Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Stara Zagora BUL: 6th European Athletics Team Championships, Second League 20‐21.6.2015

 

Team Results

After 40/40 events
1DenmarkDEN224
2BulgariaBUL218
3HungaryHUN202.5
4SerbiaSRB179.5
5CroatiaCRO167
6IcelandISL156.5
7CyprusCYP151
8SloveniaSLO127.5
M 100 m    
20.6. Vind: -0.7

Finale A

Finale
20.6.Vind: -0.7
1
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.34
  
  1
2
Dávid Ónodi
Dávid Ónodi ('92)
HUN10.59
  
 PB 2
3
Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković ('94)
CRO10.70
  
 SB 3
4
Panayiotis Ioannou
Panayiotis Ioannou ('84)
CYP10.77
  
 SB 4
5Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN10.81
  
  5
6
Ari Bragi Kárason
Ari Bragi Kárason ('89)
ISL10.82
  
 SB 6
7
Miloš Savić
Miloš Savić ('87)
SRB10.87
  
 SB 7=
7
Gregor Kokalovič
Gregor Kokalovič ('86)
SLO10.87
  
  7=
M 100 m    
Finale 1
19.6. Vind: +1.1
19.6.Vind: +1.1
1
Hrístos Hatziaggelídis
Hrístos Hatziaggelídis ('91)
CYP10.59
  
 
2
Juan Ramón Borges Bosque
Juan Ramón Borges Bosque ('92)
ISL10.93
  
 PB
3
Ivan Gagro
Ivan Gagro ('95)
CRO10.96
  
 
4
Trausti Stefánsson
Trausti Stefánsson ('85)
ISL11.04
  
 PB
Finale 2
19.6. Vind: +0.2
19.6.Vind: +0.2
1
János Sipos
János Sipos ('91)
HUN10.63
  
 
2
Luka Šakota
Luka Šakota ('94)
CRO10.77
  
 
3
Yuriy Bozheryanov
Yuriy Bozheryanov ('86)
BUL10.99
  
 SB
4
Zvonimir Topić
Zvonimir Topić ('96)
CRO11.03
  
 
5
Andreas Hadjitheoris
Andreas Hadjitheoris ('95)
CYP11.07
  
 
6
Kormákur Ari Haflidason
Kormákur Ari Haflidason ('97)
ISL11.39
  
 PB
M 200 m    
21.6. Vind: +1.9

Finale A

Finale
21.6.Vind: +1.9
1
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL21.38
  
 SB 1
2
Dávid Ónodi
Dávid Ónodi ('92)
HUN21.39
  
 SB 2
3
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL21.63
  
  3
4Nicklas HydeNicklas Hyde ('86)DEN21.74
  
 SB 4
5
Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković ('94)
CRO21.79
  
  5
6
Paisios Dimitriades
Paisios Dimitriades ('97)
CYP21.93
  
  6
7
Nemanja Božić
Nemanja Božić ('92)
SRB22.15
  
  7
8
Blaž Brulc
Blaž Brulc ('92)
SLO22.20
  
  8
M 400 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN46.32
  
 SB 1
2
Krasimir Braikov
Krasimir Braikov ('85)
BUL46.90
  
 SB 2
3
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL47.52
  
 PB 3
4
Miloš Raović
Miloš Raović ('94)
SRB47.65
  
  4
5
Željko Vincek
Željko Vincek ('86)
CRO47.67
  
  5
6
Gábor Pásztor
Gábor Pásztor ('82)
HUN47.78
  
  6
7
Jernej Jeras
Jernej Jeras ('91)
SLO47.96
  
 SB 7
8
Andreas Mishiara
Andreas Mishiara ('94)
CYP49.55
  
  8
M 800 m    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:50.38
  
  1
2
Rudolf Kralj
Rudolf Kralj ('94)
CRO1:50.97
  
 SB 2
3
Christos Demetriou
Christos Demetriou ('93)
CYP1:51.07
  
  3
4
Nikola Bursać
Nikola Bursać ('95)
SRB1:51.54
  
 SB 4
5
Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson ('89)
ISL1:51.91
  
 SB 5
6
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN1:52.30
  
  6
7
Velin Kovalenko
Velin Kovalenko ('95)
BUL1:53.10
  
  7
8
Tilen Šimenko Lalič
Tilen Šimenko Lalič ('98)
SLO1:53.15
  
 PB 8
M 1500 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL3:46.31
  
  1
2Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:46.35
  
  2
3
Tamás Kazi
Tamás Kazi ('85)
HUN3:46.46
  
  3
4
Nikola Bursać
Nikola Bursać ('95)
SRB3:47.05
  
  4
5
Ivan Malic
Ivan Malic ('95)
CRO3:52.37
  
 SB 5
6
Theofanis Michaelas
Theofanis Michaelas ('91)
CYP3:52.65
  
  6
7
Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson ('89)
ISL3:55.71
  
  7
8
Gregor Verbošt
Gregor Verbošt ('94)
SLO4:16.53
  
 PB 8
M 3000 m    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1Mads TærsbølMads Tærsbøl ('92)DEN8:29.09
  
  1
2
Goran Nava
Goran Nava ('81)
SRB8:29.66
  
  2
3
Dino Bošnjak
Dino Bošnjak ('94)
CRO8:30.86
  
  3
4
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL8:31.62
  
 PB 4
5
Yolo Nikolov
Yolo Nikolov ('84)
BUL8:31.70
  
 SB 5
6
Csaba Matkó
Csaba Matkó ('93)
HUN8:31.76
  
 PB 6
7
Mitja Krevs
Mitja Krevs ('89)
SLO8:34.90
  
 SB 7
Marios Apostolides
Marios Apostolides ('90)
CYP DNF
  
 
M 5000 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:28.66
  
 SB 1
2
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL14:46.79
  
  2
3
Goran Grdenic
Goran Grdenic ('90)
CRO14:54.31
  
 SB 3
4
László Gregor
László Gregor ('92)
HUN15:00.95
  
  4
5
Marios Apostolides
Marios Apostolides ('90)
CYP15:12.26
  
 PB 5
6
Jasmin Ljajić
Jasmin Ljajić ('91)
SRB15:20.59
  
  6
7
Domen Hafner
Domen Hafner ('93)
SLO15:21.40
  
 PB 7
8
Ivan Popov
Ivan Popov ('91)
BUL15:31.83
  
  8
M 3000 m forh.    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL9:07.37
  
  1
2
Áron Dani
Áron Dani ('91)
HUN9:12.43
  
  2
3Kasper SkovKasper Skov ('92)DEN9:23.07
  
  3
4
Arnar Pétursson
Arnar Pétursson ('91)
ISL9:29.86
  
  4
5
Nikolas Frangou
Nikolas Frangou ('94)
CYP9:34.43
  
  5
6
Tomaž Pliberšek
Tomaž Pliberšek ('80)
SLO9:38.10
  
 SB 6
7
Milan Mitrović
Milan Mitrović ('94)
SRB9:56.62
  
 PB 7
8
Filip Svalina
Filip Svalina ('98)
CRO10:08.53
  
 PB 8
M 110 m hæk    
21.6. Vind: -1.0

Finale A

Finale
21.6.Vind: -1.0
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.71
  
 SB 1
2
Balázs Baji
Balázs Baji ('89)
HUN13.71
  
  2
3
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.82
  
 SB 3
4
Milan Ristić
Milan Ristić ('91)
SRB13.92
  
  4
5
Tsvetomir Kirov
Tsvetomir Kirov ('85)
BUL14.97
  
  5
6
Einar Daði Lárusson
Einar Daði Lárusson ('90)
ISL15.16
  
  6
7
Marin Jurjević
Marin Jurjević ('93)
CRO15.24
  
 PB 7
8
Peter Hribaršek
Peter Hribaršek ('92)
SLO15.70
  
  8
M 400 m hæk    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN50.16
  
NR NU23R PB 1
2
Tibor Koroknai
Tibor Koroknai ('90)
HUN51.06
  
  2
3
Yann Senjaric
Yann Senjaric ('89)
CRO51.24
  
 SB 3
4
Emir Bekrić
Emir Bekrić ('91)
SRB52.37
  
 SB 4
5
Peter Hribaršek
Peter Hribaršek ('92)
SLO52.88
  
  5
6
Milen Paskov Valkanov
Milen Paskov Valkanov ('86)
BUL55.14
  
  6
7
Ívar Kristinn Jasonarson
Ívar Kristinn Jasonarson ('92)
ISL56.87
  
  7
Anastasios Vasileiou
Anastasios Vasileiou ('97)
CYP DNF
  
 
M Højdespring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.24
  
 =SB 1
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20 =SB
  O
2.24 SB
  O
2.28
XXX
   
2
Péter Bakosi
Péter Bakosi ('93)
HUN2.20
  
 SB 2
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20 SB
  O
2.24
XXX
    
3
Vasilios Constantinou
Vasilios Constantinou ('92)
CYP2.15
  
  3
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20
XXX
     
4
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.15
  
  4
 
2.00
  X
2.10
  O
2.15
  O
2.20
XXX
    
5
Miloš Todosijević
Miloš Todosijević ('86)
SRB2.05
  
  5
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.10
XXX
    
6
Einar Daði Lárusson
Einar Daði Lárusson ('90)
ISL2.00
  
 =SB 6
 
1.95
 XO
2.00 =SB
  O
2.05
XXX
     
7
Jure Trupej
Jure Trupej ('91)
SLO1.95
  
  7
 
1.95
  O
2.00
XXX
      
M Stangspring    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Ivan Horvat
Ivan Horvat ('93)
CRO5.40
  
  1
 
5.00
  O
5.20
  O
5.40
  O
5.55
XXX
    
2Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.20
  
  2
 
5.00
 XO
5.20
  O
5.40
XXX
     
3
Nikandros Stylianou
Nikandros Stylianou ('89)
CYP5.20
  
  3
 
5.00
  O
5.20
 XO
5.40
XXX
     
4
Tamás Kéri
Tamás Kéri ('93)
HUN5.00
  
  4
 
4.20
  O
4.50
 XO
4.80
  O
5.00
  O
5.20
XXX
   
5
Krister Blær Jónsson
Krister Blær Jónsson ('95)
ISL4.80
  
  5
 
4.80
XXO
5.00
  XX
      
6
Plamen Piskov
Plamen Piskov ('92)
BUL4.50
  
 =SB 6
 
4.20
 XO
4.50 =SB
  O
4.80
XXX
     
7
Djordje Mijailović
Djordje Mijailović ('98)
SRB4.20
  
 PB 7
 
3.90 PB
 XO
4.20 PB
  O
4.50
XXX
     
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO NH
  
 
 
5.00
XXX
       
M Længdespring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Marko Prugovečki
Marko Prugovečki ('87)
CRO7.65
  
  1
 
7.59
 -0.6
  X7.65
 -0.2
  X    
2
Denis Eradiri
Denis Eradiri ('83)
BUL7.56
  
  2
 
  X7.27
 0.0
7.56
 1.0
7.50
 -0.1
    
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.52
  
  3
 
5.45
 1.3
7.41
 1.1
  X7.52
 0.7
    
4
István Virovecz
István Virovecz ('89)
HUN7.39
  
  4
 
7.33
 1.1
  X7.28
 0.7
7.39
 0.5
    
5
Mattheos Volou
Mattheos Volou ('89)
CYP7.32
  
  5
 
7.14
 1.2
7.22
 -0.3
7.32
 0.7
     
6
Lazar Anić
Lazar Anić ('91)
SRB7.28
  
  6
 
6.99
 0.4
  X
 1.2
7.28
 1.6
     
7
Žiga Vrščaj
Žiga Vrščaj ('93)
SLO7.23
  
  7
 
6.61
 0.9
7.10
 0.4
7.23
 1.1
     
8
Thorsteinn Ingvarsson
Thorsteinn Ingvarsson ('88)
ISL7.02
  
  8
 
6.87
 0.0
6.88
 1.9
7.02
 -0.2
     
M Trespring    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.36
-1.3
  
  1
 
16.17
 0.6
15.93
 0.6
16.36
 -1.3
16.18
 -1.4
    
2
Zacharias Arnos
Zacharias Arnos ('86)
CYP15.75
-1.3
  
  2
 
15.35
 -0.1
15.75
 -1.3
15.35
 -0.1
  X    
3
Dávid László
Dávid László ('92)
HUN15.09
-0.7
  
  3
 
15.03
 -0.2
15.09
 -0.7
  X15.03
 -1.5
    
4
Andrej Batagelj
Andrej Batagelj ('80)
SLO14.96
+0.3
  
  4
 
14.75
 -0.1
14.96
 0.3
  X14.73
 -1.6
    
5
Andro Duzevic
Andro Duzevic ('91)
CRO14.83
-0.1
  
 SB 5
 
  X  X14.83 SB
 -0.1
     
6Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN14.64
-0.4
  
  6
 
14.64
 -0.4
  X14.47
 -1.7
     
7
Petar Djurić
Petar Djurić ('93)
SRB14.63
-0.3
  
  7
 
  X  X14.63
 -0.3
     
8
Thorsteinn Ingvarsson
Thorsteinn Ingvarsson ('88)
ISL14.39
+0.5
  
 SB 8
 
14.39 SB
 0.5
  X  X     
M Kuglestød 7.26 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB20.75
  
  1
 
20.7519.97  X  X    
2
Georgi Ivanov
Georgi Ivanov ('85)
BUL20.18
  
  2
 
18.12  X20.18  X    
3
Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson ('81)
ISL18.55
  
 SB 3
 
16.7617.8218.55 SB  X    
4
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO17.59
  
  4
 
16.8817.44  X17.59    
5
Demir Kolarević
Demir Kolarević ('95)
CRO17.05
  
  5
 
16.7617.0516.67     
6Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)DEN16.28
  
  6
 
15.8716.1016.28     
7
László Kerekes
László Kerekes ('92)
HUN15.92
  
  7
 
15.85  X15.92     
8
Apostolos Tsakkistos
Apostolos Tsakkistos ('92)
CYP15.41
  
  8
 
15.41  X  X     
M Diskoskast 2.0 kg    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Zoltán Kővágó
Zoltán Kővágó ('79)
HUN64.73
  
  1
 
  X60.7962.1464.73    
2
Roland Varga
Roland Varga ('77)
CRO62.00
  
  2
 
62.00  X61.7160.99    
3
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP60.27
  
  3
 
58.0859.5460.2758.64    
4
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL57.89
  
 PB 4
 
54.4254.6155.8657.89 PB    
5
Rosen Karamfilov
Rosen Karamfilov ('89)
BUL53.69
  
 SB 5
 
52.45 SB53.69 SB53.18     
6
Tadej Hribar
Tadej Hribar ('87)
SLO51.82
  
  6
 
  X50.0251.82     
7
Nikola Čanković
Nikola Čanković ('93)
SRB47.48
  
  7
 
47.48  X  X     
8Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)DEN43.78
  
  8
 
43.78  X  X     
M Hammerkast 7.26 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Krisztián Pars
Krisztián Pars ('82)
HUN77.27
  
  1
 
75.3577.2677.27  X    
2
Nejc Pleško
Nejc Pleško ('92)
SLO70.87
  
  2
 
70.87  X  X  X    
3
Aykhan Apti
Aykhan Apti ('93)
BUL70.02
  
 PB 3
 
69.03 PB68.5568.5970.02 PB    
4
Mirko Mičuda
Mirko Mičuda ('89)
CRO67.47
  
  4
 
66.81  X  X67.47    
5
Stevan Veselinović
Stevan Veselinović ('94)
SRB59.52
  
  5
 
56.36  X59.52     
6Taj MurmannTaj Murmann ('89)DEN59.38
  
  6
 
55.47  X59.38     
Constantions Stathelakos
Constantions Stathelakos ('87)
CYP NM
  
 
 
  X  X  X     
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL NM
  
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Vedran Samac
Vedran Samac ('90)
SRB79.52
  
  1
 
72.9670.9576.9772.05    
2
Matija Muhar
Matija Muhar ('96)
SLO76.97
  
  2
 
67.6069.6668.8368.35    
3
Gudmundur Sverrisson
Gudmundur Sverrisson ('90)
ISL69.66
  
  3
 
64.2266.0768.1069.17    
4
Krisztián Török
Krisztián Török ('87)
HUN69.17
  
  4
 
59.0456.9665.73     
5
Mark Slavov
Mark Slavov ('94)
BUL65.73
  
 PB 5
 
63.1558.7460.74     
6Lukas BjørnvadLukas Bjørnvad ('95)DEN63.15
  
  6
 
58.4060.5359.94     
7
Michail Kakotas
Michail Kakotas ('92)
CYP60.53
  
 SB 7
 
  X  X56.89 SB     
8
Bartul Bašić
Bartul Bašić ('95)
CRO56.89
  
  8
M 4 x 100 m stafet    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
 
  
HUN39.88
  
  1
  Zalán Kádasi, Dávid Ónodi, János Sipos, Dániel Ecseki
2Danmark Danmark  40.40
  
  2
  Festus Asante, Nick Ekelund-Arenander, Nicklas Hyde, Frederik Thomsen
3
 
  
BUL40.62
  
  3
  Petar Peev, Borislav Tonev, Georgi Ganchev, Denis Dimitrov
4
 
  
ISL40.72
  
NR  4
  Juan Ramón Borges Bosque, Ívar Kristinn Jasonarson, Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Ari Bragi Kárason
5
 
  
SRB40.92
  
  5
  Milan Ristić, Nikola Milinković, Goran Podunavac, Miloš Savić
6
 
  
SLO40.96
  
  6
  Nino Celec, Gregor Kokalovič, Blaž Brulc, Enej Leban
7
 
  
CYP41.09
  
  7
  Hrístos Hatziaggelídis, Paisios Dimitriades, Kyriakos Antoniou, Panayiotis Ioannou
8
 
  
CRO41.26
  
  8
  Ivan Gagro, Zvonimir Topić, Zvonimir Ivašković, Luka Šakota
M 4 x 400 m stafet    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1Danmark Danmark  3:08.01
  
  1
  Nicolai Trock Hartling, Nicklas Hyde, Frederik Peschardt, Nick Ekelund-Arenander
2
 
  
BUL3:11.06
  
  2
  Zhivko Stoyanov, Yuriy Bozheryanov, Simeon Gerinski, Krasimir Braikov
3
 
  
CRO3:11.19
  
  3
  Hrvoje Čukman, Mateo Ružić, Petar Melnjak, Željko Vincek
4
 
  
HUN3:11.88
  
  4
  Tibor Kása, Gábor Pásztor, Dávid Kemény, Zoltán Kovács
5
 
  
ISL3:12.40
  
  5
  Kormákur Ari Haflidason, Trausti Stefánsson, Ívar Kristinn Jasonarson, Kolbeinn Hödur Gunnarsson
6
 
  
SRB3:13.30
  
  6
  Robert Muči, Slobodan Mirić, Stefan Vukadinović, Miloš Raović
7
 
  
SLO3:14.88
  
  7
  Jernej Jeras, Anej Zupanc, Jakob Janez Vodeb, Jan Jamnik
8
 
  
CYP3:18.63
  
  8
  Kriton Kyriakidis, Onisiforos Anastasiou, Andreas Mishiara, Paisios Dimitriades
K 100 m    
20.6. Vind: +1.4

Finale A

Finale
20.6.Vind: +1.4
1
Ivet Lalova
Ivet Lalova ('84)
BUL11.11
  
 SB 1
2
Ramona Papaioannou
Ramona Papaioannou ('89)
CYP11.36
  
 PB 2
3
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO11.49
  
  3
4
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN11.56
  
  4
5
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB11.74
  
  5
6Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.85
  
 PB 6
7
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ('89)
ISL11.96
  
 SB 7
8
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO12.48
  
  8
K 100 m    
Finale 1
19.6. Vind: -0.9
19.6.Vind: -0.9
1Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN12.45
  
 
2
Nika Župa
Nika Župa ('94)
CRO12.55
  
 
3
Melkorka Rán Hafliðadóttir
Melkorka Rán Hafliðadóttir ('97)
ISL12.86
  
 PB
4
Nadezhda Racheva
Nadezhda Racheva ('91)
BUL12.93
  
 
Finale 2
19.6. Vind: +0.2
19.6.Vind: +0.2
1
Inna Eftimova
Inna Eftimova ('88)
BUL11.50
  
 
2
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.98
  
 SB
3
Fanni Reizinger
Fanni Reizinger ('97)
HUN12.17
  
 
4
Marianna Pisiara
Marianna Pisiara ('97)
CYP12.23
  
 SB
5
Dimitra Kyriakidou
Dimitra Kyriakidou ('96)
CYP12.36
  
 
K 200 m    
21.6. Vind: -0.4

Finale A

Finale
21.6.Vind: -0.4
1
Ivet Lalova
Ivet Lalova ('84)
BUL22.90
  
 SB 1
2
Eleni Artymata
Eleni Artymata ('86)
CYP23.60
  
  2
3
Lucija Pokos
Lucija Pokos ('94)
CRO24.06
  
  3
4
Éva Kaptur
Éva Kaptur ('87)
HUN24.22
  
  4
5Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN24.45
  
 PB 5
6
Tamara Salaški
Tamara Salaški ('88)
SRB24.51
  
  6
7
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO25.04
  
  7
8
Steinunn Erla Davíðsdóttir
Steinunn Erla Davíðsdóttir ('93)
ISL25.60
  
  8
K 400 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Tamara Salaški
Tamara Salaški ('88)
SRB53.29
  
  1
2
Maja Pogorevc
Maja Pogorevc ('96)
SLO53.90
  
 PB 2
3
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL54.13
  
 SB 3
4
Anita Banović
Anita Banović ('84)
CRO54.79
  
  4
5Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN55.48
  
  5
6
Katia Hristova
Katia Hristova ('93)
BUL56.12
  
  6
7
Kalliopi Kountouri
Kalliopi Kountouri ('97)
CYP56.20
  
  7
8
Sophie Apáthy
Sophie Apáthy ('91)
HUN56.77
  
  8
K 800 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB1:59.90
  
NR PB 1
2
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:03.17
  
  2
3
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP2:04.34
  
  3
4
Bianka Kéri
Bianka Kéri ('94)
HUN2:04.99
  
 PB 4
5
Katia Hristova
Katia Hristova ('93)
BUL2:07.46
  
  5
6Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95)DEN2:13.19
  
  6
7
Patricija Plazar
Patricija Plazar ('91)
SLO2:15.30
  
  7
8
Višnja Bunić
Višnja Bunić ('83)
CRO2:18.87
  
 PB 8
K 1500 m    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB4:16.13
  
  1
2
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP4:18.33
  
 SB 2
3Maria LarsenMaria Larsen ('96)DEN4:19.90
  
  3
4
Silvia Danekova
Silvia Danekova ('83)
BUL4:22.84
  
  4
5
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO4:25.13
  
  5
6
Zsanett Kenesei
Zsanett Kenesei ('93)
HUN4:26.41
  
  6
7
Mateja Pokrivac
Mateja Pokrivac ('95)
SLO4:40.39
  
  7
8
María Birkisdóttir
María Birkisdóttir ('95)
ISL4:41.59
  
 PB 8
K 3000 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Sonja Stolić
Sonja Stolić ('80)
SRB9:19.88
  
 SB 1
2
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO9:25.39
  
 PB 2
3
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL9:27.75
  
  3
4Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN9:29.96
  
  4
5
Meropi Panagiotou
Meropi Panagiotou ('94)
CYP9:44.70
  
 PB 5
6
Zita Kácser
Zita Kácser ('88)
HUN9:44.77
  
 PB 6
7
María Birkisdóttir
María Birkisdóttir ('95)
ISL10:20.95
  
 PB 7
8
Mateja Adrovic
Mateja Adrovic ('90)
SLO10:27.80
  
  8
K 5000 m    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL16:30.14
  
 SB 1
2Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN16:39.03
  
  2
3
Teodora Simović
Teodora Simović ('93)
SRB16:49.93
  
  3
4
Zita Kácser
Zita Kácser ('88)
HUN17:08.68
  
  4
5
Matea Matošević
Matea Matošević ('89)
CRO17:38.04
  
  5
6
Alenka Radej
Alenka Radej ('83)
SLO18:21.60
  
 PB 6
7
Chrystalla Hadjipolydorou
Chrystalla Hadjipolydorou ('93)
CYP18:25.75
  
 PB 7
8
Anna Berglind Pálmadóttir
Anna Berglind Pálmadóttir ('79)
ISL18:26.66
  
 PB 8
K 3000 m forh.    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Silvia Danekova
Silvia Danekova ('83)
BUL9:43.34
  
  1
2
Viktória Gyürkés
Viktória Gyürkés ('92)
HUN10:20.56
  
  2
3Simone GladSimone Glad ('90)DEN10:36.23
  
 SB 3
4
Jasmina Pruginić
Jasmina Pruginić ('98)
SRB10:54.22
  
 SB 4
5
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL10:57.01
  
 SB 5
6
Ljiljana Ćulibrk
Ljiljana Ćulibrk ('82)
CRO11:31.49
  
 SB 6
7
Elpida Christodoulidou
Elpida Christodoulidou ('86)
CYP11:44.70
  
  7
K 100 m hæk 84.0 cm    
21.6. Vind: -1.3

Finale A

Finale
21.6.Vind: -1.3
1
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO13.38
  
  1
2
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.84
  
  2
3
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP13.98
  
 PB 3
4
Elena Miteva
Elena Miteva ('92)
BUL14.08
  
  4
5Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN14.08
  
  5
6
Ivana Petković
Ivana Petković ('92)
SRB14.15
  
  6
7
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL14.20
  
  7
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN DQ
  
 
K 400 m hæk    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)DEN55.13
  
NR PB 1
2
Vania Stambolova
Vania Stambolova ('83)
BUL58.56
  
 SB 2
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL58.79
  
 PB 3
4
Nóra Zajovics
Nóra Zajovics ('94)
HUN1:01.14
  
  4
5
Kalypso Stavrou
Kalypso Stavrou ('98)
CYP1:01.77
  
  5
6
Kaja Škerlj
Kaja Škerlj ('98)
SLO1:01.87
  
  6
7
Alena Hrusoci
Alena Hrusoci ('95)
CRO1:02.52
  
  7
8
Jelena Grujić
Jelena Grujić ('97)
SRB1:02.84
  
  8
K Højdespring    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.91
  
 SB 1
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXO
1.91 SB
 XO
1.94
XXX
  
2
Barbara Szabó
Barbara Szabó ('90)
HUN1.88
  
  2
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
  O
1.91
XXX
    
3Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95)DEN1.75
  
  3
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.80
XXX
   
4
Monika Podlogar
Monika Podlogar ('98)
SLO1.70
  
  4
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
    
5
Zorana Bukvic
Zorana Bukvic ('93)
SRB1.65
  
 SB 5
 
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65 SB
  O
1.70
XXX
    
6
Dea Peruško
Dea Peruško ('99)
CRO1.60
  
 PB 6=
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65
XXX
     
6
Sergielena Constantinou
Sergielena Constantinou ('99)
CYP1.60
  
  6=
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXX
     
6
Thóranna Ósk Sigurjónsdóttir
Thóranna Ósk Sigurjónsdóttir ('96)
ISL1.60
  
 SB 6=
 
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
     
K Stangspring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90)DEN4.00
  
  1
 
3.80
  O
4.00
  O
4.15
XXX
     
2
Fanni Juhász
Fanni Juhász ('81)
HUN4.00
  
  2
 
3.80
 XO
4.00
  O
4.15
XXX
     
2
Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir ('91)
ISL4.00
  
 PB 2
 
3.80 SB
 XO
4.00 PB
  O
4.15
XXX
     
4
Sara Berčan
Sara Berčan ('92)
SLO4.00
  
  4
 
3.50
  O
3.80
  O
4.00
 XO
4.15
XXX
    
5
Maria Aristotelous
Maria Aristotelous ('91)
CYP3.80
  
  5
 
3.20
  O
3.50
  O
3.80
  O
4.00
  X
4.15
  XX
   
6
Martina Fileš
Martina Fileš ('95)
CRO3.50
  
  6
 
2.90
  O
3.20
  O
3.50
  O
3.80
XXX
    
7
Tamara Moravcevic
Tamara Moravcevic ('91)
SRB3.20
  
 =PB 7
 
2.90
  O
3.20 =PB
XXO
3.50
  XX
     
8
Temenuga Atanasova
Temenuga Atanasova ('87)
BUL2.90
  
  8
 
2.90
 XO
3.20
XXX
      
K Længdespring    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.45
+1.1
  
=NR =PB 1
 
6.30
 0.6
6.41
 0.8
6.45 =PB
 1.1
5.99
 0.1
    
2
Nektaria Panagi
Nektaria Panagi ('90)
CYP6.31
+0.3
  
  2
 
6.30
 0.9
6.09
 0.4
6.31
 0.3
6.25
 0.3
    
3
Andriana Bânova
Andriana Bânova ('87)
BUL6.17
+0.5
  
  3
 
  X6.17
 0.5
6.16
 1.0
  X    
4
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO6.03
+1.7
  
  4
 
6.03
 1.7
  X5.99
 0.6
5.88
 0.5
    
5Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.03
+1.3
  
  5
 
5.92
 0.7
6.03
 1.3
5.71
 0.3
     
6
Saša Babšek
Saša Babšek ('92)
SLO5.82
+0.4
  
 PB 6
 
5.69 PB
 1.2
5.82 PB
 0.4
5.79
 0.4
     
7
Milica Gardasevic
Milica Gardasevic ('98)
SRB5.78
+0.6
  
  7
 
  X5.78
 0.6
  X     
8
Fanni Schmelcz
Fanni Schmelcz ('92)
HUN5.64
+0.4
  
  8
 
  X  X5.64
 0.4
     
K Trespring     
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Gabriela Petrova
Gabriela Petrova ('92)
BUL14.85 w
+2.5
  
  1
 
  X14.41
 0.0
14.53
 0.4
14.85
 2.5
    
2
Saša Babšek
Saša Babšek ('92)
SLO13.58 w
+2.4
  
  2
 
  X13.49
 2.7
13.58
 2.4
13.57
 0.7
    
3Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN13.29
+1.4
  
DUR-22 NU23R PB 3
 
13.29
 3.4
  X13.29 PB
 1.4
  X    
4
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO13.10
+1.0
  
 SB 4
 
12.99 SB
 1.3
13.10 SB
 1.0
13.06
 2.3
13.07
 1.7
    
5
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN12.95 w
+2.2
  
  5
 
12.46
 0.4
  X12.95
 2.2
     
6
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL12.77 w
+2.5
  
  6
 
12.71 SB
 1.2
12.41
 2.8
12.77
 2.5
     
7
Marija Stojadinović
Marija Stojadinović ('97)
SRB12.42 w
+2.6
  
  7
 
12.40 =SB
 0.6
12.42
 2.6
12.14
 3.2
     
8
Thomaida Polydorou
Thomaida Polydorou ('86)
CYP12.13 w
+3.2
  
  8
 
  X12.13
 3.2
  X     
K Kuglestød 4.0 kg    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN18.36
  
  1
 
16.6417.7517.9218.36    
2
Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva ('87)
BUL17.84
  
 =SB 2
 
17.4217.7417.78 =SB17.84 SB    
3Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.38
  
  3
 
15.7615.8915.9816.38    
4
Ásdís Hjálmsdóttir
Ásdís Hjálmsdóttir ('85)
ISL14.58
  
 PB 4
 
14.58 PB14.4714.43  X    
5
Zacharoula Georgiadou
Zacharoula Georgiadou ('85)
CYP13.40
  
  5
 
13.2313.4013.04     
6
Dijana Šefčić
Dijana Šefčić ('78)
SRB13.13
  
  6
 
12.9113.13  X     
7
Manca Avbelj
Manca Avbelj ('96)
SLO12.83
  
  7
 
12.4012.8312.78     
8
Laura Štefanac
Laura Štefanac ('88)
CRO11.85
  
 PB 8
 
11.19 PB11.85 PB  X     
K Diskoskast 1.0 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Dragana Tomašević
Dragana Tomašević ('82)
SRB58.16
  
  1
 
55.1156.6055.0958.16    
2
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN56.13
  
  2
 
55.2754.5856.13  X    
3
Androniki Lada
Androniki Lada ('91)
CYP51.36
  
  3
 
48.8851.36  X  X    
4Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN50.31
  
  4
 
47.3649.9549.7850.31    
5
Ásdís Hjálmsdóttir
Ásdís Hjálmsdóttir ('85)
ISL47.51
  
 SB 5
 
41.2547.51 SB      
6
Renata Petkova
Renata Petkova ('95)
BUL47.30
  
  6
 
45.2142.6947.30     
7
Ziva Gornik
Ziva Gornik ('96)
SLO44.03
  
  7
 
44.0340.26  X     
8
Ivana Vuletić
Ivana Vuletić ('97)
CRO41.08
  
  8
 
39.24  X41.08     
K Hammerkast 4.0 kg    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
Barbara Špiler
Barbara Špiler ('92)
SLO63.80
  
  1
 
63.8063.5863.08  X    
2
Sara Savatović
Sara Savatović ('93)
SRB62.37
  
  2
 
61.3457.2459.7762.37    
3Celina JulinCelina Julin ('94)DEN60.81
  
  3
 
53.4957.3260.8159.12    
4
Paraskevi Theodorou
Paraskevi Theodorou ('86)
CYP60.16
  
  4
 
  X60.16  X  X    
5
Vigdis Jónsdóttir
Vigdis Jónsdóttir ('96)
ISL53.41
  
  5
 
53.4151.8951.09     
6
Ekaterina Dimova
Ekaterina Dimova ('98)
BUL40.41
  
 SB 6
 
39.81 SB40.32 SB40.41 SB     
Éva Orbán
Éva Orbán ('84)
HUN NM
  
 
 
  X  X  X     
Anamari Kožul
Anamari Kožul ('96)
CRO NM
  
 
 
  X  X  X     
K Spydkast 600 gram    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Ásdís Hjálmsdóttir
Ásdís Hjálmsdóttir ('85)
ISL60.06
  
  1
 
53.6560.0659.4158.85    
2
Marija Vučenović
Marija Vučenović ('93)
SRB52.65
  
 SB 2
 
52.55 SB48.7152.65 SB  X    
3
Annabella Bogdán
Annabella Bogdán ('92)
HUN52.29
  
  3
 
48.3252.2952.0551.40    
4
Bernarda Letnar
Bernarda Letnar ('89)
SLO50.85
  
  4
 
50.8549.8950.8550.08    
5Maria L. JensenMaria L. Jensen ('90)DEN46.30
  
 SB 5
 
43.53  X46.30 SB     
6
Franja Želimorski
Franja Želimorski ('98)
CRO45.43
  
  6
 
45.4344.0941.61     
7
Rumyana Karapetrova
Rumyana Karapetrova ('82)
BUL45.10
  
  7
 
45.1044.87  X     
8
Rafailia Ioannou
Rafailia Ioannou ('92)
CYP40.28
  
  8
 
39.5239.8740.28     
K 4 x 100 m stafet    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
 
  
CYP44.75
  
NR  1
  Filippa Fotopoulou, Ramona Papaioannou, Dimitra Kyriakidou, Eleni Artymata
2
 
  
HUN44.83
  
  2
  Fanni Schmelcz, Éva Kaptur, Fanni Reizinger, Anasztázia Nguyen
3
 
  
SRB45.58
  
  3
  Zorana Barjaktarovic, Maja Ciric, Katarina Sirmić, Milana Tirnanić
4
 
  
CRO45.84
  
  4
  Nika Župa, Marina Miletić, Kristina Dudek, Lucija Pokos
5
 
  
ISL46.22
  
  5
  , Hafdís Sigurdardóttir, Arna Stefanía Gudmundsdóttir, Hrafnhild Eir Hermódsdóttir
6Danmark Danmark  46.37
  
  6
  Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer, Zarah Buchwald, Martha Traoré
7
 
  
SLO46.38
  
  7
  Joni Tomičić Prezelj, Agata Zupin, Ina Rojnik, Saša Babšek
 
  
BULDQ
  
 
  Iva Aleksandrova, Inna Eftimova, Nadezhda Racheva, Ivet Lalova-Collio
K 4 x 400 m stafet    
21.6.

Finale A

Finale
21.6.
1
 
  
BUL3:38.78
  
  1
  Nadezhda Racheva, Vania Stambolova, Karin Okoliye, Katia Hristova
2Danmark Danmark  3:41.06
  
  2
  Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen, Mette Graversgaard, Sara Slott Petersen
3
 
  
CRO3:42.98
  
  3
  Dora Filipović, Marija Hižman, Wanda Haber, Kristina Dudek
4
 
  
SLO3:44.55
  
  4
  Maja Pogorevc, Ina Rojnik, Kaja Škerlj
5
 
  
SRB3:45.28
  
  5
  Zorica Gligorić, Maja Ciric, Bojana Kaličanin, Jelena Grujić
6
 
  
HUN3:46.67
  
  6
  Anna Sajtos, Sophie Apáthy, Nóra Zajovics, Bianka Bartha-Kéri
7
 
  
CYP3:50.28
  
  7
  Christiana Katsari, Paraskevoula Thrasivoulou, Chrystalla Lazarou, Kalliopi Kountouri
8
 
  
ISL3:55.09
  
  8
  Melkorka Rán Hafliðadóttir, María Birkisdóttir, Hafdís Sigurdardóttir

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80