Født: 25 april 2005
Klub: Sparta Atletik & Løb
Tidligere klubber:
Hvidovre Atletik & Motion ‐21.2.2022
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:51 | SB | 6 | Gentofte | Gentofte | 23.4.23 |
1500 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:09.46 i | PB | 5 | B | Odense | Odense | 5.2.22 | ||
4:08.41 i | PB | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |
4:14.46 | PB | 2 | København | København | 21.5.22 | |||
4:10.39 | PB | 5 | København | København | 23.5.22 | |||
4:07.28 | PB | 5 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||
4:09.68 | 5 | 17 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | |||
3000 m [2] | ||||||||
9:00.00 i | PB | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
9:00.22 | PB | 8 | 17 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
5 km [3] | ||||||||
15:27 | PB | 2 | 19 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 | ||
15:37 | 2 | 19 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 23.4.22 | ||
15:31 | 1 | København | København | 6.6.22 | ||||
4 km [1] | ||||||||
11:53 | 3 | 19 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:16.89 | SB | 1 | Greve | Greve | 26.9.21 | |||
4:14.49 | PB | 2 | Tårnby | Tårnby | 1.10.21 |
800 m [4] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:05.57 | PB | 1 | Hvidovre | Hvidovre | 7.6.20 | ||||
2:04.51 | PB | 3 | 17 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | |||
2:03.52 | PB | 2 | B | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | |||
2:05.28 | 8 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||||
1000 m [2] | |||||||||
2:48.53 i | PB (34) | 1 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||
2:47.22 | PB (72) (37) | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 28.9.20 | |||
1500 m [8] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
4:30.74 OT i | 1 | 15 r1 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||
4:26.46 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||
4:21.25 | PB | 2 | 17 | København | København | 5.7.20 | |||
4:18.30 | PB | 2 | København | København | 4.8.20 | ||||
4:18.12 | PB | 2 | B | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | |||
4:18.01 | PB | 8 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | ||||
4:16.82 | PB | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | ||
4:23.61 | 1 | Tårnby | Tårnby | 2.10.20 | |||||
3000 m [3] | |||||||||
9:39.60 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | ||
9:22.12 | PB | 8 | Hvidovre | Hvidovre | 23.7.20 | ||||
9:15.60 | PB | 1 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 20.9.20 | ||
4 x 200 m stafet [1] | |||||||||
1:41.42 i | 3 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |||
Hvidovre Atletik & Motion | |||||||||
Jonas Strunge, Mathias Touillon Jónas Gunnleivsson Isaksen, Simon Worsøe Clausen | |||||||||
1000 m stafet [1] | |||||||||
2:24.38 | PB | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 20.9.20 | ||
Hvidovre Atletik & Motion | |||||||||
David Rørvig, Lucas Spuur Andrei-Stefan Ursea, Simon Worsøe Clausen | |||||||||
Cross 6 km [1] | |||||||||
21:28 | 1 | 15 | DMU | Roskilde | DMU, Roskilde | 8.3.20 |
800 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.73 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 | |||||
2:13.67 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.6.19 | |||||
2:12.63 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | |||||
1000 m [1] | |||||||||
3:01.39 i | PB (93) | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | |||||
1500 m [7] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
4:55.04 OT i | 5 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.1.19 | ||||
4:35.59 i | PB | 5 | 15 r2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||
4:45.34 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.19 | |||||
4:29.01 | PB | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | |||||
4:34.37 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | |||||
4:28.56 | PB | Greve | Greve | 29.9.19 | |||||
4:33.18 | Tårnby | Tårnby | 4.10.19 | ||||||
3000 m [5] | |||||||||
10:05.31 i | PB | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | ||
10:20.19 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 | |||||
9:46.21 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.19 | |||||
9:44.89 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | ||||
9:36.28 | PB | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29.50 | PB | Tårnby | Tårnby | 6.5.18 | +0.9 | |||
29.13 | PB | Ballerup | Ballerup | 16.6.18 | +0.4 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:05.26 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.18 | ||||
600 m [1] | ||||||||
1:44.70 | PB | Ballerup | Ballerup | 16.6.18 | ||||
1000 m [2] | ||||||||
3:11.47 | PB | Glostrup | Glostrup | 28.4.18 | ||||
3:04.60 | PB (62) (34) | København | København | 19.8.18 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
5:00.37 | PB | Tårnby | Tårnby | 6.5.18 | ||||
4:50.63 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.18 | ||||
4:49.17 | PB | Greve | Greve | 30.9.18 | ||||
4:47.08 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.10.18 | ||||
1 mile [1] | ||||||||
5:16.90 | PB | Holbæk | Holbæk | 29.8.18 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
10:42.22 | PB | København | København | 27.5.18 |
80 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.36 | København | København | 19.8.17 | +0.4 | ||||
12.34 | PB | København | København | 19.8.17 | +0.2 | |||
200 m [1] | ||||||||
31.60 | PB | Greve | Greve | 30.9.17 | +1.3 | |||
600 m [1] | ||||||||
2:00.26 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | ||||
1000 m [2] | ||||||||
3:24.94 | PB | København | København | 20.8.17 | ||||
3:19.95 | PB | Greve | Greve | 16.9.17 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:37.07 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.17 | ||||
5:14.37 | PB | Tårnby | Tårnby | 6.10.17 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 29.13 | Ballerup | 16.6.18 | +0.4 | |
400 m | |||||
Ude | 1:05.26 | Hvidovre | 10.6.18 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:03.52 | Hvidovre | 2.8.20 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:47.22 | Herlev | 28.9.20 | ||
Inde | 2:48.53 | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | 36 | |
1500 m | |||||
Ude | 4:07.28 | Hvidovre | 11.6.22 | ||
Inde | 4:08.41 | Skive | 6.3.22 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:00.22 | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
Inde | 9:00.00 | Skive | 5.3.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 15:27 | Hillerød | 12.3.22 | ||
80 m | |||||
Ude | 12.34 | København | 19.8.17 | +0.2 | |
600 m | |||||
Ude | 1:44.70 | Ballerup | 16.6.18 | ||
1 mile | |||||
Ude | 5:16.90 | Holbæk | 29.8.18 |
80 m: | 2 |
200 m: | 3 |
400 m: | 1 |
600 m: | 2 |
800 m: | 7 |
1000 m: | 7 |
1500 m: | 29 |
1 mile: | 1 |
3000 m: | 11 |
5 km: | 4 |
Väg: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 4:34.37 | ||
3000 m | ||||
DMU | 2019 | 9:44.89 | ||
Ungdom | ||||
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 2 | 15 | 4:16.82 |
3000 m | ||||
DMU | 2020 | 1 | 15 | 9:15.60 |
5 km | ||||
DMU | 2022 | 2 | 19 | 15:37 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2020 | 3 | 15 | 2:24.38 |
6 km cross | ||||
DMU | 2020 | 1 | 15 | 21:28 |
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 5 | 15 r2 | 4:35.59 |
iDMU | 2020 | 1 | 15 | 4:26.46 |
iDMU | 2022 | 1 | 17 | 4:08.41 |
3000 m | ||||
iDMU | 2019 | 2 | 15 | 10:05.31 |
iDMU | 2020 | 1 | 15 | 9:39.60 |
iDMU | 2022 | 1 | 17 | 9:00.00 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2020 | 3 | 17 | 1:41.42 |