Født: 2005
Klub: Greve Atletik
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
50 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.50mix i | PB | 2 | h1 | Hvidovre | Hvidovre | 10.2.24 | ||
7.57mix i | 2 | Hvidovre | Hvidovre | 10.2.24 | ||||
200 m [2] | ||||||||
29.38 i | SB | 2 | F | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.24 | ||
28.68 i | PB | 2 | 19 C | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:51.11 i | PB | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
Greve Atletik | ||||||||
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen Mathilde Steenberg, Solvej Møller |
60 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.79 i | PB | 5 | 19 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
150 m [1] | ||||||||||||||
21.11 | PB | 5 | h1 | København | København | 21.5.23 | -0.6 | |||||||
200 m [5] | ||||||||||||||
28.99 i | PB | 2 | I | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||||
28.82 i | PB | 2 | 19 C | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
28.35 | PB | 3 | 19 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | +1.7 | |||||||
29.02 | 3 | 19 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | -0.7 | |||||||
28.50 | 3 | B | Greve | Greve | 24.9.23 | +0.7 | ||||||||
300 m [1] | ||||||||||||||
45.94 | PB | 3 | B | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | ||||||||
400 m [6] | ||||||||||||||
1:08.07 i | PB | 3 | F | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||||||||
1:06.67 i | PB | 4 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |||||||
1:06.10 | PB | 3 | København | København | 20.5.23 | |||||||||
1:04.11 | PB | 3 | 19 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||||||||
1:06.39 | 4 | B | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | |||||||||
1:05.66 | 8 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | ||||||||
800 m [1] | ||||||||||||||
2:38.78 | PB | 4 | Greve | Greve | 23.9.23 | |||||||||
50 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||||||||
8.98mix i | PB | 2 | Hvidovre | Hvidovre | 15.1.23 | |||||||||
60 m hæk 84.0 cm [4] | ||||||||||||||
10.62 i | PB | 2 | 19 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||||
13.41 i | 5 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||||||
10.74 i | 4 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||||||
10.70 i | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||||
400 m hæk [3] | ||||||||||||||
1:13.38 | SB | 1 | 19 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | ||||||||
1:11.62 | PB | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | ||||||||
1:11.60 | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.25 | PB | 4 | Greve | Greve | 24.9.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
53.75 | SB | 1 | Greve | Greve | 22.9.23 | |||||||||
Greve Atletik | ||||||||||||||
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen Mathilde Sofie Steenberg Olesen, Solvej Møller | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [2] | ||||||||||||||
1:56.59 i | SB | 4 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||||
Greve Atletik | ||||||||||||||
Frida Revall, Viola Jensen Manja Lund Jørgensen, Mathilde Sofie Steenberg Olesen | ||||||||||||||
1:52.04 | PB | 1 | Greve | Greve | 22.9.23 | |||||||||
Greve Atletik | ||||||||||||||
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen Mathilde Sofie Steenberg Olesen, Solvej Møller |
100 m [5] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.70 w | 3 | 17 | København | København | 21.5.22 | +2.3 | ||||||
14.25 | SB | 4 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.2 | |||||
14.21 | SB | 5 | 17 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.3 | ||||
14.36 | 4 | 17 h2 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.9 | ||||||
14.28 | 3 | 17 | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.6 | ||||||
200 m [4] | ||||||||||||
29.28 i | PB | 4 | 17 C | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||
30.16 | SB | 7 | 17 B | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | 0.0 | |||||
29.27 | SB | 3 | 17 C | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.6 | ||||
29.86 | 5 | 17 | Greve | Greve | 25.9.22 | -2.2 | ||||||
400 m [1] | ||||||||||||
1:07.29 | PB | 5 | København | København | 21.5.22 | |||||||
60 m hæk 76.2 cm [2] | ||||||||||||
10.76 i | PB | 7 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||
10.42 i | PB | 6 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||
100 m hæk 76.2 cm [2] | ||||||||||||
17.58 | PB | 2 | 17 h1 | Greve | Greve | 24.9.22 | -2.4 | |||||
17.35 | PB | 2 | 17 | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.3 | |||||
400 m hæk [1] | ||||||||||||
1:18.03 | SB | 2 | 17 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | ||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
4.07 | PB | 9 | 17 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | +0.4 | |||||
| ||||||||||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||||||
16.01 | PB | 5 | 17 | Greve | Greve | 25.9.22 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||
53.43 | PB | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||||
Greve Atletik | ||||||||||||
Viola Jensen, Mathilde Steenberg Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller | ||||||||||||
53.42 | PB | 1 | 17 | Greve | Greve | 23.9.22 | ||||||
Greve Atletik | ||||||||||||
Viola Jensen, Mathilde Steenberg Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller | ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:54.01 | PB | 1 | 17 | Greve | Greve | 23.9.22 | ||||||
Greve Atletik | ||||||||||||
Frida Revall, Manja Lund Jørgensen Mathilde Steenberg, Solvej Møller | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:31.60 | SB | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||
Greve Atletik | ||||||||||||
Frida Revall, Mathilde Steenberg Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller |
100 m [5] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.77 w | 6 | h3 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +3.2 | ||||||
13.73 w | 2 | C | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +4.4 | ||||||
13.92 w | 4 | 17 h1 | København | København | 14.8.21 | +2.4 | ||||||
13.92 w | 5 | 17 | København | København | 14.8.21 | +2.4 | ||||||
13.62 | PB | 5 | 17 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.7 | ||||
200 m [3] | ||||||||||||
28.35 w | 4 | D | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +5.1 | ||||||
29.05 | PB | 6 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | +1.8 | |||||
29.20 | 8 | 17 | København | København | 15.8.21 | +1.2 | ||||||
300 m [1] | ||||||||||||
47.16 | PB | 5 | Greve | Greve | 1.8.21 | |||||||
300 m hæk [1] | ||||||||||||
53.02 | PB | 3 | 17 | Greve | Greve | 1.8.21 | ||||||
400 m hæk [1] | ||||||||||||
1:12.43 | PB | 4 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||
Længdespring [2] | ||||||||||||
3.27 w | 19 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +4.1 | |||||||
3.83 | PB | 11 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | -2.3 | |||||
| ||||||||||||
Hammerkast 3.0 kg [1] | ||||||||||||
20.22 | PB | 3 | 17 | København | København | 14.8.21 | ||||||
| ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:28.61 | PB | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||
Greve Atletik | ||||||||||||
Viola Jensen, Mathilde Steenberg Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29.47 w | 5 | 15 C | Greve | Greve | 26.9.20 | |||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [2] | ||||||||
16.15 | PB | 3 | 15 h1 | Greve | Greve | 26.9.20 | +1.2 | |
15.79 w | 8 | 15 | Greve | Greve | 26.9.20 | +2.6 | ||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
54.13 | PB | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | |
Greve Atletik | ||||||||
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen Mathilde Sofie Olesen, Solvej Møller |
Placering på danske alletiders liste på dato
50 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.50mix | Hvidovre | 10.2.24 | ||
60 m | |||||
Inde | 8.79 | Ballerup | 28.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.62 | Hvidovre | 11.9.21 | +1.7 | |
200 m | |||||
Ude | 28.35 | Ballerup | 18.6.23 | +1.7 | |
Inde | 28.68 | Skive | 3.3.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:04.11 | Ballerup | 17.6.23 | ||
Inde | 1:06.67 | Skive | 4.3.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:38.78 | Greve | 23.9.23 | ||
50 m hæk 84.0 cm | |||||
Inde | 8.98mix | Hvidovre | 15.1.23 | ||
60 m hæk 84.0 cm | |||||
Inde | 10.62 | Ballerup | 29.1.23 | ||
400 m hæk | |||||
Ude | 1:11.60 | Hvidovre | 3.9.23 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.25 | Greve | 24.9.23 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.07 | Tårnby | 8.5.22 | +0.4 | |
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 53.42 | Greve | 23.9.22 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:51.11 | Skive | 3.3.24 | ||
150 m | |||||
Ude | 21.11 | København | 21.5.23 | -0.6 | |
300 m | |||||
Ude | 45.94 | Tårnby | 7.5.23 | ||
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Inde | 10.42 | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||
100 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 17.35 | Greve | 24.9.22 | -0.3 | |
300 m hæk | |||||
Ude | 53.02 | Greve | 1.8.21 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 16.15 | Greve | 26.9.20 | +1.2 | |
Hammerkast 3.0 kg | |||||
Ude | 20.22 | København | 14.8.21 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 16.01 | Greve | 25.9.22 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Ude | 1:52.04 | Greve | 22.9.23 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:28.61 | Hvidovre | 12.9.21 |
50 m: | 2 |
60 m: | 1 |
100 m: | 10 |
150 m: | 1 |
200 m: | 15 |
300 m: | 2 |
400 m: | 7 |
800 m: | 1 |
50 m hæk 84.0 cm: | 1 |
60 m hæk 84.0 cm: | 4 |
60 m hæk 76.2 cm: | 2 |
100 m hæk 76.2 cm: | 2 |
300 m hæk: | 1 |
400 m hæk: | 5 |
: | 2 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 3 |
Hammerkast 3.0 kg: | 1 |
Spydkast 500 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 4 |
4 x 200 m stafet: | 4 |
1000 m stafet: | 2 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DMU | 2021 | 5 | 17 h2 | 13.62 | |||
DMU | 2022 | 5 | 17 h1 | 14.21 | |||
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 17 C | 29.27 | |||
DMU | 2023 | 3 | 19 B | 29.02 | |||
400 m | |||||||
DMU | 2023 | 8 | 19 | 1:05.66 | |||
400 m hæk | |||||||
DMU | 2021 | 4 | 17 | 1:12.43 | |||
DMU | 2023 | 2 | 19 | 1:11.60 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2020 | 3 | 15 | 54.13 | |||
DMU | 2022 | 2 | 17 | 53.43 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 17 | 2:28.61 | |||
DMU | 2022 | 3 | 17 | 2:31.60 | |||
Inde | |||||||
200 m | |||||||
iDMU | 2023 | 2 | 19 C | 28.82 | |||
iDMU | 2024 | 2 | 19 C | 28.68 | |||
400 m | |||||||
iDMU | 2023 | 4 | 19 | 1:06.67 | |||
60 m hæk 84.0 cm | |||||||
iDMU | 2023 | 3 | 19 | 10.70 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 4 | 19 | 1:56.59 | |||
iDMU | 2024 | 1 | 19 | 1:51.11 |