M 100 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | / GBR | 10.36 | |||||||||||
2 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | / NOR | 10.38 | |||||||||||
3 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | / NOR | 10.55 | |||||||||||
4 | Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | / JAM | 10.58 | |||||||||||
5 | Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95) | 95 | Skive AM | 10.66 | |||||||||||
6 | Frederik ThomsenFrederik Thomsen ('93) | 93 | BAK | 10.71 | SB | ||||||||||
7 | Seyi Smith Seyi Smith ('87) | 87 | / CAN | 10.78 | |||||||||||
8 | Festus AsanteFestus Asante ('94) | 94 | Sparta | 10.79 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Mike KaliszMike Kalisz ('89) | 89 | Sparta | 10.91 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | / JAM | 10.56 | =SB | ||||||||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | / NOR | 10.60 | |||||||||||
3 | Mike KaliszMike Kalisz ('89) | 89 | Sparta | 10.94 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | / NOR | 10.29 | w | ||||||||||
2 | Frederik ThomsenFrederik Thomsen ('93) | 93 | BAK | 10.69 | w | ||||||||||
3 | Kasper StærkKasper Stærk ('83) | 83 | Sparta | 11.06 | w | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | / GBR | 10.40 | |||||||||||
2 | Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95) | 95 | Skive AM | 10.56 | |||||||||||
3 | Seyi Smith Seyi Smith ('87) | 87 | / CAN | 10.75 | |||||||||||
4 | Festus AsanteFestus Asante ('94) | 94 | Sparta | 10.78 | |||||||||||
5 | Mathias SkouMathias Skou ('86) | 86 | KIF | 11.01 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sadam Koumi Sadam Koumi ('94) | 94 | / SUD | 45.83 | |||||||||||
2 | Jarryd Dunn Jarryd Dunn ('92) | 92 | / GBR | 46.10 | |||||||||||
3 | Peter Matthews Peter Matthews ('89) | 89 | / JAM | 46.34 | |||||||||||
4 | Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89) | 89 | Sparta | 46.61 | |||||||||||
5 | Matteo Galvan Matteo Galvan ('88) | 88 | / ITA | 46.85 | |||||||||||
6 | Richard Buck Richard Buck ('86) | 86 | / GBR | 46.99 | |||||||||||
7 | Nicklas HydeNicklas Hyde ('86) | 86 | Sparta | 47.85 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Lennox Williams Lennox Williams ('94) | 94 | / JAM | 46.84 | |||||||||||
2 | Jamie Bowie Jamie Bowie ('89) | 89 | / GBR | 47.05 | |||||||||||
3 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | / GBR | 47.26 | |||||||||||
4 | Kaisei Yui Kaisei Yui ('96) | 96 | / JPN | 47.63 | |||||||||||
5 | Grant Plenderleith Grant Plenderleith ('91) | 91 | / GBR | 47.94 | |||||||||||
6 | Takeshi Iwamoto Takeshi Iwamoto ('96) | 96 | / JPN | 48.69 | |||||||||||
7 | Chumaine Fitten Chumaine Fitten ('85) | 85 | / JAM | 49.60 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Michael Warner Michael Warner ('90) | 90 | / GBR | 48.30 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | / QAT | 1:47.50 | PB | ||||||||||
2 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | / SWE | 1:47.52 | |||||||||||
3 | Jozef Repčík Jozef Repčík ('86) | 86 | / SVK | 1:47.53 | |||||||||||
4 | Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | / NOR | 1:47.58 | |||||||||||
5 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | BAC | 1:47.78 | |||||||||||
6 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | / GBR | 1:48.04 | |||||||||||
7 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | / GBR | 1:48.34 | |||||||||||
8 | Lukas Rifesser Lukas Rifesser ('86) | 86 | / ITA | 1:48.46 | |||||||||||
9 | Denis Bäuerle Denis Bäuerle ('89) | 89 | / GER | 1:48.62 | |||||||||||
10 | James Bowness James Bowness ('91) | 91 | / GBR | 1:48.76 | |||||||||||
11 | Jonathan Kitilit Jonathan Kitilit ('94) | 94 | / KEN | 1:48.80 | |||||||||||
12 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | Sparta | 1:50.51 | |||||||||||
13 | Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94) | 94 | Sparta | 1:50.71 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | / ISL | 1:50.38 | PB | ||||||||||
2 | David Dempsey David Dempsey ('91) | 91 | / GBR | 1:50.71 | |||||||||||
3 | Peter GlansPeter Glans ('93) | 93 | Odense Atletik | 1:51.15 | PB | ||||||||||
4 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | / SWE | 1:52.39 | |||||||||||
5 | Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95) | 95 | Odense Atletik | 1:54.59 | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dikotsi Lekopa Dikotsi Lekopa ('88) | 88 | / RSA | 8:32.21 | |||||||||||
2 | James Nipperess James Nipperess ('90) | 90 | / AUS | 8:34.81 | SB | ||||||||||
3 | Daniel Lundgren Daniel Lundgren ('85) | 85 | / SWE | 8:39.94 | |||||||||||
4 | Hashim Salah Abbas Hashim Salah Abbas ('94) | 94 | / QAT | 8:41.19 | |||||||||||
5 | Antoine Thibeault Antoine Thibeault ('94) | 94 | / CAN | 8:41.64 | PB | ||||||||||
6 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | / EST | 8:43.14 | |||||||||||
7 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | Sparta | 8:50.49 | |||||||||||
8 | Janne Ukonmaanaho Janne Ukonmaanaho ('84) | 84 | / FIN | 8:55.07 | |||||||||||
9 | Bjørnar Ustad Kristensen Bjørnar Ustad Kristensen ('82) | 82 | / NOR | 8:55.75 | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.4 Finale A Finale | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Sekou Kaba Sekou Kaba ('90) | 90 | / CAN | 13.47 | |||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | / USA | 13.52 | |||||||||||
3 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | Aarhus 1900 | 13.59 | |||||||||||
4 | Joseph Hylton Joseph Hylton ('89) | 89 | / GBR | 13.84 | SB | ||||||||||
5 | Edirin Okoro Edirin Okoro ('89) | 89 | / GBR | 13.95 | |||||||||||
6 | Mikołaj JustyńskiMikołaj Justyński ('92) | 92 | KIF / POL | 14.27 | |||||||||||
7 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | / NOR | 14.43 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Niall Flannery Niall Flannery ('91) | 91 | / GBR | 49.86 | |||||||||||
2 | Tom Burton Tom Burton ('88) | 88 | / GBR | 50.60 | |||||||||||
3 | Mike Cochrane Mike Cochrane ('91) | 91 | / NZL | 50.66 | |||||||||||
4 | Adam Durham Adam Durham ('85) | 85 | / USA | 51.04 | |||||||||||
5 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | Sparta | 51.47 | |||||||||||
6 | Georg Fleischhauer Georg Fleischhauer ('88) | 88 | / GER | 51.49 | |||||||||||
7 | Thomas Kain Thomas Kain ('93) | 93 | / AUT | 51.63 | |||||||||||
8 | Christian LaugesenChristian Laugesen ('86) | 86 | Sparta | 53.57 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oleksandr Korchmid Oleksandr Korchmid ('82) | 82 | / UKR | 5.40 | |||||||||||
2 | Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89) | 89 | Sparta | 5.20 | |||||||||||
2 | Luke Cutts Luke Cutts ('88) | 88 | / GBR | 5.20 | |||||||||||
4 | Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88) | 88 | Sparta | 5.20 | SB | ||||||||||
4 | Adam Hague Adam Hague ('97) | 97 | / GBR | 5.20 | |||||||||||
6 | Paul Walker Paul Walker ('85) | 85 | / GBR | 5.00 | |||||||||||
Per Magne Florvaag Per Magne Florvaag ('93) | 93 | / NOR | NH | ||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93) | 93 | Sparta | 7.82 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ezekiel Ewulo Ezekiel Ewulo ('86) | 86 | / NGR | 7.80 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | Sparta | 7.76 | +1.7 | DUR-20 | PB | ||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ahmed Fayaz Al-Dosari Ahmed Fayaz Al-Dosari ('85) | 85 | / KSA | 7.60 | +1.6 | ||||||||||
5 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | Sparta | 7.46 | +0.6 | SB | |||||||||
6 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | / NOR | 7.29 | +1.2 | ||||||||||
7 | Jannick HansenJannick Hansen ('92) | 92 | Sparta | 6.96 | +1.0 | ||||||||||
8 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | Sparta | 6.91 | w | +2.3 | |||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | / GER | 62.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | / SWE | 60.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | / NOR | 59.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pyry Niskala Pyry Niskala ('90) | 90 | / FIN | 59.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | / NOR | 58.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jorge A. Grave Jorge A. Grave ('82) | 82 | / POR | 55.42 | |||||||||||
7 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | Sparta | 53.26 | |||||||||||
8 | Andreas JørgensenAndreas Jørgensen ('91) | 91 | Hvidovre AM | 49.68 | |||||||||||
K 100 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Anna Scott Anna Scott ('93) | 93 | / USA | 11.57 | |||||||||||
2 | Adeline Gouenon Adeline Gouenon ('94) | 94 | / CIV | 11.72 | |||||||||||
3 | Corinne Humphreys Corinne Humphreys ('91) | 91 | / GBR | 11.89 | |||||||||||
4 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 12.20 | |||||||||||
5 | Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95) | 95 | Hvidovre AM | 12.34 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Adeline Gouenon Adeline Gouenon ('94) | 94 | / CIV | 11.94 | |||||||||||
2 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 12.31 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Anna Scott Anna Scott ('93) | 93 | / USA | 11.60 | |||||||||||
2 | Corinne Humphreys Corinne Humphreys ('91) | 91 | / GBR | 11.78 | SB | ||||||||||
3 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | Aabenraa IG | 12.01 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maria LarsenMaria Larsen ('96) | 96 | Sparta | 4:24.34 | |||||||||||
2 | Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96) | 96 | Sparta | 4:26.97 | |||||||||||
3 | Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90) | 90 | KIF / NOR | 4:27.72 | SB | ||||||||||
4 | Agnes Thurid Gers Agnes Thurid Gers ('97) | 97 | / GER | 4:29.25 | PB | ||||||||||
5 | Gira Carstens Gira Carstens ('93) | 93 | / RSA | 4:31.21 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | Aarhus 1900 | 55.52 | |||||||||||
2 | Meghan Beesley Meghan Beesley ('89) | 89 | / GBR | 56.04 | |||||||||||
3 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | Sparta | 56.58 | |||||||||||
4 | Georganne Moline Georganne Moline ('90) | 90 | / USA | 57.09 | |||||||||||
5 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | / CAN | 57.79 | |||||||||||
6 | Jessica Turner Jessica Turner ('95) | 95 | / GBR | 58.26 | |||||||||||
7 | Hayley McLean Hayley McLean ('94) | 94 | / GBR | 58.65 | |||||||||||
8 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | Sparta | 1:00.88 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90) | 90 | Sparta | 4.10 | |||||||||||
2 | Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92) | 92 | Sparta | 3.80 | |||||||||||
3 | Karin FisherKarin Fisher ('88) | 88 | Aarhus 1900 / USA | 3.80 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | / SWE | 6.47 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | / ISL | 6.42 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Abigail Irozuru Abigail Irozuru ('90) | 90 | / GBR | 6.36 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | Sparta | 6.31 | 0.0 | ||||||||||
5 | Margrethe Renstrøm Margrethe Renstrøm ('85) | 85 | / NOR | 6.21 | -0.5 | =SB | |||||||||
6 | Laura TølløseLaura Tølløse ('97) | 97 | Sparta | 5.74 | +0.4 | SB | |||||||||
7 | Jessie IpsenJessie Ipsen ('83) | 83 | KIF | 5.71 | 0.0 | ||||||||||
K Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
6 | Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98) | 98 | Sparta | 13.91 | PB | ||||||||||
7 | Karoline MangorKaroline Mangor ('98) | 98 | Sparta | 13.82 | =PB | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brittany Crew Brittany Crew ('94) | 94 | / CAN | 17.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rachel Wallader Rachel Wallader ('89) | 89 | / GBR | 16.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | / SWE | 16.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | Sparta | 16.13 | |||||||||||
5 | Sophie McKinna Sophie McKinna ('94) | 94 | / GBR | 15.32 | |||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alexia Sedykh Alexia Sedykh ('93) | 93 | / FRA | 68.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | / GER | 65.90 | |||||||||||
3 | Kati Ojaloo Kati Ojaloo ('90) | 90 | / EST | 64.04 | |||||||||||
4 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | Sparta | 59.39 | |||||||||||
5 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | / EST | 59.18 | |||||||||||
6 | Myra Perkins Myra Perkins ('92) | 92 | / GBR | 58.56 | |||||||||||
7 | Louise OdgaardLouise Odgaard ('93) | 93 | Sparta | 51.59 |