M Kuglestød 7.26 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 19.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 19.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 19.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Krzysztof Brzozowski Krzysztof Brzozowski ('93) | 93 | POL | 19.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Bodo Göder Bodo Göder ('93) | 93 | GER | 19.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 18.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Hendrik Müller Hendrik Müller ('90) | 90 | GER | 18.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Christian Jagusch Christian Jagusch ('92) | 92 | GER | 18.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 18.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 16.5. | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Tian Zhizhong Tian Zhizhong ('92) | 92 | CHN | 19.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dennis Lewke Dennis Lewke ('93) | 93 | GER | 18.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 18.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Christian Zimmermann Christian Zimmermann ('94) | 94 | GER | 18.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Leonid Ekimov Leonid Ekimov ('89) | 89 | GER | 17.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Matías López Matías López ('90) | 90 | CHI | 16.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Markus Reichle Markus Reichle ('93) | 93 | GER | 16.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 15.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 67.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 65.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 64.76 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 64.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 64.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 62.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Markus Münch Markus Münch ('86) | 86 | GER | 62.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Märt Israel Märt Israel ('83) | 83 | EST | 61.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jorge Fernández Jorge Fernández ('87) | 87 | CUB | 61.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Przemysław Czajkowski Przemysław Czajkowski ('88) | 88 | POL | 60.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 16.5. | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Lukas Weißhaidinger Lukas Weißhaidinger ('92) | 92 | AUT | 60.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 58.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benedikt Stienen Benedikt Stienen ('92) | 92 | GER | 57.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 57.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Philippe Grewe Philippe Grewe ('92) | 92 | GER | 52.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90) | 90 | DEN | 52.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 52.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kai Schmidt Kai Schmidt ('93) | 93 | GER | 50.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Torben Brandt Torben Brandt ('95) | 95 | GER | 49.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Nils Kollmar Nils Kollmar ('93) | 93 | GER | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Marius Rosbach Marius Rosbach ('91) | 91 | GER | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 82.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 76.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 74.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pavel Bareisha Pavel Bareisha ('91) | 91 | BLR | 74.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dilshod Nazarov Dilshod Nazarov ('82) | 82 | TJK | 72.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 71.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sven Möhsner Sven Möhsner ('86) | 86 | GER | 71.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ákos Hudi Ákos Hudi ('91) | 91 | HUN | 70.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Roberto Sawyers Roberto Sawyers ('86) | 86 | CRC | 69.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Garland Porter Garland Porter ('82) | 82 | USA | 68.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Paul Hützen Paul Hützen ('91) | 91 | GER | 68.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Johannes Bichler Johannes Bichler ('90) | 90 | GER | 66.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Markus Esser Markus Esser ('80) | 80 | GER | 64.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Roberto Sáez Roberto Sáez ('83) | 83 | CHI | 61.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Pavel Kryvitski Pavel Kryvitski ('84) | 84 | BLR | 74.98 DQ IAAF Rule 32.2.a 74.98 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Pavel Kryvitski Pavel Kryvitski ('84) | 84 | BLR | 74.98 DQ IAAF Rule 32.2.a 74.98 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 82.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lars Hamann Lars Hamann ('89) | 89 | GER | 80.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 79.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 76.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 76.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Norbert Bonvecchio Norbert Bonvecchio ('85) | 85 | ITA | 74.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marcin Plener Marcin Plener ('90) | 90 | POL | 72.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Juan José Méndez Juan José Méndez ('88) | 88 | MEX | 69.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sami Peltomäki Sami Peltomäki ('91) | 91 | FIN | 67.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jiannis Smalios Jiannis Smalios ('87) | 87 | SWE | 66.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Alexander Teuteberg Alexander Teuteberg ('92) | 92 | GER | 63.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 17.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Josephine Terlecki Josephine Terlecki ('86) | 86 | GER | 17.43 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denise Hinrichs Denise Hinrichs ('87) | 87 | GER | 16.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Eden Francis Eden Francis ('88) | 88 | GBR | 16.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 16.68 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 16.46 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Agnieszka Maluśkiewicz Agnieszka Maluśkiewicz ('89) | 89 | POL | 16.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Julaika Nicoletti Julaika Nicoletti ('88) | 88 | ITA | 16.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Diana Steinhoff Diana Steinhoff ('95) | 95 | GER | 15.38 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 14.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mona Althenn Mona Althenn ('93) | 93 | GER | 14.38 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Luise Weber Luise Weber ('92) | 92 | GER | 13.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 63.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 62.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 62.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lu Xiaoxin Lu Xiaoxin ('89) | 89 | CHN | 61.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Su Xinyue Su Xinyue ('91) | 91 | CHN | 60.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 58.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Weng Chunxia Weng Chunxia ('92) | 92 | CHN | 58.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 58.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sanna Kämäräinen Sanna Kämäräinen ('86) | 86 | FIN | 57.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 57.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tan Jian Tan Jian ('88) | 88 | CHN | 57.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 16.5. | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 57.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 57.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marike Steinacker Marike Steinacker ('92) | 92 | GER | 55.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 52.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sonka Kielmann Sonka Kielmann ('92) | 92 | GER | 52.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hannah Lee Shih Yan Hannah Lee Shih Yan ('92) | 92 | SGP | 45.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Maike Schmidt Maike Schmidt ('92) | 92 | GER | 43.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Liu Tingting Liu Tingting ('90) | 90 | CHN | 71.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 70.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 69.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kathrin Klaas Kathrin Klaas ('84) | 84 | GER | 69.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Éva Orbán Éva Orbán ('84) | 84 | HUN | 68.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 68.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jenny Dahlgren Jenny Dahlgren ('84) | 84 | ARG | 67.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Iryna Novozhylova Iryna Novozhylova ('86) | 86 | UKR | 67.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Silvia Salis Silvia Salis ('85) | 85 | ITA | 62.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 16.5. | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 70.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Carolin Paesler Carolin Paesler ('90) | 90 | GER | 70.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 65.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daniela Manz Daniela Manz ('86) | 86 | GER | 65.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Cintia Gergelics Cintia Gergelics ('91) | 91 | HUN | 64.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | DEN | 61.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gabi Wolfarth Gabi Wolfarth ('89) | 89 | GER | 60.58 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Katharina Mähring Katharina Mähring ('95) | 95 | GER | 58.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 57.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Linda Stahl Linda Stahl ('85) | 85 | GER | 62.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 60.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 60.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Līna Mūze Līna Mūze ('92) | 92 | LAT | 59.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 56.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sarah Mayer Sarah Mayer ('91) | 91 | GER | 54.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91) | 91 | DEN | 51.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Malin Haglund Malin Haglund ('88) | 88 | SWE | 50.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Janice Waldvogel Janice Waldvogel ('93) | 93 | GER | 47.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Barbara Madejczyk Barbara Madejczyk ('76) | 76 | POL | 46.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Janina Edenhofner Janina Edenhofner ('93) | 93 | GER | 43.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Magdalena Scheffel Magdalena Scheffel ('93) | 93 | GER | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Dennis Lewke Dennis Lewke ('93) | 93 | GER | 19.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 18.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bodo Göder Bodo Göder ('93) | 93 | GER | 18.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 18.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andrzej Regin Andrzej Regin ('94) | 94 | POL | 18.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Krzysztof Brzozowski Krzysztof Brzozowski ('93) | 93 | POL | 18.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christian Zimmermann Christian Zimmermann ('94) | 94 | GER | 18.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sebastian Łukszo Sebastian Łukszo ('94) | 94 | POL | 17.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Andrzej Naszko Andrzej Naszko ('94) | 94 | POL | 17.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mantas LaurinavičiusMantas Laurinavičius ('93) | 93 | LTU | 16.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Merten Howe Merten Howe ('97) | 97 | GER | 16.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Markus Reichle Markus Reichle ('93) | 93 | GER | 16.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 16.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Wojciech Praczyk Wojciech Praczyk ('93) | 93 | POL | 59.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sebastian Scheffel Sebastian Scheffel ('93) | 93 | GER | 58.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Damian Kamiński Damian Kamiński ('93) | 93 | POL | 56.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 56.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 55.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 55.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 53.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kai Schmidt Kai Schmidt ('93) | 93 | GER | 52.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 52.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 48.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 17.5. | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 55.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 55.19 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Viktor Gardenkrans Viktor Gardenkrans ('95) | 95 | SWE | 52.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mantas LaurinavičiusMantas Laurinavičius ('93) | 93 | LTU | 51.48 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gyula Szabó Gyula Szabó ('95) | 95 | HUN | 50.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nils Kollmar Nils Kollmar ('93) | 93 | GER | 50.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 49.92 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Markus Schwerdtfeger Markus Schwerdtfeger ('94) | 94 | GER | 49.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Bence Pásztor Bence Pásztor ('95) | 95 | HUN | 73.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yury Vasilchanka Yury Vasilchanka ('94) | 94 | BLR | 71.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 70.52 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 69.31 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Simon Lang Simon Lang ('94) | 94 | GER | 68.66 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 68.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 66.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Siarhei Salianik Siarhei Salianik ('93) | 93 | BLR | 63.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Bálint Horváth Bálint Horváth ('95) | 95 | HUN | 62.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kjetil Røste Ringen Kjetil Røste Ringen ('93) | 93 | NOR | 62.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Sebastian Staudacher Sebastian Staudacher ('94) | 94 | GER | 61.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jack Dalton Jack Dalton ('94) | 94 | AUS | 60.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Corsin Wörner Corsin Wörner ('94) | 94 | GER | 58.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Tim Söderqvist Tim Söderqvist ('95) | 95 | SWE | 58.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Kacper Oleszczuk Kacper Oleszczuk ('94) | 94 | POL | 75.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sascha Graf Sascha Graf ('95) | 95 | GER | 73.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Quincy Andersson Quincy Andersson ('95) | 95 | SWE | 73.06 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jonas Bonewit Jonas Bonewit ('95) | 95 | GER | 72.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sindri Hrafn Gudmundsson Sindri Hrafn Gudmundsson ('95) | 95 | ISL | 72.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patrick Walecki Patrick Walecki ('93) | 93 | GER | 71.29 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Håkon Løvenskiold Kveseth Håkon Løvenskiold Kveseth ('93) | 93 | NOR | 69.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Freddie Curtis Freddie Curtis ('95) | 95 | GBR | 65.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 17.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 16.87 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Angelika Kalinowska Angelika Kalinowska ('93) | 93 | POL | 16.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 15.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 15.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 15.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Diana Steinhoff Diana Steinhoff ('95) | 95 | GER | 15.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Anika Nehls Anika Nehls ('97) | 97 | GER | 14.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 14.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 58.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 57.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julie Hartwig Julie Hartwig ('94) | 94 | GER | 52.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Heidi Schmidt Heidi Schmidt ('93) | 93 | SWE | 50.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 49.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 49.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Katarzyna Moś Katarzyna Moś ('94) | 94 | POL | 49.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mona Ekroll Jaidi Mona Ekroll Jaidi ('95) | 95 | NOR | 46.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Johanna Beyerle Johanna Beyerle ('97) | 97 | GER | 45.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Marie AagaardMarie Aagaard ('96) | 96 | DEN | 45.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Moa Eskilsson Moa Eskilsson ('93) | 93 | SWE | 44.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ira Stops Ira Stops ('95) | 95 | GER | 42.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Hammerkast 4.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 69.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | GER | 67.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Eleni Larsson Eleni Larsson ('93) | 93 | SWE | 67.82 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fruzsina Fertig Fruzsina Fertig ('93) | 93 | HUN | 67.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 65.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Susen Küster Susen Küster ('94) | 94 | GER | 62.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Vanessa Pfeifer Vanessa Pfeifer ('94) | 94 | GER | 59.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Cathinca van Amerom Cathinca van Amerom ('96) | 96 | GER | 59.34 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Beatrix Banga Beatrix Banga ('95) | 95 | HUN | 58.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | DEN | 58.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 54.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Katharina Mähring Katharina Mähring ('95) | 95 | GER | 54.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 57.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christine Winkler Christine Winkler ('95) | 95 | GER | 53.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 52.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Janice Waldvogel Janice Waldvogel ('93) | 93 | GER | 51.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Charlotte Müller Charlotte Müller ('93) | 93 | GER | 48.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Christin Schneeberger Christin Schneeberger ('97) | 97 | GER | 45.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kamila Zdybał Kamila Zdybał ('94) | 94 | POL | 44.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 20.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 19.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Merten Howe Merten Howe ('97) | 97 | GER | 18.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Malte Dörner Malte Dörner ('96) | 96 | GER | 18.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Valentin Döbler Valentin Döbler ('96) | 96 | GER | 18.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 18.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Eric Bundschuh Eric Bundschuh ('97) | 97 | GER | 17.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lukas Koller Lukas Koller ('96) | 96 | GER | 17.31 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Lukas Blass Lukas Blass ('96) | 96 | SUI | 17.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 66.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 63.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 59.48 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 59.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 57.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 53.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 52.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 51.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lukas Koller Lukas Koller ('96) | 96 | GER | 49.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Johann Friedrich Glawe Johann Friedrich Glawe ('97) | 97 | GER | 49.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Roman Heil Roman Heil ('97) | 97 | GER | 49.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Alexander Schüller Alexander Schüller ('97) | 97 | GER | 49.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 79.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 76.85 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 75.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexej Mikhailov Alexej Mikhailov ('96) | 96 | GER | 73.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jaroslav Lauterkranc Jaroslav Lauterkranc ('96) | 96 | CZE | 67.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 65.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dominik Klaffenbach Dominik Klaffenbach ('96) | 96 | GER | 59.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jon Nerdal Jon Nerdal ('96) | 96 | NOR | 59.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Dominic Strauß Dominic Strauß ('96) | 96 | GER | 66.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marian Spannowsky Marian Spannowsky ('96) | 96 | GER | 66.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tom Meier Tom Meier ('97) | 97 | GER | 65.56 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franz Marschelke Franz Marschelke ('97) | 97 | GER | 62.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 15.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 15.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anika Nehls Anika Nehls ('97) | 97 | GER | 15.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 15.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 14.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hanna Meinikmann Hanna Meinikmann ('99) | 99 | GER | 13.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Laura Renner Laura Renner ('96) | 96 | GER | 13.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Julia Svärd Axelsson Julia Svärd Axelsson ('96) | 96 | SWE | 13.23 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 58.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jennifer Prestel Jennifer Prestel ('96) | 96 | GER | 52.92 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 50.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Djeneba Touré Djeneba Touré ('96) | 96 | AUT | 47.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Babette Vandeput Babette Vandeput ('98) | 98 | BEL | 45.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Rebecca Zimmer Rebecca Zimmer ('97) | 97 | GER | 45.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 45.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alicia Schilling Alicia Schilling ('97) | 97 | GER | 44.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Marie AagaardMarie Aagaard ('96) | 96 | DEN | 44.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 69.44 | NU23R NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 63.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sophie Gimmler Sophie Gimmler ('96) | 96 | GER | 61.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emma Thor Emma Thor ('97) | 97 | SWE | 60.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Cathinca van Amerom Cathinca van Amerom ('96) | 96 | GER | 58.34 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Helene Sofie Ingvaldsen Helene Sofie Ingvaldsen ('96) | 96 | NOR | 58.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Linn Forssell Linn Forssell ('97) | 97 | SWE | 56.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 56.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sina Mai Holthuijsen Sina Mai Holthuijsen ('96) | 96 | NED | 52.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sophie Gounoué Sophie Gounoué ('96) | 96 | GER | 51.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Alicia Hoffmann Alicia Hoffmann ('96) | 96 | GER | 51.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Fabienne Schönig Fabienne Schönig ('97) | 97 | GER | 52.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Klaudia Maruszewska Klaudia Maruszewska ('97) | 97 | POL | 50.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Géraldine Ruckstuhl Géraldine Ruckstuhl ('98) | 98 | SUI | 49.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lena Lilie Lena Lilie ('97) | 97 | GER | 47.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Annika Fuchs Annika Fuchs ('97) | 97 | GER | 47.18 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Victoria Hudson Victoria Hudson ('96) | 96 | AUT | 45.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Magdalena Dielacher Magdalena Dielacher ('96) | 96 | AUT | 45.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Maxi Lehmann Maxi Lehmann ('96) | 96 | GER | 44.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Szymon Mazur Szymon Mazur ('98) | 98 | POL | 20.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 20.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 19.81 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 18.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Henrik Janssen Henrik Janssen ('98) | 98 | GER | 17.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martin Knauer Martin Knauer ('98) | 98 | GER | 17.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 61.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Szymon Mazur Szymon Mazur ('98) | 98 | POL | 57.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Henrik Janssen Henrik Janssen ('98) | 98 | GER | 54.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 51.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Martin Drechsler Martin Drechsler ('98) | 98 | GER | 51.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tim Ader Tim Ader ('99) | 99 | GER | 50.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Hlib Piskunov Hlib Piskunov ('98) | 98 | UKR | 83.11 | NU18R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marc Okun Marc Okun ('98) | 98 | GER | 69.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fabio Heßling Fabio Heßling ('99) | 99 | GER | 66.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Patrik Lindstedt Patrik Lindstedt ('99) | 99 | SWE | 65.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mirco Braun Mirco Braun ('98) | 98 | GER | 62.77 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patrik Hájek Patrik Hájek ('98) | 98 | CZE | 62.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christoph Gleixner Christoph Gleixner ('99) | 99 | GER | 60.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ruben Antunes Ruben Antunes ('99) | 99 | POR | 59.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julian Brodkorb Julian Brodkorb ('98) | 98 | GER | 59.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Pascal Thalhäuser Pascal Thalhäuser ('99) | 99 | GER | 59.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Spydkast 700 gram 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Niklas Kaul Niklas Kaul ('98) | 98 | GER | 83.94 | NU18R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lukas Moutarde Lukas Moutarde ('98) | 98 | FRA | 74.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Norman Plischke Norman Plischke ('98) | 98 | GER | 72.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fabian Strehlau Fabian Strehlau ('99) | 99 | GER | 71.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alexander Skorpen Alexander Skorpen ('98) | 98 | NOR | 70.18 | NU18R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Torben Clemens Westphal Torben Clemens Westphal ('98) | 98 | GER | 65.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yannis Anemüller Yannis Anemüller ('98) | 98 | GER | 64.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 18.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yemisi Ogunleye Yemisi Ogunleye ('98) | 98 | GER | 17.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Dong Yu Dong Yu ('98) | 98 | CHN | 16.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lada Cermanová Lada Cermanová ('98) | 98 | CZE | 16.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Emelie Groß Emelie Groß ('99) | 99 | GER | 15.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jiao Yaping Jiao Yaping ('98) | 98 | CHN | 15.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 15.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Patrizia Römer Patrizia Römer ('98) | 98 | GER | 15.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Hanna Meinikmann Hanna Meinikmann ('99) | 99 | GER | 15.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Leonie Hunker Leonie Hunker ('98) | 98 | GER | 14.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Marleen Harmuth Marleen Harmuth ('98) | 98 | GER | 14.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Amelie Döbler Amelie Döbler ('99) | 99 | GER | 14.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Anne Wagenknecht Anne Wagenknecht ('99) | 99 | GER | 14.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Zhang Wenjun Zhang Wenjun ('98) | 98 | CHN | 47.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 46.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 46.33 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Babette Vandeput Babette Vandeput ('98) | 98 | BEL | 45.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder ('98) | 98 | GER | 42.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Amelie Döbler Amelie Döbler ('99) | 99 | GER | 41.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sara van Ohlen Sara van Ohlen ('98) | 98 | GER | 41.82 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Grete Ahlberg Grete Ahlberg ('98) | 98 | SWE | 61.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lu Tingting Lu Tingting ('98) | 98 | CHN | 60.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jessyka Schneider Jessyka Schneider ('98) | 98 | GER | 60.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lia Heise Lia Heise ('99) | 99 | GER | 57.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Katharina Zeisler Katharina Zeisler ('98) | 98 | GER | 57.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katharina Zott Katharina Zott ('99) | 99 | GER | 56.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kirsten Vogt Kirsten Vogt ('98) | 98 | GER | 56.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Carolin Ziegs Carolin Ziegs ('98) | 98 | GER | 55.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kira Benkmann Kira Benkmann ('98) | 98 | GER | 52.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Spydkast 500 gram 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Nikol Tabačková Nikol Tabačková ('98) | 98 | CZE | 56.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yu Han Yu Han ('98) | 98 | CHN | 52.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Géraldine Ruckstuhl Géraldine Ruckstuhl ('98) | 98 | SUI | 51.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stella Weinberg Stella Weinberg ('98) | 98 | NOR | 49.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Isabelle Heisig Isabelle Heisig ('99) | 99 | GER | 48.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patricia Madl Patricia Madl ('99) | 99 | AUT | 48.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lotte Reimann Lotte Reimann ('99) | 99 | GER | 47.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Claudia Ferreira Claudia Ferreira ('98) | 98 | POR | 47.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zhou Yuhua Zhou Yuhua ('98) | 98 | CHN | 46.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Kuglestød 3.0 kg 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Jule Steuer Jule Steuer | 00 | GER | 15.92 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Selina Dantzler Selina Dantzler | 00 | GER | 14.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Diskoskast 1.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Klara Podszuk Klara Podszuk | 00 | GER | 40.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Hammerkast 3.0 kg 16.5. Finale A Finale | 16.5. | ||||||||||||||
1 | Rebecca Tomann Rebecca Tomann | 00 | GER | 57.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elina Karvonen Elina Karvonen ('01) | 01 | SWE | 53.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Spydkast 500 gram 17.5. Finale A Finale | 17.5. | ||||||||||||||
1 | Julia Ulbricht Julia Ulbricht | 00 | GER | 51.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Leonie Tröger Leonie Tröger | 00 | GER | 50.91 | PB | ||||||||||
|