Født: 20 april 2005
Klub: Aarhus Gymnastikforening af 1880
Tidligere klubber:
Aarhus 1900 Atletik og Løb ‐31.12.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:27.06 i | PB | 2 | 19 | Skive | Skive | 3.2.24 | ||
1500 m [1] | ||||||||
5:03.76 i | PB | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
3000 m [3] | ||||||||
10:49.21 i | PB | 7 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
10:44.03 i | PB | 1 | 19 | Skive | Skive | 3.2.24 | ||
10:39.63 i | PB | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:06.57 | SB | 4 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |
5000 m [1] | ||||||||
19:36.11mix | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |
Cross 6 km [1] | ||||||||
22:48 | 2 | 19 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 18.11.23 |
1500 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:07.01 | PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | ||||
5:05.74 | PB | 3 | 17 | Randers | Randers | 19.6.21 | |||
5 km [1] | |||||||||
Uregelmæssighed: Short course | |||||||||
19:08 | 12 | Aarhus | Aarhus | 7.5.21 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:13.42 i | PB | 1 | 15 | Skive | Skive | 18.1.20 | ||
5:15.45 i | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||
3000 m [1] | ||||||||
11:00.45 i | PB | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:32.08 | PB | Randers | Randers | 16.6.19 | ||||
2:30.49 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | |||
2:34.81 | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 | |||||
1500 m [4] | ||||||||
5:25.93 i | PB | Skive | Skive | 2.2.19 | ||||
5:36.81 i | 8 | 15 r1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||
5:16.16 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||
5:18.69 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
3000 m [6] | ||||||||
11:47.70 i | PB | 8 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |
11:47.40 | =PB | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | ||||
11:47.40 | PB | 3 | 15 | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | ||
11:43.62 | PB | Randers | Randers | 16.6.19 | ||||
11:39.93 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | |||
11:23.93 | PB | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 | ||||
5 km [2] | ||||||||
20:42 | PB | 10 | Aarhus | Aarhus | 8.12.19 | |||
19:40 | PB | 14 | Aarhus | Aarhus | 31.12.19 | |||
2000 m forh. [1] | ||||||||
8:42.08 | PB | 3 | 15 | Herning | Herning | 4.5.19 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [2] | ||||||||
19.86 | PB | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | -0.1 | |||
19.86 | PB | 7 | 15 | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | -0.1 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 2:30.49 | Greve | 25.8.19 | ||
Inde | 2:27.06 | Skive | 3.2.24 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:05.74 | Randers | 19.6.21 | ||
Inde | 5:03.76 | Skive | 3.3.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:47.40 | Aalborg | 25.5.19 | ||
Ude | 11:23.93 | Aalborg | 14.9.19 | ||
Inde | 10:39.63 | Skive | 2.3.24 | ||
5000 m | |||||
Ude | 19:36.11mix | Hvidovre | 3.9.23 | ||
5 km | |||||
Ude | 19:40 | Aarhus | 31.12.19 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 8:42.08 | Herning | 4.5.19 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 19.86 | Aalborg | 25.5.19 | -0.1 | |
Ude | 19.86 | Aalborg | 25.5.19 | -0.1 |
800 m: | 4 |
1500 m: | 10 |
3000 m: | 10 |
5000 m: | 1 |
5 km: | 3 |
2000 m forh.: | 1 |
: | 2 |
Cross: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DMU | 2019 | 2:30.49 | ||
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 5:18.69 | ||
3000 m | ||||
DMU | 2019 | 11:39.93 | ||
Ungdom | ||||
1500 m | ||||
DMU | 2023 | 4 | 19 | 5:06.57 |
5000 m | ||||
DMU | 2023 | 2 | 19 | 19:36.11mx |
km cross | ||||
DMU | 2023 | 2 | 19 | 22:48 |
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 8 | 15 r1 | 5:36.81 |
iDMU | 2020 | 4 | 15 | 5:15.45 |
iDMU | 2024 | 3 | 19 | 5:03.76 |
3000 m | ||||
iDMU | 2019 | 8 | 15 | 11:47.70 |
iDMU | 2020 | 4 | 15 | 11:00.45 |
iDMU | 2024 | 1 | 19 | 10:39.63 |