Født: 28 februar 1950
Flytting Petersen
Klub: Greve Atletik
Tidligere klubber:
Skive A.M. ‐31.3.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
40.28 i | SB | 5 | 70 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 25.2.23 | |
41.60 mix | SB | 4 | B | Greve | Greve | 13.6.23 | -2.4 | |
400 m [4] | ||||||||
1:40.07 i | SB | 3 | 70 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 26.2.23 | |
1:34.29mix | SB | 3 | B | Greve | Greve | 15.5.23 | ||
1:41.62 | 1 | 70 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | ||
1:35.12mix | 2 | D | Greve | Greve | 10.9.23 | |||
5000 m [1] | ||||||||
28:48.82 | SB | 1 | 70 | København | København | 1.7.23 | ||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
2:41.21 i | SB | 1 | 70 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 25.2.23 | |
Denmark | ||||||||
Ingela Bluhm, Marianne Gram Sonja Stigsen, Ingerlise Villum |
200 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
39.89 i | SB | 3 | D | Skive | Skive | 29.1.22 | ||
40.18 i | 3 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | ||
40.29 i | 4 | 70 h1 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 24.2.22 | ||
400 m [1] | ||||||||
1:37.14 i | SB | 4 | 70 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 22.2.22 | |
3000 m [1] | ||||||||
16:49.60 i | SB | 2 | 70 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 23.2.22 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19.53 | PB | 2 | Randers | Randers | 16.6.21 | -3.5 | ||
200 m [2] | ||||||||
42.07 | SB | 3 | Randers | Randers | 16.6.21 | -2.6 | ||
39.86 w | 1 | 70 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 29.8.21 | +2.1 | |
400 m [1] | ||||||||
1:39.65 | SB | 5 | Skive | Skive | 31.5.21 | |||
4 x 200 m stafet [2] | ||||||||
2:34.93 i | SB | 2 | Randers | Randers | 26.11.20 | |||
Denmark | ||||||||
Ingela Bluhm, Ingerlise Villum Marianne Gram, Ulla Hovgaard | ||||||||
2:31.76 i | 3 | Skive | Skive | 10.12.20 | ||||
Skive A.M. | ||||||||
Ingela Bluhm, Marianne Gram Ingerlise Villum, Ulla Hovgaard | ||||||||
[1] | ||||||||
3:24.80 | 3 | Skive | Skive | 28.9.21 | ||||
Skive A.M. | ||||||||
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:42.57 i | SB | 1 | 70 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | |
5000 m [1] | ||||||||
27:14.08 | SB | 3 | 70 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 | |
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
2:38.27 mix | PB | 5 | Randers | Randers | 25.8.20 | |||
Denmark | ||||||||
Ingela Bluhm, Ulla Hovgaard Marianne Gram, Ingerlise Villum |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
37.55 i | PB | Randers | Randers | 4.2.18 | ||||
38.51 | PB | Viborg | Viborg | 14.8.18 | +0.7 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:26.34 i | DR65 PB | Randers | Randers | 3.2.18 | ||||
800 m [1] | ||||||||
3:11.11 | SB | Borås, SWE | Borås, SWE | 7.7.18 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
6:41.45 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 16.6.18 | ||||
6:25.02 | SB | Borås, SWE | Borås, SWE | 6.7.18 | ||||
6:50.49 | Ballerup | Ballerup | 23.9.18 | |||||
5000 m [5] | ||||||||
23:25.63 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 16.6.18 | ||||
23:35.97 | Aalborg | Aalborg | 20.6.18 | |||||
23:37.00 | Borås, SWE | Borås, SWE | 8.7.18 | |||||
23:58.84 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.8.18 | ||||
24:50.71 | Ballerup | Ballerup | 23.9.18 |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
59.91 | PB | Aalborg | Aalborg | 16.8.17 | ||||
400 m [1] | ||||||||
1:28.49 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | |||
800 m [2] | ||||||||
3:10.16 i | PB | Huddinge, SWE | Huddinge, SWE | 10.3.17 | ||||
3:14.33 | SB | Flensburg, GER | Flensburg, GER | 30.9.17 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
6:29.88 i | SB | Skive | Skive | 14.1.17 | ||||
6:19.2h | SB | Nyborg | Nyborg | 10.6.17 | ||||
6:34.66 | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | ||||
3000 m [3] | ||||||||
13:38.42 i | SB | Skive | Skive | 10.12.16 | ||||
13:36.12 i | SB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
13:44.02 i | Huddinge, SWE | Huddinge, SWE | 11.3.17 | |||||
5000 m [5] | ||||||||
23:42.04 | SB | Herning | Herning | 1.6.17 | ||||
23:15.3h | SB | Nyborg | Nyborg | 10.6.17 | ||||
23:18.57 | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | ||||
22:48.90 | SB | Aarhus | Aarhus | 2.8.17 | ||||
23:40.09 | Aalborg | Aalborg | 17.9.17 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:49.60 | SB | Ballerup | Ballerup | 25.9.16 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:06.40 i | PB | Skive | Skive | 17.1.15 | ||||
5:59.34 | PB | Skive | Skive | 9.6.15 | ||||
3000 m [5] | ||||||||
12:34.17 i | DR60 PB | Skive | Skive | 29.11.14 | ||||
12:25.08 i | DR65 PB | Skive | Skive | 7.2.15 | ||||
12:44.51 i | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | |||||
12:38.81 | SB | Flensborg | Flensborg | 31.5.15 | ||||
12:28.06 | DR65 SB | Aalborg | Aalborg | 17.6.15 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
21:26.05 | SB | Aalborg | Aalborg | 8.6.15 | ||||
21:33.89 | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.15 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:31.09 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
3000 m [3] | ||||||||
12:50.57 i | PB | Skive | Skive | 14.12.13 | ||||
13:10.44 i | Skive | Skive | 8.2.14 | |||||
12:52.54 i | Haugesund, NOR | Haugesund, NOR | 7.3.14 | |||||
5000 m [3] | ||||||||
22:14.49 | SB | Herning | Herning | 12.6.14 | ||||
23:51.03 | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | |||||
22:08.47 | SB | Ballerup | Ballerup | 20.9.14 |
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
43:22 | PB | Allerød | Allerød | 27.3.11 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:16.33 | SB | Skive | Skive | 23.6.09 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
20:54.25 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 23.8.09 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22:00.50 | PB | Skive | Skive | 9.4.08 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.36 | 2 | DM | Glostrup | DM, Glostrup | 10.8.80 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:16.8h | 3 | DM | Glostrup | DM, Glostrup | 10.8.80 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.30 | 8 | ECp-S | Cwmbrân, GBR | ECp-S, Cwmbrân, GBR | 1.7.79 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.24 | 1 | DM | København | DM, København | 20.8.78 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:11.72 | 3 | DM | København | DM, København | 20.8.78 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58.11 | 8 | ECp-S | Dublin, IRL | ECp-S, Dublin, IRL | 17.7.77 | |||
55.61 | 1 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 28.8.77 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:12.2h | 4 | ECp-P | Søllerød | ECp-P, Søllerød | 25.6.77 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.9h | Tårnby | Tårnby | 20.6.76 | |||||
400 m [1] | ||||||||
54.97 | PB | 2 | DM | Århus | DM, Århus | 22.8.76 | ||
800 m [2] | ||||||||
2:07.85 | 1 | DM | Århus | DM, Århus | 22.8.76 | |||
2:07.5h | PB | Hvidovre | Hvidovre | 29.8.76 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
9:55.2h | PB | København | København | 8.9.76 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.09 | PB | 1 | DM | København | DM, København | 10.8.75 | ||
54.8h | Lyngby | Lyngby | 16.8.75 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.6h | 1 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 11.8.74 |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.0h | 2 | DM | Århus | DM, Århus | 29.7.73 | |||
24.7h | Lyngby | Lyngby | 15.8.73 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 19.53 | Randers | 16.6.21 | -3.5 | |
200 m | |||||
Ude | 38.51 | Viborg | 14.8.18 | +0.7 | |
Inde | 37.55 | Randers | 4.2.18 | ||
400 m | |||||
Ude | 54.97 | Århus | 22.8.76 | 17 | |
Inde | 1:26.34 DR65 | Randers | 3.2.18 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:07.5h | Hvidovre | 29.8.76 | 23 | |
Inde | 3:10.16 | Huddinge, SWE | 10.3.17 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:59.34 | Skive | 9.6.15 | ||
Inde | 6:06.40 | Skive | 17.1.15 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:55.2h | København | 8.9.76 | ||
Inde | 12:25.08 DR65 | Skive | 7.2.15 | ||
5000 m | |||||
Ude | 20:54.25 | Hvidovre | 23.8.09 | ||
10 km | |||||
Ude | 43:22 | Allerød | 27.3.11 | ||
300 m | |||||
Ude | 59.91 | Aalborg | 16.8.17 |
100 m: | 2 |
200 m: | 11 |
300 m: | 1 |
400 m: | 18 |
800 m: | 8 |
1500 m: | 10 |
3000 m: | 14 |
5000 m: | 19 |
10 km: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 4 |
: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
DM | 1973 | 2 | 25.0h | |
400 m | ||||
DM | 1974 | 1 | 55.6h | |
DM | 1975 | 1 | 55.09 | |
DM | 1976 | 2 | 54.97 | |
DM | 1977 | 1 | 55.61 | |
DM | 1978 | 1 | 56.24 | |
DM | 1980 | 2 | 56.36 | |
DMM | 2017 | 1:28.49 | ||
800 m | ||||
DM | 1976 | 1 | 2:07.85 | |
DM | 1978 | 3 | 2:11.72 | |
DM | 1980 | 3 | 2:16.8h | |
1500 m | ||||
DMM | 2017 | 6:34.66 | ||
5000 m | ||||
DMM | 2017 | 23:18.57 | ||
DMM | 2018 | 23:58.84 | ||
Masters | ||||
200 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 70 | 39.86 |
400 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 70 | 1:41.62 |
5000 m | ||||
DMM | 2020 | 3 | 70 | 27:14.08 |
Inde | ||||
200 m | ||||
DMM | 2022 | 3 | 60 | 40.18 |
3000 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 70 | 15:42.57 |