K Stangspring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.35 | |||||||||||
2 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 4.35 | |||||||||||
3 | Anna Felzmann Anna Felzmann ('92) | 92 | GER | 4.10 | |||||||||||
4 | Friedelinde Petershofen Friedelinde Petershofen ('95) | 95 | GER | 3.95 | |||||||||||
D19 100 m 25.6. Vind: -0.5 Finale A Finale | 25.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Jack Hale Jack Hale ('98) | 98 | AUS | 10.38 | |||||||||||
2 | Oliver Bromby Oliver Bromby ('98) | 98 | GBR | 10.49 | |||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.49 | =SB | ||||||||||
4 | Thomas Barthel Thomas Barthel ('98) | 98 | GER | 10.60 | |||||||||||
5 | Niels Torben Giese Niels Torben Giese ('98) | 98 | GER | 10.62 | |||||||||||
Lachlan McDermott Lachlan McDermott ('98) | 98 | AUS | DNS | ||||||||||||
Finale B 25.6. Vind: -0.2 | 25.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Trae Williams Trae Williams ('97) | 97 | AUS | 10.79 | |||||||||||
2 | Maximilian Münzker Maximilian Münzker ('98) | 98 | AUT | 10.82 | |||||||||||
3 | Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | 10.84 | |||||||||||
4 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 10.85 | |||||||||||
5 | Philipp Trutenat Philipp Trutenat ('97) | 97 | GER | 10.87 | |||||||||||
6 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.89 | |||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +0.5 | 25.6. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.49 | =SB | ||||||||||
2 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 10.53 | PB | ||||||||||
3 | Trae Williams Trae Williams ('97) | 97 | AUS | 10.54 | |||||||||||
4 | Maximilian Münzker Maximilian Münzker ('98) | 98 | AUT | 10.57 | PB | ||||||||||
5 | David McDonald David McDonald ('99) | 99 | IRL | 10.73 | PB | ||||||||||
6 | Peter AnderssonPeter Andersson ('99) | 99 | DEN | 10.86 | PB | ||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +1.6 | 25.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Jack Hale Jack Hale ('98) | 98 | AUS | 10.21 | AU20R | PB | |||||||||
2 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 10.31 | PB | ||||||||||
3 | Philipp Trutenat Philipp Trutenat ('97) | 97 | GER | 10.55 | PB | ||||||||||
4 | Tim Uhlir Tim Uhlir ('98) | 98 | SUI | 10.77 | PB | ||||||||||
4 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 10.77 | PB | ||||||||||
6 | Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97) | 97 | DEN | 10.95 | SB | ||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +0.6 | 25.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Oliver Bromby Oliver Bromby ('98) | 98 | GBR | 10.42 | =PB | ||||||||||
2 | Thomas Barthel Thomas Barthel ('98) | 98 | GER | 10.50 | PB | ||||||||||
3 | Lachlan McDermott Lachlan McDermott ('98) | 98 | AUS | 10.61 | |||||||||||
4 | Joseph Ojewumi Joseph Ojewumi ('98) | 98 | IRL | 10.75 | PB | ||||||||||
5 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 10.78 | PB | ||||||||||
6 | Eoin Doherty Eoin Doherty ('97) | 97 | IRL | 10.83 | PB | ||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +2.4 | 25.6. | Vind: +2.4 | |||||||||||||
1 | Rechmial Miller Rechmial Miller ('98) | 98 | GBR | 10.23 | w | ||||||||||
2 | Niels Torben Giese Niels Torben Giese ('98) | 98 | GER | 10.48 | w | ||||||||||
3 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 10.51 | w | ||||||||||
4 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.54 | w | ||||||||||
5 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges ('97) | 97 | GER | 10.62 | w | ||||||||||
6 | Brandon Herrigan Brandon Herrigan ('98) | 98 | AUS | 10.69 | w | ||||||||||
Indledende 5 25.6. Vind: +0.9 | 25.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 10.36 | PB | ||||||||||
2 | Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | 10.60 | |||||||||||
3 | Roelf Bouwmeester Roelf Bouwmeester ('97) | 97 | NED | 10.65 | PB | ||||||||||
4 | Simon HansenSimon Hansen ('98) | 98 | DEN | 10.66 | SB | ||||||||||
5 | Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98) | 98 | DEN | 10.88 | |||||||||||
6 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | DEN | 11.09 | PB | ||||||||||
D19 200 m 26.6. Vind: 0.0 Finale A Finale | 26.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 20.78 | PB | ||||||||||
2 | Cameron Tindle Cameron Tindle ('98) | 98 | GBR | 20.82 | PB | ||||||||||
3 | Trae Williams Trae Williams ('97) | 97 | AUS | 21.36 | |||||||||||
4 | Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | 21.49 | |||||||||||
5 | Nico Garea Nico Garea ('98) | 98 | AUT | 21.68 | PB | ||||||||||
Finale B 26.6. Vind: 0.0 | 26.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Kristoffer HariKristoffer Hari ('97) | 97 | DEN | 20.96 | DUR DUR-19 | PB | |||||||||
2 | Emanuel Stubican Emanuel Stubican ('98) | 98 | GER | 21.42 | SB | ||||||||||
3 | Maximilian Münzker Maximilian Münzker ('98) | 98 | AUT | 21.43 | PB | ||||||||||
4 | Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97) | 97 | DEN | 22.11 | SB | ||||||||||
5 | Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98) | 98 | DEN | 22.12 | |||||||||||
Finale C 26.6. Vind: 0.0 | 26.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Gerald Matthew Gerald Matthew ('97) | 97 | GBR | 21.11 | PB | ||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 21.44 | SB | ||||||||||
3 | Fabio Kammler Fabio Kammler ('97) | 97 | GER | 21.46 | |||||||||||
4 | Tim Uhlir Tim Uhlir ('98) | 98 | SUI | 21.65 | |||||||||||
Finale D 26.6. Vind: 0.0 | 26.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Cillin Greene Cillin Greene ('98) | 98 | IRL | 21.44 | PB | ||||||||||
2 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 21.66 | |||||||||||
3 | Pascal Kirstges Pascal Kirstges ('97) | 97 | GER | 21.72 | |||||||||||
4 | Sean Lawler Sean Lawler ('97) | 97 | IRL | 21.76 | |||||||||||
Finale E 26.6. Vind: 0.0 | 26.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Simon HansenSimon Hansen ('98) | 98 | DEN | 21.62 | SB | ||||||||||
2 | Lawson Power Lawson Power ('98) | 98 | AUS | 21.97 | |||||||||||
3 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 22.28 | SB | ||||||||||
D19 400 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Cameron Chalmers Cameron Chalmers ('97) | 97 | GBR | 46.92 | |||||||||||
2 | Marvin Schlegel Marvin Schlegel ('98) | 98 | GER | 47.66 | |||||||||||
3 | Lawson Power Lawson Power ('98) | 98 | AUS | 48.25 | |||||||||||
4 | Lukas Schwab Lukas Schwab ('97) | 97 | GER | 49.16 | SB | ||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Fabian Dammermann Fabian Dammermann ('97) | 97 | GER | 47.29 | PB | ||||||||||
2 | Julian Wagner Julian Wagner ('98) | 98 | GER | 48.09 | PB | ||||||||||
3 | Florian Colon-Marti Florian Colon-Marti ('98) | 98 | GER | 48.13 | SB | ||||||||||
4 | Tobias Tedsen Tobias Tedsen ('97) | 97 | GER | 48.17 | PB | ||||||||||
Finale C 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Manuel Sanders Manuel Sanders ('98) | 98 | GER | 47.48 | PB | ||||||||||
2 | Johann Rosin Johann Rosin ('98) | 98 | GER | 48.09 | |||||||||||
3 | Frido Kixmöller Frido Kixmöller ('97) | 97 | GER | 48.71 | PB | ||||||||||
4 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 49.01 | |||||||||||
Finale D 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Jude Christine Jude Christine ('98) | 98 | FRA | 47.62 | PB | ||||||||||
2 | Etienne Merville Etienne Merville ('97) | 97 | FRA | 47.86 | |||||||||||
3 | Ahmed Saleh Mahda Ahmed Saleh Mahda ('99) | 99 | KSA | 48.58 | |||||||||||
4 | Kai Strauch Kai Strauch ('97) | 97 | GER | 48.78 | PB | ||||||||||
D19 800 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 1:47.17 | PB | ||||||||||
2 | Joseph Deng Joseph Deng ('98) | 98 | AUS | 1:47.90 | PB | ||||||||||
3 | Lachlan Barber Lachlan Barber ('97) | 97 | AUS | 1:48.02 | PB | ||||||||||
4 | Benediktas Mickus Benediktas Mickus ('97) | 97 | LTU | 1:48.84 | PB | ||||||||||
5 | Clément Dhainaut Clément Dhainaut ('97) | 97 | FRA | 1:49.12 | |||||||||||
6 | Isaac Hockey Isaac Hockey ('97) | 97 | AUS | 1:50.24 | PB | ||||||||||
7 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:50.65 | |||||||||||
8 | Dennis Biederbick Dennis Biederbick ('97) | 97 | GER | 1:51.62 | |||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Niklas Harsy Niklas Harsy ('98) | 98 | GER | 1:50.84 | PB | ||||||||||
2 | Mohamed Mohumed Mohamed Mohumed ('99) | 99 | GER | 1:51.00 | PB | ||||||||||
3 | Leander Czech Leander Czech ('98) | 98 | GER | 1:51.66 | PB | ||||||||||
4 | Arnaud Dupré Arnaud Dupré ('97) | 97 | SUI | 1:51.69 | PB | ||||||||||
5 | Tobias Ferreira Tobias Ferreira ('99) | 99 | GER | 1:51.91 | PB | ||||||||||
6 | Tom Elmer Tom Elmer ('97) | 97 | SUI | 1:52.43 | |||||||||||
7 | Constantin König Constantin König ('98) | 98 | GER | 1:52.98 | |||||||||||
D19 1500 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Matthew Ramsden Matthew Ramsden ('97) | 97 | AUS | 3:42.97 | PB | ||||||||||
2 | Isaac Hockey Isaac Hockey ('97) | 97 | AUS | 3:43.86 | PB | ||||||||||
3 | Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98) | 98 | DEN | 3:46.88 | PB | ||||||||||
4 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 3:47.54 | PB | ||||||||||
5 | Lachlan Barber Lachlan Barber ('97) | 97 | AUS | 3:48.24 | PB | ||||||||||
6 | Tom Elmer Tom Elmer ('97) | 97 | SUI | 3:48.70 | PB | ||||||||||
7 | Marc Bill Marc Bill ('97) | 97 | SUI | 3:48.72 | PB | ||||||||||
8 | Andrea Baratte Andrea Baratte ('97) | 97 | LUX | 3:49.85 | NU20R | PB | |||||||||
9 | Owen Day Owen Day ('98) | 98 | CAN | 3:49.95 | PB | ||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm 25.6. Vind: +1.2 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | James Weaver James Weaver ('97) | 97 | GBR | 13.33 | PB | ||||||||||
2 | Nicholas Andrews Nicholas Andrews ('97) | 97 | AUS | 13.44 | |||||||||||
3 | Henrik Hannemann Henrik Hannemann ('97) | 97 | GER | 13.64 | SB | ||||||||||
4 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 13.67 | SB | ||||||||||
5 | Romain Lecoeur Romain Lecoeur ('97) | 97 | FRA | 13.87 | |||||||||||
6 | Valtteri Kalliokulju Valtteri Kalliokulju ('97) | 97 | FIN | 13.93 | |||||||||||
Finale B 25.6. Vind: +0.7 | 25.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 13.77 | PB | ||||||||||
2 | Matteo Ngo Matteo Ngo ('98) | 98 | FRA | 13.93 | |||||||||||
3 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 14.27 | |||||||||||
4 | Jacob McCorry Jacob McCorry ('97) | 97 | AUS | 22.37 | |||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +1.3 | 25.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Henrik Hannemann Henrik Hannemann ('97) | 97 | GER | 13.70 | SB | ||||||||||
2 | Valtteri Kalliokulju Valtteri Kalliokulju ('97) | 97 | FIN | 13.72 | PB | ||||||||||
3 | Itamar Feiler Itamar Feiler ('97) | 97 | ISR | 14.04 | PB | ||||||||||
4 | Viktor Kantele Viktor Kantele ('97) | 97 | FIN | 14.08 | PB | ||||||||||
5 | Gordon Skalvy Gordon Skalvy ('97) | 97 | AUT | 14.32 | =PB | ||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +0.2 | 25.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 13.68 | SB | ||||||||||
2 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 13.84 | PB | ||||||||||
3 | Jacob McCorry Jacob McCorry ('97) | 97 | AUS | 13.85 | |||||||||||
4 | Tim Holzapfel Tim Holzapfel ('97) | 97 | GER | 14.04 | PB | ||||||||||
5 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 14.05 | NU20R | PB | |||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +2.1 | 25.6. | Vind: +2.1 | |||||||||||||
1 | James Weaver James Weaver ('97) | 97 | GBR | 13.34 | w | ||||||||||
2 | Romain Lecoeur Romain Lecoeur ('97) | 97 | FRA | 13.73 | w | ||||||||||
3 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 13.74 | w | ||||||||||
4 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 13.88 | w | ||||||||||
5 | Luca Marticke Luca Marticke ('98) | 98 | GER | 14.15 | w | ||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +1.6 | 25.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Nicholas Andrews Nicholas Andrews ('97) | 97 | AUS | 13.33 | PB | ||||||||||
2 | Matteo Ngo Matteo Ngo ('98) | 98 | FRA | 13.87 | PB | ||||||||||
3 | Matthew Treston Matthew Treston ('98) | 98 | GBR | 14.02 | |||||||||||
4 | Felix Krause Felix Krause ('97) | 97 | GER | 14.05 | PB | ||||||||||
5 | Mathieu Jaquet Mathieu Jaquet ('98) | 98 | SUI | 14.12 | PB | ||||||||||
D19 400 m hæk 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Florian Gouacide Florian Gouacide ('97) | 97 | FRA | 51.38 | PB | ||||||||||
2 | Dominik Hufnagl Dominik Hufnagl ('97) | 97 | AUT | 51.43 | |||||||||||
3 | Wilfried Happio Wilfried Happio ('98) | 98 | FRA | 51.91 | |||||||||||
4 | Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | 52.81 | |||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Christopher Löffelmann Christopher Löffelmann ('97) | 97 | GER | 53.32 | PB | ||||||||||
2 | Nils Hanekamp Nils Hanekamp ('98) | 98 | GER | 54.62 | PB | ||||||||||
D19 Højdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Miro Rastas Miro Rastas ('97) | 97 | FIN | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Juozas Baikštys Juozas Baikštys ('98) | 98 | LTU | 2.08 | =PB | ||||||||||
3 | Remo Cagliesi Remo Cagliesi ('98) | 98 | GER | 2.04 | |||||||||||
4 | Stefan Tigler Stefan Tigler ('97) | 97 | GER | 2.04 | |||||||||||
5 | Josh Connolly Josh Connolly ('98) | 98 | AUS | 2.00 | |||||||||||
6 | Alexander Heidu Alexander Heidu ('97) | 97 | GER | 2.00 | |||||||||||
D19 Stangspring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Kurtis Marschall Kurtis Marschall ('97) | 97 | AUS | 5.70 | =AU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Adam Hague Adam Hague ('97) | 97 | GBR | 5.20 | |||||||||||
3 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 5.20 | |||||||||||
4 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.10 | |||||||||||
5 | Maximilian Knief Maximilian Knief ('97) | 97 | GER | 5.00 | =SB | ||||||||||
5 | Philip Kass Philip Kass ('98) | 98 | GER | 5.00 | |||||||||||
7 | Jesse Salmi Jesse Salmi ('98) | 98 | FIN | 5.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vincent Hobbie Vincent Hobbie ('97) | 97 | GER | 4.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eetu Turakainen Eetu Turakainen ('98) | 98 | FIN | 4.90 | |||||||||||
10 | Julian Otchere Julian Otchere ('98) | 98 | GER | 4.90 | |||||||||||
11 | Tom-Linus Humann Tom-Linus Humann ('98) | 98 | GER | 4.75 | |||||||||||
12 | Frédéric Matthys Frédéric Matthys ('98) | 98 | SUI | 4.60 | |||||||||||
Ansgar Bartel Ansgar Bartel ('97) | 97 | GER | NH | ||||||||||||
D19 Længdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Darcy Roper Darcy Roper ('98) | 98 | AUS | 7.74 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gianni Seeger Gianni Seeger ('98) | 98 | GER | 7.45 | 0.0 | ||||||||||
3 | Björn Ole Klehn Björn Ole Klehn ('98) | 98 | GER | 7.37 | 0.0 | =PB | |||||||||
4 | Alex Farquharson Alex Farquharson ('97) | 97 | GBR | 7.29 | 0.0 | ||||||||||
5 | Simon Zienert Simon Zienert ('98) | 98 | GER | 7.22 | 0.0 | ||||||||||
6 | Jacob Fincham-Dukes Jacob Fincham-Dukes ('97) | 97 | GBR | 7.06 | 0.0 | ||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | DEN | 7.33 | 0.0 | PB | |||||||||
D19 Trespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Julian Konle Julian Konle ('97) | 97 | AUS | 16.06 | 0.0 | PB | |||||||||
2 | Philipp Kronsteiner Philipp Kronsteiner ('97) | 97 | AUT | 15.72 | 0.0 | ||||||||||
3 | Paul Walschburger Paul Walschburger ('98) | 98 | GER | 15.32 | +0.6 | PB | |||||||||
4 | Arttu Tyystjärvi Arttu Tyystjärvi ('97) | 97 | FIN | 15.18 | -0.1 | PB | |||||||||
5 | Benjamin Bauer Benjamin Bauer ('97) | 97 | GER | 15.06 | -0.1 | ||||||||||
6 | Christoph Garritsen Christoph Garritsen ('97) | 97 | GER | 14.78 | 0.0 | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 19.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 19.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 19.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pascal Eichler Pascal Eichler ('98) | 98 | GER | 18.85 | PB | ||||||||||
5 | Shehab Ahmed Shehab Ahmed ('98) | 98 | EGY | 17.92 | SB | ||||||||||
6 | Eero Ahola Eero Ahola ('99) | 99 | FIN | 17.79 | |||||||||||
7 | Paulius Gelažius Paulius Gelažius ('98) | 98 | LTU | 17.60 | |||||||||||
8 | Eric Bundschuh Eric Bundschuh ('97) | 97 | GER | 17.60 | |||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 20.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 17.88 | |||||||||||
3 | Christopher Koch Christopher Koch ('97) | 97 | GER | 17.43 | SB | ||||||||||
4 | Stefan Wieland Stefan Wieland ('98) | 98 | SUI | 16.80 | SB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 60.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Henrik Janssen Henrik Janssen ('98) | 98 | GER | 59.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jordan Guehaseim Jordan Guehaseim ('97) | 97 | FRA | 58.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 55.71 | |||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | George Armstrong George Armstrong ('97) | 97 | GBR | 58.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 57.31 | |||||||||||
3 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 53.62 | |||||||||||
4 | Eero Ahola Eero Ahola ('99) | 99 | FIN | 50.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Ned Weatherly Ned Weatherly ('98) | 98 | AUS | 73.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tomas Vasiliauskas Tomas Vasiliauskas ('97) | 97 | LTU | 73.36 | NU20R | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adam King Adam King ('97) | 97 | IRL | 70.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nathan Wilkins Nathan Wilkins ('97) | 97 | AUS | 69.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Owen Russell Owen Russell ('97) | 97 | IRL | 69.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Roope Auvinen Roope Auvinen ('98) | 98 | FIN | 69.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Konstantin Steinfurth Konstantin Steinfurth ('97) | 97 | GER | 67.58 | PB | ||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Toomas Tankler Toomas Tankler ('98) | 98 | EST | 60.10 | |||||||||||
2 | Dominik Maaß Dominik Maaß ('97) | 97 | GER | 59.63 | |||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Harry Hughes Harry Hughes ('97) | 97 | GBR | 73.57 | |||||||||||
2 | Conor Warren Conor Warren ('98) | 98 | AUS | 70.93 | |||||||||||
3 | Norman Plischke Norman Plischke ('98) | 98 | GER | 70.80 | PB | ||||||||||
4 | Tom Meier Tom Meier ('97) | 97 | GER | 64.10 | |||||||||||
5 | Simon Litzell Simon Litzell ('97) | 97 | SWE | 62.39 | |||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Nils Fischer Nils Fischer ('97) | 97 | GER | 68.64 | PB | ||||||||||
2 | Matthew Rees Matthew Rees ('97) | 97 | AUS | 64.91 | |||||||||||
3 | Georg Stahn Georg Stahn ('97) | 97 | GER | 61.02 | |||||||||||
4 | Dagbjartur Dadi Jónsson Dagbjartur Dadi Jónsson ('97) | 97 | ISL | 60.51 | |||||||||||
D19 4 x 100 m stafet | |||||||||||||||
Finale 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | GBR | 39.99 | ||||||||||||
Oliver Bromby, Ryan Gorman, Cameron Tindle, Rechmial Miller | |||||||||||||||
2 | U20 | GER | 40.20 | ||||||||||||
Deniz Almas, Noel Thorwesten, Niels Torben Giese, Philipp Trutenat | |||||||||||||||
3 | U20 | NED | 40.93 | ||||||||||||
Jim Van Gorkum, Joris van Gool, Roelf Bouwmeester, Elvis Afrifa | |||||||||||||||
4 | U20 | IRL | 41.13 | ||||||||||||
Eoin Doherty, David McDonald, Sean Lawler, Joseph Ojewumi | |||||||||||||||
5 | Danmark Danmark | U20 | 41.45 | ||||||||||||
Peter Andersson, Sebastian Ree Pedersen, Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen | |||||||||||||||
Finale 2 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | GER | 39.73 | ||||||||||||
Roger Gurski, Thomas Barthel, Niels Torben Giese, Manuel Eitel | |||||||||||||||
2 | U20 | GBR | 40.07 | ||||||||||||
Gerald Matthew, Ryan Gorman, Cameron Tindle, Rechmial Miller | |||||||||||||||
3 | U20 | AUS | 40.45 | ||||||||||||
Trae Williams, Nicholas Andrews, Brandon Herrigan, Lachlan McDermott | |||||||||||||||
D19 4 x 400 m stafet 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | GER | 3:08.52 | ||||||||||||
Manuel Sanders, Marvin Schlegel, Johann Rosin, Fabian Dammermann | |||||||||||||||
2 | U20 | GER | 3:10.23 | ||||||||||||
Florian Colon-Marti, Julian Wagner, Lukas Schwab, Tobias Tedsen | |||||||||||||||
P19 100 m 25.6. Vind: +1.0 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Katrin Fehm Katrin Fehm ('98) | 98 | GER | 11.43 | PB | ||||||||||
2 | Keshia Kwadwo Keshia Kwadwo ('99) | 99 | GER | 11.48 | PB | ||||||||||
3 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.65 | NU18R | PB | |||||||||
4 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 11.67 | SB | ||||||||||
5 | Sophie Yorke Sophie Yorke ('98) | 98 | GBR | 11.74 | PB | ||||||||||
6 | Sophie Weißenberg Sophie Weißenberg ('97) | 97 | GER | 11.75 | =PB | ||||||||||
Finale B 25.6. Vind: -0.7 | 25.6. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 11.88 | |||||||||||
2 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.94 | |||||||||||
3 | Tamara Murcia Tamara Murcia ('98) | 98 | FRA | 11.95 | |||||||||||
3 | Johanna Bechthold Johanna Bechthold ('97) | 97 | GER | 11.95 | |||||||||||
5 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 12.00 | |||||||||||
6 | Katrin Wallmann Katrin Wallmann ('98) | 98 | GER | 12.13 | |||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +1.2 | 25.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Katrin Fehm Katrin Fehm ('98) | 98 | GER | 11.55 | PB | ||||||||||
2 | Keshia Kwadwo Keshia Kwadwo ('99) | 99 | GER | 11.56 | PB | ||||||||||
3 | Megan Marrs Megan Marrs ('97) | 97 | GBR | 11.68 | PB | ||||||||||
4 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.70 | NU18R | PB | |||||||||
5 | Tamara Murcia Tamara Murcia ('98) | 98 | FRA | 11.72 | PB | ||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +3.4 | 25.6. | Vind: +3.4 | |||||||||||||
1 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 11.57 | w | ||||||||||
1 | Sophie Weißenberg Sophie Weißenberg ('97) | 97 | GER | 11.57 | w | ||||||||||
3 | Sophie Yorke Sophie Yorke ('98) | 98 | GBR | 11.61 | w | ||||||||||
4 | Johanna Bechthold Johanna Bechthold ('97) | 97 | GER | 11.70 | w | ||||||||||
5 | Katrin Wallmann Katrin Wallmann ('98) | 98 | GER | 11.73 | w | ||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +1.6 | 25.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 11.70 | =NU18R | PB | |||||||||
2 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.75 | PB | ||||||||||
3 | Marie Harzer Marie Harzer ('97) | 97 | GER | 11.91 | |||||||||||
4 | Lisa Grünert Lisa Grünert ('98) | 98 | GER | 12.03 | |||||||||||
5 | Nana Owusu-Afriyie Nana Owusu-Afriyie ('99) | 99 | AUS | 12.25 | |||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: -0.7 | 25.6. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 11.79 | PB | ||||||||||
2 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.83 | |||||||||||
3 | Ciara Neville Ciara Neville ('99) | 99 | IRL | 11.89 | |||||||||||
4 | Henriikka Parpala Henriikka Parpala ('98) | 98 | FIN | 11.91 | |||||||||||
5 | Aino Pulkkinen Aino Pulkkinen ('98) | 98 | FIN | 12.05 | |||||||||||
Indledende 5 25.6. Vind: -1.5 | 25.6. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 12.06 | |||||||||||
2 | Sanni Mahonen Sanni Mahonen ('98) | 98 | FIN | 12.11 | |||||||||||
3 | Nina Braun Nina Braun ('97) | 97 | GER | 12.26 | SB | ||||||||||
4 | Janine Boyle Janine Boyle ('99) | 99 | IRL | 12.27 | |||||||||||
Indledende 6 25.6. Vind: -1.5 | 25.6. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 12.15 | PB | ||||||||||
2 | Leisly Regulier Leisly Regulier ('98) | 98 | FRA | 12.16 | |||||||||||
3 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.26 | |||||||||||
P19 200 m 26.6. Vind: +0.8 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Jessica Thornton Jessica Thornton ('98) | 98 | AUS | 23.50 | |||||||||||
2 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 23.58 | PB | ||||||||||
3 | Sharlene Mawdsley Sharlene Mawdsley ('98) | 98 | IRL | 23.60 | |||||||||||
4 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 23.89 | |||||||||||
Finale B 26.6. Vind: -0.1 | 26.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Finette Agyapong Finette Agyapong ('97) | 97 | GBR | 23.55 | PB | ||||||||||
1 | Estelle Raffai Estelle Raffai ('98) | 98 | FRA | 23.55 | PB | ||||||||||
3 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 23.66 | PB | ||||||||||
4 | Corinna Schwab Corinna Schwab ('99) | 99 | GER | 23.84 | |||||||||||
5 | Carina Pölzl Carina Pölzl ('97) | 97 | AUT | 23.93 | |||||||||||
Finale C 26.6. Vind: +0.8 | 26.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 24.14 | PB | ||||||||||
1 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 24.14 | PB | ||||||||||
3 | Maddie Coates Maddie Coates ('97) | 97 | AUS | 24.41 | |||||||||||
4 | Ida Eikeng Ida Eikeng ('99) | 99 | NOR | 24.56 | |||||||||||
5 | Nicole Kay Nicole Kay ('98) | 98 | AUS | 24.81 | |||||||||||
Finale D 26.6. Vind: +1.5 | 26.6. | Vind: +1.5 | |||||||||||||
1 | Marie Harzer Marie Harzer ('97) | 97 | GER | 24.37 | |||||||||||
2 | Gina Akpe-Moses Gina Akpe-Moses ('99) | 99 | IRL | 24.51 | =SB | ||||||||||
3 | Aino Pulkkinen Aino Pulkkinen ('98) | 98 | FIN | 24.52 | SB | ||||||||||
4 | Taika Koilahti Taika Koilahti ('98) | 98 | FIN | 24.62 | SB | ||||||||||
5 | Janine Boyle Janine Boyle ('99) | 99 | IRL | 24.94 | |||||||||||
6 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 25.01 | |||||||||||
Finale E 26.6. Vind: -0.5 | 26.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Thórdís Eva Steinsdóttir Thórdís Eva Steinsdóttir | 00 | ISL | 24.95 | PB | ||||||||||
2 | Sanni Mahonen Sanni Mahonen ('98) | 98 | FIN | 25.03 | |||||||||||
P19 400 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Hendrikje Richter Hendrikje Richter ('97) | 97 | GER | 53.82 | |||||||||||
2 | Jenna Bromell Jenna Bromell ('97) | 97 | IRL | 53.97 | PB | ||||||||||
3 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 54.04 | |||||||||||
4 | Erika Krūminaitė Erika Krūminaitė ('98) | 98 | LTU | 55.15 | SB | ||||||||||
5 | Molly Blakey Molly Blakey ('97) | 97 | AUS | 56.12 | |||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | DEN | 54.70 | SB | ||||||||||
2 | Karoline Daland Karoline Daland ('99) | 99 | NOR | 54.73 | PB | ||||||||||
3 | Rani Baillievier Rani Baillievier ('98) | 98 | BEL | 56.40 | |||||||||||
4 | Lill-Ann Hochkeppler Lill-Ann Hochkeppler ('97) | 97 | GER | 56.56 | |||||||||||
5 | Mareen Kalis Mareen Kalis ('97) | 97 | GER | 56.63 | |||||||||||
Finale C 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Jana Reinert Jana Reinert ('98) | 98 | GER | 55.07 | |||||||||||
2 | Nelly Schmidt Nelly Schmidt ('97) | 97 | GER | 55.20 | |||||||||||
3 | Laura Marx Laura Marx ('97) | 97 | GER | 55.45 | |||||||||||
4 | Thórdís Eva Steinsdóttir Thórdís Eva Steinsdóttir | 00 | ISL | 55.68 | |||||||||||
5 | Tabea Marie Kempe Tabea Marie Kempe ('97) | 97 | GER | 55.70 | |||||||||||
P19 800 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Sarah Billings Sarah Billings ('98) | 98 | AUS | 2:07.74 | |||||||||||
2 | Mareen Kalis Mareen Kalis ('97) | 97 | GER | 2:08.31 | |||||||||||
3 | Danaïd Prinsen Danaïd Prinsen ('97) | 97 | NED | 2:08.68 | |||||||||||
4 | Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98) | 98 | DEN | 2:09.04 | |||||||||||
5 | Carla Sweeney Carla Sweeney ('98) | 98 | IRL | 2:09.31 | |||||||||||
6 | Celine Noack Celine Noack ('98) | 98 | GER | 2:10.92 | |||||||||||
7 | Rose Finnegan Rose Finnegan ('98) | 98 | IRL | 2:11.88 | |||||||||||
8 | Hannah Benoit-Bucher Hannah Benoit-Bucher ('97) | 97 | USA | 2:14.20 | |||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Georgia Hansen Georgia Hansen ('98) | 98 | AUS | 2:09.82 | |||||||||||
2 | Astrid Rosvall Astrid Rosvall ('97) | 97 | SWE | 2:10.78 | SB | ||||||||||
3 | Patricia Striner Patricia Striner ('97) | 97 | SWE | 2:11.23 | SB | ||||||||||
4 | Ylva Traxler Ylva Traxler ('98) | 98 | AUT | 2:11.52 | |||||||||||
5 | Dagmar Smid Dagmar Smid ('97) | 97 | NED | 2:11.82 | PB | ||||||||||
6 | Maureen Jordan Maureen Jordan ('97) | 97 | SUI | 2:11.88 | |||||||||||
7 | Barbara Plötz Barbara Plötz ('99) | 99 | GER | 2:12.88 | |||||||||||
8 | Patrizia Spanke Patrizia Spanke ('97) | 97 | GER | 2:12.97 | |||||||||||
P19 1500 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 4:21.59 | PB | ||||||||||
2 | Annabel McDermott Annabel McDermott ('99) | 99 | AUS | 4:25.21 | PB | ||||||||||
3 | Beth Croft Beth Croft ('97) | 97 | AUS | 4:25.74 | |||||||||||
4 | Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh | 00 | DEN | 4:28.18 | |||||||||||
5 | Patricia De Graat Patricia De Graat ('98) | 98 | GER | 4:28.64 | SB | ||||||||||
6 | Marie Burchard Marie Burchard ('97) | 97 | GER | 4:28.77 | SB | ||||||||||
7 | Georgia Winkcup Georgia Winkcup ('97) | 97 | AUS | 4:29.21 | |||||||||||
8 | Selina Ummel Selina Ummel ('97) | 97 | SUI | 4:29.26 | PB | ||||||||||
9 | Liane Weidner Liane Weidner ('97) | 97 | GER | 4:31.97 | PB | ||||||||||
10 | Sophie SøefeldtSophie Søefeldt | 00 | DEN | 4:32.16 | PB | ||||||||||
11 | Sara Kristiansson Sara Kristiansson ('97) | 97 | SWE | 4:34.61 | PB | ||||||||||
12 | Lara Alemanni Lara Alemanni ('98) | 98 | SUI | 4:36.99 | |||||||||||
13 | Sabine Rutten Sabine Rutten ('97) | 97 | NED | 4:45.24 | SB | ||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm 25.6. Vind: +1.7 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Sarah Koutouan Sarah Koutouan ('98) | 98 | FRA | 13.30 | PB | ||||||||||
2 | Mollie Courtney Mollie Courtney ('97) | 97 | GBR | 13.43 | |||||||||||
3 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 13.54 | PB | ||||||||||
4 | Elizabeth Morland Elizabeth Morland ('98) | 98 | IRL | 13.61 | PB | ||||||||||
5 | Danielle Shaw Danielle Shaw ('98) | 98 | AUS | 13.68 | PB | ||||||||||
6 | Celeste Mucci Celeste Mucci ('99) | 99 | AUS | 13.91 | |||||||||||
Finale B 25.6. Vind: +1.4 | 25.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.60 | PB | ||||||||||
2 | Maayke Tjin A-Lim Maayke Tjin A-Lim ('98) | 98 | NED | 13.68 | PB | ||||||||||
3 | Anne Weigold Anne Weigold ('98) | 98 | GER | 13.86 | |||||||||||
4 | Pauline Salies Pauline Salies ('97) | 97 | FRA | 13.88 | |||||||||||
5 | Fiona Ribeaud Fiona Ribeaud ('97) | 97 | SUI | 14.07 | |||||||||||
6 | Karin Strametz Karin Strametz ('98) | 98 | AUT | 14.14 | |||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +1.8 | 25.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||
1 | Sarah Koutouan Sarah Koutouan ('98) | 98 | FRA | 13.41 | PB | ||||||||||
2 | Celeste Mucci Celeste Mucci ('99) | 99 | AUS | 13.70 | |||||||||||
3 | Anne Weigold Anne Weigold ('98) | 98 | GER | 13.78 | PB | ||||||||||
4 | Greta Plečkaitytė Greta Plečkaitytė ('98) | 98 | LTU | 14.19 | |||||||||||
5 | Jessi Landström Jessi Landström ('97) | 97 | FIN | 17.08 | |||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +1.0 | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Mollie Courtney Mollie Courtney ('97) | 97 | GBR | 13.42 | |||||||||||
2 | Elizabeth Morland Elizabeth Morland ('98) | 98 | IRL | 13.68 | PB | ||||||||||
3 | Gabriella O'Grady Gabriella O'Grady ('97) | 97 | AUS | 13.70 | |||||||||||
4 | Maayke Tjin A-Lim Maayke Tjin A-Lim ('98) | 98 | NED | 13.87 | |||||||||||
5 | Paulina Huber Paulina Huber ('97) | 97 | GER | 14.09 | |||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +1.2 | 25.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 13.67 | |||||||||||
2 | Danielle Shaw Danielle Shaw ('98) | 98 | AUS | 13.72 | PB | ||||||||||
3 | Pauline Salies Pauline Salies ('97) | 97 | FRA | 13.76 | |||||||||||
4 | Karin Strametz Karin Strametz ('98) | 98 | AUT | 14.03 | |||||||||||
5 | Nancy Beinlich Nancy Beinlich ('97) | 97 | GER | 14.15 | SB | ||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +1.8 | 25.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||
1 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.79 | |||||||||||
2 | Fiona Ribeaud Fiona Ribeaud ('97) | 97 | SUI | 14.03 | PB | ||||||||||
3 | Kiana Rösli Kiana Rösli ('98) | 98 | SUI | 14.16 | SB | ||||||||||
4 | Selina Von Jackowski Selina Von Jackowski ('97) | 97 | SUI | 14.43 | |||||||||||
5 | Melanie Richard Melanie Richard ('97) | 97 | SUI | 14.50 | SB | ||||||||||
P19 400 m hæk 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Eileen Demes Eileen Demes ('97) | 97 | GER | 58.10 | |||||||||||
1 | Karoline Maria Sauer Karoline Maria Sauer ('97) | 97 | GER | 58.46 | PB | ||||||||||
2 | Judith Wessling Judith Wessling ('97) | 97 | GER | 59.89 | PB | ||||||||||
3 | Karoline Daland Karoline Daland ('99) | 99 | NOR | 1:00.20 | |||||||||||
4 | Neele Schuten Neele Schuten ('99) | 99 | GER | 1:02.17 | |||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
2 | Chelsea Walker Chelsea Walker ('97) | 97 | GBR | 58.82 | |||||||||||
3 | Coralie Gassama Coralie Gassama ('97) | 97 | FRA | 59.76 | |||||||||||
4 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | DEN | 1:00.81 | |||||||||||
5 | Alanah Yukich Alanah Yukich ('98) | 98 | AUS | 1:02.04 | |||||||||||
Finale C 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Johanna Dyremark Johanna Dyremark ('97) | 97 | SWE | 1:00.49 | PB | ||||||||||
2 | Annika Lena Lietz Annika Lena Lietz ('97) | 97 | GER | 1:00.50 | SB | ||||||||||
3 | Cathrin Wicke Cathrin Wicke ('97) | 97 | GER | 1:01.59 | |||||||||||
4 | Nora Beinlich Nora Beinlich ('97) | 97 | GER | 1:01.93 | |||||||||||
P19 Højdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Mareike Max Mareike Max ('98) | 98 | GER | 1.85 | PB | ||||||||||
2 | Mona Gottschämmer Mona Gottschämmer ('98) | 98 | GER | 1.85 | SB | ||||||||||
3 | Meike Reimer Meike Reimer ('98) | 98 | GER | 1.83 | =PB | ||||||||||
4 | Christina Honsel Christina Honsel ('97) | 97 | GER | 1.80 | =PB | ||||||||||
5 | Lale Eden Lale Eden ('98) | 98 | GER | 1.80 | PB | ||||||||||
6 | Leonie Reuter Leonie Reuter ('98) | 98 | GER | 1.77 | |||||||||||
7 | Rikke AndersenRikke Andersen ('98) | 98 | DEN | 1.77 | PB | ||||||||||
8 | Laura Gröll Laura Gröll ('98) | 98 | GER | 1.77 | |||||||||||
9 | Ilona Äyräväinen Ilona Äyräväinen ('97) | 97 | FIN | 1.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Elodie Tshilumba Elodie Tshilumba ('98) | 98 | LUX | 1.70 | |||||||||||
P19 Stangspring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.40 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Luisa Schaar Luisa Schaar ('97) | 97 | GER | 4.15 | PB | ||||||||||
3 | Thiziri Daci Thiziri Daci ('97) | 97 | FRA | 4.10 | PB | ||||||||||
4 | Tamara Schaßberger Tamara Schaßberger ('98) | 98 | GER | 4.05 | =SB | ||||||||||
5 | Alina Strömberg Alina Strömberg ('99) | 99 | FIN | 4.00 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alix Dehaynain Alix Dehaynain ('97) | 97 | FRA | 3.90 | |||||||||||
6 | Hanne De Baene Hanne De Baene ('98) | 98 | BEL | 3.90 | |||||||||||
8 | Nina Kennedy Nina Kennedy ('97) | 97 | AUS | 3.90 | |||||||||||
9 | Emma Philippe Emma Philippe ('97) | 97 | AUS | 3.90 | |||||||||||
10 | Stina Seidler Stina Seidler ('98) | 98 | GER | 3.90 | SB | ||||||||||
11 | Tina Rother Tina Rother ('97) | 97 | GER | 3.75 | |||||||||||
P19 Længdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Sophie Weißenberg Sophie Weißenberg ('97) | 97 | GER | 6.49 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hilary Kpatcha Hilary Kpatcha ('98) | 98 | FRA | 6.31 | +0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anna Bühler Anna Bühler ('97) | 97 | GER | 6.14 | +0.3 | ||||||||||
4 | Karin Strametz Karin Strametz ('98) | 98 | AUT | 6.10 | +0.2 | ||||||||||
5 | Emily Wright Emily Wright ('98) | 98 | GBR | 5.94 | +0.1 | ||||||||||
6 | Ronja Frei Ronja Frei ('97) | 97 | GER | 5.90 | +0.1 | ||||||||||
7 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 5.69 | +0.7 | ||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Kaiza Karlén Kaiza Karlén ('98) | 98 | SWE | 6.22 | +0.1 | SB | |||||||||
2 | Marie-Jeanne Ourega Marie-Jeanne Ourega ('97) | 97 | FRA | 6.12 | +0.2 | PB | |||||||||
3 | Abigail Adjei Abigail Adjei ('97) | 97 | GER | 6.04 | +0.9 | ||||||||||
4 | Tabea Christ Tabea Christ ('98) | 98 | GER | 5.93 | +0.8 | ||||||||||
5 | Henriikka Parpala Henriikka Parpala ('98) | 98 | FIN | 5.92 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Celeste Mucci Celeste Mucci ('99) | 99 | AUS | 5.85 | +0.8 | PB | |||||||||
7 | Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98) | 98 | DEN | 5.76 | +0.5 | ||||||||||
8 | Thainá Fernandes Thainá Fernandes ('99) | 99 | BRA | 5.64 | +0.7 | ||||||||||
P19 Trespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.06 | +1.2 | PB | |||||||||
2 | Naomi Ogbeta Naomi Ogbeta ('98) | 98 | GBR | 12.85 | w | +2.8 | |||||||||
3 | Leonie Neumann Leonie Neumann ('98) | 98 | GER | 12.60 | w | +2.3 | |||||||||
4 | Katharina Mattern Katharina Mattern ('97) | 97 | GER | 12.36 | +1.1 | ||||||||||
5 | Stefanie Aeschlimann Stefanie Aeschlimann ('97) | 97 | GER | 12.31 | +1.1 | ||||||||||
6 | Karoline Steppin Karoline Steppin ('97) | 97 | GER | 12.24 | w | +2.8 | |||||||||
7 | Victoria Fichtel Victoria Fichtel ('98) | 98 | GER | 12.00 | 0.0 | ||||||||||
8 | Claudia Hillenhagen Claudia Hillenhagen ('98) | 98 | GER | 11.85 | +1.0 | ||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 17.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 16.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 15.67 | |||||||||||
4 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 15.56 | |||||||||||
5 | Eveliina Rouvali Eveliina Rouvali ('97) | 97 | FIN | 15.06 | |||||||||||
6 | Anika Nehls Anika Nehls ('97) | 97 | GER | 14.98 | |||||||||||
7 | Ann Bertemes Ann Bertemes ('98) | 98 | LUX | 13.10 | SB | ||||||||||
8 | Celeste Mucci Celeste Mucci ('99) | 99 | AUS | 11.17 | |||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Kirsty Williams Kirsty Williams ('97) | 97 | AUS | 50.59 | |||||||||||
2 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 50.41 | |||||||||||
3 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 49.66 | |||||||||||
4 | Bianca Hansen Bianca Hansen ('99) | 99 | AUS | 49.02 | |||||||||||
5 | Annina Brandenburg Annina Brandenburg ('98) | 98 | GER | 47.00 | |||||||||||
6 | Krista Uusi-Kinnala Krista Uusi-Kinnala ('97) | 97 | FIN | 45.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | Alicia Schilling Alicia Schilling ('97) | 97 | GER | 49.69 | |||||||||||
2 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder ('98) | 98 | GER | 46.95 | |||||||||||
3 | Babette Vandeput Babette Vandeput ('98) | 98 | BEL | 46.66 | |||||||||||
4 | Thelma Lind Kristjánsdóttir Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97) | 97 | ISL | 46.48 | PB | ||||||||||
5 | Rebecca Zimmer Rebecca Zimmer ('97) | 97 | GER | 45.20 | |||||||||||
6 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 42.22 | |||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 66.24 | |||||||||||
2 | Alex Hulley Alex Hulley ('97) | 97 | AUS | 60.83 | |||||||||||
3 | Emilia Olkkonen Emilia Olkkonen ('98) | 98 | FIN | 60.03 | |||||||||||
4 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 57.71 | |||||||||||
5 | Kirsten Vogt Kirsten Vogt ('98) | 98 | GER | 54.84 | |||||||||||
6 | Jessyka Schneider Jessyka Schneider ('98) | 98 | GER | 51.13 | |||||||||||
7 | Katharina Zeisler Katharina Zeisler ('98) | 98 | GER | 46.21 | |||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Lisa Weißbach Lisa Weißbach ('98) | 98 | GER | 50.72 | PB | ||||||||||
2 | Charlotte Wissing Charlotte Wissing ('97) | 97 | GER | 45.98 | |||||||||||
3 | Sabrina Reusch Sabrina Reusch ('98) | 98 | GER | 44.85 | |||||||||||
4 | Gwendolyn Fuchs Gwendolyn Fuchs ('97) | 97 | GER | 43.87 | |||||||||||
5 | Louisa Gerhard Louisa Gerhard ('98) | 98 | GER | 43.63 | |||||||||||
6 | Katrin Missing Katrin Missing ('97) | 97 | GER | 43.03 | |||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Fabienne Schönig Fabienne Schönig ('97) | 97 | GER | 50.65 | |||||||||||
2 | Marcella Liiv Marcella Liiv ('98) | 98 | EST | 50.41 | PB | ||||||||||
3 | Kathryn Brooks Kathryn Brooks ('97) | 97 | AUS | 49.57 | |||||||||||
4 | Annika Fuchs Annika Fuchs ('97) | 97 | GER | 49.45 | |||||||||||
5 | Christin Schneeberger Christin Schneeberger ('97) | 97 | GER | 47.71 | |||||||||||
6 | Emma Hamplett Emma Hamplett ('98) | 98 | GBR | 45.85 | |||||||||||
P19 4 x 100 m stafet | |||||||||||||||
Finale 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | FRA | 44.46 | ||||||||||||
Tamara Murcia, Cynthia Leduc, Fanny Peltier, Estelle Raffai | |||||||||||||||
2 | U20 | GBR | 44.56 | ||||||||||||
Hannah Brier, Charlotte McLennaghan, Finette Agyapong, Megan Marrs | |||||||||||||||
3 | U20 | IRL | 45.58 | ||||||||||||
Molly Scott, Sharlene Mawdsley, Gina Akpe-Moses, Ciara Neville | |||||||||||||||
4 | U20 | AUS | 45.79 | ||||||||||||
Gabriella O'Grady, Sam Geddes, Nana Owusu-Afriyie, Kyla King | |||||||||||||||
5 | U20 | NOR | 46.38 | ||||||||||||
Live Haugstad Hilton, Ida Eikeng, Tonje Fjellet Kristiansen, Ingvild Meinseth | |||||||||||||||
Finale 2 26.6. | 26.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | GER | 44.68 | ||||||||||||
Katrin Fehm, Keshia Kwadwo, Eleni Frommann, Chantal Butzek | |||||||||||||||
2 | U20 | GBR | 45.04 | ||||||||||||
Hannah Brier, Charlotte McLennaghan, Finette Agyapong, Sophie Yorke | |||||||||||||||
3 | U20 | GER | 45.43 | ||||||||||||
Marie Harzer, Katrin Wallmann, Lisa Nippgen, Johanna Bechthold | |||||||||||||||
4 | U20 | AUS | 46.95 | ||||||||||||
Gabriella O'Grady, Nana Owusu-Afriyie, Kyla King, Danielle Shaw | |||||||||||||||
P19 4 x 400 m stafet 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||
1 | U20 | GER | 3:36.69 | ||||||||||||
Nelly Schmidt, Hendrikje Richter, Jana Reinert, Eileen Demes | |||||||||||||||
2 | U20 | GER | 3:44.56 | ||||||||||||
Laura Marx, Karoline Maria Sauer, Lill-Ann Hochkeppler, Tabea Marie Kempe |