Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Bagsværd: 2.6.2016
Vælg mænd discipliner
800 m
3000 m
2000 m forh.
3000 m forh.
Vælg kvinder discipliner
800 m
3000 m
2000 m forh.
3000 m forh.
P17 2000 m forh.
M 800 m
Finale A
Finale
Søren Bøge Edlund Jøhnk
Søren Bøge Edlund Jøhnk ('97)
97
BAC
1:57.17
Jeppe Sidenius
Jeppe Sidenius ('92)
92
Trongårdens IF
1:57.96
SB
William Devantier
William Devantier
00
Sparta
1:58.10
Joachim Sieverts Nielsen
Joachim Sieverts Nielsen ('97)
97
Frederiksberg IF
1:58.99
SB
Richard Dion Jensen
Richard Dion Jensen ('85)
85
Sparta
2:01.06
PB
Jean Bosco Nshimiyimana
Jean Bosco Nshimiyimana ('95)
95
Hvidovre AM
2:01.84
Malthe Nielsen
Malthe Nielsen ('99)
99
Sparta
2:02.10
Lucas la cour Heebøll
Lucas la cour Heebøll ('99)
99
Sparta
2:07.26
SB
Mathias Sikora
Mathias Sikora
00
Hvidovre AM
2:07.98
PB
Conrad Lind
Conrad Lind ('01)
01
Sparta
2:08.48
PB
Martin Højland Nielsen
Martin Højland Nielsen ('93)
93
KIF
2:11.50
PB
Christian Lindgreen
Christian Lindgreen ('02)
02
Sparta
2:12.17
PB
Anders Bang
Anders Bang ('02)
02
BAC
2:12.58
Michael Pedersen
Michael Pedersen ('73)
73
Trongårdens IF
2:12.71
SB
Henrik Bierbum Bacher
Henrik Bierbum Bacher ('86)
86
Sparta
2:13.71
SB
Søren Poulsen
Søren Poulsen ('65)
65
Ben Hur
2:13.91
SB
Linus Lindquist
Linus Lindquist ('02)
02
Sparta
2:15.30
Michael Pilegaard Hansen
Michael Pilegaard Hansen ('67)
67
BAC
2:15.95
Peter Jon Kristensen
Peter Jon Kristensen ('96)
96
Blovstrød Løverne
2:21.76
PB
Henrik Sørensen
Henrik Sørensen ('70)
70
BAC
2:26.36
PB
Per Jørgensen
Per Jørgensen ('63)
63
Trongårdens IF
2:29.00
SB
Jes Andersen
Jes Andersen ('51)
51
BAC
2:31.49
SB
Tom Elmer Christensen
Tom Elmer Christensen ('49)
49
IK Hellas
2:32.74
SB
Jens-Jakob Ingerslev
Jens-Jakob Ingerslev ('03)
03
Gentofte IK
2:44.27
PB
M 3000 m
Finale A
Finale
1
Emil Holm
Emil Holm ('96)
96
8:31.43
PB
2
Michael Nielsen
Michael Nielsen ('81)
81
Sparta
8:32.06
SB
3
Joachim Weel Rosbo
Joachim Weel Rosbo ('97)
97
BAC
8:32.25
PB
4
Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad ('91)
91
Hvidovre AM
8:37.01
SB
Simon Jørn Hansen
Simon Jørn Hansen ('91)
91
Blovstrød Løverne
8:57.16
PB
Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson ('76)
76
KIF
8:58.18
SB
Alexander Siedler Nielsen
Alexander Siedler Nielsen ('99)
99
Hvidovre AM
9:04.51
Martin Laage Kragh
Martin Laage Kragh ('90)
90
Blovstrød Løverne
9:45.55
SB
Kristian Thygesen Nerstrøm
Kristian Thygesen Nerstrøm ('83)
83
9:46.24
SB
Martin Friis Bach
Martin Friis Bach ('84)
84
Sparta
9:49.12
PB
Søren Wedel
Søren Wedel ('87)
87
Sparta
9:50.21
PB
Marcus Rølling
Marcus Rølling ('03)
03
Sparta
10:19.22
Michael Hjortemark Olsen
Michael Hjortemark Olsen ('67)
67
Blovstrød Løverne
10:23.18
PB
Jesper Kaiser
Jesper Kaiser ('69)
69
Blovstrød Løverne
10:24.82
PB
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
10:25.39
PB
Gustav Mørch
Gustav Mørch ('02)
02
Blovstrød Løverne
10:26.65
PB
Jørn Thostrup
Jørn Thostrup ('61)
61
Blovstrød Løverne
10:30.35
PB
Sebastian Hansen
Sebastian Hansen ('01)
01
Hvidovre AM
10:31.15
PB
Jens Larsen
Jens Larsen ('63)
63
Trongårdens IF
10:34.17
PB
Henrik Larsen
Henrik Larsen ('64)
64
Blovstrød Løverne
10:36.44
SB
Philip Mørch
Philip Mørch ('74)
74
Blovstrød Løverne
10:37.54
PB
Henrik Hansen
Henrik Hansen ('75)
75
BAC
10:37.58
PB
Magnus Elbæk Ditlev
Magnus Elbæk Ditlev ('97)
97
BAC
10:37.93
PB
Kevin Sørensen
Kevin Sørensen ('96)
96
DELTA
10:38.48
SB
Philip Grundt Hansen
Philip Grundt Hansen ('04)
04
BAC
10:54.88
PB
Anders Kjøngerskov
Anders Kjøngerskov ('57)
57
Blovstrød Løverne
10:57.26
SB
Peter Læssøe Jørgensen
Peter Læssøe Jørgensen ('68)
68
IK Hellas
11:05.65
PB
Jesper Høgsvig
Jesper Høgsvig ('69)
69
IK Hellas
11:36.43
SB
Tomas Laursen
Tomas Laursen ('69)
69
Blovstrød Løverne
12:18.12
SB
M 2000 m forh.
Finale A
Finale
Louis Cantby
Louis Cantby ('01)
01
Sparta
6:53.00
PB
Anton Østdal
Anton Østdal ('01)
01
BAC
7:00.75
PB
M 3000 m forh.
Finale A
Finale
Christoffer Tarras Madsen
Christoffer Tarras Madsen ('92)
92
KIF
10:08.52
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué ('92)
92
Aalborg AM
11:04.27
SB
K 800 m
Finale A
Finale
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck ('99)
99
BAC
2:08.31
Dagmar Olsen
Dagmar Olsen ('94)
94
Sparta
2:11.96
SB
Josefine Rytter
Josefine Rytter ('94)
94
BAC
2:13.20
Josephine Thestrup
Josephine Thestrup ('96)
96
Sparta
2:13.35
Karoline Hardis
Karoline Hardis ('97)
97
Blovstrød Løverne
2:18.68
SB
Maria Andersen
Maria Andersen ('98)
98
Sparta
2:21.60
SB
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)
02
Sparta
2:21.89
PB
Amanda Gerner Amaloo
Amanda Gerner Amaloo
00
Sparta
2:24.82
PB
Emilie Bøg Ekholm
Emilie Bøg Ekholm ('02)
02
IK Hellas
2:27.39
Tine Østergaard
Tine Østergaard
00
BAC
2:27.78
SB
Mie Hylling Axelsson
Mie Hylling Axelsson ('02)
02
Sparta
2:32.16
PB
Anna Sofie Frænde
Anna Sofie Frænde ('01)
01
Sparta
2:32.27
K 3000 m
Finale A
Finale
Tine Broksø
Tine Broksø ('71)
71
Blovstrød Løverne
11:02.18
SB
Mette Sommer Fritze
Mette Sommer Fritze ('79)
79
Sparta
11:13.35
PB
Sarah Bruun Nielsen
Sarah Bruun Nielsen ('99)
99
Aalborg AM
11:14.89
Augusta Maria Grønbo Christensen
Augusta Maria Grønbo Christensen
00
Blovstrød Løverne
11:24.98
PB
Ulrikke Juul Søeborg
Ulrikke Juul Søeborg ('03)
03
Helsingør IF
11:53.72
PB
Freja Lunde Larsen
Freja Lunde Larsen
00
Holte Atletik
12:01.99
SB
Caroline Nørgaard
Caroline Nørgaard ('01)
01
Holte Atletik
12:21.23
PB
K 2000 m forh.
Finale A
Finale
Vera Dam Kaagaard
Vera Dam Kaagaard ('99)
99
DELTA
8:33.80
PB
K 3000 m forh.
Finale A
Finale
1
Simone Glad
Simone Glad ('90)
90
Sparta
10:27.83
SB
2
Anna Emilie Møller
Anna Emilie Møller ('97)
97
Blovstrød Løverne
10:43.81
3
Louise Rode
Louise Rode ('97)
97
Blovstrød Løverne
10:45.85
PB
Augusta Korsgaard
Augusta Korsgaard ('97)
97
Sparta
11:36.67
PB
P17 2000 m forh.
Finale A
Finale
1
Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh
00
Sparta
6:40.58
PB
2
Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt
00
Sparta
6:56.94
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open