Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Martha Danneskjold Rasmussen

Født: 10 juli 2002

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  •  2 DM‐guld
  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

50 m  [1]
7.05
i
PB (7)AarhusAarhus28.12
60 m  [3]
8.16
i
SB AarhusAarhus28.12
8.32
i
AarhusAarhus28.12
8.14
i
=PB AarhusAarhus13.2
200 m  [5]
25.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
26.02
i
Wien, AUTWien, AUT1.2
25.79
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2
25.99
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2
25.56
PB AarhusAarhus23.7+0.5
300 m  [2]
40.24
PB AarhusAarhus15.6
40.05
PB VibyViby18.6
400 m  [9]
57.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
56.86
i
PB Wien, AUTWien, AUT1.2
56.86
i
=PB v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2
57.39
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
57.48
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2
56.43
SB AarhusAarhus20.6
56.08
PB AarhusAarhus4.7
56.84
AarhusAarhus23.7
55.91
PB DMKøbenhavnDM, København15.8
400 m hæk  [6]
59.70
PB AarhusAarhus24.6
59.93
Oslo, NOROslo, NOR8.7
1:00.15
AarhusAarhus8.8
59.60
PB DMKøbenhavnDM, København16.8
59.82
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE29.8
59.37
PB (25)AarhusAarhus6.9
4 x 200 m stafet  [1]
1:39.98
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2
 Aarhus 1900 Atletik/Motion
Mathilde Kreiberg Skou, Martha Danneskjold Rasmussen
Isabell Paprotny, Mette Graversgaard
4 x 400 m stafet  [1]
4:01.42
PB AarhusAarhus6.9
 Aarhus 1900
Ida Marie Hartmann, Sara Slott Petersen
Emma Giovanna Vitale, Martha Danneskjold Rasmussen

2019

60 m  [1]
8.14
i
PB AarhusAarhus29.12
200 m  [4]
25.68
PB VibyViby11.5+1.1
25.61
PB AalborgAalborg22.60.0
25.75
GreveGreve25.8-1.8
25.91
OdenseOdense7.9+0.8
400 m  [4]
58.41
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2
57.45
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
56.41
PB GreveGreve24.8
57.23
AalborgAalborg14.9
800 m  [1]
2:24.16
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
  [2]
8.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
8.74
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
60 m hæk 76.2 cm  [1]
8.86
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
100 m hæk 76.2 cm  [2]
14.20
PB VibyViby11.50.0
14.69
GreveGreve25.8-2.0
400 m hæk  [11]
DNF
AalborgAalborg22.5
1:01.89
PB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5
1:01.29
PB OdenseOdense1.6
1:02.43
HvidovreHvidovre9.6
1:01.36
RandersRanders15.6
1:01.38
KøbenhavnKøbenhavn18.6
1:00.36
PB (27)EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE23.7
1:00.36
=PB Baku, AZEBaku, AZE23.7
1:03.62
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE25.7
1:00.58
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8
1:00.54
OdenseOdense7.9
Højdespring  [4]
1.60
i
=PB AalborgAalborg20.1
1.61
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
1.66
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
 
1.48
   O
1.51
   O
1.54
   O
1.57
  XO
1.60
   O
1.63 PB
 XXO
1.66 PB
 XXO
1.69
XXX
1.57
SB VibyViby11.5
Stangspring  [1]
2.90
i
PB AarhusAarhus29.12
Længdespring  [4]
5.30
i
PB AalborgAalborg19.1
5.35
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
5.33
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
 
X5.065.305.025.335.16
5.15
w
VibyViby12.5+2.3
Kuglestød 3.0 kg  [3]
10.60
i
PB AalborgAalborg19.1
11.48
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
11.23
PB VibyViby11.5
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.83
PB AalborgAalborg14.9
Spydkast 500 gram  [1]
NM
VibyViby12.5
Femkamp U18  [1]
3.738
i
DUR-17 PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2
8.86 1.61 11.48 5.35 2:24.16
Syvkamp U18  [1]
DNF
VibyViby12.5
14.20/0.0   1.57   11.23   25.68/1.1
5.15w/2.3   NM   
4 x 400 m stafet  [1]
3:56.04
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8
 Denmark
Majken Lützen, Mathilde Kreiberg Skou
Marie Falkebo Jensen, Martha Danneskjold Rasmussen

2018

60 m  [6]
8.36
i
RandersRanders6.12
8.35
i
SB RandersRanders6.12
8.20
i
PB AarhusAarhus20.1
8.25
i
PB AarhusAarhus20.1
8.17
i
PB SkiveSkive24.2
8.19
i
PB SkiveSkive24.2
100 m  [2]
12.76
w
NMHvidovreNM, Hvidovre12.8+3.7
12.95
PB DMOdenseDM, Odense25.8+1.1
200 m  [4]
26.42
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7-1.3
26.29
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7-0.4
26.41
SilkeborgSilkeborg18.8-1.2
26.10
PB AalborgAalborg2.9+0.8
400 m  [8]
59.58
i
PB SkiveSkive24.2
57.78
PB SkiveSkive19.5
59.16
AarhusAarhus5.6
57.85
SkiveSkive16.6
57.98
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6
59.15
DMOdenseDM, Odense25.8
58.15
AalborgAalborg1.9
58.54
KøbenhavnKøbenhavn8.9
600 m  [1]
1:39.82
i
PB Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2
800 m  [2]
2:31.25
i
SB RandersRanders4.2
2:27.69
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7
100 m hæk 76.2 cm  [6]
15.45
Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7-1.0
15.17
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7-4.0
15.23
Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7-1.6
15.18
VibyViby15.8+1.1
15.10
PB SilkeborgSilkeborg18.8-0.8
15.15
AalborgAalborg2.9-0.6
400 m hæk  [2]
1:01.99
PB (87)DMOdenseDM, Odense26.8
1:02.61
KøbenhavnKøbenhavn8.9
Højdespring  [9]
1.58
i
PB AarhusAarhus21.12
1.56
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1
1.60
i
PB AarhusAarhus21.1
1.53
i
RandersRanders4.2
1.48
i
Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2
1.61
PB AarhusAarhus5.6
1.57
Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7
1.59
SilkeborgSilkeborg18.8
1.51
AalborgAalborg1.9
Længdespring  [7]
5.10
i
PB AarhusAarhus21.12
4.91
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1
4.83
i
AarhusAarhus20.1
5.08
i
RandersRanders4.2
4.91
i
Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2
4.71
i
SkiveSkive24.2
4.77
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7-3.3
Kuglestød 3.0 kg  [7]
8.30
i
SB RandersRanders6.12
8.38
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
8.86
i
PB AarhusAarhus20.1
10.14
i
PB RandersRanders4.2
9.41
i
SkiveSkive24.2
10.01
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7
10.63
PB SilkeborgSilkeborg18.8
Spydkast 500 gram  [2]
26.29
PB VibyViby17.5
21.87
Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7
Femkamp U18  [1]
3.262
i
PB RandersRanders4.2
Syvkamp U18  [1]
4.358
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7
         
      
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.61
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8
 Denmark
Martha Danneskjold Rasmussen, Freja Wærness
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck

2017

60 m  [5]
8.38
i
PB AarhusAarhus10.12
8.38
i
=PB AarhusAarhus21.1
8.54
i
AarhusAarhus21.1
8.43
i
SkiveSkive25.2
8.34
i
PB SkiveSkive25.2
100 m  [2]
13.07
PB AarhusAarhus2.6+0.4
13.19
HvidovreHvidovre26.8+1.1
200 m  [3]
27.19
PB SkiveSkive10.8+2.0
26.49
PB HvidovreHvidovre27.8+1.8
27.68
RandersRanders30.9-4.4
800 m  [2]
2:27.56
i
PB SkiveSkive25.2
3:41.15
SB OdenseOdense9.9
Højdespring  [6]
1.45
i
SB AarhusAarhus10.12
1.56
i
PB AarhusAarhus22.1
1.51
i
AarhusAarhus8.3
1.52
SB AarhusAarhus6.8
1.56
PB HvidovreHvidovre26.8
1.49
OdenseOdense9.9
Længdespring  [4]
4.68
i
PB AarhusAarhus8.3
4.43
SB AarhusAarhus6.8+1.9
4.61
w
AarhusAarhus6.8+2.9
4.63
PB SkiveSkive10.8+1.9
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.66
i
SB AarhusAarhus10.12
8.24
i
SB AarhusAarhus21.1

2016

60 m  [4]
8.54
i
PB AarhusAarhus28.11
8.63
i
AarhusAarhus30.1
8.76
i
AarhusAarhus18.2
8.67
i
AarhusAarhus18.2
200 m  [2]
27.82
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8+0.5
27.96
KøbenhavnKøbenhavn3.9-0.5
800 m  [3]
2:40.51
i
PB AalborgAalborg13.2
2:31.93
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8
2:28.49
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9
  [2]
14.05
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8-1.2
13.51
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9-0.6
Højdespring  [7]
1.40
i
PB AarhusAarhus28.11
1.47
i
PB AarhusAarhus30.1
1.51
i
PB AalborgAalborg13.2
1.45
i
AarhusAarhus18.2
1.46
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8
1.53
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9
1.47
BallerupBallerup24.9
Længdespring  [1]
4.53
PB KøbenhavnKøbenhavn20.80.0
Kuglestød 3.0 kg  [3]
8.31
i
PB AalborgAalborg13.2
8.30
i
AarhusAarhus18.2
8.09
i
KøbenhavnKøbenhavn20.8
Spydkast 500 gram  [2]
21.46
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8
20.92
KøbenhavnKøbenhavn3.9
Firekamp  [1]
2.189
i
PB AalborgAalborg13.2

2015

80 m  [1]
11.73
PB AarhusAarhus23.50.0
Kuglestød 2.0 kg  [1]
9.64
PB AarhusAarhus23.5

2014

50 m  [1]
7.75
i
PB (34)AarhusAarhus13.2
60 m  [3]
9.16
i
PB AarhusAarhus1.2
9.06
i
PB AarhusAarhus1.2
8.97
i
PB AarhusAarhus13.2
80 m  [1]
11.64
w
SilkeborgSilkeborg27.5+2.6
Højdespring  [4]
1.25
i
PB AarhusAarhus1.2
1.30
PB SilkeborgSilkeborg27.5
1.30
=PB SønderborgSønderborg23.8
1.35
PB SæbySæby28.9
Kuglestød 2.0 kg  [3]
7.59
i
PB AarhusAarhus1.2
7.70
PB SilkeborgSilkeborg27.5
7.76
PB SæbySæby28.9
Boldkast 145 gram  [1]
26
PB SæbySæby28.9

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.05   Aarhus28.12.19
60 m
Inde8.14   Aarhus29.12.18
100 m
Ude12.95   Odense25.8.18+1.1
200 m
Ude25.56   Aarhus23.7.20+0.5
Inde25.79   Odense23.2.2039
400 m
Ude55.91   København15.8.2029
Inde56.86   Wien, AUT1.2.2011
800 m
Ude2:27.69   Dilbeek, BEL29.7.18
Inde2:24.16   Randers3.2.19
400 m hæk
Ude59.37   Aarhus6.9.209
Højdespring
Ude1.61   Aarhus5.6.18
Inde1.66   Skive24.2.1922
Stangspring
Inde2.90   Aarhus29.12.18
Længdespring
Ude4.77   Dilbeek, BEL29.7.18-3.3
Inde5.35   Randers3.2.19
Kuglestød 4.0 kg
Ude8.83   Aalborg14.9.19
4 x 200 m stafet
Inde1:39.98   Odense23.2.20
4 x 400 m stafet
Ude4:01.42   Aarhus6.9.20

80 m
Ude11.73   Aarhus23.5.150.0
300 m
Ude40.05   Viby18.6.2013
600 m
Inde1:39.82   Norrköping, SWE10.2.183
60 m hæk 76.2 cm
Inde8.86   Randers3.2.198
100 m hæk 76.2 cm
Ude14.20   Viby11.5.190.010
Kuglestød 2.0 kg
Ude9.64   Aarhus23.5.15
Inde7.59   Aarhus1.2.14
Kuglestød 3.0 kg
Ude11.23   Viby11.5.1929
Inde11.48   Randers3.2.19
Spydkast 500 gram
Ude26.29   Viby17.5.18
Boldkast 145 gram
Ude26   Sæby28.9.14
Femkamp U18
Inde3.738   DUR-17Randers3.2.193
Syvkamp U18
Ude4.358   Dilbeek, BEL29.7.1817
Firekamp
Inde2.189   Aalborg13.2.1636

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 194
Per disciplin:
50 m:2
60 m:22
80 m:2
100 m:4
200 m:18
300 m:2
400 m:21
600 m:1
800 m:8
:2
60 m hæk 76.2 cm:1
100 m hæk 76.2 cm:8
400 m hæk:19
:2
Højdespring:30
Stangspring:1
Længdespring:16
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:15
Kuglestød 4.0 kg:1
Spydkast 500 gram:5
Boldkast 145 gram:1
Femkamp U18:2
Syvkamp U18:2
Firekamp:1
4 x 200 m stafet:1
4 x 400 m stafet:3

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2018
5
h2
12.95
400 m
DM 2018 4
59.15
DM 2020 3
55.91
400 m hæk
DM 2018 1
1:01.99
DM 2020 1
59.60
Inde
200 m
DMi 2020 4
25.99 1
h6
25.79
400 m
DMi 2019 1
B
58.41
DMi 2020 2
57.39
4 x 200 m stafet
DMi 2020 1
1:39.98

Ungdom
400 m
iDMU 2019 2
17
r3
57.45
iDMU 2020 1
19
57.48
iDMU 2019 2
17
8.74 1
17
h2
8.89
Højdespring
iDMU 2019 2
17
1.66
Længdespring
iDMU 2019 6
17
5.33
Femkamp U18
DMUi 2019 2
17
3.738

Internationale stævner


Ude
400 m hæk
EYOF 2019 8
17
1:03.62 3
17
h3
1:00.36