M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 19.29 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Artur Hoppe Artur Hoppe ('88) | 88 | GER | 18.49 | |||||||||||
3 | Leonid Ekimov Leonid Ekimov ('89) | 89 | GER | 17.52 | SB | ||||||||||
4 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 17.01 | SB | ||||||||||
5 | Mario Labisch Mario Labisch ('90) | 90 | GER | 16.78 | |||||||||||
6 | Matías López Matías López ('90) | 90 | CHI | 16.60 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 67.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 66.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 64.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 64.43 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Markus Münch Markus Münch ('86) | 86 | GER | 63.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 60.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Benedikt Stienen Benedikt Stienen ('92) | 92 | GER | 59.09 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sebastian Scheffel Sebastian Scheffel ('93) | 93 | GER | 58.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90) | 90 | DEN | 52.89 | SB | ||||||||||
2 | Marius Rosbach Marius Rosbach ('91) | 91 | GER | 51.11 | |||||||||||
3 | Nils Kollmar Nils Kollmar ('93) | 93 | GER | 50.26 | SB | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 14.89 | SB | ||||||||||
2 | Mona Althenn Mona Althenn ('93) | 93 | GER | 13.68 | |||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 66.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 65.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 64.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dani Samuels Dani Samuels ('88) | 88 | AUS | 63.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tan Jian Tan Jian ('88) | 88 | CHN | 61.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lu Xiaoxin Lu Xiaoxin ('89) | 89 | CHN | 60.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 60.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Weng Chunxia Weng Chunxia ('92) | 92 | CHN | 58.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Marike Steinacker Marike Steinacker ('92) | 92 | GER | 59.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sabine Rumpf Sabine Rumpf ('83) | 83 | GER | 58.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sonka Kielmann Sonka Kielmann ('92) | 92 | GER | 49.27 | SB | ||||||||||
4 | Hannah Lee Shih Yan Hannah Lee Shih Yan ('92) | 92 | SGP | 45.53 | |||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sebastian Scheffel Sebastian Scheffel ('93) | 93 | GER | 57.64 | |||||||||||
2 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 54.36 | PB | ||||||||||
3 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 53.00 | SB | ||||||||||
4 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 52.16 | SB | ||||||||||
5 | Torben Brandt Torben Brandt ('95) | 95 | GER | 50.64 | |||||||||||
6 | Markus Schwerdtfeger Markus Schwerdtfeger ('94) | 94 | GER | 49.93 | SB | ||||||||||
7 | Rodrigo Cárdenas Rodrigo Cárdenas ('94) | 94 | CHI | 48.99 | |||||||||||
8 | Philipp Spindler Philipp Spindler ('94) | 94 | GER | 48.00 | SB | ||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 59.23 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julie Hartwig Julie Hartwig ('94) | 94 | GER | 54.31 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jennifer Prestel Jennifer Prestel ('96) | 96 | GER | 52.52 | PB | ||||||||||
4 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 47.48 | |||||||||||
5 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 43.32 | PB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Valentin Döbler Valentin Döbler ('96) | 96 | GER | 18.65 | SB | ||||||||||
2 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 17.90 | PB | ||||||||||
3 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 17.37 | PB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 65.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 61.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 57.79 | |||||||||||
4 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 57.29 | SB | ||||||||||
5 | Lukas Koller Lukas Koller ('96) | 96 | GER | 55.78 | |||||||||||
6 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 50.51 | PB | ||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 16.05 | |||||||||||
2 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 15.26 | PB | ||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 56.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 51.15 | |||||||||||
3 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 47.83 | PB | ||||||||||
4 | Rebecca Zimmer Rebecca Zimmer ('97) | 97 | GER | 47.82 | PB | ||||||||||
5 | Marie AagaardMarie Aagaard ('96) | 96 | DEN | 45.13 | |||||||||||
6 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 44.76 | |||||||||||
7 | Amelie Döbler Amelie Döbler ('99) | 99 | GER | 43.77 | |||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Henrik Janssen Henrik Janssen ('98) | 98 | GER | 58.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 18.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yemisi Ogunleye Yemisi Ogunleye ('98) | 98 | GER | 16.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Meinikmann Hanna Meinikmann ('99) | 99 | GER | 15.86 | PB | ||||||||||
4 | Amelie Döbler Amelie Döbler ('99) | 99 | GER | 15.40 | SB | ||||||||||
5 | Emelie Groß Emelie Groß ('99) | 99 | GER | 15.26 | PB | ||||||||||
6 | Leonie Hunker Leonie Hunker ('98) | 98 | GER | 14.84 | |||||||||||
7 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 14.71 | PB | ||||||||||
8 | Selina Dantzler Selina Dantzler | 00 | GER | 14.56 | PB | ||||||||||
9 | Anne Wagenknecht Anne Wagenknecht ('99) | 99 | GER | 14.03 | SB | ||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder ('98) | 98 | GER | 49.33 | PB | ||||||||||
2 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 47.48 | PB | ||||||||||
3 | Amelie Döbler Amelie Döbler ('99) | 99 | GER | 46.72 | PB | ||||||||||
4 | Emelie Groß Emelie Groß ('99) | 99 | GER | 45.14 | PB | ||||||||||
5 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 44.83 | PB | ||||||||||
6 | Charleen Zoschke Charleen Zoschke ('99) | 99 | GER | 42.71 | PB | ||||||||||
7 | Jennifer Seher Jennifer Seher | 00 | GER | 41.95 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ellen Goroncy Ellen Goroncy ('98) | 98 | GER | 42.12 | PB |