M 100 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stanly Del Carmen Stanly Del Carmen ('95) | 95 | DOM | 10.39 | |||||||||||
2 | Deji Tobais Deji Tobais ('91) | 91 | GBR | 10.49 | |||||||||||
3 | Wally Ungerer Wally Ungerer ('95) | 95 | RSA | 10.55 | |||||||||||
4 | Jorén Tromp Jorén Tromp ('88) | 88 | NED | 10.65 | |||||||||||
5 | Jung Jin Su Jung Jin Su ('93) | 93 | AUS | 10.69 | |||||||||||
6 | Mayovanex De Oleo Mayovanex De Oleo ('93) | 93 | DOM | 10.75 | |||||||||||
Patrick van Luijk Patrick van Luijk ('84) | 84 | NED | DQ | ||||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Cristofer Valdez Cristofer Valdez ('94) | 94 | DOM | 10.52 | |||||||||||
2 | Dimitri Juliet Dimitri Juliet ('96) | 96 | NED | 10.68 | |||||||||||
3 | Yannick Meyer Yannick Meyer ('88) | 88 | BEL | 10.89 | |||||||||||
4 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 10.97 | |||||||||||
Finale C Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Jorén Tromp Jorén Tromp ('88) | 88 | NED | 10.74 | |||||||||||
2 | Dimitri Juliet Dimitri Juliet ('96) | 96 | NED | 10.78 | |||||||||||
3 | Amr Ibrahim Mostafa Seoud Amr Ibrahim Mostafa Seoud ('86) | 86 | EGY | 10.85 | |||||||||||
M 200 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Stanly Del Carmen Stanly Del Carmen ('95) | 95 | DOM | 20.73 | |||||||||||
2 | Patrick van Luijk Patrick van Luijk ('84) | 84 | NED | 20.99 | |||||||||||
3 | Yoandry Andujar Yoandry Andujar ('90) | 90 | DOM | 21.12 | |||||||||||
4 | Gustavo Cuesta Gustavo Cuesta ('88) | 88 | DOM | 21.46 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Wally Ungerer Wally Ungerer ('95) | 95 | RSA | 21.19 | |||||||||||
2 | Deji Tobais Deji Tobais ('91) | 91 | GBR | 21.44 | |||||||||||
3 | Obed Martis Obed Martis ('87) | 87 | NED | 21.66 | SB | ||||||||||
Gustavo Cuesta Gustavo Cuesta ('88) | 88 | DOM | DNF | ||||||||||||
Jorén Tromp Jorén Tromp ('88) | 88 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale C Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Arnaud Destatte Arnaud Destatte ('88) | 88 | BEL | 21.78 | |||||||||||
2 | Seppe Thijs Seppe Thijs ('92) | 92 | BEL | 21.85 | |||||||||||
3 | Sander Pupella Sander Pupella ('93) | 93 | NED | 21.94 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 21.92 | PB | ||||||||||
2 | Enrico van Luijk Enrico van Luijk ('94) | 94 | NED | 22.02 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 46.38 | SB | ||||||||||
2 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 46.94 | SB | ||||||||||
3 | Yon Soriano Yon Soriano ('87) | 87 | DOM | 46.95 | |||||||||||
4 | Denis Opio Denis Opio ('94) | 94 | UGA | 47.40 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jürgen Wielart Jürgen Wielart ('92) | 92 | NED | 46.40 | SB | ||||||||||
2 | Luis Charles Luis Charles ('98) | 98 | DOM | 47.11 | |||||||||||
3 | Seppe Thijs Seppe Thijs ('92) | 92 | BEL | 47.27 | |||||||||||
4 | Rodwell Ndlovu Rodwell Ndlovu ('91) | 91 | ZIM | 47.60 | |||||||||||
5 | Lacarl Hayes Lacarl Hayes ('89) | 89 | NGR | 47.93 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Obed Martis Obed Martis ('87) | 87 | NED | 47.30 | SB | ||||||||||
2 | Alexander Doom Alexander Doom ('97) | 97 | BEL | 47.61 | |||||||||||
3 | Samba Fall Samba Fall ('92) | 92 | BEL | 47.75 | |||||||||||
4 | Tim Crowe Tim Crowe ('91) | 91 | IRL | 47.83 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Florian Weeke Florian Weeke ('95) | 95 | GER | 47.36 | PB | ||||||||||
2 | Olaf van den Bergh Olaf van den Bergh ('94) | 94 | NED | 47.67 | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Johan Polman Johan Polman ('86) | 86 | NED | 48.99 | |||||||||||
2 | Jan Spaas Jan Spaas ('94) | 94 | BEL | 49.01 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 1:46.47 | |||||||||||
2 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 1:47.52 | |||||||||||
3 | Patrick Zwicker Patrick Zwicker ('94) | 94 | GER | 1:47.59 | |||||||||||
4 | Jared West Jared West ('88) | 88 | AUS | 1:47.64 | SB | ||||||||||
5 | Alex Rowe Alex Rowe ('92) | 92 | AUS | 1:47.75 | |||||||||||
6 | Babker Abdo Koudi Babker Abdo Koudi ('97) | 97 | SUD | 1:47.89 | PB | ||||||||||
7 | Lucirio Antonio Garrido Lucirio Antonio Garrido ('92) | 92 | VEN | 1:48.01 | |||||||||||
8 | Luis Alberto Marco Luis Alberto Marco ('86) | 86 | ESP | 1:49.57 | |||||||||||
Davy De Schryver Davy De Schryver ('88) | 88 | BEL | 1:56.05 | PB | |||||||||||
Aaron Evans Aaron Evans ('90) | 90 | BER | DNF | ||||||||||||
Laurens Schockaert Laurens Schockaert ('90) | 90 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | James Eichberger James Eichberger ('90) | 90 | MEX | 1:48.40 | |||||||||||
2 | Pieter Claus Pieter Claus ('93) | 93 | BEL | 1:48.46 | |||||||||||
3 | David Dempsey David Dempsey ('91) | 91 | GBR | 1:48.69 | |||||||||||
4 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:48.93 | PB | ||||||||||
5 | Tayron Reyes Tayron Reyes ('90) | 90 | DOM | 1:49.02 | |||||||||||
6 | Kevin Gobillard Kevin Gobillard ('85) | 85 | FRA | 1:49.48 | |||||||||||
7 | Brad Mathas Brad Mathas ('93) | 93 | NZL | 1:49.57 | |||||||||||
8 | Andreas Lange Andreas Lange ('91) | 91 | GER | 1:49.73 | |||||||||||
9 | Florian Vauthrin Florian Vauthrin ('90) | 90 | FRA | 1:49.83 | SB | ||||||||||
10 | Ruben Van Praet Ruben Van Praet ('91) | 91 | BEL | 1:51.16 | PB | ||||||||||
11 | Henco Uys Henco Uys ('92) | 92 | RSA | 1:53.32 | |||||||||||
Mathias Sanctorum Mathias Sanctorum ('93) | 93 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jaap Gerben Vellinga Jaap Gerben Vellinga ('94) | 94 | NED | 1:49.63 | |||||||||||
2 | Jamaal James Jamaal James ('88) | 88 | TTO | 1:49.63 | |||||||||||
3 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:49.90 | |||||||||||
4 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:49.91 | PB | ||||||||||
5 | Wilfred van Holst Wilfred van Holst ('88) | 88 | NED | 1:50.49 | |||||||||||
6 | Wessel Van Veenen Wessel Van Veenen ('95) | 95 | NED | 1:50.68 | PB | ||||||||||
7 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 1:51.03 | |||||||||||
8 | Emanuel Gutema Emanuel Gutema ('86) | 86 | HUN | 1:51.44 | |||||||||||
9 | Philippe Joly Philippe Joly ('93) | 93 | FRA | 1:51.47 | SB | ||||||||||
Andy Perezchica Andy Perezchica ('85) | 85 | MEX | DNF | ||||||||||||
Arnaud Froidmont Arnaud Froidmont ('89) | 89 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Julian Cobbaert Julian Cobbaert ('98) | 98 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Paul van der Sluijs Paul van der Sluijs ('95) | 95 | NED | 1:50.92 | PB | ||||||||||
2 | Maarten Plaum Maarten Plaum ('96) | 96 | NED | 1:51.21 | PB | ||||||||||
3 | Sven Bombeke Sven Bombeke ('93) | 93 | BEL | 1:51.58 | PB | ||||||||||
4 | Raphael Salm Raphael Salm ('89) | 89 | SUI | 1:51.60 | |||||||||||
5 | Goal-Mael Tanguy Goal-Mael Tanguy ('91) | 91 | FRA | 1:52.61 | SB | ||||||||||
6 | Julien Gillet Julien Gillet ('93) | 93 | BEL | 1:53.24 | PB | ||||||||||
7 | Jean Thiry Jean Thiry ('97) | 97 | BEL | 1:53.54 | |||||||||||
8 | Yunis Stitan Yunis Stitan ('89) | 89 | NED | 1:53.92 | |||||||||||
9 | Steven Taylor Steven Taylor ('92) | 92 | USA | 1:54.14 | |||||||||||
10 | Laurens den Ouden Laurens den Ouden ('87) | 87 | NED | 1:54.18 | SB | ||||||||||
Thomas Verbiest Thomas Verbiest ('88) | 88 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Yorben Ruiter Yorben Ruiter ('95) | 95 | NED | 1:52.73 | PB | ||||||||||
2 | Thomas Lewis Thomas Lewis ('94) | 94 | NED | 1:53.00 | PB | ||||||||||
3 | Sam Giedts Sam Giedts ('95) | 95 | BEL | 1:53.82 | PB | ||||||||||
4 | Daniel De Looze Daniel De Looze ('93) | 93 | NED | 1:54.00 | PB | ||||||||||
5 | David Vonk David Vonk ('90) | 90 | NED | 1:54.71 | PB | ||||||||||
6 | Mathieu Willems Mathieu Willems ('99) | 99 | BEL | 1:55.00 | PB | ||||||||||
7 | Alex Goodall Alex Goodall ('93) | 93 | GBR | 1:55.01 | PB | ||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Antoine Senard Antoine Senard | 00 | BEL | 1:55.17 | PB | M | |||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:39.44 | |||||||||||
2 | Eric Speakman Eric Speakman ('90) | 90 | NZL | 3:39.74 | |||||||||||
3 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:39.92 | PB | ||||||||||
4 | Lyès Belkhier Lyès Belkhier ('87) | 87 | ALG | 3:39.93 | |||||||||||
5 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana ('87) | 87 | MAR | 3:40.07 | SB | ||||||||||
6 | Idriss Mousa Youssouf Idriss Mousa Youssouf ('97) | 97 | QAT | 3:40.88 | PB | ||||||||||
7 | Johan Cronje Johan Cronje ('82) | 82 | RSA | 3:42.41 | |||||||||||
8 | Hashim Salah Abbas Hashim Salah Abbas ('94) | 94 | QAT | 3:42.45 | |||||||||||
9 | Kamali Majdoubi Kamali Majdoubi ('93) | 93 | MAR | 3:42.57 | |||||||||||
10 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 3:44.95 | |||||||||||
11 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 3:45.66 | |||||||||||
12 | Quentin Tison Quentin Tison ('96) | 96 | FRA | 3:45.78 | |||||||||||
13 | Vincent Hazeleger Vincent Hazeleger ('95) | 95 | NED | 3:45.84 | SB | ||||||||||
Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
Babker Abdo Koudi Babker Abdo Koudi ('97) | 97 | SUD | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Andrea Sanguinetti Andrea Sanguinetti ('92) | 92 | ITA | 3:48.34 | |||||||||||
2 | Ward D'Hoore Ward D'Hoore ('94) | 94 | BEL | 3:49.50 | PB | ||||||||||
3 | Jean Charles Byl Jean Charles Byl ('78) | 78 | BEL | 3:51.48 | |||||||||||
4 | Sjoerd Weijers Sjoerd Weijers ('95) | 95 | NED | 3:51.65 | |||||||||||
5 | Jennen Mortier Jennen Mortier ('97) | 97 | BEL | 3:52.40 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Pieter Sisk Pieter Sisk ('99) | 99 | BEL | 3:48.55 | PB | ||||||||||
2 | Wouter Jansen Wouter Jansen ('87) | 87 | NED | 3:51.68 | SB | ||||||||||
3 | Riken Ost Riken Ost ('96) | 96 | FRA | 3:52.99 | PB | ||||||||||
4 | Quentin Cambier Quentin Cambier ('95) | 95 | FRA | 3:53.30 | PB | ||||||||||
5 | Florian Pehrs Florian Pehrs ('89) | 89 | GER | 3:53.68 | SB | ||||||||||
6 | Alexander Ide Alexander Ide ('91) | 91 | GER | 3:54.33 | SB | ||||||||||
7 | Jill de Brouwer Jill de Brouwer ('89) | 89 | BEL | 3:54.60 | SB | ||||||||||
8 | Romain Guy Romain Guy ('93) | 93 | FRA | 3:54.68 | SB | ||||||||||
9 | Thijs Verbeeck Thijs Verbeeck ('91) | 91 | BEL | 3:55.61 | PB | ||||||||||
11 | Guillaume Grimard Guillaume Grimard ('99) | 99 | BEL | 3:57.07 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Antwon Hicks Antwon Hicks ('83) | 83 | NGR | 13.60 | |||||||||||
2 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 13.99 | |||||||||||
3 | Muntingh Hamman Muntingh Hamman ('90) | 90 | RSA | 14.11 | |||||||||||
4 | Job Beintema Job Beintema ('95) | 95 | NED | 14.15 | |||||||||||
5 | Kyler Martin Kyler Martin ('91) | 91 | USA | 14.70 | |||||||||||
6 | Gaard Van Vugt Gaard Van Vugt ('93) | 93 | NED | 14.76 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Le Roux Hamman Le Roux Hamman ('92) | 92 | RSA | 49.61 | |||||||||||
2 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 49.97 | |||||||||||
3 | Mike Cochrane Mike Cochrane ('91) | 91 | NZL | 50.97 | |||||||||||
4 | Tristan Thomas Tristan Thomas ('86) | 86 | AUS | 51.56 | |||||||||||
Lucirio Francisco Garrido Lucirio Francisco Garrido ('88) | 88 | VEN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ian Dewhurst Ian Dewhurst ('90) | 90 | AUS | 50.06 | |||||||||||
2 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 50.37 | |||||||||||
3 | Alfredo Emilio Sepúlveda Alfredo Emilio Sepúlveda ('93) | 93 | CHI | 51.44 | |||||||||||
4 | Christian Heimann Christian Heimann ('91) | 91 | GER | 51.99 | |||||||||||
5 | Jesper Arts Jesper Arts ('92) | 92 | NED | 53.39 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jori Stroobants Jori Stroobants ('89) | 89 | BEL | 52.54 | SB | ||||||||||
2 | Brian Vriend Brian Vriend ('90) | 90 | NED | 53.19 | |||||||||||
3 | Jasper De Vooght Jasper De Vooght ('96) | 96 | BEL | 53.59 | SB | ||||||||||
4 | Thijs Ulens Thijs Ulens ('92) | 92 | BEL | 54.20 | |||||||||||
5 | Michel Richert Michel Richert ('92) | 92 | GER | 54.43 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Chris Kandu Chris Kandu ('95) | 95 | GBR | 2.22 | |||||||||||
2 | Emile Verdonck Emile Verdonck ('95) | 95 | BEL | 2.06 | |||||||||||
3 | Dave Brandhoff Dave Brandhoff ('95) | 95 | NED | 2.06 | |||||||||||
4 | Justin Klandermann Justin Klandermann ('94) | 94 | GER | 2.01 | PB | ||||||||||
4 | Saad Hammouda Saad Hammouda ('93) | 93 | MAR | 2.01 | |||||||||||
6 | Alexander Beeldens Alexander Beeldens ('91) | 91 | BEL | 2.01 | SB | ||||||||||
Mickaël Hanany Mickaël Hanany ('83) | 83 | FRA | NH | ||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nils Mulder Nils Mulder ('87) | 87 | NED | 5.01 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zarck Visser Zarck Visser ('89) | 89 | RSA | 7.81 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ignisious Gaisah Ignisious Gaisah ('83) | 83 | NED | 7.78 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Robert Martey Robert Martey ('84) | 84 | GHA | 7.68 | +0.8 | ||||||||||
4 | Tobias Capiau Tobias Capiau ('97) | 97 | BEL | 7.59 | +1.5 | ||||||||||
5 | Saleh Abdelaziz Al-Haddad Saleh Abdelaziz Al-Haddad ('86) | 86 | KUW | 7.19 | w | +2.2 | |||||||||
6 | Matthias De Leenheer Matthias De Leenheer ('91) | 91 | BEL | 7.19 | +0.1 | PB | |||||||||
7 | Pim Jehee Pim Jehee ('88) | 88 | NED | 7.14 | +0.9 | ||||||||||
8 | Bjorn De Decker Bjorn De Decker ('89) | 89 | BEL | 7.03 | +0.2 | ||||||||||
9 | Steven Nuytinck Steven Nuytinck ('91) | 91 | NED | 7.00 | +0.8 | ||||||||||
10 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 7.00 | 0.0 | PB | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patrick Cronie Patrick Cronie ('89) | 89 | NED | 18.95 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 67.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 60.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erik Cadée Erik Cadée ('84) | 84 | NED | 60.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stephan Dekker Stephan Dekker ('87) | 87 | NED | 54.34 | |||||||||||
5 | Edwin Nys Edwin Nys ('86) | 86 | BEL | 54.27 | SB | ||||||||||
Rutger Smith Rutger Smith ('81) | 81 | NED | NM | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Neeraj Chopra Neeraj Chopra ('97) | 97 | IND | 78.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shivpal Singh Shivpal Singh ('95) | 95 | IND | 75.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | DOM | 40.61 | |||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | DOM | 3:05.91 | |||||||||||||
K 100 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Christina Haack Christina Haack ('87) | 87 | GER | 11.72 | |||||||||||
2 | Ayodelé Ikuesan Ayodelé Ikuesan ('85) | 85 | FRA | 11.74 | |||||||||||
3 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.83 | |||||||||||
4 | Esther Akihary Esther Akihary ('87) | 87 | NED | 11.90 | |||||||||||
5 | Justien Grillet Justien Grillet ('94) | 94 | BEL | 12.16 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Shana Vanhaen Shana Vanhaen ('93) | 93 | BEL | 12.15 | |||||||||||
2 | Esther Dankwah Esther Dankwah ('82) | 82 | GHA | 12.15 | |||||||||||
3 | Janice Babel Janice Babel ('92) | 92 | NED | 12.19 | |||||||||||
4 | Jolien Leemans Jolien Leemans ('94) | 94 | BEL | 12.35 | |||||||||||
Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | DQ | ||||||||||||
Finale C Vind: -0.8 | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Shana Vanhaen Shana Vanhaen ('93) | 93 | BEL | 12.11 | |||||||||||
2 | Rosina Hodde Rosina Hodde ('83) | 83 | NED | 12.14 | |||||||||||
3 | Céline Gautier Céline Gautier ('99) | 99 | BEL | 12.23 | |||||||||||
4 | Leonie van Vliet Leonie van Vliet ('93) | 93 | NED | 12.33 | PB | ||||||||||
Chinedu Monye Chinedu Monye ('89) | 89 | GBR | DQ | ||||||||||||
Finale D Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Rosina Hodde Rosina Hodde ('83) | 83 | NED | 12.20 | |||||||||||
2 | Leonie van Vliet Leonie van Vliet ('93) | 93 | NED | 12.30 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Grigoría-Emmanouéla Keramidá Grigoría-Emmanouéla Keramidá ('90) | 90 | GRE | 23.51 | SB | ||||||||||
2 | Fatoumata Diop Fatoumata Diop ('86) | 86 | SEN | 24.47 | SB | ||||||||||
3 | Justien Grillet Justien Grillet ('94) | 94 | BEL | 24.64 | |||||||||||
4 | Hanne Claus Hanne Claus ('99) | 99 | BEL | 24.87 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Christina Haack Christina Haack ('87) | 87 | GER | 24.13 | |||||||||||
2 | Kelly Proper Kelly Proper ('88) | 88 | IRL | 25.11 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 24.43 | SB | ||||||||||
2 | Ine Hugaerts Ine Hugaerts ('95) | 95 | BEL | 24.92 | |||||||||||
3 | Laura Turner Laura Turner ('94) | 94 | AUS | 25.13 | |||||||||||
Finale D Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Chinedu Monye Chinedu Monye ('89) | 89 | GBR | 25.07 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fatoumata Diop Fatoumata Diop ('86) | 86 | SEN | 53.46 | |||||||||||
2 | Laetitia Libert Laetitia Libert ('79) | 79 | BEL | 53.53 | SB | ||||||||||
3 | Louise-Anne Bertheau Louise-Anne Bertheau ('92) | 92 | FRA | 54.70 | |||||||||||
4 | Elisabeth Paulina Elisabeth Paulina ('96) | 96 | NED | 55.96 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Joyce Puts Joyce Puts ('85) | 85 | NED | 56.20 | |||||||||||
2 | Isaura Rossaert Isaura Rossaert ('92) | 92 | BEL | 57.04 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Femke van der Meij Femke van der Meij ('85) | 85 | NED | 56.60 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:02.29 | SB | ||||||||||
2 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | FRA | 2:02.68 | |||||||||||
3 | Denise Krebs Denise Krebs ('87) | 87 | GER | 2:04.32 | SB | ||||||||||
4 | Isabel Macías Isabel Macías ('84) | 84 | ESP | 2:04.54 | SB | ||||||||||
5 | Emily Dudgeon Emily Dudgeon ('93) | 93 | GBR | 2:04.92 | |||||||||||
6 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 2:05.05 | PB | ||||||||||
7 | Revee Walcott-Nolan Revee Walcott-Nolan ('95) | 95 | GBR | 2:06.42 | |||||||||||
8 | Heifa El Tarchoun Heifa El Tarchoun ('89) | 89 | TUN | 2:09.33 | |||||||||||
Rani Nagels Rani Nagels ('95) | 95 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Manal Bahraoui Manal Bahraoui ('94) | 94 | BRN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 2:08.86 | PB | ||||||||||
2 | Ylva Traxler Ylva Traxler ('98) | 98 | AUT | 2:10.51 | |||||||||||
3 | Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | 2:11.62 | |||||||||||
4 | Yentl Vandenberghe Yentl Vandenberghe ('91) | 91 | BEL | 2:11.77 | |||||||||||
5 | Charlotte Jacobs Charlotte Jacobs ('91) | 91 | BEL | 2:12.68 | |||||||||||
6 | Elea Henrard Elea Henrard ('99) | 99 | BEL | 2:12.71 | |||||||||||
7 | Céline Roelens Céline Roelens ('99) | 99 | BEL | 2:15.92 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Caroline Baudinet Caroline Baudinet ('99) | 99 | BEL | 2:13.06 | |||||||||||
2 | Lisanne Wever Lisanne Wever ('91) | 91 | NED | 2:14.74 | SB | ||||||||||
3 | Sharon Trienes Sharon Trienes ('93) | 93 | NED | 2:14.82 | PB | ||||||||||
4 | Axana Schaeverbeke Axana Schaeverbeke ('95) | 95 | BEL | 2:15.17 | PB | ||||||||||
5 | Jenny Gloden Jenny Gloden ('93) | 93 | LUX | 2:15.61 | |||||||||||
6 | Mathilde Jacquemin Mathilde Jacquemin ('98) | 98 | BEL | 2:15.98 | PB | ||||||||||
K 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Camille Buscomb Camille Buscomb ('90) | 90 | NZL | 4:37.68 | PB | ||||||||||
2 | Nanouk Stevens Nanouk Stevens | 00 | BEL | 4:50.51 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.17 | |||||||||||
2 | Brianna Beahan Brianna Beahan ('91) | 91 | AUS | 13.19 | |||||||||||
3 | Rosina Hodde Rosina Hodde ('83) | 83 | NED | 13.25 | |||||||||||
4 | Rochelle Coster Rochelle Coster ('88) | 88 | NZL | 13.34 | |||||||||||
5 | Eva Strogies Eva Strogies ('91) | 91 | GER | 13.37 | SB | ||||||||||
6 | Toyin Augustus Toyin Augustus ('79) | 79 | NGR | 13.55 | |||||||||||
7 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 13.70 | |||||||||||
Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.32 | |||||||||||
2 | Brianna Beahan Brianna Beahan ('91) | 91 | AUS | 13.37 | |||||||||||
3 | Eva Strogies Eva Strogies ('91) | 91 | GER | 13.38 | SB | ||||||||||
4 | Tamara Bos Tamara Bos ('96) | 96 | NED | 14.32 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Rosina Hodde Rosina Hodde ('83) | 83 | NED | 13.33 | |||||||||||
2 | Rochelle Coster Rochelle Coster ('88) | 88 | NZL | 13.61 | |||||||||||
3 | Dorien Van Diest Dorien Van Diest ('93) | 93 | BEL | 13.87 | |||||||||||
4 | Sarah Omotayo Sarah Omotayo ('91) | 91 | USA | 14.29 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.27 | |||||||||||
2 | Toyin Augustus Toyin Augustus ('79) | 79 | NGR | 13.57 | |||||||||||
3 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 13.65 | |||||||||||
4 | Néné Kamaté Néné Kamaté ('87) | 87 | CIV | 14.05 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Valentine Debougnoux Valentine Debougnoux ('98) | 98 | BEL | 59.91 | |||||||||||
2 | Stephanie Carbonnelle Stephanie Carbonnelle ('99) | 99 | BEL | 1:00.43 | PB | ||||||||||
3 | Kim Reuland Kim Reuland ('87) | 87 | LUX | 1:00.75 | SB | ||||||||||
4 | Virginie Saulnier Virginie Saulnier ('92) | 92 | FRA | 1:03.77 | PB | W | |||||||||
Fjóla Signý Hannesdóttir Fjóla Signý Hannesdóttir ('89) | 89 | ISL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Vreni Roesems Vreni Roesems ('89) | 89 | BEL | 1:03.32 | |||||||||||
2 | Axelle Vandorpe Axelle Vandorpe ('95) | 95 | BEL | 1:03.40 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Liz Lamb Liz Lamb ('91) | 91 | NZL | 1.85 | |||||||||||
2 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.82 | =SB | ||||||||||
3 | Hanne Van Hessche Hanne Van Hessche ('91) | 91 | BEL | 1.79 | |||||||||||
4 | Zita Goossens Zita Goossens | 00 | BEL | 1.69 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robin Wingbermühle Robin Wingbermühle ('92) | 92 | NED | 4.02 | SB | ||||||||||
2 | Hanne De Baene Hanne De Baene ('98) | 98 | BEL | 4.02 | |||||||||||
3 | Jitske Spijker Jitske Spijker ('85) | 85 | NED | 3.62 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jolien Leemans Jolien Leemans ('94) | 94 | BEL | 6.26 | +1.5 | =PB | |||||||||
2 | Klaudia Kaczmarek Klaudia Kaczmarek ('90) | 90 | GER | 6.12 | +0.8 | ||||||||||
3 | Yariagnis Argüelles Yariagnis Argüelles ('84) | 84 | CUB | 5.88 | +1.4 | SB | |||||||||
4 | Thea Schmidt Thea Schmidt ('94) | 94 | GER | 5.80 | +2.0 | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ana José Tima Ana José Tima ('89) | 89 | DOM | 13.74 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Katja Demut Katja Demut ('83) | 83 | GER | 13.51 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nneka Okpala Nneka Okpala ('88) | 88 | NZL | 13.50 | +1.5 | ||||||||||
4 | Neele Eckhardt Neele Eckhardt ('92) | 92 | GER | 13.43 | +1.4 | ||||||||||
5 | Eva Linnenbaum Eva Linnenbaum ('89) | 89 | GER | 13.08 | +0.7 | SB | |||||||||
6 | Klaudia Kaczmarek Klaudia Kaczmarek ('90) | 90 | GER | 12.66 | +0.4 | ||||||||||
7 | Thea Schmidt Thea Schmidt ('94) | 94 | GER | 12.20 | +1.6 | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 17.04 | |||||||||||
2 | Jessica Cérival Jessica Cérival ('82) | 82 | FRA | 16.35 | |||||||||||
3 | Sophie Verlinden Sophie Verlinden ('79) | 79 | BEL | 13.11 | |||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thelma Lind Kristjánsdóttir Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97) | 97 | ISL | 49.83 | |||||||||||
2 | Katelijne Lyssens Katelijne Lyssens ('95) | 95 | BEL | 49.22 | |||||||||||
3 | Anouska Hellebuyck Anouska Hellebuyck ('89) | 89 | BEL | 49.04 | |||||||||||
4 | Babette Vandeput Babette Vandeput ('98) | 98 | BEL | 47.86 | |||||||||||
5 | Mila Savelkouls Mila Savelkouls | 00 | BEL | 40.93 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 47.96 | |||||||||||
2 | Carolien van Royen Carolien van Royen ('92) | 92 | BEL | 43.56 |