M 100 m 7.7. Vind: 0.0 Finale A Finale | 7.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.07 | 0.143 | SB | |||||||||||||||||
2 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.07 | 0.137 | ||||||||||||||||||
3 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.08 | 0.146 | ||||||||||||||||||
4 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 10.12 | 0.133 | ||||||||||||||||||
5 | James Ellington James Ellington ('85) | 85 | GBR | 10.19 | 0.145 | ||||||||||||||||||
6 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 10.23 | 0.149 | ||||||||||||||||||
7 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.25 | 0.143 | ||||||||||||||||||
Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | DQ | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. Vind: +1.5 | 7.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.03 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
2 | James Ellington James Ellington ('85) | 85 | GBR | 10.04 | Q 0.135 | PB | |||||||||||||||||
3 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 10.07 | q 0.145 | PB | |||||||||||||||||
4 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.13 | q 0.126 | PB | |||||||||||||||||
5 | Lucas Jakubczyk Lucas Jakubczyk ('85) | 85 | GER | 10.16 | 0.151 | SB | |||||||||||||||||
6 | Massimiliano Ferraro Massimiliano Ferraro ('91) | 91 | ITA | 10.26 | 0.150 | =PB | |||||||||||||||||
7 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 10.27 | 0.127 | PB | |||||||||||||||||
8 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.28 | 0.147 | =SB | |||||||||||||||||
Semi 2 7.7. Vind: +0.6 | 7.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.04 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
2 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.16 | Q 0.143 | ||||||||||||||||||
3 | Filippo Tortu Filippo Tortu ('98) | 98 | ITA | 10.19 | 0.161 | NU20R | PB | ||||||||||||||||
4 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.20 | 0.178 | ||||||||||||||||||
5 | Stuart Dutamby Stuart Dutamby ('94) | 94 | FRA | 10.26 | 0.123 | ||||||||||||||||||
6 | Rytis Sakalauskas Rytis Sakalauskas ('87) | 87 | LTU | 10.40 | 0.122 | ||||||||||||||||||
7 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.56 | 0.120 | ||||||||||||||||||
8 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 12.13 | 0.146 | ||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. Vind: -0.4 | 7.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 10.15 | Q 0.127 | ||||||||||||||||||
2 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 10.22 | Q 0.129 | ||||||||||||||||||
3 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 10.22 | 0.106 | ||||||||||||||||||
4 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 10.31 | 0.142 | ||||||||||||||||||
5 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.33 | 0.122 | ||||||||||||||||||
6 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.34 | 0.130 | ||||||||||||||||||
7 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.43 | 0.140 | ||||||||||||||||||
8 | János Sipos János Sipos ('91) | 91 | HUN | 10.47 | 0.168 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. Vind: +0.5 | 6.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 10.24 | 0.129 | ||||||||||||||||||
2 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.36 | 0.119 | ||||||||||||||||||
3 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 10.40 | 0.141 | ||||||||||||||||||
4 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 10.48 | 0.133 | ||||||||||||||||||
5 | Giovanni Galbieri Giovanni Galbieri ('93) | 93 | ITA | 10.48 | 0.151 | ||||||||||||||||||
6 | Jakub Matúš Jakub Matúš ('96) | 96 | SVK | 10.51 | 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 10.54 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. Vind: +0.8 | 6.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.26 | 0.149 | ||||||||||||||||||
2 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.30 | 0.113 | SB | |||||||||||||||||
3 | Jan Veleba Jan Veleba ('86) | 86 | CZE | 10.30 | 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 10.35 | 0.138 | PB | |||||||||||||||||
5 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 10.57 | 0.152 | ||||||||||||||||||
6 | Volodymyr Suprun Volodymyr Suprun ('94) | 94 | UKR | 10.58 | 0.139 | ||||||||||||||||||
Kevin Moore Kevin Moore ('90) | 90 | MLT | DQ IAAF Rule 32.2.a DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. Vind: +1.9 | 6.7. | Vind: +1.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 10.21 | 0.140 | ||||||||||||||||||
2 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.24 | 0.151 | ||||||||||||||||||
3 | Massimiliano Ferraro Massimiliano Ferraro ('91) | 91 | ITA | 10.26 | 0.153 | PB | |||||||||||||||||
4 | Rytis Sakalauskas Rytis Sakalauskas ('87) | 87 | LTU | 10.37 | 0.137 | ||||||||||||||||||
5 | Diogo Antunes Diogo Antunes ('92) | 92 | POR | 10.51 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 10.56 | 0.140 | ||||||||||||||||||
Vitaliy Korzh Vitaliy Korzh ('87) | 87 | UKR | DNF | 0.178 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. Vind: +0.6 | 6.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Filippo Tortu Filippo Tortu ('98) | 98 | ITA | 10.25 | 0.156 | ||||||||||||||||||
2 | Lucas Jakubczyk Lucas Jakubczyk ('85) | 85 | GER | 10.35 | 0.152 | ||||||||||||||||||
3 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.42 | 0.145 | ||||||||||||||||||
4 | János Sipos János Sipos ('91) | 91 | HUN | 10.45 | 0.173 | ||||||||||||||||||
5 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.46 | 0.142 | ||||||||||||||||||
6 | Emil Ibrahimov Emil Ibrahimov ('90) | 90 | UKR | 10.61 | 0.143 | ||||||||||||||||||
M 200 m 8.7. Vind: -0.9 Finale A Finale | 8.7. | Vind: -0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 20.45 | 0.148 | ||||||||||||||||||
2 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.51 | 0.150 | ||||||||||||||||||
3 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.56 | 0.154 | ||||||||||||||||||
4 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.56 | 0.165 | ||||||||||||||||||
5 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 20.60 | 0.161 | ||||||||||||||||||
6 | Davide Manenti Davide Manenti ('89) | 89 | ITA | 20.66 | 0.133 | ||||||||||||||||||
7 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 20.70 | 0.135 | ||||||||||||||||||
Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | DQ | 0.146 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 8.7. Vind: -1.7 | 8.7. | Vind: -1.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.69 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||
2 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 20.71 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
3 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 20.92 | 0.133 | ||||||||||||||||||
4 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 20.94 | 0.135 | ||||||||||||||||||
5 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 21.06 | 0.125 | ||||||||||||||||||
6 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 21.28 | 0.143 | ||||||||||||||||||
7 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 21.33 | 0.135 | ||||||||||||||||||
8 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 23.49 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Semi 2 8.7. Vind: -0.1 | 8.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.37 | Q 0.151 | SB | |||||||||||||||||
2 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.44 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
3 | Davide Manenti Davide Manenti ('89) | 89 | ITA | 20.46 | q 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 20.69 | 0.143 | ||||||||||||||||||
5 | Mickael-Méba Zeze Mickael-Méba Zeze ('94) | 94 | FRA | 20.81 | 0.166 | ||||||||||||||||||
6 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 20.83 | 0.129 | ||||||||||||||||||
7 | David Lima David Lima ('90) | 90 | POR | 20.86 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Johan Wissman Johan Wissman ('82) | 82 | SWE | DNF | 0.181 | |||||||||||||||||||
Semi 3 8.7. Vind: -1.1 | 8.7. | Vind: -1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 20.39 | Q 0.139 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.39 | Q 0.157 | PB | |||||||||||||||||
3 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 20.46 | q 0.184 | ||||||||||||||||||
4 | Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas ('90) | 90 | GRE | 20.48 | 0.134 | ||||||||||||||||||
5 | Serhiy Smelyk Serhiy Smelyk ('87) | 87 | UKR | 20.76 | 0.153 | ||||||||||||||||||
6 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 20.93 | 0.125 | ||||||||||||||||||
7 | Robin Erewa Robin Erewa ('91) | 91 | GER | 20.98 | 0.130 | ||||||||||||||||||
8 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 21.34 | 0.127 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 7.7. Vind: -1.1 | 7.7. | Vind: -1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 20.55 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
2 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 20.69 | Q 0.147 | ||||||||||||||||||
3 | Mickael-Méba Zeze Mickael-Méba Zeze ('94) | 94 | FRA | 20.84 | Q 0.163 | ||||||||||||||||||
4 | Johan Wissman Johan Wissman ('82) | 82 | SWE | 20.96 | q 0.197 | ||||||||||||||||||
5 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 21.06 | q 0.122 | ||||||||||||||||||
6 | Ionut Andrei Neagoe Ionut Andrei Neagoe ('94) | 94 | ROU | 21.18 | 0.172 | ||||||||||||||||||
7 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 21.21 | 0.122 | ||||||||||||||||||
8 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 21.36 | 0.144 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 7.7. Vind: -1.2 | 7.7. | Vind: -1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 20.80 | Q 0.118 | ||||||||||||||||||
2 | Davide Manenti Davide Manenti ('89) | 89 | ITA | 20.82 | Q 0.148 | ||||||||||||||||||
3 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 21.00 | Q 0.150 | ||||||||||||||||||
4 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 21.04 | q 0.144 | ||||||||||||||||||
5 | Robin Erewa Robin Erewa ('91) | 91 | GER | 21.05 | q 0.131 | ||||||||||||||||||
6 | Vitaliy Korzh Vitaliy Korzh ('87) | 87 | UKR | 21.49 | 0.129 | ||||||||||||||||||
7 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 21.93 | 0.204 | ||||||||||||||||||
8 | Mikel De Sa Mikel De Sa ('90) | 90 | AND | 22.74 | 0.139 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 3 7.7. Vind: -0.1 | 7.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.55 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
2 | David Lima David Lima ('90) | 90 | POR | 20.82 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
3 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 20.99 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||
4 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste ('90) | 90 | SWE | 21.06 | q 0.136 | ||||||||||||||||||
5 | Igor Bodrov Igor Bodrov ('87) | 87 | UKR | 21.13 | 0.144 | ||||||||||||||||||
6 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 21.17 | 0.135 | ||||||||||||||||||
7 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 21.41 | 0.145 | ||||||||||||||||||
Gábor Pásztor Gábor Pásztor ('82) | 82 | HUN | 21.60 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.169 | |||||||||||||||||||
M 400 m 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 45.29 | 0.139 | ||||||||||||||||||
2 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.36 | 0.168 | ||||||||||||||||||
3 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.41 | 0.164 | SB | |||||||||||||||||
4 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.60 | 0.128 | ||||||||||||||||||
5 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 45.65 | 0.145 | ||||||||||||||||||
6 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 45.67 | 0.150 | ||||||||||||||||||
7 | Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | 45.75 | 0.154 | ||||||||||||||||||
8 | Matteo Galvan Matteo Galvan ('88) | 88 | ITA | 45.80 | 0.155 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.26 | Q 0.136 | ||||||||||||||||||
2 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.31 | Q 0.197 | SB | |||||||||||||||||
3 | Aliaksandr Linnik Aliaksandr Linnik ('91) | 91 | BLR | 45.80 | 0.152 | ||||||||||||||||||
4 | Łukasz Krawczuk Łukasz Krawczuk ('89) | 89 | POL | 45.86 | 0.159 | SB | |||||||||||||||||
5 | Johannes Trefz Johannes Trefz ('92) | 92 | GER | 46.07 | 0.182 | ||||||||||||||||||
6 | Vitaliy Butrym Vitaliy Butrym ('91) | 91 | UKR | 46.07 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Brian Gregan Brian Gregan ('89) | 89 | IRL | 46.37 | 0.144 | ||||||||||||||||||
8 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 46.43 | 0.160 | ||||||||||||||||||
Semi 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 45.04 | Q 0.132 | SB | |||||||||||||||||
2 | Matteo Galvan Matteo Galvan ('88) | 88 | ITA | 45.12 | Q 0.145 | =NR | =PB | ||||||||||||||||
3 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 45.14 | q 0.172 | PB | |||||||||||||||||
4 | Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | 45.39 | q 0.148 | SB | |||||||||||||||||
5 | Yavuz Can Yavuz Can ('87) | 87 | TUR | 45.51 | 0.120 | NR | PB | ||||||||||||||||
6 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 45.76 | 0.209 | ||||||||||||||||||
7 | Mateo Ružić Mateo Ružić ('94) | 94 | CRO | 47.19 | 0.157 | ||||||||||||||||||
8 | Joel Burgunder Joel Burgunder ('91) | 91 | SUI | 47.23 | 0.102 | ||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 45.63 | Q 0.158 | ||||||||||||||||||
2 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.68 | Q 0.143 | SB | |||||||||||||||||
3 | Donald Blair-Sanford Donald Blair-Sanford ('87) | 87 | ISR | 45.90 | 0.155 | ||||||||||||||||||
4 | Jarryd Dunn Jarryd Dunn ('92) | 92 | GBR | 46.00 | 0.170 | SB | |||||||||||||||||
5 | Thomas Jordier Thomas Jordier ('94) | 94 | FRA | 46.24 | 0.131 | ||||||||||||||||||
6 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.26 | 0.150 | ||||||||||||||||||
7 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.50 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.50 | 0.155 | ||||||||||||||||||
8 | Alexander Gladitz Alexander Gladitz ('94) | 94 | GER | 46.57 | 0.193 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jarryd Dunn Jarryd Dunn ('92) | 92 | GBR | 46.05 | 0.160 | ||||||||||||||||||
2 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 46.10 | 0.211 | ||||||||||||||||||
3 | Alexander Gladitz Alexander Gladitz ('94) | 94 | GER | 46.28 | 0.131 | ||||||||||||||||||
4 | Vitaliy Butrym Vitaliy Butrym ('91) | 91 | UKR | 46.77 | 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Joel Burgunder Joel Burgunder ('91) | 91 | SUI | 46.98 | 0.130 | ||||||||||||||||||
6 | Batuhan Altıntaş Batuhan Altıntaş ('96) | 96 | TUR | 47.23 | 0.119 | ||||||||||||||||||
7 | Craig Lynch Craig Lynch ('90) | 90 | IRL | 47.61 | 0.161 | ||||||||||||||||||
8 | Giuseppe Leonardi Giuseppe Leonardi ('96) | 96 | ITA | 47.68 | 0.140 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.00 | 0.158 | ||||||||||||||||||
2 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 47.09 | 0.174 | ||||||||||||||||||
2 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 47.09 | 0.174 | ||||||||||||||||||
3 | Thomas Jordier Thomas Jordier ('94) | 94 | FRA | 47.14 | 0.145 | ||||||||||||||||||
4 | Johannes Trefz Johannes Trefz ('92) | 92 | GER | 47.32 | 0.183 | ||||||||||||||||||
5 | Yevhen Hutsol Yevhen Hutsol ('90) | 90 | UKR | 47.35 | 0.158 | ||||||||||||||||||
6 | Jonathan Borlée Jonathan Borlée ('88) | 88 | BEL | 47.45 | 0.170 | ||||||||||||||||||
7 | David Gillick David Gillick ('83) | 83 | IRL | 47.81 | 0.149 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 46.57 | 0.147 | ||||||||||||||||||
2 | Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | 46.73 | 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Mateo Ružić Mateo Ružić ('94) | 94 | CRO | 46.89 | 0.154 | ||||||||||||||||||
4 | Łukasz Krawczuk Łukasz Krawczuk ('89) | 89 | POL | 46.94 | 0.179 | ||||||||||||||||||
5 | Brian Gregan Brian Gregan ('89) | 89 | IRL | 47.02 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Aliaksandr Linnik Aliaksandr Linnik ('91) | 91 | BLR | 47.09 | 0.140 | ||||||||||||||||||
7 | Danylo Danylenko Danylo Danylenko ('94) | 94 | UKR | 47.49 | 0.147 | ||||||||||||||||||
8 | Luca Flück Luca Flück ('96) | 96 | SUI | 47.97 | 0.153 | ||||||||||||||||||
M 800 m 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.18 | |||||||||||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:45.54 | |||||||||||||||||||
3 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:45.54 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:45.74 | |||||||||||||||||||
5 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:45.79 | |||||||||||||||||||
6 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:46.67 | |||||||||||||||||||
7 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.58 | |||||||||||||||||||
8 | Giordano Benedetti Giordano Benedetti ('89) | 89 | ITA | 1:47.64 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:46.32 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:46.45 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:46.61 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Giordano Benedetti Giordano Benedetti ('89) | 89 | ITA | 1:46.74 | q | ||||||||||||||||||
5 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.40 | q | ||||||||||||||||||
6 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:49.92 | |||||||||||||||||||
7 | Sören Ludolph Sören Ludolph ('88) | 88 | GER | 1:51.69 | |||||||||||||||||||
8 | Žan Rudolf Žan Rudolf ('93) | 93 | SLO | 1:54.49 | |||||||||||||||||||
Semi 2 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:47.16 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:47.16 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:47.31 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:47.55 | |||||||||||||||||||
5 | Benedikt Huber Benedikt Huber ('89) | 89 | GER | 1:47.56 | |||||||||||||||||||
6 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:47.64 | |||||||||||||||||||
7 | Jacopo Lahbi Jacopo Lahbi ('93) | 93 | ITA | 1:48.47 | |||||||||||||||||||
8 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 1:49.40 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:48.35 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:48.36 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:48.62 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Žan Rudolf Žan Rudolf ('93) | 93 | SLO | 1:48.72 | q | ||||||||||||||||||
5 | Musa Hajdari Musa Hajdari ('87) | 87 | KOS | 1:48.97 | |||||||||||||||||||
6 | Roman Yarko Roman Yarko ('89) | 89 | UKR | 1:49.64 | |||||||||||||||||||
7 | Tigran Mkrtchyan Tigran Mkrtchyan ('94) | 94 | ARM | 1:51.28 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:50.31 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:50.32 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Giordano Benedetti Giordano Benedetti ('89) | 89 | ITA | 1:50.74 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Hugo Santacruz Hugo Santacruz ('88) | 88 | SUI | 1:51.00 | |||||||||||||||||||
5 | Sofiane Selmouni Sofiane Selmouni ('89) | 89 | FRA | 1:51.32 | |||||||||||||||||||
6 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 1:52.21 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:46.48 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:46.94 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Benedikt Huber Benedikt Huber ('89) | 89 | GER | 1:47.16 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Jacopo Lahbi Jacopo Lahbi ('93) | 93 | ITA | 1:47.27 | q | SB | |||||||||||||||||
5 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 1:47.39 | q | ||||||||||||||||||
6 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:48.35 | q | ||||||||||||||||||
7 | Jozef Repčík Jozef Repčík ('86) | 86 | SVK | 1:49.32 | |||||||||||||||||||
8 | Karl Griffin Karl Griffin ('95) | 95 | IRL | 1:49.37 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:49.38 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:49.57 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Sören Ludolph Sören Ludolph ('88) | 88 | GER | 1:49.59 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:49.65 | |||||||||||||||||||
5 | Pol Moya Pol Moya ('96) | 96 | AND | 1:50.03 | |||||||||||||||||||
6 | Declan Murray Declan Murray ('91) | 91 | IRL | 1:50.10 | |||||||||||||||||||
7 | Brice Etès Brice Etès ('84) | 84 | MON | 1:50.53 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:53.75 | |||||||||||||||||||
M 1500 m 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:46.65 | |||||||||||||||||||
2 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:46.90 | |||||||||||||||||||
3 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 3:47.18 | |||||||||||||||||||
4 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:47.32 | |||||||||||||||||||
5 | Florian Carvalho Florian Carvalho ('89) | 89 | FRA | 3:47.32 | |||||||||||||||||||
6 | Lee Emanuel Lee Emanuel ('85) | 85 | GBR | 3:47.57 | |||||||||||||||||||
7 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:47.68 | |||||||||||||||||||
8 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:47.76 | |||||||||||||||||||
9 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:47.92 | |||||||||||||||||||
10 | Homiyu Tesfaye Homiyu Tesfaye ('93) | 93 | GER | 3:47.93 | |||||||||||||||||||
11 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:49.12 | |||||||||||||||||||
12 | Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93) | 93 | ITA | 3:50.43 | |||||||||||||||||||
13 | Morhad Amdouni Morhad Amdouni ('88) | 88 | FRA | 3:51.61 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:40.23 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Homiyu Tesfaye Homiyu Tesfaye ('93) | 93 | GER | 3:40.44 | Q | ||||||||||||||||||
3 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:40.60 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:41.75 | |||||||||||||||||||
5 | Tom Lancashire Tom Lancashire ('85) | 85 | GBR | 3:42.08 | |||||||||||||||||||
6 | Mohad Abdikadar Sheikh Ali Mohad Abdikadar Sheikh Ali ('93) | 93 | ITA | 3:42.91 | |||||||||||||||||||
7 | Petr Vitner Petr Vitner ('90) | 90 | CZE | 3:43.22 | |||||||||||||||||||
8 | Bryan Cantero Bryan Cantero ('91) | 91 | FRA | 3:43.65 | |||||||||||||||||||
9 | Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | 3:44.64 | |||||||||||||||||||
10 | Eoin Everard Eoin Everard ('86) | 86 | IRL | 3:45.46 | |||||||||||||||||||
11 | Andreas Vojta Andreas Vojta ('89) | 89 | AUT | 3:46.32 | |||||||||||||||||||
Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:42.62 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Morhad Amdouni Morhad Amdouni ('88) | 88 | FRA | 3:42.64 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Lee Emanuel Lee Emanuel ('85) | 85 | GBR | 3:42.92 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 3:42.97 | |||||||||||||||||||
5 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:43.43 | |||||||||||||||||||
6 | Dmitrijs Jurkevičs Dmitrijs Jurkevičs ('87) | 87 | LAT | 3:43.44 | |||||||||||||||||||
7 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 3:44.09 | |||||||||||||||||||
8 | Benjamin Kovács Benjamin Kovács ('95) | 95 | HUN | 3:45.16 | |||||||||||||||||||
9 | Marco Pettenazzo Marco Pettenazzo ('92) | 92 | ITA | 3:45.65 | |||||||||||||||||||
10 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | DEN | 3:46.44 | |||||||||||||||||||
11 | Hélio Gomes Hélio Gomes ('84) | 84 | POR | 3:46.66 | |||||||||||||||||||
12 | Harvey Dixon Harvey Dixon ('93) | 93 | GIB | 3:51.82 | |||||||||||||||||||
Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:39.32 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 3:39.66 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Florian Carvalho Florian Carvalho ('89) | 89 | FRA | 3:39.73 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:39.77 | q | ||||||||||||||||||
5 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:39.80 | q | ||||||||||||||||||
6 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:41.25 | q | ||||||||||||||||||
7 | Timo Benitz Timo Benitz ('91) | 91 | GER | 3:42.40 | |||||||||||||||||||
8 | Levent Ateş Levent Ateş ('91) | 91 | TUR | 3:43.25 | |||||||||||||||||||
9 | Volodymyr Kyts Volodymyr Kyts ('87) | 87 | UKR | 3:43.58 | |||||||||||||||||||
10 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 3:44.61 | |||||||||||||||||||
11 | Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93) | 93 | ITA | 3:50.58 | q | ||||||||||||||||||
12 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:51.49 | |||||||||||||||||||
M 5000 m 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ilias Fifa Ilias Fifa ('89) | 89 | ESP | 13:40.85 | |||||||||||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 13:40.85 | |||||||||||||||||||
3 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 13:40.85 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 13:40.86 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Morhad Amdouni Morhad Amdouni ('88) | 88 | FRA | 13:40.94 | |||||||||||||||||||
6 | Hayle Ibrahimov Hayle Ibrahimov ('90) | 90 | AZE | 13:42.20 | |||||||||||||||||||
7 | Florian Orth Florian Orth ('89) | 89 | GER | 13:45.40 | |||||||||||||||||||
8 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 13:46.30 | |||||||||||||||||||
9 | Aras Kaya Aras Kaya ('94) | 94 | TUR | 13:47.42 | SB | ||||||||||||||||||
10 | Martin Sperlich Martin Sperlich ('91) | 91 | GER | 13:48.81 | |||||||||||||||||||
11 | Dennis Licht Dennis Licht ('84) | 84 | NED | 13:54.21 | |||||||||||||||||||
12 | Jonathan Taylor Jonathan Taylor ('87) | 87 | GBR | 13:55.20 | |||||||||||||||||||
13 | Carlos Mayo Carlos Mayo ('95) | 95 | ESP | 13:58.22 | |||||||||||||||||||
14 | Brenton Rowe Brenton Rowe ('87) | 87 | AUT | 13:58.96 | |||||||||||||||||||
15 | Jonny Davies Jonny Davies ('94) | 94 | GBR | 14:04.13 | |||||||||||||||||||
16 | Kevin Batt Kevin Batt ('91) | 91 | IRL | 14:20.50 | |||||||||||||||||||
17 | Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | 14:26.05 | |||||||||||||||||||
18 | Mykola Nyzhnyk Mykola Nyzhnyk ('95) | 95 | UKR | 14:28.24 | |||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 13:49.93 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 13:49.93 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
M 10000 m 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Polat Kemboi Arıkan Polat Kemboi Arıkan ('90) | 90 | TUR | 28:18.52 | |||||||||||||||||||
2 | Ali Kaya Ali Kaya ('94) | 94 | TUR | 28:21.42 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Antonio Abadía Antonio Abadía ('90) | 90 | ESP | 28:26.07 | |||||||||||||||||||
4 | Dmytro Lashyn Dmytro Lashyn ('88) | 88 | UKR | 28:27.90 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Dewi Griffiths Dewi Griffiths ('91) | 91 | GBR | 28:28.55 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Juan Antonio Pérez Juan Antonio Pérez ('88) | 88 | ESP | 28:37.42 | |||||||||||||||||||
7 | Daniel Mateo Daniel Mateo ('89) | 89 | ESP | 28:43.03 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 29:03.74 | |||||||||||||||||||
9 | Ahmed El Mazoury Ahmed El Mazoury ('90) | 90 | ITA | 29:29.36 | |||||||||||||||||||
Haimro Alame Haimro Alame ('90) | 90 | ISR | DNF | ||||||||||||||||||||
Girmaw Amare Girmaw Amare ('87) | 87 | ISR | DQ | ||||||||||||||||||||
M Halvmaraton 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tadesse Abraham Tadesse Abraham ('82) | 82 | SUI | 1:02:03 | |||||||||||||||||||
2 | Kaan Kigen Özbilen Kaan Kigen Özbilen ('86) | 86 | TUR | 1:02:27 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Daniele Meucci Daniele Meucci ('85) | 85 | ITA | 1:02:38 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Marcin Chabowski Marcin Chabowski ('86) | 86 | POL | 1:02:54 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91) | 91 | DEN | 1:03:22 | |||||||||||||||||||
6 | Abdi Nageeye Abdi Nageeye ('89) | 89 | NED | 1:03:43 | |||||||||||||||||||
7 | Hassan Chahdi Hassan Chahdi ('89) | 89 | FRA | 1:03:43 | |||||||||||||||||||
8 | Carles Castillejo Carles Castillejo ('78) | 78 | ESP | 1:03:52 | |||||||||||||||||||
9 | Callum Hawkins Callum Hawkins ('92) | 92 | GBR | 1:03:57 | |||||||||||||||||||
10 | Jesús España Jesús España ('78) | 78 | ESP | 1:04:01 | |||||||||||||||||||
11 | Dmytro Lashyn Dmytro Lashyn ('88) | 88 | UKR | 1:04:11 | SB | ||||||||||||||||||
12 | Ayad Lamdassem Ayad Lamdassem ('81) | 81 | ESP | 1:04:13 | |||||||||||||||||||
13 | Stefano La Rosa Stefano La Rosa ('85) | 85 | ITA | 1:04:15 | |||||||||||||||||||
14 | Mikael Ekvall Mikael Ekvall ('89) | 89 | SWE | 1:04:28 | SB | ||||||||||||||||||
15 | Julien Lyon Julien Lyon ('89) | 89 | SUI | 1:04:40 | PB | ||||||||||||||||||
16 | Szymon Kulka Szymon Kulka ('93) | 93 | POL | 1:04:47 | |||||||||||||||||||
17 | Paul Pollock Paul Pollock ('86) | 86 | IRL | 1:04:58 | |||||||||||||||||||
18 | Ercan Muslu Ercan Muslu ('88) | 88 | TUR | 1:05:00 | PB | ||||||||||||||||||
19 | Evans Kiplagat Evans Kiplagat ('88) | 88 | AZE | 1:05:01 | |||||||||||||||||||
20 | Lemawork Ketema Lemawork Ketema ('85) | 85 | AUT | 1:05:10 | SB | ||||||||||||||||||
21 | Mustafa Mohamed Mustafa Mohamed ('79) | 79 | SWE | 1:05:11 | |||||||||||||||||||
22 | Roman Prodius Roman Prodius ('81) | 81 | MDA | 1:05:14 | |||||||||||||||||||
23 | David Nilsson David Nilsson ('87) | 87 | SWE | 1:05:16 | SB | ||||||||||||||||||
24 | Julian Flügel Julian Flügel ('86) | 86 | GER | 1:05:18 | |||||||||||||||||||
25 | Marius Ionescu Marius Ionescu ('84) | 84 | ROU | 1:05:21 | SB | ||||||||||||||||||
26 | Adrian Lehmann Adrian Lehmann ('89) | 89 | SUI | 1:05:21 | |||||||||||||||||||
27 | Michel Butter Michel Butter ('85) | 85 | NED | 1:05:24 | SB | ||||||||||||||||||
28 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 1:05:31 | |||||||||||||||||||
29 | Ruggero Pertile Ruggero Pertile ('74) | 74 | ITA | 1:05:48 | |||||||||||||||||||
30 | Asbjørn Ellefsen Persen Asbjørn Ellefsen Persen ('87) | 87 | NOR | 1:05:56 | |||||||||||||||||||
31 | Roman Fosti Roman Fosti ('83) | 83 | EST | 1:06:00 | SB | ||||||||||||||||||
32 | Mick Clohisey Mick Clohisey ('86) | 86 | IRL | 1:06:00 | |||||||||||||||||||
33 | Philipp Pflieger Philipp Pflieger ('87) | 87 | GER | 1:06:01 | |||||||||||||||||||
34 | Kevin Seaward Kevin Seaward ('83) | 83 | IRL | 1:06:20 | |||||||||||||||||||
35 | Rui Pinto Rui Pinto ('92) | 92 | POR | 1:06:28 | SB | ||||||||||||||||||
36 | Tom Wiggers Tom Wiggers ('87) | 87 | NED | 1:06:29 | |||||||||||||||||||
37 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 1:06:29 | |||||||||||||||||||
38 | Xavier Chevrier Xavier Chevrier ('90) | 90 | ITA | 1:06:31 | |||||||||||||||||||
39 | Bart van Nunen Bart van Nunen ('95) | 95 | NED | 1:06:41 | |||||||||||||||||||
40 | Ihor Russ Ihor Russ ('88) | 88 | UKR | 1:06:45 | SB | ||||||||||||||||||
41 | Oleksandr Matviychuk Oleksandr Matviychuk ('84) | 84 | UKR | 1:06:53 | |||||||||||||||||||
42 | Matthew Bond Matthew Bond ('82) | 82 | GBR | 1:07:00 | |||||||||||||||||||
43 | Yimer Getahun Yimer Getahun ('92) | 92 | ISR | 1:07:02 | SB | ||||||||||||||||||
44 | Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | 1:07:06 | |||||||||||||||||||
45 | Mert Girmalegese Mert Girmalegese ('87) | 87 | TUR | 1:07:07 | SB | ||||||||||||||||||
46 | Serkan Kaya Serkan Kaya ('84) | 84 | TUR | 1:07:09 | SB | ||||||||||||||||||
47 | Christian Kreienbühl Christian Kreienbühl ('81) | 81 | SUI | 1:07:09 | |||||||||||||||||||
48 | Remigijus Kančys Remigijus Kančys ('87) | 87 | LTU | 1:07:12 | |||||||||||||||||||
49 | José Moreira José Moreira ('80) | 80 | POR | 1:07:17 | |||||||||||||||||||
50 | Jarkko Järvenpää Jarkko Järvenpää ('86) | 86 | FIN | 1:07:21 | |||||||||||||||||||
51 | Jens Nerkamp Jens Nerkamp ('89) | 89 | GER | 1:07:22 | |||||||||||||||||||
52 | Lee Merrien Lee Merrien ('79) | 79 | GBR | 1:07:29 | |||||||||||||||||||
53 | Yohan Durand Yohan Durand ('85) | 85 | FRA | 1:07:32 | SB | ||||||||||||||||||
54 | Yuriy Rusyuk Yuriy Rusyuk ('87) | 87 | UKR | 1:07:38 | |||||||||||||||||||
55 | Jānis Višķers Jānis Višķers ('89) | 89 | LAT | 1:07:40 | |||||||||||||||||||
56 | Maru Teferi Maru Teferi ('92) | 92 | ISR | 1:07:40 | SB | ||||||||||||||||||
57 | Sergiu Ciobanu Sergiu Ciobanu ('83) | 83 | IRL | 1:07:46 | |||||||||||||||||||
58 | Edwin Kemboi Edwin Kemboi ('84) | 84 | AUT | 1:07:51 | PB | ||||||||||||||||||
59 | Milan Kocourek Milan Kocourek ('87) | 87 | CZE | 1:08:00 | |||||||||||||||||||
60 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer ('91) | 91 | NOR | 1:08:06 | |||||||||||||||||||
61 | Konstadínos Gelaoúzos Konstadínos Gelaoúzos ('90) | 90 | GRE | 1:08:09 | |||||||||||||||||||
62 | Roman Romanenko Roman Romanenko ('88) | 88 | UKR | 1:08:14 | |||||||||||||||||||
63 | Samuel Barata Samuel Barata ('93) | 93 | POR | 1:08:30 | |||||||||||||||||||
64 | Jiří Homoláč Jiří Homoláč ('90) | 90 | CZE | 1:08:34 | |||||||||||||||||||
65 | Daniele D'Onofrio Daniele D'Onofrio ('93) | 93 | ITA | 1:08:41 | |||||||||||||||||||
66 | Romain Courcieres Romain Courcieres ('87) | 87 | FRA | 1:08:42 | |||||||||||||||||||
67 | Marcel Berni Marcel Berni ('88) | 88 | SUI | 1:08:47 | |||||||||||||||||||
68 | Hans Kristian Fløystad Hans Kristian Fløystad ('89) | 89 | NOR | 1:08:55 | |||||||||||||||||||
69 | Gábor Józsa Gábor Józsa ('83) | 83 | HUN | 1:08:57 | |||||||||||||||||||
70 | Berihun Wuve Berihun Wuve ('82) | 82 | ISR | 1:09:11 | SB | ||||||||||||||||||
71 | Valentin Pfeil Valentin Pfeil ('88) | 88 | AUT | 1:09:34 | |||||||||||||||||||
72 | Iván Fernández Iván Fernández ('88) | 88 | ESP | 1:09:38 | |||||||||||||||||||
73 | Yavuz Agrali Yavuz Agrali ('92) | 92 | TUR | 1:09:41 | SB | ||||||||||||||||||
74 | Anton Kosmač Anton Kosmač ('78) | 78 | SLO | 1:09:45 | SB | ||||||||||||||||||
75 | Eirik Gramstad Eirik Gramstad ('84) | 84 | NOR | 1:09:55 | |||||||||||||||||||
76 | Rui Pedro Silva Rui Pedro Silva ('81) | 81 | POR | 1:10:04 | SB | ||||||||||||||||||
77 | Jonathan Hay Jonathan Hay ('92) | 92 | GBR | 1:10:08 | |||||||||||||||||||
78 | Ageze Guadie Ageze Guadie ('89) | 89 | ISR | 1:10:45 | SB | ||||||||||||||||||
79 | Pavel Dymák Pavel Dymák ('87) | 87 | CZE | 1:10:55 | |||||||||||||||||||
80 | Andreas Kempf Andreas Kempf ('88) | 88 | SUI | 1:11:10 | |||||||||||||||||||
81 | Taras Salo Taras Salo ('81) | 81 | UKR | 1:11:24 | |||||||||||||||||||
82 | Vít Pavlišta Vít Pavlišta ('85) | 85 | CZE | 1:11:58 | |||||||||||||||||||
83 | Marcel Tschopp Marcel Tschopp ('74) | 74 | LIE | 1:15:36 | |||||||||||||||||||
84 | Ørjan Grønnevig Ørjan Grønnevig ('91) | 91 | NOR | 1:18:12 | SB | ||||||||||||||||||
Pedro Ribeiro Pedro Ribeiro ('81) | 81 | POR | DNF | ||||||||||||||||||||
Khalid Choukoud Khalid Choukoud ('86) | 86 | NED | DNF | ||||||||||||||||||||
Hendrik Pfeiffer Hendrik Pfeiffer ('93) | 93 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
Arne Gabius Arne Gabius ('81) | 81 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
Mark Hanrahan Mark Hanrahan ('85) | 85 | IRL | DNF | ||||||||||||||||||||
Gary Murray Gary Murray ('80) | 80 | IRL | DNF | ||||||||||||||||||||
Polat Kemboi Arıkan Polat Kemboi Arıkan ('90) | 90 | TUR | DNF | ||||||||||||||||||||
Yolo Nikolov Yolo Nikolov ('84) | 84 | BUL | DNF | ||||||||||||||||||||
M 3000 m forh. 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad Mahiedine Mekhissi-Benabbad ('85) | 85 | FRA | 8:25.63 | |||||||||||||||||||
2 | Aras Kaya Aras Kaya ('94) | 94 | TUR | 8:29.91 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:30.79 | |||||||||||||||||||
4 | Sebastián Martos Sebastián Martos ('89) | 89 | ESP | 8:31.93 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Rob Mullett Rob Mullett ('87) | 87 | GBR | 8:33.29 | |||||||||||||||||||
6 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:33.75 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Abdoullah Bamoussa Abdoullah Bamoussa ('86) | 86 | ITA | 8:35.35 | |||||||||||||||||||
8 | Yuri Floriani Yuri Floriani ('81) | 81 | ITA | 8:35.94 | |||||||||||||||||||
9 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:40.73 | |||||||||||||||||||
10 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:42.27 | |||||||||||||||||||
11 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:48.98 | |||||||||||||||||||
12 | Abdelaziz Merzougui Abdelaziz Merzougui ('91) | 91 | ESP | 8:51.37 | |||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 8:32.43 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 8:32.43 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
Hakan Duvar Hakan Duvar ('90) | 90 | TUR | 8:44.03 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad Mahiedine Mekhissi-Benabbad ('85) | 85 | FRA | 8:31.42 | |||||||||||||||||||
2 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:31.50 | |||||||||||||||||||
3 | Sebastián Martos Sebastián Martos ('89) | 89 | ESP | 8:31.98 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Rob Mullett Rob Mullett ('87) | 87 | GBR | 8:32.06 | |||||||||||||||||||
5 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:32.17 | |||||||||||||||||||
6 | Abdoullah Bamoussa Abdoullah Bamoussa ('86) | 86 | ITA | 8:32.54 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Abdelaziz Merzougui Abdelaziz Merzougui ('91) | 91 | ESP | 8:34.34 | |||||||||||||||||||
8 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:34.81 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:42.72 | |||||||||||||||||||
10 | Tarik Langat Akdag Tarik Langat Akdag ('88) | 88 | TUR | 8:43.81 | |||||||||||||||||||
11 | Tomas Cotter Tomas Cotter ('90) | 90 | IRL | 9:08.82 | |||||||||||||||||||
12 | Noam Neeman Noam Neeman ('87) | 87 | ISR | 9:15.80 | |||||||||||||||||||
Hakan Duvar Hakan Duvar ('90) | 90 | TUR | 8:33.13 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aras Kaya Aras Kaya ('94) | 94 | TUR | 8:33.11 | |||||||||||||||||||
2 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:33.51 | |||||||||||||||||||
3 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:33.69 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:33.94 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Yuri Floriani Yuri Floriani ('81) | 81 | ITA | 8:34.82 | |||||||||||||||||||
6 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 8:42.75 | |||||||||||||||||||
7 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 8:45.55 | |||||||||||||||||||
8 | Bjørnar Ustad Kristensen Bjørnar Ustad Kristensen ('82) | 82 | NOR | 8:54.73 | |||||||||||||||||||
9 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 8:55.21 | |||||||||||||||||||
10 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 8:57.27 | |||||||||||||||||||
Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94) | 94 | DEN | DNF | ||||||||||||||||||||
Vadym Slobodenyuk Vadym Slobodenyuk ('81) | 81 | UKR | DNF | ||||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 8:33.25 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
Jamel Chatbi Jamel Chatbi ('84) | 84 | ITA | 8:33.25 DQ IAAF Rule 32.2.d | ||||||||||||||||||||
M 110 m hæk 9.7. Vind: 0.0 Finale A Finale | 9.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 13.25 | 0.141 | ||||||||||||||||||
2 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.28 | 0.135 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.33 | 0.128 | ||||||||||||||||||
4 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.40 | 0.144 | ||||||||||||||||||
5 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.44 | 0.127 | ||||||||||||||||||
6 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.47 | 0.136 | ||||||||||||||||||
7 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.54 | 0.146 | ||||||||||||||||||
Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | DNS | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 9.7. Vind: -0.6 | 9.7. | Vind: -0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 13.31 | Q 0.145 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.36 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
3 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.40 | q 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Milan Ristić Milan Ristić ('91) | 91 | SRB | 13.45 | 0.119 | ||||||||||||||||||
5 | Matthias Bühler Matthias Bühler ('86) | 86 | GER | 13.65 | 0.152 | ||||||||||||||||||
6 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 13.76 | 0.144 | ||||||||||||||||||
7 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 13.79 | 0.155 | ||||||||||||||||||
8 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 13.88 | 0.147 | ||||||||||||||||||
Semi 2 9.7. Vind: -1.8 | 9.7. | Vind: -1.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.28 | Q 0.131 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.29 | Q 0.136 | =NR | =PB | ||||||||||||||||
3 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.32 | q 0.146 | PB | |||||||||||||||||
4 | Emanuele Abate Emanuele Abate ('85) | 85 | ITA | 13.54 | 0.139 | SB | |||||||||||||||||
5 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.54 | 0.109 | NR | PB | ||||||||||||||||
6 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.54 | 0.130 | =PB | |||||||||||||||||
7 | Alexander John Alexander John ('86) | 86 | GER | 13.60 | 0.152 | ||||||||||||||||||
8 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.87 | 0.123 | ||||||||||||||||||
Semi 3 9.7. Vind: -0.5 | 9.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 13.20 | Q 0.143 | SB | |||||||||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.47 | Q 0.133 | ||||||||||||||||||
3 | Lawrence Clarke Lawrence Clarke ('90) | 90 | GBR | 13.47 | 0.136 | ||||||||||||||||||
4 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.50 | 0.146 | ||||||||||||||||||
5 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 13.52 | 0.143 | PB | |||||||||||||||||
6 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.66 | 0.115 | ||||||||||||||||||
7 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.89 | 0.122 | ||||||||||||||||||
8 | Serhiy Kopanayko Serhiy Kopanayko ('88) | 88 | UKR | 13.97 | 0.139 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. Vind: +0.3 | 8.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.39 | Q 0.122 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.46 | Q 0.129 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.65 | Q 0.134 | SB | |||||||||||||||||
4 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 13.71 | q 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.72 | q 0.128 | PB | |||||||||||||||||
6 | Serhiy Kopanayko Serhiy Kopanayko ('88) | 88 | UKR | 13.74 | q 0.132 | PB | |||||||||||||||||
7 | Ben Reynolds Ben Reynolds ('90) | 90 | IRL | 13.87 | 0.151 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. Vind: -0.5 | 8.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Emanuele Abate Emanuele Abate ('85) | 85 | ITA | 13.63 | Q 0.135 | SB | |||||||||||||||||
2 | Matthias Bühler Matthias Bühler ('86) | 86 | GER | 13.75 | Q 0.155 | ||||||||||||||||||
3 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 13.76 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.76 | q 0.113 | ||||||||||||||||||
5 | Dominik Bochenek Dominik Bochenek ('87) | 87 | POL | 13.87 | 0.138 | ||||||||||||||||||
6 | Tobias Furer Tobias Furer ('87) | 87 | SUI | 14.08 | 0.160 | ||||||||||||||||||
7 | Artem Shamatryn Artem Shamatryn ('91) | 91 | UKR | 14.47 | 0.151 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 8.7. Vind: 0.0 | 8.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.55 | Q 0.124 | ||||||||||||||||||
2 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 13.68 | Q 0.135 | ||||||||||||||||||
3 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 13.76 | Q 0.118 | ||||||||||||||||||
4 | Gregory Sedoc Gregory Sedoc ('81) | 81 | NED | 13.92 | 0.153 | ||||||||||||||||||
5 | Brahian Peña Brahian Peña ('94) | 94 | SUI | 13.98 | 0.133 | ||||||||||||||||||
6 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 14.11 | 0.140 | ||||||||||||||||||
M 400 m hæk 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.98 | 0.175 | ||||||||||||||||||
2 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 49.06 | 0.138 | ||||||||||||||||||
3 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 49.10 | 0.134 | ||||||||||||||||||
4 | Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | 49.24 | 0.155 | SB | |||||||||||||||||
5 | Rhys Williams Rhys Williams ('84) | 84 | GBR | 49.63 | 0.141 | ||||||||||||||||||
6 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 49.82 | 0.153 | ||||||||||||||||||
7 | Martin Kučera Martin Kučera ('90) | 90 | SVK | 49.82 | 0.121 | ||||||||||||||||||
Jack Green Jack Green ('91) | 91 | GBR | DNF | 0.187 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 48.84 | Q 0.170 | NR NU23R | PB | ||||||||||||||||
2 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 48.87 | Q 0.154 | SB | |||||||||||||||||
3 | Jack Green Jack Green ('91) | 91 | GBR | 48.98 | q 0.187 | SB | |||||||||||||||||
4 | Martin Kučera Martin Kučera ('90) | 90 | SVK | 49.08 | q 0.168 | PB | |||||||||||||||||
5 | Tobias Giehl Tobias Giehl ('91) | 91 | GER | 49.50 | 0.189 | PB | |||||||||||||||||
6 | José Reynaldo Bencosme José Reynaldo Bencosme ('92) | 92 | ITA | 49.77 | 0.170 | ||||||||||||||||||
7 | Patryk Adamczyk Patryk Adamczyk ('94) | 94 | POL | 50.12 | 0.214 | PB | |||||||||||||||||
8 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 50.70 | 0.196 | ||||||||||||||||||
Semi 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.42 | Q 0.173 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Rhys Williams Rhys Williams ('84) | 84 | GBR | 49.22 | Q 0.141 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Mamadou Kasse Hann Mamadou Kasse Hann ('86) | 86 | FRA | 49.28 | 0.167 | ||||||||||||||||||
4 | Mario Lambrughi Mario Lambrughi ('92) | 92 | ITA | 49.60 | 0.146 | PB | |||||||||||||||||
5 | Jaak-Heinrich Jagor Jaak-Heinrich Jagor ('90) | 90 | EST | 49.65 | 0.155 | SB | |||||||||||||||||
6 | Michaël Bultheel Michaël Bultheel ('86) | 86 | BEL | 49.72 | 0.146 | ||||||||||||||||||
7 | Stanislav Melnykov Stanislav Melnykov ('87) | 87 | UKR | 51.06 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | DNF | 0.160 | |||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 49.20 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
2 | Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | 49.37 | Q 0.145 | SB | |||||||||||||||||
3 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.50 | 0.132 | ||||||||||||||||||
4 | Tom Burton Tom Burton ('88) | 88 | GBR | 49.71 | 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 50.09 | 0.170 | SB | |||||||||||||||||
6 | Robert Bryliński Robert Bryliński ('91) | 91 | POL | 50.42 | 0.170 | ||||||||||||||||||
7 | Mattia Contini Mattia Contini ('94) | 94 | ITA | 50.78 | 0.164 | ||||||||||||||||||
8 | Michal Brož Michal Brož ('92) | 92 | CZE | 50.85 | 0.136 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 50.17 | 0.158 | SB | |||||||||||||||||
2 | Jaak-Heinrich Jagor Jaak-Heinrich Jagor ('90) | 90 | EST | 50.54 | 0.182 | ||||||||||||||||||
3 | Robert Bryliński Robert Bryliński ('91) | 91 | POL | 50.74 | 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 50.80 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 51.05 | 0.156 | ||||||||||||||||||
6 | Denys Nechyporenko Denys Nechyporenko ('90) | 90 | UKR | 51.53 | 0.208 | ||||||||||||||||||
7 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 51.60 | 0.188 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tobias Giehl Tobias Giehl ('91) | 91 | GER | 50.30 | 0.187 | ||||||||||||||||||
2 | Mattia Contini Mattia Contini ('94) | 94 | ITA | 51.26 | 0.155 | ||||||||||||||||||
3 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | DEN | 51.49 | 0.147 | ||||||||||||||||||
4 | Paul Byrne Paul Byrne ('90) | 90 | IRL | 53.12 | 0.160 | ||||||||||||||||||
5 | Arnaud Ghislain Arnaud Ghislain ('88) | 88 | BEL | 53.65 | 0.164 | ||||||||||||||||||
Anatoliy Synyanskyy Anatoliy Synyanskyy ('91) | 91 | UKR | DNF | 0.215 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Patryk Adamczyk Patryk Adamczyk ('94) | 94 | POL | 51.00 | 0.217 | ||||||||||||||||||
2 | Mario Lambrughi Mario Lambrughi ('92) | 92 | ITA | 51.06 | 0.149 | ||||||||||||||||||
3 | Felix Franz Felix Franz ('93) | 93 | GER | 51.21 | 0.136 | ||||||||||||||||||
4 | Tibor Koroknai Tibor Koroknai ('90) | 90 | HUN | 51.32 | 0.137 | ||||||||||||||||||
5 | Dominik Hufnagl Dominik Hufnagl ('97) | 97 | AUT | 51.88 | 0.151 | ||||||||||||||||||
6 | Javier Delgado Javier Delgado ('96) | 96 | ESP | 52.15 | 0.163 | ||||||||||||||||||
7 | Jussi Kanervo Jussi Kanervo ('93) | 93 | FIN | 52.35 | 0.130 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Martin Kučera Martin Kučera ('90) | 90 | SVK | 49.56 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
2 | Oskari Mörö Oskari Mörö ('93) | 93 | FIN | 50.37 | 0.147 | ||||||||||||||||||
3 | Stanislav Melnykov Stanislav Melnykov ('87) | 87 | UKR | 50.57 | 0.162 | SB | |||||||||||||||||
4 | Michal Brož Michal Brož ('92) | 92 | CZE | 50.83 | 0.136 | ||||||||||||||||||
5 | Jānis Baltušs Jānis Baltušs ('91) | 91 | LAT | 51.26 | 0.193 | ||||||||||||||||||
6 | Maor Seged Maor Seged ('93) | 93 | ISR | 52.52 | 0.153 | ||||||||||||||||||
7 | Jakub Smoliński Jakub Smoliński ('92) | 92 | POL | 53.27 | 0.181 | ||||||||||||||||||
M Højdespring 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.29 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Eike Onnen Eike Onnen ('82) | 82 | GER | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Dimítrios Hondrokoúkis Dimítrios Hondrokoúkis ('88) | 88 | CYP | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Vasilios Constantinou Vasilios Constantinou ('92) | 92 | CYP | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kyriakos Ioannou Kyriakos Ioannou ('84) | 84 | CYP | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Eike Onnen Eike Onnen ('82) | 82 | GER | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Dimítrios Hondrokoúkis Dimítrios Hondrokoúkis ('88) | 88 | CYP | 2.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Vasilios Constantinou Vasilios Constantinou ('92) | 92 | CYP | 2.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Kyriakos Ioannou Kyriakos Ioannou ('84) | 84 | CYP | 2.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.25 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Dmitriy Kroytor Dmitriy Kroytor ('93) | 93 | ISR | 2.23 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Eugenio Rossi Eugenio Rossi ('92) | 92 | SMR | 2.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Matúš Bubeník Matúš Bubeník ('89) | 89 | SVK | 2.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Raivydas Stanys Raivydas Stanys ('87) | 87 | LTU | 2.23 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Yuriy Krymarenko Yuriy Krymarenko ('83) | 83 | UKR | 2.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Pavel Seliverstau Pavel Seliverstau ('96) | 96 | BLR | 2.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Simón Siverio Simón Siverio ('88) | 88 | ESP | 2.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Dmytro Yakovenko Dmytro Yakovenko ('92) | 92 | UKR | 2.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Barry Pender Barry Pender ('90) | 90 | IRL | 2.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Dzmitry Nabokau Dzmitry Nabokau ('96) | 96 | BLR | 2.09 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Robert Renner Robert Renner ('94) | 94 | SLO | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Karsten Dilla Karsten Dilla ('89) | 89 | GER | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Arnaud Art Arnaud Art ('93) | 93 | BEL | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kévin Menaldo Kévin Menaldo ('92) | 92 | FRA | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | DNS | ||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.60 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.50 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.50 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.50 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.50 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Robert Renner Robert Renner ('94) | 94 | SLO | 5.50 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.50 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.50 | B 1 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kévin Menaldo Kévin Menaldo ('92) | 92 | FRA | 5.50 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.50 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Arnaud Art Arnaud Art ('93) | 93 | BEL | 5.50 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.35 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Karsten Dilla Karsten Dilla ('89) | 89 | GER | 5.35 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.35 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.35 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.35 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Luke Cutts Luke Cutts ('88) | 88 | GBR | 5.35 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Menno Vloon Menno Vloon ('94) | 94 | NED | 5.35 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Michal Balner Michal Balner ('82) | 82 | CZE | 5.35 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89) | 89 | DEN | 5.35 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Tobias Scherbarth Tobias Scherbarth ('85) | 85 | GER | 5.35 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Diogo Ferreira Diogo Ferreira ('90) | 90 | POR | 5.35 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Dimítrios Patsoukákis Dimítrios Patsoukákis ('87) | 87 | GRE | 5.35 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.15 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Lukáš Posekaný Lukáš Posekaný ('92) | 92 | CZE | 5.15 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Eirik Greibrokk Dolve Eirik Greibrokk Dolve ('95) | 95 | NOR | 5.15 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Didac Salas Didac Salas ('93) | 93 | ESP | 5.15 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Greg Rutherford Greg Rutherford ('86) | 86 | GBR | 8.25 | +0.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 8.21 | w | +2.1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ignisious Gaisah Ignisious Gaisah ('83) | 83 | NED | 7.93 | 0.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.93 | w | +2.1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kristian Bäck Kristian Bäck ('96) | 96 | FIN | 7.91 | w | +2.5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Fabian Heinle Fabian Heinle ('94) | 94 | GER | 7.87 | +1.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kafétien Gomis Kafétien Gomis ('80) | 80 | FRA | 7.84 | 0.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Kanstantsin Barycheuski Kanstantsin Barycheuski ('90) | 90 | BLR | 7.75 | 0.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Izmir Smajlaj Izmir Smajlaj ('93) | 93 | ALB | 7.75 | +0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.63 | +1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 7.59 | +0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | NM | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 8.19 | w | +2.5 A 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 8.11 | +1.6 A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Fabian Heinle Fabian Heinle ('94) | 94 | GER | 8.11 | w | +3.0 A 3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kanstantsin Barycheuski Kanstantsin Barycheuski ('90) | 90 | BLR | 8.08 | w | +3.9 B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ignisious Gaisah Ignisious Gaisah ('83) | 83 | NED | 7.97 | w | +3.2 A 4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristian Bäck Kristian Bäck ('96) | 96 | FIN | 7.96 | w | +2.6 B 2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Greg Rutherford Greg Rutherford ('86) | 86 | GBR | 7.93 | +2.0 A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.93 | w | +3.4 B 3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kafétien Gomis Kafétien Gomis ('80) | 80 | FRA | 7.93 | w | +3.7 B 4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Izmir Smajlaj Izmir Smajlaj ('93) | 93 | ALB | 7.92 | +0.9 A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.91 | w | +2.1 B 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 7.80 | +1.6 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jean Marie Okutu Jean Marie Okutu ('88) | 88 | ESP | 7.80 | w | +2.2 A 8 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Henri Väyrynen Henri Väyrynen ('91) | 91 | FIN | 7.78 | w | +3.0 A 9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Mihaíl Mertzanídis-Despotéris Mihaíl Mertzanídis-Despotéris ('87) | 87 | GRE | 7.76 | -0.4 B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 7.72 | w | +2.8 B 7 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Taras Neledva Taras Neledva ('92) | 92 | UKR | 7.67 | w | +3.7 A 10 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Alyn Camara Alyn Camara ('89) | 89 | GER | 7.66 | +0.3 B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Denis Eradiri Denis Eradiri ('83) | 83 | BUL | 7.64 | w | +2.1 A 11 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 7.61 | w | +2.7 A 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | 7.59 | w | +4.5 B 9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Viktor Kuznetsov Viktor Kuznetsov ('86) | 86 | UKR | 7.55 | +1.4 B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Yeóryios Tsákonas Yeóryios Tsákonas ('88) | 88 | GRE | 7.45 | +1.8 B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Nikólaos Kapsís Nikólaos Kapsís ('91) | 91 | GRE | 7.23 | +0.7 A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Trespring 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 17.20 | +0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Karol Hoffmann Karol Hoffmann ('89) | 89 | POL | 17.16 | +0.1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Julian Reid Julian Reid ('88) | 88 | GBR | 16.76 | +0.5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Momchil Karailiev Momchil Karailiev ('82) | 82 | BUL | 16.65 | +0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Maksim Niastsiarenka Maksim Niastsiarenka ('92) | 92 | BLR | 16.63 | +0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Şeref Osmanoğlu Şeref Osmanoğlu ('89) | 89 | TUR | 16.55 | -1.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Georgi Tsonov Georgi Tsonov ('93) | 93 | BUL | 16.53 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.34 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 16.32 | +0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Fabian Florant Fabian Florant ('83) | 83 | NED | 16.23 | -0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Dzmitry Platnitski Dzmitry Platnitski ('88) | 88 | BLR | 16.18 | -0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 16.12 | -0.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Karol Hoffmann Karol Hoffmann ('89) | 89 | POL | 16.93 | w | +3.1 Q A 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.93 | w | +2.4 Q B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Şeref Osmanoğlu Şeref Osmanoğlu ('89) | 89 | TUR | 16.81 | +1.1 Q A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Maksim Niastsiarenka Maksim Niastsiarenka ('92) | 92 | BLR | 16.68 | +1.7 Q B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Georgi Tsonov Georgi Tsonov ('93) | 93 | BUL | 16.65 | w | +2.3 Q A 3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Julian Reid Julian Reid ('88) | 88 | GBR | 16.62 | +1.3 q B 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Momchil Karailiev Momchil Karailiev ('82) | 82 | BUL | 16.59 | +1.8 q B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.58 | +1.1 q A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 16.53 | 0.0 q B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Dzmitry Platnitski Dzmitry Platnitski ('88) | 88 | BLR | 16.50 | w | +2.4 q A 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 16.50 | +1.3 q A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Fabian Florant Fabian Florant ('83) | 83 | NED | 16.45 | -0.8 q B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Zlatozar Atanasov Zlatozar Atanasov ('89) | 89 | BUL | 16.34 | +2.0 B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Harold Correa Harold Correa ('88) | 88 | FRA | 16.33 | +1.0 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Nathan Douglas Nathan Douglas ('82) | 82 | GBR | 16.33 | w | +2.7 A 8 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Lasha Torgvaidze Lasha Torgvaidze ('93) | 93 | GEO | 16.32 | +2.0 B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.27 | +1.1 B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Martin Jasper Martin Jasper ('89) | 89 | GER | 16.27 | +1.5 A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Andriy Stanchev Andriy Stanchev ('93) | 93 | UKR | 16.22 | +1.8 A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Levon Aghasyan Levon Aghasyan ('95) | 95 | ARM | 16.21 | w | +2.8 A 11 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Aşkin Karaca Aşkin Karaca ('90) | 90 | TUR | 16.19 | +0.4 B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Dimítrios Tsiámis Dimítrios Tsiámis ('82) | 82 | GRE | 16.16 | w | +2.5 A 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Artsem Bandarenka Artsem Bandarenka ('91) | 91 | BLR | 16.06 | w | +2.9 A 13 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.06 | w | +2.6 B 11 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Dimítrios Baltadoúros Dimítrios Baltadoúros ('89) | 89 | GRE | 15.99 | w | +2.3 B 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Vladimir Letnicov Vladimir Letnicov ('81) | 81 | MDA | 15.98 | +0.9 A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Marian Oprea Marian Oprea ('82) | 82 | ROU | 15.40 | +1.5 B 13 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.31 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 20.59 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 20.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 20.16 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 19.95 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 19.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 19.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 19.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 20.26 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 20.84 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.65 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 20.45 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 20.42 | B 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 20.42 | B 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 20.24 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 20.16 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.14 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 20.12 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 20.11 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 19.72 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Hamza Alić Hamza Alić ('79) | 79 | BIH | 19.61 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Ladislav Prášil Ladislav Prášil ('90) | 90 | CZE | 19.56 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Nedžad Mulabegović Nedžad Mulabegović ('81) | 81 | CRO | 19.55 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Andrei Gag Andrei Gag ('91) | 91 | ROU | 19.49 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 19.39 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Aliaksei Nichypar Aliaksei Nichypar ('93) | 93 | BLR | 19.34 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Mikhail Abramchuk Mikhail Abramchuk ('92) | 92 | BLR | 19.06 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Arttu Kangas Arttu Kangas ('93) | 93 | FIN | 18.91 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Kristo Galeta Kristo Galeta ('83) | 83 | EST | 18.76 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 18.72 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Leif Arrhenius Leif Arrhenius ('86) | 86 | SWE | 18.64 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 18.64 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 18.56 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Ivan Emilianov Ivan Emilianov ('77) | 77 | MDA | 18.38 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Martin Stašek Martin Stašek ('89) | 89 | CZE | 18.32 | B 15 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 20.00 DQ IAAF Rule 32.2.a | A 5 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Georgi Ivanov Georgi Ivanov ('85) | 85 | BUL | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kemal Mešić Kemal Mešić ('85) | 85 | BIH | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 67.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 65.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Gerd Kanter Gerd Kanter ('79) | 79 | EST | 65.27 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 65.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 64.77 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Zoltán Kővágó Zoltán Kővágó ('79) | 79 | HUN | 64.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 63.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 63.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 62.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Hannes Kirchler Hannes Kirchler ('78) | 78 | ITA | 60.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Rutger Smith Rutger Smith ('81) | 81 | NED | 59.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 59.27 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 66.00 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 65.78 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Zoltán Kővágó Zoltán Kővágó ('79) | 79 | HUN | 65.21 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Gerd Kanter Gerd Kanter ('79) | 79 | EST | 65.13 | A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 65.09 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 64.89 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 64.53 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 64.28 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 64.23 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 64.15 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Rutger Smith Rutger Smith ('81) | 81 | NED | 63.85 | B 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Hannes Kirchler Hannes Kirchler ('78) | 78 | ITA | 63.74 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 63.60 | B 8 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 63.60 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Danijel Furtula Danijel Furtula ('92) | 92 | MNE | 63.14 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 62.04 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Erik Cadée Erik Cadée ('84) | 84 | NED | 61.93 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 61.89 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 61.63 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Mykyta Nesterenko Mykyta Nesterenko ('91) | 91 | UKR | 61.35 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Bartłomiej Stój Bartłomiej Stój ('96) | 96 | POL | 61.30 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 61.20 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 60.58 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Frank Casañas Frank Casañas ('78) | 78 | ESP | 59.06 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Tomáš Voňavka Tomáš Voňavka ('90) | 90 | CZE | 58.39 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Róbert Szikszai Róbert Szikszai ('94) | 94 | HUN | 58.01 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Oleksiy Semenov Oleksiy Semenov ('82) | 82 | UKR | 57.94 | A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Eligijus Ruškys Eligijus Ruškys ('90) | 90 | LTU | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | NM | B 14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ercüment Olgundeniz Ercüment Olgundeniz ('76) | 76 | TUR | NM | B 15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 80.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivan Tikhon Ivan Tikhon ('76) | 76 | BLR | 78.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 77.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mihaíl Anastasákis Mihaíl Anastasákis ('94) | 94 | GRE | 75.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 75.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Siarhei Kalamoyets Siarhei Kalamoyets ('89) | 89 | BLR | 74.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | David Söderberg David Söderberg ('79) | 79 | FIN | 74.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 73.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 71.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 70.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 70.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 68.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 78.82 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivan Tikhon Ivan Tikhon ('76) | 76 | BLR | 76.10 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 75.85 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 74.68 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 74.39 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mihaíl Anastasákis Mihaíl Anastasákis ('94) | 94 | GRE | 74.01 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 73.95 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 73.10 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | David Söderberg David Söderberg ('79) | 79 | FIN | 72.96 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 72.94 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 72.73 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Siarhei Kalamoyets Siarhei Kalamoyets ('89) | 89 | BLR | 72.55 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Andriy Martynyuk Andriy Martynyuk ('90) | 90 | UKR | 72.37 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Pavel Bareisha Pavel Bareisha ('91) | 91 | BLR | 72.19 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Mark Dry Mark Dry ('87) | 87 | GBR | 71.96 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 71.93 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Bence Pásztor Bence Pásztor ('95) | 95 | HUN | 71.20 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Simone Falloni Simone Falloni ('91) | 91 | ITA | 70.51 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Lukáš Melich Lukáš Melich ('80) | 80 | CZE | 70.50 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Nejc Pleško Nejc Pleško ('92) | 92 | SLO | 70.44 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Ákos Hudi Ákos Hudi ('91) | 91 | HUN | 70.37 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Constantions Stathelakos Constantions Stathelakos ('87) | 87 | CYP | 70.20 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Tuomas Seppänen Tuomas Seppänen ('86) | 86 | FIN | 69.76 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Oleksandr Dryhol Oleksandr Dryhol ('66) | 66 | ISR | 68.10 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Oleksandr Dryhol Oleksandr Dryhol ('66) | 66 | ISR | 68.10 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 67.76 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Serhiy Reheda Serhiy Reheda ('94) | 94 | UKR | 66.72 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Eşref Apak Eşref Apak ('82) | 82 | TUR | NM | A 13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Libor Charfreitag Libor Charfreitag ('77) | 77 | SVK | NM | A 14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 86.66 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 83.59 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Antti Ruuskanen Antti Ruuskanen ('84) | 84 | FIN | 82.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Risto Mätas Risto Mätas ('84) | 84 | EST | 82.03 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 80.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 79.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 79.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Kacper Oleszczuk Kacper Oleszczuk ('94) | 94 | POL | 79.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 78.12 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jaroslav Jílek Jaroslav Jílek ('89) | 89 | CZE | 76.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Łukasz Grzeszczuk Łukasz Grzeszczuk ('90) | 90 | POL | 76.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ioánnis Kiriazís Ioánnis Kiriazís ('96) | 96 | GRE | 75.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Antti Ruuskanen Antti Ruuskanen ('84) | 84 | FIN | 88.23 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 85.06 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 84.82 | A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 83.98 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 82.96 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ioánnis Kiriazís Ioánnis Kiriazís ('96) | 96 | GRE | 81.92 | A 4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 81.88 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Risto Mätas Risto Mätas ('84) | 84 | EST | 81.19 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jaroslav Jílek Jaroslav Jílek ('89) | 89 | CZE | 81.09 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Łukasz Grzeszczuk Łukasz Grzeszczuk ('90) | 90 | POL | 81.05 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kacper Oleszczuk Kacper Oleszczuk ('94) | 94 | POL | 80.97 | A 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 80.70 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Roberto Bertolini Roberto Bertolini ('85) | 85 | ITA | 80.58 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Tero Pitkämäki Tero Pitkämäki ('82) | 82 | FIN | 80.52 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Tanel Laanmäe Tanel Laanmäe ('89) | 89 | EST | 80.46 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 79.98 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Matija Kranjc Matija Kranjc ('84) | 84 | SLO | 79.56 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Dmytro Kosynskyy Dmytro Kosynskyy ('89) | 89 | UKR | 79.21 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Dmytro Kosynskyy Dmytro Kosynskyy ('89) | 89 | UKR | 79.21 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Ari Mannio Ari Mannio ('87) | 87 | FIN | 78.55 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Lars Hamann Lars Hamann ('89) | 89 | GER | 78.07 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Edis Matusevičius Edis Matusevičius ('96) | 96 | LTU | 77.86 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Paraskevás Batzávalis Paraskevás Batzávalis ('94) | 94 | GRE | 77.86 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Gabriel Wallin Gabriel Wallin ('81) | 81 | SWE | 76.00 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Norbert Bonvecchio Norbert Bonvecchio ('85) | 85 | ITA | 75.75 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Dejan Mileusnic Dejan Mileusnic ('91) | 91 | BIH | 75.00 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Magnus Kirt Magnus Kirt ('90) | 90 | EST | 74.64 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 74.56 | A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
28 | Jānis Svens Grīva Jānis Svens Grīva ('93) | 93 | LAT | 73.38 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
29 | Oleksandr Nychyporchuk Oleksandr Nychyporchuk ('92) | 92 | UKR | 73.31 | B 15 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
30 | Patrik Ženúch Patrik Ženúch ('90) | 90 | SVK | 69.38 | A 15 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Rolands Štrobinders Rolands Štrobinders ('92) | 92 | LAT | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Tikamp 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 8218 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 8157 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 8153 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 8072 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 8040 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 8002 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 7945 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 7942 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 7886 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7875 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7795 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 7762 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 7738 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 7625 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 7602 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 7025 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 6737 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 6723 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 6646 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | DNF | w | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 38.17 | 0.159 | ||||||||||||||||||||
James Dasaolu, Adam Gemili, James Ellington, Chijindu Ujah | |||||||||||||||||||||||
2 | FRA | 38.38 | 0.151 | ||||||||||||||||||||
Marvin René, Stuart Dutamby, Mickael-Méba Zeze, Jimmy Vicaut | |||||||||||||||||||||||
3 | GER | 38.47 | 0.133 | ||||||||||||||||||||
Julian Reus, Sven Knipphals, Roy Schmidt, Lucas Jakubczyk, Robert Hering (heat) | |||||||||||||||||||||||
4 | NED | 38.57 | 0.145 | ||||||||||||||||||||
Solomon Bockarie, Churandy Martina, Patrick van Luijk, Giovanni Codrington, Dimitri Juliet (heat) | |||||||||||||||||||||||
5 | ITA | 38.69 | 0.156 | ||||||||||||||||||||
Massimiliano Ferraro, Federico Cattaneo, Davide Manenti, Filippo Tortu | |||||||||||||||||||||||
6 | POL | 38.69 | 0.146 | ||||||||||||||||||||
Grzegorz Zimniewicz, Przemysław Słowikowski, Adam Pawłowski, Karol Zalewski, Krystian Zalewski (heat) | |||||||||||||||||||||||
7 | SUI | 39.11 | 0.148 | ||||||||||||||||||||
Pascal Mancini, Reto Amaru Schenkel, Suganthan Somasundaram, Alex Wilson | |||||||||||||||||||||||
8 | UKR | 39.46 | 0.133 | ||||||||||||||||||||
Roman Kravtsov, Volodymyr Suprun, Igor Bodrov, Vitaliy Korzh | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 38.12 | Q 0.146 | ||||||||||||||||||||
James Dasaolu, Adam Gemili, James Ellington, Chijindu Ujah | |||||||||||||||||||||||
2 | GER | 38.25 | Q 0.138 | ||||||||||||||||||||
Julian Reus, Sven Knipphals, Robert Hering, Lucas Jakubczyk | |||||||||||||||||||||||
3 | ITA | 38.58 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||||
Massimiliano Ferraro, Federico Cattaneo, Davide Manenti, Filippo Tortu | |||||||||||||||||||||||
4 | SUI | 38.88 | q 0.144 | ||||||||||||||||||||
Pascal Mancini, Reto Amaru Schenkel, Suganthan Somasundaram, Alex Wilson | |||||||||||||||||||||||
5 | UKR | 39.12 | q 0.150 | ||||||||||||||||||||
Roman Kravtsov, Volodymyr Suprun, Igor Bodrov, Vitaliy Korzh | |||||||||||||||||||||||
6 | ESP | 39.15 | 0.152 | ||||||||||||||||||||
Mauro Triana, Óscar Husillos, Alberto Gavaldá, Ángel David Rodríguez | |||||||||||||||||||||||
7 | Sverige Sverige | SWE | 39.37 | 0.126 | |||||||||||||||||||
Emil von Barth, Austin Hamilton, Tom Kling-Baptiste, Johan Wissman | |||||||||||||||||||||||
8 | IRL | 39.52 | 0.143 | ||||||||||||||||||||
Jason Smyth, Eanna Madden, Jonathon Browning, Marcus Lawler | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | POL | 38.64 | Q 0.133 | ||||||||||||||||||||
Grzegorz Zimniewicz, Przemysław Słowikowski, Adam Pawłowski, Karol Zalewski | |||||||||||||||||||||||
2 | NED | 38.78 | Q 0.127 | ||||||||||||||||||||
Giovanni Codrington, Churandy Martina, Patrick van Luijk, Dimitri Juliet | |||||||||||||||||||||||
3 | FRA | 38.85 | Q 0.118 | ||||||||||||||||||||
Marvin René, Stuart Dutamby, Mickael-Méba Zeze, Jimmy Vicaut | |||||||||||||||||||||||
4 | NOR | 39.35 | 0.172 | ||||||||||||||||||||
Jonas Tapani Halonen, Jonathan Quarcoo, Håkon Morken, Jaysuma Saidy Ndure | |||||||||||||||||||||||
5 | POR | 39.51 | 0.163 | ||||||||||||||||||||
Ancuiam Lopes, Francis Obikwelu, David Lima, Carlos Nascimento | |||||||||||||||||||||||
6 | TUR | 39.58 | 0.203 | ||||||||||||||||||||
Umutcan Emektaş, Jak Ali Harvey, İzzet Safer, Ramil Guliyev | |||||||||||||||||||||||
7 | FIN | 39.68 | 0.128 | ||||||||||||||||||||
Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Ville Myllymäki | |||||||||||||||||||||||
8 | ROU | 39.98 | 0.211 | ||||||||||||||||||||
Daniel Budin, Ioan Andrei Melnicescu, Ionut Andrei Neagoe, Catalin Campeanu | |||||||||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | BEL | 3:01.10 | 0.211 | ||||||||||||||||||||
Julien Watrin, Jonathan Borlée, Dylan Borlée, Kevin Borlée, Robin Vanderbemden (heat) | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:01.18 | 0.167 | ||||||||||||||||||||
Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina, Rafał Omelko, Michał Pietrzak (heat) | |||||||||||||||||||||||
3 | GBR | 3:01.44 | 0.164 | ||||||||||||||||||||
Rabah Yousif, Delano Williams, Jack Green, Matthew Hudson-Smith, Nigel Levine (heat), Jarryd Dunn (heat) | |||||||||||||||||||||||
4 | CZE | 3:03.86 | 0.148 | ||||||||||||||||||||
Jan Tesař, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm | |||||||||||||||||||||||
5 | IRL | 3:04.32 | 0.152 | ||||||||||||||||||||
Brian Gregan, Craig Lynch, David Gillick, Thomas Barr | |||||||||||||||||||||||
6 | UKR | 3:04.45 | 0.139 | ||||||||||||||||||||
Danylo Danylenko, Yevhen Hutsol, Volodymyr Burakov, Vitaliy Butrym | |||||||||||||||||||||||
7 | NED | 3:04.52 | 0.156 | ||||||||||||||||||||
Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Bjorn Blauwhof, Maarten Stuivenberg | |||||||||||||||||||||||
8 | GER | 3:05.67 | 0.186 | ||||||||||||||||||||
Johannes Trefz, Patrick Schneider, Kamghe Gaba, Constantin Schmidt | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 3:01.63 | Q 0.178 | ||||||||||||||||||||
Rabah Yousif, Delano Williams, Nigel Levine, Jarryd Dunn | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:02.09 | Q 0.187 | ||||||||||||||||||||
Michał Pietrzak, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina, Łukasz Krawczuk | |||||||||||||||||||||||
3 | CZE | 3:02.66 | Q 0.153 | NR | |||||||||||||||||||
Jan Tesař, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm | |||||||||||||||||||||||
4 | IRL | 3:04.42 | q 0.159 | ||||||||||||||||||||
Brian Gregan, Craig Lynch, David Gillick, Thomas Barr | |||||||||||||||||||||||
5 | TUR | 3:04.65 | 0.277 | ||||||||||||||||||||
Halit Kılıç, Yasmani Copello, Batuhan Altıntaş, Yavuz Can | |||||||||||||||||||||||
6 | ITA | 3:06.07 | 0.158 | ||||||||||||||||||||
Lorenzo Valentini, Michele Tricca, Mario Lambrughi, Matteo Galvan | |||||||||||||||||||||||
7 | SUI | 3:06.52 | 0.170 | ||||||||||||||||||||
Luca Flück, Joel Burgunder, Daniele Angelella, Silvan Lutz | |||||||||||||||||||||||
8 | NOR | 3:10.76 | 0.145 | ||||||||||||||||||||
Karsten Warholm, Mauritz Kåshagen, Josh-Kevin Ramirez Talm, Torbjørn Lysne | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | BEL | 3:03.15 | Q 0.138 | ||||||||||||||||||||
Dylan Borlée, Robin Vanderbemden, Jonathan Borlée, Julien Watrin | |||||||||||||||||||||||
2 | UKR | 3:03.93 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||||
Danylo Danylenko, Yevhen Hutsol, Volodymyr Burakov, Vitaliy Butrym | |||||||||||||||||||||||
3 | GER | 3:03.97 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||||
Constantin Schmidt, Patrick Schneider, Kamghe Gaba, Johannes Trefz | |||||||||||||||||||||||
4 | NED | 3:04.04 | q 0.146 | ||||||||||||||||||||
Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Bjorn Blauwhof, Maarten Stuivenberg | |||||||||||||||||||||||
5 | ESP | 3:04.77 | 0.154 | ||||||||||||||||||||
Samuel García, Lucas Bua, Sérgio Fernández, Lluis Vallejo | |||||||||||||||||||||||
6 | Sverige Sverige | SWE | 3:04.95 | 0.139 | |||||||||||||||||||
Axel Bergrahm, Erik Martinsson, Felix Francois, Adam Danielsson | |||||||||||||||||||||||
7 | FRA | 3:04.95 | 0.147 | ||||||||||||||||||||
Mamadou Kasse Hann, Ludvy Vaillant, Alexandre Divet, Thomas Jordier | |||||||||||||||||||||||
8 | EST | 3:10.63 | 0.171 | ||||||||||||||||||||
Jaak-Heinrich Jagor, Marek Niit, Rivar Tipp, Rauno Kunnapuu | |||||||||||||||||||||||
K 100 m 8.7. Vind: -0.2 Finale A Finale | 8.7. | Vind: -0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 10.90 | 0.122 | ||||||||||||||||||
2 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 11.20 | 0.137 | ||||||||||||||||||
3 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 11.25 | 0.126 | ||||||||||||||||||
4 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.27 | 0.143 | ||||||||||||||||||
5 | Nataliya Pohrebnyak Nataliya Pohrebnyak ('88) | 88 | UKR | 11.28 | 0.146 | ||||||||||||||||||
6 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 11.33 | 0.156 | ||||||||||||||||||
7 | Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | 11.36 | 0.138 | ||||||||||||||||||
Desiree Henry Desiree Henry ('95) | 95 | GBR | DNF | 0.130 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 8.7. Vind: -1.0 | 8.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 10.96 | Q 0.130 | ||||||||||||||||||
2 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.37 | Q 0.122 | ||||||||||||||||||
3 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 11.46 | 0.147 | ||||||||||||||||||
4 | Ramona Papaioannou Ramona Papaioannou ('89) | 89 | CYP | 11.55 | 0.153 | ||||||||||||||||||
5 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 11.55 | 0.150 | ||||||||||||||||||
6 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 11.62 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 11.85 | 0.134 | ||||||||||||||||||
Stella Akakpo Stella Akakpo ('94) | 94 | FRA | DQ | ||||||||||||||||||||
Semi 2 8.7. Vind: -0.4 | 8.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 11.26 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
2 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 11.27 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Nataliya Pohrebnyak Nataliya Pohrebnyak ('88) | 88 | UKR | 11.27 | q 0.150 | ||||||||||||||||||
4 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 11.48 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 11.57 | 0.179 | ||||||||||||||||||
6 | Jennifer Galais Jennifer Galais ('92) | 92 | FRA | 11.62 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.65 | 0.159 | ||||||||||||||||||
8 | Marika Popowicz-Drapala Marika Popowicz-Drapala ('88) | 88 | POL | 11.68 | 0.134 | ||||||||||||||||||
Semi 3 8.7. Vind: +0.2 | 8.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Desiree Henry Desiree Henry ('95) | 95 | GBR | 11.09 | Q 0.134 | ||||||||||||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 11.23 | Q 0.135 | ||||||||||||||||||
3 | Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | 11.32 | q 0.139 | ||||||||||||||||||
4 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.44 | 0.146 | ||||||||||||||||||
5 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.44 | 0.156 | ||||||||||||||||||
6 | Amy Foster Amy Foster ('88) | 88 | IRL | 11.62 | 0.132 | ||||||||||||||||||
7 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 11.78 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 11.35 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.120 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 7.7. Vind: -0.5 | 7.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 11.23 | Q 0.189 | ||||||||||||||||||
2 | Ramona Papaioannou Ramona Papaioannou ('89) | 89 | CYP | 11.36 | Q 0.130 | ||||||||||||||||||
3 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.36 | Q 0.170 | SB | |||||||||||||||||
4 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 11.39 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
5 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.45 | q 0.131 | PB | |||||||||||||||||
6 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 11.55 | q 0.143 | ||||||||||||||||||
7 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 11.55 | q 0.156 | SB | |||||||||||||||||
8 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 11.90 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 7.7. Vind: -0.4 | 7.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 11.41 | Q 0.143 | ||||||||||||||||||
2 | Amy Foster Amy Foster ('88) | 88 | IRL | 11.57 | Q 0.128 | ||||||||||||||||||
3 | Jennifer Galais Jennifer Galais ('92) | 92 | FRA | 11.64 | Q 0.187 | ||||||||||||||||||
4 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 11.71 | 0.129 | ||||||||||||||||||
5 | Andreea Ogrăzeanu Andreea Ogrăzeanu ('90) | 90 | ROU | 11.73 | 0.163 | ||||||||||||||||||
6 | Marisa Lavanchy Marisa Lavanchy ('90) | 90 | SUI | 11.89 | 0.133 | ||||||||||||||||||
Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 11.37 DQ IAAF Rule 32.2.a | Q 0.118 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 7.7. Vind: -1.0 | 7.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 11.40 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
2 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 11.44 | Q 0.187 | ||||||||||||||||||
3 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.45 | Q 0.142 | ||||||||||||||||||
4 | Marika Popowicz-Drapala Marika Popowicz-Drapala ('88) | 88 | POL | 11.61 | Q 0.128 | ||||||||||||||||||
5 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 11.64 | 0.153 | ||||||||||||||||||
6 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 11.66 | 0.143 | SB | |||||||||||||||||
7 | Lina Grinčikaitė Samuolė Lina Grinčikaitė Samuolė ('87) | 87 | LTU | 11.77 | 0.133 | ||||||||||||||||||
K 200 m 7.7. Vind: -0.4 Finale A Finale | 7.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 22.37 | 0.152 | SB | |||||||||||||||||
2 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 22.52 | 0.132 | SB | |||||||||||||||||
3 | Gina Lückenkemper Gina Lückenkemper ('96) | 96 | GER | 22.74 | 0.202 | ||||||||||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 22.83 | 0.148 | SB | |||||||||||||||||
5 | Nataliya Pohrebnyak Nataliya Pohrebnyak ('88) | 88 | UKR | 22.84 | 0.176 | ||||||||||||||||||
6 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 22.96 | 0.134 | ||||||||||||||||||
7 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 23.03 | 0.218 | ||||||||||||||||||
8 | Lisa Mayer Lisa Mayer ('96) | 96 | GER | 23.10 | 0.177 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 6.7. Vind: 0.0 | 6.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Gina Lückenkemper Gina Lückenkemper ('96) | 96 | GER | 22.90 | 0.207 | ||||||||||||||||||
2 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.02 | 0.156 | SB | |||||||||||||||||
3 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 23.14 | 0.127 | ||||||||||||||||||
4 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 23.16 | 0.156 | ||||||||||||||||||
5 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.25 | 0.170 | ||||||||||||||||||
6 | Ellen Sprunger Ellen Sprunger ('86) | 86 | SUI | 23.54 | 0.144 | ||||||||||||||||||
7 | Agata Forkasiewicz Agata Forkasiewicz ('94) | 94 | POL | 23.59 | 0.146 | ||||||||||||||||||
8 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 23.71 | 0.133 | ||||||||||||||||||
Semi 2 6.7. Vind: 0.0 | 6.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 22.57 | 0.163 | SB | |||||||||||||||||
2 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 22.95 | 0.191 | ||||||||||||||||||
3 | Lisa Mayer Lisa Mayer ('96) | 96 | GER | 23.06 | 0.130 | ||||||||||||||||||
4 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 23.23 | 0.167 | ||||||||||||||||||
5 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.36 | 0.158 | ||||||||||||||||||
6 | Nana Jacob Nana Jacob ('86) | 86 | ESP | 23.45 | 0.192 | ||||||||||||||||||
7 | Yelizaveta Bryzgina Yelizaveta Bryzgina ('89) | 89 | UKR | 23.64 | 0.186 | ||||||||||||||||||
8 | Sabina Veit Sabina Veit ('85) | 85 | SLO | 23.72 | 0.151 | ||||||||||||||||||
Semi 3 6.7. Vind: +1.3 | 6.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 22.57 | 0.137 | SB | |||||||||||||||||
2 | Nataliya Pohrebnyak Nataliya Pohrebnyak ('88) | 88 | UKR | 22.98 | 0.146 | ||||||||||||||||||
3 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 23.17 | 0.140 | ||||||||||||||||||
4 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 23.24 | 0.142 | ||||||||||||||||||
5 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 23.48 | 0.173 | ||||||||||||||||||
6 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.53 | 0.175 | ||||||||||||||||||
7 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 23.54 | 0.165 | ||||||||||||||||||
8 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 23.58 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. Vind: +0.9 | 6.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 23.23 | 0.162 | PB | |||||||||||||||||
2 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.40 | 0.186 | ||||||||||||||||||
3 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 23.46 | 0.210 | ||||||||||||||||||
4 | Agata Forkasiewicz Agata Forkasiewicz ('94) | 94 | POL | 23.53 | 0.135 | PB | |||||||||||||||||
5 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 23.64 | 0.147 | ||||||||||||||||||
6 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 23.87 | 0.144 | ||||||||||||||||||
7 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 24.03 | 0.152 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. Vind: +1.1 | 6.7. | Vind: +1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.04 | 0.150 | =SB | |||||||||||||||||
2 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.21 | 0.203 | SB | |||||||||||||||||
3 | Yelizaveta Bryzgina Yelizaveta Bryzgina ('89) | 89 | UKR | 23.37 | 0.179 | ||||||||||||||||||
4 | Sabina Veit Sabina Veit ('85) | 85 | SLO | 23.47 | 0.143 | ||||||||||||||||||
5 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 23.58 | 0.175 | ||||||||||||||||||
6 | Cornelia Halbheer Cornelia Halbheer ('92) | 92 | SUI | 23.61 | 0.126 | ||||||||||||||||||
7 | Zyanne Hook Zyanne Hook ('96) | 96 | GIB | 26.78 | 0.154 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. Vind: +0.2 | 6.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 23.01 | 0.142 | PB | |||||||||||||||||
2 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 23.13 | 0.159 | ||||||||||||||||||
3 | Ellen Sprunger Ellen Sprunger ('86) | 86 | SUI | 23.21 | 0.135 | PB | |||||||||||||||||
4 | Mariya Ryemyen Mariya Ryemyen ('87) | 87 | UKR | 23.67 | 0.155 | ||||||||||||||||||
5 | Olga Lenskay Yarko Olga Lenskay Yarko ('92) | 92 | ISR | 23.90 | 0.139 | ||||||||||||||||||
6 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 24.18 | 0.165 | ||||||||||||||||||
7 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 24.46 | 0.139 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. Vind: +0.7 | 6.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 23.03 | 0.157 | PB | |||||||||||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 23.20 | 0.139 | ||||||||||||||||||
3 | Nana Jacob Nana Jacob ('86) | 86 | ESP | 23.43 | 0.238 | ||||||||||||||||||
4 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 23.56 | 0.137 | ||||||||||||||||||
5 | Klaudia Konopko Klaudia Konopko ('92) | 92 | POL | 23.76 | 0.142 | ||||||||||||||||||
6 | Martina Amidei Martina Amidei ('91) | 91 | ITA | 23.79 | 0.140 | ||||||||||||||||||
7 | Diana Khubeseryan Diana Khubeseryan ('94) | 94 | ARM | 25.56 | 0.142 | SB | |||||||||||||||||
K 400 m 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 50.73 | 0.171 | ||||||||||||||||||
2 | Floria Guei Floria Guei ('90) | 90 | FRA | 51.21 | 0.163 | ||||||||||||||||||
3 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 51.47 | 0.167 | SB | |||||||||||||||||
4 | Christine Ohuruogu Christine Ohuruogu ('84) | 84 | GBR | 51.55 | 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 51.89 | 0.193 | ||||||||||||||||||
6 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 51.96 | 0.142 | ||||||||||||||||||
7 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 52.23 | 0.141 | ||||||||||||||||||
8 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 52.76 | 0.125 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Floria Guei Floria Guei ('90) | 90 | FRA | 51.01 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Christine Ohuruogu Christine Ohuruogu ('84) | 84 | GBR | 51.35 | Q 0.138 | SB | |||||||||||||||||
3 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 52.02 | q 0.124 | PB | |||||||||||||||||
4 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 52.34 | q 0.147 | ||||||||||||||||||
5 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 52.69 | 0.213 | ||||||||||||||||||
6 | Olha Bibik Olha Bibik ('90) | 90 | UKR | 53.02 | 0.146 | ||||||||||||||||||
7 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 53.11 | 0.188 | SB | |||||||||||||||||
8 | Ánna Vasilíou Ánna Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 53.77 | 0.145 | ||||||||||||||||||
Semi 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 51.84 | Q 0.174 | ||||||||||||||||||
2 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 52.27 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
3 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.37 | 0.180 | ||||||||||||||||||
4 | Ruth Sophia Spelmeyer Ruth Sophia Spelmeyer ('90) | 90 | GER | 52.40 | 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 52.92 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 54.04 | 0.140 | ||||||||||||||||||
7 | Benedicte Hauge Benedicte Hauge ('89) | 89 | NOR | 54.50 | 0.164 | ||||||||||||||||||
Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 52.58 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.191 | |||||||||||||||||||
Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 52.58 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.191 | |||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 50.43 | Q 0.143 | SB | |||||||||||||||||
2 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 51.67 | Q 0.211 | PB | |||||||||||||||||
3 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 52.39 | 0.177 | SB | |||||||||||||||||
4 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 52.46 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Yuliya Olishevska Yuliya Olishevska ('89) | 89 | UKR | 52.54 | 0.187 | ||||||||||||||||||
6 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 52.58 | 0.175 | ||||||||||||||||||
7 | Adelina Pastor Adelina Pastor ('93) | 93 | ROU | 52.90 | 0.294 | SB | |||||||||||||||||
8 | Sinead Denny Sinead Denny ('91) | 91 | IRL | 53.27 | 0.171 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christine Ohuruogu Christine Ohuruogu ('84) | 84 | GBR | 52.69 | 0.170 | ||||||||||||||||||
2 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 53.36 | 0.179 | SB | |||||||||||||||||
3 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.46 | 0.189 | ||||||||||||||||||
4 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 53.51 | 0.150 | ||||||||||||||||||
5 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 53.96 | 0.182 | ||||||||||||||||||
6 | Sanda Belgyan Sanda Belgyan ('92) | 92 | ROU | 54.33 | 0.195 | ||||||||||||||||||
7 | Claire Mooney Claire Mooney ('92) | 92 | IRL | 55.66 | 0.187 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 52.45 | 0.151 | ||||||||||||||||||
2 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 52.79 | 0.154 | ||||||||||||||||||
3 | Adelina Pastor Adelina Pastor ('93) | 93 | ROU | 53.03 | 0.220 | SB | |||||||||||||||||
4 | Benedicte Hauge Benedicte Hauge ('89) | 89 | NOR | 53.13 | 0.158 | PB | |||||||||||||||||
5 | Ánna Vasilíou Ánna Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 53.98 | 0.152 | ||||||||||||||||||
6 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 54.01 | 0.174 | ||||||||||||||||||
7 | Vijona Kryeziu Vijona Kryeziu ('97) | 97 | KOS | 56.04 | 0.183 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.84 | 0.172 | ||||||||||||||||||
2 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 53.86 | 0.167 | ||||||||||||||||||
3 | Sinead Denny Sinead Denny ('91) | 91 | IRL | 53.95 | 0.172 | ||||||||||||||||||
4 | Ilona Usovich Ilona Usovich ('82) | 82 | BLR | 54.58 | 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Marta Milani Marta Milani ('87) | 87 | ITA | 54.85 | 0.177 | ||||||||||||||||||
Indira Terrero Indira Terrero ('85) | 85 | ESP | DNF | 0.165 | |||||||||||||||||||
K 800 m 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 1:59.70 | |||||||||||||||||||
2 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:00.19 | |||||||||||||||||||
3 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:00.37 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:00.47 | |||||||||||||||||||
5 | Yusneysi Santiusti Yusneysi Santiusti ('84) | 84 | ITA | 2:00.53 | |||||||||||||||||||
6 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 2:00.57 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:00.94 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:02.55 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 2:01.52 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.57 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Nataliya Lupu Nataliya Lupu ('87) | 87 | UKR | 2:01.74 | |||||||||||||||||||
3 | Nataliya Lupu Nataliya Lupu ('87) | 87 | UKR | 2:01.74 | |||||||||||||||||||
4 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.38 | |||||||||||||||||||
5 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:02.56 | |||||||||||||||||||
6 | Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | 2:03.13 | |||||||||||||||||||
7 | Alexandra Štuková Alexandra Štuková ('90) | 90 | SVK | 2:03.27 | |||||||||||||||||||
8 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:03.37 | |||||||||||||||||||
Semi 2 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 1:59.87 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:00.30 | Q | SB | |||||||||||||||||
3 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:00.66 | q | ||||||||||||||||||
4 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:01.41 | q | ||||||||||||||||||
5 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:01.62 | |||||||||||||||||||
6 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 2:01.73 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Anastasiya Tkachuk Anastasiya Tkachuk ('93) | 93 | UKR | 2:01.91 | |||||||||||||||||||
8 | Anastasiya Komarova Anastasiya Komarova ('93) | 93 | AZE | 2:03.32 | SB | ||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 2:01.75 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Yusneysi Santiusti Yusneysi Santiusti ('84) | 84 | ITA | 2:02.21 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Alison Leonard Alison Leonard ('90) | 90 | GBR | 2:02.31 | |||||||||||||||||||
4 | Florina Pierdevară Florina Pierdevară ('90) | 90 | ROU | 2:02.75 | |||||||||||||||||||
5 | Yuliya Karol Yuliya Karol ('91) | 91 | BLR | 2:03.17 | |||||||||||||||||||
6 | Sanne Verstegen Sanne Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:03.33 | |||||||||||||||||||
7 | Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:03.47 | |||||||||||||||||||
8 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 2:03.99 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:01.60 | |||||||||||||||||||
2 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:01.77 | |||||||||||||||||||
3 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.85 | |||||||||||||||||||
4 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:02.44 | |||||||||||||||||||
5 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.76 | |||||||||||||||||||
6 | Katia Hristova Katia Hristova ('93) | 93 | BUL | 2:05.72 | |||||||||||||||||||
7 | Irene Baldessari Irene Baldessari ('93) | 93 | ITA | 2:06.15 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:04.50 | |||||||||||||||||||
2 | Sanne Verstegen Sanne Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:04.69 | |||||||||||||||||||
3 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 2:05.73 | |||||||||||||||||||
4 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:05.78 | |||||||||||||||||||
5 | Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | 2:05.96 | |||||||||||||||||||
6 | Eglė Balčiūnaitė Eglė Balčiūnaitė ('88) | 88 | LTU | 2:08.14 | |||||||||||||||||||
Yuliya Stepanova Yuliya Stepanova ('86) | 86 | RUS | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 2:02.57 | |||||||||||||||||||
2 | Alison Leonard Alison Leonard ('90) | 90 | GBR | 2:03.64 | |||||||||||||||||||
3 | Yuliya Karol Yuliya Karol ('91) | 91 | BLR | 2:03.78 | |||||||||||||||||||
4 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:03.95 | |||||||||||||||||||
5 | Florina Pierdevară Florina Pierdevară ('90) | 90 | ROU | 2:04.28 | |||||||||||||||||||
6 | Alexandra Štuková Alexandra Štuková ('90) | 90 | SVK | 2:04.58 | |||||||||||||||||||
7 | Fabienne Kohlmann Fabienne Kohlmann ('89) | 89 | GER | 2:05.54 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yusneysi Santiusti Yusneysi Santiusti ('84) | 84 | ITA | 2:04.53 | |||||||||||||||||||
2 | Nataliya Lupu Nataliya Lupu ('87) | 87 | UKR | 2:04.57 | |||||||||||||||||||
2 | Nataliya Lupu Nataliya Lupu ('87) | 87 | UKR | 2:04.57 | |||||||||||||||||||
3 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 2:04.62 | |||||||||||||||||||
4 | Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:04.90 | |||||||||||||||||||
5 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:04.97 | |||||||||||||||||||
6 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:05.41 | |||||||||||||||||||
Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 5 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | 2:03.10 | |||||||||||||||||||
2 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 2:03.13 | |||||||||||||||||||
3 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:03.72 | |||||||||||||||||||
4 | Anastasiya Tkachuk Anastasiya Tkachuk ('93) | 93 | UKR | 2:03.80 | |||||||||||||||||||
5 | Anastasiya Komarova Anastasiya Komarova ('93) | 93 | AZE | 2:04.60 | SB | ||||||||||||||||||
K 1500 m 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:33.00 | |||||||||||||||||||
2 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:33.76 | |||||||||||||||||||
3 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:33.78 | |||||||||||||||||||
4 | Ingvill Måkestad Bovim Ingvill Måkestad Bovim ('81) | 81 | NOR | 4:34.15 | |||||||||||||||||||
5 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:34.41 | |||||||||||||||||||
6 | Maren Orth Maren Orth ('90) | 90 | GER | 4:34.54 | |||||||||||||||||||
7 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:34.84 | |||||||||||||||||||
8 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:34.88 | |||||||||||||||||||
9 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:34.93 | |||||||||||||||||||
10 | Lucia Hrivnák Klocová Lucia Hrivnák Klocová ('83) | 83 | SVK | 4:35.61 | |||||||||||||||||||
11 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:36.51 | |||||||||||||||||||
12 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:37.70 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:13.45 | Q | SB | |||||||||||||||||
2 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:13.47 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:13.61 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:13.74 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 4:14.06 | |||||||||||||||||||
6 | Danuta Urbanik Danuta Urbanik ('89) | 89 | POL | 4:14.86 | |||||||||||||||||||
7 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:17.24 | |||||||||||||||||||
8 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 4:18.74 | |||||||||||||||||||
9 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:18.98 | |||||||||||||||||||
10 | Liina Tšernov Liina Tšernov ('87) | 87 | EST | 4:29.47 | |||||||||||||||||||
Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:09.71 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Lucia Hrivnák Klocová Lucia Hrivnák Klocová ('83) | 83 | SVK | 4:10.90 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:10.99 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:11.14 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:11.48 | q | ||||||||||||||||||
6 | Ingvill Måkestad Bovim Ingvill Måkestad Bovim ('81) | 81 | NOR | 4:11.54 | q | ||||||||||||||||||
7 | Maren Orth Maren Orth ('90) | 90 | GER | 4:11.67 | q | ||||||||||||||||||
8 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:11.78 | q | ||||||||||||||||||
9 | Florina Pierdevară Florina Pierdevară ('90) | 90 | ROU | 4:12.37 | SB | ||||||||||||||||||
10 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 4:16.53 | |||||||||||||||||||
K 5000 m 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 15:18.15 | |||||||||||||||||||
2 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 15:20.54 | |||||||||||||||||||
3 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 15:20.70 | |||||||||||||||||||
4 | Susan Krumins Susan Krumins ('86) | 86 | NED | 15:23.87 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Laura Whittle Laura Whittle ('85) | 85 | GBR | 15:24.18 | |||||||||||||||||||
6 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 15:28.53 | |||||||||||||||||||
7 | Louise Carton Louise Carton ('94) | 94 | BEL | 15:42.79 | |||||||||||||||||||
8 | Geleto Tola Geleto Tola ('87) | 87 | GER | 15:43.30 | |||||||||||||||||||
9 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 15:52.90 | |||||||||||||||||||
10 | Deirdre Byrne Deirdre Byrne ('82) | 82 | IRL | 15:53.67 | |||||||||||||||||||
11 | Alexi Pappas Alexi Pappas ('90) | 90 | GRE | 15:56.75 | |||||||||||||||||||
Maren Orth Maren Orth ('90) | 90 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
K 10000 m 6.7. Finale A Finale | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 31:12.86 | AU23R | PB | |||||||||||||||||
2 | Dulce Félix Dulce Félix ('82) | 82 | POR | 31:19.03 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90) | 90 | NOR | 31:23.45 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Fionnuala McCormack Fionnuala McCormack ('84) | 84 | IRL | 31:30.74 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Jo Pavey Jo Pavey ('73) | 73 | GBR | 31:34.61 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Veronica Inglese Veronica Inglese ('90) | 90 | ITA | 31:37.43 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Jess Andrews Jess Andrews ('92) | 92 | GBR | 31:38.02 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Jip Vastenburg Jip Vastenburg ('94) | 94 | NED | 32:04.00 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 32:14.17 | |||||||||||||||||||
10 | Trihas Gebre Trihas Gebre ('90) | 90 | ESP | 32:20.45 | |||||||||||||||||||
11 | Alexi Pappas Alexi Pappas ('90) | 90 | GRE | 32:27.80 | |||||||||||||||||||
12 | Carla Salomé Rocha Carla Salomé Rocha ('90) | 90 | POR | 32:57.44 | |||||||||||||||||||
13 | Christelle Daunay Christelle Daunay ('74) | 74 | FRA | 33:03.36 | |||||||||||||||||||
14 | Tara Jameson Tara Jameson ('91) | 91 | IRL | 33:19.85 | |||||||||||||||||||
15 | Olha Skrypak Olha Skrypak ('90) | 90 | UKR | 33:36.79 | SB | ||||||||||||||||||
16 | Johanna Peiponen Johanna Peiponen ('90) | 90 | FIN | 34:39.91 | SB | ||||||||||||||||||
Almensch Belete Almensch Belete ('89) | 89 | BEL | DNF | ||||||||||||||||||||
Sara Moreira Sara Moreira ('85) | 85 | POR | DNF | ||||||||||||||||||||
K Halvmarathon 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sara Moreira Sara Moreira ('85) | 85 | POR | 1:10:19 | |||||||||||||||||||
2 | Veronica Inglese Veronica Inglese ('90) | 90 | ITA | 1:10:35 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Jessica Augusto Jessica Augusto ('81) | 81 | POR | 1:10:55 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Rasa Drazdauskaitė Rasa Drazdauskaitė ('81) | 81 | LTU | 1:11:47 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Esma Aydemir Esma Aydemir ('92) | 92 | TUR | 1:11:49 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Ouranía Reboúli Ouranía Reboúli ('89) | 89 | GRE | 1:11:52 | NR | PB | |||||||||||||||||
7 | Monica Madalina Florea Monica Madalina Florea ('93) | 93 | ROU | 1:11:56 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Eva Vrabcová-Nývltová Eva Vrabcová-Nývltová ('86) | 86 | CZE | 1:12:01 | |||||||||||||||||||
9 | Agnieszka Mierzejewska Agnieszka Mierzejewska ('85) | 85 | POL | 1:12:10 | |||||||||||||||||||
10 | Gemma Steel Gemma Steel ('85) | 85 | GBR | 1:12:19 | SB | ||||||||||||||||||
11 | Sultan Haydar Sultan Haydar ('87) | 87 | TUR | 1:12:34 | SB | ||||||||||||||||||
12 | Dulce Félix Dulce Félix ('82) | 82 | POR | 1:12:39 | SB | ||||||||||||||||||
13 | Alyson Dixon Alyson Dixon ('78) | 78 | GBR | 1:12:47 | SB | ||||||||||||||||||
14 | Anna Incerti Anna Incerti ('80) | 80 | ITA | 1:12:51 | SB | ||||||||||||||||||
15 | Martina Strähl Martina Strähl ('87) | 87 | SUI | 1:12:55 | |||||||||||||||||||
16 | Jacqueline Gandar Jacqueline Gandar ('94) | 94 | FRA | 1:13:00 | |||||||||||||||||||
17 | Anja Scherl Anja Scherl ('86) | 86 | GER | 1:13:03 | |||||||||||||||||||
18 | Maryna Damantsevich Maryna Damantsevich ('85) | 85 | BLR | 1:13:09 | SB | ||||||||||||||||||
19 | Rosaria Console Rosaria Console ('79) | 79 | ITA | 1:13:12 | |||||||||||||||||||
20 | Anne-Mari Hyryläinen Anne-Mari Hyryläinen ('78) | 78 | FIN | 1:13:13 | |||||||||||||||||||
21 | Olha Skrypak Olha Skrypak ('90) | 90 | UKR | 1:13:14 | SB | ||||||||||||||||||
22 | Paula Todoran Paula Todoran ('85) | 85 | ROU | 1:13:16 | SB | ||||||||||||||||||
23 | Maja Neuenschwander Maja Neuenschwander ('80) | 80 | SUI | 1:13:18 | SB | ||||||||||||||||||
24 | Krisztina Papp Krisztina Papp ('82) | 82 | HUN | 1:13:23 | SB | ||||||||||||||||||
25 | Nina Savina Nina Savina ('93) | 93 | BLR | 1:13:23 | PB | ||||||||||||||||||
26 | Elizeba Cherono Elizeba Cherono ('88) | 88 | NED | 1:13:27 | |||||||||||||||||||
27 | Alessandra Aguilar Alessandra Aguilar ('78) | 78 | ESP | 1:13:28 | |||||||||||||||||||
28 | Olivera Jevtić Olivera Jevtić ('77) | 77 | SRB | 1:13:39 | SB | ||||||||||||||||||
29 | Laila Soufyane Laila Soufyane ('83) | 83 | ITA | 1:13:42 | |||||||||||||||||||
30 | Andrea Mayr Andrea Mayr ('79) | 79 | AUT | 1:13:49 | SB | ||||||||||||||||||
31 | Jess Draskau-PeterssonJess Draskau-Petersson ('77) | 77 | DEN | 1:13:50 | SB | ||||||||||||||||||
32 | Nastassia Ivanova Nastassia Ivanova ('82) | 82 | BLR | 1:13:59 | PB | ||||||||||||||||||
33 | Diana Lobacevske Diana Lobacevske ('80) | 80 | LTU | 1:14:06 | |||||||||||||||||||
34 | Ruth van der Meijden Ruth van der Meijden ('84) | 84 | NED | 1:14:12 | |||||||||||||||||||
35 | Laura Manninen Laura Manninen ('73) | 73 | FIN | 1:14:16 | PB | ||||||||||||||||||
36 | María Azucena Díaz María Azucena Díaz ('82) | 82 | ESP | 1:14:21 | |||||||||||||||||||
37 | Iryna Somava Iryna Somava ('90) | 90 | BLR | 1:14:44 | |||||||||||||||||||
38 | Catherine Bertone Catherine Bertone ('72) | 72 | ITA | 1:15:06 | |||||||||||||||||||
39 | Laura Hrebec Laura Hrebec ('77) | 77 | SUI | 1:15:08 | PB | ||||||||||||||||||
40 | Lonah Chemtai Salpeter Lonah Chemtai Salpeter ('88) | 88 | ISR | 1:15:22 | |||||||||||||||||||
41 | Laurane Picoche Laurane Picoche ('85) | 85 | FRA | 1:15:24 | |||||||||||||||||||
42 | Sonja Roman Sonja Roman ('79) | 79 | SLO | 1:15:27 | |||||||||||||||||||
43 | Sevilay Eytemiş Sevilay Eytemiş ('93) | 93 | TUR | 1:15:36 | |||||||||||||||||||
44 | Anna Holm BaumeisterAnna Holm Baumeister ('87) | 87 | DEN | 1:15:40 | SB | ||||||||||||||||||
45 | Andreea Alina Piscu Andreea Alina Piscu ('96) | 96 | ROU | 1:15:47 | PB | ||||||||||||||||||
46 | Marisa Barros Marisa Barros ('80) | 80 | POR | 1:15:53 | |||||||||||||||||||
47 | Sophie Duarte Sophie Duarte ('81) | 81 | FRA | 1:15:59 | SB | ||||||||||||||||||
48 | Claire McCarthy Claire McCarthy ('76) | 76 | IRL | 1:16:02 | |||||||||||||||||||
49 | Kim Dillen Kim Dillen ('83) | 83 | NED | 1:16:11 | |||||||||||||||||||
50 | Sofiya Yaremchuk Sofiya Yaremchuk ('94) | 94 | UKR | 1:16:30 | SB | ||||||||||||||||||
51 | Isabell Teegen Isabell Teegen ('93) | 93 | GER | 1:16:32 | |||||||||||||||||||
52 | Yelena Dolinin Yelena Dolinin ('78) | 78 | ISR | 1:16:44 | PB | ||||||||||||||||||
53 | Lily Partridge Lily Partridge ('91) | 91 | GBR | 1:16:57 | SB | ||||||||||||||||||
54 | Darya Mykhaylova Darya Mykhaylova ('89) | 89 | UKR | 1:17:06 | |||||||||||||||||||
55 | Katharina Heinig Katharina Heinig ('89) | 89 | GER | 1:17:15 | |||||||||||||||||||
56 | Estela Navascues Estela Navascues ('81) | 81 | ESP | 1:17:16 | |||||||||||||||||||
57 | Fanny Pruvost Fanny Pruvost ('79) | 79 | FRA | 1:17:19 | |||||||||||||||||||
58 | Frida Lundén Frida Lundén ('84) | 84 | SWE | 1:17:22 | |||||||||||||||||||
59 | Tina Muir Tina Muir ('88) | 88 | GBR | 1:17:23 | |||||||||||||||||||
60 | Vanessa Fernandes Vanessa Fernandes ('85) | 85 | POR | 1:17:27 | SB | ||||||||||||||||||
61 | Kateryna Karmanenko Kateryna Karmanenko ('86) | 86 | UKR | 1:17:28 | SB | ||||||||||||||||||
62 | Jamie van Lieshout Jamie van Lieshout ('91) | 91 | NED | 1:17:36 | |||||||||||||||||||
63 | Monika Juodeškaitė Monika Juodeškaitė ('91) | 91 | LTU | 1:17:39 | PB | ||||||||||||||||||
64 | Veronika Brennhovd Blom Veronika Brennhovd Blom ('90) | 90 | NOR | 1:17:45 | SB | ||||||||||||||||||
65 | Martina Tresch Martina Tresch ('89) | 89 | SUI | 1:17:47 | SB | ||||||||||||||||||
66 | Anita Baierl Anita Baierl ('88) | 88 | AUT | 1:17:48 | |||||||||||||||||||
67 | Minna Lamminen Minna Lamminen ('82) | 82 | FIN | 1:17:48 | |||||||||||||||||||
68 | Kristine Helle Kristine Helle ('94) | 94 | NOR | 1:17:50 | PB | ||||||||||||||||||
69 | Remalda Kergytė-Dauskurdienė Remalda Kergytė-Dauskurdienė ('85) | 85 | LTU | 1:17:56 | SB | ||||||||||||||||||
70 | Emma Nordling Emma Nordling ('85) | 85 | SWE | 1:17:58 | |||||||||||||||||||
71 | Gladys Ganiel O'Neill Gladys Ganiel O'Neill ('77) | 77 | IRL | 1:18:06 | SB | ||||||||||||||||||
72 | Svitlana Stanko-Klymenko Svitlana Stanko-Klymenko ('76) | 76 | UKR | 1:18:18 | |||||||||||||||||||
73 | Eli Anne Dvergsdal Eli Anne Dvergsdal ('91) | 91 | NOR | 1:18:29 | PB | ||||||||||||||||||
74 | Anna Hahner Anna Hahner ('89) | 89 | GER | 1:18:41 | |||||||||||||||||||
75 | Runa Skrove Falch Runa Skrove Falch ('90) | 90 | NOR | 1:19:11 | |||||||||||||||||||
76 | Cecilia Norrbom Cecilia Norrbom ('88) | 88 | SWE | 1:19:19 | |||||||||||||||||||
77 | Tubay Erdal Tubay Erdal ('95) | 95 | TUR | 1:19:25 | PB | ||||||||||||||||||
78 | Marthe Katrine Myhre Marthe Katrine Myhre ('85) | 85 | NOR | 1:19:38 | |||||||||||||||||||
79 | Zsófia Erdélyi Zsófia Erdélyi ('87) | 87 | HUN | 1:21:32 | |||||||||||||||||||
80 | Agata Strausa Agata Strausa ('89) | 89 | LAT | 1:21:42 | |||||||||||||||||||
81 | Yasemin Can Yasemin Can ('92) | 92 | TUR | 1:23:25 | |||||||||||||||||||
Charlotte Purdue Charlotte Purdue ('91) | 91 | GBR | DNF | ||||||||||||||||||||
Dominika Napieraj Dominika Napieraj ('91) | 91 | POL | DNF | ||||||||||||||||||||
Franziska Reng Franziska Reng ('96) | 96 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
Meryem Erdoğan Meryem Erdoğan ('90) | 90 | TUR | DNF | ||||||||||||||||||||
Melina Tränkle Melina Tränkle ('92) | 92 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
Militsa Mircheva Militsa Mircheva ('94) | 94 | BUL | DNF | ||||||||||||||||||||
Marta Silvestre Marta Silvestre ('82) | 82 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Séverine Hamel Séverine Hamel ('78) | 78 | FRA | DNF | ||||||||||||||||||||
Liliana Maria Danci Liliana Maria Danci ('90) | 90 | ROU | DNF | ||||||||||||||||||||
K 3000 m forh. 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 9:18.85 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 9:28.52 | NR | PB | |||||||||||||||||
3 | Özlem Kaya Özlem Kaya ('90) | 90 | TUR | 9:35.05 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Mariya Shatalova Mariya Shatalova ('89) | 89 | UKR | 9:38.17 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Fabienne Schlumpf Fabienne Schlumpf ('90) | 90 | SUI | 9:40.01 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Nastassia Puzakova Nastassia Puzakova ('93) | 93 | BLR | 9:42.91 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:43.19 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Diana Martín Diana Martín ('81) | 81 | ESP | 9:43.65 | |||||||||||||||||||
9 | Sara Treacy Sara Treacy ('89) | 89 | IRL | 9:45.19 | |||||||||||||||||||
10 | Sandra Eriksson Sandra Eriksson ('89) | 89 | FIN | 9:45.71 | |||||||||||||||||||
11 | Ingeborg Løvnes Ingeborg Løvnes ('92) | 92 | NOR | 9:45.75 | |||||||||||||||||||
12 | Kerry O'Flaherty Kerry O'Flaherty ('81) | 81 | IRL | 9:45.88 | |||||||||||||||||||
13 | Meryem Akdağ Meryem Akdağ ('92) | 92 | TUR | 9:55.42 | |||||||||||||||||||
14 | Matylda Kowal Matylda Kowal ('89) | 89 | POL | 9:57.27 | |||||||||||||||||||
Maya Rehberg Maya Rehberg ('94) | 94 | GER | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 9:43.81 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Özlem Kaya Özlem Kaya ('90) | 90 | TUR | 9:44.41 | Q | SB | |||||||||||||||||
3 | Meryem Akdağ Meryem Akdağ ('92) | 92 | TUR | 9:45.69 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:45.93 | Q | SB | |||||||||||||||||
5 | Matylda Kowal Matylda Kowal ('89) | 89 | POL | 9:46.25 | Q | ||||||||||||||||||
6 | Nastassia Puzakova Nastassia Puzakova ('93) | 93 | BLR | 9:46.36 | q | PB | |||||||||||||||||
7 | Ingeborg Løvnes Ingeborg Løvnes ('92) | 92 | NOR | 9:47.50 | q | ||||||||||||||||||
8 | Lennie Waite Lennie Waite ('86) | 86 | GBR | 9:48.46 | |||||||||||||||||||
9 | Jana Sussmann Jana Sussmann ('90) | 90 | GER | 9:49.04 | |||||||||||||||||||
10 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | FIN | 9:54.80 | |||||||||||||||||||
11 | Maeva Danois Maeva Danois ('93) | 93 | FRA | 9:58.73 | |||||||||||||||||||
12 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 10:08.12 | |||||||||||||||||||
13 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 10:10.93 | |||||||||||||||||||
14 | Zita Kácser Zita Kácser ('88) | 88 | HUN | 10:19.74 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 9:38.87 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Fabienne Schlumpf Fabienne Schlumpf ('90) | 90 | SUI | 9:40.28 | Q | SB | |||||||||||||||||
3 | Sandra Eriksson Sandra Eriksson ('89) | 89 | FIN | 9:41.16 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Mariya Shatalova Mariya Shatalova ('89) | 89 | UKR | 9:41.65 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Sara Treacy Sara Treacy ('89) | 89 | IRL | 9:42.16 | Q | PB | |||||||||||||||||
6 | Kerry O'Flaherty Kerry O'Flaherty ('81) | 81 | IRL | 9:45.53 | q | SB | |||||||||||||||||
7 | Diana Martín Diana Martín ('81) | 81 | ESP | 9:45.90 | q | ||||||||||||||||||
8 | Maya Rehberg Maya Rehberg ('94) | 94 | GER | 9:47.32 | q | ||||||||||||||||||
9 | Ancuţa Bobocel Ancuţa Bobocel ('87) | 87 | ROU | 9:48.91 | |||||||||||||||||||
10 | Maria Larsson Maria Larsson ('94) | 94 | SWE | 9:50.16 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Viktória Gyürkés Viktória Gyürkés ('92) | 92 | HUN | 9:59.08 | |||||||||||||||||||
12 | Rosie Clarke Rosie Clarke ('91) | 91 | GBR | 10:00.25 | |||||||||||||||||||
Elif Karabulut Elif Karabulut ('91) | 91 | TUR | DNF | ||||||||||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 7.7. Vind: -0.7 Finale A Finale | 7.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 12.62 | 0.135 | SB | |||||||||||||||||
2 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.68 | 0.153 | ||||||||||||||||||
3 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 12.76 | 0.133 | ||||||||||||||||||
4 | Clélia Rard-Reuse Clélia Rard-Reuse ('88) | 88 | SUI | 12.96 | 0.133 | ||||||||||||||||||
5 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 12.97 | 0.126 | ||||||||||||||||||
6 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.05 | 0.142 | ||||||||||||||||||
7 | Cindy Billaud Cindy Billaud ('86) | 86 | FRA | 13.29 | 0.143 | ||||||||||||||||||
Pamela Dutkiewicz Pamela Dutkiewicz ('91) | 91 | GER | DNF | 0.145 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 7.7. Vind: +0.1 | 7.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.76 | Q 0.135 | ||||||||||||||||||
2 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 12.76 | Q 0.127 | SB | |||||||||||||||||
3 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 12.89 | q 0.155 | SB | |||||||||||||||||
4 | Cindy Billaud Cindy Billaud ('86) | 86 | FRA | 12.91 | q 0.122 | ||||||||||||||||||
5 | Susanna Kallur Susanna Kallur ('81) | 81 | SWE | 12.96 | 0.168 | ||||||||||||||||||
6 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.02 | 0.138 | SB | |||||||||||||||||
7 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.26 | 0.138 | ||||||||||||||||||
8 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.40 | 0.133 | ||||||||||||||||||
Semi 2 7.7. Vind: -1.1 | 7.7. | Vind: -1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Clélia Rard-Reuse Clélia Rard-Reuse ('88) | 88 | SUI | 12.90 | Q 0.124 | ||||||||||||||||||
2 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 12.95 | Q 0.158 | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Hildebrand Nadine Hildebrand ('87) | 87 | GER | 12.95 | 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Sandra Gomis Sandra Gomis ('83) | 83 | FRA | 12.97 | 0.161 | ||||||||||||||||||
5 | Katsiaryna Paplauskaya Katsiaryna Paplauskaya ('87) | 87 | BLR | 13.04 | 0.173 | ||||||||||||||||||
6 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.20 | 0.145 | ||||||||||||||||||
7 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 14.00 | 0.134 | ||||||||||||||||||
Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Semi 3 7.7. Vind: -0.5 | 7.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 12.97 | Q 0.126 | ||||||||||||||||||
2 | Pamela Dutkiewicz Pamela Dutkiewicz ('91) | 91 | GER | 13.02 | Q 0.132 | ||||||||||||||||||
3 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.05 | 0.130 | ||||||||||||||||||
4 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 13.09 | 0.157 | ||||||||||||||||||
5 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 13.18 | 0.140 | ||||||||||||||||||
6 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.25 | 0.153 | ||||||||||||||||||
7 | Marina Tomić Marina Tomić ('83) | 83 | SLO | 13.32 | 0.134 | ||||||||||||||||||
8 | Giulia Pennella Giulia Pennella ('89) | 89 | ITA | 13.55 | 0.147 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. Vind: +1.3 | 6.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Giulia Pennella Giulia Pennella ('89) | 89 | ITA | 13.04 | 0.156 | SB | |||||||||||||||||
2 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.07 | 0.151 | SB | |||||||||||||||||
3 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.16 | 0.108 | PB | |||||||||||||||||
4 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 13.17 | 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 13.21 | 0.144 | ||||||||||||||||||
6 | Olena Yanovska Olena Yanovska ('90) | 90 | UKR | 13.23 | 0.167 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. Vind: +1.8 | 6.7. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 12.98 | 0.151 | ||||||||||||||||||
2 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 13.06 | 0.118 | ||||||||||||||||||
3 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.30 | 0.179 | ||||||||||||||||||
4 | Micol Cattaneo Micol Cattaneo ('82) | 82 | ITA | 13.34 | 0.175 | ||||||||||||||||||
5 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.41 | 0.122 | ||||||||||||||||||
6 | Eva Wimberger Eva Wimberger ('93) | 93 | AUT | 13.43 | 0.138 | ||||||||||||||||||
Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | DNF | 0.145 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. Vind: +0.1 | 6.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.07 | 0.129 | PB | |||||||||||||||||
2 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.12 | 0.148 | ||||||||||||||||||
3 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.23 | 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 13.27 | 0.129 | ||||||||||||||||||
5 | Lucy Hatton Lucy Hatton ('94) | 94 | GBR | 13.37 | 0.140 | ||||||||||||||||||
6 | Anamaria Nesteriuc Anamaria Nesteriuc ('93) | 93 | ROU | 13.41 | 0.131 | ||||||||||||||||||
7 | Lilla Juhász Lilla Juhász ('93) | 93 | HUN | 13.51 | 0.136 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. Vind: +0.6 | 6.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Susanna Kallur Susanna Kallur ('81) | 81 | SWE | 13.01 | 0.132 | ||||||||||||||||||
2 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 13.03 | 0.140 | NU20R | PB | ||||||||||||||||
3 | Marina Tomić Marina Tomić ('83) | 83 | SLO | 13.18 | 0.128 | ||||||||||||||||||
4 | Serita Solomon Serita Solomon ('90) | 90 | GBR | 13.39 | 0.125 | ||||||||||||||||||
5 | Laura Ikauniece-Admidiņa Laura Ikauniece-Admidiņa ('92) | 92 | LAT | 13.51 | 0.124 | ||||||||||||||||||
6 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.54 | 0.115 | ||||||||||||||||||
K 400 m hæk 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.12 | 0.153 | SB | |||||||||||||||||
2 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 55.33 | 0.150 | ||||||||||||||||||
3 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 55.41 | 0.131 | ||||||||||||||||||
4 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 55.50 | 0.211 | NU23R | PB | ||||||||||||||||
5 | Katsiaryna Belanovich Katsiaryna Belanovich ('91) | 91 | BLR | 56.10 | 0.156 | ||||||||||||||||||
6 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 56.24 | 0.145 | ||||||||||||||||||
7 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 56.34 | 0.160 | ||||||||||||||||||
8 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | POL | 57.31 | 0.139 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 55.72 | Q 0.116 | ||||||||||||||||||
2 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 55.87 | Q 0.243 | ||||||||||||||||||
3 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | POL | 56.05 | q 0.140 | PB | |||||||||||||||||
4 | Olena Kolesnychenko Olena Kolesnychenko ('93) | 93 | UKR | 56.84 | 0.209 | ||||||||||||||||||
5 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 57.50 | 0.192 | ||||||||||||||||||
6 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 57.63 | 0.160 | ||||||||||||||||||
7 | Hilla Uusimäki Hilla Uusimäki ('96) | 96 | FIN | 57.76 | 0.167 | ||||||||||||||||||
8 | Vera Barbosa Vera Barbosa ('89) | 89 | POR | 57.92 | 0.228 | ||||||||||||||||||
Semi 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.59 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
2 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 55.79 | Q 0.138 | NR NU23R | PB | ||||||||||||||||
3 | Viktoriya Tkachuk Viktoriya Tkachuk ('94) | 94 | UKR | 56.17 | 0.215 | ||||||||||||||||||
4 | Bianca Baak Bianca Baak ('92) | 92 | NED | 56.34 | 0.251 | PB | |||||||||||||||||
5 | Marzia Caravelli Marzia Caravelli ('81) | 81 | ITA | 56.45 | 0.146 | ||||||||||||||||||
6 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 56.62 | 0.194 | ||||||||||||||||||
7 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 57.11 | 0.147 | ||||||||||||||||||
8 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 57.24 | 0.152 | ||||||||||||||||||
Semi 3 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 55.74 | Q 0.184 | ||||||||||||||||||
2 | Katsiaryna Belanovich Katsiaryna Belanovich ('91) | 91 | BLR | 55.82 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
3 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 56.03 | q 0.160 | SB | |||||||||||||||||
4 | Anna Titimets Anna Titimets ('89) | 89 | UKR | 56.18 | 0.207 | ||||||||||||||||||
5 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 56.87 | 0.213 | ||||||||||||||||||
6 | Phara Anacharsis Phara Anacharsis ('83) | 83 | FRA | 57.05 | 0.184 | ||||||||||||||||||
7 | Petra Fontanive Petra Fontanive ('88) | 88 | SUI | 57.42 | 0.150 | ||||||||||||||||||
8 | Lucia Slaníčková Lucia Slaníčková ('88) | 88 | SVK | 57.86 | 0.143 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 56.98 | Q 0.149 | ||||||||||||||||||
2 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 57.38 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
3 | Vera Barbosa Vera Barbosa ('89) | 89 | POR | 57.84 | q 0.223 | ||||||||||||||||||
4 | Robine Schürmann Robine Schürmann ('89) | 89 | SUI | 57.91 | 0.164 | SB | |||||||||||||||||
5 | Maeva Contion Maeva Contion ('92) | 92 | FRA | 58.31 | 0.163 | ||||||||||||||||||
6 | Alena Hrusoci Alena Hrusoci ('95) | 95 | CRO | 58.98 | 0.259 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bianca Baak Bianca Baak ('92) | 92 | NED | 56.88 | Q 0.238 | ||||||||||||||||||
2 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 57.14 | Q 0.148 | NU23R | PB | ||||||||||||||||
3 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 57.45 | q 0.149 | ||||||||||||||||||
4 | Petra Fontanive Petra Fontanive ('88) | 88 | SUI | 57.49 | q 0.152 | ||||||||||||||||||
5 | Tina Matusińska Tina Matusińska ('88) | 88 | POL | 59.22 | 0.149 | ||||||||||||||||||
6 | Anniina Laitinen Anniina Laitinen ('89) | 89 | FIN | 1:01.56 | 0.217 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 56.32 | Q 0.155 | SB | |||||||||||||||||
2 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 56.69 | Q 0.207 | ||||||||||||||||||
3 | Hilla Uusimäki Hilla Uusimäki ('96) | 96 | FIN | 57.59 | q 0.164 | PB | |||||||||||||||||
4 | Tereza Vokálová Tereza Vokálová ('98) | 98 | CZE | 57.97 | 0.207 | ||||||||||||||||||
5 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 58.17 | 0.224 | ||||||||||||||||||
6 | Frida Persson Frida Persson ('89) | 89 | SWE | 58.26 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | POL | 56.43 | Q 0.130 | PB | |||||||||||||||||
2 | Phara Anacharsis Phara Anacharsis ('83) | 83 | FRA | 56.95 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Lucia Slaníčková Lucia Slaníčková ('88) | 88 | SVK | 57.55 | q 0.165 | ||||||||||||||||||
4 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 57.73 | q 0.228 | ||||||||||||||||||
5 | Elif Yıldırım Elif Yıldırım ('90) | 90 | TUR | 58.40 | 0.141 | ||||||||||||||||||
6 | Drita Islami Drita Islami ('96) | 96 | MKD | 1:02.36 | 0.189 | ||||||||||||||||||
Vania Stambolova Vania Stambolova ('83) | 83 | BUL | DQ | 0.218 | |||||||||||||||||||
K Højdespring 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.98 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.96 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Nafissatou Thiam Nafissatou Thiam ('94) | 94 | BEL | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Marie-Laurence Jungfleisch Marie-Laurence Jungfleisch ('90) | 90 | GER | 1.93 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.89 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.92 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.92 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.92 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.92 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Marie-Laurence Jungfleisch Marie-Laurence Jungfleisch ('90) | 90 | GER | 1.89 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.89 | A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.89 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.89 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Nafissatou Thiam Nafissatou Thiam ('94) | 94 | BEL | 1.89 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.89 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | 1.89 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.89 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Linda Sandblom Linda Sandblom ('89) | 89 | FIN | 1.89 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Ana Šimić Ana Šimić ('90) | 90 | CRO | 1.89 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Yuliya Chumachenko Yuliya Chumachenko ('94) | 94 | UKR | 1.85 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Erika Furlani Erika Furlani ('96) | 96 | ITA | 1.85 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Isobel Pooley Isobel Pooley ('92) | 92 | GBR | 1.85 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Eleriin Haas Eleriin Haas ('92) | 92 | EST | 1.85 | A 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.85 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.85 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | 1.85 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.85 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Valentina Liashenko Valentina Liashenko ('81) | 81 | GEO | 1.80 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Anna Iljuštšenko Anna Iljuštšenko ('85) | 85 | EST | 1.80 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Ma'ayan Shahaf Ma'ayan Shahaf ('86) | 86 | ISR | 1.80 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Claudia Guri Claudia Guri ('95) | 95 | AND | 1.75 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Stangspring 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | 4.70 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.65 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Femke Pluim Femke Pluim ('94) | 94 | NED | 4.45 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.45 | =NU23R =NU20R | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Wilma Murto Wilma Murto ('98) | 98 | FIN | 4.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Minna Nikkanen Minna Nikkanen ('88) | 88 | FIN | 4.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Martina Strutz Martina Strutz ('81) | 81 | GER | 4.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Iryna Yakaltsevich Iryna Yakaltsevich ('93) | 93 | BLR | 4.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Rianna Galiart Rianna Galiart ('85) | 85 | NED | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.50 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Femke Pluim Femke Pluim ('94) | 94 | NED | 4.45 | A 1 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | 4.45 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.45 | B 2 | NU23R NU20R | PB | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Martina Strutz Martina Strutz ('81) | 81 | GER | 4.45 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.45 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.45 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.45 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Minna Nikkanen Minna Nikkanen ('88) | 88 | FIN | 4.45 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.45 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Rianna Galiart Rianna Galiart ('85) | 85 | NED | 4.35 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Wilma Murto Wilma Murto ('98) | 98 | FIN | 4.35 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.35 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Iryna Yakaltsevich Iryna Yakaltsevich ('93) | 93 | BLR | 4.35 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Tori Pena Tori Pena ('87) | 87 | IRL | 4.35 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Marta Onofre Marta Onofre ('91) | 91 | POR | 4.35 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Maryna Kylypko Maryna Kylypko ('95) | 95 | UKR | 4.35 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Jiřina Ptáčníková Jiřina Ptáčníková ('86) | 86 | CZE | 4.35 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Fanny Smets Fanny Smets ('86) | 86 | BEL | 4.35 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Sonia Malavisi Sonia Malavisi ('94) | 94 | ITA | 4.20 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Justyna Śmietanka Justyna Śmietanka ('94) | 94 | POL | 4.20 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Rebeka Šilhanová Rebeka Šilhanová ('95) | 95 | CZE | 4.00 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Lisa Gunnarsson Lisa Gunnarsson ('99) | 99 | SWE | 4.00 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Chloé Henry Chloé Henry ('87) | 87 | BEL | 4.00 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | NH | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.94 | +0.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.86 | w | +2.8 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.65 | +2.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.65 | +1.4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.62 | +1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.62 | +1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.59 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Alexandra Wester Alexandra Wester ('94) | 94 | GER | 6.51 | +0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.51 | +1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Nadja Käther Nadja Käther ('88) | 88 | GER | 6.48 | w | +2.4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jana Velďáková Jana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 6.47 | w | +2.5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Anna Kornuta Anna Kornuta ('88) | 88 | UKR | 6.42 | +0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.29 | +1.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.90 | +1.7 A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.76 | +1.7 A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.64 | +1.5 A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.55 | w | +2.3 B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.55 | w | +2.3 B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Alexandra Wester Alexandra Wester ('94) | 94 | GER | 6.53 | +1.6 A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.50 | +1.9 B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.49 | w | +2.1 A 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.48 | w | +2.2 B 3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jana Velďáková Jana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 6.47 | w | +2.3 A 6 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.47 | +0.2 B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Anna Kornuta Anna Kornuta ('88) | 88 | UKR | 6.46 | +1.2 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Nadja Käther Nadja Käther ('88) | 88 | GER | 6.46 | +0.5 B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | María del Mar Jover María del Mar Jover ('88) | 88 | ESP | 6.43 | +1.6 B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Háido Alexoúli Háido Alexoúli ('91) | 91 | GRE | 6.43 | +0.3 B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Juliet Itoya Juliet Itoya ('86) | 86 | ESP | 6.35 | w | +3.0 A 8 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 6.35 | +0.9 B 8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Nektaria Panagi Nektaria Panagi ('90) | 90 | CYP | 6.33 | +1.2 A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.33 | +1.0 A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.33 | w | +2.1 B 9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.33 | w | +2.6 B 10 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 6.24 | +0.8 A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Anna Lunyova Anna Lunyova ('91) | 91 | UKR | 6.20 | w | +3.9 B 11 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 6.17 | +0.8 B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Efthimía Kolokithá Efthimía Kolokithá ('87) | 87 | GRE | 5.91 | w | +2.6 A 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Aiga Grabuste Aiga Grabuste ('88) | 88 | LAT | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Trespring 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.58 | +0.8 | NR | PB | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Hanna Minenko Hanna Minenko ('89) | 89 | ISR | 14.51 | w | +2.9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.47 | -1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Anna Jagaciak Michalska Anna Jagaciak Michalska ('90) | 90 | POL | 14.40 | w | +3.2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 14.34 | 0.0 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 14.23 | -0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jenny Elbe Jenny Elbe ('90) | 90 | GER | 14.08 | +1.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Kristin Gierisch Kristin Gierisch ('90) | 90 | GER | 14.03 | -2.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 13.95 | +1.5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Dariya Derkach Dariya Derkach ('93) | 93 | ITA | 13.89 | -1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Dana Velďáková Dana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 13.74 | +1.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Lucie Májková Lucie Májková ('88) | 88 | CZE | 13.70 | w | +3.1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anna Jagaciak Michalska Anna Jagaciak Michalska ('90) | 90 | POL | 14.33 | +0.6 Q B 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jenny Elbe Jenny Elbe ('90) | 90 | GER | 14.24 | +1.3 Q A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Hanna Minenko Hanna Minenko ('89) | 89 | ISR | 14.23 | w | +4.1 Q A 2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Dana Velďáková Dana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 14.11 | +0.7 Q A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kristin Gierisch Kristin Gierisch ('90) | 90 | GER | 14.05 | +1.6 Q B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.00 | -0.4 Q A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Dariya Derkach Dariya Derkach ('93) | 93 | ITA | 13.96 | w | +2.8 q B 3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 13.94 | 0.0 q B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 13.87 | +1.0 q A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 13.85 | w | +2.3 q A 6 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lucie Májková Lucie Májková ('88) | 88 | CZE | 13.81 | +0.1 q B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 13.80 | -1.5 q B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jeanine Assani Issouf Jeanine Assani Issouf ('92) | 92 | FRA | 13.80 | -0.8 B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Ruslana Tsyhotska Ruslana Tsyhotska ('86) | 86 | UKR | 13.78 | +1.6 B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Laura Samuel Laura Samuel ('91) | 91 | GBR | 13.65 | +1.1 B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 13.63 | -0.3 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Iryna Vaskouskaya Iryna Vaskouskaya ('91) | 91 | BLR | 13.61 | +0.9 A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Rouguy Diallo Rouguy Diallo ('95) | 95 | FRA | 13.58 | -1.1 A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.46 | +2.0 A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Gabriela Petrova Gabriela Petrova ('92) | 92 | BUL | 13.46 | -1.5 B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Natallia Viatkina Natallia Viatkina ('87) | 87 | BLR | 13.35 | +0.9 B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Petra Koren Petra Koren ('93) | 93 | SLO | 13.02 | -1.2 A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 20.17 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 18.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 18.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Yulia Leantsiuk Yulia Leantsiuk ('84) | 84 | BLR | 18.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 18.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 18.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 17.95 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 17.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Olha Golodna Olha Golodna ('91) | 91 | UKR | 17.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 17.14 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 16.95 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Rachel Wallader Rachel Wallader ('89) | 89 | GBR | 16.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.02 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.88 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 17.77 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 17.54 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 17.50 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 17.45 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 17.44 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Yulia Leantsiuk Yulia Leantsiuk ('84) | 84 | BLR | 17.35 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Olha Golodna Olha Golodna ('91) | 91 | UKR | 17.29 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 17.16 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.86 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Rachel Wallader Rachel Wallader ('89) | 89 | GBR | 16.86 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 16.83 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 16.66 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 16.56 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Halyna Obleshchuk Halyna Obleshchuk ('89) | 89 | UKR | 16.30 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Viktoryia Kolb Viktoryia Kolb ('93) | 93 | BLR | 16.27 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Chiara Rosa Chiara Rosa ('83) | 83 | ITA | 16.26 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Valentina Mužarić Valentina Mužarić ('92) | 92 | CRO | 16.17 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.11 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 16.00 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Kätlin Piirimäe Kätlin Piirimäe ('95) | 95 | EST | 15.85 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Julaika Nicoletti Julaika Nicoletti ('88) | 88 | ITA | 15.81 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Giedrė Kupstytė Giedrė Kupstytė ('92) | 92 | LTU | 15.63 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Dimitriana Surdu Dimitriana Surdu ('94) | 94 | MDA | 15.50 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 15.50 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Svitlana Marusenko Svitlana Marusenko ('93) | 93 | UKR | 14.92 | A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 69.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 65.77 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Shanice Craft Shanice Craft ('93) | 93 | GER | 63.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 62.63 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 62.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Nataliya Semenova Nataliya Semenova ('82) | 82 | UKR | 62.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 60.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 59.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 59.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 58.12 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 56.83 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Sabina Asenjo Sabina Asenjo ('86) | 86 | ESP | 56.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 56.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 55.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Stefania Strumillo Stefania Strumillo ('89) | 89 | ITA | 55.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 66.20 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 65.25 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 64.75 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Shanice Craft Shanice Craft ('93) | 93 | GER | 64.59 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 63.99 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 60.51 | B 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nataliya Semenova Nataliya Semenova ('82) | 82 | UKR | 60.33 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 60.32 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 60.11 | B 6 | NR NU23R | PB | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 60.06 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Stefania Strumillo Stefania Strumillo ('89) | 89 | ITA | 59.80 | B 8 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Sabina Asenjo Sabina Asenjo ('86) | 86 | ESP | 59.72 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 59.13 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 58.88 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 58.76 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Sofia Larsson Sofia Larsson ('88) | 88 | SWE | 56.02 | A 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Olha Abramchuk Olha Abramchuk ('91) | 91 | UKR | 56.00 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Corinne Nugter Corinne Nugter ('92) | 92 | NED | 55.52 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Salla Sipponen Salla Sipponen ('95) | 95 | FIN | 54.95 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Natalia Stratulat Natalia Stratulat ('87) | 87 | MDA | 54.45 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Kristina Rakočević Kristina Rakočević ('98) | 98 | MNE | 54.35 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Veronika Watzek Veronika Watzek ('85) | 85 | AUT | 53.79 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Natalina Capoferri Natalina Capoferri ('92) | 92 | ITA | 53.16 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Julia Viberg Julia Viberg ('92) | 92 | SWE | 52.82 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Valentina Aniballi Valentina Aniballi ('84) | 84 | ITA | 51.66 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 50.40 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anita Włodarczyk Anita Włodarczyk ('85) | 85 | POL | 78.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 75.77 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Hanna Skydan Hanna Skydan ('92) | 92 | AZE | 73.83 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 71.74 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zalina Marghieva Zalina Marghieva ('88) | 88 | MDA | 71.73 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 70.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martina Hrašnová Martina Hrašnová ('83) | 83 | SVK | 70.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Iryna Novozhylova Iryna Novozhylova ('86) | 86 | UKR | 70.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 69.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 69.48 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 67.08 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 63.27 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anita Włodarczyk Anita Włodarczyk ('85) | 85 | POL | 73.94 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 71.46 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Hanna Skydan Hanna Skydan ('92) | 92 | AZE | 70.41 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 70.04 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zalina Marghieva Zalina Marghieva ('88) | 88 | MDA | 70.04 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 69.48 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Iryna Novozhylova Iryna Novozhylova ('86) | 86 | UKR | 69.42 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 69.35 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 69.23 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Martina Hrašnová Martina Hrašnová ('83) | 83 | SVK | 68.37 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 68.08 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 68.07 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Merja Korpela Merja Korpela ('81) | 81 | FIN | 67.78 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Marina Nikişenko Marina Nikişenko ('86) | 86 | MDA | 67.76 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Alena Sobaleva Alena Sobaleva ('93) | 93 | BLR | 66.78 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Inga Linna Inga Linna ('95) | 95 | FIN | 66.53 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Kıvılcım Salman Kıvılcım Salman ('92) | 92 | TUR | 65.97 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Éva Orbán Éva Orbán ('84) | 84 | HUN | 65.86 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Alyona Shamotina Alyona Shamotina ('95) | 95 | UKR | 65.69 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Barbara Špiler Barbara Špiler ('92) | 92 | SLO | 65.56 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Laura Redondo Laura Redondo ('88) | 88 | ESP | 65.23 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | GER | 64.90 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 64.65 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Alena Krechyk Alena Krechyk ('87) | 87 | BLR | 64.42 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Kathrin Klaas Kathrin Klaas ('84) | 84 | GER | 64.39 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Hanna Malyshik Hanna Malyshik ('94) | 94 | BLR | 63.16 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Veronika Kaňuchová Veronika Kaňuchová ('93) | 93 | SVK | 62.86 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
28 | Tuğçe Şahutoğlu Tuğçe Şahutoğlu ('88) | 88 | TUR | 62.37 | A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Alexandra Tavernier Alexandra Tavernier ('93) | 93 | FRA | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Fruzsina Fertig Fruzsina Fertig ('93) | 93 | HUN | NM | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 66.34 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Linda Stahl Linda Stahl ('85) | 85 | GER | 65.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 63.50 | NR NU23R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 63.20 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 62.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 60.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 60.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 60.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 59.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Hanna Hatsko Hanna Hatsko ('90) | 90 | UKR | 58.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 56.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Liveta Jasiūnaitė Liveta Jasiūnaitė ('94) | 94 | LTU | 53.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 7.7. | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 63.73 | A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 60.75 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 60.51 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 60.38 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Linda Stahl Linda Stahl ('85) | 85 | GER | 60.35 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 59.71 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 59.48 | A 5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 59.37 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Hanna Hatsko Hanna Hatsko ('90) | 90 | UKR | 59.34 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 58.83 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Liveta Jasiūnaitė Liveta Jasiūnaitė ('94) | 94 | LTU | 58.21 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 58.13 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Maria Andrejczyk Maria Andrejczyk ('96) | 96 | POL | 57.93 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Sinta Sprudzāne Sinta Sprudzāne ('88) | 88 | LAT | 57.58 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Lidia Parada Lidia Parada ('93) | 93 | ESP | 57.34 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Sanni Utriainen Sanni Utriainen ('91) | 91 | FIN | 57.19 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 57.17 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Liina Laasma Liina Laasma ('92) | 92 | EST | 56.61 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 56.30 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Matilde Andraud Matilde Andraud ('89) | 89 | FRA | 55.28 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Réka Szilágyi Réka Szilágyi ('96) | 96 | HUN | 55.19 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Marcelina Witek Marcelina Witek ('95) | 95 | POL | 55.03 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Sofi Flink Sofi Flink ('95) | 95 | SWE | 54.38 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Anna Wessman Anna Wessman ('89) | 89 | SWE | 54.02 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Jarmila Jurkovičová Jarmila Jurkovičová ('81) | 81 | CZE | 53.96 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
26 | Goldie Sayers Goldie Sayers ('82) | 82 | GBR | 53.56 | B 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
27 | Kateryna Derun Kateryna Derun ('93) | 93 | UKR | 52.92 | B 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
28 | Tetyana Fetiskina Tetyana Fetiskina ('94) | 94 | UKR | 52.90 | A 14 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
29 | Irena Šedivá Irena Šedivá ('92) | 92 | CZE | 52.48 | B 15 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
30 | Heidi Nokelainen Heidi Nokelainen ('90) | 90 | FIN | 52.40 | B 16 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
31 | Marija Vučenović Marija Vučenović ('93) | 93 | SRB | 49.18 | A 15 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Indrė Jakubaitytė Indrė Jakubaitytė ('76) | 76 | LTU | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Līna Mūze Līna Mūze ('92) | 92 | LAT | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Margaryta Dorozhon Margaryta Dorozhon ('87) | 87 | ISR | NM | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Syvkamp 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 6626 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 6458 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 6408 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 6266 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 6144 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 6051 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 6050 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 6025 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 6021 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 6020 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 6010 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 5702 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 5667 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 5245 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 4960 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Karolina Tymińska Karolina Tymińska ('84) | 84 | POL | DNF | ||||||||||||||||||||
Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | NED | 42.04 | 0.150 | NR | |||||||||||||||||||
Jamile Samuel, Dafne Schippers, Tessa van Schagen, Naomi Sedney, Marije van Hunenstijn (heat) | |||||||||||||||||||||||
2 | GBR | 42.45 | 0.143 | ||||||||||||||||||||
Asha Philip, Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Daryll Neita | |||||||||||||||||||||||
3 | GER | 42.48 | 0.176 | ||||||||||||||||||||
Tatjana Pinto, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase | |||||||||||||||||||||||
4 | SUI | 43.00 | 0.144 | ||||||||||||||||||||
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Ellen Sprunger, Salomé Kora | |||||||||||||||||||||||
5 | FRA | 43.05 | 0.166 | ||||||||||||||||||||
Floriane Gnafoua, Céline Distel-Bonnet, Jennifer Galais, Stella Akakpo | |||||||||||||||||||||||
6 | POL | 43.24 | 0.170 | ||||||||||||||||||||
Agata Forkasiewicz, Marika Popowicz-Drapala, Anna Kiełbasińska, Ewa Swoboda | |||||||||||||||||||||||
7 | ITA | 43.57 | 0.151 | ||||||||||||||||||||
Irene Siragusa, Gloria Hooper, Martina Amidei, Batafoe' N'gnoron Alloh | |||||||||||||||||||||||
UKR | 42.87DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.134 | |||||||||||||||||||||
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak, Mariya Ryemyen, Yelizaveta Bryzgina | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 42.59 | Q 0.126 | ||||||||||||||||||||
Asha Philip, Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Daryll Neita | |||||||||||||||||||||||
2 | SUI | 42.87 | Q 0.153 | NR | |||||||||||||||||||
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Ellen Sprunger, Salomé Kora | |||||||||||||||||||||||
3 | FRA | 43.06 | q 0.134 | ||||||||||||||||||||
Floriane Gnafoua, Céline Distel-Bonnet, Jennifer Galais, Stella Akakpo | |||||||||||||||||||||||
4 | CYP | 43.87 | 0.141 | NR | |||||||||||||||||||
Olivia Fotopoulou, Ramona Papaioannou, Filippa Fotopoulou Kviten, Eleni Artymata | |||||||||||||||||||||||
5 | Sverige Sverige | SWE | 44.27 | 0.147 | |||||||||||||||||||
Elin Östlund, Linnea Killander, Isabelle Eurenius, Pernilla Nilsson | |||||||||||||||||||||||
6 | IRL | 44.29 | 0.136 | ||||||||||||||||||||
Joan Healy, Phil Healy, Sarah Murray, Niamh Whelan | |||||||||||||||||||||||
NOR | DNF | 0.142 | |||||||||||||||||||||
Helene Rønningen, Ida Bakke Hansen, Astrid Mangen Ingebrigtsen, Ezinne Okparaebo | |||||||||||||||||||||||
UKR | 42.93DQ IAAF Rule 32.2.a | Q 0.139 | |||||||||||||||||||||
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak, Mariya Ryemyen, Yelizaveta Bryzgina | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GER | 42.71 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||||
Tatjana Pinto, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase | |||||||||||||||||||||||
2 | ITA | 43.33 | Q 0.131 | ||||||||||||||||||||
Irene Siragusa, Gloria Hooper, Martina Amidei, Batafoe' N'gnoron Alloh | |||||||||||||||||||||||
3 | NED | 43.34 | Q 0.147 | ||||||||||||||||||||
Jamile Samuel, Marije van Hunenstijn, Tessa van Schagen, Naomi Sedney | |||||||||||||||||||||||
4 | POL | 43.59 | q 0.151 | ||||||||||||||||||||
Agata Forkasiewicz, Marika Popowicz-Drapala, Anna Kiełbasińska, Ewa Swoboda | |||||||||||||||||||||||
5 | ESP | 44.14 | 0.129 | ||||||||||||||||||||
Maria Isabel Pérez, Nana Jacob, Estela García, Cristina Lara | |||||||||||||||||||||||
6 | HUN | 44.34 | 0.142 | =NR | |||||||||||||||||||
Fanni Schmelcz, Éva Kaptur, Gréta Kerekes, Anasztázia Nguyen | |||||||||||||||||||||||
7 | GRE | 44.58 | 0.142 | ||||||||||||||||||||
María Gátou, Elisávet Pesirídou, Ekateríni Daláka, María Belibasáki | |||||||||||||||||||||||
8 | SVK | 45.31 | 0.135 | ||||||||||||||||||||
Vladimíra Šibová, Lenka Kršáková, Denisa Bučková, Alexandra Bezeková | |||||||||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 10.7. Finale A Finale | 10.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 3:25.05 | 0.168 | ||||||||||||||||||||
Emily Diamond, Anyika Onuora, Eilidh Doyle, Seren Bundy-Davies, Kelly Massey (heat), Margaret Adeoye (heat) | |||||||||||||||||||||||
2 | FRA | 3:25.96 | 0.183 | ||||||||||||||||||||
Phara Anacharsis, Brigitte Ntiamoah, Marie Gayot, Floria Guei, Elea Mariama Diarra (heat), Agnes Raharolahy (heat) | |||||||||||||||||||||||
3 | ITA | 3:27.49 | 0.160 | ||||||||||||||||||||
Maria Benedicta Chigbolu, Maria Enrica Spacca, Chiara Bazzoni, Libania Grenot, Elena Bonfanti (heat) | |||||||||||||||||||||||
4 | POL | 3:27.60 | 0.144 | ||||||||||||||||||||
Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan (heat), Martyna Dąbrowska (heat) | |||||||||||||||||||||||
5 | GER | 3:27.60 | 0.159 | ||||||||||||||||||||
Laura Müller, Friederike Möhlenkamp, Lara Hoffmann, Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß | |||||||||||||||||||||||
6 | NED | 3:29.23 | 0.168 | ||||||||||||||||||||
Laura de Witte, Lisanne de Witte, Eva Hovenkamp, Nicky van Leuveren | |||||||||||||||||||||||
7 | ROU | 3:30.63 | 0.193 | ||||||||||||||||||||
Adelina Pap-Pastor, Anamaria Ioniţă, Sanda Belgyan, Andrea Miklos | |||||||||||||||||||||||
UKR | 3:27.64DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.161 | |||||||||||||||||||||
Yuliya Olishevska, Olha Bibik, Tetyana Melnyk, Olha Zemlyak | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GBR | 3:26.42 | Q 0.158 | ||||||||||||||||||||
Eilidh Doyle, Margaret Adeoye, Kelly Massey, Seren Bundy-Davies | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:27.72 | Q 0.196 | ||||||||||||||||||||
Ewelina Ptak, Martyna Dąbrowska, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka | |||||||||||||||||||||||
3 | ITA | 3:29.57 | Q 0.170 | ||||||||||||||||||||
Maria Benedicta Chigbolu, Maria Enrica Spacca, Chiara Bazzoni, Elena Bonfanti | |||||||||||||||||||||||
4 | BLR | 3:31.23 | 0.125 | ||||||||||||||||||||
Elena Kyevich, Yulia Yurenia, Katsiaryna Khairullina, Ilona Usovich | |||||||||||||||||||||||
5 | SVK | 3:31.66 | 0.163 | NR | |||||||||||||||||||
Sylvia Salgovicová, Alexandra Štuková, Alexandra Bezeková, Iveta Putalová | |||||||||||||||||||||||
6 | NOR | 3:31.73 | 0.165 | NR | |||||||||||||||||||
Benedicte Hauge, Sara Dorthea Jensen, Ida Bakke Hansen, Line Kloster | |||||||||||||||||||||||
7 | POR | 3:32.48 | 0.199 | ||||||||||||||||||||
Rivinilda Mentai, Filipa Martins, Cátia Azevedo, Dorothé Évora | |||||||||||||||||||||||
8 | TUR | 3:38.47 | 0.135 | ||||||||||||||||||||
Berfe Sancak, Meryem Kasap, Emel Şanlı-Kircin, Elif Gören | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | GER | 3:28.03 | Q 0.137 | ||||||||||||||||||||
Laura Müller, Friederike Möhlenkamp, Lara Hoffmann, Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß | |||||||||||||||||||||||
2 | FRA | 3:28.38 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||||
Marie Gayot, Brigitte Ntiamoah, Agnes Raharolahy, Elea Mariama Diarra | |||||||||||||||||||||||
3 | ROU | 3:29.08 | q 0.300 | ||||||||||||||||||||
Adelina Pap-Pastor, Anamaria Ioniţă, Sanda Belgyan, Andrea Miklos | |||||||||||||||||||||||
4 | NED | 3:29.18 | q 0.134 | NR | |||||||||||||||||||
Nicky van Leuveren, Lisanne de Witte, Eva Hovenkamp, Laura de Witte | |||||||||||||||||||||||
5 | GRE | 3:31.66 | 0.235 | ||||||||||||||||||||
Ekateríni Daláka, Ánna Vasilíou, Déspina Mourtá, Iríni Vasilíou | |||||||||||||||||||||||
6 | ESP | 3:33.57 | 0.187 | ||||||||||||||||||||
Laura Bueno, Aauri Lorena Bokesa, Barbara Camblor, Geraxane Ussía | |||||||||||||||||||||||
7 | IRL | 3:34.02 | 0.135 | ||||||||||||||||||||
Sinead Denny, Phil Healy, Jenna Bromell, Ciara McCallion | |||||||||||||||||||||||
UKR | 3:27.75DQ IAAF Rule 32.2.a | Q 0.177 | |||||||||||||||||||||
Yuliya Olishevska, Olha Bibik, Tetyana Melnyk, Olha Zemlyak | |||||||||||||||||||||||
Para M Længdespring 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Markus Rehm Markus Rehm ('88) | 88 | GER | 8.03 | +0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ronald Hertog Ronald Hertog ('89) | 89 | NED | 7.57 | +1.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 100 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. Vind: +0.8 | 6.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 11.18 | 0.120 | ||||||||||||||||||
2 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 11.20 | 0.134 | ||||||||||||||||||
3 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 11.21 | 0.168 | PB | |||||||||||||||||
4 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 11.29 | 0.157 | SB | |||||||||||||||||
5 | Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | 11.31 | 0.150 | SB | |||||||||||||||||
6 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 11.40 | 0.148 | ||||||||||||||||||
7 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 11.40 | 0.124 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. Vind: +0.8 | 6.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 11.11 | 0.138 | SB | |||||||||||||||||
2 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 11.12 | 0.158 | ||||||||||||||||||
3 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 11.19 | 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 11.23 | 0.156 | ||||||||||||||||||
5 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 11.23 | 0.110 | SB | |||||||||||||||||
6 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 11.30 | 0.163 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. Vind: -1.0 | 6.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 11.04 | 0.132 | ||||||||||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 11.13 | 0.101 | ||||||||||||||||||
3 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 11.15 | 0.167 | ||||||||||||||||||
4 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 11.15 | 0.148 | ||||||||||||||||||
5 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 11.16 | 0.158 | SB | |||||||||||||||||
6 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 11.17 | 0.125 | ||||||||||||||||||
7 | Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | 11.39 | 0.155 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. Vind: -1.6 | 6.7. | Vind: -1.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 10.79 | 0.151 | SB | |||||||||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 10.86 | 0.145 | ||||||||||||||||||
3 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 10.90 | 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 10.91 | 0.161 | ||||||||||||||||||
5 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 10.93 | 0.155 | ||||||||||||||||||
6 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 11.07 | 0.150 | ||||||||||||||||||
7 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 11.11 | 0.183 | SB | |||||||||||||||||
M 400 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 50.61 | 0.161 | ||||||||||||||||||
2 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 51.42 | 0.169 | ||||||||||||||||||
3 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 51.45 | 0.151 | ||||||||||||||||||
4 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 51.48 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 52.08 | 0.189 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 50.01 | 0.127 | SB | |||||||||||||||||
2 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 50.07 | 0.128 | ||||||||||||||||||
3 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 50.13 | 0.143 | ||||||||||||||||||
4 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 50.89 | 0.185 | ||||||||||||||||||
5 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 50.93 | 0.151 | ||||||||||||||||||
6 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 51.02 | 0.148 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 49.76 | 0.171 | ||||||||||||||||||
2 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 49.95 | 0.145 | ||||||||||||||||||
3 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 50.34 | 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 50.36 | 0.140 | ||||||||||||||||||
5 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 50.50 | 0.142 | SB | |||||||||||||||||
6 | Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | 51.42 | 0.166 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 4 6.7. | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 48.97 | 0.154 | SB | |||||||||||||||||
2 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 49.45 | 0.146 | ||||||||||||||||||
3 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 49.78 | 0.128 | ||||||||||||||||||
4 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 50.15 | 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 50.41 | 0.166 | SB | |||||||||||||||||
6 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 50.57 | 0.168 | ||||||||||||||||||
M 1500 m 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 4:19.12 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 4:25.12 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 4:28.46 | |||||||||||||||||||
4 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 4:29.50 | |||||||||||||||||||
5 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 4:29.59 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 4:30.24 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 4:30.32 | |||||||||||||||||||
8 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 4:30.90 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 4:31.12 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 4:32.56 | SB | ||||||||||||||||||
11 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 4:33.10 | SB | ||||||||||||||||||
12 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 4:33.88 | |||||||||||||||||||
13 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 4:34.78 | SB | ||||||||||||||||||
14 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 4:37.84 | SB | ||||||||||||||||||
15 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 4:38.39 | SB | ||||||||||||||||||
16 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4:39.44 | |||||||||||||||||||
17 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 4:42.01 | SB | ||||||||||||||||||
18 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 4:49.09 | |||||||||||||||||||
Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | DNF | ||||||||||||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 7.7. Vind: -2.3 | 7.7. | Vind: -2.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 14.97 | 0.145 | ||||||||||||||||||
2 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 15.54 | 0.200 | ||||||||||||||||||
3 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 15.63 | 0.194 | ||||||||||||||||||
4 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 16.04 | 0.134 | ||||||||||||||||||
5 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | DNF | 0.159 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 7.7. Vind: -1.3 | 7.7. | Vind: -1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 14.65 | 0.131 | ||||||||||||||||||
2 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 14.66 | 0.116 | ||||||||||||||||||
3 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 14.70 | 0.153 | ||||||||||||||||||
4 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 14.99 | 0.193 | ||||||||||||||||||
5 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 16.24 | 0.151 | ||||||||||||||||||
6 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 16.47 | 0.156 | ||||||||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | DNF | 0.174 | |||||||||||||||||||
Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | DNF | 0.141 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 7.7. Vind: -1.0 | 7.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 13.93 | 0.153 | SB | |||||||||||||||||
2 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 13.95 | 0.130 | PB | |||||||||||||||||
3 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 14.49 | 0.145 | ||||||||||||||||||
4 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 14.49 | 0.135 | ||||||||||||||||||
5 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 14.55 | 0.126 | ||||||||||||||||||
6 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 14.64 | 0.154 | ||||||||||||||||||
7 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 14.68 | 0.191 | ||||||||||||||||||
8 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 14.82 | 0.128 | ||||||||||||||||||
M Højdespring 6.7. Finale A Finale | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 2.10 | B 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 2.01 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 2.10 | B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 1.98 | A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 2.07 | B 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 1.98 | A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2.04 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 1.98 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 2.01 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 1.98 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 1.98 | B 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | 1.98 | B 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 1.98 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 1.95 | A 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 1.92 | A 7 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 1.89 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 1.98 | B 9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 1.89 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 1.98 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 1.89 | A 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 1.98 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 1.86 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | 1.86 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 1.95 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 1.80 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 5.40 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 5.30 | SB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 5.00 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 4.90 | SB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 4.90 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 4.80 | SB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 4.80 | =PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 4.80 | =PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 4.80 | =SB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 4.70 | =PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 4.70 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 4.70 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 4.70 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 4.60 | SB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 4.60 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 4.60 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 4.60 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4.50 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 4.30 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring 6.7. Finale A Finale | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 7.64 | w | +2.1 B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 7.56 | +0.9 B 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.54 | +1.3 B 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7.50 | -0.3 A 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 7.44 | w | +2.6 B 4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 7.43 | w | +2.3 B 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 7.40 | +1.9 B 6 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 7.30 | +0.5 B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 7.22 | w | +2.5 A 2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 7.20 | +0.9 B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | 7.17 | -1.3 B 9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 7.15 | -0.4 A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 7.15 | 0.0 B 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 7.11 | -0.1 A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 7.10 | w | +2.2 A 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 7.08 | +0.3 A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 7.07 | +0.2 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 7.04 | +0.3 A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 7.03 | +1.1 B 11 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 7.02 | +0.9 A 9 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
21 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 7.00 | +1.0 A 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
22 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 6.91 | w | +2.1 A 11 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
23 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 6.88 | w | +4.6 B 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
24 | Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | 6.82 | w | +3.2 A 12 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
25 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 6.80 | -0.9 A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 6.7. Finale A Finale | 6.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Hans Van Alphen Hans Van Alphen ('82) | 82 | BEL | 15.62 | B 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 14.52 | A 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 15.54 | B 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 14.47 | A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 15.17 | B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 14.24 | A 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 14.94 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 13.99 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 14.68 | B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 13.82 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | 14.65 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 13.81 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 14.58 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 13.79 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 14.51 | B 8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 13.74 | A 8 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 14.39 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 13.74 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 14.39 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 13.61 | A 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 14.32 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 13.17 | A 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 14.15 | B 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 13.05 | A 12 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 12.81 | A 13 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | NM | A | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | NM | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 47.74 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 47.12 | A 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 45.65 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 45.31 | A 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 44.62 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 44.33 | A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 44.32 | A 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 43.88 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 43.62 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 42.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 42.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 42.20 | A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 41.94 | A 8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 40.90 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 40.42 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 40.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 39.50 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 39.38 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 35.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 27.68 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 7.7. Finale A Finale | 7.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashley Bryant Ashley Bryant ('91) | 91 | GBR | 70.37 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Janek Õiglane Janek Õiglane ('94) | 94 | EST | 67.41 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 67.24 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Marek Lukáš Marek Lukáš ('91) | 91 | CZE | 66.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 64.01 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 61.65 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 60.94 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Romain Barras Romain Barras ('80) | 80 | FRA | 59.63 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 58.44 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Mihail Dudaš Mihail Dudaš ('89) | 89 | SRB | 58.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | René Stauß René Stauß ('87) | 87 | GER | 57.66 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 57.35 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 57.24 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 57.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 57.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 56.86 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Florian Geffrouais Florian Geffrouais ('88) | 88 | FRA | 52.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 52.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Jonas Fringeli Jonas Fringeli ('88) | 88 | SUI | 50.61 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 48.23 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 200 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. Vind: +0.2 | 8.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 25.50 | 0.104 | SB | |||||||||||||||||
2 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 25.73 | 0.158 | SB | |||||||||||||||||
3 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 26.08 | 0.150 | ||||||||||||||||||
4 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 26.18 | 0.163 | ||||||||||||||||||
5 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 26.69 | 0.146 | ||||||||||||||||||
6 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 26.73 | 0.145 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. Vind: -0.7 | 8.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | 24.57 | 0.138 | SB | |||||||||||||||||
2 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 24.80 | 0.137 | ||||||||||||||||||
3 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 24.92 | 0.142 | ||||||||||||||||||
4 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 25.02 | 0.130 | SB | |||||||||||||||||
5 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 25.05 | 0.177 | SB | |||||||||||||||||
6 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 25.51 | 0.159 | SB | |||||||||||||||||
7 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 25.61 | 0.157 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 8.7. | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 23.89 | 0.166 | ||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 24.11 | 0.189 | SB | |||||||||||||||||
3 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 24.30 | 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 24.38 | 0.177 | ||||||||||||||||||
5 | Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | 24.63 | 0.128 | SB | |||||||||||||||||
6 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 24.64 | 0.149 | PB | |||||||||||||||||
K 800 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 2:12.03 | |||||||||||||||||||
2 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 2:13.72 | |||||||||||||||||||
3 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 2:14.58 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 2:14.92 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 2:15.38 | |||||||||||||||||||
6 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 2:18.30 | |||||||||||||||||||
Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 9.7. | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 2:11.18 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 2:12.83 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 2:13.91 | |||||||||||||||||||
4 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 2:14.14 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 2:18.59 | |||||||||||||||||||
6 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 2:19.33 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 2:21.50 | |||||||||||||||||||
Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | DNF | ||||||||||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 8.7. Vind: -0.9 | 8.7. | Vind: -0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 13.89 | 0.141 | SB | |||||||||||||||||
2 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 13.93 | 0.139 | PB | |||||||||||||||||
3 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 13.94 | 0.146 | PB | |||||||||||||||||
4 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 14.02 | 0.179 | ||||||||||||||||||
5 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 14.25 | 0.120 | SB | |||||||||||||||||
6 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 14.47 | 0.126 | ||||||||||||||||||
7 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 14.72 | 0.144 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 8.7. Vind: +1.2 | 8.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 13.53 | 0.170 | ||||||||||||||||||
2 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 13.54 | 0.159 | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 13.70 | 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 13.79 | 0.133 | ||||||||||||||||||
5 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 13.83 | 0.149 | ||||||||||||||||||
6 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 14.02 | 0.134 | SB | |||||||||||||||||
7 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 14.20 | 0.142 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 8.7. Vind: -0.7 | 8.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 13.26 | 0.137 | SB | |||||||||||||||||
2 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 13.29 | 0.132 | PB | |||||||||||||||||
3 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 13.33 | 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | 13.58 | 0.132 | SB | |||||||||||||||||
5 | Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | 13.59 | 0.132 | ||||||||||||||||||
6 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 13.62 | 0.142 | ||||||||||||||||||
K Højdespring 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.89 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 1.77 | A 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 1.80 | B 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 1.77 | A 2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 1.80 | B 3 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 1.71 | A 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | 1.77 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 1.77 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 1.71 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 1.68 | A 5 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 1.74 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | 1.65 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 1.74 | B 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 1.65 | A 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 1.74 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 1.62 | A 8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 1.74 | B 9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 1.62 | A 9 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 1.71 | B 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 1.62 | B 11 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 6.40 | w | +3.3 B 1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 6.38 | w | +2.9 B 2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 6.32 | +0.6 B 3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 6.31 | +0.4 B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 6.31 | -0.4 B 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 6.13 | +0.9 A 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 6.10 | w | +2.9 A 2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 6.06 | +1.3 B 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 6.04 | +0.6 A 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 6.03 | +1.3 B 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 5.94 | -0.8 B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 5.93 | +1.3 A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 5.91 | w | +3.2 A 5 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 5.68 | -0.4 A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 5.66 | -0.8 A 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | 5.63 | +0.3 B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 5.47 | +0.2 A 8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 4.16 | w | +2.1 A 9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | NM | B | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 8.7. Finale A Finale | 8.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 16.31 | B 1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 16.17 | B 2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 15.69 | B 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 14.82 | B 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 14.49 | A 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 14.45 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Hanna Kasyanova Hanna Kasyanova ('83) | 83 | UKR | 14.12 | A 2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 14.10 | A 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 14.02 | B 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 13.93 | B 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 13.73 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 13.63 | B 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 13.51 | A 4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 13.27 | A 5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 13.24 | B 10 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 13.23 | A 6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | 12.77 | A 7 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 12.71 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 11.84 | A 9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
20 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 11.79 | A 10 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 9.7. Finale A Finale | 9.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 56.36 | B 1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Anouk Vetter Anouk Vetter ('93) | 93 | NED | 55.76 | B 2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nadine Broersen Nadine Broersen ('90) | 90 | NED | 52.31 | B 3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 51.72 | B 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mari Klaup Mari Klaup ('90) | 90 | EST | 50.46 | B 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Verena Preiner Verena Preiner ('95) | 95 | AUT | 48.31 | A 1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 47.92 | B 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 47.38 | A 2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Katsiaryna Netsviatayeva Katsiaryna Netsviatayeva ('89) | 89 | BLR | 46.36 | A 3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 46.28 | B 7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 46.03 | A 4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 45.75 | B 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 44.80 | A 5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Yana Maksimava Yana Maksimava ('89) | 89 | BLR | 44.35 | A 6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 42.35 | A 7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Anna Maiwald Anna Maiwald ('90) | 90 | GER | 41.87 | A 8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Michelle Zeltner Michelle Zeltner ('91) | 91 | SUI | 35.54 | A 9 | ||||||||||||||||||
|