | ||||||||
33:02.99 i | PB | 4 | DMi | Randers | DMi, Randers | 5.2.22 | ||
33:27.6h | SB | 1 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 10.9.22 | |
5 km kapgang [3] | ||||||||
33:47 | SB | 1 | 65 | Vallensbæk | Vallensbæk | 8.5.22 | ||
35:10+ | 2 | 65 | DMM | København | DMM, København | 1.10.22 | ||
35:49 | 5 | Sorø | Sorø | 26.11.22 | ||||
10 km kapgang [1] | ||||||||
1:09:58 | SB | 1 | 65 | DMM | København | DMM, København | 1.10.22 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:02.4h+ | SB | 60 | DMM | København | DMM, København | 18.9.21 | ||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
32:36.7h | SB | 4 | DMM | Lund, SWE | DMM, Lund, SWE | 22.8.21 | ||
33:22.1h | 1 | 60 | DMM | København | DMM, København | 18.9.21 | ||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
1:08:05.0h | SB | 1 | 60 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.6.21 | ||
5 km kapgang [3] | ||||||||
34:17+ | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.21 | ||||
35:30 | 3 | 50 | Kalmar, SWE | Kalmar, SWE | 11.7.21 | |||
34:24 | 5 | Sorø | Sorø | 20.11.21 | ||||
10 km kapgang [3] | ||||||||
1:08:41+ | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.21 | ||||
1:09:29 | 3 | 50 | Kalmar, SWE | Kalmar, SWE | 11.7.21 | |||
1:09:13 | 5 | 50 | DMM | Lund, SWE | DMM, Lund, SWE | 21.8.21 | ||
20 km kapgang [1] | ||||||||
2:17:46 | SB | 3 | DM | Vallensbæk | DM, Vallensbæk | 1.5.21 | ||
30 km kapgang [1] | ||||||||
3:28:57 | SB | 2 | DM | København | DM, København | 7.8.21 |
3000 m kapgang [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18:39.75 i | SB | 4 | DMi | Odense | DMi, Odense | 23.2.20 | ||
18:21.18 | SB | 1 | 60 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 | |
20:19.6h+ | 4 | DM | Ballerup | DM, Ballerup | 17.10.20 | |||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
33:50.1h | SB | 4 | DM | Ballerup | DM, Ballerup | 17.10.20 | ||
5 km kapgang [1] | ||||||||
33:45+ | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 | ||
10 km kapgang [1] | ||||||||
1:07:41+ | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 | ||
15 km kapgang [1] | ||||||||
1:42:14+ | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 | ||
25 km kapgang [1] | ||||||||
2:52:43+ | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 | ||
20 km kapgang [1] | ||||||||
2:17:00+ | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 | ||
30 km kapgang [1] | ||||||||
3:28:56 | SB | 2 | DM | København | DM, København | 21.6.20 |
3000 m kapgang [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18:07.39 | SB | Skive | Skive | 16.2.19 | ||||
18:40.15 | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | |||||
19:42.6h | Ballerup | Ballerup | 1.9.19 | |||||
5000 m kapgang [3] | ||||||||
31:57.6h | SB | Ballerup | Ballerup | 1.9.19 | ||||
32:24.1h | Ballerup | Ballerup | 1.9.19 | |||||
30:51.18 | SB | Venezia, ITA | Venezia, ITA | 6.9.19 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
1:03:33.2h | SB | Ballerup | Ballerup | 1.9.19 | ||||
5 km kapgang [7] | ||||||||
32:58 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 4.5.19 | ||||
32:52 | SB | Kalmar, SWE | Kalmar, SWE | 11.5.19 | ||||
31:07 | SB | Alytus, LTU | Alytus, LTU | 18.5.19 | ||||
33:01 | Valby | Valby | 22.6.19 | |||||
32:14 | Vallensbæk | Vallensbæk | 22.9.19 | |||||
32:07 | Tilburg, NED | Tilburg, NED | 6.10.19 | |||||
32:55 | 5 | Sorø | Sorø | 23.11.19 | ||||
10 km kapgang [5] | ||||||||
1:06:12 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 4.5.19 | ||||
1:05:16 | SB | Kalmar, SWE | Kalmar, SWE | 11.5.19 | ||||
1:06:24 | Valby | Valby | 22.6.19 | |||||
1:04:05 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 22.9.19 | ||||
1:04:28 | Tilburg, NED | Tilburg, NED | 6.10.19 | |||||
15 km kapgang [3] | ||||||||
1:39:30 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 4.5.19 | ||||
1:40:08 | Valby | Valby | 22.6.19 | |||||
1:37:12 | SB | Tilburg, NED | Tilburg, NED | 6.10.19 | ||||
20 km kapgang [3] | ||||||||
2:12:44 | SB | 4 | Vallensbæk | Vallensbæk | 4.5.19 | |||
2:14:52 | Valby | Valby | 22.6.19 | |||||
2:10:55 | SB | Venezia, ITA | Venezia, ITA | 14.9.19 |
3000 m kapgang [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18:11.61 | SB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
19:31.2h | Ballerup | Ballerup | 19.8.18 | |||||
19:00.6h | Ballerup | Ballerup | 19.8.18 | |||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
31:47.0h | SB | Ballerup | Ballerup | 19.8.18 | ||||
32:19.0h | SB | Ballerup | Ballerup | 19.8.18 | ||||
3 km kapgang [1] | ||||||||
19:31 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 5.5.18 | ||||
5 km kapgang [4] | ||||||||
32:32 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 5.5.18 | ||||
33:13 | Odense | Odense | 23.9.18 | |||||
32:32 | =SB | Odense | Odense | 23.9.18 | ||||
33:53 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 7.10.18 | |||||
10 km kapgang [2] | ||||||||
1:05:07 | SB | Odense | Odense | 23.9.18 | ||||
1:08:28 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 7.10.18 |
3000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:59.98 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | |||
19:53.0h | Odense | Odense | 8.10.17 | |||||
5000 m kapgang [3] | ||||||||
30:37.73 | SB | Aarhus | Aarhus | 31.7.17 | ||||
34:15.0h | Ballerup | Ballerup | 9.9.17 | |||||
33:43.9h | Odense | Odense | 8.10.17 | |||||
5 km kapgang [2] | ||||||||
32:59 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 6.5.17 | ||||
32:52 | SB | Odense | Odense | 17.6.17 | ||||
10 km kapgang [2] | ||||||||
1:06:13 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 6.5.17 | ||||
1:06:14 | Odense | Odense | 17.6.17 | |||||
15 km kapgang [2] | ||||||||
1:39:45 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 6.5.17 | ||||
1:39:47 | Odense | Odense | 17.6.17 | |||||
25 km kapgang [1] | ||||||||
2:48:06 | PB | Odense | Odense | 17.6.17 | ||||
20 km kapgang [2] | ||||||||
2:13:39 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 6.5.17 | ||||
2:13:31 | SB | Odense | Odense | 17.6.17 | ||||
30 km kapgang [1] | ||||||||
3:23:19 | PB | Odense | Odense | 17.6.17 |
3000 m kapgang [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18:24.94 i | SB | Skive | Skive | 27.2.16 | ||||
17:46.36 | SB | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | ||||
18:00.15 | DMM | Greve | DMM, Greve | 13.8.16 | ||||
19:08.7h | København | København | 11.9.16 | |||||
5000 m kapgang [3] | ||||||||
32:40.0h | SB | Ballerup | Ballerup | 22.5.16 | ||||
32:16.8h | SB | København | København | 11.9.16 | ||||
32:04.6h | SB | København | København | 11.9.16 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
1:04:30.4h | SB | København | København | 11.9.16 | ||||
5 km kapgang [4] | ||||||||
32:28 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.16 | ||||
33:00 | Odense | Odense | 4.6.16 | |||||
33:36 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | |||||
33:06 | Sorø | Sorø | 26.11.16 | |||||
10 km kapgang [4] | ||||||||
1:05:13 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.16 | ||||
1:06:10 | Odense | Odense | 4.6.16 | |||||
1:01:29 | PB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
1:07:15 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | |||||
15 km kapgang [3] | ||||||||
1:38:28 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.16 | ||||
1:39:30 | Odense | Odense | 4.6.16 | |||||
1:40:50 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | |||||
20 km kapgang [3] | ||||||||
2:11:40 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.16 | ||||
2:13:22 | Odense | Odense | 4.6.16 | |||||
2:14:34 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | |||||
35 km kapgang [1] | ||||||||
3:58:35 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | ||||
40 km kapgang [1] | ||||||||
4:35:31 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 | ||||
50 km kapgang [1] | ||||||||
5:49:17 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 1.10.16 |
3000 m kapgang [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19:16.8h | SB | Odense | Odense | 26.9.15 | ||||
19:11.1h | SB | Odense | Odense | 26.9.15 | ||||
18:16.0h | SB | Ballerup | Ballerup | 8.11.15 | ||||
5000 m kapgang [3] | ||||||||
32:03.5h | Odense | Odense | 26.9.15 | |||||
32:00.6h | SB | Odense | Odense | 26.9.15 | ||||
30:16.5h | SB | Ballerup | Ballerup | 8.11.15 | ||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
36:12 | SB | Sorø | Sorø | 5.12.15 |
3000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:22.73 i | SB | Skive | Skive | 22.2.14 | ||||
18:04.2h | SB | Aarhus | Aarhus | 6.9.14 | ||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
31:43.0h | SB | Aarhus | Aarhus | 6.9.14 | ||||
30:02.6h | SB | Aarhus | Aarhus | 6.9.14 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
59:52.9h | PB | Aarhus | Aarhus | 6.9.14 | ||||
5 km kapgang [5] | ||||||||
32:26 | SB | Odense | Odense | 5.4.14 | ||||
31:39 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 3.5.14 | ||||
33:12 | Vallensbæk | Vallensbæk | 3.5.14 | |||||
32:15 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | |||||
31:32 | SB | Sorø | Sorø | 6.12.14 | ||||
10 km kapgang [3] | ||||||||
1:04:55 | SB | Odense | Odense | 5.4.14 | ||||
1:03:21 | PB | Vallensbæk | Vallensbæk | 3.5.14 | ||||
1:04:42 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | |||||
15 km kapgang [3] | ||||||||
1:37:31 | SB | Odense | Odense | 5.4.14 | ||||
1:35:01 | PB | Vallensbæk | Vallensbæk | 3.5.14 | ||||
1:37:11 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | |||||
20 km kapgang [3] | ||||||||
2:11:02 | SB | Odense | Odense | 5.4.14 | ||||
2:07:21 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 3.5.14 | ||||
2:09:42 | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | |||||
35 km kapgang [1] | ||||||||
3:51:08 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | ||||
40 km kapgang [1] | ||||||||
4:26:04 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 | ||||
50 km kapgang [1] | ||||||||
5:37:26 | SB | Eskilstuna, SWE | Eskilstuna, SWE | 4.10.14 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:14.86 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 24.8.13 | ||||
3 km kapgang [1] | ||||||||
18:14 | SB | Sorø | Sorø | 30.11.13 | ||||
5 km kapgang [3] | ||||||||
32:22 | SB | Odense | Odense | 13.4.13 | ||||
31:18 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 4.5.13 | ||||
30:30 | SB | Sorø | Sorø | 30.11.13 | ||||
10 km kapgang [1] | ||||||||
1:03:59 | SB | Odense | Odense | 13.4.13 |
5000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29:16.8h | SB | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 8.9.12 | ||||
30:26.3h | SB | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 8.9.12 | ||||
5 km kapgang [5] | ||||||||
31:56 | SB | Odense | Odense | 21.4.12 | ||||
35:02 | Odense | Odense | 21.4.12 | |||||
30:43 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 12.5.12 | ||||
31:48 | Odense | Odense | 3.6.12 | |||||
32:16 | København | København | 6.10.12 | |||||
10 km kapgang [3] | ||||||||
1:03:33 | PB | Odense | Odense | 21.4.12 | ||||
1:03:48 | Odense | Odense | 3.6.12 | |||||
1:04:37 | København | København | 6.10.12 | |||||
15 km kapgang [1] | ||||||||
1:37:09 | PB | København | København | 6.10.12 | ||||
20 km kapgang [3] | ||||||||
2:06:24 | PB | Odense | Odense | 21.4.12 | ||||
2:08:36 | Odense | Odense | 3.6.12 | |||||
2:09:52 | København | København | 6.10.12 | |||||
35 km kapgang [1] | ||||||||
3:49:38 | PB | København | København | 6.10.12 | ||||
40 km kapgang [1] | ||||||||
4:23:56 | PB | København | København | 6.10.12 | ||||
50 km kapgang [1] | ||||||||
5:32:52 | PB | København | København | 6.10.12 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22:07.97 | SB | Holbæk | Holbæk | 10.5.11 | ||||
3000 m kapgang [2] | ||||||||
16:49.6h i | SB | Skive | Skive | 12.3.11 | ||||
18:14.1h | SB | Odense | Odense | 8.10.11 | ||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
28:32.9h | PB | Ballerup | Ballerup | 10.9.11 | ||||
30:33.3h | Odense | Odense | 8.10.11 | |||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
29:42 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 7.5.11 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21:17.36 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 24.6.10 | ||||
3000 m kapgang [2] | ||||||||
19:25.4h | SB | Odense | Odense | 21.8.10 | ||||
17:56.4h | SB | Odense | Odense | 2.10.10 | ||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
32:49.6h | SB | Odense | Odense | 21.8.10 | ||||
29:14.7h | SB | Odense | Odense | 2.10.10 | ||||
3 km kapgang [1] | ||||||||
17:12 | PB | Odense | Odense | 17.4.10 | ||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
29:34 | SB | Vallensbæk | Vallensbæk | 1.5.10 |
3000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16:45.6h i | SB | Skive | Skive | 7.3.09 | ||||
18:09.3h | SB | Odense | Odense | 26.9.09 | ||||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
30:33.7h | SB | Odense | Odense | 26.9.09 | ||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
29:39 | SB | Odense | Odense | 16.5.09 |
3000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16:37.4h i | PB | Skive | Skive | 8.3.08 | ||||
17:18.0h | PB | Odense | Odense | 27.9.08 | ||||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
28:58.2h | PB | Odense | Odense | 27.9.08 | ||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
28:50 | PB | Odense | Odense | 21.6.08 |
50 km kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | ECup | Dudince, SVK | ECup, Dudince, SVK | 25.4.98 |
Placering på danske alletiders liste på dato
5000 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 21:17.36 | Frederiksberg | 24.6.10 | ||
3000 m kapgang | |||||
Ude | 17:14.86 | Hvidovre | 24.8.13 | 19 | |
Inde | 16:37.4h | Skive | 8.3.08 | 13 | |
5000 m kapgang | |||||
Ude | 28:32.9h | Ballerup | 10.9.11 | 14 | |
Inde | 33:02.99 | Randers | 5.2.22 | 18 | |
10000 m kapgang | |||||
Ude | 59:52.9h | Aarhus | 6.9.14 | 19 | |
20 km kapgang | |||||
Ude | 2:06:24 | Odense | 21.4.12 | 20 | |
50 km kapgang | |||||
Ude | 5:32:52 | København | 6.10.12 | 8 | |
3 km kapgang | |||||
Ude | 17:12 | Odense | 17.4.10 | ||
5 km kapgang | |||||
Ude | 28:50 | Odense | 21.6.08 | ||
10 km kapgang | |||||
Ude | 1:01:29 | Odense | 1.7.16 | ||
15 km kapgang | |||||
Ude | 1:35:01 | Vallensbæk | 3.5.14 | ||
25 km kapgang | |||||
Ude | 2:48:06 | Odense | 17.6.17 | ||
30 km kapgang | |||||
Ude | 3:23:19 | Odense | 17.6.17 | ||
35 km kapgang | |||||
Ude | 3:49:38 | København | 6.10.12 | ||
40 km kapgang | |||||
Ude | 4:23:56 | København | 6.10.12 |
5000 m: | 2 |
3000 m kapgang: | 33 |
5000 m kapgang: | 31 |
10000 m kapgang: | 4 |
3 km kapgang: | 4 |
5 km kapgang: | 44 |
10 km kapgang: | 27 |
15 km kapgang: | 13 |
25 km kapgang: | 2 |
20 km kapgang: | 17 |
30 km kapgang: | 3 |
35 km kapgang: | 3 |
40 km kapgang: | 3 |
50 km kapgang: | 4 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
3000 m kapgang | ||||
DMM | 2016 | 18:00.15 | ||
DMM | 2017 | 17:59.98 | ||
5000 m kapgang | ||||
DM | 2020 | 4 | 33:50.1h | |
20 km kapgang | ||||
DM | 2021 | 3 | 2:17:46 | |
DM | 2023 | |||
30 km kapgang | ||||
DM | 2020 | 2 | 3:28:56 | |
DM | 2021 | 2 | 3:28:57 | |
Inde | ||||
3000 m kapgang | ||||
DMi | 2020 | 4 | 18:39.75 | |
5000 m kapgang | ||||
DMi | 2022 | 4 | 33:02.99 | |
Masters | ||||
Ude | ||||
3000 m kapgang | ||||
DMM | 2020 | 1 | 60 | 18:21.18 |
DMM | 2023 | 1 | 65 | 19:47.07 |
5000 m kapgang | ||||
DMM | 2021 | 1 | 60 | 33:22.1h |
DMM | 2022 | 1 | 65 | 33:27.6h |
10 km kapgang | ||||
DMM | 2022 | 1 | 65 | 1:09:58 |
Inde | ||||
3000 m kapgang | ||||
DMMi | 2023 | 2 | 65 | 19:56.40 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
50 km kapgang | |||||
ECup | 1998 | DNF |