Født: 1 juli 1983
Klub: Herning Løbeklub
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:14.36 i | SB | 1 | 40 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |
10 km [1] | ||||||||
31:12 | SB | 20 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 | ||
Halvmaraton [2] | ||||||||
1:08:32 | SB | 72 | Berlin, GER | Berlin, GER | 2.4.23 | |||
1:07:54 | DR40 SB | 66 | København | København | 17.9.23 | |||
Maraton [1] | ||||||||
2:24:16 | SB | 21 | København | København | 14.5.23 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:13 | 1 | 40 | DMM | Aarhus | DMM, Aarhus | 18.11.23 |
10 km [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30:45 | SB | 9 | København | København | 6.2.22 | |||
31:18 | 20 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 23.4.22 | |||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:07:01 | SB | 79= | København | København | 18.9.22 | |||
Maraton [1] | ||||||||
2:23:27 | SB | 18 | København | København | 15.5.22 | |||
Cross 6 km [1] | ||||||||
20:14 | 7 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
33:19 | 21 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 | |||
50 km [1] | ||||||||
3:05:16 | SB | 20 | EM | Sotillo de la Adrada, ESP | EM, Sotillo de la Adrada, ESP | 8.10.22 |
5 km [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:51 | PB | 4 | Ejby | Ejby | 10.4.21 | |||
15:19+ | København | København | 19.9.21 | |||||
10 km [2] | ||||||||
30:50 | SB | 14 | Værløse | Værløse | 24.4.21 | |||
31:10+ | København | København | 19.9.21 | |||||
15 km [1] | ||||||||
47:17+ | SB | København | København | 19.9.21 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:03:19+ | SB | København | København | 19.9.21 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:06:35 | SB | 23 | København | København | 19.9.21 | |||
Maraton [1] | ||||||||
2:23:36 | SB | 2 | Odense | Odense | 26.9.21 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
34:12 | 13 | DM | Korsør | DM, Korsør | 27.11.21 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:57.41 | SB | 2 | Herning | Herning | 5.9.20 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:28 | 5 | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 8.3.20 | |||
50 km [1] | ||||||||
2:58:31 | PB | 1 | B | Herning | Herning | 12.12.20 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:25.20 i | SB | 8 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | ||
10000 m [1] | ||||||||
30:58.72 | SB | 2 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 26.7.19 | ||
10 km [1] | ||||||||
30:20 | SB | 8 | København | København | 10.6.19 | |||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:08:13 | SB | 2 | Aarhus | Aarhus | 16.6.19 | |||
1:07:07 | SB | 52 | København | København | 15.9.19 | |||
1:09:42 | 1 | Herning | Herning | 31.12.19 | ||||
Maraton [1] | ||||||||
2:24:01 | SB | 8 | Odense | Odense | 29.9.19 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:55 | 7 | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 9.3.19 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:29.05 i | SB | 2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 18.2.18 | ||
5 km [1] | ||||||||
15:07 | SB | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 24.3.18 | ||||
10 km [2] | ||||||||
30:22 | SB | Middelfart | Middelfart | 17.3.18 | ||||
31:28 | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 24.3.18 | |||||
15 km [1] | ||||||||
47:29 | SB | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 24.3.18 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:03:23 | SB | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 24.3.18 | ||||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:06:42 | SB | 106 | VM | Valencia, ESP | VM, Valencia, ESP | 24.3.18 | ||
1:07:37 | 3 | Aarhus | Aarhus | 24.6.18 | ||||
1:05:58 | SB | 29 | København | København | 16.9.18 | |||
Maraton [2] | ||||||||
2:20:15 | SB | 17 | HASPA | Hamburg, GER | HASPA, Hamburg, GER | 29.4.18 | ||
2:24:30 | 3 | Odense | Odense | 30.9.18 | ||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
30:35 | 19 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 10.11.18 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:38.62 i | SB | 5 | DMi | Skive | DMi, Skive | 19.2.17 | ||
10000 m [1] | ||||||||
30:22.53 | SB | 5 | Hvidovre | Hvidovre | 20.5.17 | |||
10 km [1] | ||||||||
30:32 | SB | Strib | Strib | 1.4.17 | ||||
Halvmaraton [4] | ||||||||
1:06:58 | SB | Middelfart | Middelfart | 6.5.17 | ||||
1:08:46 | 2 | Aarhus | Aarhus | 11.6.17 | ||||
1:05:34 | SB | 19 | København | København | 17.9.17 | |||
1:09:55 | Herning | Herning | 31.12.17 | |||||
Maraton [1] | ||||||||
2:19:11 | SB | 4 | Odense | Odense | 1.10.17 | |||
Cross team [1] | ||||||||
6 | EM | Šamorín, SVK | EM, Šamorín, SVK | 10.12.17 | ||||
Denmark | ||||||||
[1] | ||||||||
366.00A | 16 | VM | Kampala, UGA | VM, Kampala, UGA | 26.3.17 | |||
Denmark | ||||||||
Peter Glans, Andreas Schonberg Lommer Jesper Faurschou, Mikkel Dahl-Jessen | ||||||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
30:39 | 16 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:27A | 90 | VM | Kampala, UGA | VM, Kampala, UGA | 26.3.17 | |||
Cross 10.18 km [1] | ||||||||
32:06 | 63 | EM | Šamorín, SVK | EM, Šamorín, SVK | 10.12.17 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:26.95 i | SB | 1 | Skive | Skive | 7.2.16 | |||
8:15.22 i | PB | 3 | DMi | Skive | DMi, Skive | 28.2.16 | ||
5000 m [3] | ||||||||
14:45.1h | SB | Aarhus | Aarhus | 14.6.16 | ||||
14:42.0h | SB | Aarhus | Aarhus | 14.7.16 | ||||
15:28.83 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | |||||
5 km [2] | ||||||||
15:24 | SB | Cardiff, GBR | Cardiff, GBR | 26.3.16 | ||||
15:09 | SB | København | København | 18.9.16 | ||||
10 km [4] | ||||||||
29:41 | SB | 3 | Middelfart | Middelfart | 12.3.16 | |||
30:58 | Cardiff, GBR | Cardiff, GBR | 26.3.16 | |||||
31:58 | Sdr Omme, MEX | Sdr Omme, MEX | 3.5.16 | |||||
30:40 | København | København | 18.9.16 | |||||
15 km [2] | ||||||||
46:54 | SB | Cardiff, GBR | Cardiff, GBR | 26.3.16 | ||||
47:02 | København | København | 18.9.16 | |||||
20 km [2] | ||||||||
1:03:29 | SB | Cardiff, GBR | Cardiff, GBR | 26.3.16 | ||||
1:02:51 | SB | København | København | 18.9.16 | ||||
Halvmaraton [4] | ||||||||
1:06:53 | SB | 60 | VM | Cardiff, GBR | VM, Cardiff, GBR | 26.3.16 | ||
1:08:35 | Middelfart | Middelfart | 7.5.16 | |||||
1:06:00 | SB | 24 | København | København | 18.9.16 | |||
1:11:33 | Herning | Herning | 31.12.16 | |||||
Maraton [3] | ||||||||
2:18:44 | SB | 31 | Haspa | Hamburg, GER | Haspa, Hamburg, GER | 17.4.16 | ||
2:19:59 | 8 | Odense | Odense | 2.10.16 | ||||
2:22:00 | 21 | TCS | New York, NY | TCS, New York, NY | 6.11.16 | |||
Cross 9 km [1] | ||||||||
31:02 | 6 | Halloween | Middelfart | Halloween, Middelfart | 29.10.16 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 9.8.15 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
30:13.34 | SB | 6 | Nordic Chall | Aarhus | Nordic Chall, Aarhus | 23.5.15 | ||
10 km [2] | ||||||||
30:10 | SB | 4 | DM | Strib | DM, Strib | 21.3.15 | ||
32:13 | Herning | Herning | 12.4.15 | |||||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:06:02 | SB | Berlin, GER | Berlin, GER | 29.3.15 | ||||
1:05:17 | SB | 24 | København | København | 13.9.15 | |||
1:10:16 | Herning | Herning | 31.12.15 | |||||
Maraton [2] | ||||||||
2:16:41 | SB | 19 | Haspa | Hamburg, GER | Haspa, Hamburg, GER | 26.4.15 | ||
2:17:42 | 5 | Andersen | Odense | Andersen, Odense | 4.10.15 | |||
Cross team [1] | ||||||||
6 | EM | Hyères, FRA | EM, Hyères, FRA | 13.12.15 | ||||
Denmark | ||||||||
Abdi Hakin Ulad, Thijs Nijhuis Mads Tærsbøl, Jesper Faurschou | ||||||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
27:42 | 11 | NordicC | Göteborg, SWE | NordicC, Göteborg, SWE | 7.11.15 | |||
Cross 10.117 km [1] | ||||||||
31:14 | 38 | EM | Hyères, FRA | EM, Hyères, FRA | 13.12.15 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:37.10 | SB | 4 | DM | Odense | DM, Odense | 3.8.14 | ||
10000 m [1] | ||||||||
30:39.40 | SB | 2 | DM | Korsør | DM, Korsør | 26.4.14 | ||
5 km [1] | ||||||||
14:59 | PB | København | København | 29.3.14 | ||||
10 km [4] | ||||||||
29:42 | SB | København | København | 9.3.14 | ||||
30:06 | København | København | 29.3.14 | |||||
30:04 | 8 | Citylauf | Korschenbroich, GER | Citylauf, Korschenbroich, GER | 6.4.14 | |||
30:13 | 7 | Hole, NOR | Hole, NOR | 18.10.14 | ||||
15 km [2] | ||||||||
47:06 | SB | Aalborg | Aalborg | 8.2.14 | ||||
45:21 | PB | København | København | 29.3.14 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:00:52 | PB | København | København | 29.3.14 | ||||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:04:01 | PB | 62 | VM | København | VM, København | 29.3.14 | ||
1:08:17 | Middelfart | Middelfart | 3.5.14 | |||||
1:08:09 | Herning | Herning | 31.12.14 | |||||
Maraton [1] | ||||||||
2:18:12 | SB | 22 | EM | Zürich, SUI | EM, Zürich, SUI | 17.8.14 | ||
Cross team [1] | ||||||||
9 | EM | Samokov, BUL | EM, Samokov, BUL | 14.12.14 | ||||
Denmark | ||||||||
Henrik Them Andersen, Abdi Hakin Ulad Michael Nielsen, Jesper Faurschou | ||||||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
26:32 | 15 | NordicC | Vantaa, FIN | NordicC, Vantaa, FIN | 8.11.14 | |||
Cross 10.01 km [1] | ||||||||
36.08 | 61 | EM | Samokov, BUL | EM, Samokov, BUL | 14.12.14 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:30.51 i | SB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 24.2.13 | ||
5000 m [2] | ||||||||
14:47.91 | SB | Århus | Århus | 20.6.13 | ||||
14:34.30 | SB | 1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 28.7.13 | ||
10000 m [2] | ||||||||
30:36.33 | SB | 7 | Nordic Chall | Sandviken, SWE | Nordic Chall, Sandviken, SWE | 4.5.13 | ||
29:43.39 | PB | 2 | DM | Blovstrød | DM, Blovstrød | 10.8.13 | ||
10 km [2] | ||||||||
29:51 | SB | Aarhus | Aarhus | 24.3.13 | ||||
29:50 | SB | 15 | Korschenbroich, GER | Korschenbroich, GER | 21.4.13 | |||
15 km [1] | ||||||||
46:18 | PB | København | København | 3.2.13 | ||||
Halvmaraton [2] | ||||||||
1:04:34 | PB | 23 | Den Haag, NED | Den Haag, NED | 10.3.13 | |||
1:07:11 | Aarhus | Aarhus | 8.9.13 | |||||
Maraton [1] | ||||||||
2:22:07 | SB | 34 | BMW | Berlin, GER | BMW, Berlin, GER | 29.9.13 | ||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:26 | 56 | EM | Beograd, SRB | EM, Beograd, SRB | 8.12.13 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:10.53 i | PB | Skive | Skive | 4.2.12 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
8:38.81 i | PB | Skive | Skive | 4.2.12 | ||||
8:21.55 i | PB | Skive | Skive | 25.2.12 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
30:32.82 | SB | 2 | DM | Randers | DM, Randers | 16.6.12 | ||
10 km [2] | ||||||||
29:58 | PB | København | København | 25.3.12 | ||||
29:40 | PB | 23 | Parelloop | Brunssum, NED | Parelloop, Brunssum, NED | 1.4.12 | ||
15 km [1] | ||||||||
47:02 | PB | Aalborg | Aalborg | 29.1.12 | ||||
Maraton [2] | ||||||||
2:17:38 | SB | 20 | Virgin | London, GBR | Virgin, London, GBR | 22.4.12 | ||
2:18:44 | 41 | OL | London, GBR | OL, London, GBR | 12.8.12 | |||
Cross 9.9 km [1] | ||||||||
31:39 | 55 | EM | Budapest, HUN | EM, Budapest, HUN | 9.12.12 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:02.4h | PB | Århus | Århus | 25.5.11 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:12.71 | SB | Århus | Århus | 23.6.11 | ||||
5000 m [4] | ||||||||
14:45.9h | SB | Århus | Århus | 25.5.11 | ||||
14:27.45 | SB | Odense | Odense | 11.6.11 | ||||
14:50.91 | Århus | Århus | 23.6.11 | |||||
14:52.58 | Århus | Århus | 23.7.11 | |||||
10 km [2] | ||||||||
30:03 | PB | 2 | DM | Blovstrød | DM, Blovstrød | 27.3.11 | ||
31:21 | Lillebælt | Lillebælt | 7.5.11 | |||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:07:55 | SB | Lillebælt | Lillebælt | 7.5.11 | ||||
Maraton [2] | ||||||||
2:16:15 | PB | 16 | Virgin | London, GBR | Virgin, London, GBR | 17.4.11 | ||
2:21:15 | 32 | VM | Daegu, KOR | VM, Daegu, KOR | 4.9.11 | |||
Cross team [1] | ||||||||
7 | EM | Velenje, SLO | EM, Velenje, SLO | 11.12.11 | ||||
Denmark | ||||||||
Morten Toft Munkholm, Jesper Faurschou Johan Damkjær, Michael Nielsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
30:25 | 39 | EM | Velenje, SLO | EM, Velenje, SLO | 11.12.11 |
1 mile [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:00.25 | PB | Århus | Århus | 21.8.10 | ||||
5000 m [3] | ||||||||
14:30.98 | SB | 2 | København | København | 4.6.10 | |||
14:28.39 | SB | 2 | EM-Hold Div 3 | Marsa, MLT | EM-Hold Div 3, Marsa, MLT | 19.6.10 | ||
14:31.56 | Århus | Århus | 22.6.10 | |||||
10000 m [1] | ||||||||
29:55.72 | SB | 2 | NordicC | Kerava, FIN | NordicC, Kerava, FIN | 23.5.10 | ||
10 km [1] | ||||||||
30:04 | PB | Århus | Århus | 28.3.10 | ||||
15 km [1] | ||||||||
47:07 | PB | Roskilde | Roskilde | 31.1.10 | ||||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:05:44 | SB | 6 | Reading, GBR | Reading, GBR | 21.3.10 | |||
1:05:12 | SB | 1 | B.T. | Nærum | B.T., Nærum | 25.4.10 | ||
1:07:05 | Torres Vedras, POR | Torres Vedras, POR | 17.10.10 | |||||
Maraton [1] | ||||||||
2:28:34 | SB | 29 | EM | Barcelona, ESP | EM, Barcelona, ESP | 1.8.10 | ||
Cross team [1] | ||||||||
8 | EM | Albufeira, POR | EM, Albufeira, POR | 12.12.10 | ||||
Denmark | ||||||||
Morten Toft Munkholm, Jakob Hannibal Jesper Faurschou, Benjamin Wolthers | ||||||||
Cross 9.87 km [1] | ||||||||
30:57 | 48 | EM | Albufeira, POR | EM, Albufeira, POR | 12.12.10 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
30:25 | 9 | Warandecross | Tilburg, NED | Warandecross, Tilburg, NED | 28.11.10 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:48.67 | SB | Århus | Århus | 19.5.09 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
14:29.28 | SB | Århus | Århus | 23.6.09 | ||||
10000 m [2] | ||||||||
29:47.56 | PB | 4 | Nordic Chall | Oslo, NOR | Nordic Chall, Oslo, NOR | 24.5.09 | ||
30:00.76 | 28 | ECup | Ribeira Brava, POR | ECup, Ribeira Brava, POR | 6.6.09 | |||
10 km [4] | ||||||||
30:06 | PB | Århus | Århus | 22.3.09 | ||||
30:22 | København | København | 5.4.09 | |||||
30:45 | Bornholm | Bornholm | 20.7.09 | |||||
30:43 | Bornholm | Bornholm | 24.7.09 | |||||
Halvmaraton [3] | ||||||||
1:05:35 | København | København | 26.4.09 | |||||
1:05:34 | SB | 1 | DM | Nærum | DM, Nærum | 26.4.09 | ||
1:06:32 | Lillebælt | Lillebælt | 2.5.09 | |||||
Maraton [1] | ||||||||
2:17:33 | PB | 15 | Real | Berlin, GER | Real, Berlin, GER | 20.9.09 | ||
Cross team [1] | ||||||||
9 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 13.12.09 | ||||
Denmark | ||||||||
Morten Toft Munkholm, Henrik Them Andersen Jesper Faurschou, Steen Walter | ||||||||
Cross 9.997 km [1] | ||||||||
33:22 | 50 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 13.12.09 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:26 | 18 | Warandeloop | Tilburg, NED | Warandeloop, Tilburg, NED | 22.11.09 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:57.01 | SB | Århus | Århus | 12.8.08 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
8:11.98 | PB | 5 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 4.9.08 | ||
5000 m [2] | ||||||||
14:32.41 | SB | Århus | Århus | 20.5.08 | ||||
14:35.45 | 2 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | |||
10000 m [3] | ||||||||
30:38.12 | SB | 19 | ECup | Istanbul, TUR | ECup, Istanbul, TUR | 12.4.08 | ||
29:56.46 | SB | 3 | NordicC | Roskilde | NordicC, Roskilde | 25.5.08 | ||
30:25.0h | 1 | DM | Vejle | DM, Vejle | 5.6.08 | |||
10 km [2] | ||||||||
30:58 | PB | Bornholm | Bornholm | 25.7.08 | ||||
30:11 | PB | Roskilde | Roskilde | 7.12.08 | ||||
Halvmaraton [5] | ||||||||
1:04:46 | 3 | Lyngby | Lyngby | 27.4.08 | ||||
1:04:44 | PB | 3 | Nærum | Nærum | 27.4.08 | |||
1:08:14 | 47 | VM | Rio de Janeiro, BRA | VM, Rio de Janeiro, BRA | 12.10.08 | |||
1:07:26 | , ??? | , ??? | 25.10.08 | |||||
1:06:43 | Herning | Herning | 31.12.08 | |||||
Cross team [1] | ||||||||
12 | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 14.12.08 | ||||
Denmark | ||||||||
Jesper Faurschou, Henrik Them Andersen Jakob Hannibal, Rolf Knudsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:57 | 55 | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 14.12.08 | |||
Cross 12 km [1] | ||||||||
39:03 | 127 | VM | Edinburgh, GBR | VM, Edinburgh, GBR | 30.3.08 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:51.39 | PB | Odense | Odense | 8.8.07 | ||||
5000 m [3] | ||||||||
14:35.15 | SB | 6 | CoAG | København | CoAG, København | 13.6.07 | ||
14:18.61 | SB | 10 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 29.6.07 | ||
14:35.18 | 1 | DM | Odense | DM, Odense | 5.8.07 | |||
10000 m [2] | ||||||||
30:44.05 | SB | 6 | NM | Kerava, FIN | NM, Kerava, FIN | 27.5.07 | ||
29:50.19 | PB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 6.7.07 | ||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:05:39 | PB | 2 | Nærum | Nærum | 29.4.07 | |||
Cross 8.83 km [1] | ||||||||
28:26 | 13 | NordicC | Södertälje, SWE | NordicC, Södertälje, SWE | 4.11.07 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:19.47 | PB | 1 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 6.7.06 | ||
5000 m [1] | ||||||||
14:15.56 | PB | København | København | 24.8.06 | ||||
10000 m [2] | ||||||||
30:26.84 | SB | 4 | NordicC | Kópavogur, ISL | NordicC, Kópavogur, ISL | 25.5.06 | ||
30:10.12 | SB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 23.6.06 |
5000 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:21.77 | PB | 8 | København | København | 6.6.05 | |||
14:50.34 | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 31.7.05 | |||
14:28.58 | 2 | CoAG | København | CoAG, København | 23.8.05 | |||
10000 m [3] | ||||||||
30:05.22 | PB | 7 | Nordic Chall | Göteborg/S, SWE | Nordic Chall, Göteborg/S, SWE | 21.5.05 | ||
30:14.21 | 4 | DM | Allerød | DM, Allerød | 12.6.05 | |||
30:38.16 | 12 | 22 | EM U23 | Erfurt, GER | EM U23, Erfurt, GER | 15.7.05 | ||
Cross 9 km [1] | ||||||||
27:43 | 12 | NM | Hamina, FIN | NM, Hamina, FIN | 12.11.05 |
2000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:31.01 | PB | Skive | Skive | 21.6.03 |
Cross team [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 | 19 | EM19 | Medulin, CRO | EM19, Medulin, CRO | 8.12.02 | |||
Denmark | ||||||||
Mohammed Bashir, Jesper Faurschou Brian Lindberg, Ulrik Heitmann | ||||||||
Cross 6.2 km [1] | ||||||||
19:42 | 47 | 19 | EM19 | Medulin, CRO | EM19, Medulin, CRO | 8.12.02 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 2:02.4h | Århus | 25.5.11 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:51.39 | Odense | 8.8.07 | ||
Inde | 4:10.53 | Skive | 4.2.12 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:11.98 | Aarhus | 4.9.08 | ||
Inde | 8:15.22 | Skive | 28.2.16 | 31 | |
5000 m | |||||
Ude | 14:15.56 | København | 24.8.06 | ||
10000 m | |||||
Ude | 29:43.39 | Blovstrød | 10.8.13 | 43 | |
5 km | |||||
Ude | 14:51 | Ejby | 10.4.21 | 31 | |
10 km | |||||
Ude | 29:40 | Brunssum, NED | 1.4.12 | 40 | |
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:04:01 | København | 29.3.14 | 16 | |
Maraton | |||||
Ude | 2:16:15 | London, GBR | 17.4.11 | 23 | |
1 mile | |||||
Ude | 5:00.25 | Århus | 21.8.10 | ||
2000 m | |||||
Ude | 5:31.01 | Skive | 21.6.03 | ||
15 km | |||||
Ude | 45:21 | København | 29.3.14 | ||
20 km | |||||
Ude | 1:00:52 | København | 29.3.14 | ||
50 km | |||||
Ude | 2:58:31 | Herning | 12.12.20 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 5 |
1 mile: | 1 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 11 |
5000 m: | 25 |
10000 m: | 20 |
5 km: | 6 |
10 km: | 32 |
15 km: | 9 |
20 km: | 5 |
Halvmaraton: | 39 |
Maraton: | 20 |
Cross team: | 8 |
: | 1 |
Cross: | 27 |
50 km: | 2 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
5000 m | |||||||
DM | 2005 | 3 | 14:50.34 | ||||
DM | 2007 | 1 | 14:35.18 | ||||
DM | 2008 | 2 | 14:35.45 | ||||
DM | 2013 | 1 | 14:34.30 | ||||
DM | 2014 | 4 | 14:37.10 | ||||
DM | 2015 | ||||||
10000 m | |||||||
DM | 2005 | 4 | 30:14.21 | ||||
DM | 2006 | 1 | 30:10.12 | ||||
DM | 2007 | 1 | 29:50.19 | ||||
DM | 2008 | 1 | 30:25.0h | ||||
DM | 2012 | 2 | 30:32.82 | ||||
DM | 2013 | 2 | 29:43.39 | ||||
DM | 2014 | 2 | 30:39.40 | ||||
DM | 2017 | 2 | 30:22.53 | ||||
DM | 2019 | 2 | 30:58.72 | ||||
10 km | |||||||
DM | 2011 | 2 | 30:03 | ||||
DM | 2015 | 4 | 30:10 | ||||
DM | 2019 | 8 | 30:20 | ||||
DM | 2021 | 14 | 30:50 | ||||
DM | 2022 | 20 | 31:18 | ||||
DM | 2023 | 20 | 31:12 | ||||
Halvmaraton | |||||||
DM | 2009 | 1 | 1:05:34 | ||||
DM | 2015 | 4 | 1:05:17 | ||||
DM | 2016 | 2 | 1:06:00 | ||||
DM | 2017 | 2 | 1:05:34 | ||||
DM | 2021 | 7 | 1:06:35 | ||||
DM | 2022 | 11 | 1:07:01 | ||||
DM | 2023 | 10 | 1:07:54 | ||||
Maraton | |||||||
DM | 2017 | 1 | 2:19:11 | ||||
DM | 2021 | 2 | 2:23:36 | ||||
DM | 2023 | 4 | 2:24:16 | ||||
km cross | |||||||
DM | 2019 | 7 | 31:55 | ||||
DM | 2022 | 21 | 33:19 | 7 | 20:14 | ||
DM | 2021 | 13 | 34:12 | ||||
10 km cross | |||||||
DM | 2020 | 5 | 32:28 | ||||
Inde | |||||||
3000 m | |||||||
DMi | 2013 | 1 | 8:30.51 | ||||
DMi | 2016 | 3 | 8:15.22 | ||||
DMi | 2017 | 5 | 8:38.62 | ||||
DMi | 2018 | 2 | 8:29.05 | ||||
DMi | 2019 | 8 | 8:25.20 | ||||
Masters | |||||||
Ude | |||||||
km cross | |||||||
DMM | 2022 | 1 | 35 | 20:14 | |||
DMM | 2023 | 1 | 40 | 31:13 | |||
Inde | |||||||
1500 m | |||||||
DMM | 2023 | 1 | 40 | 4:14.36 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000 m | |||||
EM-Hold Div 3 | 2010 | 2 | 14:28.39 | ||
10000 m | |||||
ECup | 2008 | 19 | 30:38.12 | ||
ECup | 2009 | 28 | 30:00.76 | ||
Halvmaraton | |||||
VM | 2008 | 47 | 1:08:14 | ||
VM | 2014 | 62 | 1:04:01 | ||
VM | 2016 | 60 | 1:06:53 | ||
VM | 2018 | 106 | 1:06:42 | ||
Maraton | |||||
EM | 2010 | 29 | 2:28:34 | ||
VM | 2011 | 32 | 2:21:15 | ||
OL | 2012 | 41 | 2:18:44 | ||
EM | 2014 | 22 | 2:18:12 | ||
VM | 2017 | 16 | 366.00A | ||
Cross | |||||
EM | 2008 | 55 | 32:57 | ||
VM | 2008 | 127 | 39:03 | ||
EM | 2009 | 50 | 33:22 | ||
EM | 2010 | 48 | 30:57 | ||
EM | 2011 | 39 | 30:25 | ||
EM | 2012 | 55 | 31:39 | ||
EM | 2013 | 56 | 31:26 | ||
EM | 2014 | 61 | 36.08 | ||
EM | 2015 | 38 | 31:14 | ||
EM | 2017 | 63 | 32:06 | ||
VM | 2017 | 90 | 32:27A | ||
50 km | |||||
EM | 2022 | 20 | 3:05:16 | ||
10000 m | |||||
EM U23 | 2005 | 12 | 22 | 30:38.16 | |
Cross | |||||
EM19 | 2002 | 47 | 19 | 19:42 |