Født: 8 april 1994
Klub: Sparta Atletik & Løb
Nationalitet: ISL
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:57.25 i | PB | 5 | 17 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.3.24 | ||
3000 m [2] | ||||||||
10:59.46 i | SB | 3 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 28.12.23 | |||
10:38.66 mix i | PB | 8 | B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.2.24 | ||
10 km [1] | ||||||||
40:31 | PB | 44 | Stockholm, SWE | Stockholm, SWE | 23.3.24 | |||
8 km [1] | ||||||||
31:24 | 15 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 9.3.24 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:16.72 i | SB | 5 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 23.1.23 | |||
5:02.69 i | PB | 13 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 11.2.23 | |||
5:14.35 | SB | 11 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | |||
3000 m [1] | ||||||||
10:38.78 mix i | PB | 10 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.2.23 | |||
5000 m [2] | ||||||||
18:54.08 | PB | 3 | Lerum, SWE | Lerum, SWE | 21.6.23 | |||
18:35.85 | PB | 4 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 30.7.23 | ||
10000 m [1] | ||||||||
39:31.68 mix | PB | 7 | B | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.5.23 | ||
Halvmarathon [2] | ||||||||
1:31:13 | PB | 59 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 13.5.23 | |||
1:30:44 | PB | 181 | København | København | 17.9.23 | |||
3000 m forh. [2] | ||||||||
12:25.12 | SB | 5 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 30.6.23 | |||
12:08.17 | SB | 3 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 28.7.23 | ||
Cross 6 km [1] | ||||||||
26:01 | 8 | Tuve, SWE | Tuve, SWE | 25.11.23 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11:12.92 | SB | 1 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 13.8.22 | |||
5000 m [1] | ||||||||
19:36.57 | PB | 5 | NC | Hafnarfjörður, ISL | NC, Hafnarfjörður, ISL | 26.6.22 | ||
10000 m [1] | ||||||||
42:48.13 | PB | 3 | Kópavogur, ISL | Kópavogur, ISL | 6.8.22 | |||
Cross 3 km [1] | ||||||||
17:10 | 14 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 10.12.22 | ||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
26:31 | 5 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 26.11.22 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:08.62 i | PB | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 7.3.20 | ||||
5:07.95 | SB | Akureyri, ISL | Akureyri, ISL | 25.7.20 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
11:06.07 i | SB | Hafnarfjördur, ISL | Hafnarfjördur, ISL | 23.2.20 | ||||
10:58.81 | SB | Akureyri, ISL | Akureyri, ISL | 26.7.20 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:10.61 | SB | 9 | C | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | |
3000 m [2] | ||||||||
10:58.33 i | SB | 3 | NC | Hafnarfjördur, ISL | NC, Hafnarfjördur, ISL | 24.2.19 | ||
10:53.11 | PB | 6 | B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | |
3000 m forh. [1] | ||||||||
12:21.11 | SB | 7 | EM-Hold Div 3 | Skopje, MKD | EM-Hold Div 3, Skopje, MKD | 10.8.19 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:57.27 | PB | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 14.5.18 | ||||
5:08.14 | 7 | B | København | København | 26.6.18 | |||
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
32:22 | 19 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 10.11.18 |
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
34:30 | 37 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 |
3000 m forh. [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11:50.91 | PB | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 12.6.14 | ||||
12:27.81 | 7 | EM-Hold Div 3 | Tbilisi, GEO | EM-Hold Div 3, Tbilisi, GEO | 21.6.14 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:51.10 i | PB (70) | 2 | ReykjavikG | Reykjavik, ISL | ReykjavikG, Reykjavik, ISL | 19.1.13 | ||
3000 m forh. [1] | ||||||||
12:22.23 | PB | 8 | EM-Hold Div 3 | Banská Bystrica, SVK | EM-Hold Div 3, Banská Bystrica, SVK | 22.6.13 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:30.98 i | PB (64) | 5 | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 21.1.12 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 2:30.98 | Reykjavik, ISL | 21.1.12 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:57.27 | Reykjavik, ISL | 14.5.18 | ||
Inde | 4:57.25 | Göteborg/FH, SWE | 3.3.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:53.11 | Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | ||
Inde | 10:38.66 mix | Göteborg/FH, SWE | 3.2.24 | ||
5000 m | |||||
Ude | 18:35.85 | Reykjavik, ISL | 30.7.23 | ||
10000 m | |||||
Ude | 39:31.68 mix | Göteborg/S, SWE | 1.5.23 | ||
10 km | |||||
Ude | 40:31 | Stockholm, SWE | 23.3.24 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:30:44 | København | 17.9.23 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 11:50.91 | Reykjavik, ISL | 12.6.14 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 9 |
3000 m: | 9 |
5000 m: | 3 |
10000 m: | 2 |
10 km: | 1 |
Halvmarathon: | 2 |
Väg: | 1 |
3000 m forh.: | 6 |
Cross: | 5 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
3000 m forh. | |||||
EM-Hold Div 3 | 2013 | 8 | 12:22.23 | ||
EM-Hold Div 3 | 2014 | 7 | 12:27.81 | ||
EM-Hold Div 3 | 2019 | 7 | 12:21.11 |