Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Portland OR USA: 16th IAAF World Indoor Championships, Oregon Convention Center 17‐20.3.2016 Inde

M 60 m    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA6.47
  0.121
 PB
2
Asafa Powell
Asafa Powell ('82)
JAM6.50
  0.135
 
3
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR6.51
  0.132
NR PB
4
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN6.53
  0.152
 PB
5
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN6.54
  0.148
 
6
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA6.54
  0.146
 
7
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA6.56
  0.125
 
8
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN6.56
  0.152
 
Semifinale18.3.
Semi 1
18.3.
18.3.
1
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA6.53
Q
  0.122
 
2
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR6.53
Q
  0.148
NR PB
3
Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu ('95)
JPN6.56
  0.139
 PB
4
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV6.63
  0.173
 SB
5
Antoine Adams
Antoine Adams ('88)
SKN6.66
  0.125
 
6
Rondell Sorrillo
Rondell Sorrillo ('86)
TTO6.68
  0.157
 
7
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED6.73
  0.116
 
James Dasaolu
James Dasaolu ('87)
GBR DQ
  
 
Semi 2
18.3.
18.3.
1
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN6.49
Q
  0.130
 SB
2
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA6.51
Q
  0.164
 SB
3
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN6.55
q
  0.161
 =PB
4
Kemar Hyman
Kemar Hyman ('89)
CAY6.61
  0.129
 SB
5
Bruno Hortelano
Bruno Hortelano ('91)
ESP6.63
  0.143
 =PB
6
Gabriel Mvumvure
Gabriel Mvumvure ('88)
ZIM6.68
  0.114
 
7
Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski ('92)
POL6.71
  0.125
 
8
Adrian Griffith
Adrian Griffith ('84)
BAH6.71
  0.159
 
Semi 3
18.3.
18.3.
1
Asafa Powell
Asafa Powell ('82)
JAM6.44
Q
  0.136
=AR =PB
2
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN6.50
Q
  0.159
AR PB
3
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA6.54
q
  0.148
 
4
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN6.60
  0.151
 SB
5
Andrew Robertson
Andrew Robertson ('90)
GBR6.61
  0.141
 
6
Chavaughn Walsh
Chavaughn Walsh ('87)
ANT6.61
  0.139
 
7
Eric Cray
Eric Cray ('88)
PHI6.67
  0.132
 
8
Abdullah Abkar Mohammed
Abdullah Abkar Mohammed ('97)
KSA6.68
  0.161
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN6.56
Q
  0.204
 
2
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR6.61
Q
  0.148
 
3
Chavaughn Walsh
Chavaughn Walsh ('87)
ANT6.66
Q
  0.142
 
4
Kemar Hyman
Kemar Hyman ('89)
CAY6.67
q
  0.141
 
5
Egwero Ogho-Ogene
Egwero Ogho-Ogene ('88)
NGR6.75
  0.160
 SB
6
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK6.80
  0.144
 
7
Rodman Teltull
Rodman Teltull ('94)
PLW6.94
  0.181
 PB
8
Siueni Filimone
Siueni Filimone ('94)
TGA7.08
  0.169
NR PB
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
James Dasaolu
James Dasaolu ('87)
GBR6.59
Q
  0.151
 
2
Gabriel Mvumvure
Gabriel Mvumvure ('88)
ZIM6.68
Q
  0.137
 
3
Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski ('92)
POL6.71
Q
  0.139
 
4
Adel Sesay
Adel Sesay ('90)
SLE7.01
  0.158
 SB
5
Damdinchimeg Shinebayar
Damdinchimeg Shinebayar ('98)
MGL7.02
  0.137
 PB
Desmond Kitungwa
Desmond Kitungwa ('97)
COD DQ
  
 
Indledende 3
18.3.
18.3.
1
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA6.57
Q
  0.142
 
2
Eric Cray
Eric Cray ('88)
PHI6.64
Q
  0.121
 
3
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED6.73
Q
  0.109
 
4
Darrell Wesh
Darrell Wesh ('92)
HAI6.77
  0.296
 
5
Andy Martínez
Andy Martínez ('93)
PER6.84
  0.144
 PB
6
Julius Morris
Julius Morris ('94)
MNT6.85
  0.238
 
7
Yanis Dallay
Yanis Dallay ('94)
COM7.29
  0.178
 SB
8
Scheyenne Sanitoa
Scheyenne Sanitoa ('98)
ASA7.37
  0.153
 PB
Indledende 4
18.3.
18.3.
1
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN6.64
Q
  0.217
 
2
Abdullah Abkar Mohammed
Abdullah Abkar Mohammed ('97)
KSA6.64
Q
  0.165
 PB
3
Andrew Robertson
Andrew Robertson ('90)
GBR6.66
Q
  0.111
 
4
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.69
  0.130
 
5
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR6.71
  0.155
 
6
Abdul Hamid Abdullah Iswandi
Abdul Hamid Abdullah Iswandi ('91)
INA6.77
  0.206
 PB
7
Mateo Edward
Mateo Edward ('93)
PAN6.78
  0.134
 SB
8
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM6.83
  0.193
 
Indledende 5
18.3.
18.3.
1
Asafa Powell
Asafa Powell ('82)
JAM6.44
Q
  0.138
AR PB
2
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN6.55
Q
  0.163
 PB
3
Adrian Griffith
Adrian Griffith ('84)
BAH6.65
Q
  0.135
 
4
Churandy Martina
Churandy Martina ('84)
NED6.67
  0.127
 
5
Jeremy Dodson
Jeremy Dodson ('87)
SAM6.76
  0.147
 SB
6
Brian Kasinda
Brian Kasinda ('97)
ZAM6.80
  0.158
 PB
7
Rolando Palacios
Rolando Palacios ('87)
HON6.81
  0.167
 SB
8
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ6.95
  0.217
 SB
Indledende 6
18.3.
18.3.
1
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA6.57
Q
  0.165
 
2
Bruno Hortelano
Bruno Hortelano ('91)
ESP6.63
Q
  0.149
 PB
3
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV6.64
Q
  0.164
 SB
4
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN6.67
q
  0.145
 SB
5
Gérard Kobéané
Gérard Kobéané ('88)
BUR6.80
  0.136
 
6
Shaun Gill
Shaun Gill ('93)
BIZ6.99
  0.171
 PB
7
Jesús Manuel Cáceres
Jesús Manuel Cáceres ('93)
PAR7.05
  0.134
 PB
8
Syed Muhammad Aoun
Syed Muhammad Aoun ('92)
PAK7.16
  0.246
 PB
Indledende 7
18.3.
18.3.
1
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA6.57
Q
  0.123
 
2
Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu ('95)
JPN6.59
Q
  0.143
 =PB
3
Rondell Sorrillo
Rondell Sorrillo ('86)
TTO6.64
Q
  0.128
 SB
4
Antoine Adams
Antoine Adams ('88)
SKN6.65
q
  0.177
 
5
Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez ('80)
ESP6.74
  0.148
 
6
Himasha Eashan
Himasha Eashan ('95)
SRI6.81
  0.151
 PB
7
Adam Harris
Adam Harris ('87)
GUY6.82
  0.191
 
8
Emile Condé
Emile Condé ('92)
GUI7.37
  0.231
 PB
M 400 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE45.44
  0.185
 SB
2
Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun ('97)
QAT45.59
  0.204
 SB
3
Deon Lendore
Deon Lendore ('92)
TTO46.17
  0.214
 
4
Bralon Taplin
Bralon Taplin ('92)
GRN46.56
  0.138
 
5
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN46.86
  0.186
 
6
Lalonde Gordon
Lalonde Gordon ('88)
TTO47.62
  0.135
 
Semifinale18.3.
Semi 1
18.3.
18.3.
1
Bralon Taplin
Bralon Taplin ('92)
GRN45.38
Q
  0.192
 
2
Deon Lendore
Deon Lendore ('92)
TTO46.23
Q
  0.198
 
3
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN46.33
Q
  0.209
 PB
4
Nery Brenes
Nery Brenes ('85)
CRC46.49
  0.155
 SB
5
Kyle Clemons
Kyle Clemons ('90)
USA46.91
  0.197
 
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO DQ
  0.185
 
Semi 2
18.3.
18.3.
1
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE45.71
Q
  0.181
 SB
2
Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun ('97)
QAT45.71
Q
  0.208
 SB
3
Lalonde Gordon
Lalonde Gordon ('88)
TTO46.03
Q
  0.127
 
4
Yavuz Can
Yavuz Can ('87)
TUR46.82
  0.204
 
5
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH47.07
  0.237
 
6
Fitzroy Dunkley
Fitzroy Dunkley ('93)
JAM47.13
  0.170
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Deon Lendore
Deon Lendore ('92)
TTO46.38
Q
  0.244
 
2
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN46.44
Q
  0.271
 PB
3
Kyle Clemons
Kyle Clemons ('90)
USA46.66
q
  0.206
 
4
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH46.66
q
  0.244
 
5
George Erazo
George Erazo ('92)
ESA49.66
  0.188
 
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Lalonde Gordon
Lalonde Gordon ('88)
TTO46.72
Q
  0.174
 
2
Fitzroy Dunkley
Fitzroy Dunkley ('93)
JAM46.83
Q
  0.161
 
3
Lucas Bua
Lucas Bua ('94)
ESP46.86
  0.174
 
4
Philip Osei
Philip Osei ('90)
CAN47.00
  0.196
 
5
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM48.46
  0.173
 
Indledende 3
18.3.
18.3.
1
Bralon Taplin
Bralon Taplin ('92)
GRN46.24
Q
  0.195
 
2
Yavuz Can
Yavuz Can ('87)
TUR46.82
Q
  0.206
 
3
Ricardo Chambers
Ricardo Chambers ('84)
JAM47.07
  0.155
 
4
Marek Niit
Marek Niit ('87)
EST47.39
  0.136
 
5
Albert Bravo
Albert Bravo ('87)
VEN47.63
  0.197
 PB
6
Emmanuel Dasor
Emmanuel Dasor ('95)
GHA47.86
  0.198
 
Indledende 4
18.3.
18.3.
1
Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun ('97)
QAT46.15
Q
  0.201
 
2
Nery Brenes
Nery Brenes ('85)
CRC46.92
Q
  0.179
 SB
3
Chidi Okezie
Chidi Okezie ('93)
NGR47.05
  0.276
 
4
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR47.21
  0.218
 
5
Kristian Efremov
Kristian Efremov ('90)
MKD50.28
  0.193
 
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA DQ 46.32
  0.174
 
Indledende 5
18.3.
18.3.
1
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE46.57
Q
  0.178
 
2
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.79
Q
  0.235
 
3
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED47.48
  0.145
 
4
Payton Hazzard
Payton Hazzard ('93)
GRN47.61
  0.207
 
5
Mowen Boino
Mowen Boino ('79)
PNG49.81
  0.213
 PB
Michael Mathieu
Michael Mathieu ('84)
BAH DQ 46.91
  0.197
 
M 800 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Boris Berian
Boris Berian ('92)
USA1:45.83
  
 PB
2
Antoine Gakeme
Antoine Gakeme ('91)
BDI1:46.65
  
 PB
3
Erik Sowinski
Erik Sowinski ('89)
USA1:47.22
  
 
4
Mohamed Aman
Mohamed Aman ('94)
ETH1:47.97
  
 
5
Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla ('89)
QAT1:48.31
  
 
6
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:52.32
  
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:52.16
Q
  
 
2
Edward Kemboi
Edward Kemboi ('93)
KEN1:52.39
  
 
3
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:52.60
  
 
4
Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu ('96)
AND1:54.19
  
 
5
Wais Ibrahim Khairandesh
Wais Ibrahim Khairandesh ('90)
AFG1:57.36
  
NR PB
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Antoine Gakeme
Antoine Gakeme ('91)
BDI1:48.09
Q
  
 PB
2
Boris Berian
Boris Berian ('92)
USA1:48.55
q
  
 
3
Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai ('92)
KEN1:48.70
  
 
4
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:49.46
  
 
5
Daniel Andújar
Daniel Andújar ('94)
ESP1:49.49
  
 
Indledende 3
18.3.
18.3.
1
Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla ('89)
QAT1:47.61
Q
  
 
2
Mohamed Aman
Mohamed Aman ('94)
ETH1:48.02
q
  
 
3
Erik Sowinski
Erik Sowinski ('89)
USA1:48.11
q
  
 
4
Theofanis Michaelas
Theofanis Michaelas ('91)
CYP1:51.36
  
 
5
Brice Etès
Brice Etès ('84)
MON1:52.23
  
 SB
M 1500 m    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:44.22
  
 
2
Jakub Holuša
Jakub Holuša ('88)
CZE3:44.30
  
 
3
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:44.37
  
 
4
Robby Andrews
Robby Andrews ('91)
USA3:44.77
  
 
5
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH3:44.81
  
 
6
Aman Wote
Aman Wote ('84)
ETH3:44.86
  
 
7
Vincent Kibet
Vincent Kibet ('91)
KEN3:45.17
  
 
8
Chris O'Hare
Chris O'Hare ('90)
GBR3:46.50
  
 
9
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:53.69
  
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:47.15
Q
  
 
2
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH3:47.24
Q
  
 
3
Jakub Holuša
Jakub Holuša ('88)
CZE3:47.62
Q
  
 
4
Charlie Da’Vall Grice
Charlie Da’Vall Grice ('93)
GBR3:49.03
  
 
5
Bethwel Birgen
Bethwel Birgen ('88)
KEN3:49.35
  
 
Manuel Olmedo
Manuel Olmedo ('83)
ESP DNF
  
 
Iván López
Iván López ('90)
CHI3:48.63 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:41.04
Q
  
 
2
Chris O'Hare
Chris O'Hare ('90)
GBR3:41.09
Q
  
 
3
Robby Andrews
Robby Andrews ('91)
USA3:41.21
Q
  
 
4
Aman Wote
Aman Wote ('84)
ETH3:41.25
q
  
 
5
Vincent Kibet
Vincent Kibet ('91)
KEN3:41.42
q
  
 
6
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:41.53
q
  
 
7
Marc Alcalá
Marc Alcalá ('94)
ESP3:42.02
  
 
8
Erick Rodriguez
Erick Rodriguez ('90)
NCA3:58.37
  
 PB
M 3000 m    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH7:57.21
  
 
2
Ryan Hill
Ryan Hill ('90)
USA7:57.39
  
 
3
Augustine Choge
Augustine Choge ('87)
KEN7:57.43
  
 
4
Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider ('87)
MAR7:58.04
  
 
5
Caleb Ndiku
Caleb Ndiku ('92)
KEN7:58.81
  
 
6
Lee Emanuel
Lee Emanuel ('85)
GBR8:00.70
  
 
7
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA8:00.76
  
 
8
Isiah Koech
Isiah Koech ('93)
KEN8:01.70
  
 
9
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN8:07.96
  
 
10
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI8:08.87
  
 
11
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS8:11.11
  
 
12
Yenew Alamirew
Yenew Alamirew ('90)
ETH8:12.54
  
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH7:51.01
Q
  
 
2
Augustine Choge
Augustine Choge ('87)
KEN7:51.77
Q
  
 
3
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI7:52.08
Q
  
 
4
Ryan Hill
Ryan Hill ('90)
USA7:52.13
Q
  
 
5
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS7:53.51
q
  
 
6
Cam Levins
Cam Levins ('89)
CAN7:54.81
  
 
7
Thomas Farrell
Thomas Farrell ('91)
GBR7:59.77
  
 
8
Kemoy Campbell
Kemoy Campbell ('91)
JAM8:00.22
  
 
9
Adilet Kyshtabekov
Adilet Kyshtabekov ('93)
KGZ8:44.77
  
 
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider ('87)
MAR7:51.65
Q
  
 
2
Isiah Koech
Isiah Koech ('93)
KEN7:52.64
Q
  
 
3
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA7:53.00
Q
  
 
4
Lee Emanuel
Lee Emanuel ('85)
GBR7:53.18
Q
  
 SB
5
Caleb Ndiku
Caleb Ndiku ('92)
KEN7:53.21
q
  
 
6
Yenew Alamirew
Yenew Alamirew ('90)
ETH7:53.65
q
  
 
7
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN7:53.66
q
  
 
8
Collis Birmingham
Collis Birmingham ('84)
AUS7:54.51
  
 SB
9
Víctor García
Víctor García ('85)
ESP8:25.62
  
 
M 60 m hæk    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM7.41
  0.131
NR PB
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.46
  0.162
 SB
3
Dimitri Bascou
Dimitri Bascou ('87)
FRA7.48
  0.144
 
4
Jarret Eaton
Jarret Eaton ('89)
USA7.50
  0.132
 SB
5
Spencer Adams
Spencer Adams ('89)
USA7.64
  0.154
 
6
Balázs Baji
Balázs Baji ('89)
HUN7.65
  0.127
 
7
Eddie Lovett
Eddie Lovett ('92)
ISV7.75
  0.200
 
8
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR7.88
  0.173
 
Semifinale20.3.
Semi 1
20.3.
20.3.
1
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.52
Q
  0.147
 
2
Jarret Eaton
Jarret Eaton ('89)
USA7.52
Q
  0.130
 =SB
3
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR7.64
Q
  0.142
 PB
4
Eddie Lovett
Eddie Lovett ('92)
ISV7.69
Q
  0.208
 
5
Yidiel Contreras
Yidiel Contreras ('92)
ESP7.71
  0.123
 
6
Fabio dos Santos
Fabio dos Santos ('83)
BRA7.76
  0.151
 
7
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE7.79
  0.135
 
8
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN7.90
  0.204
 
Semi 2
20.3.
20.3.
1
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM7.52
Q
  0.141
 
2
Dimitri Bascou
Dimitri Bascou ('87)
FRA7.63
Q
  0.147
 
3
Balázs Baji
Balázs Baji ('89)
HUN7.64
Q
  0.123
 
4
Spencer Adams
Spencer Adams ('89)
USA7.65
Q
  0.138
 
5
Yordan O'Farrill
Yordan O'Farrill ('93)
CUB7.67
  0.150
 
6
Lawrence Clarke
Lawrence Clarke ('90)
GBR7.69
  0.136
 
7
Mikel Thomas
Mikel Thomas ('87)
TTO7.72
  0.129
 
8Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.75
  0.126
 
Indledende heats19.3.
Indledende 1
19.3.
19.3.
1
Eddie Lovett
Eddie Lovett ('92)
ISV7.63
Q
  0.204
 SB
2
Jarret Eaton
Jarret Eaton ('89)
USA7.66
Q
  0.218
 
3
Balázs Baji
Balázs Baji ('89)
HUN7.73
Q
  0.140
 
4
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA7.76
q
  0.183
 PB
5
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI7.87
  0.154
 
6
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER7.91
  0.220
 
7
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn ('91)
UKR7.95
  0.253
 
Indledende 2
19.3.
19.3.
1
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM7.58
Q
  0.187
 
2
Yordan O'Farrill
Yordan O'Farrill ('93)
CUB7.69
Q
  0.220
 
3Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.74
Q
  0.160
 
4
Lawrence Clarke
Lawrence Clarke ('90)
GBR7.74
q
  0.168
 
5
Maksim Lynsha
Maksim Lynsha ('85)
BLR7.77
  0.168
 
6
Dominik Bochenek
Dominik Bochenek ('87)
POL7.86
  0.140
 
7
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
BRA7.99
  0.221
 
Indledende 3
19.3.
19.3.
1
Dimitri Bascou
Dimitri Bascou ('87)
FRA7.58
Q
  0.158
 
2
Yidiel Contreras
Yidiel Contreras ('92)
ESP7.69
Q
  0.156
 
3
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN7.74
Q
  0.211
 
3
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE7.74
Q
  0.156
 
5
Fabio dos Santos
Fabio dos Santos ('83)
BRA7.76
q
  0.166
 
6
Moussa Dembele
Moussa Dembele ('88)
SEN7.99
  0.179
 
Indledende 4
19.3.
19.3.
1
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.48
Q
  0.139
 
2
Spencer Adams
Spencer Adams ('89)
USA7.68
Q
  0.157
 
3
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR7.68
Q
  0.157
 
4
Mikel Thomas
Mikel Thomas ('87)
TTO7.72
q
  0.125
 
5
Yohany Portilla
Yohany Portilla ('90)
CUB7.77
  0.124
 
6
Serhiy Kopanayko
Serhiy Kopanayko ('88)
UKR7.77
  0.166
 
7
Namatiaki Tevenino
Namatiaki Tevenino ('96)
PYF8.84
  0.162
 
M Højdespring    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.36
  
 
 
2.20
 XO
2.25
  O
2.29
XXO
2.33
XXO
2.36
  O
2.40
XXX
  
2
Robbie Grabarz
Robbie Grabarz ('87)
GBR2.33
  
 =SB
 
2.20
 XO
2.25
  O
2.29
 XO
2.33 =SB
  O
2.36
XXX
   
3
Erik Kynard
Erik Kynard ('91)
USA2.33
  
 SB
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
  O
2.33 SB
 XO
2.36
XXX
   
4
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.29
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
  O
2.33
  XX
2.36
  X
   
5
Konstadínos Baniótis
Konstadínos Baniótis ('86)
GRE2.29
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
 XO
2.33
XXX
    
6
Zhang Guowei 
Zhang Guowei  ('91)
CHN2.29
  
 
 
2.20
  O
2.25
 XO
2.29
 XO
2.33
XXX
    
7
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.29
  
 
 
2.20
  O
2.25
XXO
2.29
 XO
2.33
XXX
    
8
Chris Baker
Chris Baker ('91)
GBR2.29
  
 
 
2.20
 XO
2.25
  O
2.29
XXO
2.33
XXX
    
9
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.25
  
 
 
2.20
 XO
2.25
 XO
2.29
XXX
     
10
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.25
  
 
 
2.20
  O
2.25
XXO
2.29
XXX
     
11
Jamal Wilson
Jamal Wilson ('88)
BAH2.20
  
 
 
2.20
  O
2.25
XXX
      
12
Ricky Robertson
Ricky Robertson ('90)
USA2.20
  
 =SB
 
2.20 =SB
XXO
2.25
XXX
      
M Stangspring    
Inde 17.3.

Finale A

Finale
Inde 17.3.
1
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA6.02
  
 
 
5.75
  O
5.90
  O
6.02
  O
6.17
XXX
    
2
Sam Kendricks
Sam Kendricks ('92)
USA5.80
  
 
 
5.40
  O
5.55
  O
5.65
  O
5.80
  O
5.85
  X
5.90
  XX
  
3
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.75
  
 
 
5.55
  O
5.65
 XO
5.75
  O
5.80
  XX
5.85
  X
   
4
Jan Kudlička
Jan Kudlička ('88)
CZE5.75
  
 
 
5.40
  O
5.65
XXO
5.75
XXO
5.80
XXX
    
4
Shawnacy Barber
Shawnacy Barber ('94)
CAN5.75
  
 
 
5.55
  O
5.65
XXO
5.75
XXO
5.80
  XX
5.85
  X
   
6
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.65
  
 
 
5.40
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
7
Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis ('86)
GRE5.65
  
 
 
5.40
 XO
5.55
  O
5.65
 XO
5.75
XXX
    
8
Mike Arnold
Mike Arnold ('90)
USA5.65
  
 
 
5.40
  O
5.55
XXO
5.65
XXO
5.75
XXX
    
9
Michal Balner
Michal Balner ('82)
CZE5.55
  
 
 
5.40
  O
5.55
  O
5.65
XXX
     
10
Seito Yamamoto
Seito Yamamoto ('92)
JPN5.55
  
 
 
5.40
 XO
5.55
  O
5.65
XXX
     
10
Carlo Paech
Carlo Paech ('92)
GER5.55
  
 
 
5.40
 XO
5.55
  O
5.65
XXX
     
12
Jérôme Clavier
Jérôme Clavier ('83)
FRA5.55
  
 
 
5.40
  O
5.55
 XO
5.65
XXX
     
12
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.55
  
 
 
5.55
 XO
5.75
  XX
5.80
  X
     
14
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA5.40
  
 
 
5.40
 XO
5.55
XXX
      
M Længdespring    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA8.26
  
 
 
8.058.26  X8.06  X  X  
2
Fabrice LaPierre
Fabrice LaPierre ('83)
AUS8.25
  
AR PB
 
7.297.788.25 PB  X7.79  X  
3
Huang Changzhou 
Huang Changzhou  ('94)
CHN8.21
  
 PB
 
7.767.828.19 =PB7.917.958.21 PB  
4
Jeffery Henderson
Jeffery Henderson ('89)
USA8.19
  
 PB
 
7.998.19 PB7.988.148.178.00  
5
Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai ('91)
RSA8.18
  
NR PB
 
8.14 PB8.18 PB8.03  X  X   
6
Dan Bramble
Dan Bramble ('90)
GBR8.14
  
 PB
 
  X7.848.12 PB7.938.14 PB   
7
Emiliano Lasa
Emiliano Lasa ('90)
URU7.94
  
 PB
 
7.94 PB  X7.70  X7.86   
8
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN7.93
  
 
 
7.827.857.887.887.93   
9
Kafétien Gomis
Kafétien Gomis ('80)
FRA7.88
  
 
 
7.737.737.88     
10
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.88
  
 
 
7.88  X  X     
11
Ifeanyi Otuonye
Ifeanyi Otuonye ('94)
TKS7.40
  
 
 
  X7.387.40     
12
Yohei Sugai
Yohei Sugai ('85)
JPN7.35
  
 SB
 
7.25 SB6.957.35 SB     
13
Quincy Breell
Quincy Breell ('92)
ARU7.25
  
 PB
 
7.21 PB7.25 PB7.20     
Ted Hooper
Ted Hooper ('91)
TPE NM
  
 
 
  X  X  X     
M Trespring    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Dong Bin 
Dong Bin  ('88)
CHN17.33
  
 
 
17.1816.2017.2916.9817.33  X  
2
Max Heß
Max Heß ('96)
GER17.14
  
 =PB
 
16.2516.37  X17.14 PB  X17.14 =PB  
3
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA17.09
  
 SB
 
16.77  X17.00 SB  –17.04 SB17.09 SB  
4
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR16.89
  
 SB
 
  X16.6616.6316.89 SB16.89 =SB  X  
5
Omar Craddock
Omar Craddock ('91)
USA16.87
  
 
 
16.5816.33  –16.5216.87   
6
Tosin Oke
Tosin Oke ('80)
NGR16.73
  
 SB
 
16.73 SB16.65  X  X16.64   
7
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.67
  
 
 
16.1616.2016.5116.3016.67   
8
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.43
  
 
 
  X16.3616.0716.4316.41   
9
Harold Correa
Harold Correa ('88)
FRA16.30
  
 
 
16.1216.30  X     
10
Marian Oprea
Marian Oprea ('82)
ROU16.27
  
 
 
16.0515.9816.27     
11
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.15
  
 
 
16.14  X16.15     
12
Alphonso Jordan
Alphonso Jordan ('87)
USA16.11
  
 
 
16.11  X15.99     
13
Jonathan Drack
Jonathan Drack ('88)
MRI16.04
  
 
 
16.04  X15.82     
14
Olu Olamigoke
Olu Olamigoke ('90)
NGR15.94
  
 PB
 
13.7315.5915.94 PB     
15
Roman Valiyev
Roman Valiyev ('84)
KAZ15.54
  
 
 
  X15.54  X     
16
Yordanis Durañona
Yordanis Durañona ('88)
DMA15.27
  
 SB
 
15.27 SB  X      
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL21.78
  
AR PB
 
20.38 SB21.60 AR PB21.4021.64 AR PB21.4921.78 AR WL PB  
2
Andrei Gag
Andrei Gag ('91)
ROU20.89
  
 PB
 
20.89 PB20.08  X  X20.23  X  
3
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO20.87
  
 PB
 
20.6420.0620.4220.4920.87 PB  X  
4
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.53
  
 
 
  X20.53  X20.43  X20.42  
5
Jon Jones
Jon Jones ('91)
USA20.31
  
 
 
18.8820.01  X20.31  X   
6
Germán Lauro
Germán Lauro ('84)
ARG20.24
  
 
 
19.9219.8520.21  X20.24   
7
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN20.23
  
 
 
19.5220.2319.9520.0319.60   
8
Tobias Dahm
Tobias Dahm ('87)
GER20.22
  
 
 
19.4020.22  X19.4219.06   
9
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL19.93
  
 PB
 
19.49 PB  X19.93 PB     
10
Carlos Tobalina
Carlos Tobalina ('85)
ESP19.86
  
 
 
19.4119.86  X     
11
Borja Vivas
Borja Vivas ('84)
ESP19.85
  
 
 
19.6319.8519.75     
12
Stephen Mozia
Stephen Mozia ('93)
NGR19.84
  
 
 
19.84  X  X     
13
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY19.81
  
 
 
19.81  X19.39     
14
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL19.48
  
 
 
18.9019.4819.35     
15
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX19.48
  
 SB
 
18.6319.48 SB  X     
16
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE19.46
  
 
 
  X19.46  X     
17
Franck Elemba
Franck Elemba ('90)
CGO19.34
  
 
 
  X19.2419.34     
18
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA18.50
  
 NRPB
 
18.50 PB  X  X     
19
Kurt Roberts
Kurt Roberts ('88)
USA17.94
  
 
 
  X  X17.94     
M Syvkamp    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA6470
  
 SB
 
6,818,0814,161,997,785,102.35,22
2
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR6182
  
 SB
 
6,867,4914,531,997,914,902.39,64
3
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER6126
  
 PB
 
7,157,3014,472,058,245,102.34,10
4
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA6118
  
 SB
 
7,047,6513,122,028,455,002.29,04
5
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE6003
  
 SB
 
7,057,1914,962,028,044,902.45,06
6
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN5986
  
NR PB
 
7,007,4515,022,118,344,502.44,23
7
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER5832
  
 PB
 
7,186,9214,311,998,214,902.40,57
8
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA5769
  
 
 
7,027,1414,041,878,244,602.36,15
9
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR5733
  
 
 
6,937,1613,481,938,134,602.46,92
10
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE5697
  
 
 
7,176,9913,921,938,254,802.43,85
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESPDNF
  
 
 
7,107,1512,241,968,23NH
M 4 x 400 m stafet    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
 
  
USA3:02.45
  0.221
 
  Kyle Clemons, Calvin Smith, Chris Giesting, Vernon Norwood
2
 
  
BAH3:04.75
  0.181
NR 
  Michael Mathieu, Alonzo Russell, Shavez Hart, Chris Brown
3
 
  
TTO3:05.51
  0.175
NR 
  Jarrin Solomon, Lalonde Gordon, Ade Alleyne-Forte, Deon Lendore
4
 
  
JAM3:06.02
  0.182
 
  Ricardo Chambers, Dane Hyatt, Demish Gaye, Fitzroy Dunkley
5
 Makekodunmi
 Makekodunmi ('40)
NGR3:08.55
  0.175
 
  Noah Akwu, Chidi Okezie, Abiola Onakoya, Samson Oghenewegba
6
 
  
BEL3:09.71
  0.156
 
  Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Robin Vanderbemden, Kevin Borlée
Indledende heats19.3.
Indledende 1
19.3.
19.3.
1
 
  
BEL3:07.39
Q
  0.154
 
  Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Robin Vanderbemden, Kevin Borlée
2
 
  
BAH3:07.55
Q
  0.189
NR 
  Michael Mathieu, Shavez Hart, Ashley Riley, Chris Brown
3
 
  
TTO3:07.83
q
  0.152
 
  Rondell Sorrillo, Jarrin Solomon, Ade Alleyne-Forte, Machel Cedenio
4
 
  
RSA3:08.45
  0.167
AR 
  Thapelo Phora, Ofentse Mogawane, Jon Seeliger, Shaun de Jager
Indledende 2
19.3.
19.3.
1
 
  
USA3:05.41
Q
  0.227
 
  Elvyonn Bailey, Calvin Smith, Chris Giesting, Pat Feeney
2
 
  
JAM3:07.30
Q
  0.183
 
  Ricardo Chambers, Dane Hyatt, Demish Gaye, Nathon Allen
3
 Makekodunmi
 Makekodunmi ('40)
NGR3:07.98
q
  0.217
AR 
  Chidi Okezie, Noah Akwu, Abiola Onakoya, Isah Salihu
K 60 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA7.02
  0.138
 
2
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.04
  0.144
 
3
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM7.06
  0.174
 
4
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO7.11
  0.145
 
5
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.14
  0.137
 
6
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA7.14
  0.125
 
7
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV7.29
  0.312
 
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR DNS
  
 
Semifinale19.3.
Semi 1
19.3.
19.3.
1
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA7.06
Q
  0.165
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR7.11
Q
  0.144
 =SB
3
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED7.16
  0.146
 
4
Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste ('86)
TTO7.16
  0.117
 SB
5
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER7.22
  0.170
 
6
Olesya Povh
Olesya Povh ('87)
UKR7.27
  0.125
 
7
Marika Popowicz-Drapala
Marika Popowicz-Drapala ('88)
POL7.34
  0.143
 
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
ITA DNS
  
 
Semi 2
19.3.
19.3.
1
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO7.09
Q
  0.135
=NR =PB
2
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA7.11
Q
  0.150
 PB
3
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV7.15
q
  0.156
 
4
Simone Facey
Simone Facey ('85)
JAM7.21
  0.136
 
5
Tahesia Harrigan
Tahesia Harrigan ('82)
IVB7.23
  0.143
 
6
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN7.23
  0.155
 =PB
7
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO7.34
  0.162
 
8
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER7.45
  0.124
 
Semi 3
19.3.
19.3.
1
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM7.04
Q
  0.188
 PB
2
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.08
Q
  0.143
 
3
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.13
q
  0.130
 
4
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA7.20
  0.138
 
5
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU7.21
  0.170
 PB
6
Wei Yongli 
Wei Yongli  ('91)
CHN7.28
  0.149
 
7
Laverne Jones-Ferrette
Laverne Jones-Ferrette ('81)
ISV7.33
  0.150
 
8
Dutee Chand
Dutee Chand ('96)
IND7.62
  0.165
 
Indledende heats19.3.
Indledende 1
19.3.
19.3.
1
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM7.09
Q
  0.177
 PB
2
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.18
Q
  0.134
 
3
Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste ('86)
TTO7.20
Q
  0.134
 =SB
4
Flings Owusu-Agyapong
Flings Owusu-Agyapong ('88)
GHA7.36
  0.145
 
5
Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz ('94)
POL7.45
  0.130
 
6
Élodie Vanessa Embony
Élodie Vanessa Embony ('87)
MAD7.65
  0.136
 PB
7
Mariana Cress
Mariana Cress ('98)
MHL8.51
  0.181
 PB
Indledende 2
19.3.
19.3.
1
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.13
Q
  0.184
 
2
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA7.15
Q
  0.139
 
3
Laverne Jones-Ferrette
Laverne Jones-Ferrette ('81)
ISV7.27
Q
  0.123
 
4
Wei Yongli 
Wei Yongli  ('91)
CHN7.31
q
  0.165
 
5
Adeline Gouenon
Adeline Gouenon ('94)
CIV7.50
  0.205
 
6
Phobay Kutu-Akoi
Phobay Kutu-Akoi ('87)
LBR7.56
  0.150
 
7
Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield ('94)
MLT7.63
  0.144
 
Indledende 3
19.3.
19.3.
1
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER7.19
Q
  0.177
 
2
Simone Facey
Simone Facey ('85)
JAM7.20
Q
  0.157
 
3
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN7.23
Q
  0.129
 =PB
4
Olesya Povh
Olesya Povh ('87)
UKR7.29
q
  0.124
 
5
Ashley Marshall
Ashley Marshall ('93)
BAR7.38
  0.188
 
6
Yuan Qiqi 
Yuan Qiqi  ('95)
CHN7.48
  0.200
 
7
Patricia Taea
Patricia Taea ('93)
COK7.95
  0.131
 SB
8
Zarinae Sapong
Zarinae Sapong ('98)
NMI8.70
  0.320
 PB
Indledende 4
19.3.
19.3.
1
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO7.09
Q
  0.129
NR PB
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR7.12
Q
  0.105
 
3
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
ITA7.29
Q
  0.157
 PB
4
Marika Popowicz-Drapala
Marika Popowicz-Drapala ('88)
POL7.32
q
  0.123
 
5
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH7.41
  0.148
 
6
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ7.47
  0.278
 
7
Loi Im Lan 
Loi Im Lan  ('98)
MAC7.83
  0.311
 PB
8
Kariman Abuljadayel
Kariman Abuljadayel ('84)
KSA9.48
  0.298
NR PB
Indledende 5
19.3.
19.3.
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV7.17
Q
  0.169
 
2
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED7.19
Q
  0.146
 
3
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU7.24
Q
  0.146
 
4
Tahesia Harrigan
Tahesia Harrigan ('82)
IVB7.30
q
  0.156
 
5
Dutee Chand
Dutee Chand ('96)
IND7.30
q
  0.158
 
6
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN7.46
  0.186
 
7
Aziza Sbaity
Aziza Sbaity ('91)
LBN7.78
  0.193
 
Indledende 6
19.3.
19.3.
1
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA7.07
Q
  0.154
 
2
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA7.21
Q
  0.127
 
3
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO7.28
Q
  0.165
 
4
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER7.35
q
  0.126
 
5
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA7.36
  0.147
 
6
Angie Lam On Ki
Angie Lam On Ki ('92)
HKG7.54
  0.150
 
7
Valentina Meredova
Valentina Meredova ('84)
TKM7.89
  0.154
 
K 400 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Kemi Adekoya
Kemi Adekoya ('93)
BRN51.45
  0.189
AR PB
2
Ashley Spencer
Ashley Spencer ('93)
USA51.72
  0.187
 
3
Quanera Hayes
Quanera Hayes ('92)
USA51.76
  0.197
 
4
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM52.20
  0.129
 
5
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL52.46
  0.202
 
6
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK54.39
  0.277
 
Semifinale18.3.
Semi 1
18.3.
18.3.
1
Ashley Spencer
Ashley Spencer ('93)
USA52.39
Q
  0.186
 
2
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL53.00
Q
  0.214
 
3
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK53.13
Q
  0.280
 SB
4
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU53.34
  0.173
 
5
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED53.35
  0.201
 
6
Samantha Edwards
Samantha Edwards ('90)
ANT54.67
  0.199
 
Semi 2
18.3.
18.3.
1
Kemi Adekoya
Kemi Adekoya ('93)
BRN51.47
Q
  0.224
AR PB
2
Quanera Hayes
Quanera Hayes ('92)
USA51.54
Q
  0.196
 
3
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM51.91
Q
  0.138
 PB
4
Kabange Mupopo
Kabange Mupopo ('92)
ZAM52.68
  0.185
NR PB
5
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL52.73
  0.162
 PB
6
Grace Claxton
Grace Claxton ('93)
PUR53.67
  0.232
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Kemi Adekoya
Kemi Adekoya ('93)
BRN52.27
Q
  0.211
 
2
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM52.56
Q
  0.159
 
3
Kabange Mupopo
Kabange Mupopo ('92)
ZAM52.72
q
  0.206
NR PB
4
Samantha Edwards
Samantha Edwards ('90)
ANT53.70
q
  0.219
 
5
Amaliya Sharoyan
Amaliya Sharoyan ('88)
ARM55.13
  0.156
 SB
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Ashley Spencer
Ashley Spencer ('93)
USA52.96
Q
  0.176
 
2
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED53.19
Q
  0.191
 
3
Grace Claxton
Grace Claxton ('93)
PUR53.97
q
  0.264
 
4
Christina Francisco
Christina Francisco ('97)
GUM1:00.08
  0.250
 PB
Indledende 3
18.3.
18.3.
1
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL54.25
Q
  0.217
 
2
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK54.53
Q
  0.247
 
3
Ashley Kelly
Ashley Kelly ('91)
IVB54.95
  0.207
 
Chrisann Gordon
Chrisann Gordon ('94)
JAM DNF
  0.171
 
Indledende 4
18.3.
18.3.
1
Quanera Hayes
Quanera Hayes ('92)
USA52.98
Q
  0.209
 
2
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL53.15
Q
  0.225
 
3
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU53.27
q
  0.223
 
4
Djénébou Danté
Djénébou Danté ('89)
MLI55.76
  0.311
 PB
Tjipekapora Herunga
Tjipekapora Herunga ('88)
NAM DQ
  0.209
 
K 800 m    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Francine Niyonsaba
Francine Niyonsaba ('93)
BDI2:00.01
  
NR PB
2
Ajee’ Wilson
Ajee’ Wilson ('94)
USA2:00.27
  
 
3
Margaret Wambui
Margaret Wambui ('95)
KEN2:00.44
  
 PB
4
Laura Roesler
Laura Roesler ('91)
USA2:00.80
  
 
5
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:02.58
  
 
6
Habitam Alemu
Habitam Alemu ('97)
ETH2:04.61
  
 
Indledende heats19.3.
Indledende 1
19.3.
19.3.
1
Ajee’ Wilson
Ajee’ Wilson ('94)
USA2:00.61
Q
  
 
2
Margaret Wambui
Margaret Wambui ('95)
KEN2:00.68
q
  
 PB
3
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:01.96
q
  
 
4
Habitam Alemu
Habitam Alemu ('97)
ETH2:02.34
q
  
 
5
Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk ('93)
UKR2:02.60
  
 
Indledende 2
19.3.
19.3.
1
Francine Niyonsaba
Francine Niyonsaba ('93)
BDI2:02.37
Q
  
NR PB
2
Lynsey Sharp
Lynsey Sharp ('90)
GBR2:02.75
  
 
3
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:03.44
  
 
4
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:03.96
  
 
5
Malika Akkaoui
Malika Akkaoui ('87)
MAR2:04.00
  
 
6
Līga Velvere
Līga Velvere ('90)
LAT2:05.20
  
 
Indledende 3
19.3.
19.3.
1
Laura Roesler
Laura Roesler ('91)
USA2:04.38
Q
  
 
2
Tigist Assefa
Tigist Assefa ('94)
ETH2:04.55
  
 
3
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:05.39
  
 
4
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:07.05
  
 
5
Rose M. Almanza
Rose M. Almanza ('92)
CUB2:08.07
  
 
6
Natoya Goule
Natoya Goule ('91)
JAM2:08.23
  
 
K 1500 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Sifan Hassan
Sifan Hassan ('93)
NED4:04.96
  
 
2
Dawit Seyaum
Dawit Seyaum ('96)
ETH4:05.30
  
 
3
Gudaf Tsegay
Gudaf Tsegay ('97)
ETH4:05.71
  
 
4
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:09.37
  
 
5
Brenda Martinez
Brenda Martinez ('87)
USA4:09.57
  
 
6
Melissa Duncan
Melissa Duncan ('90)
AUS4:09.69
  
 
7
Renata Pliś
Renata Pliś ('85)
POL4:10.14
  
 
8
Violah Lagat
Violah Lagat ('89)
KEN4:10.45
  
 PB
9
Danuta Urbanik
Danuta Urbanik ('89)
POL4:12.59
  
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Dawit Seyaum
Dawit Seyaum ('96)
ETH4:09.05
Q
  
 
2
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:09.43
Q
  
 
3
Brenda Martinez
Brenda Martinez ('87)
USA4:09.75
Q
  
 
4
Renata Pliś
Renata Pliś ('85)
POL4:10.44
q
  
 
5
Violah Lagat
Violah Lagat ('89)
KEN4:10.77
q
  
 PB
6
Rababe Arafi
Rababe Arafi ('91)
MAR4:10.82
  
 
7
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:11.28
  
 PB
8
Sarah Lahti
Sarah Lahti ('95)
SWE4:11.68
  
 PB
9
Rose-Anne Galligan
Rose-Anne Galligan ('87)
IRL4:16.84
  
 
10
Nicole Sifuentes
Nicole Sifuentes ('86)
CAN4:17.24
  
 SB
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Sifan Hassan
Sifan Hassan ('93)
NED4:07.28
Q
  
 
2
Gudaf Tsegay
Gudaf Tsegay ('97)
ETH4:07.98
Q
  
 
3
Danuta Urbanik
Danuta Urbanik ('89)
POL4:09.41
Q
  
 PB
4
Melissa Duncan
Melissa Duncan ('90)
AUS4:10.40
q
  
 
5
Gabriela Stafford
Gabriela Stafford ('95)
CAN4:11.46
  
 PB
6
Cory McGee
Cory McGee ('92)
USA4:11.62
  
 
7
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:12.38
  
 
8
Luiza Gega
Luiza Gega ('88)
ALB4:16.12
  
 
9
Beatha Nishimwe
Beatha Nishimwe ('98)
RWA4:19.39
  
NR PB
10
Tamara Armoush
Tamara Armoush ('92)
JOR4:37.61
  
NR PB
K 3000 m    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba ('91)
ETH8:47.43
  
 
2
Meseret Defar
Meseret Defar ('83)
ETH8:54.26
  
 
3
Shannon Rowbury
Shannon Rowbury ('84)
USA8:55.55
  
 
4
Maureen Koster
Maureen Koster ('92)
NED8:56.44
  
 
5
Abbey D'Agostino
Abbey D'Agostino ('92)
USA8:58.40
  
 
6
Steph Twell
Steph Twell ('89)
GBR9:00.38
  
 
7
Betsy Saina
Betsy Saina ('88)
KEN9:01.86
  
 
8
Jessica O'Connell
Jessica O'Connell ('89)
CAN9:05.71
  
 
9
Nancy Chepkwemoi
Nancy Chepkwemoi ('93)
KEN9:07.63
  
 
10
Sviatlana Kudzelich
Sviatlana Kudzelich ('87)
BLR9:17.45
  
 
11
Sheila Reid
Sheila Reid ('89)
CAN9:19.67
  
 
12
Josephine Moultrie
Josephine Moultrie ('90)
GBR9:29.10
  
 
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn ('91)
UAE9:03.30 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Nia Ali
Nia Ali ('88)
USA7.81
  0.137
 SB
2
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA7.82
  0.175
 
3
Tiffany Porter
Tiffany Porter ('87)
GBR7.90
  0.133
 
4
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO7.95
  0.146
 
5
Angela Whyte
Angela Whyte ('80)
CAN7.99
  0.130
 SB
6
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR8.00
  0.136
 
7
Serita Solomon
Serita Solomon ('90)
GBR8.29
  0.160
 
8
Kendra Harrison
Kendra Harrison ('92)
USA8.87
  0.137
 
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA7.82
Q
  0.153
 
2
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR7.96
Q
  0.152
 SB
3
Serita Solomon
Serita Solomon ('90)
GBR8.04
q
  0.153
 
4
Michelle Jenneke
Michelle Jenneke ('93)
AUS8.10
  0.149
 PB
5
Pedrya Seymour
Pedrya Seymour ('95)
BAH8.15
  0.167
 PB
6
Wu Shuijiao 
Wu Shuijiao  ('91)
CHN8.18
  0.224
 SB
7
Samantha Scarlett
Samantha Scarlett ('93)
JAM8.37
  0.154
 
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Nia Ali
Nia Ali ('88)
USA7.91
Q
  0.155
 
2
Tiffany Porter
Tiffany Porter ('87)
GBR8.00
Q
  0.232
 
3
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR8.09
  0.157
 
4
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT8.25
  0.180
 
5
Gréta Kerekes
Gréta Kerekes ('92)
HUN8.37
  0.124
 
Danielle Williams
Danielle Williams ('92)
JAM DNF
  0.152
 
Indledende 3
18.3.
18.3.
1
Kendra Harrison
Kendra Harrison ('92)
USA7.81
Q
  0.149
 
2
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO7.91
Q
  0.154
NR PB
3
Angela Whyte
Angela Whyte ('80)
CAN8.09
q
  0.162
 
4
Fabiana dos Santos
Fabiana dos Santos ('86)
BRA8.28
  0.151
 
5
Marina Tomić
Marina Tomić ('83)
SLO8.33
  0.214
 
6
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN8.46
  0.200
 
K Højdespring    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
Vashti Cunningham
Vashti Cunningham ('98)
USA1.96
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
XXX
   
2
Ruth Beitia
Ruth Beitia ('79)
ESP1.96
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
XXX
   
3
Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko ('86)
POL1.96
  
 
 
1.84
 XO
1.89
  O
1.93
 XO
1.96
 XO
1.99
XXX
   
4
Airinė Palšytė
Airinė Palšytė ('92)
LTU1.96
  
 
 
1.84
 XO
1.89
  O
1.93
XXO
1.96
XXO
1.99
XXX
   
5
Levern Spencer
Levern Spencer ('84)
LCA1.93
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.96
XXX
    
5
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.93
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.96
XXX
    
7
Alessia Trost
Alessia Trost ('93)
ITA1.93
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
 XO
1.96
XXX
    
8
Erika Kinsey
Erika Kinsey ('88)
SWE1.93
  
 PB
 
1.84
  O
1.89 SB
XXO
1.93 PB
XXO
1.96
XXX
    
9
Doreen Amata
Doreen Amata ('88)
NGR1.89
  
 
 
1.84
  O
1.89
  O
1.93
XXX
     
10
Lissa Labiche
Lissa Labiche ('93)
SEY1.89
  
 PB
 
1.84 PB
  O
1.89 PB
XXO
1.93
XXX
     
10
Isobel Pooley
Isobel Pooley ('92)
GBR1.89
  
 
 
1.84
  O
1.89
XXO
1.93
XXX
     
K Stangspring    
Inde 17.3.

Finale A

Finale
Inde 17.3.
1
Jenn Suhr
Jenn Suhr ('82)
USA4.90
  
 
 
4.60
  O
4.75
  O
4.85
  O
4.90
  O
4.95
  R
   
2
Sandi Morris
Sandi Morris ('92)
USA4.85
  
 
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
  O
4.75
 XO
4.80
  O
4.85
  O
4.90
  XX
4.95
  X
3
Ekateríni Stefanídi
Ekateríni Stefanídi ('90)
GRE4.80
  
 
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
  O
4.75
  O
4.80
  O
4.85
  X
4.90
  XX
 
6
Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou ('86)
GRE4.60
  
 
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
     
6
Fabiana Murer
Fabiana Murer ('81)
BRA4.60
  
 
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
     
8
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.50
  
 
 
4.35
 XO
4.50
  O
4.60
XXX
     
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR NH
  
 
 
4.35
XXX
       
K Længdespring    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Brittney Reese
Brittney Reese ('86)
USA7.22
  
 SB
 
6.97 WL SB  X  X6.887.00 WL SB7.22 WL SB  
2
Ivana Španović
Ivana Španović ('90)
SRB7.07
  
BR NR PB
 
7.00 PB6.88  X  X7.07 PB6.76  
3
Lorraine Ugen
Lorraine Ugen ('91)
GBR6.93
  
=NR PB
 
6.626.646.65  X6.93 PB6.86  
4
Janay DeLoach
Janay DeLoach ('85)
USA6.89
  
 SB
 
  X6.80 SB  X  X6.85 SB6.89 SB  
5
Brooke Stratton
Brooke Stratton ('93)
AUS6.75
  
 PB
 
6.57 PB6.75 PB6.62  X6.72   
6
Alexandra Wester
Alexandra Wester ('94)
GER6.67
  
 
 
  X6.446.676.596.57   
7
Ksenija Balta
Ksenija Balta ('86)
EST6.60
  
 
 
6.596.576.486.606.59   
8
Shara Proctor
Shara Proctor ('88)
GBR6.57
  
 
 
  X6.556.57  X6.54   
9
Nastassia Mironchyk-Ivanova
Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89)
BLR6.56
  
 
 
6.566.556.47     
10
Alina Rotaru
Alina Rotaru ('93)
ROU6.45
  
 
 
  X6.406.45     
11
Chelsea Jaensch
Chelsea Jaensch ('85)
AUS6.38
  
 PB
 
5.84 PB6.28 PB6.38 PB     
12
Xenia Stolz
Xenia Stolz ('89)
GER6.37
  
 
 
6.34  X6.37     
13
Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers ('94)
GBR6.31
  
 
 
  X6.316.27     
14
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.08
  
 
 
6.085.98  –     
Konomi Kai
Konomi Kai ('93)
JPN NM
  
 
 
  X  X  X     
Eliane Martins
Eliane Martins ('86)
BRA NM
  
 
 
  X  X  X     
K Trespring     
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Yulimar Rojas
Yulimar Rojas ('95)
VEN14.41
  
 
 
14.41  X  X  X  X  X  
2
Kristin Gierisch
Kristin Gierisch ('90)
GER14.30
  
 SB
 
14.0713.7313.9214.1614.30 SB14.08  
3
Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou ('89)
GRE14.15
  
 
 
14.15  X  X  X  X  X  
4
Keturah Orji
Keturah Orji ('96)
USA14.14
  
 PB
 
  X14.13 PB14.0414.0813.9614.14 PB  
5
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU14.11
  
 
 
  X13.9614.0214.1114.11   
6
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN14.07
  
 
 
14.04  X13.9214.0713.93   
7
Jeanine Assani Issouf
Jeanine Assani Issouf ('92)
FRA14.07
  
 
 
13.65  X14.0713.84  X   
8
Shanieka Thomas
Shanieka Thomas ('92)
JAM13.95
  
 SB
 
13.46 SB13.73 SB13.95 SB13.8513.94   
9
Keila Costa
Keila Costa ('83)
BRA13.94
  
 SB
 
13.94 SB13.66  X     
10
Christina Epps
Christina Epps ('91)
USA13.68
  
 
 
  X13.68  X     
11
Ana Peleteiro
Ana Peleteiro ('95)
ESP13.59
  
 
 
13.5713.5913.37     
12
Carmen Toma
Carmen Toma ('89)
ROU13.31
  
 
 
  X13.3113.31     
13
Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya ('91)
BLR13.28
  
 
 
13.1913.2813.07     
14
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.21
  
 
 
13.21  X13.20     
Ayanna Alexander
Ayanna Alexander ('82)
TTO NM
  
 
 
  X  X  X     
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Michelle Carter
Michelle Carter ('85)
USA20.21
  
AR PB
 
  X18.9019.3119.28  X20.21 WL PB  
2
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN19.33
  
NR PB
 
17.9918.3819.01 SB18.7119.08 SB19.33 PB  
3
Valerie Adams
Valerie Adams ('84)
NZL19.25
  
 SB
 
18.49 SB18.3019.25 SB  X19.0218.31  
4
Cleopatra Borel
Cleopatra Borel ('79)
TTO18.38
  
 SB
 
17.41 SB17.73 SB17.5917.3118.38 SB17.50  
5
Jill Camarena-Williams
Jill Camarena-Williams ('82)
USA18.17
  
 
 
18.17  X  X17.5717.52   
6
Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva ('87)
BUL18.00
  
 SB
 
17.0118.00 SB  X  X17.91   
7
Lena Urbaniak
Lena Urbaniak ('92)
GER17.91
  
 
 
  X17.1917.55  X17.91   
8
Gao Yang 
Gao Yang  ('93)
CHN17.67
  
 
 
17.2617.2717.6517.6717.02   
9
Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya ('90)
BLR17.45
  
 
 
17.45  X  X     
10
Bian Ka 
Bian Ka  ('93)
CHN17.34
  
 
 
16.8617.1317.34     
11
Chiara Rosa
Chiara Rosa ('83)
ITA17.10
  
 
 
17.10  X16.89     
K Femkamp    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN4881
  
AR PB
 
8,041,8513,706,422.09,99
2
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR4770
  
 PB
 
8,271,8515,446,332.20,42
3
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA4661
  
 PB
 
8,431,8215,005,842.10,07
4
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN4656
  
 SB
 
8,561,8514,546,282.18,48
5
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA4586
  
 
 
8,311,8513,456,302.22,82
6
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR4499
  
 
 
8,701,8813,616,032.20,40
7
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE4403
  
 
 
8,341,7912,266,112.19,97
8
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA4368
  
 
 
8,471,7613,465,892.18,65
9
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN4324
  
 
 
8,641,7912,546,012.20,18
10
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER4181
  
 
 
8,491,7013,175,832.24,01
11
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM3377
  
 
 
8,72NM13,245,932.19,00
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR4847DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
8,111,8515,016,662.23,19
K 4 x 400 m stafet    
Inde 20.3.

Finale A

Finale
Inde 20.3.
1
 
  
USA3:26.38
  0.183
 
  Natasha Hastings, Quanera Hayes, Courtney Okolo, Ashley Spencer
2
 
  
POL3:31.15
  0.178
 
  Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub-Kowalik, Magdalena Gorzkowska, Justyna Święty-Ersetic
3
 
  
ROU3:31.51
  0.220
 
  Adelina Pap-Pastor, Mirela Lavric, Andrea Miklos, Bianca Răzor
4
 
  
NGR3:34.03
  0.270
 
  Margaret Bamgbose, Regina George, Tameka Jameson, Ada Benjamin
5
 
  
UKR3:40.42
  0.268
 
  Anastasiya Lebid, Olha Bibik, Anastasiya Bryzhina, Dzhoys Koba
 
  
JAMDNF
  0.165
 
  Patricia Hall-Pritchett, Chrisann Gordon, Anneisha McLaughlin-Whilby, Stephenie Ann McPherson
M 60 m    
Inde
Inde
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN7.00
  0.155
 PB 1
2
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE7.05
  0.139
 SB 2
3
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER7.15
  0.173
  3
4
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE7.17
  0.149
  4
5
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER7.18
  0.143
 SB 5
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA6.81
  0.152
  1
2
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR6.86
  0.142
 SB 2
3
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR6.93
  0.195
  3
4
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA7.02
  0.209
  4
5
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA7.04
  0.149
  5
6
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP7.10
  0.145
  6
M 1000 m    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA2:29.04
  
 SB 1
2
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER2:34.10
  
 PB 2
3
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA2:35.22
  
 SB 3
4
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA2:36.15
  
 SB 4
5
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR2:39.64
  
 SB 5
6
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER2:40.57
  
 PB 6
7
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE2:43.85
  
  7
8
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN2:44.23
  
 SB 8
9
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE2:45.06
  
 SB 9
10
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR2:46.92
  
  10
M 60 m hæk    
Inde
Inde
Indledende heats19.3.
Indledende 1
19.3.
19.3.
1
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER8.21
  0.146
  1
2
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER8.24
  0.152
 SB 2
3
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA8.24
  0.161
  3
4
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE8.25
  0.145
  4
5
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN8.34
  0.133
  5
Indledende 2
19.3.
19.3.
1
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA7.78
  0.144
  1
2
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR7.91
  0.157
  2
3
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE8.04
  0.138
  3
4
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR8.13
  0.155
  4
5
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP8.23
  0.137
  5
6
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA8.45
  0.142
  6
M Højdespring    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN2.11
  
 SB 1
 
1.99 SB
  O
2.02 SB
  O
2.05 SB
XXO
2.08 SB
XXO
2.11 SB
XXO
2.14
XXX
  
2
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER2.05
  
  2
 
1.93
  O
1.99
XXO
2.02
  O
2.05
XXO
2.08
XXX
   
3
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE2.02
  
  3
 
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
  O
2.02
  O
2.05
XXX
  
4
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA2.02
  
 SB 4
 
1.87
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
  O
2.02 SB
 XO
2.05
XXX
 
5
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA1.99
  
 SB 5
 
1.93 SB
  O
1.99 SB
  O
2.02
XXX
     
6
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER1.99
  
  6
 
1.93
 XO
1.99
  O
2.02
XXX
     
7
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR1.99
  
  7
 
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
 XO
2.02
XXX
   
8
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP1.96
  
  8
 
1.87
  O
1.93
 XO
1.96
  O
1.99
XXX
    
9
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE1.93
  
  9
 
1.87
  O
1.90
  O
1.93
 XO
1.96
XXX
    
10
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR1.93
  
  10
 
1.87
XXO
1.90
XXO
1.93
 XO
1.96
XXX
    
11
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA1.87
  
  11
 
1.87
XXO
1.90
XXX
      
M Stangspring    
Inde 19.3.

Finale A

Finale
Inde 19.3.
1
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER5.10
  
 PB 1
 
4.80
  O
5.00
  O
5.10 PB
 XO
5.20
XXX
    
2
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA5.10
  
  2
 
4.90
 XO
5.10
 XO
5.50
XXP
     
3
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA5.00
  
  3
 
4.60
  O
4.70
  O
4.80
  O
4.90
  O
5.00
XXO
5.10
XXX
  
4
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE4.90
  
 =SB 4
 
4.50
  O
4.70
  O
4.80 =SB
  O
4.90 SB
 XO
5.00
XXX
   
5
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER4.90
  
 PB 5
 
4.50
 XO
4.70
  O
4.80
 XO
4.90 PB
 XO
5.00
XXX
   
6
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR4.90
  
 =PB 6
 
4.50
  O
4.70 SB
  O
4.80 =PB
 XO
4.90 PB
XXO
5.00
XXX
   
7
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE4.80
  
  7
 
4.60
  O
4.70
  O
4.80
  O
4.90
XXX
    
8
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA4.60
  
  8
 
4.30
  O
4.50
 XO
4.60
  O
4.70
XXX
    
9
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR4.60
  
  9
 
4.40
  O
4.60
XXO
4.80
XXX
     
10
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN4.50
  
  10
 
4.40
XXO
4.50
  O
4.60
XXX
     
M Længdespring    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA8.08
  
 SB 1
 
7.85 SB8.08 SB  –     
2
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA7.65
  
 SB 2
 
7.377.54 SB7.65 SB     
3
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR7.49
  
  3
 
7.037.497.45     
4
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN7.45
  
  4
 
7.227.297.45     
5
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER7.30
  
 PB 5
 
7.30 PB7.157.26     
6
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE7.19
  
  6
 
7.097.197.06     
7
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR7.16
  
  7
 
  X  X7.16     
8
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP7.15
  
  8
 
  X6.927.15     
9
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA7.14
  
  9
 
7.117.146.91     
10
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE6.99
  
 =SB 10
 
6.896.766.99 =SB     
11
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER6.92
  
  11
 
6.696.796.92     
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Kurt Felix
Kurt Felix ('88)
GRN15.02
  
 PB 1
 
14.65 PB14.80 PB15.02 PB     
2
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE14.96
  
  2
 
14.7414.5614.96     
3
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR14.53
  
  3
 
14.41  X14.53     
4
Mathias Brugger
Mathias Brugger ('92)
GER14.47
  
  4
 
14.1714.4714.03     
5
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER14.31
  
 PB 5
 
14.1613.7714.31 PB     
6
Ashton Eaton
Ashton Eaton ('88)
USA14.16
  
 SB 6
 
  X13.39 SB14.16 SB     
7
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA14.04
  
  7
 
14.0413.74  X     
8
Petter Olson
Petter Olson ('91)
SWE13.92
  
  8
 
13.46  X13.92     
9
Samuel Remédios
Samuel Remédios ('92)
POR13.48
  
 PB 9
 
12.3013.0413.48 PB     
10
Curtis Beach
Curtis Beach ('90)
USA13.12
  
 PB 10
 
13.03 SB12.8713.12 PB     
11
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP12.24
  
  11
 
12.24  X11.89     
K 800 m    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN2:09.99
  
 PB 1
2
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA2:10.07
  
 PB 2
3
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN2:18.48
  
 SB 3
4
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA2:18.65
  
 SB 4
5
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM2:19.00
  
 SB 5
6
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE2:19.97
  
  6
7
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN2:20.18
  
  7
8
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR2:20.40
  
  8
9
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR2:20.42
  
  9
10
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA2:22.82
  
  10
11
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER2:24.01
  
  11
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR2:23.19 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde
Inde
Indledende heats18.3.
Indledende 1
18.3.
18.3.
1
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR8.27
  0.136
 PB 1
2
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA8.43
  0.157
 SB 2
3
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER8.49
  0.164
 SB 3
4
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN8.56
  0.191
  4
5
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN8.64
  0.167
  5
6
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR8.70
  0.141
  6
Indledende 2
18.3.
18.3.
1
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN8.04
  0.106
 PB 1
2
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA8.31
  0.276
  2
3
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE8.34
  0.172
  3
4
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA8.47
  0.197
  4
5
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM8.72
  0.279
  5
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR8.11 DQ IAAF Rule 32.2.a
  0.148
 
K Højdespring    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.88
  
  1
 
1.79
  O
1.82
  O
1.85
  O
1.88
 XO
1.91
XXX
   
2
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR1.85
  
 =PB 2
 
1.64
  O
1.67
  O
1.70
  O
1.73
  O
1.76
  O
1.79 =SB
  O
1.82 SB
  O
1.85 =PB
  O
1.88
XXX
       
3
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN1.85
  
 =PB 3
 
1.70
  O
1.73
 XO
1.76
  O
1.79
  O
1.82
 XO
1.85 =PB
  O
1.88
XXX
 
4
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN1.85
  
 SB 4
 
1.76
  O
1.79
  O
1.82
 XO
1.85 SB
 XO
1.88
XXX
   
5
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA1.85
  
  5
 
1.70
 XO
1.73
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
XXO
1.85
XXO
1.88
XXX
 
6
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA1.82
  
  6
 
1.70
  O
1.73
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
 XO
1.85
XXX
  
7
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE1.79
  
  7
 
1.64
  O
1.67
  O
1.70
  O
1.73
  O
1.76
  O
1.79
XXO
1.82
XXX
 
8
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN1.79
  
  8
 
1.70
  O
1.73
 XO
1.76
  O
1.79
XXO
1.82
XXX
   
9
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA1.76
  
  9
 
1.64
  O
1.67
  O
1.70
  O
1.73
XXO
1.76
  O
1.79
XXX
  
10
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER1.70
  
 PB 10
 
1.64
XXO
1.67
  O
1.70 PB
XXO
1.73
XXX
    
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR1.85 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
  O
1.82
  O
1.85
XXO
1.88
XXX
  
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM NH
  
 
 
1.64
XXX
       
K Længdespring    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN6.42
  
 PB 1
 
6.37 PB6.42 PB  X     
2
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR6.33
  
 SB 2
 
6.33 SB6.31  –     
3
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA6.30
  
  3
 
  X6.306.10     
4
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN6.28
  
 PB 4
 
6.28 PB  X  X     
5
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE6.11
  
  5
 
  X5.916.11     
6
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR6.03
  
  6
 
6.035.885.95     
7
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN6.01
  
  7
 
5.725.676.01     
8
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM5.93
  
  8
 
  X5.93  X     
9
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA5.89
  
  9
 
5.585.865.89     
10
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA5.84
  
  10
 
5.84  X5.76     
11
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER5.83
  
  11
 
5.645.835.75     
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR6.66 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
6.376.666.37     
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 18.3.

Finale A

Finale
Inde 18.3.
1
Alina Fodorova
Alina Fodorova ('89)
UKR15.44
  
  1
 
15.0515.4415.41     
2
Barbara Nwaba
Barbara Nwaba ('89)
USA15.00
  
 PB 2
 
15.00 PB  –  –     
3
Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85)
HUN14.54
  
 PB 3
 
13.8814.54 PB13.92     
4
Brianne Theisen-Eaton
Brianne Theisen-Eaton ('88)
CAN13.70
  
 SB 4
 
13.44 SB13.60 SB13.70 SB     
5
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR13.61
  
 SB 5
 
13.1813.61 SB13.01     
6
Makeba Alcide
Makeba Alcide ('90)
LCA13.46
  
 PB 6
 
13.46 PB13.20  X     
7
Kendell Williams
Kendell Williams ('95)
USA13.45
  
  7
 
13.45  X13.09     
8
Salsa Slack
Salsa Slack ('89)
JAM13.24
  
  8
 
13.1413.24  X     
9
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.17
  
  9
 
12.5812.7413.17     
10
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN12.54
  
  10
 
12.5412.3012.26     
11
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE12.26
  
 PB 11
 
11.1312.26 PB11.76     
Anastasiya Mokhnyuk
Anastasiya Mokhnyuk ('91)
UKR15.01 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
14.3514.1115.01     

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80