Født: 31 marts 1989
Klub: Randers Freja atletik og motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2011. |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
35.51 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.11 | ||||
400 m [1] | ||||||||
50.23 | SB | København | København | 3.6.11 |
200 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.73 | SB | København | København | 11.5.10 | +0.4 | |||
22.64 | SB | København | København | 4.6.10 | -0.3 | |||
23.08 | København | København | 4.6.10 | 0.0 | ||||
22.35 | SB | Odense | Odense | 7.8.10 | +0.3 | |||
22.60 | Odense | Odense | 7.8.10 | +0.2 | ||||
300 m [1] | ||||||||
35.31 | PB | Tårnby | Tårnby | 1.5.10 | ||||
400 m [9] | ||||||||
50.00 | SB | Jönköping, SWE | Jönköping, SWE | 26.5.10 | ||||
49.61 | SB | København | København | 4.6.10 | ||||
49.38 | SB | Bydgoszcz, POL | Bydgoszcz, POL | 12.6.10 | ||||
48.70 | SB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | ||||
49.08 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.10 | |||||
48.90 | Holbæk | Holbæk | 15.7.10 | |||||
48.66 | SB | Sopot, POL | Sopot, POL | 18.7.10 | ||||
49.30 | Odense | Odense | 7.8.10 | |||||
48.75 | Odense | Odense | 7.8.10 |
100 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.10 | SB | 5 | CoAG | København | CoAG, København | 26.6.08 | +1.0 | |
11.23 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 27.6.08 | +1.1 | ||||
11.29 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 27.6.08 | +1.0 | ||||
200 m [5] | ||||||||
23.27 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 19.1.08 | ||||
22.90 | SB | Århus | Århus | 10.5.08 | +0.3 | |||
22.67 | SB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | -2.0 | |||
22.32 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 8.6.08 | +0.9 | |||
22.69 | Hvidovre | Hvidovre | 30.8.08 | -0.2 | ||||
400 m [8] | ||||||||
51.98 | SB | Århus | Århus | 10.5.08 | ||||
49.06 | SB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | ||||
48.83 | SB | 3 | Aarhus | Aarhus | 5.6.08 | |||
49.10 | 2 | Odense | Odense | 15.6.08 | ||||
47.85 | PB | 1 | 19 r4 | Bauhaus | Mannheim, GER | Bauhaus, Mannheim, GER | 22.6.08 | |
48.46 | 6 | 19 h5 | VM U20 | Bydgoszcz, POL | VM U20, Bydgoszcz, POL | 8.7.08 | ||
49.50 | 5 | 19 | v3Nat | Bergen, NOR | v3Nat, Bergen, NOR | 16.8.08 | ||
50.11 | 2 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | ||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
43.11 | 2 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Philip Braun, Mike Kalisz Rasmus Olsen, Rasmus Gunnar Jørgensen | ||||||||
4 x 400 m stafet [2] | ||||||||
3:11.10 | DR22 | Tampere, FIN | Tampere, FIN | 9.7.08 | ||||
Denmark | ||||||||
Rasmus Olsen, Nicklas Hyde Christian Laugesen, Andreas Bube | ||||||||
3:27.41 | SB | 3 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nick Jensen, Rasmus Olsen Jeppe Harboe, Philip Braun |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.62 | PB | 3 | 19 | ECCC-C | Tampere, FIN | ECCC-C, Tampere, FIN | 15.9.07 | -0.8 |
400 m [2] | ||||||||
49.51 i | PB | 1 | 19 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 18.2.07 | |
49.20 | SB | 4 | 19 | v3Nat | Esbjerg | v3Nat, Esbjerg | 2.9.07 | |
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
43.55 | SB | 3 | 19 | ECCC-C | Tampere, FIN | ECCC-C, Tampere, FIN | 15.9.07 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Mike Kalisz, Darius Ronahi Rasmus Olsen, Rasmus Gunnar Jørgensen | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:28.24 | 2 | 19 | ECCC-C | Tampere, FIN | ECCC-C, Tampere, FIN | 15.9.07 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Rasmus Olsen, Eddie M Andersen Buster Sogaard, Michael Jeppesen |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.01 | PB | 1 | 17 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 9.9.06 | +2.0 |
11.03 w | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 9.9.06 | +3.9 | |
200 m [1] | ||||||||
22.27 w | 4 | 19 | Nordenkampen | Eskilstuna, SWE | Nordenkampen, Eskilstuna, SWE | 2.9.06 | +2.6 | |
400 m [5] | ||||||||
49.04 | PB | 1 | Campi Bisenzio, ITA | Campi Bisenzio, ITA | 29.6.06 | |||
48.47 | PB (74) | 2 | 19 r3 | DLV | Mannheim, GER | DLV, Mannheim, GER | 7.7.06 | |
48.89 | 2 | h1 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | ||
49.01 | 4 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | |||
48.54 | 3 | r1 | Aalg GP | Aalborg | Aalg GP, Aalborg | 28.7.06 | ||
4 x 400 m stafet [2] | ||||||||
3:16.78 | 3 | 19 | DLV | Mannheim, GER | DLV, Mannheim, GER | 8.7.06 | ||
Denmark | ||||||||
Rasmus Olsen, Anders Bøvling Daniel B. Christensen, Andreas Bube | ||||||||
3:16.94 | 6 | 19 h1 | VM U20 | Beijing, CHN | VM U20, Beijing, CHN | 19.8.06 | ||
Denmark | ||||||||
Rasmus Olsen, Anders Bøvling Daniel B. Christensen, Andreas Bube |
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:16.23 | DUR | Kristiansand, NOR | Kristiansand, NOR | 28.8.05 | ||||
Denmark | ||||||||
Rasmus Olsen, Mikkel Klejnstrup Nicklas Hyde, Andreas Bube |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 11.01 | Hvidovre | 9.9.06 | +2.0 | |
200 m | |||||
Ude | 22.32 | Bagsværd | 8.6.08 | +0.9 | |
Inde | 23.27 | Malmö/A, SWE | 19.1.08 | ||
400 m | |||||
Ude | 47.85 | Mannheim, GER | 22.6.08 | 24 | |
Inde | 49.51 | Malmö/A, SWE | 18.2.07 | 25 | |
300 m | |||||
Ude | 35.31 | Tårnby | 1.5.10 |
100 m: | 5 |
200 m: | 12 |
300 m: | 2 |
400 m: | 25 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 400 m stafet: | 6 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m | |||||||
DM | 2006 | 4 | 49.01 | 2 | h1 | 48.89 | |
Ungdom | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2006 | 1 | 17 | 11.03 | 1 | 17 h1 | 11.01 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m | |||||||||
VM U20 | 2008 | 6 | 19 h5 | 48.46 | |||||
4 x 400 m stafet | |||||||||
VM U20 | 2006 | 6 | 19 h1 | 3:16.94 |