Født: 19 december 2007
Klub: Aabenraa Idræts- og Gymnastikforening - Atletik & Triathlon
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:17.48 i | PB | 10 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
2:09.22 i | PB | 2 | 17 | Randers | Randers | 10.2.24 | ||
1500 m [2] | ||||||||
4:38.53 i | PB | 1 | 17 | Randers | Randers | 10.2.24 | ||
4:17.61 i | PB | 6 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
3000 m [1] | ||||||||
10:46.39 i | SB | 8 | B | Skive | Skive | 16.12.23 | ||
5 km [1] | ||||||||
16:23 | PB | 5 | 17 | Charlottenlund | Charlottenlund | 7.4.24 |
100 m [4] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.00 | PB | 2 | 22 | Aabenraa | Aabenraa | 22.5.23 | +0.1 | |||
13.47 w | 1 | 17 | Sønderborg | Sønderborg | 28.8.23 | +3.0 | ||||
13.31 | PB | 3 | Aabenraa | Aabenraa | 20.9.23 | +0.2 | ||||
13.21 w | 2 | 17 | Haderslev | Haderslev | 1.10.23 | |||||
400 m [2] | ||||||||||
1:05.12 i | PB | 2 | 15 B | Skive | Skive | 10.12.22 | ||||
1:00.22 | PB | 2 | 17 | Haderslev | Haderslev | 1.10.23 | ||||
800 m [7] | ||||||||||
2:26.77 i | PB | 5 | 15 | Skive | Skive | 10.12.22 | ||||
2:24.16 i | PB | 5 | B | Skive | Skive | 28.1.23 | ||||
2:26.49 i | 9 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||
2:16.37 | PB | 1 | 17 | Aabenraa | Aabenraa | 22.5.23 | ||||
2:12.89 | PB | 1 | 17 | Sønderborg | Sønderborg | 28.8.23 | ||||
2:10.23 | PB | 2 | 17 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||
2:12.86 | 1 | 17 | Aabenraa | Aabenraa | 20.9.23 | |||||
1500 m [2] | ||||||||||
4:34.04 | PB | 10 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |||
4:37.86 | 3 | Haderslev | Haderslev | 1.10.23 | ||||||
3000 m [4] | ||||||||||
10:09.83 i | SB | 2 | B | Skive | Skive | 10.12.22 | ||||
10:13.39 i | 7 | 17 | Skive | Skive | 28.1.23 | |||||
10:04.98 i | SB | 4 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |||
10:10.68 | SB | 2 | 22 | Odense | Odense | 3.6.23 | ||||
5000 m [1] | ||||||||||
17:06.42 | PB | 7 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||
10 km [1] | ||||||||||
36:46 | PB | 8 | Odense | Odense | 24.9.23 | |||||
Længdespring [3] | ||||||||||
4.46 | PB | 1 | 17 | Aabenraa | Aabenraa | 22.5.23 | +0.1 | |||
| ||||||||||
4.70 w | 1 | 17 | Sønderborg | Sønderborg | 28.8.23 | |||||
| ||||||||||
4.52 | 1 | 17 | Aabenraa | Aabenraa | 20.9.23 | +0.3 | ||||
| ||||||||||
Kuglestød 5.0 kg [1] | ||||||||||
6.25 | PB | 1 | 17 | Sønderborg | Sønderborg | 28.8.23 | ||||
| ||||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||||
22:09 | 22 | 17 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 18.11.23 |
100 m [1] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.50 w | 5 | Aabenraa | Aabenraa | 2.10.22 | +2.1 | |||||
300 m [2] | ||||||||||
44.12 | PB | 4 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||
43.45 | PB | 1 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 2.10.22 | ||||
800 m [4] | ||||||||||
2:28.58 i | PB | 3 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||
2:31.85 i | 8 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||
2:16.63 | PB | 1 | 15 | Randers | Randers | 5.6.22 | ||||
2:16.57 | PB | 8 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||
1500 m [5] | ||||||||||
5:03.26 i | PB | 3 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||
4:52.86 i | PB | 7 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||
4:40.43 | PB | 4 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||
4:40.97 | 10 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||
4:57.31 | 1 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 2.10.22 | |||||
3000 m [3] | ||||||||||
10:41.68 i | SB | 6 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||
10:14.33 | SB | 3 | 15 | Randers | Randers | 5.6.22 | ||||
10:02.80 | SB | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||
Længdespring [1] | ||||||||||
3.92 i | PB | 11 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||
|
100 m [3] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.29 | PB | 2 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 21.6.21 | +0.2 | |||
15.03 | 7 | Aabenraa | Aabenraa | 19.9.21 | -0.1 | |||||
14.73 | 4 | 19 | Aabenraa | Aabenraa | 27.9.21 | -0.8 | ||||
300 m [1] | ||||||||||
47.13 | PB | 3 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 19.9.21 | ||||
800 m [3] | ||||||||||
2:30.1h | PB | 2 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 21.6.21 | ||||
2:25.48 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||
2:29.78 | 1 | 17 | Aabenraa | Aabenraa | 27.9.21 | |||||
1500 m [2] | ||||||||||
4:50.78 | PB | 10 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||
4:51.94 | 3 | Aabenraa | Aabenraa | 19.9.21 | ||||||
3000 m [1] | ||||||||||
10:28.38 | SB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||
Længdespring [3] | ||||||||||
3.68 | PB | 3 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 21.6.21 | +0.3 | |||
3.67 | 3 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 19.9.21 | 0.0 | ||||
| ||||||||||
3.92 | PB | 1 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 27.9.21 | -0.5 | |||
| ||||||||||
Kuglestød 4.0 kg [3] | ||||||||||
5.32 | PB | 1 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 21.6.21 | ||||
5.32 | =PB | 4 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 19.9.21 | ||||
| ||||||||||
4.79 | 1 | 15 | Aabenraa | Aabenraa | 27.9.21 | |||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 13.31 | Aabenraa | 20.9.23 | +0.2 | |
400 m | |||||
Ude | 1:00.22 | Haderslev | 1.10.23 | ||
Inde | 1:05.12 | Skive | 10.12.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:10.23 | Hvidovre | 3.9.23 | ||
Inde | 2:09.22 | Randers | 10.2.24 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:34.04 | Hvidovre | 2.9.23 | ||
Inde | 4:17.61 | Skive | 3.3.24 | ||
5000 m | |||||
Ude | 17:06.42 | Hvidovre | 3.9.23 | ||
5 km | |||||
Ude | 16:23 | Charlottenlund | 7.4.24 | ||
10 km | |||||
Ude | 36:46 | Odense | 24.9.23 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.70 | Sønderborg | 28.8.23 | ||
Inde | 3.92 | Randers | 19.2.22 | ||
300 m | |||||
Ude | 43.45 | Aabenraa | 2.10.22 | ||
Kuglestød 4.0 kg | |||||
Ude | 5.32 | Aabenraa | 21.6.21 | ||
Kuglestød 5.0 kg | |||||
Ude | 6.25 | Sønderborg | 28.8.23 |
100 m: | 8 |
300 m: | 3 |
400 m: | 2 |
800 m: | 16 |
1500 m: | 11 |
3000 m: | 9 |
5000 m: | 1 |
5 km: | 1 |
10 km: | 1 |
Længdespring: | 7 |
Kuglestød 4.0 kg: | 3 |
Kuglestød 5.0 kg: | 1 |
Cross: | 1 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 2:25.48 |
DMU | 2022 | 8 | 15 | 2:16.57 |
DMU | 2023 | 2 | 17 B | 2:10.23 |
1500 m | ||||
DMU | 2021 | 10 | 15 | 4:50.78 |
DMU | 2022 | 10 | 15 | 4:40.97 |
DMU | 2023 | 10 | 17 | 4:34.04 |
3000 m | ||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 10:28.38 |
DMU | 2022 | 4 | 15 | 10:02.80 |
5000 m | ||||
DMU | 2023 | 7 | 17 | 17:06.42 |
km cross | ||||
DMU | 2023 | 22 | 17 | 22:09 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2022 | 8 | 15 | 2:31.85 |
iDMU | 2023 | 9 | 17 | 2:26.49 |
1500 m | ||||
iDMU | 2022 | 7 | 15 | 4:52.86 |
iDMU | 2024 | 6 | 17 | 4:17.61 |
3000 m | ||||
iDMU | 2022 | 6 | 15 | 10:41.68 |
iDMU | 2023 | 4 | 17 B | 10:04.98 |