Født: 6 april 2000
Klub: Esbjerg Atletik og Motion
Tidligere klubber:
Randers Sportsklub Freja ‐20.8.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:09.50 i | SB | 7 | Skive | Skive | 16.12.23 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:04.23 i | SB | 5 | Skive | Skive | 28.1.23 | |||
2:05.69 i | 1 | Randers | Randers | 11.2.23 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:16.46 i | PB | 3 | Skive | Skive | 14.1.23 | |||
5 km [1] | ||||||||
17:16 | PB | 23 | Aarhus | Aarhus | 31.12.23 | |||
10 km [1] | ||||||||
35:14 | PB | 72 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.44 | SB | 3 | Esbjerg | Esbjerg | 18.6.22 | |||
2:08.36 | 5 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | ||||
2:08.17 | 7 | Viborg | Viborg | 30.8.22 | ||||
2:08.10 | 9 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
1500 m [2] | ||||||||
4:30.58 | SB | 9 | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
4:20.04 | PB | 9 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |
3000 m [2] | ||||||||
9:26.17 i | PB | 4 | C | Skive | Skive | 29.1.22 | ||
9:49.12 i | 6 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||
6 km [1] | ||||||||
19:21 | 44 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:38.79 | PB | 4 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Samuel Ettrup Larsen, Thomas Søholm Larsen Marvin Lumbye, Simon Larsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
36:30 | 44 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26.95 | PB | 1 | 22 | Esbjerg | Esbjerg | 18.9.21 | -1.7 | |
400 m [1] | ||||||||
57.15 | PB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||
800 m [3] | ||||||||
2:07.71 | SB | 8 | København | København | 15.8.21 | |||
2:06.30 | SB | 5 | Aalborg | Aalborg | 21.8.21 | |||
2:07.24 | 3 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:30.15 | SB | 2 | 22 | Esbjerg | Esbjerg | 18.9.21 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:42.19 | SB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Thomas Søholm Larsen, Rasmus Mouridsen Emil Hviid Pedersen, Samuel Ettrup Larsen |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27.77 w | 2 | Randers | Randers | 18.8.20 | ||||
800 m [10] | ||||||||
2:15.76 i | SB | 3 | r2 | Skive | Skive | 14.12.19 | ||
2:09.0h i | SB | 3 | Randers | Randers | 28.1.20 | |||
2:09.78 i | 1 | B | Skive | Skive | 1.2.20 | |||
2:07.65 i | SB | 2 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||
2:07.64 i | SB | 4 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | |
2:06.73 | SB | 3 | Randers | Randers | 9.6.20 | |||
2:04.18 | SB | 4 | C | Aalborg | Aalborg | 18.7.20 | ||
2:06.11 | 1 | Randers | Randers | 3.9.20 | ||||
2:06.67 | 9 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | ||||
2:05.14 | 7 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 | ||
1500 m [4] | ||||||||
4:33.87 i | PB | 5 | B | Skive | Skive | 18.1.20 | ||
4:26.45 | PB | 8 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | |||
4:26.76 | 6 | C | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||
4:22.03 | PB | 10 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | |
3000 m forh. [1] | ||||||||
11:05.93 | PB | 2 | Randers | Randers | 21.6.20 | |||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:45.92 | PB | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | ||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||
Patrik Schneidgen, Thomas Søholm Larsen Christian B. Jensen, Florian Arensbach |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.20 | PB | Herning | Herning | 21.9.19 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:44.99 | PB | Herning | Herning | 21.9.19 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.77 i | SB | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 |
Højdespring [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.81 i | SB | Aarhus | Aarhus | 30.12.17 | ||||
1.85 i | PB | 2 | 19 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.18 | ||
1.75 i | Skive | Skive | 24.2.18 | |||||
1.90 | PB | Herning | Herning | 5.5.18 | ||||
1.70 | Randers | Randers | 9.6.18 | |||||
1.80 | Aalborg | Aalborg | 22.8.18 | |||||
1.87 | Aalborg | Aalborg | 2.9.18 | |||||
1.79 | Ballerup | Ballerup | 9.9.18 | |||||
1.80 | Herning | Herning | 16.9.18 | |||||
Længdespring [4] | ||||||||
5.44 i | PB | Skive | Skive | 25.2.18 | ||||
5.14 | SB | Vejle | Vejle | 26.5.18 | -0.4 | |||
5.02 | Randers | Randers | 9.6.18 | +1.9 | ||||
5.02 | Ballerup | Ballerup | 9.9.18 | +1.6 | ||||
Diskoskast 1.75 kg [1] | ||||||||
19.26 | PB | Herning | Herning | 16.9.18 | ||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
25.88 | PB | Vejle | Vejle | 26.5.18 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.30 i | SB | Skive | Skive | 4.2.17 | ||||
100 m [2] | ||||||||
12.95 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.17 | +1.2 | |||
13.55 | København | København | 23.9.17 | -1.3 | ||||
200 m [2] | ||||||||
27.70 i | PB | Skive | Skive | 4.2.17 | ||||
26.96 | PB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.17 | -0.5 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:01.56 | SB | København | København | 23.9.17 | ||||
Højdespring [7] | ||||||||
1.79 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 3.12.16 | ||||
1.80 i | SB | Skive | Skive | 19.2.17 | ||||
1.74 i | Skive | Skive | 25.2.17 | |||||
1.70 | SB | Skive | Skive | 11.6.17 | ||||
1.81 | SB | Randers | Randers | 17.6.17 | ||||
1.65 | Aalborg | Aalborg | 16.8.17 | |||||
1.80 | Hvidovre | Hvidovre | 27.8.17 | |||||
Længdespring [3] | ||||||||
5.56 | PB | Skive | Skive | 10.6.17 | +1.8 | |||
4.53 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 30.6.17 | +0.3 | ||||
4.93 w | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 30.6.17 | +2.8 | ||||
Diskoskast 1.75 kg [1] | ||||||||
15.18 | PB | Randers | Randers | 17.6.17 |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.21 i | PB | Aarhus | Aarhus | 30.1.16 | ||||
8.26 i | Aarhus | Aarhus | 18.2.16 | |||||
100 m [1] | ||||||||
14.02 | PB | Skive | Skive | 24.9.16 | -1.4 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:00.40 | PB | Aalborg | Aalborg | 28.5.16 | ||||
Højdespring [10] | ||||||||
1.80 i | PB | Aarhus | Aarhus | 28.11.15 | ||||
1.83 i | PB | Aarhus | Aarhus | 30.1.16 | ||||
1.77 i | Skive | Skive | 5.3.16 | |||||
1.84 | PB | Aalborg | Aalborg | 28.5.16 | ||||
1.81 | Skive | Skive | 18.6.16 | |||||
1.75 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | |||||
1.75 | Aalborg | Aalborg | 17.8.16 | |||||
1.70 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | |||||
1.83 | København | København | 3.9.16 | |||||
1.50 | Randers | Randers | 2.10.16 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||
4.56 | SB | Skive | Skive | 24.9.16 | 0.0 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.74 i | PB | Aarhus | Aarhus | 29.12.14 | ||||
8.63 i | PB | Aarhus | Aarhus | 31.1.15 | ||||
8.72 i | PB | Aarhus | Aarhus | 31.1.15 | ||||
800 m [2] | ||||||||
2:24.93 i | SB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
2:31.16 | SB | Randers | Randers | 20.9.15 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:07.32 | PB | Skive | Skive | 20.6.15 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
11:25.54 | PB | Aalborg | Aalborg | 30.5.15 | ||||
2000 m forh. [1] | ||||||||
7:59.50 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | ||||
100 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||
18.66 | PB | Randers | Randers | 20.9.15 | +2.0 | |||
Højdespring [10] | ||||||||
1.60 i | PB | Aarhus | Aarhus | 6.12.14 | ||||
1.55 i | Aarhus | Aarhus | 29.12.14 | |||||
1.67 i | PB | Aarhus | Aarhus | 31.1.15 | ||||
1.55 i | Aarhus | Aarhus | 12.2.15 | |||||
1.70 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
1.60 | =PB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
1.45 | Skive | Skive | 20.6.15 | |||||
1.67 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | ||||
1.74 | PB | Randers | Randers | 20.9.15 | ||||
1.78 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.15 | ||||
Længdespring [1] | ||||||||
4.85 | PB | Randers | Randers | 20.9.15 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.94 i | PB | Aarhus | Aarhus | 1.2.14 | ||||
300 m [1] | ||||||||
45.87 | PB | Aalborg | Aalborg | 9.6.14 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:29.03 | SB | Randers | Randers | 12.8.14 | ||||
2:25.37 | SB | København | København | 30.8.14 | ||||
2:24.43 | SB | Randers | Randers | 21.9.14 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:24.20 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.3.14 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:07.5h | PB | Silkeborg | Silkeborg | 27.5.14 | ||||
5:13.73 | Odense | Odense | 21.6.14 | |||||
100 m hæk 84.0 cm [1] | ||||||||
21.41 | PB | Randers | Randers | 21.9.14 | ||||
Højdespring [9] | ||||||||
1.55 i | PB | Aarhus | Aarhus | 1.2.14 | ||||
1.50 i | Aarhus | Aarhus | 22.2.14 | |||||
1.45 i | Skive | Skive | 1.3.14 | |||||
1.47 i | Aarhus | Aarhus | 8.3.14 | |||||
1.50 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 27.5.14 | ||||
1.50 | =PB | Aalborg | Aalborg | 9.6.14 | ||||
1.45 | Odense | Odense | 21.6.14 | |||||
1.58 | PB | København | København | 30.8.14 | ||||
1.60 | PB | Randers | Randers | 21.9.14 | ||||
Stangspring [1] | ||||||||
1.90 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.3.14 | ||||
Kuglestød 4.0 kg [1] | ||||||||
6.24 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.3.14 | ||||
Femkamp U16 [1] | ||||||||
1.363 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.3.14 | ||||
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.09 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.12.12 | ||||
9.23 i | Aarhus | Aarhus | 26.1.13 | |||||
300 m [1] | ||||||||
51.25 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 6.6.13 | ||||
1000 m [3] | ||||||||
3:14.56 | PB | Skive | Skive | 15.6.13 | ||||
3:17.98 | Sæby | Sæby | 24.8.13 | |||||
3:28.84 | Vejen | Vejen | 29.9.13 | |||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [2] | ||||||||
17.34 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 6.6.13 | +0.1 | |||
17.82 | Vejen | Vejen | 29.9.13 | -2.5 | ||||
Højdespring [4] | ||||||||
1.35 i | PB | Aarhus | Aarhus | 8.12.12 | ||||
1.30 i | Aarhus | Aarhus | 26.1.13 | |||||
1.30 | =PB | Skive | Skive | 15.6.13 | ||||
1.41 | PB | Vejen | Vejen | 29.9.13 |
80 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.95 | PB | Herning | Herning | 19.5.12 | -0.9 | |||
600 m [1] | ||||||||
2:18.19 | PB | Herning | Herning | 19.5.12 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:52.8h | PB | Århus | Århus | 30.5.12 | ||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||
17.18 | PB | Sæby | Sæby | 29.9.12 | 0.0 | |||
Højdespring [3] | ||||||||
1.05 | PB | Århus | Århus | 30.5.12 | ||||
1.30 | PB | Randers | Randers | 25.8.12 | ||||
1.30 | =PB | Sæby | Sæby | 29.9.12 | ||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||
6.32 | PB | Herning | Herning | 19.5.12 | ||||
Spydkast 400 gram [1] | ||||||||
14.44 | PB | Herning | Herning | 19.5.12 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.21 | Aarhus | 30.1.16 | ||
100 m | |||||
Ude | 12.95 | Göteborg/U, SWE | 1.7.17 | +1.2 | |
200 m | |||||
Ude | 26.95 | Esbjerg | 18.9.21 | -1.7 | |
Inde | 27.70 | Skive | 4.2.17 | ||
400 m | |||||
Ude | 57.15 | Aarhus | 5.9.21 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:14.56 | Skive | 15.6.13 | ||
Inde | 3:24.20 | Aarhus | 8.3.14 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:20.04 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
Inde | 4:16.46 | Skive | 14.1.23 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:25.54 | Aalborg | 30.5.15 | ||
Inde | 9:26.17 | Skive | 29.1.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 17:16 | Aarhus | 31.12.23 | ||
10 km | |||||
Ude | 35:14 | Aarhus | 22.4.23 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 11:05.93 | Randers | 21.6.20 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.90 | Herning | 5.5.18 | ||
Inde | 1.85 | Malmö/A, SWE | 28.1.18 | ||
Stangspring | |||||
Inde | 1.90 | Aarhus | 8.3.14 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.56 | Skive | 10.6.17 | +1.8 | |
Inde | 5.44 | Skive | 25.2.18 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 25.88 | Vejle | 26.5.18 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.79 | Odense | 3.9.22 | ||
80 m | |||||
Ude | 13.95 | Herning | 19.5.12 | -0.9 | |
300 m | |||||
Ude | 45.87 | Aalborg | 9.6.14 | ||
600 m | |||||
Ude | 2:18.19 | Herning | 19.5.12 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 7:59.50 | Hvidovre | 22.8.15 | ||
100 m hæk 84.0 cm | |||||
Ude | 18.66 | Randers | 20.9.15 | +2.0 | |
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 17.18 | Sæby | 29.9.12 | 0.0 | |
Kuglestød 4.0 kg | |||||
Inde | 6.24 | Aarhus | 8.3.14 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 6.32 | Herning | 19.5.12 | ||
Diskoskast 1.75 kg | |||||
Ude | 19.26 | Herning | 16.9.18 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 14.44 | Herning | 19.5.12 | ||
Femkamp U16 | |||||
Inde | 1.363 | Aarhus | 8.3.14 |
60 m: | 9 |
80 m: | 1 |
100 m: | 3 |
200 m: | 4 |
300 m: | 2 |
400 m: | 4 |
600 m: | 1 |
800 m: | 25 |
1000 m: | 5 |
1500 m: | 12 |
3000 m: | 3 |
5 km: | 1 |
10 km: | 1 |
Väg: | 1 |
2000 m forh.: | 1 |
3000 m forh.: | 1 |
100 m hæk 84.0 cm: | 2 |
: | 3 |
Højdespring: | 53 |
Stangspring: | 1 |
Længdespring: | 9 |
Kuglestød 4.0 kg: | 1 |
Kuglestød 3.0 kg: | 1 |
Diskoskast 1.75 kg: | 2 |
Spydkast 400 gram: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 1 |
Femkamp U16: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 3 |
Cross: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
10 km | ||||
DM | 2023 | 72 | 35:14 | |
4 x 400 m stafet | ||||
DM | 2021 | 3 | B | 3:42.19 |
km cross | ||||
DM | 2022 | 44 | 36:30 | |
Ungdom | ||||
800 m | ||||
DMU | 2020 | 7 | 22 | 2:05.14 |
DMU | 2021 | 3 | 22 | 2:07.24 |
DMU | 2022 | 9 | 22 | 2:08.10 |
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 10 | 22 | 4:22.03 |
DMU | 2022 | 9 | 22 | 4:20.04 |
km cross | ||||
DMU | 2022 | 16 | 22 | 36:30 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2020 | 4 | 22 | 2:07.64 |
3000 m | ||||
iDMU | 2022 | 6 | 22 | 9:49.12 |