Født: 1 januar 1976
Albertsen, Rønholt
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2012. |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58.20 i | SB | 1 | B | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.12 | |
57.19 | SB | Glostrup | Glostrup | 28.4.12 | ||||
55.57 | DR35 SB | 1 | Odense | Odense | 13.5.12 | |||
800 m [9] | ||||||||
2:11.61 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 4.2.12 | ||||
2:20.99 i | Skive | Skive | 25.2.12 | |||||
2:08.89 i | SB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.12 | ||
2:05.78 | SB | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | ||||
2:03.82 | SB | 3 | BMC | Manchester, GBR | BMC, Manchester, GBR | 19.5.12 | ||
2:03.71 | SB | 3 | Anhalt | Dessau, GER | Anhalt, Dessau, GER | 25.5.12 | ||
2:05.66 | 2 | Nantes, FRA | Nantes, FRA | 6.6.12 | ||||
2:03.79 | 8 | B | Mosc Chall | Moskva, RUS | Mosc Chall, Moskva, RUS | 11.6.12 | ||
2:05.10 | 4 | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 14.6.12 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:45.95 | SB | Blovstrød | Blovstrød | 10.7.12 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
4:00.89 | SB | 5 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.12 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Louise Brasen, Christine Lund Jensen Anna Olsson, Rikke Rønholt |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.20 | SB | Skive | Skive | 10.11.11 | ||||
800 m [6] | ||||||||
2:09.90 | SB | , ??? | , ??? | 25.5.11 | ||||
2:08.55 | SB | 1 | København | København | 3.6.11 | |||
2:20.70 | København | København | 6.8.11 | |||||
2:11.49 | 1 | DM | København | DM, København | 6.8.11 | |||
2:09.50 | Bagsværd | Bagsværd | 20.8.11 | |||||
2:10.84 | Skive | Skive | 10.11.11 |
400 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uregelmæssighed: Unknown irregularity | |||||||||
54.0hA | 1 | Potchefstroom, RSA | Potchefstroom, RSA | 10.2.07 | |||||
54.00 i | DR PB (87) | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 18.2.07 | |||
800 m [11] | |||||||||
2:04.41 i | SB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 17.2.07 | |||
2:04.25 i | SB | 3 | Erdgas | Chemnitz, GER | Erdgas, Chemnitz, GER | 23.2.07 | |||
2:03.46 i | PB | 5 | h4 | iEM | Birmingham, GBR | iEM, Birmingham, GBR | 2.3.07 | ||
2:02.70 i | PB (25) | 6 | s1 | iEM | Birmingham, GBR | iEM, Birmingham, GBR | 3.3.07 | ||
2:07.95 | SB | 6 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 29.6.07 | |||
2:05.43 | SB | 4 | EWE | Cuxhaven, GER | EWE, Cuxhaven, GER | 14.7.07 | |||
2:06.45 | 4 | Kaunas 2007 | Kaunas, LTU | Kaunas 2007, Kaunas, LTU | 25.7.07 | ||||
2:05.95 | 7 | Olympic | Thessaloníki, GRE | Olympic, Thessaloníki, GRE | 30.7.07 | ||||
2:07.10 | 1 | DM | Odense | DM, Odense | 5.8.07 | ||||
2:04.74 | SB | 2 | DNG | Stockholm/S, SWE | DNG, Stockholm/S, SWE | 7.8.07 | |||
2:03.75 | SB | 6 | h4 | VM | Osaka, JPN | VM, Osaka, JPN | 25.8.07 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.76 i | PB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 23.2.03 | ||
54.65 | SB | 1 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 9.8.03 | ||
800 m [14] | ||||||||
2:04.42 i | PB (46) | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 22.2.03 | ||
2:05.65 | SB | 3 | ECCC-B | Beograd, SRB | ECCC-B, Beograd, SRB | 24.5.03 | ||
2:04.23 | SB | 7 | r1 | Askina | Kassel, GER | Askina, Kassel, GER | 13.6.03 | |
2:02.92 mix | SB | 1 | Skowang | Skowang | 18.6.03 | |||
2:07.24 | 3 | ECp-2 | Aarhus | ECp-2, Aarhus | 21.6.03 | |||
2:04.01 | 8 | r2 | PapG | Arnhem, NED | PapG, Arnhem, NED | 25.6.03 | ||
2:04.88 | 13 | Zywiec | Poznań, POL | Zywiec, Poznań, POL | 29.6.03 | |||
2:05.27 | 7 | BMC | Watford, GBR | BMC, Watford, GBR | 5.7.03 | |||
2:03.56 | 5 | Cuxhaven, GER | Cuxhaven, GER | 19.7.03 | ||||
2:05.93 | 3 | Götagalan | Karlstad/M, SWE | Götagalan, Karlstad/M, SWE | 24.7.03 | |||
2:05.31 | 1 | LEAP | Loughborough, GBR | LEAP, Loughborough, GBR | 31.7.03 | |||
2:09.64 | 5 | r1 | Stockholm/S, SWE | Stockholm/S, SWE | 5.8.03 | |||
2:04.38 | 2 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 10.8.03 | |||
2:06.52 | 3 | h5 | WUG | Daegu, KOR | WUG, Daegu, KOR | 28.8.03 |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
39.94 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.02 | ||||
400 m [1] | ||||||||
54.25 | SB | 2 | DM | Randers | DM, Randers | 17.8.02 | ||
800 m [10] | ||||||||
2:09.90 i | SB | 3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 17.2.02 | ||
2:06.77 i | SB (93) | 3 | DenNC | Malmö/A, SWE | DenNC, Malmö/A, SWE | 23.2.02 | ||
2:11.10A | SB | 8 | AAC | Nairobi, KEN | AAC, Nairobi, KEN | 18.5.02 | ||
2:08.87 | SB | 6 | Lausitzer | Cottbus, GER | Lausitzer, Cottbus, GER | 1.6.02 | ||
2:04.37 | SB | 7 | Kusoc | Warszawa, POL | Kusoc, Warszawa, POL | 16.6.02 | ||
2:03.71 | PB | 2 | Sidlo | Sopot, POL | Sidlo, Sopot, POL | 13.7.02 | ||
2:02.33 | PB (79) | 4 | EWE | Cuxhaven, GER | EWE, Cuxhaven, GER | 20.7.02 | ||
2:05.10 | 4 | Götagalan | Karlstad, SWE | Götagalan, Karlstad, SWE | 25.7.02 | |||
2:03.97 | 7 | h4 | EM | München, GER | EM, München, GER | 6.8.02 | ||
2:03.12 | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 18.8.02 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.06 | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 | |||
800 m [9] | ||||||||
2:05.1h | 1 | Canberra, AUS | Canberra, AUS | 30.1.01 | ||||
2:05.12 | 2 | Telstra | Sydney, AUS | Telstra, Sydney, AUS | 16.2.01 | |||
2:04.34 | PB | 2 | Telstra | Canberra, AUS | Telstra, Canberra, AUS | 18.2.01 | ||
2:05.12 | 3 | NC | Brisbane, AUS | NC, Brisbane, AUS | 25.3.01 | |||
2:07.12 | 1 | Haugesund, NOR | Haugesund, NOR | 31.5.01 | ||||
2:05.58 | 1 | ECp-2 | Rīga, LAT | ECp-2, Rīga, LAT | 22.6.01 | |||
2:04.22 | PB | 5 | Cottbus, GER | Cottbus, GER | 18.7.01 | |||
2:04.39 | 5 | Cuxhaven, GER | Cuxhaven, GER | 21.7.01 | ||||
2:05.58 | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 | |||
1000 m [1] | ||||||||
2:48.99 | PB | København | København | 2.8.01 | ||||
400 m hæk [1] | ||||||||
58.61 | 1 | ECCC-B | Gent, BEL | ECCC-B, Gent, BEL | 26.5.01 | |||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:38.65 | DR PB | Rīga, LAT | Rīga, LAT | 23.6.01 | ||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Sofie Abildtrup, Christina Schnohr Heidi Jensen, Rikke Rønholt |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
53.98 | PB | 1 | Canberra, AUS | Canberra, AUS | 1.2.00 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:04.84 | PB | 6 | NC | Sydney, AUS | NC, Sydney, AUS | 27.2.00 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.30 | 3 | FIC | Tallahassee, FL | FIC, Tallahassee, FL | 11.4.98 | |||
54.34 | 5 | ECp-1 | Malmö/S, SWE | ECp-1, Malmö/S, SWE | 6.6.98 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:05.84 i | PB (69) | 2 | Last C | Indianapolis, IN | Last C, Indianapolis, IN | 7.3.98 | ||
100 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||
14.87 | 8 | ECp-1 | Malmö/S, SWE | ECp-1, Malmö/S, SWE | 7.6.98 | -2.1 | ||
400 m hæk [5] | ||||||||
57.67 | 1 | Coca-Cola | Gainesville, FL | Coca-Cola, Gainesville, FL | 28.3.98 | |||
57.45 | (88) | 1 | Seminole | Tallahassee, FL | Seminole, Tallahassee, FL | 9.5.98 | ||
57.62 | 3 | r1 | Reebok | Atlanta, GA | Reebok, Atlanta, GA | 23.5.98 | ||
58.93 | 3 | ECp-1 | Malmö/S, SWE | ECp-1, Malmö/S, SWE | 6.6.98 | |||
58.55 | 8 | h2 | EM | Budapest, HUN | EM, Budapest, HUN | 19.8.98 |
200 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.91 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.7.97 | -0.5 | ||||
25.13 | PB | 2 | DM | Frederiksberg | DM, Frederiksberg | 20.7.97 | |||
400 m [2] | |||||||||
54.22 | DUR-21 PB | 5 | ACC | Atlanta, GA | ACC, Atlanta, GA | 19.4.97 | |||
55.01 | 2 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 28.6.97 | ||||
800 m [3] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
2:10.85 i | 2 | r1 | Wildcat | Lexington, KY | Wildcat, Lexington, KY | 8.2.97 | |||
2:06.43 | PB | 3 | FIC | Orlando, FL | FIC, Orlando, FL | 12.4.97 | |||
2:10.13 | 6 | h1 | WUG | Catania, ITA | WUG, Catania, ITA | 26.8.97 | |||
100 m hæk 84.0 cm [1] | |||||||||
14.56 | PB | Greve | Greve | 22.6.97 | -1.7 | ||||
400 m hæk [6] | |||||||||
57.45 | PB | 2 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 28.6.97 | |||
57.04 | PB (66) | 1 | 22 h2 | EM U23 | Turku, FIN | EM U23, Turku, FIN | 11.7.97 | ||
57.22 | 1 | 22 | EM U23 | Turku, FIN | EM U23, Turku, FIN | 12.7.97 | |||
59.86 | 1 | DM | Frederiksberg | DM, Frederiksberg | 20.7.97 | ||||
57.26 | 7 | h3 | VM | Athína, GRE | VM, Athína, GRE | 5.8.97 | |||
57.78 | 4 | h3 | WUG | Catania, ITA | WUG, Catania, ITA | 28.8.97 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.91 | 7 | ECp-1 | Bergen, NOR | ECp-1, Bergen, NOR | 29.6.96 | |||
56.43 | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 11.8.96 | |||
400 m hæk [1] | ||||||||
58.75 | 8 | ECp-1 | Bergen, NOR | ECp-1, Bergen, NOR | 28.6.96 |
400 m hæk [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58.62 | PB | 3 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 10.6.95 | ||
58.13 | PB | 2 | 19 h3 | EM U20 | Nyíregyháza, HUN | EM U20, Nyíregyháza, HUN | 28.7.95 | |
57.71 | PB | 3 | 19 | EM U20 | Nyíregyháza, HUN | EM U20, Nyíregyháza, HUN | 29.7.95 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.75 | DUR PB | , ??? | , ??? | 7.7.94 | ||||
400 m hæk [1] | ||||||||
59.97 | PB | 4 | 19 h1 | VM U20 | Lisboa, POR | VM U20, Lisboa, POR | 21.7.94 |
300 m hæk [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
43.65 | PB | Aalborg | Aalborg | 5.9.93 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.68 | PB | Holte | Holte | 18.9.93 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.24 | PB | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 16.8.92 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 24.91 | Frederiksberg | 20.7.97 | -0.5 | 40 |
400 m | |||||
Ude | 52.84 DR30 | Aarhus | 6.7.06 | 1 | |
Inde | 54.00 DR | Malmö/A, SWE | 18.2.07 | 2 | |
800 m | |||||
Ude | 2:01.12 DR30 | Leverkusen, GER | 28.7.06 | 4 | |
Inde | 2:02.70 | Birmingham, GBR | 3.3.07 | 3 | |
1000 m | |||||
Ude | 2:48.99 | København | 2.8.01 | 15 | |
1500 m | |||||
Ude | 4:27.9h | København | 16.7.04 | 48 | |
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 14.56 | Greve | 22.6.97 | -1.7 | 45 |
400 m hæk | |||||
Ude | 57.04 | Turku, FIN | 11.7.97 | 3 | |
Højdespring | |||||
Ude | 1.68 | Holte | 18.9.93 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.65 DR | Rīga, LAT | 23.6.01 | ||
300 m | |||||
Ude | 39.94 | Tårnby | 4.5.02 | ||
300 m hæk | |||||
Ude | 43.65 | Aalborg | 5.9.93 |
200 m: | 2 |
300 m: | 1 |
400 m: | 32 |
800 m: | 127 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 4 |
100 m hæk 84.0 cm: | 2 |
300 m hæk: | 1 |
400 m hæk: | 18 |
Højdespring: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 3 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
DM | 1997 | 2 | 25.13 | |
400 m | ||||
DM | 1992 | 2 | 56.24 | |
DM | 1996 | 2 | 56.43 | |
DM | 2001 | 1 | 55.06 | |
DM | 2002 | 2 | 54.25 | |
DM | 2003 | 1 | 54.65 | |
DM | 2004 | 2 | 54.55 | |
DM | 2005 | 1 | 54.83 | |
DM | 2006 | 1 | 53.49 | |
800 m | ||||
DM | 2001 | 2 | 2:05.58 | |
DM | 2002 | 1 | 2:03.12 | |
DM | 2003 | 2 | 2:04.38 | |
DM | 2004 | 1 | 2:03.78 | |
DM | 2005 | 1 | 2:07.40 | |
DM | 2006 | 1 | 2:05.44 | |
DM | 2007 | 1 | 2:07.10 | |
DM | 2008 | 1 | 2:10.25 | |
DM | 2011 | 1 | 2:11.49 | |
1500 m | ||||
DM | 2008 | 2 | 4:36.16 | |
400 m hæk | ||||
DM | 1997 | 1 | 59.86 | |
Inde | ||||
400 m | ||||
DMi | 2012 | 1 | B | 58.20 |
800 m | ||||
DMi | 2012 | 1 | 2:08.89 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||||||||
EM | 2002 | 7 | h4 | 2:03.97 | |||||||||
EM | 2006 | 8 | s1 | 2:01.17 | 4 | h2 | 2:02.68 | ||||||
VM | 2007 | 6 | h4 | 2:03.75 | |||||||||
400 m hæk | |||||||||||||
VM | 1997 | 7 | h3 | 57.26 | |||||||||
EM | 1998 | 8 | h2 | 58.55 | |||||||||
Inde | |||||||||||||
800 m | |||||||||||||
iEM | 2005 | 5 | h1 | 2:05.69 | |||||||||
iEM | 2007 | 6 | s1 | 2:02.70 | 5 | h4 | 2:03.46 | ||||||
Ude | |||||||||||||
400 m hæk | |||||||||||||
VM U20 | 1994 | 4 | 19 h1 | 59.97 | |||||||||
EM U20 | 1995 | 3 | 19 | 57.71 | 2 | 19 h3 | 58.13 | ||||||
EM U23 | 1997 | 1 | 22 | 57.22 | 1 | 22 h2 | 57.04 |