Født: 10 juli 1988
Klub: Aarhus Gymnastikforening af 1880
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2022. |
Halvmarathon [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:18:43 | SB | 47 | København | København | 18.9.22 | |||
Cross 8 km [1] | ||||||||
29:54 | 7 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9:09.24 i | DR PB | 1 | v3Nat | Helsinki, FIN | v3Nat, Helsinki, FIN | 9.2.20 | ||
9:04.78 i | DR30 PB (68) | , ??? | , ??? | 23.2.20 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
17:47.38 | SB | 6 | B | Herning | Herning | 5.9.20 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:22.42 i | PB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.19 | ||
4:21.77 mix | PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 3.8.19 | |||
3000 m [4] | ||||||||
9:14.87 i | DR PB | 2 | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 10.2.19 | ||
9:11.65 i | DR PB (78) | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | ||
DNF | Esbjerg | Esbjerg | 7.5.19 | |||||
10:00.90 | SB | 2 | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 | |||
5000 m [6] | ||||||||
16:04.88 | SB | 2 | Folksam GP | Sollentuna, SWE | Folksam GP, Sollentuna, SWE | 18.6.19 | ||
15:36.33 | PB | 12 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 20.7.19 | |||
16:03.16 | 2 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 28.7.19 | |||
16:08.54 | 4 | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 11.8.19 | |||
15:37.89 mix | 1 | Odense | Odense | 30.8.19 | ||||
15:35.81 | PB | 4 | Andújar, ESP | Andújar, ESP | 6.9.19 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:57+ | =PB | 19 | København | København | 15.9.19 | |||
10 km [1] | ||||||||
33:46+ | PB | 18 | København | København | 15.9.19 | |||
15 km [1] | ||||||||
50:50+ | PB | 18 | København | København | 15.9.19 | |||
20 km [1] | ||||||||
1:08:16+ | PB (36) | 18 | København | København | 15.9.19 | |||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:11:54 | PB | 17 | København | København | 15.9.19 | |||
[1] | ||||||||
229.00 | 13 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 | |||
Denmark | ||||||||
Anna Emilie Møller, Maja Alm Alberte Kjær Pedersen, Simone Glad | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
20:26 | 10 | Stirling, GBR | Stirling, GBR | 12.1.19 | ||||
Cross 6.09 km [1] | ||||||||
20:51 | 4 | ECCC | Albufeira, POR | ECCC, Albufeira, POR | 3.2.19 | |||
Cross 10.24 km [1] | ||||||||
39:56 | 53 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9:17.40 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 | |||
9:05.98 | SB (93) | 2 | Sollentuna, SWE | Sollentuna, SWE | 28.6.18 | |||
5000 m [1] | ||||||||
16:03.41 | SB | 4 | Karlsruhe, GER | Karlsruhe, GER | 19.5.18 | |||
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
28:10 | 4 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 10.11.18 | |||
Cross 8.3 km [1] | ||||||||
27:22 | 18 | EM | Tilburg, NED | EM, Tilburg, NED | 9.12.18 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9:20.63 | PB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | ||||
9:05.88 | PB (100) | 11 | CityS | Cork, IRL | CityS, Cork, IRL | 18.7.17 | ||
5000 m [1] | ||||||||
15:40.73 | PB | 19 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 22.7.17 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:57 | PB | Aarhus | Aarhus | 19.11.17 | ||||
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
29:39 | 7 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 |
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26:23 | 4 | NordicC | Göteborg, SWE | NordicC, Göteborg, SWE | 7.11.15 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16:28.6h | PB | Aarhus | Aarhus | 17.7.14 |
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
36:42 | PB | Aalborg | Aalborg | 29.1.12 |
5000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:06.8h | PB | Aarhus | Aarhus | 25.5.11 | ||||
17:39.46 | Odense | Odense | 11.6.11 | |||||
3000 m forh. [1] | ||||||||
11:17.69 | PB | Odense | Odense | 11.6.11 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:09.0h | PB | Aarhus | Aarhus | 10.6.10 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:25.3h | PB | Odense | Odense | 16.5.09 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
17:44.2h | PB | Odense | Odense | 16.5.09 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11:29.53 | PB | 5 | 19 | ECCC-B | Castellón, ESP | ECCC-B, Castellón, ESP | 16.9.06 | |
3000 m forh. [1] | ||||||||
12:09.96 | PB | 6 | 19 | ECCC-B | Castellón, ESP | ECCC-B, Castellón, ESP | 16.9.06 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 2:25.3h | Odense | 16.5.09 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:21.77 mix | Aarhus | 3.8.19 | ||
Inde | 4:22.42 | Skive | 16.2.19 | 10 | |
3000 m | |||||
Ude | 9:05.88 | Cork, IRL | 18.7.17 | 11 | |
Inde | 9:04.78 DR30 | , ??? | 23.2.20 | 3 | |
5000 m | |||||
Ude | 15:35.81 | Andújar, ESP | 6.9.19 | 7 | |
5 km | |||||
Ude | 16:57 | Aarhus | 19.11.17 | 19 | |
10 km | |||||
Ude | 33:46+ | København | 15.9.19 | 18 | |
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:11:54 | København | 15.9.19 | 4 | |
3000 m forh. | |||||
Ude | 11:17.69 | Odense | 11.6.11 | 18 | |
15 km | |||||
Ude | 50:50+ | København | 15.9.19 | ||
20 km | |||||
Ude | 1:08:16+ | København | 15.9.19 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 2 |
3000 m: | 11 |
5000 m: | 14 |
5 km: | 2 |
10 km: | 2 |
15 km: | 1 |
20 km: | 1 |
Halvmarathon: | 2 |
3000 m forh.: | 2 |
: | 1 |
Cross: | 8 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
5000 m | ||||
DM | 2019 | 2 | 16:03.16 | |
Halvmarathon | ||||
DM | 2022 | 9 | 1:18:43 | |
km cross | ||||
DM | 2022 | 7 | 29:54 | |
Inde | ||||
1500 m | ||||
DMi | 2019 | 1 | 4:22.42 | |
3000 m | ||||
DMi | 2019 | 1 | 9:11.65 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000 m | |||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 4 | 16:08.54 | ||
VM | 2019 | 13 | 229.00 | ||
Cross | |||||
EM | 2018 | 18 | 27:22 | ||
VM | 2019 | 53 | 39:56 |