Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Allerød: 14.5.2016
Vælg mænd discipliner
400 m
1500 m
10000 m
Vælg kvinder discipliner
400 m
1500 m
10000 m
M 400 m
Finale A
Finale
Philip Braun
Philip Braun ('90)
90
Sparta
50.79
SB
Alejandro Maillet
Alejandro Maillet ('98)
98
Blovstrød Løverne
51.91
SB
Simon Hvelplund
Simon Hvelplund ('84)
84
Sparta
52.27
SB
Jean Bosco Nshimiyimana
Jean Bosco Nshimiyimana ('95)
95
Hvidovre AM
53.07
PB
Philip Mørch
Philip Mørch ('74)
74
Blovstrød Løverne
1:00.17
PB
Rasmus Wiese
Rasmus Wiese ('99)
99
Fremad Holbæk
1:00.99
SB
Mohammed Farah
Mohammed Farah
00
Fremad Holbæk
1:11.62
PB
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen ('98)
98
Sparta
3:54.35
PB
Jens Søndergaard Jensen
Jens Søndergaard Jensen ('86)
86
AGF Atletik
4:00.29
SB
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg ('93)
93
Sparta
4:03.13
SB
Jeppe Sidenius
Jeppe Sidenius ('92)
92
Trongårdens IF
4:04.16
SB
Søren Bøge Edlund Jøhnk
Søren Bøge Edlund Jøhnk ('97)
97
BAC
4:04.57
PB
Joachim Sieverts Nielsen
Joachim Sieverts Nielsen ('97)
97
Frederiksberg IF
4:05.30
SB
Mads Skaaning
Mads Skaaning ('95)
95
Sparta
4:12.43
SB
Alexander Siedler Nielsen
Alexander Siedler Nielsen ('99)
99
Hvidovre AM
4:17.17
PB
Mohamed Mahad Farah Hersi
Mohamed Mahad Farah Hersi ('94)
94
Frederiksberg IF
4:20.12
PB
Philip Christiansen
Philip Christiansen ('96)
96
KIF
4:23.65
PB
Louis Cantby
Louis Cantby ('01)
01
Sparta
4:32.25
Martin Laage Kragh
Martin Laage Kragh ('90)
90
Blovstrød Løverne
4:32.56
PB
Jacob Weel Rosbo
Jacob Weel Rosbo
00
BAC
4:35.45
SB
Christian Lindgreen
Christian Lindgreen ('02)
02
Sparta
4:35.45
Martin Højland Nielsen
Martin Højland Nielsen ('93)
93
KIF
4:42.37
SB
Gustav Mørch
Gustav Mørch ('02)
02
Blovstrød Løverne
4:51.11
PB
Marcus Rølling
Marcus Rølling ('03)
03
Sparta
4:56.87
PB
Anders Lagergren
Anders Lagergren ('91)
91
PSF
5:00.81
PB
Niels Hansen
Niels Hansen ('58)
58
Køge Atletik
5:18.52
SB
M 10000 m
Finale A
Finale
Kristian Holm Jensen
Kristian Holm Jensen ('97)
97
Esbjerg AM
32:00.96
PB
Richard Dion Jensen
Richard Dion Jensen ('85)
85
Sparta
32:01.64
PB
Omar Hassan
Omar Hassan ('90)
90
AGF Atletik / ETH
32:18.85
PB
Rasmus Isager Hansen
Rasmus Isager Hansen ('89)
89
Aarhus 1900
32:22.25
PB
Jesper Pedersen
Jesper Pedersen ('75)
75
Aalborg AM
32:33.28
SB
Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson ('76)
76
KIF
32:41.57
SB
Kenneth Vestesen
Kenneth Vestesen ('90)
90
Esbjerg AM
32:51.80
PB
Max Boderskov
Max Boderskov ('87)
87
Aarhus 1900
33:00.45
PB
Leslie Olivier
Leslie Olivier ('72)
72
Frederiksberg IF
33:37.73
PB
Anders Pedersen
Anders Pedersen ('93)
93
33:46.51
PB
Ulrik Bohnsen
Ulrik Bohnsen ('73)
73
Holte Atletik
33:59.63
SB
Rikki Frederiksen
Rikki Frederiksen ('81)
81
Frederiksberg IF
34:05.71
PB
Jonas Brandsbjerg
Jonas Brandsbjerg ('76)
76
Blovstrød Løverne
34:17.41
PB
Peter Breiner Nielsen
Peter Breiner Nielsen ('71)
71
Fremad Holbæk
34:31.75
PB
Claus Nielsen
Claus Nielsen ('71)
71
Køge Atletik
34:35.07
PB
Claus Poulsen
Claus Poulsen ('64)
64
Aarhus 1900
34:35.79
SB
Lars Hansen
Lars Hansen ('76)
76
34:55.39
PB
Rasmus Brynskov
Rasmus Brynskov ('73)
73
IK Hellas
35:05.29
PB
Kristian Thygesen Nerstrøm
Kristian Thygesen Nerstrøm ('83)
83
35:09.06
PB
Henrik Kjeldgaard Jørgensen
Henrik Kjeldgaard Jørgensen ('61)
61
BAK
35:23.62
SB
Kim Ilsvard Jensen
Kim Ilsvard Jensen ('68)
68
Viborg AM
35:24.99
PB
Erik Hanson
Erik Hanson ('63)
63
Køge Atletik / USA
36:04.08
SB
Súni Lamhauge
Súni Lamhauge ('68)
68
THS
36:37.41
PB
Henning Jensen
Henning Jensen ('69)
69
Viborg AM
36:50.95
PB
Bo Antvorskov
Bo Antvorskov ('61)
61
Amager AC
36:52.73
SB
Jørn Thostrup
Jørn Thostrup ('61)
61
Blovstrød Løverne
36:59.23
PB
Peter Rosendal
Peter Rosendal ('60)
60
Sparta
37:12.65
PB
Jens Buch
Jens Buch ('56)
56
Esbjerg AM
37:12.84
SB
Jan Skov Pedersen
Jan Skov Pedersen ('59)
59
Aarhus Fremad
37:56.66
SB
Claudio Pelsen
Claudio Pelsen ('72)
72
Køge Atletik
38:18.20
PB
Henrik Larsen
Henrik Larsen ('64)
64
Blovstrød Løverne
38:19.90
SB
Bjarke Mulder
Bjarke Mulder ('80)
80
Blovstrød Løverne
38:27.39
PB
Michael Hjortemark Olsen
Michael Hjortemark Olsen ('67)
67
Blovstrød Løverne
38:36.35
PB
Carsten Siggaard
Carsten Siggaard ('64)
64
Blovstrød Løverne
39:12.33
PB
Jens Arne Christiansen
Jens Arne Christiansen ('58)
58
Blovstrød Løverne
39:23.48
SB
Jørgen Pilegård
Jørgen Pilegård ('55)
55
Holbæk LMK
39:25.64
SB
Anders Kjøngerskov
Anders Kjøngerskov ('57)
57
Blovstrød Løverne
39:56.53
PB
Henning Steffan Jensen
Henning Steffan Jensen ('54)
54
Sparta
39:58.71
SB
Peter Læssøe Jørgensen
Peter Læssøe Jørgensen ('68)
68
IK Hellas
40:27.95
PB
Jørn Sørensen
Jørn Sørensen ('60)
60
Amager AC
40:33.19
SB
Gary Green
Gary Green ('74)
74
Køge Atletik / FOR
41:30.82
PB
Flemming Johansen
Flemming Johansen ('62)
62
IK Hellas
41:42.44
PB
Tom Elmer Christensen
Tom Elmer Christensen ('49)
49
IK Hellas
41:51.16
SB
Per Glassau
Per Glassau ('54)
54
Vejle IF
42:26.73
PB
René Ciraklar
René Ciraklar ('64)
64
IK Hellas
42:35.65
SB
Lars Ravn
Lars Ravn ('62)
62
Blovstrød Løverne
43:19.46
PB
Leif J. Vincentsen
Leif J. Vincentsen ('46)
46
Snik Atletik
44:14.78
SB
Verner Poulsen
Verner Poulsen ('59)
59
Amager AC
44:34.10
SB
Jan Glifberg
Jan Glifberg ('54)
54
Rødovre AC
46:04.71
PB
Erik Christensen
Erik Christensen ('53)
53
Rødovre AC
46:06.78
PB
Lars Nielsen
Lars Nielsen ('66)
66
Rødovre AC
46:09.68
PB
Leif Møller Pedersen
Leif Møller Pedersen ('45)
45
Odense Atletik
47:19.76
PB
Henrik Christensen
Henrik Christensen ('62)
62
IK Hellas
48:35.93
SB
Vagn Kildsig
Vagn Kildsig ('40)
40
Dianalund IF
50:24.62
SB
Jan Duelund
Jan Duelund ('43)
43
Snik Atletik
50:44.11
SB
Jens Myrup Noe
Jens Myrup Noe ('38)
38
Fremad Holbæk
50:56.29
SB
Bent Andreasen
Bent Andreasen ('53)
53
Rødovre AC
53:36.93
PB
Erik B Jespersen
Erik B Jespersen ('39)
39
IK Olympia
54:30.47
SB
Mogens Fink
Mogens Fink ('44)
44
Snik Atletik
55:44.25
SB
Hans Handt
Hans Handt ('40)
40
Dianalund IF
57:54.05
PB
K 400 m
Finale A
Finale
Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther ('89)
89
KIF
1:01.11
SB
Alma Søttrup
Alma Søttrup ('03)
03
BAK
1:06.83
PB
Majken Lützen
Majken Lützen ('03)
03
BAK
1:07.12
Kathrine Dahl Larsen
Kathrine Dahl Larsen ('79)
79
Frederiksberg IF
1:09.10
SB
K 1500 m
Finale A
Finale
1
Anna Emilie Møller
Anna Emilie Møller ('97)
97
Blovstrød Løverne
4:21.76
PB
Karoline Hardis
Karoline Hardis ('97)
97
Blovstrød Løverne
4:48.08
SB
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)
02
Sparta
4:50.88
Therese Jansson
Therese Jansson ('86)
86
KIF / SWE
5:01.89
SB
Isabella Sheldon
Isabella Sheldon ('97)
97
Sparta
5:06.01
PB
Emilie Bøg Ekholm
Emilie Bøg Ekholm ('02)
02
IK Hellas
5:11.86
SB
Mie Hylling Axelsson
Mie Hylling Axelsson ('02)
02
Sparta
5:14.42
PB
K 10000 m
Finale A
Finale
Camilla Lundtoft
Camilla Lundtoft ('96)
96
SAK77
37:57.84
PB
Lise Kandborg Sørensen
Lise Kandborg Sørensen ('85)
85
AGF Atletik
38:04.81
PB
Mia Sørensen
Mia Sørensen ('69)
69
Vejle IF
38:16.78
PB
Tine Broksø
Tine Broksø ('71)
71
Blovstrød Løverne
39:24.00
SB
Tove Schultz-Lorentzen
Tove Schultz-Lorentzen ('60)
60
IK Hellas
40:19.45
SB
Mette Sommer Fritze
Mette Sommer Fritze ('79)
79
Sparta
41:47.28
PB
Anni Nøhr
Anni Nøhr ('66)
66
Snik Atletik
42:42.69
SB
Karen Candelaria
Karen Candelaria ('76)
76
THS
43:05.60
PB
Vibeke Hansen
Vibeke Hansen ('54)
54
Snik Atletik
43:21.49
PB
Charlotte Lykke
Charlotte Lykke ('67)
67
Blovstrød Løverne
43:23.52
PB
Hanne Kronil
Hanne Kronil ('66)
66
Blovstrød Løverne
43:58.25
PB
Trine B Andersen
Trine B Andersen ('68)
68
Blovstrød Løverne
44:30.65
PB
Ulla Vinther
Ulla Vinther ('65)
65
Atletica
47:19.33
SB
Lis Lund Knudsen
Lis Lund Knudsen ('62)
62
Atletica
47:53.58
SB
Head to head
×
Seneste resultater
16.4
Haderslev
Løbestævne
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1