Født: 1 september 2005
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
60 m [12] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.14 i | PB | 1 | B | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 5.11.21 | |||
7.13 i | PB | 2 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 5.11.21 | ||||
7.08 i | PB | 3 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 3.12.21 | ||||
7.08 i | =PB | 1 | r4 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 8.1.22 | |||
7.01 i | PB | 1 | r6 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 8.1.22 | |||
7.05 i | 5= | h2 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 14.2.22 | ||||
6.98 i | PB (62) | 3 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 14.2.22 | ||||
7.09 i | 1 | 17 h1 | NC-j | Nantes, FRA | NC-j, Nantes, FRA | 19.2.22 | |||
7.05 i | 2 | 17 s1 | NC-j | Nantes, FRA | NC-j, Nantes, FRA | 19.2.22 | |||
7.07 i | 2 | 17 | NC-j | Nantes, FRA | NC-j, Nantes, FRA | 19.2.22 | |||
7.10 i | 1 | 17 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||
7.03 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||
100 m [19] | |||||||||
11.21 | PB | 1 | Gaillon, FRA | Gaillon, FRA | 24.4.22 | -1.4 | |||
11.12 | PB | 1 | Rouen, FRA | Rouen, FRA | 1.5.22 | +0.7 | |||
10.81 | PB | 1 | Bernay, FRA | Bernay, FRA | 7.5.22 | +1.4 | |||
10.78 | PB | 1 | h1 | Evreux, FRA | Evreux, FRA | 29.5.22 | +0.7 | ||
10.64 | PB (79) | 1 | Evreux, FRA | Evreux, FRA | 29.5.22 | +1.6 | |||
10.79 | 2 | Lillebonne, FRA | Lillebonne, FRA | 4.6.22 | 0.0 | ||||
10.81 | 1 | h1 | Evreux, FRA | Evreux, FRA | 11.6.22 | -0.4 | |||
10.65 w | 1 | Evreux, FRA | Evreux, FRA | 11.6.22 | +2.3 | ||||
10.47 w | 2 | 17 h1 | Franconville, FRA | Franconville, FRA | 19.6.22 | +4.1 | |||
10.64 | =PB | 1 | 17 | Franconville, FRA | Franconville, FRA | 19.6.22 | +1.7 | ||
10.74 | 2 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | +1.0 | ||
10.90 | 8 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | -0.1 | |||
10.67 | 2 | 17 h1 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 4.7.22 | +1.5 | ||
10.58 w | 4 | 17 s1 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 5.7.22 | +3.2 | ||
10.87 | 1 | 17 h4 | NC-j | Mulhouse, FRA | NC-j, Mulhouse, FRA | 15.7.22 | +1.7 | ||
10.46 w | 1 | 17 s1 | NC-j | Mulhouse, FRA | NC-j, Mulhouse, FRA | 15.7.22 | +2.8 | ||
10.55 w | 1 | 17 | NC-j | Mulhouse, FRA | NC-j, Mulhouse, FRA | 15.7.22 | +3.2 | ||
11.14 | 1 | 17 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.7 | ||
10.81 | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.5 | ||
200 m [13] | |||||||||
22.61 i | PB | 1 | B | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 3.12.21 | |||
22.69 i | 3 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 23.1.22 | |||||
22.31 i | PB | 1 | 17 | Val-de-Reuil, FRA | Val-de-Reuil, FRA | 23.1.22 | |||
22.74 i | 1 | 17 h7 | NC-j | Nantes, FRA | NC-j, Nantes, FRA | 20.2.22 | |||
22.73 i | 1 | 17 B | NC-j | Nantes, FRA | NC-j, Nantes, FRA | 20.2.22 | |||
22.87 i | 2 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||
22.68 | PB | 1 | Gaillon, FRA | Gaillon, FRA | 24.4.22 | -2.9 | |||
22.15 | PB | 1 | Caen, FRA | Caen, FRA | 21.5.22 | -0.1 | |||
21.98 w | 1 | 17 h3 | NC-j | Mulhouse, FRA | NC-j, Mulhouse, FRA | 16.7.22 | +2.5 | ||
21.60 | PB (88) | 1 | 17 | NC-j | Mulhouse, FRA | NC-j, Mulhouse, FRA | 17.7.22 | +1.4 | |
22.01 | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.3 | ||
21.64 | 2 | 19 | DNA U20 | Castellón, ESP | DNA U20, Castellón, ESP | 17.9.22 | +0.7 | ||
22.04 | 3 | 19 | DNA U20 | Castellón, ESP | DNA U20, Castellón, ESP | 18.9.22 | -1.9 | ||
Længdespring [1] | |||||||||
5.76 | PB | 2 | Bernay, FRA | Bernay, FRA | 7.5.22 | +0.7 | |||
| |||||||||
4 x 100 m stafet [1] | |||||||||
42.94 | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||
Sparta Atletik og Løb | |||||||||
Sophus Emil Ramsgaard Jensen, Joel Frederik von d'Ahe Anyel Weis, Hector Wandt | |||||||||
4 x 200 m stafet [1] | |||||||||
1:34.59 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||
Sparta Atletik og Løb | |||||||||
Vitus Rosenkrands, Sophus Emil Ramsgaard Jensen Anyel Weis, Hector Wandt | |||||||||
[2] | |||||||||
1:54.19 | 1 | 17 h2 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 6.7.22 | |||
Denmark | |||||||||
Valentin Jensen, Hector Wandt Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen | |||||||||
DQ | 17 | EM U18 | Jerusalem, ISR | EM U18, Jerusalem, ISR | 7.7.22 | ||||
Denmark | |||||||||
Sebastian Abildgaard Glyb, Hector Wandt Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen | |||||||||
1000 m stafet [1] | |||||||||
2:02.14 | SB | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
Sparta Atletik og Løb | |||||||||
Anyel Weis, Sophus Emil Ramsgaard Jensen Hector Wandt, Joel Frederik von d'Ahe |
100 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.08 w | 2 | Vernon, FRA | Vernon, FRA | 12.6.21 | +3.0 | |||
11.25 | PB | 5 | h1 | Le Neubourg, FRA | Le Neubourg, FRA | 30.6.21 | +0.9 | |
11.26 | 3 | Le Neubourg, FRA | Le Neubourg, FRA | 30.6.21 | +0.8 | |||
11.52 | 6 | 17 h4 | NC-j | Bondoufle, FRA | NC-j, Bondoufle, FRA | 9.7.21 | -1.2 | |
200 m [1] | ||||||||
23.13 | PB | 1 | h2 | Bernay, FRA | Bernay, FRA | 27.6.21 | -0.8 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.90 | Val-de-Reuil, FRA | 14.1.23 | 34 | |
100 m | |||||
Ude | 10.54 | Châteauroux, FRA | 14.7.23 | +1.6 | 24 |
200 m | |||||
Ude | 21.60 | Mulhouse, FRA | 17.7.22 | +1.4 | 48 |
Inde | 21.96 | Val-de-Reuil, FRA | 15.1.23 | 28 | |
Længdespring | |||||
Ude | 5.76 | Bernay, FRA | 7.5.22 | +0.7 | |
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 30.91 | Caen, FRA | 6.5.23 |
60 m: | 18 |
100 m: | 33 |
200 m: | 18 |
Længdespring: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 4 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DM | 2022 | 8 | 10.90 | 2 | h2 | 10.74 | |
Ungdom | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 17 | 10.81 | 1 | 17 h2 | 11.14 |
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 17 | 22.01 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 17 | 42.94 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 17 | 2:02.14 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2022 | 1 | 17 | 7.03 | 1 | 17 h1 | 7.10 |
200 m | |||||||
iDMU | 2022 | 2 | 17 | 22.87 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2022 | 1 | 17 | 1:34.59 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||||||||
EM U18 | 2022 | 4 | 17 s1 | 10.58 | w | 2 | 17 h1 | 10.67 | |||||
EM U20 | 2023 | 5 | 19 h3 | 10.60 | |||||||||
4 x 100 m stafet | |||||||||||||
EM U20 | 2023 | 2 | 19 h2 | 40.07 | |||||||||
EM U18 | 2022 | 1 | 17 h2 | 1:54.19 | 17 | DQ |