Født: 1 marts 1975
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2020. |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:56.00 | SB | 11 | C | København | København | 25.8.20 |
Halvmaraton [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:09:05 | SB | København | København | 9.9.12 | ||||
Maraton [1] | ||||||||
2:23:10 | PB | 46 | ABN Amro | Rotterdam, NED | ABN Amro, Rotterdam, NED | 15.4.12 |
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31:08 | SB | Allerød | Allerød | 27.3.11 | ||||
Halvmaraton [2] | ||||||||
1:14:24 | SB | Kalundborg | Kalundborg | 9.1.11 | ||||
1:09:17 | SB | København | København | 21.8.11 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:15 | 37 | ECCC | San Vittore Olona, ITA | ECCC, San Vittore Olona, ITA | 6.2.11 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:18.85 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 24.6.10 | ||||
Maraton [1] | ||||||||
2:32:15 | PB | København | København | 23.5.10 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
34:28 | 35 | ECCC | Bilbao, ESP | ECCC, Bilbao, ESP | 7.2.10 |
5000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:40.71 | SB | 3 | CoAG | København | CoAG, København | 6.8.09 | ||
14:47.14 | København | København | 12.9.09 | |||||
10 km [1] | ||||||||
30:12 | SB | Århus | Århus | 22.3.09 | ||||
Halvmaraton [4] | ||||||||
1:05:35 | SB | 25 | Vattenfall | Berlin, GER | Vattenfall, Berlin, GER | 5.4.09 | ||
1:05:34 | SB | Berlin, GER | Berlin, GER | 5.4.09 | ||||
1:06:47 | København | København | 26.4.09 | |||||
1:06:45 | 3 | DM | Nærum | DM, Nærum | 26.4.09 | |||
Cross team [1] | ||||||||
9 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 13.12.09 | ||||
Denmark | ||||||||
Morten Toft Munkholm, Henrik Them Andersen Jesper Faurschou, Steen Walter | ||||||||
Cross 9.997 km [1] | ||||||||
33:24 | 51 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 13.12.09 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:51.00 | SB | 5 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | ||
Cross team [1] | ||||||||
12 | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 14.12.08 | ||||
Denmark | ||||||||
Jesper Faurschou, Henrik Them Andersen Jakob Hannibal, Rolf Knudsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
DNF | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 14.12.08 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:56.95 | SB | 5 | CoAG | København | CoAG, København | 13.6.07 | ||
3000 m [1] | ||||||||
8:09.97 i | PB | 1 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 21.1.07 | |||
3000 m forh. [4] | ||||||||
9:08.85 | SB | 1 | Odense | Odense | 13.5.07 | |||
9:02.32 | SB | 1 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.07 | ||
8:56.79 | SB | 4 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 24.6.07 | ||
8:52.67 | SB | 6 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 29.6.07 | ||
Cross 8.83 km [1] | ||||||||
28:14 | 10 | NordicC | Södertälje, SWE | NordicC, Södertälje, SWE | 4.11.07 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:55.18 | PB | 4 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 28.5.06 | ||
1500 m [3] | ||||||||
4:19.68 | SB | 3 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 27.5.06 | ||
3:52.09 | SB | 5 | Bowerman | København | Bowerman, København | 6.6.06 | ||
3:52.20 | 6 | Sävedalen, SWE | Sävedalen, SWE | 11.8.06 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
14:28.59 | SB | 4 | ECp-2 | Banská Bystrica, SVK | ECp-2, Banská Bystrica, SVK | 17.6.06 | ||
3000 m forh. [4] | ||||||||
8:52.62 | PB | 7 | BMC | Watford, GBR | BMC, Watford, GBR | 10.6.06 | ||
8:58.11 | 4 | BMC | Solihull, GBR | BMC, Solihull, GBR | 24.6.06 | |||
8:56.13 | 7 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 6.7.06 | |||
8:55.05 | 5 | Albertville, FRA | Albertville, FRA | 12.7.06 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
30:58 | 22 | ECCC | Cáceres, ESP | ECCC, Cáceres, ESP | 5.2.06 |
3000 m forh. [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9:02.43 | PB | 6 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 19.6.05 | ||
9:05.83 | 9 | BMC | Solihull, GBR | BMC, Solihull, GBR | 25.6.05 | |||
Cross 9 km [1] | ||||||||
27:27 | 7 | NM | Hamina, FIN | NM, Hamina, FIN | 12.11.05 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:49.09 | PB | 1 | C | BMC | Watford, GBR | BMC, Watford, GBR | 12.6.04 | |
3000 m [1] | ||||||||
8:12.24 | PB | 1 | København | København | 20.8.04 | |||
5000 m [1] | ||||||||
14:12.74 | PB | 6 | Tampere, FIN | Tampere, FIN | 7.7.04 | |||
10000 m [1] | ||||||||
29:35.33 | PB | 1 | Tønsberg, NOR | Tønsberg, NOR | 22.5.04 | |||
Cross 9.6 km [1] | ||||||||
29:20 | 57 | EM | Heringsdorf, GER | EM, Heringsdorf, GER | 12.12.04 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:16.07 | PB | 9 | Wexiö | Växjö, SWE | Wexiö, Växjö, SWE | 1.7.03 | ||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:05:26 | PB | 1 | Lyngby | Lyngby | 4.5.03 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:27.85 | PB | 3 | DM | Randers | DM, Randers | 18.8.02 |
10000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29:50.12 | PB | 7 | NordicC | Norrtälje, SWE | NordicC, Norrtälje, SWE | 20.5.01 |
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29:51 | PB | 3 | Køge | Køge | 9.4.00 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:55.18 | Istanbul, TUR | 28.5.06 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:49.09 | Watford, GBR | 12.6.04 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:12.24 | København | 20.8.04 | ||
Inde | 8:09.97 | Reykjavik, ISL | 21.1.07 | 21 | |
5000 m | |||||
Ude | 14:12.74 | Tampere, FIN | 7.7.04 | ||
10000 m | |||||
Ude | 29:35.33 | Tønsberg, NOR | 22.5.04 | 33 | |
10 km | |||||
Ude | 29:51 | Køge | 9.4.00 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:05:26 | Lyngby | 4.5.03 | 37 | |
Maraton | |||||
Ude | 2:23:10 | Rotterdam, NED | 15.4.12 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 8:52.62 | Watford, GBR | 10.6.06 | 18 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 5 |
3000 m: | 2 |
5000 m: | 9 |
10000 m: | 2 |
10 km: | 3 |
Halvmaraton: | 8 |
Maraton: | 2 |
3000 m forh.: | 10 |
Cross team: | 2 |
Cross: | 8 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
5000 m | ||||
DM | 2002 | 3 | 14:27.85 | |
DM | 2008 | 5 | 14:51.00 | |
Halvmaraton | ||||
DM | 2009 | 3 | 1:06:45 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
Cross | |||||
EM | 2004 | 57 | 29:20 | ||
EM | 2008 | DNF | |||
EM | 2009 | 51 | 33:24 |