Født: 21 marts 1945
Klub: Bagsværd Atletik Club
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.59 i | PB | 2 | 75 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
11.45 i | PB | 3 | 75 | EM Masters | Toruń, POL | EM Masters, Toruń, POL | 20.3.24 | |
200 m [3] | ||||||||
40.68 mix i | PB | 1 | 75 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 | |
39.40 i | PB | 75 | DMM | Varberg, SWE | DMM, Varberg, SWE | 3.3.24 | ||
38.61 i | PB | 2 | 75 | EM Masters | Toruń, POL | EM Masters, Toruń, POL | 22.3.24 |
100 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18.85 | SB | 2 | Hillerød | Hillerød | 10.5.23 | -4.9 | ||
19.15 | 1 | 75 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | +0.8 | |
18.91mix w | 1 | D | Greve | Greve | 10.9.23 | +2.5 | ||
200 m [2] | ||||||||
40.95mix | SB | 1 | 75 | København | København | 1.7.23 | +1.8 | |
40.93 | SB | 1 | 75 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | -0.4 |
400 m [1] | ||||||||
1:41.66mix | SB | 1 | D | Greve | Greve | 10.9.23 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20.19 | SB | 3 | 75 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 30.6.22 | -0.4 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
39.00 | DR75 SB | 1 | 75 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 | +0.7 |
400 m [1] | ||||||||
1:36.95 | DR75 SB | 1 | 75 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.17 w | Hillerød | Hillerød | 19.5.15 | +2.3 | ||||
200 m [1] | ||||||||
34.56 | SB | Lyon, FRA | Lyon, FRA | 4.8.15 | +0.9 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:27.32 | SB | Hillerød | Hillerød | 19.5.15 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.66 | SB | Hillerød | Hillerød | 20.5.14 | +1.1 | |||
200 m [1] | ||||||||
36.97 | SB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | +0.6 | |||
Højdespring [1] | ||||||||
1.05 | SB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.31 | SB | Helsingør | Helsingør | 21.5.13 | -0.1 | |||
17.52 | Glostrup | Glostrup | 19.6.13 | -0.6 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.05 | SB | Odense | Odense | 15.9.13 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18.14 | SB | Lyngby | Lyngby | 27.6.12 | +1.4 | |||
18.42 | Glostrup | Glostrup | 23.9.12 | +1.3 | ||||
Højdespring [2] | ||||||||
1.10 | SB | Hillerød | Hillerød | 24.5.12 | ||||
.95 | Glostrup | Glostrup | 23.9.12 |
Højdespring [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.10 | =PB | Glostrup | Glostrup | 7.6.11 | ||||
1.15 | PB | Holbæk | Holbæk | 25.6.11 | ||||
1.04 | , ??? | , ??? | 17.7.11 | |||||
1.05 | Hvidovre | Hvidovre | 3.9.11 | |||||
Diskoskast 1.0 kg [1] | ||||||||
12.06 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 11.10.11 |
100 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.26 | SB | , ??? | , ??? | 19.5.10 | -0.3 | |||
17.45 w | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.10 | +2.2 | ||||
16.45 | PB | Aalborg | Aalborg | 28.8.10 | -0.2 | |||
200 m [3] | ||||||||
34.31 | SB | Nyíregyháza, HUN | Nyíregyháza, HUN | 15.7.10 | -0.6 | |||
33.99 | PB | Nyíregyháza, HUN | Nyíregyháza, HUN | 15.7.10 | -2.1 | |||
34.14 | Aalborg | Aalborg | 28.8.10 | 0.0 | ||||
400 m [2] | ||||||||
1:22.18 | PB | Nyíregyháza, HUN | Nyíregyháza, HUN | 15.7.10 | ||||
1:19.91 | PB | Aalborg | Aalborg | 28.8.10 | ||||
Højdespring [2] | ||||||||
1.10 | =PB | , ??? | , ??? | 19.5.10 | ||||
1.10 | =PB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.10 | ||||
Længdespring [1] | ||||||||
2.18 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.10 | -0.3 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16.5h | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.09 | +1.3 | ||||
16.58 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 21.6.09 | -1.3 | |||
200 m [1] | ||||||||
34.20 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 21.6.09 | -0.1 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:22.74 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 21.6.09 | ||||
Højdespring [2] | ||||||||
1.10 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.09 | ||||
1.10 | =PB | Bagsværd | Bagsværd | 21.6.09 |
1000 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:09.6h | DR PB | Hvidovre | Hvidovre | 21.8.72 | ||||
Hvidovre Atletik & Motion | ||||||||
Marianne Søderberg, Tone Kyhn Gitte Mathiasen, Annelise Damm Olesen |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.7h | Stuttgart, FRG | Stuttgart, FRG | 30.5.71 | |||||
400 m [1] | ||||||||
56.5h | Stuttgart, FRG | Stuttgart, FRG | 29.5.71 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 11.45 | Toruń, POL | 20.3.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 16.45 | Aalborg | 28.8.10 | -0.2 | |
200 m | |||||
Ude | 33.99 | Nyíregyháza, HUN | 15.7.10 | -2.1 | |
Inde | 38.61 | Toruń, POL | 22.3.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:19.91 | Aalborg | 28.8.10 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.15 | Holbæk | 25.6.11 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 2.18 | Hvidovre | 8.6.10 | -0.3 | |
Diskoskast 1.0 kg | |||||
Ude | 12.06 | Bagsværd | 11.10.11 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:09.6h DR | Hvidovre | 21.8.72 |
60 m: | 2 |
100 m: | 15 |
200 m: | 13 |
400 m: | 7 |
Højdespring: | 12 |
Længdespring: | 1 |
Diskoskast 1.0 kg: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Masters | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
100 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 75 | 19.15 |
200 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 75 | 39.00 |
DMM | 2023 | 1 | 75 | 40.93 |
400 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 75 | 1:36.95 |
Inde | ||||
60 m | ||||
DMM | 2024 | 2 | 75 | 11.59 |
200 m | ||||
DMM | 2024 | 1 | 75 | 40.68 mx |