Født: 20 december 1994
Klub: Aarhus Gymnastikforening af 1880
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7:58.66 i | SB | 2 | Skive | Skive | 20.1.24 | |||
8:18.26 i | 3 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:46.23 | SB | 5 | BMC | Stretford, GBR | BMC, Stretford, GBR | 13.6.23 | ||
3:46.00 | SB | 1 | Odense | Odense | 5.8.23 | |||
DNF | Aarhus | Aarhus | 1.9.23 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
7:57.99 i | SB | 1 | Skive | Skive | 28.1.23 | |||
5000 m [6] | ||||||||
13:53.19 | SB | 3 | NordicC | København | NordicC, København | 27.5.23 | ||
14:13.67 | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | |||
14:08.54 | 17 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 15.7.23 | ||||
14:42.69 | 1 | Odense | Odense | 5.8.23 | ||||
13:48.36 | SB | 4 | BMC | Stretford, GBR | BMC, Stretford, GBR | 12.8.23 | ||
13:54.62 | 4 | Aarhus | Aarhus | 1.9.23 | ||||
5 km [2] | ||||||||
14:32 | SB | 3 | Odense | Odense | 26.3.23 | |||
14:18 | SB | 2 | Aarhus | Aarhus | 31.12.23 | |||
10 km [1] | ||||||||
30:07 | SB | 7 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 | ||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:09:43 | PB | 96 | København | København | 17.9.23 | |||
Cross team [1] | ||||||||
14.00 | 2 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 5.11.23 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 8 km [1] | ||||||||
24:40 | 1 | København | København | 22.10.23 | ||||
Cross 8.7 km [1] | ||||||||
25:23 | 23 | ECCC | Oropesa del Mar, ESP | ECCC, Oropesa del Mar, ESP | 5.2.23 | |||
Cross 9 km [2] | ||||||||
28:14 | 5 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 5.11.23 | |||
32:09 | 53 | EM | Bruxelles, BEL | EM, Bruxelles, BEL | 10.12.23 | |||
Cross 10 km [2] | ||||||||
32:43 | 58 | VM | Bathurst, AUS | VM, Bathurst, AUS | 18.2.23 | |||
28:51 | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | Viby | Viby | 2.6.22 | |||||
DNF | CoAG | København | CoAG, København | 16.6.22 | ||||
DNF | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | |||||
3000 m [4] | ||||||||
8:03.10 i | SB | 2 | Skive | Skive | 29.1.22 | |||
8:02.20 i | SB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 27.2.22 | ||
8:29.08 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | |||
8:15.74 | SB | 15 | Bergen, NOR | Bergen, NOR | 8.6.22 | |||
5000 m [3] | ||||||||
14:12.22 | SB | 25 | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 28.5.22 | ||
14:35.17 | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | |||
DNF | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | |||||
10000 m [1] | ||||||||
DNF | B | London, GBR | London, GBR | 14.5.22 | ||||
10 km [1] | ||||||||
30:56 | SB | 16 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 23.4.22 | ||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:11:15 | PB | 168 | København | København | 18.9.22 | |||
6 km [1] | ||||||||
16:58 | 3 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | ||||
Cross 9.6 km [1] | ||||||||
30:50 | 31 | EM | Venaria Reale, ITA | EM, Venaria Reale, ITA | 11.12.22 | |||
Cross 10 km [2] | ||||||||
30:48 | 12 | Oeiras, POR | Oeiras, POR | 6.2.22 | ||||
30:05 | 2 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
1500 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:43.5h i | PB (96) | 2 | Randers | Randers | 26.1.21 | |||
3:46.6h i | 1 | Randers | Randers | 9.2.21 | ||||
3:44.03 | SB | 9 | København | København | 8.6.21 | |||
3:42.5h | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 7.9.21 | |||
1 mile landevej [1] | ||||||||
4:13 | PB | 3 | København | København | 12.9.21 | |||
3000 m [6] | ||||||||
7:57.67 i | PB | 4 | Skive | Skive | 16.1.21 | |||
DNF i | Mondeville, FRA | Mondeville, FRA | 30.1.21 | |||||
7:55.12 i | PB (91) | 4 | Gent, BEL | Gent, BEL | 13.2.21 | |||
8:03.35 i | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 20.2.21 | |||
8:03.50 i | 9 | h3 | iEM | Toruń, POL | iEM, Toruń, POL | 6.3.21 | ||
8:00.06 | SB | 6 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 14.8.21 | |||
5000 m [5] | ||||||||
13:40.78 | PB | 5 | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 29.5.21 | |||
14:23.48 | 3 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 19.6.21 | |||
14:18.27 | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 27.6.21 | |||
13:53.85 | 14 | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 3.7.21 | ||||
13:58.22 | 2 | København | København | 24.8.21 | ||||
10 km [1] | ||||||||
29:53 | PB | 5 | Værløse | Værløse | 24.4.21 | |||
Cross team [1] | ||||||||
12 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 12.12.21 | ||||
Denmark | ||||||||
Cross 10 km [2] | ||||||||
31:36 | 2 | DM | Korsør | DM, Korsør | 27.11.21 | |||
33:51 | 70 | EM | Dublin, IRL | EM, Dublin, IRL | 12.12.21 |
1500 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:47.09 i | PB | 2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||
3:45.84 i | PB | 3 | v3Nat | Helsinki, FIN | v3Nat, Helsinki, FIN | 9.2.20 | ||
4:06.25 i | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 22.2.20 | |||
3:45.10 | SB | 3 | Randers | Randers | 2.6.20 | |||
DNF | Randers | Randers | 23.6.20 | |||||
3:46.32 | 3 | Lahti, FIN | Lahti, FIN | 15.7.20 | ||||
4:09.92 | 6 | DM | København | DM, København | 15.8.20 | |||
DNF | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||||
3000 m [4] | ||||||||
7:58.99 i | PB | 1 | Odense | Odense | 11.2.20 | |||
8:09.33 i | 1 | DMi | Odense | DMi, Odense | 23.2.20 | |||
7:58.43 | PB (74) | 1 | Randers | Randers | 7.6.20 | |||
7:59.06 | 1 | Randers | Randers | 9.8.20 | ||||
5000 m [4] | ||||||||
DNF | Aalborg | Aalborg | 13.6.20 | |||||
14:20.92 | SB | 2 | DM | København | DM, København | 16.8.20 | ||
13:58.06 | PB | 3 | København | København | 25.8.20 | |||
14:02.51 | 1 | Randers | Randers | 31.12.20 | ||||
5 km [1] | ||||||||
14:04 | DR PB | 8 | Monaco, MON | Monaco, MON | 16.2.20 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:30 | 1 | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 8.3.20 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.56 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 | |||
1:52.67 | 3 | Nottwil, SUI | Nottwil, SUI | 29.6.19 | ||||
1:52.81 | 1 | C | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 16.8.19 | ||
1500 m [10] | ||||||||
3:43.25 | SB | 8 | Karlsruhe, GER | Karlsruhe, GER | 18.5.19 | |||
DNF | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 | |||||
3:43.00 | PB | 8 | B | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 25.5.19 | ||
3:41.55 | PB | 10 | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 1.6.19 | ||
3:51.81 | 3 | h3 | WUG | Napoli, ITA | WUG, Napoli, ITA | 8.7.19 | ||
3:55.61 | 8 | WUG | Napoli, ITA | WUG, Napoli, ITA | 10.7.19 | |||
3:55.86 | 2 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 27.7.19 | |||
3:42.00 | 4 | B | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 3.8.19 | |||
3:46.82+ | 10 | MortonG | Dublin, IRL | MortonG, Dublin, IRL | 21.8.19 | |||
3:41.32 | PB | 3 | Bruxelles, BEL | Bruxelles, BEL | 23.8.19 | |||
1 mile [1] | ||||||||
4:03.20 | PB | 11 | MortonG | Dublin, IRL | MortonG, Dublin, IRL | 21.8.19 | ||
3000 m [1] | ||||||||
8:03.95 | PB | 2 | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 11.8.19 | ||
5000 m [2] | ||||||||
14:26.35 | PB | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 28.7.19 | ||
14:00.39 | PB | 2 | Odense | Odense | 30.8.19 | |||
5 km [1] | ||||||||
14:18 | DR PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 31.12.19 | |||
[1] | ||||||||
332.00 | 15 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 | |||
Denmark | ||||||||
Abdi Hakin Ulad, Ole Hesselbjerg Jacob Sommer Simonsen, Peter Glans | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
31:06 | 2 | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 9.3.19 | |||
Cross 10.24 km [1] | ||||||||
36:06 | 103 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 |
1500 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | C | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 26.5.18 | |||
3:44.63 | PB | 3 | D | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 26.5.18 | |
3:46.06 | 8 | Jessheim, NOR | Jessheim, NOR | 31.5.18 | ||||
3:46.28 | 3 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 9.6.18 | ||||
3:45.09 | København | København | 12.6.18 | |||||
3:43.18 | PB | 2 | C | Rasschaert | Ninove, BEL | Rasschaert, Ninove, BEL | 28.7.18 | |
DNF | C | Rasschaert | Ninove, BEL | Rasschaert, Ninove, BEL | 28.7.18 | |||
DNF | Meeting voor Mo | Kessel-Lo, BEL | Meeting voor Mo, Kessel-Lo, BEL | 4.8.18 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
8:19.61 i | SB | Randers | Randers | 10.3.18 | ||||
8:23.37 | SB | 5 | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 | |||
10 km [1] | ||||||||
30:19 | PB | Middelfart | Middelfart | 17.3.18 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
9 | EM | Tilburg, NED | EM, Tilburg, NED | 9.12.18 | ||||
Denmark | ||||||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
29:34 | 11 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 10.11.18 | |||
Cross 10.3 km [1] | ||||||||
31:32 | 72 | EM | Tilburg, NED | EM, Tilburg, NED | 9.12.18 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:55.2h | =PB | Aarhus | Aarhus | 18.7.17 | ||||
1500 m [9] | ||||||||
3:56.48 i | PB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
3:49.99 | SB | 11 | D | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 27.5.17 | |
3:48.6h | SB | 2 | Aarhus | Aarhus | 17.6.17 | |||
3:45.90 | PB | 5 | B | BMC | Watford, GBR | BMC, Watford, GBR | 24.6.17 | |
3:44.91 | PB | 4 | C | Ninove, BEL | Ninove, BEL | 15.7.17 | ||
3:49.87 | 6 | B | Heusden, BEL | Heusden, BEL | 22.7.17 | |||
3:51.20 | 6 | h3 | WUG | Taipei, TPE | WUG, Taipei, TPE | 23.8.17 | ||
3:48.39 | 5 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 2.9.17 | |||
4:06.38 | Esbjerg | Esbjerg | 10.9.17 | |||||
3000 m [3] | ||||||||
8:13.94 | PB | 7 | Aarhus | Aarhus | 2.6.17 | |||
8:10.50 | PB | 4 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 10.6.17 | |||
8:09.81 | PB | 8 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 11.7.17 | |||
5000 m [3] | ||||||||
14:31.56 | PB | 6 | Merksem, BEL | Merksem, BEL | 29.7.17 | |||
14:35.07 | 2 | København | København | 10.8.17 | ||||
15:25.08 | Esbjerg | Esbjerg | 10.9.17 | |||||
Cross team [1] | ||||||||
6 | EM | Šamorín, SVK | EM, Šamorín, SVK | 10.12.17 | ||||
Denmark | ||||||||
[1] | ||||||||
366.00A | 16 | VM | Kampala, UGA | VM, Kampala, UGA | 26.3.17 | |||
Denmark | ||||||||
Peter Glans, Andreas Schonberg Lommer Jesper Faurschou, Mikkel Dahl-Jessen | ||||||||
Cross 9 km [1] | ||||||||
30:25 | 12 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
33:14A | 102 | VM | Kampala, UGA | VM, Kampala, UGA | 26.3.17 | |||
Cross 10.18 km [1] | ||||||||
33:26 | 74 | EM | Šamorín, SVK | EM, Šamorín, SVK | 10.12.17 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:59.79 | SB | Skive | Skive | 18.6.16 | ||||
1500 m [6] | ||||||||
3:59.12 i | SB | Skive | Skive | 27.2.16 | ||||
3:49.64 | SB | 12 | D | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 28.5.16 | |
3:49.73 | 4 | C | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 4.6.16 | ||
3:58.68 | Randers | Randers | 9.6.16 | |||||
3:52.9h | Aarhus | Aarhus | 14.6.16 | |||||
3:46.19 | PB | 9 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | |||
3000 m [2] | ||||||||
8:15.41 i | PB | 4 | DMi | Skive | DMi, Skive | 28.2.16 | ||
9:04.09 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 2.10.16 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
14:57.75 | PB | Skive | Skive | 18.6.16 | ||||
15:34.27 | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | |||||
3000 m forh. [1] | ||||||||
9:52.27 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | ||||
Cross 7.97 km [1] | ||||||||
24.18 | 44 | 22 | EM22 | Chia, ITA | EM22, Chia, ITA | 11.12.16 | ||
Cross 9 km [2] | ||||||||
30:20 | 5 | Halloween | Middelfart | Halloween, Middelfart | 29.10.16 | |||
30:16 | 4 | NordicC | Kristiansand, NOR | NordicC, Kristiansand, NOR | 12.11.16 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:00.41 | SB | Skive | Skive | 20.6.15 | ||||
1:55.54 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
2:37.33 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 21.9.15 | ||||
1500 m [12] | ||||||||
3:57.26 | SB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
3:53.5h | SB | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.15 | ||||
4:00.99 | Skive | Skive | 20.6.15 | |||||
3:53.31 | SB | 9 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 4.7.15 | ||
3:50.50 | SB | Kortrijk, BEL | Kortrijk, BEL | 11.7.15 | ||||
4:08.24 | Aarhus | Aarhus | 8.8.15 | |||||
3:53.22 | 4 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 8.8.15 | |||
3:50.38 | SB | 13 | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 14.8.15 | ||
3:51.77 | 1 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 22.8.15 | ||
3:49.35 | SB | 9 | Oslo, NOR | Oslo, NOR | 29.8.15 | |||
3:51.2h | Aarhus | Aarhus | 1.9.15 | |||||
4:13.60 | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.15 | |||||
1 mile [1] | ||||||||
4:22.49 i | PB | Huntington, WV | Huntington, WV | 30.1.15 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
8:32.08 i | PB | Bloomington, IN | Bloomington, IN | 23.1.15 | ||||
8:27.15 | PB | 3 | København | København | 27.5.15 | |||
10 km [1] | ||||||||
34:11 | PB | Herning | Herning | 12.9.15 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:09.1h i | SB | Skive | Skive | 18.1.14 | ||||
4:06.23 i | SB | Skive | Skive | 8.2.14 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
8:44.45 i | SB | Skive | Skive | 8.2.14 |
1500 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:14.65 i | SB | Skive | Skive | 2.2.13 | ||||
4:02.43 i | SB | Skive | Skive | 23.2.13 | ||||
4:57.19 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 2.7.13 | ||||
4:14.57 | SB | Herning | Herning | 28.9.13 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
8:55.69 i | SB | Skive | Skive | 2.2.13 | ||||
8:39.72 i | SB | Skive | Skive | 9.3.13 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
14 | 19 | EM19 | Beograd, SRB | EM19, Beograd, SRB | 8.12.13 | |||
Denmark | ||||||||
Anders Lund Hansen, Jacob Sommer Simonsen Jakob Dybdal Abrahamsen, Joachim Weel Rosbo | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
20:20 | 101 | 19 | EM19 | Beograd, SRB | EM19, Beograd, SRB | 8.12.13 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:57.65 | PB | Herning | Herning | 26.5.12 | ||||
1:56.4h | PB | Århus | Århus | 30.5.12 | ||||
1:58.54 | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 | |||||
1500 m [7] | ||||||||
3:58.58 i | PB | Skive | Skive | 3.3.12 | ||||
3:58.58 i | =PB | , ??? | , ??? | 4.3.12 | ||||
3:50.44 | PB | 5 | Folksam | Hässleholm, SWE | Folksam, Hässleholm, SWE | 6.6.12 | ||
3:48.16 | PB | 11 | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 14.6.12 | ||
3:50.04 | Nivelles, BEL | Nivelles, BEL | 23.6.12 | |||||
4:14.38 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 18.8.12 | |||||
3:58.02 | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 | |||||
1 mile [1] | ||||||||
4:15.10 | PB (19) | 6 | Folksam | Mölndal, SWE | Folksam, Mölndal, SWE | 4.8.12 | ||
3000 m [1] | ||||||||
8:36.99 i | PB | Skive | Skive | 3.3.12 | ||||
5 km [1] | ||||||||
15:42 | PB | Aalborg | Aalborg | 29.1.12 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
9 | 19 | EM19 | Budapest, HUN | EM19, Budapest, HUN | 9.12.12 | |||
Denmark | ||||||||
Mikkel Dahl-Jessen, Peter Glans Zacharias Grassmé Taj, Jakob Dybdal Abrahamsen | ||||||||
Cross 6.03 km [1] | ||||||||
19:31 | 27 | 19 | EM19 | Budapest, HUN | EM19, Budapest, HUN | 9.12.12 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:00.63 | PB | Odense | Odense | 27.8.11 | ||||
1:58.4h | PB | Viborg | Viborg | 10.9.11 | ||||
1500 m [7] | ||||||||
4:15.46 i | PB | Skive | Skive | 5.3.11 | ||||
4:16.88 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 15.6.11 | ||||
4:12.55 | PB | Skive | Skive | 18.6.11 | ||||
4:05.25 | PB | Århus | Århus | 16.8.11 | ||||
4:00.3h | PB | Silkeborg | Silkeborg | 21.9.11 | ||||
3:58.24 | PB | Herning | Herning | 25.9.11 | ||||
3:59.0h | Silkeborg | Silkeborg | 2.10.11 | |||||
3000 m [5] | ||||||||
8:59.95 i | PB | Skive | Skive | 5.2.11 | ||||
9:04.28 i | Skive | Skive | 5.3.11 | |||||
9:03.39 | PB | Herning | Herning | 7.5.11 | ||||
8:44.0h | PB | Århus | Århus | 6.9.11 | ||||
8:40.2h | PB | Aarhus | Aarhus | 13.9.11 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
16:13.70 | SB | Skive | Skive | 18.6.11 | ||||
15:37.49 | PB | Odense | Odense | 27.8.11 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
6 | 19 | EM19 | Velenje, SLO | EM19, Velenje, SLO | 11.12.11 | |||
Denmark | ||||||||
Mads Tærsbøl, Jeppe Harboe Jacob Østergaard Markussen, Peter Glans | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
18:57 | 54 | 19 | EM19 | Velenje, SLO | EM19, Velenje, SLO | 11.12.11 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:20.13 | PB | Glostrup | Glostrup | 4.9.10 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
16:13.29 | PB | Glostrup | Glostrup | 4.9.10 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:51.56 | Aarhus | 21.5.19 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:37.33 | Silkeborg | 21.9.15 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:41.32 | Bruxelles, BEL | 23.8.19 | 14 | |
Inde | 3:43.5h | Randers | 26.1.21 | 10 | |
3000 m | |||||
Ude | 7:58.43 | Randers | 7.6.20 | 14 | |
Inde | 7:55.12 | Gent, BEL | 13.2.21 | 4 | |
5000 m | |||||
Ude | 13:40.78 | Oordegem, BEL | 29.5.21 | 9 | |
5 km | |||||
Ude | 14:04 DR | Monaco, MON | 16.2.20 | 6 | |
10 km | |||||
Ude | 29:53 | Værløse | 24.4.21 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:09:43 | København | 17.9.23 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 9:52.27 | Bagsværd | 11.9.16 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:03.20 | Dublin, IRL | 21.8.19 | ||
Inde | 4:22.49 | Huntington, WV | 30.1.15 | ||
1 mile landevej | |||||
Ude | 4:13 | København | 12.9.21 |
800 m: | 12 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 84 |
1 mile: | 3 |
1 mile landevej: | 1 |
3000 m: | 36 |
5000 m: | 28 |
10000 m: | 1 |
5 km: | 5 |
10 km: | 5 |
Halvmaraton: | 2 |
Väg: | 1 |
3000 m forh.: | 1 |
Cross team: | 7 |
: | 2 |
Cross: | 25 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 2015 | 4 | 3:53.22 | |
DM | 2017 | 5 | 3:48.39 | |
DM | 2019 | 2 | 3:55.86 | |
DM | 2020 | 6 | 4:09.92 | |
5000 m | ||||
DM | 2019 | 1 | 14:26.35 | |
DM | 2020 | 2 | 14:20.92 | |
DM | 2021 | 2 | 14:18.27 | |
DM | 2022 | 3 | 14:35.17 | |
DM | 2023 | 3 | 14:13.67 | |
10 km | ||||
DM | 2021 | 5 | 29:53 | |
DM | 2022 | 16 | 30:56 | |
DM | 2023 | 7 | 30:07 | |
Halvmaraton | ||||
DM | 2022 | 47 | 1:11:15 | |
DM | 2023 | 20 | 1:09:43 | |
km cross | ||||
DM | 2019 | 2 | 31:06 | |
DM | 2022 | 2 | 30:05 | |
DM | 2023 | 2 | 28:51 | |
DM | 2021 | 2 | 31:36 | |
10 km cross | ||||
DM | 2020 | 1 | 31:30 | |
Inde | ||||
1500 m | ||||
DMi | 2020 | 2 | 4:06.25 | |
3000 m | ||||
DMi | 2016 | 4 | 8:15.41 | |
DMi | 2020 | 1 | 8:09.33 | |
DMi | 2021 | 2 | 8:03.35 | |
DMi | 2022 | 1 | 8:02.20 | |
DMi | 2024 | 3 | 8:18.26 | |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
1500 m | ||||
DMU | 2015 | 1 | 22 | 3:51.77 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3000 m | |||||||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 2 | 8:03.95 | ||||||
5000 m | |||||||||
EM-Hold Div 2 | 2021 | 3 | 14:23.48 | ||||||
VM | 2017 | 16 | 366.00A | ||||||
VM | 2019 | 15 | 332.00 | ||||||
Cross | |||||||||
EM | 2017 | 74 | 33:26 | ||||||
VM | 2017 | 102 | 33:14A | ||||||
EM | 2018 | 72 | 31:32 | ||||||
VM | 2019 | 103 | 36:06 | ||||||
EM | 2021 | 70 | 33:51 | ||||||
EM | 2022 | 31 | 30:50 | ||||||
EM | 2023 | 53 | 32:09 | ||||||
VM | 2023 | 58 | 32:43 | ||||||
Inde | |||||||||
3000 m | |||||||||
iEM | 2021 | 9 | h3 | 8:03.50 | |||||
Ude | |||||||||
Cross | |||||||||
EM19 | 2011 | 54 | 19 | 18:57 | |||||
EM19 | 2012 | 27 | 19 | 19:31 | |||||
EM19 | 2013 | 101 | 19 | 20:20 | |||||
EM22 | 2016 | 44 | 22 | 24.18 |