Født: 14 januar 2005
Klub: Holte Atletik
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.02 i | PB | 1 | 19 h2 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | ||
6.93 i | PB | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | ||
6.96 i | 1 | 19 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
6.95 i | 2 | 19 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
60 m hæk 99.1 cm [1] | ||||||||
8.54 i | SB | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.12 i | PB | 4 | 19 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||
7.14 i | 3 | 19 h2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||
7.07 i | PB | 4 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
100 m [8] | ||||||||
10.87 | PB | 3 | h1 | København | København | 20.5.23 | +1.6 | |
DQ | København | København | 20.5.23 | |||||
10.99 | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | 0.0 | ||
11.03 | 5 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | -0.6 | |
10.93 | 1 | F | Boysen | Oslo, NOR | Boysen, Oslo, NOR | 28.6.23 | +1.7 | |
11.16 | 5 | København | København | 9.8.23 | +0.6 | |||
10.89 w | 3 | 19 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +3.3 | |
10.85 w | 8 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +5.3 | |
60 m hæk 99.1 cm [2] | ||||||||
8.53 i | PB | 1 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | |||
8.53 i | =PB | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
110 m hæk 99.1 cm [6] | ||||||||
DNF | 19 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | ||||
15.42 | PB | 1 | 19 | København | København | 21.5.23 | -1.4 | |
15.30 w | 1 | 19 | København | København | 9.8.23 | +2.1 | ||
14.73 | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +1.4 |
14.98 | 1 | 19 h1 | Greve | Greve | 23.9.23 | -0.7 | ||
14.89 | 1 | 19 | Greve | Greve | 23.9.23 | +0.3 | ||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
44.61 | PB | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||
Holte Atletik | ||||||||
Sebastian Abildgaard Glyb, Jeppe Stetkær Bohr Gustav Stetkær Bohr, Jakob Hee Schmidt | ||||||||
DQ | Boysen | Oslo, NOR | Boysen, Oslo, NOR | 28.6.23 | ||||
Denmark | ||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:37.14 i | PB | 1 | 19 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
Holte Atletik | ||||||||
Sebastian Abildgaard Glyb, Jeppe Stetkær Bohr Jakob Hee Schmidt, Gustav Stetkær Bohr |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.19 i | PB | 2 | 17 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
7.14 i | PB | 2 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
100 m [3] | ||||||||
11.14 w | 1 | 17 h2 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +4.2 | ||
11.27 | PB | 2 | 17 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +0.6 | |
11.84 | 2 | 17 h3 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.9 | |
60 m hæk 91.4 cm [2] | ||||||||
8.54 i | PB | 2 | 17 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |
8.33 i | PB | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |
110 m hæk 91.4 cm [5] | ||||||||
14.46 | 1 | 17 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +1.4 | ||
14.98 | 1 | 17 | København | København | 22.5.22 | +0.1 | ||
14.20 w | 5 | 17 h2 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 4.7.22 | +2.2 | |
14.31 | 7 | 17 s2 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 5.7.22 | +0.4 | |
14.97 | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.3 | ||
[1] | ||||||||
DQ | 17 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 7.7.22 | |||
Denmark | ||||||||
Sebastian Abildgaard Glyb, Hector Wandt Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen |
100 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.68 | SB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 9.5.21 | +1.2 | |
11.31 w | 5 | h3 | Greve | Greve | 23.5.21 | +2.7 | ||
11.39 | PB | 2 | B | Greve | Greve | 23.5.21 | -2.5 | |
11.49 | 2 | 17 h1 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -1.6 | ||
11.31 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -0.2 | |
11.48 | 2 | 17 | København | København | 14.8.21 | +1.4 | ||
11.33 | 2 | 17 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.2 | |
11.44 | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.7 | |
200 m [1] | ||||||||
23.25 | PB | 2 | B | Greve | Greve | 23.5.21 | +0.5 | |
110 m hæk 91.4 cm [3] | ||||||||
15.30 | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -1.7 | ||
14.84 w | 1 | 17 | København | København | 15.8.21 | +2.2 | ||
14.84 | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +1.7 | |
110 m hæk [1] | ||||||||
14.71 w | 1 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +4.5 |
60 m [11] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.64 i | PB | 2 | 16 h5 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
7.73 i | 4 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | |||||||
7.75 i | 2 | 15 h2 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | |||||||
7.54 i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | ||||||
7.60 i | 1 | 15 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||||||
7.59 i | 4 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||||||
7.37 i | PB | 1 | 15 h | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | ||||||
7.41 i | 1 | 15 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | ||||||
7.34 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | |||||
7.41 i | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
7.43 i | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||||||
100 m [9] | ||||||||||||
11.73 | PB | 1 | 15 | København | København | 4.7.20 | +1.3 | |||||
11.46 w | 1 | 15 h2 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +2.2 | ||||||
11.52 | PB | 1 | 15 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.6 | |||||
11.49 | PB | 1 | 15 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | 0.0 | |||||
11.44 | PB | 1 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +0.9 | |||||
11.84 | 1 | 15 | Slagelse | Slagelse | 15.8.20 | +1.1 | ||||||
11.76 | 1 | Helsingør | Helsingør | 3.9.20 | -0.1 | |||||||
11.60 | 1 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | -1.0 | |||||
11.66 | 1 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | -1.4 | |||||
200 m [3] | ||||||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | ||||||||||||
35.30 OT i | 3 | 15 r4 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | |||||||
24.77 i | PB | 2 | 15 B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||||||
23.38 w | 1 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +3.8 | ||||||
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m [7] | ||||||||||||
8.58 i | PB | 1 | 15 r2 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
8.58 i | =PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||||
8.56 i | PB | 1 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | ||||||
8.67 i | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||||||
8.55 i | PB | 1 | 15 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |||||
8.50 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |||||
8.30 i | PB | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
100 m hæk 84.0 cm [7] | ||||||||||||
13.52 | DUR-15 PB | 1 | 15 | København | København | 4.7.20 | +1.5 | |||||
13.53 w | 1 | 15 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +3.8 | ||||||
Uregelmæssighed: One hurdle missing | ||||||||||||
13.24 | 1 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | +0.3 | ||||||
DNF | 15 | Helsingør | Helsingør | 3.9.20 | ||||||||
13.61 | 1 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | +0.3 | |||||
13.60 | 1 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | -0.4 | |||||
13.70 | 1 | 15 r1 | Greve | Greve | 26.9.20 | +0.5 | ||||||
Længdespring [7] | ||||||||||||
5.25 i | PB | 4 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
5.50 i | PB | 4 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
5.51 i | PB | 6 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
5.73 i | PB | 3 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |||||
5.77 i | PB | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||||
5.66 | PB | - | 15 | Slagelse | Slagelse | 15.8.20 | +0.3 | |||||
5.77 w | 1 | 15 | Slagelse | Slagelse | 15.8.20 | +2.3 | ||||||
| ||||||||||||
5.87 | PB | 1 | 15 | Helsingør | Helsingør | 3.9.20 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:45.11 i | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||||||
Holte Atletik | ||||||||||||
Kasper Mørch, Christian Gottlieb Sebastian Abildgaard Glyb, Gustav Stetkær Bohr |
60 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.29 i | PB | 2 | 15 h3 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | |||
8.17 i | PB | 4 | 15 h3 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
8.34 i | 6 | 15 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |||
100 m [8] | |||||||||
12.71 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.19 | +0.5 | ||||
12.33 | PB | Hillerød | Hillerød | 12.6.19 | -1.9 | ||||
12.54 | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -1.3 | |||||
12.83 | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -1.4 | |||||
12.30 | PB | København | København | 10.8.19 | +1.4 | ||||
12.19 | PB | København | København | 17.8.19 | +0.1 | ||||
12.04 | PB | København | København | 17.8.19 | +0.8 | ||||
12.49 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | -3.0 | ||||
200 m [3] | |||||||||
25.54 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.5.19 | +1.0 | ||||
25.74 | Helsingør | Helsingør | 16.6.19 | +0.1 | |||||
24.78 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | -0.2 | |||
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m [3] | |||||||||
10.23 i | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.1.19 | |||
10.93 i | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | ||||
9.94 i | PB | 4 | 15 h2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||
100 m hæk 84.0 cm [8] | |||||||||
15.90 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.19 | +1.0 | ||||
15.89 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 | +1.2 | ||||
16.05 | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -0.8 | |||||
15.54 | PB | København | København | 10.8.19 | +0.1 | ||||
15.46 | PB | København | København | 18.8.19 | -0.1 | ||||
14.93 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | -1.3 | |||
15.31 | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | -1.4 | ||||
14.54 | PB | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 | 0.0 | ||||
Længdespring [8] | |||||||||
4.53 i | PB | 12 | 15 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | |||
| |||||||||
4.27 i | 16 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |||
| |||||||||
4.63 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 | +0.5 | ||||
5.03 | PB | Hillerød | Hillerød | 12.6.19 | +0.8 | ||||
5.07 w | Hillerød | Hillerød | 12.6.19 | +2.2 | |||||
4.63 | København | København | 10.8.19 | +0.2 | |||||
5.25 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | +1.5 | |||
4.94 | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 | 0.0 |
60 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.85 i | PB | Ballerup | Ballerup | 10.12.17 | ||||
8.74 i | PB | Helsingør | Helsingør | 13.1.18 | ||||
8.80 i | Ballerup | Ballerup | 20.1.18 | |||||
8.70 i | PB | Ballerup | Ballerup | 20.1.18 | ||||
9.01 i | Helsingør | Helsingør | 3.2.18 | |||||
8.77 i | Helsingør | Helsingør | 3.3.18 | |||||
80 m [3] | ||||||||
11.16 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | -1.2 | |||
10.88 w | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | +2.2 | ||||
11.07 | PB | Ballerup | Ballerup | 17.6.18 | -1.6 | |||
100 m [2] | ||||||||
13.68 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.18 | -0.2 | |||
13.87 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.18 | -0.5 | |||
600 m [1] | ||||||||
1:55.10 | PB | Greve | Greve | 12.5.18 | ||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [4] | ||||||||
15.53 | PB | Greve | Greve | 12.5.18 | -1.6 | |||
14.62 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | 0.0 | |||
14.47 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | -0.2 | |||
14.35 | PB | Ballerup | Ballerup | 16.6.18 | -0.9 | |||
Højdespring [1] | ||||||||
1.35 | PB | Greve | Greve | 15.9.18 | ||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||
6.67 | PB | Greve | Greve | 12.5.18 | ||||
Spydkast 400 gram [3] | ||||||||
19.42 | PB | Greve | Greve | 12.5.18 | ||||
26.01 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | ||||
24.63 | Ballerup | Ballerup | 17.6.18 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.93 | Ballerup | 20.1.24 | 39 | |
100 m | |||||
Ude | 10.87 | København | 20.5.23 | +1.6 | |
200 m | |||||
Ude | 23.25 | Greve | 23.5.21 | +0.5 | |
Inde | 24.77 | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.35 | Greve | 15.9.18 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.87 | Helsingør | 3.9.20 | 0.0 | |
Inde | 5.77 | Helsingør | 7.3.20 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 44.61 | Ballerup | 17.6.23 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:37.14 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.07 | Ballerup | 17.6.18 | -1.6 | |
600 m | |||||
Ude | 1:55.10 | Greve | 12.5.18 | ||
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m | |||||
Inde | 8.30 | Helsingør | 7.3.20 | ||
60 m hæk 91.4 cm | |||||
Inde | 8.33 | Skive | 6.3.22 | ||
60 m hæk 99.1 cm | |||||
Inde | 8.53 | Ballerup | 29.1.23 | ||
110 m hæk 99.1 cm | |||||
Ude | 14.73 | Hvidovre | 2.9.23 | +1.4 | |
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 13.52 DUR-15 | København | 4.7.20 | +1.5 | |
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 14.35 | Ballerup | 16.6.18 | -0.9 | |
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 6.67 | Greve | 12.5.18 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 26.01 | Hvidovre | 9.6.18 |
60 m: | 29 |
80 m: | 3 |
100 m: | 38 |
200 m: | 7 |
600 m: | 1 |
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m: | 10 |
60 m hæk 91.4 cm: | 2 |
60 m hæk 99.1 cm: | 3 |
110 m hæk 91.4 cm: | 8 |
110 m hæk 99.1 cm: | 6 |
110 m hæk: | 1 |
100 m hæk 84.0 cm: | 15 |
: | 4 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 16 |
Kuglestød 3.0 kg: | 1 |
Spydkast 400 gram: | 3 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 2 |
: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DMU | 2019 | 12.49 | |||||
DM | 2023 | 5 | h2 | 11.03 | |||
200 m | |||||||
DMU | 2019 | 24.78 | |||||
100 m hæk 84.0 cm | |||||||
DMU | 2019 | 15.31 | 14.93 | ||||
Længdespring | |||||||
DMU | 2019 | 5.25 | |||||
Ungdom | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2020 | 1 | 15 | 11.66 | 1 | 15 h1 | 11.60 |
DMU | 2021 | 6 | 17 | 11.44 | 2 | 17 h2 | 11.33 |
DMU | 2022 | 2 | 17 h3 | 11.84 | |||
DMU | 2023 | 8 | 19 | 10.85 | 3 | 19 h1 | 10.89 |
100 m hæk 84.0 cm | |||||||
DMU | 2020 | 1 | 15 | 13.60 | 1 | 15 h1 | 13.61 |
110 m hæk 91.4 cm | |||||||
DMU | 2021 | 2 | 17 | 14.84 | |||
110 m hæk 99.1 cm | |||||||
DMU | 2023 | 2 | 19 | 14.73 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2019 | 6 | 15 h3 | 8.34 | |||
iDMU | 2020 | 1 | 15 | 7.34 | 1 | 15 h1 | 7.41 |
iDMU | 2022 | 2 | 17 | 7.14 | 2 | 17 h1 | 7.19 |
iDMU | 2023 | 4 | 19 | 7.07 | 3 | 19 h2 | 7.14 |
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m | |||||||
iDMU | 2019 | 4 | 15 h2 | 9.94 | |||
iDMU | 2020 | 1 | 15 | 8.50 | 1 | 15 h1 | 8.55 |
60 m hæk 91.4 cm | |||||||
iDMU | 2022 | 1 | 17 | 8.33 | 2 | 17 h1 | 8.54 |
60 m hæk 99.1 cm | |||||||
iDMU | 2023 | 3 | 19 | 8.53 | |||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2019 | 16 | 15 | 4.27 | |||
iDMU | 2020 | 3 | 15 | 5.73 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2020 | 2 | 15 | 1:45.11 | |||
iDMU | 2023 | 1 | 19 B | 1:37.14 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
110 m hæk 91.4 cm | |||||||||||||
EM U18 | 2022 | 7 | 17 s2 | 14.31 | 5 | 17 h2 | 14.20 | w | |||||
EM U18 | 2022 | 17 | DQ |