Født: 19 maj 1997
Nationalitet: BEL
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.45 i | 3 | B | Gent, BEL | Gent, BEL | 3.2.24 | |||
55.55 i | 3 | h6 | NC | Louvain-la-Neuve, BEL | NC, Louvain-la-Neuve, BEL | 18.2.24 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.44 | 1 | B | Leuven, BEL | Leuven, BEL | 5.8.23 | |||
400 m hæk [3] | ||||||||
57.20 | 2 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 12.8.23 | ||||
57.28 | 1 | Bruxelles, BEL | Bruxelles, BEL | 27.8.23 | ||||
56.96 | 1 | Hanžeković | Zagreb, CRO | Hanžeković, Zagreb, CRO | 10.9.23 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.65 | 5 | Kessel-Lo, BEL | Kessel-Lo, BEL | 6.8.22 | +0.5 | |||
300 m [1] | ||||||||
37.56 | (21) | 4 | Kessel-Lo, BEL | Kessel-Lo, BEL | 6.8.22 | |||
400 m [2] | ||||||||
53.34 | 5 | Liège, BEL | Liège, BEL | 29.6.22 | ||||
53.45 | 7 | B | VD | Bruxelles, BEL | VD, Bruxelles, BEL | 2.9.22 | ||
400 m hæk [11] | ||||||||
56.05 | 4 | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 28.5.22 | |||
56.05 | 1 | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 4.6.22 | ||||
56.90 | 6 | FBKG | Hengelo, NED | FBKG, Hengelo, NED | 6.6.22 | |||
55.36 | 2 | Genève, SUI | Genève, SUI | 11.6.22 | ||||
56.48 | 1 | h1 | NC | Gentbrugge, BEL | NC, Gentbrugge, BEL | 24.6.22 | ||
55.30 | (30) | 1 | NC | Gentbrugge, BEL | NC, Gentbrugge, BEL | 26.6.22 | ||
55.45 | 1 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 2.7.22 | ||||
55.42 | 4 | h1 | VM | Eugene, OR | VM, Eugene, OR | 19.7.22 | ||
55.42 | 5 | s1 | VM | Eugene, OR | VM, Eugene, OR | 20.7.22 | ||
56.14 | 6 | s2 | EM | München, GER | EM, München, GER | 18.8.22 | ||
56.00 | 5 | Luzern, SUI | Luzern, SUI | 30.8.22 | ||||
4 x 400 m stafet [2] | ||||||||
3:41.07 | 3 | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 28.5.22 | |||
Belgium | ||||||||
Paulien Couckuyt, Nina Hespel Margo Van Puyvelde, Kylie Lambert | ||||||||
3:26.29 | 6 | VM | Eugene, OR | VM, Eugene, OR | 24.7.22 | |||
Belgium | ||||||||
Helena Ponette, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus |
400 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.13 i | PB | 2 | Gent, BEL | Gent, BEL | 6.2.21 | |||
54.44 i | 3 | B | Gent, BEL | Gent, BEL | 13.2.21 | |||
53.57 i | PB | 1 | NC | Louvain-la-Neuve, BEL | NC, Louvain-la-Neuve, BEL | 20.2.21 | ||
53.58 | SB | 2 | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 24.4.21 | |||
52.98 | =PB | 1 | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 5.6.21 | |||
53.68 | 4 | VD | Bruxelles, BEL | VD, Bruxelles, BEL | 3.9.21 | |||
400 m hæk [9] | ||||||||
56.70 | SB | 1 | Lier, BEL | Lier, BEL | 8.5.21 | |||
55.37 | PB | 2 | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 29.5.21 | |||
56.70 | 7 | FBKG | Hengelo, NED | FBKG, Hengelo, NED | 6.6.21 | |||
54.95 | PB | 2 | Genève, SUI | Genève, SUI | 12.6.21 | |||
57.05 | 3 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 3.7.21 | ||||
56.27 | 1 | Lokeren, BEL | Lokeren, BEL | 11.7.21 | ||||
54.90 | PB | 3 | h2 | OL | Tokyo, JPN | OL, Tokyo, JPN | 31.7.21 | |
54.47 | PB (14) | 3 | s1 | OL | Tokyo, JPN | OL, Tokyo, JPN | 2.8.21 | |
56.36 | 7 | Paris, FRA | Paris, FRA | 28.8.21 | ||||
4 x 400 m stafet [4] | ||||||||
3:28.27 | 2 | h1 | WorldR | Chorzów, POL | WorldR, Chorzów, POL | 1.5.21 | ||
Belgium | ||||||||
Cynthia Bolingo Mbongo, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus | ||||||||
3:37.66 | 7 | WorldR | Chorzów, POL | WorldR, Chorzów, POL | 2.5.21 | |||
Belgium | ||||||||
Paulien Couckuyt, Hanne Maudens Margo Van Puyvelde, Camille Laus | ||||||||
3:24.08 | 3 | h1 | OL | Tokyo, JPN | OL, Tokyo, JPN | 5.8.21 | ||
Belgium | ||||||||
Naomi Van Den Broeck, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus | ||||||||
3:23.96 | 7 | OL | Tokyo, JPN | OL, Tokyo, JPN | 7.8.21 | |||
Belgium | ||||||||
Naomi Van Den Broeck, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.30 | 1 | Kortrijk, BEL | Kortrijk, BEL | 13.9.20 | +1.0 | |||
400 m [2] | ||||||||
52.98 | PB (96) | 1 | Bruxelles, BEL | Bruxelles, BEL | 8.8.20 | |||
53.08 | 6 | VD | Bruxelles, BEL | VD, Bruxelles, BEL | 4.9.20 | |||
400 m hæk [6] | ||||||||
56.58 | SB | 2 | Bruxelles, BEL | Bruxelles, BEL | 9.8.20 | |||
57.51 | 1 | h1 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 16.8.20 | ||
56.14 | SB (21) | 1 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 16.8.20 | ||
56.60 | 2 | Kusoc | Chorzów, POL | Kusoc, Chorzów, POL | 25.8.20 | |||
56.81 | 1 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 6.9.20 | ||||
56.23 | 2 | Poznań, POL | Poznań, POL | 11.9.20 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.15 | PB | Aartselaar, NED | Aartselaar, NED | 18.5.19 | +0.3 | |||
400 m [5] | ||||||||
55.58 i | PB | 1 | Gent, BEL | Gent, BEL | 27.1.19 | |||
54.57 i | PB | 1 | IFAM | Gent, BEL | IFAM, Gent, BEL | 9.2.19 | ||
55.13 i | 4 | NC | Gent, BEL | NC, Gent, BEL | 17.2.19 | |||
54.03 | PB | 2 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 20.7.19 | |||
53.46 | PB | 1 | B | Bruxelles, BEL | Bruxelles, BEL | 23.8.19 | ||
400 m hæk [13] | ||||||||
58.31 | PB | 1 | Merksem, BEL | Merksem, BEL | 20.4.19 | |||
57.21 | PB | 1 | B | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 25.5.19 | ||
58.06 | 4 | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 1.6.19 | |||
57.11 | PB | 1 | 22 | NC-j | Lebbeke, BEL | NC-j, Lebbeke, BEL | 29.6.19 | |
58.38 | 2 | 22 h3 | EM U23 | Gävle, SWE | EM U23, Gävle, SWE | 12.7.19 | ||
57.75 | 2 | 22 s1 | EM U23 | Gävle, SWE | EM U23, Gävle, SWE | 13.7.19 | ||
56.17 | PB | 1 | 22 | EM U23 | Gävle, SWE | EM U23, Gävle, SWE | 14.7.19 | |
58.67 | 2 | h2 | EM-Hold Div 1 | Sandnes, NOR | EM-Hold Div 1, Sandnes, NOR | 9.8.19 | ||
56.99 | 3 | EM-Hold Div 1 | Sandnes, NOR | EM-Hold Div 1, Sandnes, NOR | 10.8.19 | |||
56.67 | 1 | h2 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 31.8.19 | ||
55.46 | PB (31) | 2 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 1.9.19 | ||
56.68 | 2 | VD | Bruxelles, BEL | VD, Bruxelles, BEL | 6.9.19 | |||
57.15 | 6 | h3 | VM | Doha, QAT | VM, Doha, QAT | 1.10.19 | ||
4 x 400 m stafet [5] | ||||||||
3:30.69 | SB | 4 | h1 | WorldR | Yokohama, JPN | WorldR, Yokohama, JPN | 11.5.19 | |
Belgium | ||||||||
Camille Laus, Hanne Claes Paulien Couckuyt, Lucie Ferauge | ||||||||
3:31.71 | 2 | B | WorldR | Yokohama, JPN | WorldR, Yokohama, JPN | 12.5.19 | ||
Belgium | ||||||||
Hanne Claes, Paulien Couckuyt Liefde Schoemaker, Camille Laus | ||||||||
3:37.57 | 5 | B | EM-Hold Div 1 | Sandnes, NOR | EM-Hold Div 1, Sandnes, NOR | 11.8.19 | ||
Belgium | ||||||||
Paulien Couckuyt, Camille Laus Kine Gaye, Renée Eykens | ||||||||
3:26.58 | PB | 4 | h2 | VM | Doha, QAT | VM, Doha, QAT | 5.10.19 | |
Belgium | ||||||||
Hanne Claes, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus | ||||||||
3:27.15 | 5 | VM | Doha, QAT | VM, Doha, QAT | 6.10.19 | |||
Belgium | ||||||||
Hanne Claes, Imke Vervaet Paulien Couckuyt, Camille Laus |
400 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
59.19 i | PB | 1 | D | Gent, BEL | Gent, BEL | 10.2.18 | ||
57.86 i | PB | 2 | B | NC | Gent, BEL | NC, Gent, BEL | 17.2.18 | |
56.73 i | PB | 2 | 22 | NC-j | Gent, BEL | NC-j, Gent, BEL | 3.3.18 | |
55.65 | PB | 4 | B | Kortrijk, BEL | Kortrijk, BEL | 14.7.18 | ||
400 m hæk [7] | ||||||||
1:01.28 | SB | 4 | Deinze, BEL | Deinze, BEL | 19.5.18 | |||
1:00.27 | PB | 6 | D | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 26.5.18 | |
59.29 | PB | 1 | B | Brussels GP | Bruxelles, BEL | Brussels GP, Bruxelles, BEL | 30.6.18 | |
59.53 | 3 | h1 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 7.7.18 | ||
59.32 | 6 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 8.7.18 | |||
59.59 | 1 | Lier, BEL | Lier, BEL | 18.8.18 | ||||
1:01.06 | 1 | 22 | NC-j | Mouscron, BEL | NC-j, Mouscron, BEL | 26.8.18 |
100 m hæk 84.0 cm [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.20 | PB | 5 | Univ Ch | Oordegem, BEL | Univ Ch, Oordegem, BEL | 1.5.17 | +1.1 | |
14.64 | 4 | h1 | Lokeren, BEL | Lokeren, BEL | 25.6.17 | -0.5 | ||
14.22 | 3 | h1 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 1.7.17 | +0.8 | |
400 m hæk [3] | ||||||||
1:00.39 | PB | Betekom, BEL | Betekom, BEL | 13.5.17 | ||||
1:01.80 | 1 | E | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 27.5.17 | ||
1:01.17 | 1 | B | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 3.6.17 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.13 | PB | Merksem, BEL | Merksem, BEL | 14.5.16 | +1.8 | |||
400 m hæk [1] | ||||||||
1:02.35 | SB | 2 | Merksem, BEL | Merksem, BEL | 20.8.16 |
100 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.61 | PB | 6 | NC | Bruxelles, BEL | NC, Bruxelles, BEL | 26.7.15 | -0.4 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.90 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
800 m [1] | ||||||||
2:26.73 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | ||
60 m hæk 76.2 cm [3] | ||||||||
8.64 i | PB | 1 | 17 | Gent, BEL | Gent, BEL | 5.1.14 | ||
8.60 i | PB | 1 | 17 h2 | Gent, BEL | Gent, BEL | 19.1.14 | ||
8.52 i | PB (12) (10) | 2 | 17 | Gent, BEL | Gent, BEL | 19.1.14 | ||
100 m hæk 76.2 cm [2] | ||||||||
14.24 | PB | 4 | 17 | Bertrix, BEL | Bertrix, BEL | 1.7.14 | +0.2 | |
14.21 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
400 m hæk [1] | ||||||||
1:01.09 | PB (54) | 3 | Flem Ch | Gentbrugge, BEL | Flem Ch, Gentbrugge, BEL | 17.5.14 | ||
Højdespring [1] | ||||||||
1.61 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
Længdespring [1] | ||||||||
5.21 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | +0.2 | |
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||
10.99 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||
29.62 | PB | hep | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | ||
Syvkamp U18 [1] | ||||||||
4.916 | PB (24) (26) | 2 | 17 | Dilbeek, BEL | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | ||
14.21 1.61 10.99 25.90 5.21/+0.2 29.62 2:26.73 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 24.15 | Aartselaar, NED | 18.5.19 | +0.3 | |
400 m | |||||
Ude | 52.98 | Bruxelles, BEL | 8.8.20 | ||
Inde | 53.57 | Louvain-la-Neuve, BEL | 20.2.21 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:26.73 | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | ||
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 14.20 | Oordegem, BEL | 1.5.17 | +1.1 | |
400 m hæk | |||||
Ude | 54.47 DR | Tokyo, JPN | 2.8.21 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.61 | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.21 | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | +0.2 | |
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:26.58 DR | Doha, QAT | 5.10.19 | ||
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Inde | 8.60 | Gent, BEL | 19.1.14 | ||
100 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 14.21 | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 10.99 | Dilbeek, BEL | 2.8.14 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 29.62 | Dilbeek, BEL | 3.8.14 | ||
Syvkamp U18 | |||||
Ude | 4.916 | Dilbeek, BEL | 3.8.14 |
200 m: | 5 |
300 m: | 1 |
400 m: | 22 |
800 m: | 1 |
60 m hæk 76.2 cm: | 3 |
100 m hæk 76.2 cm: | 2 |
100 m hæk 84.0 cm: | 4 |
400 m hæk: | 54 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 1 |
Kuglestød 3.0 kg: | 1 |
Spydkast 500 gram: | 1 |
Syvkamp U18: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 11 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m hæk | |||||||||||||
EM-Hold Div 1 | 2019 | 3 | 56.99 | 2 | h2 | 58.67 | |||||||
VM | 2019 | 6 | h3 | 57.15 | |||||||||
OL | 2021 | 3 | s1 | 54.47 | 3 | h2 | 54.90 | ||||||
EM | 2022 | 6 | s2 | 56.14 | |||||||||
VM | 2022 | 5 | s1 | 55.42 | 4 | h1 | 55.42 | ||||||
4 x 400 m stafet | |||||||||||||
EM-Hold Div 1 | 2019 | 5 | B | 3:37.57 | |||||||||
VM | 2019 | 5 | 3:27.15 | 4 | h2 | 3:26.58 | |||||||
OL | 2021 | 7 | 3:23.96 | 3 | h1 | 3:24.08 | |||||||
VM | 2022 | 6 | 3:26.29 | ||||||||||
400 m hæk | |||||||||||||
EM U23 | 2019 | 1 | 22 | 56.17 | 2 | 22 s1 | 57.75 | 2 | 22 h3 | 58.38 |