Født: 11 april 2005
Klub: Esbjerg Atletik og Motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.07 i | SB | 3 | Aarhus | Aarhus | 28.12.23 | |||
7.03 i | =PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 28.12.23 | |||
7.05 i | 2 | h4 | Randers | Randers | 13.1.24 | |||
6.96 i | PB | 1 | Randers | Randers | 13.1.24 | |||
6.98 i | 5 | h4 | Aarhus | Aarhus | 23.1.24 | |||
7.18 i | 6 | h3 | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | ||
7.05 i | 1 | 19 h2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
7.07 i | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
200 m [1] | ||||||||
23.00 i | PB | 1 | 19 | Randers | Randers | 13.1.24 |
60 m [7] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.07 i | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 29.12.22 | |||
7.06 i | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 29.12.22 | |||
7.17 i | 1 | Skive | Skive | 14.1.23 | ||||
7.19 i | 1 | Odense | Odense | 5.2.23 | ||||
7.14 i | 1 | Odense | Odense | 5.2.23 | ||||
7.09 i | 2 | 19 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||
7.03 i | PB | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
100 m [10] | ||||||||
11.28 | SB | 1 | F | Herning | Herning | 13.5.23 | -1.2 | |
11.01 | PB | 4 | h1 | København | København | 20.5.23 | +1.6 | |
11.05 | 4 | 19 | Odense | Odense | 3.6.23 | +1.8 | ||
10.91 w | 5 | h4 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +4.5 | ||
10.86 w | 1 | C | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +2.9 | ||
11.10 | 7 | h3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | +0.1 | |
10.90 | PB | 1 | D | Boysen | Oslo, NOR | Boysen, Oslo, NOR | 28.6.23 | +1.3 |
10.99 | 2 | 19 | v3Nat | Oslo, NOR | v3Nat, Oslo, NOR | 23.7.23 | +1.1 | |
10.82 w | 3 | 19 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +3.4 | |
10.67 w | 5 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +5.3 | |
200 m [7] | ||||||||
23.08 i | PB | 1 | Odense | Odense | 5.2.23 | |||
23.32 i | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||
22.35 | PB | 2 | 19 | Odense | Odense | 4.6.23 | +1.1 | |
22.33 | PB | 1 | 19 | Esbjerg | Esbjerg | 17.6.23 | +2.0 | |
22.46 | 2 | h1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | 0.0 | |
22.25 w | 6 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +2.2 | |
22.29 | PB | 4 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | +0.2 | |
Længdespring [1] | ||||||||
5.99 | SB | 4 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | 0.0 | |
| ||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
DNF | 19 | v3Nat | Oslo, NOR | v3Nat, Oslo, NOR | 22.7.23 | |||
Denmark | ||||||||
Simon Larsen, Hector Wandt Valentin Jensen, Carl Bruce Aabo |
60 m [7] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.28 i | PB | 2 | 17 h1 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||||||
7.22 i | PB | 1 | 17 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||||||
7.30 i | 1 | B | Skive | Skive | 29.1.22 | |||||||
7.17 i | PB | 2 | h2 | Odense | Odense | 5.2.22 | ||||||
7.21 i | 3= | B | Odense | Odense | 5.2.22 | |||||||
7.24 i | 1 | 17 h2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
7.19 i | 3 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
100 m [11] | ||||||||||||
11.19 | PB | 1 | 17 | Herning | Herning | 21.5.22 | +1.4 | |||||
11.40 | 1 | 17 h1 | Randers | Randers | 4.6.22 | -0.7 | ||||||
11.30 | 1 | 17 | Randers | Randers | 4.6.22 | -1.4 | ||||||
11.08 | PB | 1 | 17 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +1.2 | |||||
10.99 w | 1 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +3.0 | ||||||
11.20 | 3 | Viby | Viby | 20.6.22 | +0.8 | |||||||
11.16 | 7 | h3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | -0.1 | |||||
11.51 | 2 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | -2.1 | ||||||
11.27 | 1 | 17 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.2 | |||||
11.13 | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.5 | |||||
12.45 w | 5 | 19 | Herning | Herning | 24.9.22 | |||||||
200 m [4] | ||||||||||||
23.75 i | PB | 1 | C | Skive | Skive | 29.1.22 | ||||||
23.12 | PB | 2 | 17 | Randers | Randers | 5.6.22 | -1.2 | |||||
22.87 | PB | 4 | h3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | -0.3 | ||||
22.61 | PB | 4 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.3 | ||||
110 m hæk 99.1 cm [1] | ||||||||||||
22.38 | PB | 3 | 19 | Herning | Herning | 24.9.22 | +1.2 | |||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
5.80 i | PB | 1 | 17 | Aarhus | Aarhus | 23.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
6.19 i | PB | 8 | Odense | Odense | 5.2.22 | |||||||
| ||||||||||||
NM i | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||
43.62 | PB | 1 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Jacob Vejgaard Laustsen | ||||||||||||
43.93 | 2 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | |||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Jacob Vejgaard Laustsen, Simon Larsen Andreas Tissier, Lasse Holm Jensen | ||||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||||
3:38.79 | PB | 4 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | ||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Samuel Ettrup Larsen, Thomas Søholm Larsen Marvin Lumbye, Simon Larsen |
100 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNS | A | Vejle | Vejle | 24.4.21 | -0.1 | |||||||
11.79 | PB | 3 | 17 | Randers | Randers | 19.6.21 | -1.0 | |||||
11.49 | PB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | +0.2 | |||||
11.96 w | 3 | B | Vejle | Vejle | 8.9.21 | |||||||
11.61 | 3 | 17 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.2 | |||||
11.68 | 2 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | +1.9 | ||||||
200 m [3] | ||||||||||||
DNS | B | Vejle | Vejle | 24.4.21 | -1.8 | |||||||
24.30 | PB | 5 | 22 | Esbjerg | Esbjerg | 13.6.21 | +0.4 | |||||
24.19 | PB | 4 | 17 | Randers | Randers | 20.6.21 | -2.1 | |||||
400 m [1] | ||||||||||||
58.79 | PB | 4 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | ||||||
Længdespring [4] | ||||||||||||
5.79 | PB | 1 | 17 | Esbjerg | Esbjerg | 13.6.21 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
5.44 w | 8 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | +2.4 | |||||||
| ||||||||||||
5.92 | PB | - | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +1.8 | ||||
6.07 w | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +2.7 | |||||
| ||||||||||||
6.16 | PB | 1 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | +1.2 | |||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||
DQ | 17 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Jacob Vejgaard Laustsen | ||||||||||||
48.95 | SB | 5 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Simon Larsen, Andreas Tissier Lasse Holm Jensen, Sune Madsen | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:11.62 | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 20.6.21 | ||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||
Simon Larsen, Jacob Vejgaard Laustsen Andreas Tissier, Lasse Holm Jensen |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.45 | PB | 3 | Esbjerg | Esbjerg | 25.8.20 | -1.6 | ||
200 m [1] | ||||||||
24.33 | PB | 2 | 15 | Esbjerg | Esbjerg | 26.9.20 | +1.0 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.96 | Randers | 13.1.24 | 47 | |
100 m | |||||
Ude | 10.90 | Oslo, NOR | 28.6.23 | +1.3 | |
200 m | |||||
Ude | 22.29 | Aarhus | 9.9.23 | +0.2 | |
Inde | 23.00 | Randers | 13.1.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 58.79 | Herning | 25.9.21 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 6.16 | Herning | 25.9.21 | +1.2 | |
Inde | 6.19 | Odense | 5.2.22 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 43.62 | Randers | 4.6.22 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.79 | Odense | 3.9.22 | ||
110 m hæk 99.1 cm | |||||
Ude | 22.38 | Herning | 24.9.22 | +1.2 | |
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:11.62 | Randers | 20.6.21 |
60 m: | 22 |
100 m: | 28 |
200 m: | 16 |
400 m: | 1 |
110 m hæk 99.1 cm: | 1 |
Længdespring: | 9 |
4 x 100 m stafet: | 5 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DM | 2022 | 7 | h3 | 11.16 | |||
DM | 2023 | 7 | h3 | 11.10 | |||
200 m | |||||||
DM | 2022 | 4 | h3 | 22.87 | |||
DM | 2023 | 2 | h1 | 22.46 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DM | 2021 | 5 | B | 48.95 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
DMi | 2024 | 6 | h3 | 7.18 | |||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 17 h2 | 11.61 | |||
DMU | 2022 | 2 | 17 | 11.13 | 1 | 17 h1 | 11.27 |
DMU | 2023 | 5 | 19 | 10.67 | 3 | 19 h2 | 10.82 |
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 4 | 17 | 22.61 | |||
DMU | 2023 | 6 | 19 | 22.25 | |||
Længdespring | |||||||
DMU | 2021 | 6 | 17 | 6.07 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2022 | 3 | 17 | 7.19 | 1 | 17 h2 | 7.24 |
iDMU | 2023 | 3 | 19 | 7.03 | 2 | 19 h3 | 7.09 |
iDMU | 2024 | 3 | 19 | 7.07 | 1 | 19 h2 | 7.05 |
200 m | |||||||
iDMU | 2023 | 3 | 19 | 23.32 | |||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2022 | 17 |