Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Växjö SWE: Nordenkampen 13.2.2016 Inde
Telekonsult Arena

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN6.80
  
 
4
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR6.81
  
 
5
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN6.83
  
 
6
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR6.86
  
 
7
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN6.88
  
 
8Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.92
  
 
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR20.92
  
 PB
3
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN21.34
  
 PB
4
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR21.41
  
 
6
Jani Koskela
Jani Koskela ('93)
FIN21.64
  
 SB
7
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL21.84
  
 
8Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN21.94
  
 PB
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN47.32
  
 SB
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.36
  
 
6
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN49.32
  
 PB
7
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR49.35
  
 PB
8
Antti Kokkonen
Antti Kokkonen ('86)
FIN49.90
  
 SB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
NOR1:48.60
  
 SB
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:48.61
  
 
4
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:50.01
  
 
6
Jaakko Laakso
Jaakko Laakso ('92)
FIN1:50.37
  
 PB
7
Rickard Gunnarsson
Rickard Gunnarsson ('91)
SWE1:52.49
  
 SB
8
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:55.28
  
 PB
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE DNF
  pace
 
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:44.75
  
 
3
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR3:50.10
  
 PB
4
Tommi Sundell
Tommi Sundell ('90)
FIN3:50.79
  
 SB
5
Ilari Piipponen
Ilari Piipponen ('88)
FIN3:52.39
  
 SB
6
Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal ('89)
NOR3:52.42
  
 
7
Simon Wallenlind
Simon Wallenlind ('97)
SWE3:52.52
  
 PB
8Michael SchmidtMichael Schmidt ('85)DEN3:55.75
  
 PB
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE DNF
  
 
M 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR8:14.95
  
 SB
4Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)DEN8:15.37
  
 PB
5
Ossi Kekki
Ossi Kekki ('93)
FIN8:17.50
  
 PB
6
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR8:24.08
  
 PB
7
Jimmy Finnholm
Jimmy Finnholm ('91)
FIN8:33.28
  
 PB
8Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:39.30
  
 SB
Jonatan Fridolfsson
Jonatan Fridolfsson ('92)
SWE DNF
  pace
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.76
  
 PB
3
Ville Rajala
Ville Rajala ('93)
FIN8.00
  
 
5Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN8.03
  
 
7
Eivind Kleven Hagen
Eivind Kleven Hagen ('96)
NOR8.35
  
 PB
8
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR8.40
  
 SB
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.14
  
 
 
2.06
XXO
2.09
  O
2.14
 XO
2.18
XXX
    
4
Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.06
  
 
 
1.98
  O
2.02
 XO
2.06
  O
2.09
XXX
    
5
Mauri Kaattari
Mauri Kaattari ('86)
FIN2.06
  
 
 
1.98
  O
2.02
  O
2.06
 XO
2.09
XXX
    
6
Samuli Eriksson
Samuli Eriksson ('95)
FIN1.98
  
 
 
1.98
  O
2.02
XXX
      
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN1.98
  
 SB
 
1.86 SB
  O
1.92 SB
XXO
1.98 SB
XXO
2.02
XXX
    
8
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR1.86
  
 
 
1.86
  O
       
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eemeli Salomäki
Eemeli Salomäki ('87)
FIN5.27
  
 
 
5.15
  O
5.27
 XO
5.42
  XX
5.55
  X
    
2
Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag ('93)
NOR5.21
  
 SB
 
5.06
XXO
5.21 SB
 XO
5.32
XXX
     
5
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.06
  
 SB
 
4.83
  O
4.97
 XO
5.06 SB
  O
5.15
XXX
    
6Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)DEN5.06
  
 
 
5.06
 XO
5.15
XXX
      
Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN NH
  
 
 
5.06
XXX
       
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN NH
  
 
 
5.15
XXX
       
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.48
  
 
 
  X7.29  X  X  X7.48  
4
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR7.44
  
 
 
7.107.447.327.34  –  –  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.35
  
 SB
 
7.047.35 SB  X7.07  –  –  
6
Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg ('90)
NOR7.28
  
 =SB
 
7.11  X7.12  X7.157.28 =SB  
7
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN7.23
  
 
 
7.017.19  X  X7.237.11  
8
Thorsteinn Ingvarsson
Thorsteinn Ingvarsson ('88)
ISL7.14
  
 
 
  X7.14  X7.04  X7.11  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.01
  
 
 
15.7016.01  X  X15.2815.52  
2
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR15.73
  
 SB
 
15.73 SB  –  –  –  –  –  
4
Ville Mylläri
Ville Mylläri ('85)
FIN15.16
  
 SB
 
14.7115.16 SB14.87  X  X  X  
5
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR14.92
  
 
 
14.3014.5714.9214.5114.7514.75  
6Anders MøllerAnders Møller ('77)DEN14.77
  
 SB
 
14.43 SB14.3714.77 SB  X  –  –  
7
Moteba Mohamed
Moteba Mohamed ('90)
SWE14.70
  
 
 
14.69  X14.70  X  X  X  
8Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN14.40
  
 SB
 
14.22  X14.16  X14.40 SB14.27  
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN19.54
  
 SB
 
19.52 SB  X  X  X19.0219.54 SB  
3
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN18.64
  
 
 
17.9617.96  X18.6418.32  X  
4
Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson ('81)
ISL18.23
  
 
 
17.83  X17.8017.7518.23  X  
5Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR18.03
  
 PB
 
16.8517.57 PB17.5217.0817.5618.03 PB  
6
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR17.50
  
 
 
17.27  X17.4517.50  X  X  
8
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL16.82
  
 
 
15.8716.1616.2616.3516.82  X  
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR7.34
  
 
3
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN7.51
  
 
4
Jasmin Showlah
Jasmin Showlah ('89)
FIN7.54
  
 
6
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.55
  
 
7Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.63
  
 
8Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)DEN7.75
  
 SB
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Jonna Berghem
Jonna Berghem ('93)
FIN23.90
  
 SB
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.95
  
 PB
5
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.21
  
 SB
7
Anna Hämäläinen
Anna Hämäläinen ('94)
FIN24.29
  
 PB
8
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL24.78
  
 PB
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR53.92
  
 PB
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL54.48
  
 
5
Katri Mustola
Katri Mustola ('92)
FIN54.57
  
 PB
7
Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen ('95)
FIN55.46
  
 PB
8
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR55.72
  
 PB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:01.59
  
 SB
4Stina TroestStina Troest ('94)DEN2:03.46
  
 
6
Venla Paunonen
Venla Paunonen ('90)
FIN2:09.20
  
 PB
7
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR2:11.57
  
 PB
8
Aino Paunonen
Aino Paunonen ('92)
FIN2:12.03
  
 PB
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE DNF
  pace
 
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:32.87
  
 PB
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN4:35.51
  
 PB
6
Saara Norrgrann
Saara Norrgrann ('87)
FIN4:37.04
  
 PB
7Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR4:41.11
  
 
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE DNF
  
 
K 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3Simone GladSimone Glad ('90)DEN9:30.52
  
 PB
4
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:38.92
  
 SB
5Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN9:47.18
  
 SB
6
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR9:56.86
  
 SB
7
Saara Nikander
Saara Nikander ('94)
FIN10:01.31
  
 PB
8
Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud ('91)
NOR10:14.85
  
 
Lisa Öhberg
Lisa Öhberg ('88)
SWE DNF
  pace
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.11
  
 SB
3
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.37
  
 
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.57
  
 
6
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR8.63
  
 PB
7
Renate Grimstad
Renate Grimstad ('92)
NOR8.78
  
 
8
Madeleine Eriksson
Madeleine Eriksson ('93)
SWE8.90
  
 
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.94
  
 PB
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85
  O
1.87
  O
1.89
  O
1.92 PB
 XO
1.94 PB
 XO
1.96
XXX
       
2
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.85
  
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85
XXO
1.87
  X
1.89
  XX
  
4
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.79
  
 
 
1.71
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
5
Elina Smolander
Elina Smolander ('89)
FIN1.79
  
 
 
1.71
  O
1.75
 XO
1.79
 XO
1.82
XXX
    
6
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.75
  
 
 
1.65
  O
1.71
XXO
1.75
XXO
1.79
XXX
    
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.61
  
 PB
 
4.21
 XO
4.30
  O
4.39
  O
4.51 =SB
 XO
4.61 PB
  O
4.66
XXX
  
4
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.30
  
 PB
 
3.72
  O
3.93
  O
4.07
  O
4.21 PB
  O
4.30 PB
  O
4.39
XXX
  
5
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.30
  
 
 
4.30
XXO
4.45
XXX
      
6Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)NOR3.72
  
 SB
 
3.72 SB
  O
3.93
XXX
      
6Line R JensenLine R Jensen ('92)DEN3.72
  
 
 
3.72
  O
3.93
XXX
      
Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir ('91)
ISL NH
  
 
 
3.72
XXX
       
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.33
  
 
 
5.926.136.296.306.156.33  
4
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.30
  
 SB
 
6.17 SB5.986.30 SB6.216.04  –  
5
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN6.02
  
 
 
6.00  X5.956.025.175.95  
6
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR5.99
  
 
 
5.995.905.92  X5.83  X  
7
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.96
  
 
 
5.835.875.835.95  X5.96  
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.79
  
 
 
5.795.535.76  X5.60  X  
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN13.86
  
 
 
13.8613.7113.62  –  –  –  
3
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.04
  
 
 
13.0412.8512.9813.04  X  X  
6Monika Elisabeth BenserudMonika Elisabeth Benserud ('96)NOR12.43
  
 
 
12.4312.37  X12.15  X  X  
7
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.43
  
 
 
12.2712.43  X  X11.8912.16  
8Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)DEN12.22
  
 
 
12.22  X12.1411.9811.8611.95  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.00
  
 
 
15.8515.75  X15.7716.0015.89  
4
Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen ('88)
NOR14.91
  
 SB
 
14.26 SB14.91 SB  X  X  X  X  
5
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.84
  
 PB
 
14.84 PB  X  X  X  X13.85  
6
Sara Lennman
Sara Lennman ('96)
SWE14.83
  
 PB
 
  X14.83 PB14.32  X  X  X  
7
Senja Mäkitörmä
Senja Mäkitörmä ('94)
FIN14.21
  
 
 
13.4113.36  X14.2113.6813.76  
8
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR13.40
  
 PB
 
13.40 PB13.3313.1413.0812.9213.07  

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020