Født: 7 juli 2008
Klub: FIF Atletik & Motion
Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb 31.12.2021‐31.3.2023
FIF Atletik og Motion ‐30.12.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:42.83 i | PB | 3 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
4:51.62 i | 2 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
3000 m [2] | ||||||||
10:40.46 i | PB | 5 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
10:43.72 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
5 km [2] | ||||||||
18:40 | SB | 1 | 17 | Odense | Odense | 10.3.24 | ||
18:12 | PB | 1 | 17 | Charlottenlund | Charlottenlund | 7.4.24 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:52.46 | SB | 1 | 15 | Greve | Greve | 24.9.23 | ||
3000 m [1] | ||||||||
10:46.17mix | SB | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |
5000 m [1] | ||||||||
18:33.13 | SB | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||
5 km [1] | ||||||||
18:34 | PB | 6 | København | København | 31.12.23 | |||
Cross 6 km [2] | ||||||||
25:33 | 4 | 17 | København | København | 22.10.23 | |||
DNF | 15 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 18.11.23 |
800 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:23.20 | PB | 4 | 14 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | |||
1500 m [1] | |||||||||
4:45.77 i | PB | 3 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||
2000 m [1] | |||||||||
6:35.68 | PB (16) | 7 | 15 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | |||
3000 m [1] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
10:17.45 i | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:26.32mix | PB | 4 | København | København | 29.5.21 | |||
1000 m [3] | ||||||||
3:06.54 | PB | 2 | 13 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | ||
3:03.43 | PB | 2 | 13 | København | København | 15.8.21 | ||
3:05.16 | 1 | 13 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | |||
1500 m [2] | ||||||||
4:51.90 | PB | 1 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | ||
4:47.79 mix | PB | 4 | B | Tårnby | Tårnby | 19.8.21 | ||
3000 m [1] | ||||||||
10:12.31 mix | PB | 2 | C | København | København | 4.8.21 | ||
5000 m [2] | ||||||||
18:20.35 mix | PB | 1 | B | Bagsværd | Bagsværd | 11.5.21 | ||
17:32.19 | PB | 9 | København | København | 24.8.21 | |||
5 km [1] | ||||||||
18:52 | PB | 2 | 19 | Værløse | Værløse | 24.4.21 |
60 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.68 i | PB | 25 | 13 h | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
600 m [1] | |||||||||
1:52.75 | PB | 1 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 | |||
800 m [2] | |||||||||
2:31.51 mix | PB | 8 | C | København | København | 27.7.20 | |||
2:30.26 | PB | 3 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | |||
1000 m [3] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
3:25.46 i | 1 | 11 | Ballerup | Ballerup | 27.12.19 | ||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
3:21.59 i | 2 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||
3:16.72 | PB | 3 | 13 | Tårnby | Tårnby | 24.9.20 | |||
1500 m [2] | |||||||||
5:15.69mix | PB | 15 | C | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | |||
5:08.99 | PB | 1 | 15 | Greve | Greve | 27.9.20 | |||
3000 m [1] | |||||||||
10:44.11 | PB | 1 | Tårnby | Tårnby | 2.10.20 | ||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [1] | |||||||||
13.39 i | PB | 10 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||
Længdespring 1 m zone [3] | |||||||||
3.87 i | PB | 13 | 13 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
3.58 i | 24 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||
3.71 | PB | 10 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 | -1.1 | ||
Kuglestød 2.0 kg [3] | |||||||||
5.61 i | PB | 19 | 13 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
5.88 i | PB | 17 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||
6.20 | PB | 8 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.28 | PB | 3 | 11 r2 | Frederiksberg | Frederiksberg | 14.5.19 | +0.5 | |
400 m [1] | ||||||||
1:11.73 | PB | 1 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 14.5.19 | ||
5 km [1] | ||||||||
19:39 | PB | 11 | København | København | 31.12.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 9.68 | Helsingør | 1.2.20 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:11.73 | Frederiksberg | 14.5.19 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:23.20 | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:03.43 | København | 15.8.21 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:47.79 mix | Tårnby | 19.8.21 | ||
Inde | 4:42.83 | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:12.31 mix | København | 4.8.21 | ||
Inde | 10:40.46 | Skive | 16.12.23 | ||
5000 m | |||||
Ude | 17:32.19 | København | 24.8.21 | ||
5 km | |||||
Ude | 18:12 | Charlottenlund | 7.4.24 | ||
60 m | |||||
Ude | 10.28 | Frederiksberg | 14.5.19 | +0.5 | |
600 m | |||||
Ude | 1:52.75 | Frederiksberg | 4.10.20 | ||
2000 m | |||||
Ude | 6:35.68 | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Inde | 13.39 | Helsingør | 7.3.20 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 3.71 | Frederiksberg | 4.10.20 | -1.1 | |
Inde | 3.87 | Helsingør | 1.2.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 6.20 | Frederiksberg | 4.10.20 | ||
Inde | 5.88 | Helsingør | 7.3.20 |
60 m: | 2 |
400 m: | 1 |
600 m: | 1 |
800 m: | 4 |
1000 m: | 6 |
1500 m: | 8 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 6 |
5000 m: | 3 |
5 km: | 5 |
: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 3 |
Kuglestød 2.0 kg: | 3 |
Cross: | 2 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
3000 m | ||||
DMU | 2023 | 2 | 15 | 10:46.17mx |
km cross | ||||
DMU | 2023 | 15 | ||
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2024 | 2 | 17 | 4:51.62 |
3000 m | ||||
iDMU | 2024 | 1 | 17 | 10:43.72 |