Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Skive: 7.2.2015 Inde
Vælg mænd discipliner
60 m
400 m
800 m
3000 m
Højdespring
Trespring
Vægtkast 11.34 kg
Hammerkast 5.0 kg
Hammerkast 6.0 kg
Vælg kvinder discipliner
60 m
400 m
800 m
3000 m
Højdespring
Trespring
Hammerkast 3.0 kg
M 60 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen ('95)
95
Skive AM
6.83
Alex Futtrup Christiansen
Alex Futtrup Christiansen ('97)
97
Kolding KFUM
7.16
=PB
Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen ('98)
98
Aarhus 1900
7.16
Anders Lolle
Anders Lolle ('96)
96
Aabenraa IG
7.25
PB
Simon M. Jensen
Simon M. Jensen ('90)
90
Esbjerg AM
7.33
=PB
Lasse Bolther Klockmann
Lasse Bolther Klockmann ('92)
92
Esbjerg AM
7.36
SB
Dennis Skødt
Dennis Skødt ('94)
94
Skive AM
7.39
SB
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
7.43
Casper Henningsen
Casper Henningsen ('96)
96
Aarhus 1900
7.44
Lukas Matz Jensen
Lukas Matz Jensen ('92)
92
Skive AM
7.51
PB
Frederik Neergaard Sørensen
Frederik Neergaard Sørensen ('96)
96
Skive AM
7.54
Jacob Møberg Klysner
Jacob Møberg Klysner ('98)
98
Aarhus 1900
7.54
Kasper Filsø
Kasper Filsø ('90)
90
Vejle IF
7.54
Magnus Iversen
Magnus Iversen ('94)
94
Randers Freja
7.59
PB
Mathias Kjær
Mathias Kjær ('92)
92
AK Holstebro
7.65
SB
Malthe Von Tangen Sivertsen
Malthe Von Tangen Sivertsen ('95)
95
AK Holstebro
7.77
PB
Nicolai Friis
Nicolai Friis ('98)
98
Randers Freja
7.82
Marc Futtrup Christiansen
Marc Futtrup Christiansen ('98)
98
Kolding KFUM
7.88
Robin Castro Christiansen
Robin Castro Christiansen ('96)
96
Skive AM
7.89
PB
Johannes Glue
Johannes Glue
00
Randers Freja
7.93
PB
Sander Kragelund Christensen
Sander Kragelund Christensen ('99)
99
Aarhus 1900
8.05
Søren A. Nørgaard
Søren A. Nørgaard ('99)
99
Kolding KFUM
8.09
PB
Casper Bakkestrøm Andersen
Casper Bakkestrøm Andersen ('99)
99
AK Holstebro
8.14
PB
Jonas Mikkelsen
Jonas Mikkelsen ('01)
01
Skive AM
8.25
PB
Frederik Thygesen
Frederik Thygesen
00
Randers Freja
8.27
PB
Mads Lunø
Mads Lunø ('99)
99
Kolding KFUM
8.27
PB
Jonas Winther
Jonas Winther ('96)
96
Aarhus 1900
8.41
PB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
8.46
PB
Klaus Andersen
Klaus Andersen ('59)
59
Skive AM
8.50
SB
Benny Machon
Benny Machon ('67)
67
AK Holstebro
8.56
Kristian Skov Hansen
Kristian Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
8.85
PB
M 400 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Martin Johansen
Martin Johansen ('95)
95
Aarhus 1900
50.99
PB
Lasse Møller Alm
Lasse Møller Alm ('91)
91
Aarhus 1900
51.14
SB
Esben Poulsen
Esben Poulsen ('98)
98
Aarhus 1900
53.35
PB
Patrik Schneidgen
Patrik Schneidgen ('94)
94
Randers Freja / SVK
53.46
PB
Lasse Bangsgaard
Lasse Bangsgaard ('98)
98
HGF AM
54.76
Tobias Stærmose
Tobias Stærmose ('91)
91
Aarhus 1900
55.21
SB
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
57.40
PB
Søren A. Nørgaard
Søren A. Nørgaard ('99)
99
Kolding KFUM
59.69
PB
Erling Jørgensen
Erling Jørgensen ('58)
58
Skive AM
1:04.35
SB
Nikolaj Richter
Nikolaj Richter ('02)
02
Aalborg AM
1:06.50
PB
M 800 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Magnus Nyman Hall
Magnus Nyman Hall ('99)
99
Aarhus 1900
2:03.54
PB
Morten Fagerlund
Morten Fagerlund ('86)
86
Herning LK
2:05.24
SB
Sander Kragelund Christensen
Sander Kragelund Christensen ('99)
99
Aarhus 1900
2:07.59
PB
Casper Giversen
Casper Giversen ('97)
97
Aarhus 1900
2:08.38
PB
Noel Mono
Noel Mono ('98)
98
Aalborg AM
2:09.17
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
2:11.28
PB
Simen Sletten
Simen Sletten ('88)
88
Esbjerg AM / NOR
2:12.18
PB
Simon Reimers
Simon Reimers ('99)
99
Aalborg AM
2:14.78
PB
Jacob Qvist Jensen
Jacob Qvist Jensen ('95)
95
Aarhus Fremad
2:15.21
PB
Malthe Mortensen
Malthe Mortensen
00
Vejle IF
2:16.68
PB
Vitus Bergenser
Vitus Bergenser ('03)
03
Aalborg AM
2:26.24
Erling Jørgensen
Erling Jørgensen ('58)
58
Skive AM
2:29.99
SB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
3:02.38
PB
M 3000 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson ('76)
76
KIF
8:51.53
PB
Magnus Højen
Magnus Højen ('93)
93
Viborg AM
8:51.59
PB
Anders Bukhave
Anders Bukhave ('88)
88
Herning LK
9:03.92
PB
Oliver Bjørslev
Oliver Bjørslev
00
Aalborg AM
9:16.82
PB
Sebastian Rahbech Stensvig
Sebastian Rahbech Stensvig ('99)
99
Skive AM
9:17.55
Casper Giversen
Casper Giversen ('97)
97
Aarhus 1900
9:28.49
PB
Kristian H Svendsen
Kristian H Svendsen ('98)
98
Skive AM
9:33.92
PB
Jan Hybner-Pedersen
Jan Hybner-Pedersen ('63)
63
Skive AM
9:34.71
DR50
SB
Heine Kreiler
Heine Kreiler ('94)
94
Skive AM
9:40.35
SB
Jeppe Risvig
Jeppe Risvig ('01)
01
Skive AM
10:08.32
Jakob Nissen Nielsen
Jakob Nissen Nielsen ('03)
03
Aarhus 1900
10:13.69
PB
Ole Svenningsen
Ole Svenningsen ('74)
74
Skive AM
10:23.46
PB
Thomas Søgård
Thomas Søgård
00
Randers Freja
10:58.91
PB
M Højdespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
Frederik Neergaard Sørensen
Frederik Neergaard Sørensen ('96)
96
Skive AM
1.95
PB
Sebastian Dysterdich
Sebastian Dysterdich ('95)
95
Skive AM
1.87
SB
Magnus Iversen
Magnus Iversen ('94)
94
Randers Freja
1.82
PB
Johannes Glue
Johannes Glue
00
Randers Freja
1.77
Mathias Skov Hansen
Mathias Skov Hansen ('98)
98
Viborg AM
1.62
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
1.52
Jacob Møberg Klysner
Jacob Møberg Klysner ('98)
98
Aarhus 1900
1.52
PB
Frederik Thygesen
Frederik Thygesen
00
Randers Freja
1.47
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
1.42
Kristian Skov Hansen
Kristian Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
1.32
PB
Henry Andersen
Henry Andersen ('34)
34
Skive AM
1.22
SB
M Trespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
Magnus Iversen
Magnus Iversen ('94)
94
Randers Freja
11.92
PB
Mads Lunø
Mads Lunø ('99)
99
Kolding KFUM
10.98
Klaus Andersen
Klaus Andersen ('59)
59
Skive AM
10.20
DR55
PB
M Vægtkast 11.34 kg
Finale A
Finale
Tom O. Jensen
Tom O. Jensen ('60)
60
Esbjerg AM
18.05
SB
Karl Danielsen
Karl Danielsen ('98)
98
Stoholm Atletik
9.48
DR
PB
M Hammerkast 5.0 kg
Finale A
Finale
Hans Barrett
Hans Barrett ('99)
99
Esbjerg AM
53.00
PB
Karl Danielsen
Karl Danielsen ('98)
98
Stoholm Atletik
33.39
PB
M Hammerkast 6.0 kg
Finale A
Finale
Tom O. Jensen
Tom O. Jensen ('60)
60
Esbjerg AM
51.82
SB
K 60 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer ('93)
93
Aabenraa IG
7.74
=SB
Stella Jørgensen
Stella Jørgensen ('96)
96
Aarhus 1900
7.99
SB
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
8.04
PB
Emilie Pedersen
Emilie Pedersen ('98)
98
SAK77
8.11
Laura Møller
Laura Møller ('94)
94
Odense Atletik
8.22
Anne Porshold
Anne Porshold ('95)
95
Aarhus 1900
8.23
PB
Julie Maack Bøye
Julie Maack Bøye
00
Aarhus 1900
8.37
Jasmin Badre Esfahani
Jasmin Badre Esfahani ('97)
97
Aarhus 1900
8.37
PB
Therese Helk Olesen
Therese Helk Olesen ('99)
99
Skive AM
8.46
Liv Vanggaard Kaupang
Liv Vanggaard Kaupang ('95)
95
Aalborg AM
8.50
=PB
Amalie Brammer Kristiansen
Amalie Brammer Kristiansen ('99)
99
Skive AM
8.51
Josephine Bundgaard
Josephine Bundgaard
00
SAK77
8.58
PB
Sarah Kristensen
Sarah Kristensen
00
Skive AM
8.59
Anne Søeborg
Anne Søeborg ('97)
97
Aarhus 1900
8.63
SB
Marie Meldgaard Jakobsen
Marie Meldgaard Jakobsen ('96)
96
Skive AM
8.67
Nanna E Andersen
Nanna E Andersen ('01)
01
Viborg AM
8.72
Iris Trollehave
Iris Trollehave ('01)
01
Aarhus 1900
8.74
PB
Ursula Weiglin
Ursula Weiglin ('01)
01
AGF Atletik
8.85
Amalie Holmelund Jørgensen
Amalie Holmelund Jørgensen ('01)
01
Kolding KFUM
8.90
Sandra Reimer Bagge Jensen
Sandra Reimer Bagge Jensen ('01)
01
Aalborg AM
8.93
Lærke Krejberg
Lærke Krejberg
00
SAK77
8.95
Julie Bols
Julie Bols ('01)
01
Aalborg AM
9.00
Matilde Dausel
Matilde Dausel ('01)
01
Aalborg AM
9.01
Bjørk Bregendahl
Bjørk Bregendahl
00
Skive AM
9.02
PB
Sofie Märcher
Sofie Märcher
00
Viborg AM
9.07
PB
Katrine Vad
Katrine Vad ('01)
01
SAK77
9.20
Katrine Hald
Katrine Hald
00
SAK77
9.22
PB
Freja Krog
Freja Krog ('01)
01
Aalborg AM
9.31
Katrine Hoelgaard
Katrine Hoelgaard ('01)
01
Aalborg AM
9.50
K 400 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Laura Møller
Laura Møller ('94)
94
Odense Atletik
58.07
PB
Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen
00
Aalborg AM
58.40
=PB
Freja Wærness
Freja Wærness
00
Aalborg AM
59.32
Liv Vanggaard Kaupang
Liv Vanggaard Kaupang ('95)
95
Aalborg AM
1:01.31
PB
Julie Kalstrup Schulz
Julie Kalstrup Schulz
00
Aalborg AM
1:06.16
Anna Mosby Nielsen
Anna Mosby Nielsen ('01)
01
Aarhus 1900
1:07.84
PB
Emma Christensen
Emma Christensen
00
HGF AM
1:07.92
PB
Iris Trollehave
Iris Trollehave ('01)
01
Aarhus 1900
1:08.23
PB
K 800 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Michela Damm
Michela Damm ('98)
98
Kolding KFUM
2:25.98
PB
Louise Høj Jensen
Louise Høj Jensen ('97)
97
AGF Atletik
2:28.83
SB
Ida Jørgensen
Ida Jørgensen ('01)
01
Aalborg AM
2:29.55
PB
Anna Mosby Nielsen
Anna Mosby Nielsen ('01)
01
Aarhus 1900
2:29.84
PB
Mille B. Olesen
Mille B. Olesen ('02)
02
Aalborg AM
2:30.32
PB
Marie Møller Schmidt
Marie Møller Schmidt ('01)
01
Viborg AM
2:35.57
PB
Carla Mathilde Flørnæss
Carla Mathilde Flørnæss
00
AGF Atletik
2:35.63
PB
Emma Christensen
Emma Christensen
00
HGF AM
2:36.75
PB
Mathilde Brüchle Kodal
Mathilde Brüchle Kodal ('01)
01
Aarhus 1900
2:40.04
PB
Julie Maack Bøye
Julie Maack Bøye
00
Aarhus 1900
2:40.63
PB
Ursula Weiglin
Ursula Weiglin ('01)
01
AGF Atletik
2:52.93
PB
K 3000 m
Inde
Finale A
Finale
Inde
Marie Louise Munksgaard
Marie Louise Munksgaard ('01)
01
Kolding KFUM
11:24.23
PB
Liv L Nielsen
Liv L Nielsen ('01)
01
Aalborg AM
12:16.18
PB
Anna Thomsen
Anna Thomsen
00
Aalborg AM
12:21.13
PB
Marianne Gram
Marianne Gram ('50)
50
Skive AM
12:25.08
DR65
PB
Andrea Holm Nielsen
Andrea Holm Nielsen
00
Aalborg AM
12:26.47
PB
Laura Havgaard
Laura Havgaard ('01)
01
Aarhus 1900
13:05.90
PB
K Højdespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
Isabell Paprotny
Isabell Paprotny ('97)
97
Esbjerg AM / GER
1.57
SB
Kirsten Eskildsen-Møller
Kirsten Eskildsen-Møller ('62)
62
Aabenraa IG
1.42
SB
Jasmin Badre Esfahani
Jasmin Badre Esfahani ('97)
97
Aarhus 1900
1.37
PB
Nanna E Andersen
Nanna E Andersen ('01)
01
Viborg AM
1.32
Katrine Hoelgaard
Katrine Hoelgaard ('01)
01
Aalborg AM
1.32
Lærke Krejberg
Lærke Krejberg
00
SAK77
1.32
PB
Sofie Märcher
Sofie Märcher
00
Viborg AM
1.27
PB
K Trespring
Inde
Finale A
Finale
Inde
1
Janne Nielsen
Janne Nielsen ('93)
93
Aarhus 1900
12.53
Anne Porshold
Anne Porshold ('95)
95
Aarhus 1900
11.13
PB
Mathilde Brüchle Kodal
Mathilde Brüchle Kodal ('01)
01
Aarhus 1900
8.83
PB
Sarah Kristensen
Sarah Kristensen
00
Skive AM
8.37
Tine Hoffmann Nielsen
Tine Hoffmann Nielsen
00
Aarhus 1900
7.89
SB
K Hammerkast 3.0 kg
Finale A
Finale
Nicoline Reiche
Nicoline Reiche
00
Aalborg AM
24.68
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open