Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 18.6.2016
Østerbro Stadium

M 100 m    
Vind: +2.3

Finale A

Finale
Vind: +2.3
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.39 w
  
 
2Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.45 w
  
 
3
Eugene Ayanful
Eugene Ayanful ('90)
/ GHA10.45 w
  
 
4Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.46 w
  
 
5
Elijah Skervin
Elijah Skervin ('92)
/ GBR10.61 w
  
 
6Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM10.74 w
  
 
Kieran Daly
Kieran Daly ('92)
/ GBR DQw
  
 
Finale B
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.39 w
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.63 w
  
 
3Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.66 w
  
 
4Peter TrajkovskiPeter Trajkovski ('96)Sparta10.85 w
  
 
5Mathias SkouMathias Skou ('86)KIF10.93 w
  
 
6
Victor Jansson
Victor Jansson ('93)
/ FIN10.94 w
  
 
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR DNFw
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.60
Q
  
 
2
Imran Rahman
Imran Rahman ('93)
/ GBR10.89
Q
  
 
3
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
/ JAM10.91
q
  
 =SB
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.93
q
  
 
5Peter TrajkovskiPeter Trajkovski ('96)Sparta11.06
q
  
 
6Mathias SkouMathias Skou ('86)KIF11.12
q
  
 SB
Indledende 2
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Kieran Daly
Kieran Daly ('92)
/ GBR10.49
Q
  
 SB
2Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.52
Q
  
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.72
q
  
 SB
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.86
q
  
 PB
6Emil StrømEmil Strøm ('93)Sparta11.16
  
 
Indledende 3
Vind: +2.6
Vind: +2.6
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.46 w
Q
  
 
2
Eugene Ayanful
Eugene Ayanful ('90)
/ GHA10.57 w
Q
  
 
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM10.69 w
q
  
 
4
Elijah Skervin
Elijah Skervin ('92)
/ GBR10.69 w
q
  
 
5
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR10.80 w
q
  
 
6Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.21 w
  
 
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR DNFw
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Sadam Koumi
Sadam Koumi ('94)
/ SUD45.67
  
 SB
2
Nigel Levine
Nigel Levine ('89)
/ GBR45.89
  
 SB
3
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR46.02
  
 SB
3
Theo Campbell
Theo Campbell ('91)
/ GBR46.02
  
 PB
5
Wiktor Suwara
Wiktor Suwara ('96)
/ POL47.05
  
 
6Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM47.17
  
 
7
Alex Carew
Alex Carew ('89)
/ AUS48.22
  
 
Finale B
1Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA47.88
  
 
2
Luke Lennon-Ford
Luke Lennon-Ford ('89)
/ GBR48.01
  
 SB
3
Denis Danac
Denis Danac ('93)
/ SVK48.62
  
 
4
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
/ ISL48.89
  
 
5Nicklas HydeNicklas Hyde ('86)Sparta49.23
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
/ ALG1:47.62
  
 
2
Mohamed Ahmed Hamada
Mohamed Ahmed Hamada ('92)
/ EGY1:47.91
  
 
3
Maurys Surel Castillo
Maurys Surel Castillo ('84)
/ ESP1:48.34
  
 SB
4
Alejandro Estévez
Alejandro Estévez ('92)
/ ESP1:50.52
  
 
5
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
/ NOR1:50.57
  
 SB
6
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
/ NOR1:50.75
  
 
7
Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed ('90)
/ GBR1:51.61
  
 
8
Matúš Talán
Matúš Talán ('96)
/ SVK1:51.94
  
 
9
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
/ SWE1:52.17
  
 SB
10Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta1:52.17
  
 
Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)KIF DNF
  pace
 
Finale B
1Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta1:51.40
  
 PB
2
Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson ('89)
/ ISL1:51.92
  
 SB
3Peter GlansPeter Glans ('93)HMRC1:51.99
  
 SB
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta1:52.63
  
 PB
5Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta1:53.50
  
 PB
6William DevantierWilliam Devantier Sparta1:53.74
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Tesfaye Girma
Tesfaye Girma ('97)
/ ETH8:22.81
  
 PB
2
Justus Lagat
Justus Lagat ('96)
/ KEN8:28.39
  
 
3
Benjamin Kiplagat
Benjamin Kiplagat ('89)
/ UGA8:30.33
  
 SB
4
Wogene Sebisibe
Wogene Sebisibe ('98)
/ ETH8:37.19
  
 SB
5Tom WadeTom Wade ('89)HMRC / GBR8:37.80
  
 PB
7Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:41.51
  
 
Hakan Duvar
Hakan Duvar ('90)
/ TUR8:37.89 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +4.2

Finale A

Finale
Vind: +4.2
1
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
/ POL13.31 w
  
 
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
/ NOR13.59 w
  
 
3Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190013.69 w
  
 
4
Sekou Kaba
Sekou Kaba ('90)
/ CAN13.69 w
  
 
5
Jack Conway
Jack Conway ('90)
/ AUS13.97 w
  
 
6
Yeison Rivas
Yeison Rivas ('87)
/ COL13.99 w
  
 
8
Mikołaj Justyński
Mikołaj Justyński ('92)
/ POL14.12 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.9
Vind: +2.9
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190013.59 w
Q
  
 
2
Yeison Rivas
Yeison Rivas ('87)
/ COL13.75 w
Q
  
 
3
Jack Conway
Jack Conway ('90)
/ AUS13.99 w
q
  
 
5
Mikołaj Justyński
Mikołaj Justyński ('92)
/ POL14.23 w
q
  
 
Indledende 2
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
/ POL13.53
Q
  
 PB
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
/ NOR13.72
Q
  
 
3
Sekou Kaba
Sekou Kaba ('90)
/ CAN14.20
q
  
 
Indledende 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
/ NGR14.17
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Andrés Silva
Andrés Silva ('86)
/ URU49.81
  
 
2
Amaechi Morton
Amaechi Morton ('89)
/ NGR49.86
  
 
3
Sebastian Rodger
Sebastian Rodger ('91)
/ GBR49.98
  
 
4
Patryk Adamczyk
Patryk Adamczyk ('94)
/ POL50.47
  
 PB
5
Martin Kučera
Martin Kučera ('90)
/ SVK50.66
  
 
6Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta50.94
  
 SB
7
Thomas Kain
Thomas Kain ('93)
/ AUT52.83
  
 SB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
/ NOR5.45
  
 SB
 
5.00
  O
5.15
  O
5.30
  O
5.45 SB
XXX
    
2Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.45
  
 
 
5.00
 XO
5.15
  O
5.30
  O
5.45
XXX
    
3
Lázaro Borges
Lázaro Borges ('86)
/ CUB5.30
  
 
4
Luke Cutts
Luke Cutts ('88)
/ GBR5.30
  
 =SB
7
Alessandro Sinno
Alessandro Sinno ('94)
/ ITA5.00
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.79
+0.9
  
 SB
 
7.39
 -2.5
7.79 SB
 0.9
7.68  –7.21
 -0.8
7.43
 1.6
  
2
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
/ NOR7.76
0.0
  
 PB
 
  X7.56
 1.6
7.62
 1.6
5.80
 -0.9
7.76 PB7.61
 -0.4
  
3Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.70
+1.1
  
 SB
 
  X  X7.70 SB
 1.1
  X  X  X  
4
Christopher Ullmann
Christopher Ullmann ('93)
/ SUI7.59
0.0
  
 
5
Ezekiel Ewulo
Ezekiel Ewulo ('86)
/ NGR7.59
-0.2
  
 
6
Robert Martey
Robert Martey ('84)
/ GHA7.56
+1.2
  
 
7
David Martin
David Martin ('88)
/ GBR7.09
-1.4
  
 SB
8
Bavon Sylvain
Bavon Sylvain ('86)
/ DMA7.06
+0.6
  
 
9Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta6.90
-2.0
  
 
10Emil IpsenEmil Ipsen ('99)BAK6.84
0.0
  
 
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta NM
0.0
  
 
Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta NM
0.0
  
 
K 100 m    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Becky Campsall
Becky Campsall ('90)
/ GBR11.66
  
 
2
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ('89)
/ ISL11.84
  
 SB
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.90
  
 SB
4
Hanna Adriansson Nordberg
Hanna Adriansson Nordberg ('92)
/ SWE12.04
  
 
5Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF12.29
  
 
6Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF12.32
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
2Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:26.06
  
 PB
3Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:28.13
  
 SB
4
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
/ SWE4:33.77
  
 
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta4:33.90
  
 PB
6Josephine BrystingJosephine Brysting ('95)KIF4:34.71
  
 PB
7Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF4:38.26
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Emilia Ankiewicz
Emilia Ankiewicz ('90)
/ POL56.72
  
 SB
2Stina TroestStina Troest ('94)Sparta56.93
  
 
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
/ ISL57.79
  
 SB
4Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta1:00.37
  
 
5
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
/ NOR1:00.77
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus ('87)
/ NOR4.15
  
 PB
2Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.15
  
 SB
3
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
/ NOR4.00
  
 
4Line R JensenLine R Jensen ('92)Sparta3.80
  
 
5
Amanda Gabrielsson
Amanda Gabrielsson ('96)
/ SWE3.60
  
 
6
Sara Eriksson
Sara Eriksson ('91)
/ SWE3.60
  
 
Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)Sparta / NOR NH
  
 
Katrine Haarklau
Katrine Haarklau ('91)
/ NOR NH
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
3Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta6.18
+1.2
  
 SB
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta6.13
0.0
  
 PB
7
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
/ SWE5.91
+0.5
  
 PB
8Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.89
-1.1
  
 
10Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.70
+0.5
  
 SB
11Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 19005.62
+1.6
  
 

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80