Født: 26 december 1979
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
5000 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19:52.59 mix | SB | 1 | B | Greve | Greve | 13.6.23 | ||
20:17.70 | 1 | 40 | København | København | 1.7.23 | |||
19:33.31 | PB | 1 | 40 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | |
10000 m [1] | ||||||||
39:58.07 | PB | 1 | 40 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 25.8.23 | |
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:33:04 | SB | 242 | København | København | 17.9.23 | |||
Marathon [1] | ||||||||
3:09:20 | SB | 11 | Odense | Odense | 24.9.23 | |||
24 timer [1] | ||||||||
184561 | PB | 59 | VM | Taipei, TPE | VM, Taipei, TPE | 2.12.23 |
Marathon [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:30:10 | SB | 168 | København | København | 15.5.22 | |||
100 km [1] | ||||||||
10:01:56 | SB | 81 | VM | Bernau, GER | VM, Bernau, GER | 27.8.22 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16.17mix | PB | 1 | D | Greve | Greve | 4.9.21 | +0.2 | |
400 m [1] | ||||||||
1:11.99 | SB | 1 | 40 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | |
1500 m [1] | ||||||||
5:14.83 | SB | 1 | 40 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | |
5000 m [1] | ||||||||
DNF | C | København | København | 24.8.21 | ||||
5 km [1] | ||||||||
20:41+ | SB | København | København | 19.9.21 | ||||
10 km [1] | ||||||||
41:28+ | SB | København | København | 19.9.21 | ||||
15 km [1] | ||||||||
1:02:10+ | PB | København | København | 19.9.21 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:23:10+ | PB | København | København | 19.9.21 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:29:35 | PB | 113 | København | København | 19.9.21 | |||
Marathon [1] | ||||||||
3:09:00 | PB | 10 | Odense | Odense | 26.9.21 | |||
100 km [1] | ||||||||
9:07:25 | PB | 2 | DM | Viborg | DM, Viborg | 5.6.21 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:11.94 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:18.57 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
20:18.08 | SB | Slagelse | Slagelse | 7.9.19 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
42:04.77 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 16.8.19 | ||||
5 km [3] | ||||||||
20:51 | SB | 18 | København | København | 22.6.19 | |||
21:29 | 20 | København | København | 8.8.19 | ||||
20:16 | SB | 3 | Fredensborg | Fredensborg | 25.8.19 | |||
10 km [1] | ||||||||
41:25 | SB | København | København | 10.6.19 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:35:06 | SB | København | København | 15.9.19 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:11.48 | PB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
1:11.32 | PB | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.8.18 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:35.03 | PB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
2:38.37 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.8.18 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
5:18.79 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 | ||||
5:14.50 | SB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
5:12.91 | SB | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.8.18 | |||
3000 m [2] | ||||||||
11:23.45 | SB | Tårnby | Tårnby | 29.5.18 | ||||
11:15.09 | SB | København | København | 12.6.18 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
40:23.69 | PB | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.8.18 | |||
10 km [3] | ||||||||
41:33 | SB | Middelfart | Middelfart | 17.3.18 | ||||
43:34 | Lyngby | Lyngby | 29.4.18 | |||||
42:40 | København | København | 21.5.18 | |||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:36:29 | SB | Berlin, GER | Berlin, GER | 8.4.18 | ||||
Marathon [1] | ||||||||
3:23:34 | PB | København | København | 13.5.18 | ||||
100 km [1] | ||||||||
9:27:36 | PB | Viborg | Viborg | 18.8.18 |
10000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
43:20.68 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 20.5.17 | ||||
5 km [1] | ||||||||
21:29 | SB | København | København | 29.10.17 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:36.07 | PB | København | København | 16.6.16 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:20.65 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 26.4.16 | ||||
5:09.48 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
11:13.35 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 2.6.16 | ||||
10:55.76 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
19:38.99 | PB | Tårnby | Tårnby | 24.5.16 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
41:47.28 | PB | Allerød | Allerød | 14.5.16 | ||||
5 km [2] | ||||||||
20:12 | PB | København | København | 10.5.16 | ||||
20:06 | PB | Blovstrød | Blovstrød | 9.6.16 | ||||
10 km [2] | ||||||||
40:49 | PB | Middelfart | Middelfart | 12.3.16 | ||||
42:38 | København | København | 18.6.16 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:13.28 | PB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
800 m [2] | ||||||||
2:44.81 | PB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
2:42.28 | PB | Helsingør | Helsingør | 30.7.15 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:24.45 | PB | Allerød | Allerød | 8.7.15 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:28.47 | PB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
7:30.94 | PB | Allerød | Allerød | 8.7.15 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
11:32.84 | PB | København | København | 27.5.15 | ||||
11:36.55 | Frederiksberg | Frederiksberg | 25.6.15 | |||||
5000 m [3] | ||||||||
20:23.13 | PB | Allerød | Allerød | 12.5.15 | ||||
20:15.05 | PB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
20:21.53 | Odense | Odense | 16.8.15 | |||||
10000 m [1] | ||||||||
41:48.00 | PB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
5 km [1] | ||||||||
20:17 | PB | Blovstrød | Blovstrød | 8.10.15 | ||||
10 km [1] | ||||||||
43:01 | PB | København | København | 6.5.15 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:34:03 | PB | København | København | 13.9.15 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 16.17mix | Greve | 4.9.21 | +0.2 | |
400 m | |||||
Ude | 1:11.32 | Randers | 4.8.18 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:35.03 | Holbæk | 24.6.18 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:24.45 | Allerød | 8.7.15 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:09.48 | Hvidovre | 11.6.16 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:55.76 | Frederiksberg | 7.7.16 | ||
5000 m | |||||
Ude | 19:33.31 | Ballerup | 27.8.23 | ||
10000 m | |||||
Ude | 39:58.07 | Ballerup | 25.8.23 | ||
5 km | |||||
Ude | 20:06 | Blovstrød | 9.6.16 | ||
10 km | |||||
Ude | 40:49 | Middelfart | 12.3.16 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:29:35 | København | 19.9.21 | ||
Marathon | |||||
Ude | 3:09:00 | Odense | 26.9.21 | ||
2000 m | |||||
Ude | 7:30.94 | Allerød | 8.7.15 | ||
15 km | |||||
Ude | 1:02:10+ | København | 19.9.21 | ||
20 km | |||||
Ude | 1:23:10+ | København | 19.9.21 | ||
100 km | |||||
Ude | 9:07:25 | Viborg | 5.6.21 | ||
24 timer | |||||
Ude | 184561 | Taipei, TPE | 2.12.23 |
100 m: | 1 |
400 m: | 5 |
800 m: | 5 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 8 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 6 |
5000 m: | 9 |
10000 m: | 6 |
5 km: | 8 |
10 km: | 8 |
15 km: | 1 |
20 km: | 1 |
Halvmarathon: | 5 |
Marathon: | 4 |
100 km: | 3 |
24 timer: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DMM | 2018 | 1:11.32 | ||
800 m | ||||
DMM | 2018 | 2:38.37 | ||
1500 m | ||||
DMM | 2018 | 5:12.91 | ||
10000 m | ||||
DMM | 2018 | 40:23.69 | ||
Halvmarathon | ||||
DM | 2021 | 32 | 1:29:35 | |
DM | 2023 | 37 | 1:33:04 | |
Marathon | ||||
DM | 2021 | 8 | 3:09:00 | |
100 km | ||||
DM | 2021 | 2 | 9:07:25 | |
Masters | ||||
400 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 40 | 1:11.99 |
1500 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 40 | 5:14.83 |
5000 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 40 | 19:33.31 |
10000 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 40 | 39:58.07 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
100 km | |||||
VM | 2022 | 81 | 10:01:56 | ||
24 timer | |||||
VM | 2023 | 59 | 184561 |