Født: 3 december 1981
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2019. |
400 m hæk [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:03.51 | SB | Odense | Odense | 1.6.19 |
Kuglestød 7.26 kg [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.80 | PB | København | København | 8.9.12 |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.30 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | ||||
7.19 i | PB | Aarhus | Aarhus | 23.2.11 | ||||
200 m [5] | ||||||||
23.14 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | ||||
22.81 i | SB | Birmingham, GBR | Birmingham, GBR | 5.2.11 | ||||
22.62 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 12.2.11 | ||||
22.75 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
23.09 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
400 m [3] | ||||||||
50.16 i | SB | Birmingham, GBR | Birmingham, GBR | 5.2.11 | ||||
49.63 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 12.2.11 | ||||
49.89 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
400 m hæk [2] | ||||||||
54.29 | SB | København | København | 3.6.11 | ||||
56.04 | Skive | Skive | 10.9.11 |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.22 i | Aarhus | Aarhus | 18.2.10 | |||||
7.20 i | PB | Aarhus | Aarhus | 18.2.10 | ||||
200 m [3] | ||||||||
23.03 i | SB | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 13.2.10 | ||||
22.87 w | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | +4.2 | ||||
22.77 | SB | Århus | Århus | 26.5.10 | +0.1 | |||
400 m [4] | ||||||||
50.77 i | SB | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 13.2.10 | ||||
51.34 i | Skive | Skive | 28.2.10 | |||||
51.51 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | ||||
50.17 | SB | Århus | Århus | 21.8.10 | ||||
400 m hæk [3] | ||||||||
56.12 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | ||||
54.30 | SB | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 8.8.10 | ||
53.66 | SB | Århus | Århus | 31.8.10 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.30 | PB | Århus | Århus | 23.6.09 | +0.3 | |||
200 m [4] | ||||||||
22.76 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 | ||||
23.16 i | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
22.78 i | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
22.59 | SB | Århus | Århus | 19.5.09 | -0.8 | |||
400 m [7] | ||||||||
50.63 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | ||||
50.40 i | SB | Sätra, SWE | Sätra, SWE | 8.2.09 | ||||
50.49 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 | |||||
50.0h | Odense | Odense | 16.5.09 | |||||
49.39 | SB | Lyngby | Lyngby | 31.5.09 | ||||
48.74 | PB | Århus | Århus | 30.6.09 | ||||
50.22 | København | København | 12.9.09 | |||||
800 m [1] | ||||||||
1:58.12 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | ||||
400 m hæk [10] | ||||||||
55.6h | Odense | Odense | 16.5.09 | |||||
53.95 | PB | Greve | Greve | 21.5.09 | ||||
54.04 | Lyngby | Lyngby | 31.5.09 | |||||
53.53 | PB | Genève, SUI | Genève, SUI | 6.6.09 | ||||
54.67 | 6 | r2 | EM-Hold Div 3 | Sarajevo, BIH | EM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH | 20.6.09 | ||
55.10 | Uden, NED | Uden, NED | 27.6.09 | |||||
53.23 | PB | 4 | h2 | WUG | Beograd, SRB | WUG, Beograd, SRB | 8.7.09 | |
58.33 | Odense | Odense | 30.8.09 | |||||
53.86 | 1 | DM | Odense | DM, Odense | 30.8.09 | |||
53.38 | København | København | 12.9.09 | |||||
Kuglestød 7.26 kg [1] | ||||||||
10.02 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
Diskoskast 2.0 kg [1] | ||||||||
30.20 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
Vægtkast 15.89 kg [1] | ||||||||
9.32 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
Hammerkast 7.26 kg [1] | ||||||||
22.67 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
24.53 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
4 x 400 m stafet [2] | ||||||||
3:09.49 | 2 | h1 | WUG | Beograd, SRB | WUG, Beograd, SRB | 11.7.09 | ||
Denmark | ||||||||
Jacob Riis, Daniel B. Christensen Thomas Cortebeeck, Nicklas Hyde | ||||||||
3:11.30 | 7 | WUG | Beograd, SRB | WUG, Beograd, SRB | 12.7.09 | |||
Denmark | ||||||||
Jacob Riis, Nicklas Hyde Thomas Cortebeeck, Matias B. Reedtz | ||||||||
Kaste 5-kamp [1] | ||||||||
1926 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 25.9.09 | ||||
22.67 10.02 30.20 24.53 9.32 |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.26 i | PB | Aarhus | Aarhus | 28.2.08 | ||||
7.28 i | Aarhus | Aarhus | 28.2.08 | |||||
200 m [5] | ||||||||
22.92 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.08 | ||||
22.48 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 9.2.08 | ||||
22.44 i | PB | 1 | h1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.08 | |
22.58 i | 3 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.08 | |||
22.69 | SB | Århus | Århus | 10.5.08 | +1.6 | |||
400 m [7] | ||||||||
49.79 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.08 | ||||
49.12 i | PB | 1 | r2 | MASZ | Budapest, HUN | MASZ, Budapest, HUN | 2.2.08 | |
49.56 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 9.2.08 | |||||
49.86 i | 1 | B | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.08 | ||
50.20 | SB | Århus | Århus | 10.5.08 | ||||
49.95 | SB | Palafrugell, ESP | Palafrugell, ESP | 24.5.08 | ||||
50.38 | Århus | Århus | 5.6.08 | |||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:12.14 | SB | 4 | Euregio | Neerpelt, BEL | Euregio, Neerpelt, BEL | 31.5.08 | ||
Denmark | ||||||||
Steffen Jørgensen, Nicklas Hyde Thomas Cortebeeck, Andreas Bube |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
49.22 i | PB | 1 | r3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 18.2.07 | |
49.38 i | 4 | NC | Göteborg/FH, SWE | NC, Göteborg/FH, SWE | 25.2.07 |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
49.06 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 14.6.06 | |||
49.11 | 5 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | |||
49.17 | 3 | r2 | Aalg GP | Aalborg | Aalg GP, Aalborg | 28.7.06 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:13.34 | SB | 3 | ECp-2 | Banská Bystrica, SVK | ECp-2, Banská Bystrica, SVK | 18.6.06 | ||
Denmark | ||||||||
Steffen Jørgensen, Thomas Cortebeeck Brian Brandt Jørgensen, Nicklas Hyde |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.17 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 3.7.05 | +0.6 | |||
300 m [1] | ||||||||
34.94 | PB | Skive | Skive | 24.8.05 | ||||
400 m [3] | ||||||||
48.76 | PB | 5 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 24.7.05 | ||
48.83 | 4 | DM | Odense | DM, Odense | 30.7.05 | |||
48.87 | 7 | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 16.8.05 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.19 | Aarhus | 23.2.11 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.30 | Århus | 23.6.09 | +0.3 | |
200 m | |||||
Ude | 22.17 | Göteborg/U, SWE | 3.7.05 | +0.6 | |
Inde | 22.44 | Skive | 16.2.08 | ||
400 m | |||||
Ude | 48.74 | Århus | 30.6.09 | ||
Inde | 49.12 | Budapest, HUN | 2.2.08 | 20 | |
800 m | |||||
Inde | 1:58.12 | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | ||
400 m hæk | |||||
Ude | 53.23 | Beograd, SRB | 8.7.09 | 29 | |
Kuglestød 7.26 kg | |||||
Ude | 11.80 | København | 8.9.12 | ||
Diskoskast 2.0 kg | |||||
Ude | 30.20 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
Vægtkast 15.89 kg | |||||
Ude | 9.32 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
Hammerkast 7.26 kg | |||||
Ude | 22.67 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 24.53 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
Kaste 5-kamp | |||||
Ude | 1926 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
300 m | |||||
Ude | 34.94 | Skive | 24.8.05 |
60 m: | 6 |
100 m: | 1 |
200 m: | 18 |
300 m: | 1 |
400 m: | 29 |
800 m: | 1 |
400 m hæk: | 16 |
Kuglestød 7.26 kg: | 2 |
Diskoskast 2.0 kg: | 1 |
Vægtkast 15.89 kg: | 1 |
Hammerkast 7.26 kg: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 4 |
Kaste 5-kamp: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m | |||||||
DM | 2005 | 4 | 48.83 | ||||
DM | 2006 | 5 | 49.11 | ||||
400 m hæk | |||||||
DM | 2009 | 1 | 53.86 | ||||
DM | 2010 | 3 | 54.30 | ||||
Inde | |||||||
200 m | |||||||
DMi | 2008 | 3 | 22.58 | 1 | h1 | 22.44 | |
400 m | |||||||
DMi | 2008 | 1 | B | 49.86 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
400 m hæk | |||||
EM-Hold Div 3 | 2009 | 6 | r2 | 54.67 |