Født: 2007
Klub: Silkeborg Atletik Klub 77
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Kuglestød 5.0 kg [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.37 i | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 23.3.24 | |||
|
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.09 i | PB | 6 | 16 h2 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.22 | ||||||
7.95 i | PB | 2 | D | Aarhus | Aarhus | 29.12.22 | ||||||
7.92 i | PB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 29.12.22 | ||||||
7.98 i | 4 | C | Skive | Skive | 14.1.23 | |||||||
8.04 i | 4 | 17 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | |||||||
8.03 i | 8 | C | Skive | Skive | 28.1.23 | |||||||
200 m [2] | ||||||||||||
25.48 i | PB | 1 | E | Skive | Skive | 28.1.23 | ||||||
25.52 i | 2 | 17 E | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
400 m [3] | ||||||||||||
56.94 i | PB | 3 | 16 B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.22 | ||||||
58.03 i | 3 | B | Skive | Skive | 14.1.23 | |||||||
58.50 i | 1 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||||
Kuglestød 5.0 kg [4] | ||||||||||||
10.85 i | PB | 4 | 16 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.22 | ||||||
| ||||||||||||
12.00 i | PB | 1 | 17 | Aarhus | Aarhus | 22.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
11.42 i | 1 | 17 | Skive | Skive | 28.1.23 | |||||||
| ||||||||||||
10.80 i | 4 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [3] | ||||||||||||
1:40.25 i | SB | 3 | B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.22 | ||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock Thor Rytter Larsen, Daniel Bertelsen | ||||||||||||
1:41.25 i | 1 | Skive | Skive | 28.1.23 | ||||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock Jomari Jace Velasco Santos, Daniel Bertelsen | ||||||||||||
1:40.53 i | 1 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Emil Ellersgaard Kruse, Thor Rytter Larsen Gustav Monrad Hansen, Daniel Bertelsen |
60 m [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.63 i | PB | 8 | 15 h3 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||
8.47 i | PB | 2 | 15 h5 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||||||
8.46 i | PB | 3 | 15 h1 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||
100 m [3] | ||||||||||||
12.81 | PB | 6 | 15 h1 | Randers | Randers | 4.6.22 | +0.5 | |||||
12.68 | PB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | +0.9 | |||||
13.0h | 4 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 2.10.22 | -1.1 | ||||||
200 m [6] | ||||||||||||
28.36 i | PB | 3 | 15 F | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||
27.27 i | PB | 3 | 15 B | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||
27.09 i | PB | 1 | 15 E | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
26.19 | PB | 2 | 15 | Randers | Randers | 5.6.22 | -2.2 | |||||
25.84 | PB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | +0.6 | |||||
25.52 | PB | 3 | 15 C | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -0.1 | ||||
300 m [1] | ||||||||||||
39.97 | PB | 1 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||||
Kuglestød 4.0 kg [9] | ||||||||||||
9.66 i | PB | 10 | 15 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||
| ||||||||||||
10.02 i | PB | 2 | 15 | Aarhus | Aarhus | 23.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
9.54 i | 2 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||||
| ||||||||||||
9.39 i | 7 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||||||
| ||||||||||||
10.87 | PB | 3 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||
| ||||||||||||
11.52 | PB | 1 | 15 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | ||||||
| ||||||||||||
11.49 | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||||||
| ||||||||||||
12.22 | PB | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 2.10.22 | ||||||
| ||||||||||||
11.33 | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 8.10.22 | |||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||
47.75 | PB | 3 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Christian Bruhn, Daniel Bertelsen Thor Rytter Larsen, Sylvester Tau Mansachs Larsen | ||||||||||||
48.23 | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock Thor Rytter Larsen, Daniel Bertelsen | ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:46.17 i | SB | 3 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Oscar Laycock, Daniel Bertelsen Thor Rytter Larsen, Sylvester Tau Mansachs Amit | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:14.35 | PB | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||||||
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock Daniel Bertelsen, Thor Rytter Larsen |
100 m [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.45 | PB | 4 | Silkeborg | Silkeborg | 26.4.21 | 0.0 | ||||||
14.38 | PB | 5 | 15 h2 | Randers | Randers | 19.6.21 | -1.6 | |||||
13.80 | PB | 6 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +0.6 | ||||
200 m [2] | ||||||||||||
30.11 | PB | 3 | 22 | Silkeborg | Silkeborg | 26.4.21 | +1.3 | |||||
28.02 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +1.6 | ||||
Længdespring [5] | ||||||||||||
4.08 | PB | 1 | 14 | Silkeborg | Silkeborg | 24.4.21 | +1.2 | |||||
| ||||||||||||
3.99 | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.5.21 | -0.1 | ||||||
| ||||||||||||
4.06 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 29.5.21 | -1.0 | |||||||
| ||||||||||||
4.55 | PB | 12 | 15 | Randers | Randers | 19.6.21 | +0.4 | |||||
| ||||||||||||
4.20 | 14 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +0.9 | |||||
| ||||||||||||
Kuglestød 4.0 kg [4] | ||||||||||||
9.05 | PB | 1 | 14 | Silkeborg | Silkeborg | 3.5.21 | ||||||
| ||||||||||||
8.93 | Pen | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | |||||||
| ||||||||||||
9.44 | PB | 5 | 15 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||
| ||||||||||||
9.66 | PB | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||
| ||||||||||||
Diskoskast 1.0 kg [2] | ||||||||||||
22.72 | PB | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 31.5.21 | ||||||
| ||||||||||||
18.97 | Pen | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | |||||||
| ||||||||||||
Vægtkast 9.08 kg [1] | ||||||||||||
8.68 | PB | Pen | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | ||||||
| ||||||||||||
Hammerkast 4.0 kg [1] | ||||||||||||
13.09 | PB | Pen | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | ||||||
| ||||||||||||
Spydkast 600 gram [2] | ||||||||||||
17.99 | PB | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 10.5.21 | ||||||
| ||||||||||||
17.79 | Pen | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | |||||||
| ||||||||||||
Kaste 5-kamp D15 [1] | ||||||||||||
893 | PB | 1 | 15 | Silkeborg | Silkeborg | 12.6.21 | ||||||
13.09 8.93 18.97 17.79 8.68 |
40 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6.7h i | 1 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | |||||||
60 m [4] | ||||||||||||
9.76 i | PB | 6 | 13 h5 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 30.11.19 | ||||||
9.64 i | PB | 4 | 13 h1 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||
9.39 i | PB | 3 | 13 h2 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
9.35 i | PB | 5 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
80 m [1] | ||||||||||||
12.26 w | 3 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | |||||||
200 m [1] | ||||||||||||
33.30 i | PB | 3 | 13 rE | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 30.11.19 | ||||||
800 m [3] | ||||||||||||
2:47.62 i | PB | 9 | 13 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.12.19 | ||||||
2:49.80 i | 3 | 13 | Aarhus | Aarhus | 26.1.20 | |||||||
2:47.72 i | 3 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||
1000 m [1] | ||||||||||||
3:31.84 | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | ||||||
Længdespring 1 m zone [6] | ||||||||||||
3.88 i | PB | 31 | 13 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 30.11.19 | ||||||
3.89 i | PB | 1 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | ||||||
3.85 i | 7 | 13 | Aarhus | Aarhus | 26.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
3.80 i | 9 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||
| ||||||||||||
4.22 | PB | 4 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +1.0 | |||||
| ||||||||||||
4.01 | 3 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | |||||||
Kuglestød 3.0 kg [6] | ||||||||||||
7.98 i | PB | 16 | 13 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 30.11.19 | ||||||
8.69 i | PB | 1 | 12 | Silkeborg | Silkeborg | 17.12.19 | ||||||
8.36 i | 2 | 13 | Aarhus | Aarhus | 26.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
8.81 i | PB | 2 | 13 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
| ||||||||||||
9.52 | PB | 2 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | ||||||
| ||||||||||||
9.54 | PB | 1 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 | ||||||
Diskoskast 0.75 kg [1] | ||||||||||||
22.70 | PB | 4 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | ||||||
| ||||||||||||
Hammerkast 3.0 kg [1] | ||||||||||||
16.22 | PB | 1 | 13 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.20 |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.90 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||
9.78 i | PB | Randers | Randers | 16.2.19 | ||||
80 m [7] | ||||||||
12.33 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | +0.7 | |||
12.4h | Hvide Sande | Hvide Sande | 14.5.19 | |||||
12.75 | Randers | Randers | 15.6.19 | +0.4 | ||||
12.50 | Randers | Randers | 15.6.19 | +0.5 | ||||
12.81 | Silkeborg | Silkeborg | 22.6.19 | 0.0 | ||||
12.38 | Randers | Randers | 28.9.19 | 0.0 | ||||
12.55 | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 | +0.4 | ||||
200 m [2] | ||||||||
32.82 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.19 | -1.2 | |||
33.19 | Randers | Randers | 28.9.19 | -0.9 | ||||
600 m [1] | ||||||||
2:01.02 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||
800 m [7] | ||||||||
2:49.46 i | PB | Skive | Skive | 12.1.19 | ||||
2:53.36 i | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 | |||||
2:51.59 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||
2:50.71 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | ||||
2:51.76 | Randers | Randers | 28.5.19 | |||||
2:46.88 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 22.6.19 | ||||
2:47.84 | Randers | Randers | 28.9.19 | |||||
1000 m [2] | ||||||||
3:46.18 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.19 | ||||
3:40.19 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 | ||||
Kuglestød 3.0 kg [8] | ||||||||
7.50 i | PB | Skive | Skive | 12.1.19 | ||||
7.37 i | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 | |||||
7.06 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||
7.87 | PB | Hvide Sande | Hvide Sande | 14.5.19 | ||||
7.40 | Randers | Randers | 28.5.19 | |||||
7.66 | Silkeborg | Silkeborg | 22.6.19 | |||||
7.69 | Randers | Randers | 28.9.19 | |||||
7.73 | Silkeborg | Silkeborg | 6.10.19 | |||||
Diskoskast 0.75 kg [2] | ||||||||
18.72 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 25.4.19 | ||||
19.18 | PB | Hvide Sande | Hvide Sande | 14.5.19 | ||||
Boldkast 250 gram [1] | ||||||||
34.45 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 22.6.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.92 | Aarhus | 29.12.22 | ||
100 m | |||||
Ude | 12.68 | Aarhus | 23.8.22 | +0.9 | |
200 m | |||||
Ude | 25.52 | Hvidovre | 11.9.22 | -0.1 | |
Inde | 25.48 | Skive | 28.1.23 | ||
400 m | |||||
Inde | 56.94 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:46.88 | Silkeborg | 22.6.19 | ||
Inde | 2:47.62 | Göteborg/FH, SWE | 1.12.19 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:31.84 | Randers | 27.9.20 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.55 | Randers | 19.6.21 | +0.4 | |
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 47.75 | Randers | 4.6.22 | ||
80 m | |||||
Ude | 12.33 | Silkeborg | 25.4.19 | +0.7 | |
300 m | |||||
Ude | 39.97 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
600 m | |||||
Ude | 2:01.02 | Randers | 15.6.19 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.22 | Randers | 27.9.20 | +1.0 | |
Inde | 3.89 | Silkeborg | 17.12.19 | ||
Kuglestød 4.0 kg | |||||
Ude | 12.22 | Silkeborg | 2.10.22 | ||
Inde | 10.02 | Aarhus | 23.1.22 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 9.54 | Silkeborg | 4.10.20 | ||
Inde | 8.81 | Randers | 15.2.20 | ||
Kuglestød 5.0 kg | |||||
Inde | 13.37 | Randers | 23.3.24 | ||
Diskoskast 0.75 kg | |||||
Ude | 22.70 | Randers | 27.9.20 | ||
Diskoskast 1.0 kg | |||||
Ude | 22.72 | Silkeborg | 31.5.21 | ||
Vægtkast 9.08 kg | |||||
Ude | 8.68 | Silkeborg | 12.6.21 | ||
Hammerkast 4.0 kg | |||||
Ude | 13.09 | Silkeborg | 12.6.21 | ||
Hammerkast 3.0 kg | |||||
Ude | 16.22 | Silkeborg | 4.10.20 | ||
Spydkast 600 gram | |||||
Ude | 17.99 | Silkeborg | 10.5.21 | ||
Boldkast 250 gram | |||||
Ude | 34.45 | Silkeborg | 22.6.19 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:14.35 | Hvidovre | 11.9.22 | ||
Kaste 5-kamp D15 | |||||
Ude | 893 | Silkeborg | 12.6.21 |
40 m: | 1 |
60 m: | 15 |
80 m: | 8 |
100 m: | 6 |
200 m: | 13 |
300 m: | 1 |
400 m: | 3 |
600 m: | 1 |
800 m: | 10 |
1000 m: | 3 |
Længdespring: | 5 |
Længdespring 1 m zone: | 6 |
Kuglestød 4.0 kg: | 13 |
Kuglestød 3.0 kg: | 14 |
Kuglestød 5.0 kg: | 5 |
Diskoskast 0.75 kg: | 3 |
Diskoskast 1.0 kg: | 2 |
Vægtkast 9.08 kg: | 1 |
Hammerkast 4.0 kg: | 1 |
Hammerkast 3.0 kg: | 1 |
Spydkast 600 gram: | 2 |
Boldkast 250 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 4 |
1000 m stafet: | 1 |
: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DMU | 2021 | 6 | 15 h2 | 13.80 | |||
200 m | |||||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 28.02 | |||
DMU | 2022 | 3 | 15 C | 25.52 | |||
300 m | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 15 B | 39.97 | |||
Længdespring | |||||||
DMU | 2021 | 14 | 15 | 4.20 | |||
Kuglestød 4.0 kg | |||||||
DMU | 2021 | 6 | 15 | 9.66 | |||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 11.49 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 5 | 15 | 48.23 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 15 | 2:14.35 | |||
Inde | |||||||
200 m | |||||||
iDMU | 2022 | 1 | 15 E | 27.09 | |||
iDMU | 2023 | 2 | 17 E | 25.52 | |||
400 m | |||||||
iDMU | 2023 | 1 | 17 B | 58.50 | |||
Kuglestød 4.0 kg | |||||||
iDMU | 2022 | 7 | 15 | 9.39 | |||
Kuglestød 5.0 kg | |||||||
iDMU | 2023 | 4 | 17 | 10.80 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2022 | 3 | 15 | 1:46.17 | |||
iDMU | 2023 | 1 | 17 B | 1:40.53 |