Født: 4 august 1990
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2021. |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.41 | SB | 5 | B | København | København | 9.5.21 | 0.0 | |
11.59 | 6 | B | København | København | 15.5.21 | +0.2 | ||
300 m [1] | ||||||||
35.98 | SB | 5 | B | København | København | 9.5.21 | ||
400 m [2] | ||||||||
50.84 | SB | 2 | København | København | 15.5.21 | |||
50.57 | SB | 3 | Greve | Greve | 23.5.21 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.30 i | PB | 5 | h7 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.2.20 | ||
200 m [1] | ||||||||
22.62 i | PB | 2 | D | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 17.1.20 | ||
400 m [3] | ||||||||
50.17 i | SB | 3 | B | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 18.1.20 | ||
50.53 i | 2 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||
50.66 i | 2 | B | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.2.20 |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.22 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.19 | ||||
22.67 | SB | 5 | E | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 30.6.19 | +2.0 |
400 m [8] | ||||||||
50.15 i | SB | 4 | B | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 19.1.19 | ||
50.00 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | ||||
49.70 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 2.2.19 | ||||
49.75 i | 3 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | |||
49.99 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | ||||
48.79 | PB | 2 | B | København | København | 18.6.19 | ||
49.42 | 1 | B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | ||
48.90 | 4 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 27.7.19 | |||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:09.92 | SB | 4 | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 11.8.19 | ||
Denmark | ||||||||
Gustav Lundholm Nielsen, Philip Braun Kasper Olsen, Nicolai Trock Hartling |
400 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
50.25 | SB | Ballerup | Ballerup | 15.5.18 | ||||
49.60 | SB | Tårnby | Tårnby | 29.5.18 | ||||
49.97 | 2 | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 | ||||
49.57 | SB | København | København | 12.6.18 | ||||
49.14 | SB | 2 | B | København | København | 26.6.18 | ||
49.33 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 30.6.18 | |||||
49.51 | Aarhus | Aarhus | 15.8.18 | |||||
49.47 | 4 | DM | Odense | DM, Odense | 25.8.18 | |||
49.57 | København | København | 8.9.18 | |||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:16.01 | SB | 3 | r1 | ECCC | Birmingham, GBR | ECCC, Birmingham, GBR | 27.5.18 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Gustav Lundholm Nielsen, Philip Braun Oliver Chabert, Tobias Gorgone Larsen |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.21 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.16 | ||||
23.24 i | Skive | Skive | 27.2.16 | |||||
300 m [1] | ||||||||
35.69 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.16 | ||||
400 m [8] | ||||||||
50.41 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 30.1.16 | ||||
51.77 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 6.2.16 | |||||
50.99 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.16 | |||||
49.99 i | PB | Skive | Skive | 27.2.16 | ||||
50.79 | SB | Allerød | Allerød | 14.5.16 | ||||
49.78 | SB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | ||||
49.83 | Tårnby | Tårnby | 24.5.16 | |||||
49.87 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.16 | |||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:12.70 | SB | 4 | ECCC | Mersin, TUR | ECCC, Mersin, TUR | 29.5.16 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Philip Braun, Marquis Caldwell Nicolai Trock Hartling, Emil Strøm |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.41 | SB | Tårnby | Tårnby | 2.5.15 | +1.9 | |||
11.30 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.15 | +1.5 | |||
200 m [4] | ||||||||
22.94 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 7.2.15 | ||||
22.98 | SB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | -0.4 | |||
22.40 w | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.15 | +2.2 | ||||
23.12 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.15 | -0.1 | ||||
300 m [2] | ||||||||
35.59 | SB | Tårnby | Tårnby | 2.5.15 | ||||
36.12 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.15 | |||||
400 m [11] | ||||||||
51.14 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 24.1.15 | ||||
50.67 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 31.1.15 | ||||
50.05 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 7.2.15 | ||||
49.87 | SB | Helsingør | Helsingør | 9.5.15 | ||||
50.06 | Allerød | Allerød | 12.5.15 | |||||
49.38 | SB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
49.19 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.15 | ||||
49.46 | Bagsværd | Bagsværd | 9.6.15 | |||||
49.23 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.15 | |||||
49.79 | Frederiksberg | Frederiksberg | 25.6.15 | |||||
49.29 | 6 | h6 | WUG | Gwangju, KOR | WUG, Gwangju, KOR | 8.7.15 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:13.14 | 3 | h2 | WUG | Gwangju, KOR | WUG, Gwangju, KOR | 11.7.15 | ||
Denmark | ||||||||
Kasper Olsen, Emil Strøm Philip Braun, Nick Ekelund-Arenander |
100 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.21 w | Tårnby | Tårnby | 3.5.14 | +2.4 | |||||
11.46 | SB | København | København | 12.8.14 | +0.7 | ||||
11.39 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | +1.2 | ||||
200 m [9] | |||||||||
23.06 i | PB | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 18.1.14 | |||||
23.09 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | ||||||
23.21 i | Skive | Skive | 22.2.14 | ||||||
23.00 i | PB | Skive | Skive | 22.2.14 | |||||
22.71 | PB | Randers | Randers | 7.6.14 | -0.5 | ||||
22.97 | PB | Randers | Randers | 7.6.14 | -3.3 | ||||
22.50 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 14.6.14 | +1.0 | ||||
22.63 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 27.6.14 | +1.8 | |||||
22.76 | Odense | Odense | 2.8.14 | +0.6 | |||||
300 m [2] | |||||||||
35.34 | PB | Tårnby | Tårnby | 3.5.14 | |||||
35.55 | København | København | 12.8.14 | ||||||
400 m [19] | |||||||||
51.04 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | |||||
51.18 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 1.2.14 | ||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
50.08 OT i | 4 | v3Nat | Tampere, FIN | v3Nat, Tampere, FIN | 8.2.14 | ||||
50.35 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 15.2.14 | |||||
50.31 i | PB | Skive | Skive | 22.2.14 | |||||
50.58 | SB | København | København | 8.5.14 | |||||
49.52 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 17.5.14 | |||||
49.48 | PB | Helsingør | Helsingør | 24.5.14 | |||||
49.66 | Aabenraa | Aabenraa | 31.5.14 | ||||||
49.53 | Randers | Randers | 7.6.14 | ||||||
49.85 | Hvidovre | Hvidovre | 14.6.14 | ||||||
49.53 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 27.6.14 | ||||||
49.28 | PB | Hässleholm, SWE | Hässleholm, SWE | 25.7.14 | |||||
49.45 | Odense | Odense | 2.8.14 | ||||||
50.43 | Odense | Odense | 2.8.14 | ||||||
49.72 | København | København | 6.8.14 | ||||||
50.10 | København | København | 16.8.14 | ||||||
49.87 | Holte | Holte | 23.8.14 | ||||||
48.88 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 6.9.14 | |||||
800 m [1] | |||||||||
1:59.47 | PB | København | København | 16.8.14 | |||||
1500 m [1] | |||||||||
4:32.42 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
110 m hæk [1] | |||||||||
22.07 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | +1.2 | ||||
Højdespring [1] | |||||||||
1.79 | SB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
Stangspring [1] | |||||||||
2.40 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
Længdespring [2] | |||||||||
4.53 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | +1.2 | ||||
6.07 w | Holte | Holte | 23.8.14 | +3.4 | |||||
Kuglestød 7.26 kg [1] | |||||||||
8.83 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
Diskoskast 2.0 kg [1] | |||||||||
19.74 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
Spydkast 800 gram [1] | |||||||||
35.13 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
Tikamp [1] | |||||||||
5.026 | PB | Holte | Holte | 23.8.14 | |||||
| |||||||||
4 x 300 m stafet [1] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
2:18.75 OT i | 4 | v3Nat | Tampere, FIN | v3Nat, Tampere, FIN | 8.2.14 | ||||
Denmark | |||||||||
Emil Strøm, Andreas Martinsen Philip Braun, Morten Jensen |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.58 | SB | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | +2.0 | |||
11.45 w | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | +4.2 | ||||
200 m [3] | ||||||||
23.83 i | SB | Skive | Skive | 25.2.12 | ||||
23.82 i | SB | Skive | Skive | 3.3.12 | ||||
23.43 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 | +1.6 | |||
300 m [1] | ||||||||
36.89 | SB | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | ||||
400 m [6] | ||||||||
52.57 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.2.12 | ||||
52.71 i | Skive | Skive | 25.2.12 | |||||
51.62 i | SB | Skive | Skive | 3.3.12 | ||||
51.37 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.12 | ||||
51.79 | København | København | 25.8.12 | |||||
51.70 | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.34 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 22.1.11 | ||||
7.38 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | |||||
7.39 i | København | København | 15.2.11 | |||||
200 m [2] | ||||||||
23.64 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 22.1.11 | ||||
23.71 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
400 m [2] | ||||||||
52.16 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 22.1.11 | ||||
52.47 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
34.05 | PB | Olhos de Água, POR | Olhos de Água, POR | 25.4.11 |
60 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.50 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 24.1.10 | ||||
7.38 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 31.1.10 | ||||
7.51 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 6.2.10 | |||||
7.34 i | SB | København | København | 21.2.10 | ||||
7.41 i | København | København | 21.2.10 | |||||
100 m [3] | ||||||||
11.60 | PB | Tårnby | Tårnby | 1.5.10 | +1.3 | |||
11.54 | PB | Glostrup | Glostrup | 29.5.10 | -0.3 | |||
11.57 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | -0.5 | ||||
200 m [4] | ||||||||
23.85 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 24.1.10 | ||||
23.53 | SB | København | København | 11.5.10 | +0.4 | |||
23.76 | København | København | 4.6.10 | 0.0 | ||||
23.44 | SB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | +0.5 | |||
300 m [1] | ||||||||
36.38 | PB | Tårnby | Tårnby | 1.5.10 | ||||
400 m [11] | ||||||||
53.12 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 24.1.10 | ||||
52.00 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 31.1.10 | ||||
52.84 i | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 13.2.10 | |||||
52.85 i | Skive | Skive | 28.2.10 | |||||
51.88 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | ||||
51.02 | SB | Glostrup | Glostrup | 29.5.10 | ||||
50.80 | PB | København | København | 4.6.10 | ||||
51.43 | Odense | Odense | 27.6.10 | |||||
50.80 | =PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | ||||
50.46 | PB | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.10 | ||||
51.17 | Holbæk | Holbæk | 15.7.10 | |||||
Højdespring [4] | ||||||||
1.80 | PB | Tårnby | Tårnby | 1.5.10 | ||||
1.75 | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | |||||
1.71 | Odense | Odense | 27.6.10 | |||||
1.77 | Hvidovre | Hvidovre | 11.9.10 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.32 i | PB | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 7.2.09 | ||||
7.39 i | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 22.2.09 | |||||
7.37 i | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 22.2.09 | |||||
100 m [5] | ||||||||
11.76 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.09 | +1.2 | |||
11.68 | PB | Århus | Århus | 14.6.09 | -0.7 | |||
11.34 w | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.6.09 | +3.2 | ||||
11.69 | Uddevalla, SWE | Uddevalla, SWE | 25.7.09 | +0.6 | ||||
25.00 | Tårnby | Tårnby | 15.8.09 | -0.5 | ||||
200 m [5] | ||||||||
23.53 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 31.1.09 | ||||
23.49 i | PB | Skive | Skive | 28.2.09 | ||||
23.14 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.6.09 | +0.9 | |||
23.37 | Halmstad, SWE | Halmstad, SWE | 19.7.09 | +0.9 | ||||
23.55 | Halmstad, SWE | Halmstad, SWE | 19.7.09 | -0.2 | ||||
300 m [1] | ||||||||
36.82 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.09 | ||||
400 m [10] | ||||||||
52.14 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | ||||
53.11 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 31.1.09 | |||||
51.91 i | PB | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 22.2.09 | ||||
51.43 i | PB | Skive | Skive | 28.2.09 | ||||
51.13 | PB | Næstved | Næstved | 9.5.09 | ||||
51.3h | Odense | Odense | 16.5.09 | |||||
50.92 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.6.09 | ||||
51.34 | Halmstad, SWE | Halmstad, SWE | 19.7.09 | |||||
51.15 | Uddevalla, SWE | Uddevalla, SWE | 25.7.09 | |||||
52.10 | 1 | 19 r1 | ECCC-B | Tuzla, BIH | ECCC-B, Tuzla, BIH | 19.9.09 | ||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
43.30 | SB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 30.5.09 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Mike Kalisz, Jacob Wolfgang Niklas Müller, Philip Braun | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:16.61 | PB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 31.5.09 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nicklas Hyde, Jacob Riis Philip Braun, Jacob Wolfgang |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
53.30 | PB | Skive | Skive | 23.8.08 | ||||
52.10 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 14.9.08 | ||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
43.11 | 2 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Philip Braun, Mike Kalisz Rasmus Olsen, Rasmus Gunnar Jørgensen | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:27.41 | SB | 3 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nick Jensen, Rasmus Olsen Jeppe Harboe, Philip Braun |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.30 | Göteborg/FH, SWE | 1.2.20 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.30 | Frederiksberg | 6.6.15 | +1.5 | |
200 m | |||||
Ude | 22.50 | Hvidovre | 14.6.14 | +1.0 | |
Inde | 22.62 | Växjö, SWE | 17.1.20 | ||
400 m | |||||
Ude | 48.79 | København | 18.6.19 | ||
Inde | 49.70 | Göteborg/FH, SWE | 2.2.19 | 31 | |
800 m | |||||
Ude | 1:59.47 | København | 16.8.14 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:32.42 | Holte | 23.8.14 | ||
110 m hæk | |||||
Ude | 22.07 | Holte | 23.8.14 | +1.2 | |
Højdespring | |||||
Ude | 1.80 | Tårnby | 1.5.10 | ||
Stangspring | |||||
Ude | 2.40 | Holte | 23.8.14 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.53 | Holte | 23.8.14 | +1.2 | |
Kuglestød 7.26 kg | |||||
Ude | 8.83 | Holte | 23.8.14 | ||
Diskoskast 2.0 kg | |||||
Ude | 19.74 | Holte | 23.8.14 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 35.13 | Holte | 23.8.14 | ||
Tikamp | |||||
Ude | 5.026 | Holte | 23.8.14 | ||
300 m | |||||
Ude | 35.34 | Tårnby | 3.5.14 |
60 m: | 12 |
100 m: | 20 |
200 m: | 38 |
300 m: | 12 |
400 m: | 105 |
800 m: | 2 |
1500 m: | 1 |
110 m hæk: | 1 |
Højdespring: | 5 |
Stangspring: | 1 |
Længdespring: | 2 |
Kuglestød 7.26 kg: | 1 |
Diskoskast 2.0 kg: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 2 |
Tikamp: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 300 m stafet: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 6 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DM | 2018 | 4 | 49.47 | |
DM | 2019 | 4 | 48.90 | |
Inde | ||||
400 m | ||||
DMi | 2019 | 3 | 49.75 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
4 x 400 m stafet | |||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 4 | 3:09.92 |