Født: 11 juli 1963
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 1989. |
5000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:39.81 | 4 | ECup | København | ECup, København | 6.8.89 | |||
14:05.14 | 3 | DM | København | DM, København | 13.8.89 | |||
10000 m [1] | ||||||||
29:02.87 | PB | Aarhus | Aarhus | 6.7.89 | ||||
10 km [2] | ||||||||
29:34 | PB | 5 | Oslo, NOR | Oslo, NOR | 29.4.89 | |||
29:11 | PB | København | København | 27.8.89 | ||||
[1] | ||||||||
855.00 | 21 | VM | Stavanger, NOR | VM, Stavanger, NOR | 19.3.89 | |||
Denmark | ||||||||
Mads Jacobsen, Thomas Sørensen Stig Nørregård, Steen Christensen | ||||||||
Cross 12 km [1] | ||||||||
43:24 | 119 | VM | Stavanger, NOR | VM, Stavanger, NOR | 19.3.89 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:03.51 | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 7.8.88 | |||
[1] | ||||||||
831.00 | 19 | VM | Auckland, NZL | VM, Auckland, NZL | 26.3.88 | |||
Denmark | ||||||||
Allan Zachariasen, Thomas Sørensen Niels Kim Hjorth, Stig Nørregård | ||||||||
Cross 12 km [1] | ||||||||
38:33 | 139 | VM | Auckland, NZL | VM, Auckland, NZL | 26.3.88 |
5000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14:34.80 | 5 | ECup | Athína, GRE | ECup, Athína, GRE | 28.6.87 | |||
14:07.80 | 2 | DM | Glostrup | DM, Glostrup | 9.8.87 | |||
Cross 11.95 km [1] | ||||||||
40:08 | 194 | VM | Warszawa, POL | VM, Warszawa, POL | 22.3.87 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:50.00 i | PB | 1 | Rødovre | Rødovre | 12.1.86 | |||
3000 m [2] | ||||||||
8:05.12 i | PB | 2 | DMi | Rødovre | DMi, Rødovre | 18.1.86 | ||
8:02.98 | PB (61) | København | København | 14.8.86 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
13:44.27 | PB | 2 | Ålborg | Ålborg | 31.5.86 | |||
4 x 1500 m stafet [1] | ||||||||
15:18.5h | DR PB | Esbjerg | Esbjerg | 2.8.86 | ||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Henrik Jacobsen, Thomas Sørensen Jens Østengaard, Mogens Guldberg |
[1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1170.00 | 27 | VM | Lisboa, POR | VM, Lisboa, POR | 24.3.85 | |||
Denmark | ||||||||
Keld Johnsen, Thomas Sørensen Lars Bo Sørensen, Ralph Petersen | ||||||||
Cross 12.19 km [1] | ||||||||
NT | 154 | VM | Lisboa, POR | VM, Lisboa, POR | 24.3.85 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:48.08 | PB | Aarhus | Aarhus | 28.8.84 |
2000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:29.6h | PB | Hvidovre | Hvidovre | 30.8.82 | ||||
Cross 7.93 km [1] | ||||||||
26:04 | 88 | 19 | VM | Roma, ITA | VM, Roma, ITA | 21.3.82 |
Placering på danske alletiders liste på dato
1500 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 3:48.08 | Aarhus | 28.8.84 | ||
Inde | 3:50.00 | Rødovre | 12.1.86 | 21 | |
3000 m | |||||
Ude | 8:02.98 | København | 14.8.86 | 18 | |
Inde | 8:05.12 | Rødovre | 18.1.86 | 14 | |
5000 m | |||||
Ude | 13:44.27 | Ålborg | 31.5.86 | 16 | |
10000 m | |||||
Ude | 29:02.87 | Aarhus | 6.7.89 | 14 | |
10 km | |||||
Ude | 29:11 | København | 27.8.89 | 15 | |
2000 m | |||||
Ude | 5:29.6h | Hvidovre | 30.8.82 | ||
4 x 1500 m stafet | |||||
Ude | 15:18.5h DR | Esbjerg | 2.8.86 |
1500 m: | 2 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 2 |
5000 m: | 6 |
10000 m: | 1 |
10 km: | 2 |
4 x 1500 m stafet: | 1 |
: | 3 |
Cross: | 5 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
5000 m | ||||
DM | 1987 | 2 | 14:07.80 | |
DM | 1988 | 2 | 14:03.51 | |
DM | 1989 | 3 | 14:05.14 | |
Inde | ||||
3000 m | ||||
DMi | 1986 | 2 | 8:05.12 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000 m | |||||
ECup | 1987 | 5 | 14:34.80 | ||
ECup | 1989 | 4 | 14:39.81 | ||
VM | 1985 | 27 | 1170.00 | ||
VM | 1988 | 19 | 831.00 | ||
VM | 1989 | 21 | 855.00 | ||
Cross | |||||
VM | 1985 | 154 | NT | ||
VM | 1987 | 194 | 40:08 | ||
VM | 1988 | 139 | 38:33 | ||
VM | 1989 | 119 | 43:24 | ||
VM | 1982 | 88 | 19 | 26:04 |