Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Weinheim GER: B&S Kurpfalz Gala, Sepp-Herberger-Stadion 28.5.2016

M 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe ('91)
NGR10.25
  
 SB
2
Robert Polkowski
Robert Polkowski ('94)
GER10.37
  
 SB
3
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.39
  
 
4
Christian Blum
Christian Blum ('87)
GER10.42
  
 
5
Robin Erewa
Robin Erewa ('91)
GER10.46
  
 
6
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.47
  
 SB
8
Lucien Aubry
Lucien Aubry ('95)
GER10.61
  
 
Finale B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.58
  
 
2
Michael Pohl
Michael Pohl ('89)
GER10.60
  
 
3
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.61
  
 SB
4
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.62
  
 
5
Raphael Müller
Raphael Müller ('94)
GER10.63
  
 =SB
6
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.64
  
 
7
Moritz Riekert
Moritz Riekert ('92)
GER10.65
  
 
8
Florian Daum
Florian Daum ('90)
GER10.67
  
 
Finale C
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER10.58
  
 SB
1
Titus Kafunda
Titus Kafunda ('93)
ZAM10.58
  
 
3
Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff ('96)
GER10.65
  
 SB
4
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER10.68
  
 SB
5
Simon Schlebach
Simon Schlebach ('92)
GER10.71
  
 
6
Nico Menzel
Nico Menzel ('96)
GER10.77
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe ('91)
NGR10.40
  
 
2
Robert Polkowski
Robert Polkowski ('94)
GER10.43
  
 SB
3
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER10.68
  
 
4
Yannik Loth
Yannik Loth ('94)
GER10.83
  
 
5
Joseph Sinkala
Joseph Sinkala ('95)
ZAM10.84
  
 
6
Lukas Blechschmidt
Lukas Blechschmidt ('95)
GER10.96
  
 SB
Indledende 2
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Christian Blum
Christian Blum ('87)
GER10.44
  
 
2
Raphael Müller
Raphael Müller ('94)
GER10.63
  
 SB
3
Maximilian Ruth
Maximilian Ruth ('94)
GER10.80
  
 
4
Nils Löcher
Nils Löcher ('95)
GER10.93
  
 SB
5
Johannes Wiesner
Johannes Wiesner ('94)
GER11.00
  
 SB
6
Fabian Christ
Fabian Christ ('95)
GER11.11
  
 SB
Indledende 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Michael Pohl
Michael Pohl ('89)
GER10.61
  
 
2
Moritz Riekert
Moritz Riekert ('92)
GER10.65
  
 
3
Titus Kafunda
Titus Kafunda ('93)
ZAM10.75
  
 
4
Kai Köllmann
Kai Köllmann ('96)
GER10.93
  
 SB
Indledende 4
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.57
  
 SB
2
Florian Daum
Florian Daum ('90)
GER10.58
  
 
3
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI10.66
  
 SB
4
Tobias Fluck
Tobias Fluck ('90)
GER11.00
  
 
Indledende 5
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.52
  
 
2
Lucien Aubry
Lucien Aubry ('95)
GER10.58
  
 SB
3
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.60
  
 
4
Simon Schlebach
Simon Schlebach ('92)
GER10.67
  
 PB
5
Nils Keßler
Nils Keßler ('95)
GER10.72
  
 
6
Jim Patrik Junker
Jim Patrik Junker ('94)
GER10.80
  
 SB
Indledende 6
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.62
  
 SB
2
Nico Menzel
Nico Menzel ('96)
GER10.68
  
 SB
3
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER10.73
  
 SB
4
Jonas Krisamer
Jonas Krisamer ('96)
GER10.91
  
 PB
5
Jens Faßbender
Jens Faßbender ('89)
GER11.09
  
 SB
Indledende 7
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Robin Erewa
Robin Erewa ('91)
GER10.53
  
 
2
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.63
  
 SB
3
Florian Clivaz
Florian Clivaz ('94)
SUI10.94
  
 SB
4
Yannick Hoecker
Yannick Hoecker ('92)
GER11.11
  
 
Indledende 8
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Hannu Hämäläinen
Hannu Hämäläinen ('85)
FIN10.55
  
 SB
2
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.58
  
 SB
3
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.60
  
 SB
4
Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff ('96)
GER10.68
  
 SB
5
Florian Gedemer
Florian Gedemer ('92)
GER10.83
  
 SB
Indledende 9
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Florian Hochdörffer
Florian Hochdörffer ('94)
GER10.74
  
 SB
2
Marcel Kirstges
Marcel Kirstges ('91)
GER10.77
  
 SB
3
Christian Kiemstedt
Christian Kiemstedt ('92)
GER10.81
  
 
4
Romed Guischard
Romed Guischard ('89)
GER10.93
  
 
5
Carsten Sander Theurer
Carsten Sander Theurer ('90)
GER10.95
  
 SB
6
Ismail-Jean Condé
Ismail-Jean Condé ('92)
GER11.11
  
 
M 200 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER21.40
  
 PB
Finale B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI21.45
  
 
2
Kai Köllmann
Kai Köllmann ('96)
GER21.59
  
 SB
3
Nico Menzel
Nico Menzel ('96)
GER21.87
  
 
Finale C
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Robert Hind
Robert Hind ('92)
GER21.60
  
 SB
2
Torben Junker
Torben Junker ('93)
GER21.66
  
 SB
2
Florian Daum
Florian Daum ('90)
GER21.86
  
 
3
Nils Löcher
Nils Löcher ('95)
GER22.04
  
 SB
Finale D
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Luca Willmann
Luca Willmann ('92)
GER21.79
  
 SB
3
Lukas Blechschmidt
Lukas Blechschmidt ('95)
GER21.80
  
 PB
Finale E
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Florian Gedemer
Florian Gedemer ('92)
GER21.81
  
 SB
Finale F
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff ('96)
GER21.89
  
 SB
Finale G
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Johannes Floors
Johannes Floors ('95)
GER21.99
  
  Prosthetic leg
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Pieter Conradie
Pieter Conradie ('94)
RSA46.95
  
 
2
Benedikt Wiesend
Benedikt Wiesend ('91)
GER47.21
  
 SB
Finale B
1
Michael Adolf
Michael Adolf ('96)
GER48.54
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:47.30
  
 PB
2
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:47.73
  
 PB
3
Stefan Hettich
Stefan Hettich ('92)
GER1:48.72
  
 SB
4
Henco Uys
Henco Uys ('92)
RSA1:49.47
  
 
5
Marko Arthofer
Marko Arthofer ('90)
GER1:50.75
  
 SB
6
Undessa Abdi Uya
Undessa Abdi Uya ('95)
ETH1:51.44
  
 SB
7
Sebastian Karl
Sebastian Karl ('91)
GER1:51.73
  
 
Finale B
1
Jamie Williamson
Jamie Williamson ('97)
GBR1:51.60
  
 SB
3
Gabriel Genck
Gabriel Genck ('90)
GER1:52.10
  
 
4
Dario Tippmann
Dario Tippmann ('94)
GER1:52.56
  
 SB
5
Tobias Arnold
Tobias Arnold ('90)
GER1:52.60
  
 SB
Finale C
1
Oliver Beck
Oliver Beck ('92)
GER1:52.48
  
 PB
2
Dominik Karl
Dominik Karl ('91)
GER1:54.84
  
 PB
3
Tobias Ferreira
Tobias Ferreira ('99)
GER1:54.89
  
 PB
4
Tano Marth
Tano Marth ('92)
GER1:55.26
  
 SB
5
Martin Weinländer
Martin Weinländer ('95)
GER1:55.35
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.39
  
 SB
2
Alexander John
Alexander John ('86)
GER13.41
  
 
3
Gregory Sedoc
Gregory Sedoc ('81)
NED13.48
  
 SB
4
Erik Balnuweit
Erik Balnuweit ('88)
GER13.56
  
 SB
5
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.65
  
 PB
6Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN14.07
  
 
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.65
  
 =SB
2
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.76
  
 SB
3
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER13.78
  
 SB
4
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.86
  
 PB
5
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER13.95
  
 SB
6
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.10
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.71
  
 SB
1
Erik Balnuweit
Erik Balnuweit ('88)
GER13.71
  
 SB
3
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.97
  
 SB
4
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.10
  
 SB
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Alexander John
Alexander John ('86)
GER13.70
  
 
2
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.83
  
 SB
3
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER13.87
  
 SB
4
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER14.17
  
 SB
5
Yannick Spissinger
Yannick Spissinger ('95)
GER14.61
  
 
Indledende 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.46
  
 =SB
2
Gregory Sedoc
Gregory Sedoc ('81)
NED13.71
  
 
3Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.74
  
 SB
4
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.94
  
 
5
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.21
  
 PB
6
Florian Domenig
Florian Domenig ('95)
AUT14.71
  
 SB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Martin Günther
Martin Günther ('86)
GER2.12
  
 
2Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.04
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Henri Väyrynen
Henri Väyrynen ('91)
FIN7.74
0.0
  
 
 
7.25
 -1.7
  X5.50
 -0.6
7.74  X  X  
2
Vincent Vogel
Vincent Vogel ('94)
GER7.61
-0.4
  
 
3
Marcel Kirstges
Marcel Kirstges ('91)
GER7.52
+1.4
  
 
4
Stephan Zenker
Stephan Zenker ('91)
GER7.43
0.0
  
 
5
Eero Haapala
Eero Haapala ('89)
FIN7.40
-0.7
  
 
 
7.40
 -0.7
  X7.35
 -0.4
  –  –  –  
6
Alyn Camara
Alyn Camara ('89)
GER7.38
-0.5
  
 
7
Florian Oswald
Florian Oswald ('89)
GER7.31
-0.2
  
 
8
Philipp Schneider
Philipp Schneider ('93)
GER7.15
-0.6
  
 SB
9
Max Kottmann
Max Kottmann ('92)
GER7.07
-1.2
  
 
10
Jan Uder
Jan Uder ('88)
GER6.96
-0.1
  
 
Finale B
1
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.84
+0.1
  
 SB
 
7.71 SB
 -1.1
7.14
 0.1
7.84 SB
 0.1
  X  X  X  
2
Christopher Ullmann
Christopher Ullmann ('93)
SUI7.64
+0.1
  
 SB
3
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.57
0.0
  
 
 
7.47
 0.7
7.57  X  X7.50
 -0.4
7.42
 -0.9
  
4
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.51
+0.1
  
 
 
7.22
 0.9
7.51
 0.1
  X  X7.49
 -0.2
  X  
5
Alexander Fuchs
Alexander Fuchs ('96)
GER7.41
-0.5
  
 
6
Maximilian Drössler
Maximilian Drössler ('96)
AUT7.18
-0.1
  
 SB
7
Sebastian Spinnler
Sebastian Spinnler ('96)
GER7.18
+1.3
  
 PB
8
Gianluca Puglisi
Gianluca Puglisi ('96)
GER7.12
-0.1
  
 
9
Kevin Nwaoha
Kevin Nwaoha ('94)
GER7.04
+1.0
  
 SB
10
Dominic Johnson
Dominic Johnson ('93)
GER7.03
-0.4
  
 
11
Janne Etelämäki
Janne Etelämäki ('92)
FIN6.98
+1.0
  
 
 
6.98
 1.0
6.74
 0.2
6.78
 0.3
     
12
Joseph Sinkala
Joseph Sinkala ('95)
ZAM6.97
+0.2
  
 SB
13
Anton Epp
Anton Epp ('93)
GER6.95
0.0
  
 
M 4 x 100 m stafet    

Finale A

Finale
 
  
ZAM DNF
  
 
  , Brian Kasinda, Joseph Sinkala
MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
GERDNF
  
 
  Alexander Schuh, Yannick Hoecker, Jonas Kriesamer, Patrick Domogala
LG Erlangen 
LG Erlangen  
GER DNF
  
 
  Alexander Schuster, Lucien Aubry
K 100 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.13
  
 PB
3
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.24
  
 
4
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.25
  
 
5
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.29
  
 
6
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.47
  
 
7
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER11.48
  
 
7
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.48
  
 
Finale B
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.67
  
 
2
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.74
  
 
3
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI11.75
  
 
3
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.75
  
 
5
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.78
  
 
6
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.80
  
 
6
Kabange Mupopo
Kabange Mupopo ('92)
ZAM11.80
  
 
Finale C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.80
  
 
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.80
  
 
3
Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein ('93)
GER11.97
  
 
4
Svea Kittner
Svea Kittner ('93)
GER11.98
  
 
5
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI12.12
  
 
6
Fanette Humair
Fanette Humair ('91)
SUI12.20
  
 
7
Mona Maier
Mona Maier ('94)
GER12.29
  
 
8
Rahel Rüdel
Rahel Rüdel ('95)
GER12.32
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.14
  
 SB
2
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.48
  
 SB
3
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI11.84
  
 SB
4
Fanette Humair
Fanette Humair ('91)
SUI11.96
  
 SB
5
Rosalie Tschann
Rosalie Tschann ('94)
AUT12.00
  
 SB
6
Julia Hofer
Julia Hofer ('96)
GER12.09
  
 
7
Daniela Wenzel
Daniela Wenzel ('96)
GER12.37
  
 SB
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.26
  
 
2
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER11.37
  
 PB
3
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI11.66
  
 SB
4
Mona Maier
Mona Maier ('94)
GER11.96
  
 SB
5
Alena Kaltenmaier
Alena Kaltenmaier ('94)
GER11.98
  
 SB
6
Svea Köhrbrück
Svea Köhrbrück ('93)
GER12.00
  
 SB
7
Franziska Wahl
Franziska Wahl ('90)
GER12.03
  
 PB
Indledende 3
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
GBR11.26
  
 SB
2
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.40
  
 
3
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI11.56
  
 
4
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.70
  
 SB
5
Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein ('93)
GER11.85
  
 SB
6
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER12.05
  
 
7
Katharina Zenker
Katharina Zenker ('89)
GER12.13
  
 SB
8
Anna Holzmann
Anna Holzmann ('96)
GER12.22
  
 
Indledende 4
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.18
  
 PB
2
Nadine Gonska
Nadine Gonska ('90)
GER11.43
  
 PB
3
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.73
  
 PB
4
Katrin Schöne
Katrin Schöne ('96)
GER11.99
  
 
5
Tamara Seer
Tamara Seer ('89)
GER12.00
  
 
6
Carlotta Buckel
Carlotta Buckel ('91)
GER12.07
  
 SB
Indledende 5
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.36
  
 SB
3
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.67
  
 SB
4
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT12.07
  
 SB
5
Samantha Dagry
Samantha Dagry ('94)
SUI12.10
  
 SB
6
Lena-Marie Grünnagel
Lena-Marie Grünnagel ('91)
GER12.17
  
 SB
Indledende 6
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.39
  
 SB
2
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.44
  
 PB
3
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.46
  
 PB
5
Rahel Rüdel
Rahel Rüdel ('95)
GER11.92
  
 SB
6
Jacqueline Gyßler
Jacqueline Gyßler ('90)
GER12.00
  
 SB
6
Julia Riedl
Julia Riedl ('92)
GER12.00
  
 SB
Indledende 7
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.47
  
 
2
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.57
  
 
3
Svea Kittner
Svea Kittner ('93)
GER11.75
  
 PB
4
Ann-Christin Strack
Ann-Christin Strack ('93)
GER12.01
  
 SB
5
Maren Silies
Maren Silies ('92)
GER12.16
  
 SB
6
Beatrice Marscheck
Beatrice Marscheck ('85)
GER12.24
  
 SB
7
Rebekka Eberle
Rebekka Eberle ('90)
GER12.48
  
 SB
K 200 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER24.85
  
 PB
1
Kabange Mupopo
Kabange Mupopo ('92)
ZAM23.85
  
 
2
Rahel Rüdel
Rahel Rüdel ('95)
GER24.78
  
 SB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER23.86
  
 SB
2
Friederike Möhlenkamp
Friederike Möhlenkamp ('92)
GER24.24
  
 SB
3
Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein ('93)
GER24.34
  
 SB
4
Katrin Schöne
Katrin Schöne ('96)
GER24.56
  
 
Finale C
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER23.89
  
 
2
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER24.14
  
 SB
3
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER24.51
  
 
Finale D
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Lara Hoffmann
Lara Hoffmann ('91)
GER24.16
  
 SB
2
Lea Kahlert
Lea Kahlert ('99)
GER24.70
  
 PB
Finale E
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Svea Kittner
Svea Kittner ('93)
GER24.17
  
 PB
Finale F
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Tamara Seer
Tamara Seer ('89)
GER24.67
  
 
2
Sabrina Häfele
Sabrina Häfele ('93)
GER24.95
  
 SB
Finale G
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT24.23
  
 
2
Celina Kränzle
Celina Kränzle ('97)
GER24.68
  
 PB
3
Julia Riedl
Julia Riedl ('92)
GER24.71
  
 SB
4
Franziska Wahl
Franziska Wahl ('90)
GER25.05
  
 
Finale H
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Rebekka Eberle
Rebekka Eberle ('90)
GER25.11
  
 SB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER54.33
  
 SB
2
Julia Schaefers
Julia Schaefers ('91)
GER54.67
  
 SB
3
Maren Silies
Maren Silies ('92)
GER55.75
  
 SB
4
Lucy Steinmeyer
Lucy Steinmeyer ('99)
GER56.14
  
 SB
Finale B
1
Lena Naumann
Lena Naumann ('94)
GER54.87
  
 PB
2
Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe ('97)
GER55.14
  
 PB
3
Laura Marx
Laura Marx ('97)
GER55.25
  
 PB
4
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER56.18
  
 PB
Finale C
1
Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer ('97)
GER56.35
  
 PB
2
Naomi Hemmelmann
Naomi Hemmelmann ('97)
GER56.83
  
 PB
3
Nicole Ferenz
Nicole Ferenz ('92)
GER56.95
  
 SB
Finale D
1
Marleen Gollnow
Marleen Gollnow ('90)
GER57.39
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Lena Menzel
Lena Menzel ('91)
GER2:09.24
  
 SB
2
Elise Pollini
Elise Pollini ('93)
FRA2:10.88
  
 SB
3
Anja Wagenblast
Anja Wagenblast ('97)
GER2:13.43
  
 SB
4
Julia Rieger
Julia Rieger ('94)
GER2:13.85
  
 
5
Insa Schütze
Insa Schütze ('95)
GER2:13.96
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER12.79
  
 SB
2
Kierre Beckles
Kierre Beckles ('90)
BAR13.01
  
 =SB
3
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.02
  
 SB
5
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.38
  
 
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT DNF
  
 
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.21
  
 PB
2
Eva Wimberger
Eva Wimberger ('93)
AUT13.55
  
 
3
Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer ('89)
GER13.56
  
 SB
4
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER13.75
  
 SB
4
Bianca Marten
Bianca Marten ('89)
GER13.75
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER12.94
  
 SB
2
Kierre Beckles
Kierre Beckles ('90)
BAR13.08
  
 
3
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.12
  
 SB
4
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER13.82
  
 
5
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT14.46
  
 
Indledende 2
Vind: +0.3
Vind: +0.3
2
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.23
  
 SB
3
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT13.25
  
 
4
Bianca Marten
Bianca Marten ('89)
GER13.90
  
 SB
Indledende 3
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.34
  
 SB
1
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.34
  
 PB
3
Eva Wimberger
Eva Wimberger ('93)
AUT13.52
  
 =PB
4
Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer ('89)
GER13.75
  
 SB
5
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER13.93
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
2
Hannah Budnik
Hannah Budnik 
GER1.74
  
 
3
Johanna Michel
Johanna Michel ('95)
GER1.71
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Sosthene Taroum Moguenara
Sosthene Taroum Moguenara ('89)
GER7.16
+1.6
  
 PB
 
6.79 SB
 0.6
  X6.96 SB
 1.8
7.01 SB7.16 WL PB
 1.6
  –  
2
Alexandra Wester
Alexandra Wester ('94)
GER7.00 w
+3.3
  
 
 
  X7.00
 3.3
6.94
 2.2
6.61
 1.2
6.78 =PB
 -0.4
  X  
3
Melanie Bauschke
Melanie Bauschke ('88)
GER6.90 w
+2.8
  
 
 
6.63
 2.0
6.68 =SB
 1.6
6.90
 2.8
  X6.61
 2.2
6.65
 -0.6
  
4
Nadja Käther
Nadja Käther ('88)
GER6.64 w
+2.3
  
 
 
  X6.48 SB6.64
 2.3
  X  X6.23
 -0.6
  
6
Xenia Stolz
Xenia Stolz ('89)
GER6.56
+1.5
  
 SB
 
  X  X6.56 SB
 1.5
  X  X6.50
 0.5
  
8
Lisa Kurschilgen
Lisa Kurschilgen ('91)
GER6.40 w
+2.6
  
 
 
  X  X6.40
 2.6
  X  X6.24 SB
 0.6
  
9
Annika Gärtz
Annika Gärtz ('94)
GER6.34 w
+2.9
  
 
 
6.29
 -0.3
6.34
 2.9
  X     
10
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN6.28
-0.4
  
 
 
4.53
 -0.1
6.22
 2.2
6.28
 -0.4
     
11
Nathalie Buschung
Nathalie Buschung ('96)
GER6.18
+0.6
  
 PB
 
  X6.18 PB
 0.6
  X     
Finale B
1
Luisa Bodem
Luisa Bodem ('93)
GER6.12
+0.9
  
 PB
2
Gesa Katharina Kratzsch
Gesa Katharina Kratzsch ('91)
GER6.00
+0.5
  
 SB
4
Maria Herbinger
Maria Herbinger ('92)
GER5.85
+0.1
  
 SB
5
Sabine Hoja
Sabine Hoja ('87)
GER5.78
+0.8
  
 SB
6
Britta Möllinger
Britta Möllinger ('89)
GER5.77
+1.5
  
 =PB
7
Kristina Damianova
Kristina Damianova ('86)
BUL5.76
+0.4
  
 SB
8
Nina Garay
Nina Garay ('96)
GER5.69
+1.5
  
 
M 100 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Sebastian Neumann
Sebastian Neumann ('95)
GER10.81
  
 SB
2
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER10.85
  
 PB
3
Marc Koch
Marc Koch ('94)
GER10.89
  
 PB
3
David Rössel
David Rössel ('91)
GER10.89
  
 
5
Oliver Poschwatta
Oliver Poschwatta ('94)
GER10.91
  
 
6
Felix Streng
Felix Streng ('95)
GER11.06
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Daniel Kölsch
Daniel Kölsch ('94)
GER10.72
  
 SB
2
Oliver Poschwatta
Oliver Poschwatta ('94)
GER10.93
  
 
Indledende 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
David Rössel
David Rössel ('91)
GER10.88
  
 PB
Indledende 3
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER10.87
  
 PB
Indledende 4
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Felix Streng
Felix Streng ('95)
GER10.93
  
 
2
Alexander Schuh
Alexander Schuh ('96)
AUT11.03
  
 
Indledende 5
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Sebastian Neumann
Sebastian Neumann ('95)
GER10.87
  
 
2
Marc Koch
Marc Koch ('94)
GER10.97
  
 PB
K 100 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Alina Schneider
Alina Schneider ('91)
GER12.20
  
 
2
Friederike Matthes
Friederike Matthes ('96)
GER12.28
  
 
3
Kimberly Glabian
Kimberly Glabian ('94)
GER12.30
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Kimberly Glabian
Kimberly Glabian ('94)
GER12.21
  
 PB
2
Friederike Matthes
Friederike Matthes ('96)
GER12.22
  
 PB
Indledende 2
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Alina Schneider
Alina Schneider ('91)
GER12.28
  
 
Indledende 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Annika Bornemann
Annika Bornemann ('93)
GER12.28
  
 
D19 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
ZAM10.38
  
 SB
2
Brian Kasinda
Brian Kasinda ('97)
ZAM10.49
  
 
3
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER10.54
  
 PB
4
Chidamba Hazemba
Chidamba Hazemba ('97)
ZAM10.55
  
 
5
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.60
  
 SB
6
Noel Thorwesten
Noel Thorwesten ('98)
GER10.68
  
 PB
7
Pascal Kirstges
Pascal Kirstges ('97)
GER10.77
  
 
8
Philipp Trutenat
Philipp Trutenat ('97)
GER10.79
  
 PB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Felix Straub
Felix Straub ('97)
GER10.66
  
 SB
2
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER10.68
  
 PB
3
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.77
  
 SB
4Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.86
  
 SB
5
Gassimou Kake
Gassimou Kake ('97)
GER10.94
  
 
6
Lukas Sandmann
Lukas Sandmann ('99)
GER11.07
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
ZAM10.56
  
 SB
2
Philipp Trutenat
Philipp Trutenat ('97)
GER10.84
  
 =PB
3
Tom Paulsen
Tom Paulsen ('98)
GER10.92
  
 PB
4
Lukas Sandmann
Lukas Sandmann ('99)
GER11.05
  
 PB
Indledende 2
Vind: -2.0
Vind: -2.0
1
Brian Kasinda
Brian Kasinda ('97)
ZAM10.81
  
 
Indledende 3
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1
Chidamba Hazemba
Chidamba Hazemba ('97)
ZAM10.73
  
 
Indledende 4
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Pascal Kirstges
Pascal Kirstges ('97)
GER10.78
  
 
2
Noel Thorwesten
Noel Thorwesten ('98)
GER10.79
  
 PB
3Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.96
  
 
Indledende 5
Vind: -1.7
Vind: -1.7
1
Felix Straub
Felix Straub ('97)
GER10.87
  
 
2
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER10.92
  
 SB
Indledende 6
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.71
  
 SB
2
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.87
  
 SB
Indledende 7
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER10.63
  
 
2
Gassimou Kake
Gassimou Kake ('97)
GER10.95
  
 
D19 200 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER22.00
  
 
Finale B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Florian Colon-Marti
Florian Colon-Marti ('98)
GER22.03
  
 PB
Finale C
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Florian Heinich
Florian Heinich ('99)
GER22.06
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Jonathan Petzke
Jonathan Petzke ('98)
GER13.90
  
 PB
2
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.96
  
 
3
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.16
  
 PB
5
Christopher Nagorr
Christopher Nagorr ('98)
GER14.64
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Jonathan Petzke
Jonathan Petzke ('98)
GER14.08
  
 PB
2
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.37
  
 PB
4
Ansgar Maudrich
Ansgar Maudrich ('98)
GER14.61
  
 PB
Indledende 2
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.79
  
 SB
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Gianni Seeger
Gianni Seeger ('98)
GER7.44
+1.3
  
 
2
Simon Zienert
Simon Zienert ('98)
GER7.43
-1.2
  
 SB
3
Björn Ole Klehn
Björn Ole Klehn ('98)
GER7.37
+0.3
  
 PB
4
Matthis Leon Wilhelm
Matthis Leon Wilhelm ('97)
GER7.03
-1.3
  
 SB
5
David Faltenbacher
David Faltenbacher ('97)
GER7.00
-0.1
  
 
P19 100 m    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.66
  
 SB
2
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.77
  
 
3
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.83
  
 
5
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER11.97
  
 
6
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER12.02
  
 
7
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI12.11
  
 
8
Lisa Grünert
Lisa Grünert ('98)
GER12.17
  
 
Finale B
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT12.11
  
 
2
Celina Kränzle
Celina Kränzle ('97)
GER12.18
  
 
3
Hendrikje Richter
Hendrikje Richter ('97)
GER12.19
  
 
4
Eva-Maria Nies
Eva-Maria Nies ('99)
GER12.21
  
 
5
Carolin Kleyer
Carolin Kleyer ('99)
GER12.25
  
 
6
Katarina Rocke
Katarina Rocke ('98)
GER12.37
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.78
  
 SB
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER11.88
  
 SB
3
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT11.91
  
 
4
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER12.05
  
 SB
5
Michelle Hering
Michelle Hering ('98)
GER12.15
  
 PB
6Frida SångrenFrida Sångren ('97)DEN12.25
  
 PB
Indledende 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.57
  
 PB
2
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER11.72
  
 SB
3
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.79
  
 SB
4
Katarina Rocke
Katarina Rocke ('98)
GER11.99
  
 PB
5
Laura Großhaus
Laura Großhaus ('98)
GER12.28
  
 
6
Bettina Rinderer
Bettina Rinderer ('97)
AUT12.31
  
 PB
7
Kassandra Römer
Kassandra Römer ('99)
GER12.32
  
 PB
Indledende 3
Vind: +0.8
Vind: +0.8
2
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.81
  
 PB
3
Lisa Grünert
Lisa Grünert ('98)
GER11.82
  
 PB
4
Abigail Adjei
Abigail Adjei ('97)
GER12.01
  
 SB
5
Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer ('97)
GER12.22
  
 PB
6
Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 
GER12.33
  
 PB
Indledende 4
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Jasmin Wulf
Jasmin Wulf ('97)
GER11.88
  
 PB
2
Eva-Maria Nies
Eva-Maria Nies ('99)
GER11.92
  
 PB
3
Carolin Kleyer
Carolin Kleyer ('99)
GER11.95
  
 PB
4
Hanna Schopper
Hanna Schopper ('99)
GER12.07
  
 PB
5
Sandra Wagner
Sandra Wagner ('97)
GER12.19
  
 PB
6
Sabrina Häßler
Sabrina Häßler ('99)
GER12.24
  
 SB
Indledende 5
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Hendrikje Richter
Hendrikje Richter ('97)
GER11.90
  
 PB
2
Celina Kränzle
Celina Kränzle ('97)
GER11.95
  
 PB
3
Ronja Frei
Ronja Frei ('97)
GER12.16
  
 SB
4
Jeanne Mbiena
Jeanne Mbiena ('01)
GER12.18
  
 PB
5
Michelle Janiak
Michelle Janiak ('98)
GER12.20
  
 PB
6
Alina Hinkelmann
Alina Hinkelmann ('97)
GER12.33
  
 PB
Indledende 6
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1
Tiffany Eidner
Tiffany Eidner ('97)
GER12.07 w
  
 
2
Miriam Sinning
Miriam Sinning ('99)
GER12.26 w
  
 
3
Lara Tornow
Lara Tornow 
GER12.35 w
  
 
Indledende 7
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Denise Uphoff
Denise Uphoff 
GER12.04
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Miriam Sinning
Miriam Sinning ('99)
GER14.09
  
 
2
Paula Hasse
Paula Hasse ('97)
GER14.10
  
 SB
3
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER14.19
  
 
4
Nancy Beinlich
Nancy Beinlich ('97)
GER14.33
  
 
5
Jessica Suschlik
Jessica Suschlik ('97)
GER14.36
  
 
6
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER14.50
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER14.00
  
 PB
2
Nancy Beinlich
Nancy Beinlich ('97)
GER14.18
  
 SB
3
Paula Hasse
Paula Hasse ('97)
GER14.36
  
 
4
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER14.42
  
 
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Miriam Sinning
Miriam Sinning ('99)
GER13.99
  
 PB
2
Jessica Suschlik
Jessica Suschlik ('97)
GER14.26
  
 PB
3
Celina Schweizer
Celina Schweizer ('99)
GER14.51
  
 PB
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Abigail Adjei
Abigail Adjei ('97)
GER6.11
+0.9
  
 SB
2
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER6.09
-0.2
  
 SB
3
Antonia Kohl
Antonia Kohl ('99)
GER5.93
-2.0
  
 
4
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER5.86
-0.1
  
 
5
Imke Daalmann
Imke Daalmann ('99)
GER5.78
+0.1
  
 SB
6
Synthia Oguama
Synthia Oguama ('98)
GER5.73
-1.0
  
 
7
Julia Mol
Julia Mol ('97)
GER5.69
-0.9
  
 SB
8
Ronja Frei
Ronja Frei ('97)
GER5.69
+0.9
  
 SB
9
Olivia Tzschach
Olivia Tzschach 
GER5.68
+0.3
  
 
10
Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 
GER5.62
-1.5
  
 

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80