Født: 13 april 2004
Klub: Københavns Idræts Forening
Tidligere klubber:
Esbjerg Atletik og Motion ‐14.10.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6.98 i | PB | 1 | h1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | ||
DNS i | A | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.04 | PB | 3 | 19 | Odense | Odense | 3.6.23 | +1.8 | |
200 m [1] | ||||||||
DNF | 19 | Esbjerg | Esbjerg | 17.6.23 | ||||
400 m [1] | ||||||||
50.50 | PB | 4 | København | København | 20.5.23 | |||
400 m hæk [2] | ||||||||
57.14 | SB | 1 | 19 | Odense | Odense | 3.6.23 | ||
56.31 | SB | 1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 |
100 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.08 | PB | 2 | 19 | Randers | Randers | 4.6.22 | +0.4 | |
11.44 | 3 | 19 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.7 | |
11.43 | 5= | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.3 | |
400 m [4] | ||||||||
52.50 i | PB | 2 | B | Odense | Odense | 5.2.22 | ||
51.37 i | PB | 1 | B | Skive | Skive | 12.2.22 | ||
51.20 i | PB | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
52.34 | SB | 2 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | ||
400 m hæk [5] | ||||||||
55.07 | PB | 1 | 19 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | ||
55.75 | 1 | 19 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||
55.19 | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | |||
1:02.90 | 5 | Odense | Odense | 3.9.22 | ||||
55.58 | 3 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
43.62 | PB | 1 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Jacob Vejgaard Laustsen | ||||||||
43.93 | 2 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Jacob Vejgaard Laustsen, Simon Larsen Andreas Tissier, Lasse Holm Jensen |
200 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.87 | SB | 3 | 17 | Randers | Randers | 20.6.21 | -2.1 | |
23.64 | PB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | +0.5 | |
23.60 | PB | 1 | 17 | Esbjerg | Esbjerg | 18.9.21 | -1.7 | |
400 m [2] | ||||||||
53.95 | PB | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |
51.66 | PB | 1 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | ||
110 m hæk 91.4 cm [1] | ||||||||
15.93 | PB | 1 | 17 | Herning | Herning | 25.9.21 | +0.2 | |
400 m hæk 84.0 cm [3] | ||||||||
58.13 | PB | 2 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | ||
58.12 | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||
57.10 | PB | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |
400 m hæk [1] | ||||||||
59.09 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
DQ | 17 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Jacob Vejgaard Laustsen | ||||||||
48.95 | SB | 5 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Sune Madsen | ||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:11.62 | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 20.6.21 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Simon Larsen, Jacob Vejgaard Laustsen Andreas Tissier, Lasse Holm Jensen |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.82 i | PB | 2 | F | Aarhus | Aarhus | 28.12.19 | ||
7.79 i | PB | 4 | C | Skive | Skive | 1.2.20 | ||
200 m [2] | ||||||||
25.25 i | PB | 2 | r7 | Skive | Skive | 1.2.20 | ||
23.85 | PB | 1 | 17 | Esbjerg | Esbjerg | 26.9.20 | +1.0 | |
400 m [2] | ||||||||
56.12 i | PB | 2 | 15 | Skive | Skive | 14.12.19 | ||
56.51 i | 1 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | ||
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m [1] | ||||||||
8.89 i | PB | 1 | 15 | Aarhus | Aarhus | 28.12.19 | ||
110 m hæk 91.4 cm [1] | ||||||||
16.39 | PB | 5 | 17 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | +0.1 |
400 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||
59.52 | PB (86) | 2 | 17 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 | |
400 m hæk [2] | ||||||||
1:02.25 | PB | 1 | Esbjerg | Esbjerg | 25.8.20 | |||
1:01.34 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
46.81 | SB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Jacob Lausten, Allan Stapelfeld Andreas Tissier, Lukas Kramer |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:55.88 | PB (51) (21) | Thiers, FRA | Thiers, FRA | 18.5.19 | ||||
100 m hæk 84.0 cm [6] | ||||||||
14.39 | PB | Thiers, FRA | Thiers, FRA | 18.5.19 | +0.9 | |||
14.27 | PB | Aix-les-Bains, FRA | Aix-les-Bains, FRA | 16.6.19 | +1.3 | |||
14.29 | Aix-les-Bains, FRA | Aix-les-Bains, FRA | 16.6.19 | +1.7 | ||||
14.74 | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | -1.3 | |||
15.09 | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | -1.1 | |||
14.60 | Herning | Herning | 21.9.19 | 0.0 | ||||
Længdespring [2] | ||||||||
5.80 | PB | Thiers, FRA | Thiers, FRA | 18.5.19 | +1.6 | |||
5.39 | Herning | Herning | 21.9.19 | 0.0 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.98 | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.04 | Odense | 3.6.23 | +1.8 | |
200 m | |||||
Ude | 23.60 | Esbjerg | 18.9.21 | -1.7 | |
Inde | 25.25 | Skive | 1.2.20 | ||
400 m | |||||
Ude | 50.50 | København | 20.5.23 | ||
Inde | 51.20 | Skive | 5.3.22 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:55.88 | Thiers, FRA | 18.5.19 | ||
400 m hæk | |||||
Ude | 55.07 | Hvidovre | 28.5.22 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.80 | Thiers, FRA | 18.5.19 | +1.6 | |
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 43.62 | Randers | 4.6.22 | ||
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m | |||||
Inde | 8.89 | Aarhus | 28.12.19 | ||
110 m hæk 91.4 cm | |||||
Ude | 15.93 | Herning | 25.9.21 | +0.2 | |
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 14.27 | Aix-les-Bains, FRA | 16.6.19 | +1.3 | |
400 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 57.10 | Hvidovre | 11.9.21 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:11.62 | Randers | 20.6.21 |
60 m: | 4 |
100 m: | 4 |
200 m: | 6 |
400 m: | 9 |
1000 m: | 1 |
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m: | 1 |
110 m hæk 91.4 cm: | 2 |
100 m hæk 84.0 cm: | 6 |
400 m hæk 84.0 cm: | 4 |
400 m hæk: | 10 |
Længdespring: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 5 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m hæk 84.0 cm | |||||||
DMU | 2019 | 14.74 | 15.09 | ||||
400 m hæk | |||||||
DM | 2022 | 3 | 55.19 | ||||
4 x 100 m stafet | |||||||
DM | 2020 | 4 | B | 46.81 | |||
DM | 2021 | 5 | B | 48.95 | |||
Ungdom | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2022 | 5= | 19 | 11.43 | 3 | 19 h2 | 11.44 |
400 m | |||||||
DMU | 2021 | 6 | 17 | 53.95 | |||
110 m hæk 91.4 cm | |||||||
DMU | 2020 | 5 | 17 | 16.39 | |||
400 m hæk 84.0 cm | |||||||
DMU | 2020 | 2 | 17 | 59.52 | |||
DMU | 2021 | 3 | 17 | 57.10 | |||
400 m hæk | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 19 | 55.58 | |||
Inde | |||||||
400 m | |||||||
iDMU | 2020 | 1 | 17 B | 56.51 | |||
iDMU | 2022 | 3 | 19 | 51.20 |