Født: 23 april 1997
Klub: Odense Atletik - O.G.F.
Tidligere klubber:
Aaig - Atletik & Triathlon ‐11.2.2020
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2022. |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:38.65 | PB | 7 | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
5000 m [1] | ||||||||
18:30.75 | PB | 5 | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
5 km [2] | ||||||||
19:23 | PB | 15 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 | |||
18:27 | PB | 2 | Odense | Odense | 3.5.22 | |||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:25:11 | PB | 124 | København | København | 18.9.22 | |||
6 km [1] | ||||||||
22:25 | 13 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11:19.50 i | SB | 7 | Odense | Odense | 11.2.20 | |||
11:18.39 i | SB | 9 | DMi | Odense | DMi, Odense | 23.2.20 | ||
5000 m [1] | ||||||||
19:29.20 mix | SB | 12 | B | Odense | Odense | 29.8.20 | ||
Cross 10 km [1] | ||||||||
DNF | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 8.3.20 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:16.95 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 5.6.19 | ||||
1500 m [6] | ||||||||
5:07.47 i | PB | 7 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.19 | ||
5:04.76 i | PB | 3 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |
5:22.97 | SB | Aabenraa | Aabenraa | 2.6.19 | ||||
5:09.67 | SB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||
5:19.40 | 10 | C | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | ||
5:19.40 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | |||||
3000 m [4] | ||||||||
10:52.45 i | PB | Skive | Skive | 15.12.18 | ||||
10:58.20 i | 10 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | |||
11:20.42 | SB | 8 | B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | |
11:20.42 | =SB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
19:33.67 | SB | Aabenraa | Aabenraa | 2.6.19 | ||||
19:14.12 | SB | Randers | Randers | 16.6.19 | ||||
10 km [3] | ||||||||
40:36 | SB | 2 | Haderslev | Haderslev | 30.5.19 | |||
40:42 | København | København | 10.6.19 | |||||
43:02 | 1 | Aabenraa | Aabenraa | 22.6.19 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:17.67 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 5.6.18 | ||||
1500 m [9] | ||||||||
5:16.40 i | PB | Skive | Skive | 17.2.18 | ||||
5:13.48 i | PB | Skive | Skive | 25.2.18 | ||||
5:32.09 | SB | Skive | Skive | 19.5.18 | ||||
5:10.38 | PB | Skive | Skive | 16.6.18 | ||||
5:16.20 | København | København | 18.8.18 | |||||
5:06.03 | =PB | Odense | Odense | 25.8.18 | ||||
5:06.03 | PB | 10 | DM | Odense | DM, Odense | 25.8.18 | ||
5:10.93 | Aalborg | Aalborg | 1.9.18 | |||||
5:24.48 | Ballerup | Ballerup | 9.9.18 | |||||
3000 m [3] | ||||||||
11:04.82 i | PB | Skive | Skive | 18.2.18 | ||||
10:56.69 i | PB | Skive | Skive | 24.2.18 | ||||
11:07.05 | PB | Haderslev | Haderslev | 21.8.18 | ||||
5000 m [6] | ||||||||
19:34.07 | SB | Skive | Skive | 19.5.18 | ||||
19:08.96 | SB | Skive | Skive | 17.6.18 | ||||
19:13.98 | 14 | DM | Odense | DM, Odense | 26.8.18 | |||
19:13.98 | Odense | Odense | 26.8.18 | |||||
19:11.03 | Aalborg | Aalborg | 2.9.18 | |||||
19:43.70 | Ballerup | Ballerup | 9.9.18 | |||||
10 km [2] | ||||||||
41:31 | SB | Aabenraa | Aabenraa | 23.6.18 | ||||
39:50 | PB | Rødekro | Rødekro | 17.8.18 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15.02 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 14.6.17 | +0.5 | |||
1000 m [1] | ||||||||
3:20.22 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 14.6.17 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
5:17.61 i | PB | Skive | Skive | 26.2.17 | ||||
5:36.56 | PB | Skive | Skive | 20.5.17 | ||||
5:16.81 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 26.8.17 | ||||
5:13.66 | PB | Aalborg | Aalborg | 2.9.17 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
11:26.22 i | PB | Skive | Skive | 10.12.16 | ||||
11:26.18 i | PB | Skive | Skive | 25.2.17 | ||||
5000 m [3] | ||||||||
20:11.71 | PB | Skive | Skive | 20.5.17 | ||||
19:06.82 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 27.8.17 | ||||
19:08.38 | Aalborg | Aalborg | 3.9.17 | |||||
10 km [2] | ||||||||
42:49 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 17.6.17 | ||||
41:02 | PB | Rødekro | Rødekro | 18.8.17 | ||||
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
35:03 | 40 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:12.1h | Haderslev | Haderslev | 26.5.16 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
3:32.39 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 7.6.16 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:47.04 | PB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | ||||
5000 m [3] | ||||||||
20:29.08 | PB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | ||||
20:37.34 | Skive | Skive | 18.6.16 | |||||
21:03.43 | København | København | 10.9.16 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 15.02 | Aabenraa | 14.6.17 | +0.5 | |
800 m | |||||
Ude | 2:38.65 | Odense | 3.9.22 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:16.95 | Aabenraa | 5.6.19 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:06.03 | Odense | 25.8.18 | ||
Inde | 5:04.76 | Skive | 24.2.19 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:07.05 | Haderslev | 21.8.18 | ||
Inde | 10:52.45 | Skive | 15.12.18 | ||
5000 m | |||||
Ude | 18:30.75 | Odense | 3.9.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 18:27 | Odense | 3.5.22 | ||
10 km | |||||
Ude | 39:50 | Rødekro | 17.8.18 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:25:11 | København | 18.9.22 |
100 m: | 1 |
400 m: | 1 |
800 m: | 1 |
1000 m: | 4 |
1500 m: | 20 |
3000 m: | 11 |
5000 m: | 16 |
5 km: | 2 |
10 km: | 7 |
Halvmarathon: | 1 |
Väg: | 1 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 2018 | 10 | 5:06.03 | |
5000 m | ||||
DM | 2018 | 14 | 19:13.98 | |
Halvmarathon | ||||
DM | 2022 | 46 | 1:25:11 | |
10 km cross | ||||
DM | 2020 | |||
Inde | ||||
1500 m | ||||
DMi | 2019 | 7 | 5:07.47 | |
3000 m | ||||
DMi | 2019 | 10 | 10:58.20 | |
DMi | 2020 | 9 | 11:18.39 | |
Ungdom | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 3 | 22 | 5:04.76 |