Født: 3 oktober 2003
Klub: Skive Atletik- og Motionsklub
Tidligere klubber:
HGF Atletik ‐1.7.2020
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:23.84 i | PB | 1 | Skive | Skive | 3.2.24 | |||
2:23.89 i | 4 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | |||
2:28.48 i | 3 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
1500 m [1] | ||||||||
5:09.32 i | PB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:56.00 i | 4 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
Skive A.M. | ||||||||
Agnete Silkjær Mortensen, Julie Hesselvig Amalie Quistgaard, Signe Risvig |
60 m [1] | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.61 i | PB | 3 | B | Skive | Skive | 14.1.23 | |||||
200 m [4] | |||||||||||
28.46 i | SB | 3 | D | Randers | Randers | 21.1.23 | |||||
28.46 i | =SB | 2 | D | Skive | Skive | 28.1.23 | |||||
28.19 i | PB | 2 | Randers | Randers | 11.2.23 | ||||||
28.11 i | PB | 3 | 22 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||
400 m [2] | |||||||||||
1:03.94 i | SB | 1 | 22 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||
1:02.11 mix | PB | 4 | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.23 | ||||||
800 m [6] | |||||||||||
2:24.97 | PB | 1 | 22 | Skive | Skive | 9.5.23 | |||||
2:27.27 | 6 | B | Herning | Herning | 13.5.23 | ||||||
2:22.53 | PB | 5 | 22 | Odense | Odense | 4.6.23 | |||||
2:23.04 | 5 | Aalborg | Aalborg | 17.6.23 | |||||||
2:26.33 | 2 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||
2:23.79 | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||||||
60 m hæk 84.0 cm [1] | |||||||||||
11.81 i | PB | 3 | Skive | Skive | 14.1.23 | ||||||
Trespring [2] | |||||||||||
10.20 i | SB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||
| |||||||||||
9.50 | SB | 8 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | +1.7 | ||||
| |||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | |||||||||||
52.82 | SB | 6 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |||||
Skive A.M. | |||||||||||
Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard Julie Hesselvig, Agnete Silkjær Mortensen | |||||||||||
4 x 200 m stafet [2] | |||||||||||
1:58.14 i | SB | 1 | Skive | Skive | 28.1.23 | ||||||
Skive A.M. | |||||||||||
Julie Hesselvig, Naja M. Riis Agnete Mortensen, Pil Vilstrup Cunningham | |||||||||||
1:49.23 i | PB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||
Skive A.M. | |||||||||||
Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard Signe Risvig, Julie Hesselvig | |||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | |||||||||||
4:11.32 | PB | 5 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |||||
Skive A.M. | |||||||||||
Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard Julie Hesselvig, Signe Risvig |
200 m [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29.12 i | PB | 1 | C | Skive | Skive | 29.1.22 | ||||||
28.27 i | PB | 2 | 19 D | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
28.25 | PB | 6 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.6 | ||||
400 m [3] | ||||||||||||
1:03.56 i | PB | 4 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||||
1:03.84 | PB | 1 | Skive | Skive | 11.5.22 | |||||||
1:04.36 | 4 | 19 | Herning | Herning | 24.9.22 | |||||||
100 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||||||
19.35 | PB | 4 | 19 | Herning | Herning | 24.9.22 | +1.3 | |||||
400 m hæk [1] | ||||||||||||
1:13.59 | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||||
Længdespring [2] | ||||||||||||
4.56 i | PB | 2 | 19 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.59 | SB | 4 | 19 | Herning | Herning | 24.9.22 | +1.5 | |||||
| ||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||
9.79 i | SB | 1 | 19 | Aarhus | Aarhus | 23.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:52.36 i | SB | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||
Skive A.M. | ||||||||||||
Julie Hesselvig, Maya Cecilie Fruergaard Signe Risvig, Nanna Tveen Høgsberg |
100 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.85 | PB | 2 | 19 | Skive | Skive | 31.5.21 | +2.0 | |||||
200 m [4] | ||||||||||||
29.01 | PB | 1 | 19 | Randers | Randers | 20.6.21 | -2.5 | |||||
28.80 | PB | 1 | Skive | Skive | 17.8.21 | +1.0 | ||||||
29.40 | 8 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | +1.4 | |||||||
28.30 w | 7 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +2.6 | |||||
300 m [1] | ||||||||||||
46.85 | PB | 1 | 19 | Skive | Skive | 27.4.21 | ||||||
400 m [5] | ||||||||||||
1:05.62 | PB | 1 | 22 | Skive | Skive | 31.5.21 | ||||||
1:06.59 | 6 | 22 | Aalborg | Aalborg | 5.6.21 | |||||||
1:06.79 | 4 | 19 | Randers | Randers | 19.6.21 | |||||||
1:04.68 | PB | 7 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||||||
1:05.28 | 2 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | |||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
4.63 | PB | 3 | 19 | Herning | Herning | 25.9.21 | +1.6 | |||||
| ||||||||||||
Trespring [5] | ||||||||||||
9.30 | SB | 1 | Skive | Skive | 27.4.21 | +1.0 | ||||||
| ||||||||||||
9.30 | =SB | 1 | Skive | Skive | 27.4.21 | +1.0 | ||||||
| ||||||||||||
9.83 | PB | 1 | 19 | Aalborg | Aalborg | 5.6.21 | -0.6 | |||||
| ||||||||||||
9.70 | 1 | 19 | Randers | Randers | 20.6.21 | +1.9 | ||||||
| ||||||||||||
10.01 | PB | 7 | DM | Odense | DM, Odense | 26.6.21 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
9.64 | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +2.0 | |||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
53.36 | SB | 8 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||||||
Skive A.M. | ||||||||||||
Sarah Kristensen, Julie Hesselvig Malene Fisker, Nanna Tveen Høgsberg | ||||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||||
4:33.50 | SB | 8 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||||||
Skive A.M. | ||||||||||||
Julie Hesselvig, Pil Vilstrup Cunningham Signe Risvig, Katrine Risvig |
400 m [2] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:10.17 | SB | 4 | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||||
1:08.87 | SB | 7 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||||
Trespring [1] | ||||||||||
9.59 | SB | 6 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | +0.7 | ||||
|
60 m [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.75 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||||||
8.67 i | PB | Randers | Randers | 16.2.19 | ||||||||
200 m [3] | ||||||||||||
29.76 i | PB | Skive | Skive | 15.12.18 | ||||||||
29.48 i | PB | Skive | Skive | 2.2.19 | ||||||||
29.24 | PB | 3 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 30.6.19 | -0.7 | |||||
400 m [1] | ||||||||||||
1:06.03 | PB | Vejle | Vejle | 4.9.19 | ||||||||
800 m [4] | ||||||||||||
2:36.43 i | PB | Skive | Skive | 15.12.18 | ||||||||
2:35.86 i | PB | Skive | Skive | 12.1.19 | ||||||||
2:39.83 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||||||
2:38.28 | PB | 3 | 17 | Herning | Herning | 4.5.19 | ||||||
1500 m [3] | ||||||||||||
5:32.60 i | PB | Skive | Skive | 2.2.19 | ||||||||
5:19.89 i | PB | 6 | 17 r1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |||||
5:21.52 | SB | 8 | 17 C | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | |||||
3000 m [2] | ||||||||||||
11:45.41 i | PB | 5 | 17 r1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |||||
11:26.33 | PB | Randers | Randers | 16.6.19 | ||||||||
1500 m forh. [1] | ||||||||||||
5:39.68 | PB | 7 | 17 B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | |||||
2000 m forh. [3] | ||||||||||||
7:47.15 | PB | 1 | 17 | Herning | Herning | 4.5.19 | ||||||
7:46.30 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||||||
8:10.58 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||||||
Trespring [6] | ||||||||||||
10.44 i | PB | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 | ||||||||
9.96 i | Skive | Skive | 2.2.19 | |||||||||
9.26 i | Randers | Randers | 16.2.19 | |||||||||
8.58 i | 6 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||||||
| ||||||||||||
9.53 i | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||||||
| ||||||||||||
9.70 | PB | 16 | 16 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 30.6.19 | 0.0 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:39.08 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 29.6.18 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:43.60 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.17 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:38.76 i | PB | Skive | Skive | 13.1.18 | ||||
5:18.56 | PB | Herning | Herning | 16.9.18 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
7:33.66 | PB (80) | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.18 | ||||
3000 m [4] | ||||||||
12:30.41 i | PB | Skive | Skive | 9.12.17 | ||||
12:25.57 i | PB | Skive | Skive | 3.2.18 | ||||
12:16.51 i | PB | Skive | Skive | 24.2.18 | ||||
12:12.96 | PB | Vejle | Vejle | 26.5.18 | ||||
2000 m forh. [3] | ||||||||
8:18.59 | PB | Herning | Herning | 5.5.18 | ||||
8:29.43 | Skive | Skive | 16.6.18 | |||||
8:12.82 | PB | Aalborg | Aalborg | 1.9.18 | ||||
Længdespring [2] | ||||||||
3.83 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.17 | ||||
3.70 i | Aarhus | Aarhus | 20.1.18 | |||||
Trespring [3] | ||||||||
8.65 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 2.12.17 | ||||
8.73 i | PB | Aarhus | Aarhus | 21.1.18 | ||||
9.10 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 30.6.18 | -1.1 | |||
Spydkast 500 gram [2] | ||||||||
21.19 | PB | Vejle | Vejle | 26.5.18 | ||||
24.88 | PB | Herning | Herning | 16.9.18 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:51.09 | PB | Skive | Skive | 10.6.17 | ||||
5:55.3h | Herning | Herning | 17.9.17 | |||||
5:54.47 | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.17 | |||||
3000 m [2] | ||||||||
13:02.41 | PB | Randers | Randers | 17.6.17 | ||||
13:02.9h | Viborg | Viborg | 22.8.17 | |||||
Længdespring [3] | ||||||||
3.44 | PB | Viborg | Viborg | 22.8.17 | -1.3 | |||
3.80 | PB | Herning | Herning | 17.9.17 | +0.2 | |||
3.77 | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.17 | |||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||
17.09 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.17 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.61 | Skive | 14.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.85 | Skive | 31.5.21 | +2.0 | |
200 m | |||||
Ude | 28.25 | Hvidovre | 11.9.22 | +0.6 | |
Inde | 28.11 | Skive | 5.3.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:02.11 mix | Silkeborg | 1.10.23 | ||
Inde | 1:03.56 | Skive | 5.3.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:22.53 | Odense | 4.6.23 | ||
Inde | 2:23.84 | Skive | 3.2.24 | ||
1000 m | |||||
Inde | 3:43.60 | Göteborg/FH, SWE | 3.12.17 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:18.56 | Herning | 16.9.18 | ||
Inde | 5:09.32 | Skive | 3.3.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:26.33 | Randers | 16.6.19 | ||
Inde | 11:45.41 | Skive | 23.2.19 | ||
60 m hæk 84.0 cm | |||||
Inde | 11.81 | Skive | 14.1.23 | ||
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 19.35 | Herning | 24.9.22 | +1.3 | |
400 m hæk | |||||
Ude | 1:13.59 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.63 | Herning | 25.9.21 | +1.6 | |
Inde | 4.56 | Aarhus | 22.1.22 | ||
Trespring | |||||
Ude | 10.01 | Odense | 26.6.21 | +1.9 | |
Inde | 10.44 | Aalborg | 20.1.19 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:49.23 | Skive | 5.3.23 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 4:11.32 | Aarhus | 9.9.23 | ||
300 m | |||||
Ude | 46.85 | Skive | 27.4.21 | ||
2000 m | |||||
Ude | 7:33.66 | Göteborg/U, SWE | 1.7.18 | ||
1500 m forh. | |||||
Ude | 5:39.68 | Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 7:46.30 | Randers | 15.6.19 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 24.88 | Herning | 16.9.18 |
60 m: | 3 |
100 m: | 1 |
200 m: | 14 |
300 m: | 1 |
400 m: | 13 |
800 m: | 14 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 9 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 8 |
1500 m forh.: | 1 |
2000 m forh.: | 6 |
60 m hæk 84.0 cm: | 1 |
100 m hæk 84.0 cm: | 1 |
400 m hæk: | 1 |
Længdespring: | 8 |
Trespring : | 18 |
Spydkast 500 gram: | 3 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 4 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2000 m forh. | |||||||
DMU | 2019 | 8:10.58 | |||||
Trespring | |||||||
DM | 2021 | 7 | 10.01 | ||||
4 x 100 m stafet | |||||||
DM | 2021 | 8 | 53.36 | ||||
4 x 400 m stafet | |||||||
DM | 2021 | 8 | 4:33.50 | ||||
Inde | |||||||
800 m | |||||||
DMi | 2024 | 4 | 2:23.89 | ||||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
200 m | |||||||
DMU | 2021 | 7 | 19 | 28.30 | |||
DMU | 2022 | 6 | 19 | 28.25 | |||
800 m | |||||||
DMU | 2023 | 2 | 22 | 2:26.33 | |||
400 m hæk | |||||||
DMU | 2022 | 2 | 19 | 1:13.59 | |||
Trespring | |||||||
DMU | 2021 | 2 | 19 | 9.64 | |||
Inde | |||||||
200 m | |||||||
iDMU | 2022 | 2 | 19 D | 28.27 | |||
iDMU | 2023 | 3 | 22 B | 28.11 | |||
400 m | |||||||
iDMU | 2022 | 4 | 19 | 1:03.56 | |||
iDMU | 2023 | 1 | 22 B | 1:03.94 | |||
800 m | |||||||
iDMU | 2024 | 3 | 22 | 2:28.48 | |||
1500 m | |||||||
iDMU | 2019 | 6 | 17 r1 | 5:19.89 | |||
iDMU | 2024 | 1 | 22 | 5:09.32 | |||
3000 m | |||||||
iDMU | 2019 | 5 | 17 r1 | 11:45.41 | |||
Trespring | |||||||
iDMU | 2019 | 6 | 17 | 8.58 | 5 | 17 | 9.53 |
iDMU | 2023 | 1 | 22 | 10.20 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2022 | 3 | 19 | 1:52.36 | |||
iDMU | 2023 | 1 | 22 | 1:49.23 | |||
iDMU | 2024 | 4 | 22 | 1:56.00 |