Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tbilisi GEO: 1st European Athletics Youth Championships 14‐17.7.2016

D17 100 m    
15.7. Vind: +0.3

Finale A

Finale
15.7.Vind: +0.3
1
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.56
  PB
 PB
3
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.62
  =PB
 =PB
4
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.65
  
 
5
Lauri Tuomilehto
Lauri Tuomilehto ('99)
FIN10.72
  
 
6
Damian Sztejkowski
Damian Sztejkowski ('99)
POL10.83
  
 
7
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL10.83
  
 
8
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.84
  
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: +1.5
14.7.Vind: +1.5
1
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.60
Q
  
 PB
2
Lauri Tuomilehto
Lauri Tuomilehto ('99)
FIN10.74
Q
  
 
3
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.76
q
  
 
4
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.84
  
 PB
5
Michael Nyabako
Michael Nyabako ('99)
SWE10.84
  
 PB
6
Bruno Penezić
Bruno Penezić ('99)
CRO10.91
  
 PB
7
Jan Vácha
Jan Vácha ('99)
CZE11.19
  
 
8Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN12.21
  
 
Semi 2
14.7. Vind: +1.1
14.7.Vind: +1.1
1
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.43
Q
  
 PB
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.70
Q
  
 
3
Damian Sztejkowski
Damian Sztejkowski ('99)
POL10.74
q
  
 PB
4
Ahmet Kasap
Ahmet Kasap ('99)
TUR10.92
  
 
4
Oleksandr Savenko
Oleksandr Savenko 
UKR10.92
  
 
4
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL10.92
  
 
7
Milán Pisch
Milán Pisch ('99)
HUN11.07
  
 
8
Fabrizio Ceglie
Fabrizio Ceglie ('99)
ITA11.09
  
 
Semi 3
14.7. Vind: +0.2
14.7.Vind: +0.2
2
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL10.81
Q
  
 
3
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.82
  
 
4
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA10.91
  
 
5
Vasyl Makukh
Vasyl Makukh 
UKR10.96
  
 PB
6
Jesus Gomez
Jesus Gomez ('99)
ESP10.98
  
 
7
Laurynas Toleikis
Laurynas Toleikis ('99)
LTU10.99
  
 
8Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN11.13
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: -0.1
14.7.Vind: -0.1
1
Marvin Schulte
Marvin Schulte ('99)
GER10.69
Q
  
 PB
2
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.85
Q
  
 PB
3
Lauri Tuomilehto
Lauri Tuomilehto ('99)
FIN10.88
Q
  
 
4
Jesus Gomez
Jesus Gomez ('99)
ESP10.91
Q
  
 
5
Milán Pisch
Milán Pisch ('99)
HUN11.10
q
  
 
6
Leart Osmanaj
Leart Osmanaj 
KOS11.14
  
 
7
Marc Tschudi
Marc Tschudi ('99)
SUI11.23
  
 
8
Nmandi Chukwuma
Nmandi Chukwuma ('99)
AUT11.40
  
 
Indledende 2
14.7. Vind: +0.1
14.7.Vind: +0.1
2
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.90
Q
  
 
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.94
Q
  
 
4
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL10.96
Q
  
 
5
Laurynas Toleikis
Laurynas Toleikis ('99)
LTU11.00
q
  
 
6
Ognjen Stojanović
Ognjen Stojanović ('99)
SRB11.15
  
 
7
Andrei Alexandru Nastasache
Andrei Alexandru Nastasache ('99)
ROU11.15
  
 
8
Uğur Aziz Günaydın
Uğur Aziz Günaydın 
TUR11.34
  
 
Indledende 3
14.7. Vind: -0.2
14.7.Vind: -0.2
1
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.58
Q
  
 PB
2
Damian Sztejkowski
Damian Sztejkowski ('99)
POL10.82
Q
  
 
3
Oleksandr Savenko
Oleksandr Savenko 
UKR10.83
Q
  
 PB
4
Fabrizio Ceglie
Fabrizio Ceglie ('99)
ITA11.05
Q
  
 
5
Aljoša Skok
Aljoša Skok 
SLO11.13
  
 
6
Matúš Opavský
Matúš Opavský ('99)
SVK11.27
  
 
7
Isaac Asare
Isaac Asare 
AUT11.27
  
 
Indledende 4
14.7. Vind: +0.7
14.7.Vind: +0.7
1
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.81
Q
  
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.82
Q
  
 
3
Ahmet Kasap
Ahmet Kasap ('99)
TUR10.90
Q
  
 PB
4
Michael Nyabako
Michael Nyabako ('99)
SWE10.94
Q
  
 SB
5Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN10.96
q
  
 
6
Jan Vácha
Jan Vácha ('99)
CZE11.09
q
  
 
7
Michak Pavia
Michak Pavia ('99)
MLT11.38
  
 PB
Lyubomir Atanasov
Lyubomir Atanasov ('99)
BUL DNF
  
 
Indledende 5
14.7. Vind: -1.7
14.7.Vind: -1.7
1
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL10.94
Q
  
 
2
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA11.04
Q
  
 
3
Vasyl Makukh
Vasyl Makukh 
UKR11.08
Q
  
 
4
Bruno Penezić
Bruno Penezić ('99)
CRO11.12
Q
  
 
5
Vasilije Djurović
Vasilije Djurović ('99)
SRB11.16
  
 
6
Žiga Kopač
Žiga Kopač ('99)
SLO11.19
  
 
7
Simone Gabutti
Simone Gabutti ('99)
SUI11.21
  
 
D17 200 m    
16.7. Vind: +1.0

Finale A

Finale
16.7.Vind: +1.0
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR21.15
  
 SB
3
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.24
  
 
5
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.50
  
 
6
Frieder Scheuschner
Frieder Scheuschner ('99)
GER21.51
  
 
7
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE21.69
  
 
8
Mario Marchei
Mario Marchei ('99)
ITA21.77
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: +1.0
16.7.Vind: +1.0
2
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE21.46
Q
  
 PB
3
Mario Marchei
Mario Marchei ('99)
ITA21.54
  
 PB
4
Vasyl Paslavskyy
Vasyl Paslavskyy ('99)
UKR21.83
  
 PB
5
Fredrik Øvereng
Fredrik Øvereng ('99)
NOR22.15
  
 PB
6
Pablo Montalvo
Pablo Montalvo ('99)
ESP22.16
  
 
7
Richárd Martinek
Richárd Martinek ('99)
HUN22.58
  
 
Dominik Smosarski
Dominik Smosarski ('99)
POL DNS
  
 
Semi 2
16.7. Vind: +1.7
16.7.Vind: +1.7
2
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.41
Q
  
 
3
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR21.64
  
 PB
4
Jan Klíma
Jan Klíma ('99)
CZE21.86
  
 
5
Bruno Penezić
Bruno Penezić ('99)
CRO22.03
  
 PB
6
Andrei Alexandru Nastasache
Andrei Alexandru Nastasache ('99)
ROU22.16
  
 PB
7
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR22.25
  
 
8
Isaac Asare
Isaac Asare 
AUT22.42
  
 
Semi 3
16.7. Vind: +1.3
16.7.Vind: +1.3
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR21.28
Q
  
 SB
2
Frieder Scheuschner
Frieder Scheuschner ('99)
GER21.29
Q
  
 =PB
3
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.48
  
 PB
4
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL21.89
  
 
5
Benas Kontrimavicius
Benas Kontrimavicius ('99)
LTU21.98
  
 PB
6
Oleksandr Savenko
Oleksandr Savenko 
UKR22.03
  
 
7
Harald Suurorg
Harald Suurorg ('99)
EST22.07
  
 
8
Jakub Benda
Jakub Benda 
SVK22.24
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: -1.6
15.7.Vind: -1.6
1
Frieder Scheuschner
Frieder Scheuschner ('99)
GER21.85
  Q
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN22.09
  Q
 
3
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR22.14
  Q
 
4
Pablo Montalvo
Pablo Montalvo ('99)
ESP22.23
  Q
 
5
Isaac Asare
Isaac Asare 
AUT22.50
  q
 
6
Aljoša Skok
Aljoša Skok 
SLO22.59
  
 PB
7
Cosmin Andrei Pichiu
Cosmin Andrei Pichiu 
ROU22.67
  
 
Indledende 2
15.7. Vind: -1.1
15.7.Vind: -1.1
1
Dominik Smosarski
Dominik Smosarski ('99)
POL21.77
  Q
 
2
Mario Marchei
Mario Marchei ('99)
ITA22.05
  Q
 
3
Vasyl Paslavskyy
Vasyl Paslavskyy ('99)
UKR22.29
  Q
 
4
Andrei Alexandru Nastasache
Andrei Alexandru Nastasache ('99)
ROU22.33
  PB Q
 PB
5
Harald Suurorg
Harald Suurorg ('99)
EST22.45
  q
 
6
Sedat Barış Ala
Sedat Barış Ala ('99)
TUR22.57
  
 
Barnabás Baki
Barnabás Baki ('99)
HUN DNF
  
 
Indledende 3
15.7. Vind: -1.7
15.7.Vind: -1.7
1
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.71
  Q
 
2
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.85
  Q
 
3
Oleksandr Savenko
Oleksandr Savenko 
UKR22.04
  Q
 
4
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR22.35
  Q
 
5
Jakub Benda
Jakub Benda 
SVK22.41
  q
 
6
Gal Kumar
Gal Kumar ('99)
SLO22.57
  
 
Ahmet Kasap
Ahmet Kasap ('99)
TUR DNS
  
 
Indledende 4
15.7. Vind: -1.3
15.7.Vind: -1.3
1
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE22.14
  Q
 
2
Aaron Sexton
Aaron Sexton 
IRL22.18
  Q
 
3
Bruno Penezić
Bruno Penezić ('99)
CRO22.18
  =PB Q
 =PB
4
Benas Kontrimavicius
Benas Kontrimavicius ('99)
LTU22.23
  PB Q
 PB
5
Fredrik Øvereng
Fredrik Øvereng ('99)
NOR22.53
  q
 
6
Lorenzo Ianes
Lorenzo Ianes 
ITA22.60
  
 
7
Matúš Opavský
Matúš Opavský ('99)
SVK22.97
  
 
8
Joseph Massimo
Joseph Massimo 
GBR28.21
  
 
Indledende 5
15.7. Vind: -0.8
15.7.Vind: -0.8
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR21.93
  Q
 
2
Jan Klíma
Jan Klíma ('99)
CZE22.05
  Q
 
3
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE22.17
  Q
 
4
Richárd Martinek
Richárd Martinek ('99)
HUN22.45
  Q
 
5
Luke Morris
Luke Morris ('99)
IRL22.59
  
 
6
Leart Osmanaj
Leart Osmanaj 
KOS22.64
  PB
 
7
Michak Pavia
Michak Pavia ('99)
MLT23.29
  
 PB
Vasilije Djurović
Vasilije Djurović ('99)
SRB DQ
  162p7
 
D17 400 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ihar Zubko
Ihar Zubko ('99)
BLR47.16
  
 PB
2
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU47.46
  
 
3
Mahsum Korkmaz
Mahsum Korkmaz ('99)
TUR47.69
  
 
4
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL47.71
  
 PB
5
Sven Van Den Bergh
Sven Van Den Bergh ('99)
BEL47.84
  
 
6
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT48.03
  
 PB
7
Ellis Greatrex
Ellis Greatrex ('99)
GBR48.17
  
 
8
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA48.45
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Ihar Zubko
Ihar Zubko ('99)
BLR48.12
  Q
 
2
Ellis Greatrex
Ellis Greatrex ('99)
GBR48.45
  Q
 
3
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT48.57
  
 
4
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE49.22
  
 
5
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA49.33
  
 
6
Alexandru Vlad
Alexandru Vlad 
ROU49.34
  
 
7
Dennis Jagodics
Dennis Jagodics ('99)
HUN49.72
  
 
8
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI49.75
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU47.55
  Q
 
2
Sven Van Den Bergh
Sven Van Den Bergh ('99)
BEL48.24
  Q
 
3
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA48.60
  
 
4
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO49.13
  PB
 PB
5
Umut Şahbaz
Umut Şahbaz ('99)
TUR49.18
  PB
 PB
6
Mateusz Wróbel
Mateusz Wróbel 
POL49.52
  
 
7
Yaroslav Demchenko
Yaroslav Demchenko 
UKR49.56
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Mahsum Korkmaz
Mahsum Korkmaz ('99)
TUR48.26
  Q
 
2
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL48.67
  Q
 
3
Ryan Wyss
Ryan Wyss ('99)
SUI49.09
  PB
 PB
4
Jamie Mitchell
Jamie Mitchell ('99)
IRL49.41
  
 
5
Ivan Alba
Ivan Alba ('99)
ESP49.68
  
 
6
Gregor Grahovac
Gregor Grahovac 
SLO49.74
  
 
7
Philippe Hilger
Philippe Hilger ('99)
LUX50.10
  
 
D17 800 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
George Mills
George Mills ('99)
GBR1:48.82
  
 PB
2
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:49.58
  
 
3
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:49.78
  
 
4
Kevin McGrath
Kevin McGrath ('99)
IRL1:50.51
  
 
5
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:51.10
  
 
6
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:52.13
  
 
7
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:52.68
  
 
8
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB1:56.12
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:50.63
Q
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:50.68
Q
  
 
3
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:51.19
Q
  
 
4
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:51.80
q
  
 
5
Manuel Petrov
Manuel Petrov ('99)
BUL1:54.98
  
 
6
Rory Lodge
Rory Lodge ('99)
IRL1:56.28
  
 
7William DevantierWilliam Devantier DEN2:00.40
  
 
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO DNF
  
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
George Mills
George Mills ('99)
GBR1:50.65
Q
  
 
2
Kevin McGrath
Kevin McGrath ('99)
IRL1:51.03
Q
  
 
3
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:51.03
Q
  
 
4
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB1:51.16
q
  
 PB
5
Szymon Zięba
Szymon Zięba ('99)
POL1:53.12
  
 
6
Sven Cepus
Sven Cepus ('99)
CRO1:55.07
  
 
7
Uladzilau Dron
Uladzilau Dron ('99)
BLR1:56.05
  
 
8
Yener Aras
Yener Aras ('99)
TUR2:00.74
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
George Mills
George Mills ('99)
GBR1:54.32
Q
  
 
2
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:54.53
Q
  
 
3
Kevin McGrath
Kevin McGrath ('99)
IRL1:54.95
Q
  
 
4William DevantierWilliam Devantier DEN1:55.19
q
  
 
5
Mykola Siryy
Mykola Siryy ('99)
UKR1:56.52
  
 
6
Ondřej Chloupek
Ondřej Chloupek ('99)
CZE1:58.49
  
 
7
Erdem Öz
Erdem Öz 
TUR2:00.43
  
 
8
Harídimos Xenidákis
Harídimos Xenidákis 
GRE2:03.38
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:53.60
Q
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:53.71
Q
  
 
3
Sven Cepus
Sven Cepus ('99)
CRO1:53.92
Q
  
 PB
4
Szymon Zięba
Szymon Zięba ('99)
POL1:54.34
q
  
 
5
Rory Lodge
Rory Lodge ('99)
IRL1:54.74
q
  
 
6
Manuel Petrov
Manuel Petrov ('99)
BUL1:54.94
q
  
 
7
Vasílios Kopanás
Vasílios Kopanás ('99)
GRE1:55.34
  
 
8
Tobias Ferreira
Tobias Ferreira ('99)
GER2:06.09
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:56.44
Q
  
 
2
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:57.04
Q
  
 
3
Uladzilau Dron
Uladzilau Dron ('99)
BLR1:57.05
Q
  
 
4
Jan Vukovič
Jan Vukovič 
SLO1:57.54
  
 
5
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
NOR1:58.49
  
 
6
Bogdan Joković
Bogdan Joković ('99)
SRB2:00.37
  
 
7
Brecht Fasseur
Brecht Fasseur ('99)
BEL2:03.23
  
 
8
Abdullah Ahammad
Abdullah Ahammad 
GIB2:04.84
  
 PB
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB1:54.93
Q
  
 
2
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:54.98
Q
  
 
3
Yener Aras
Yener Aras ('99)
TUR1:55.53
Q
  
 
4
Carlos Saez
Carlos Saez ('99)
ESP1:55.58
  
 
5
Mikita Yashkin
Mikita Yashkin ('99)
BLR1:56.03
  
 
6
Rok Markelj
Rok Markelj 
SLO1:56.20
  
 
7
Karel-Sander Kljuzin
Karel-Sander Kljuzin ('99)
EST1:56.75
  
 
8
Ilias Khadda
Ilias Khadda ('99)
FRA1:59.72
  
 
D17 1500 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR4:00.64
  
 
2
Pierre Proust
Pierre Proust ('99)
FRA4:01.62
  
 
3
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP4:02.06
  
 
4
Moïse Rususuruka
Moïse Rususuruka ('99)
SUI4:02.47
  
 
5
Robert Crowley
Robert Crowley ('99)
IRL4:02.77
  
 
6
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER4:02.83
  
 
7
Loic Nassi
Loic Nassi ('99)
FRA4:02.87
  
 
8
Charlie O'Donovan
Charlie O'Donovan ('99)
IRL4:03.90
  
 
9
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE4:04.63
  
 
10
Maksym Panteleyev
Maksym Panteleyev ('99)
UKR4:04.81
  
 
11
Noe Larroy
Noe Larroy ('99)
ESP4:06.20
  
 
12
Iout Vali Biro
Iout Vali Biro ('99)
ROU4:06.87
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:58.71
Q
  
 
2
Pierre Proust
Pierre Proust ('99)
FRA3:59.53
Q
  
 
3
Moïse Rususuruka
Moïse Rususuruka ('99)
SUI3:59.74
Q
  
 
4
Charlie O'Donovan
Charlie O'Donovan ('99)
IRL4:00.17
Q
  
 
5
Iout Vali Biro
Iout Vali Biro ('99)
ROU4:00.95
q
  
 PB
6
Noe Larroy
Noe Larroy ('99)
ESP4:02.71
q
  
 
7
Daniel Kotyza
Daniel Kotyza 
CZE4:03.46
  
 
8
Ori Blank
Ori Blank ('99)
ISR4:06.15
  
 
9
Axel Draux
Axel Draux ('99)
BEL4:09.14
  
 
10
Andriy Kolodystyy
Andriy Kolodystyy 
UKR4:18.80
  
 PB
Abdullah Özdemir
Abdullah Özdemir ('99)
TUR DQ
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Robert Crowley
Robert Crowley ('99)
IRL4:02.18
Q
  
 
2
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP4:02.54
Q
  
 
3
Loic Nassi
Loic Nassi ('99)
FRA4:02.62
Q
  
 
4
Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt ('99)
GER4:02.63
Q
  
 
5
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE4:02.79
q
  
 
6
Maksym Panteleyev
Maksym Panteleyev ('99)
UKR4:02.87
q
  
 
7
Murat Yalçınkaya
Murat Yalçınkaya 
TUR4:03.52
  
 
8
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL4:04.90
  
 
9
Albert Kokaly
Albert Kokaly 
AUT4:06.54
  
 
10
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR4:06.60
  
 
11
Much Eshetu
Much Eshetu ('99)
ISR4:07.06
  
 
D17 3000 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB8:09.06
  
 
2
Annasse Mahboub
Annasse Mahboub ('99)
ESP8:20.20
  
 PB
3
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU8:20.94
  
 PB
4
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER8:23.14
  
 PB
5
Isaac Akers
Isaac Akers ('99)
GBR8:23.68
  
 
6
Tomi Lehto
Tomi Lehto ('99)
FIN8:26.31
  
 PB
7
Ouassim Oumaiz
Ouassim Oumaiz ('99)
ESP8:29.75
  
 PB
8
Antonio Catallo
Antonio Catallo ('99)
ITA8:32.98
  
 PB
9
Alasdair Kinloch
Alasdair Kinloch ('99)
GBR8:35.54
  
 
10
Craig McMeechan
Craig McMeechan ('99)
IRL8:37.46
  
 
11
Eshetu Worku
Eshetu Worku ('99)
ISR8:40.45
  
 
12
Bartosz Jarczok
Bartosz Jarczok ('99)
POL8:40.63
  
 
13
Petter Myhr
Petter Myhr 
NOR8:47.01
  
 
14
Micheal Power
Micheal Power ('99)
IRL8:49.00
  
 
15
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR8:52.60
  
 
16
Rúben Sousa
Rúben Sousa ('99)
POR8:53.89
  
 
17
Stanisław Lebioda
Stanisław Lebioda ('99)
POL8:58.91
  
 
18
Patrick Garner
Patrick Garner ('99)
GIB10:47.30
  
 
Guillaume Grimard
Guillaume Grimard ('99)
BEL DNF
  
 
D17 2000 m forh.    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL5:53.77
  
 
2
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT5:54.79
  
 PB
3
Rémi Schyns
Rémi Schyns ('99)
BEL5:55.06
  
 PB
4
Tomi Lehto
Tomi Lehto ('99)
FIN5:57.49
  
 PB
5
Garik Umurshatyan
Garik Umurshatyan ('99)
ARM5:59.32
  
 PB
6
Rafał Pogorzelski
Rafał Pogorzelski ('99)
POL6:00.67
  
 
7
Jaouad Hssini
Jaouad Hssini ('99)
ESP6:03.97
  
 
8
Timothee Mischler
Timothee Mischler ('99)
FRA6:04.15
  
 
9
Nurullah Umulğan
Nurullah Umulğan 
TUR6:04.29
  
 
10
Paul Ziswiller
Paul Ziswiller ('99)
FRA6:04.57
  
 
11
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU6:07.07
  
 
12
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA6:07.60
  
 
13
Mihai Cochior
Mihai Cochior ('99)
ROU6:15.53
  
 
14
Carlos Muñoz
Carlos Muñoz ('99)
ESP6:18.62
  
 
Luca Zanetti
Luca Zanetti 
ITA DNF
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Rémi Schyns
Rémi Schyns ('99)
BEL5:59.78
  Q
 
2
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA6:01.03
  Q
 
3
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT6:01.21
  SB Q
 SB
4
Paul Ziswiller
Paul Ziswiller ('99)
FRA6:04.14
  q
 
5
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
FIN6:04.86
  PB
 PB
6
Levente Szemerei
Levente Szemerei 
HUN6:05.13
  
 PB
7
Anıl Kalaycı
Anıl Kalaycı 
TUR6:11.44
  
 
8
Egor Sîrbu
Egor Sîrbu ('99)
MDA6:11.91
  
 
9
Bohdan Vyzhyhan
Bohdan Vyzhyhan ('99)
UKR6:20.07
  
 
10
David Foller
David Foller ('99)
CZE6:32.60
  
 
11
Martin Berntzen Engevik
Martin Berntzen Engevik 
NOR6:41.04
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Tomi Lehto
Tomi Lehto ('99)
FIN5:59.52
  PB Q
 PB
2
Jaouad Hssini
Jaouad Hssini ('99)
ESP5:59.68
  Q
 
3
Timothee Mischler
Timothee Mischler ('99)
FRA5:59.72
  Q
 
4
Luca Zanetti
Luca Zanetti 
ITA5:59.86
  q
 
5
Mihai Cochior
Mihai Cochior ('99)
ROU6:04.36
  PB q
 PB
6
Petter Myhr
Petter Myhr 
NOR6:05.93
  PB
 PB
7
Saba Khvichava
Saba Khvichava 
GEO6:08.09
  
 
8
Pavlo Bilyy
Pavlo Bilyy ('99)
UKR6:17.43
  
 
9
Belmin Mrkanovic
Belmin Mrkanovic 
BIH6:17.44
  
 
10
Dominykas Matijošaitis
Dominykas Matijošaitis ('99)
LTU6:24.62
  
 SB
11
Matevž Cimermančič
Matevž Cimermančič ('99)
SLO6:28.32
  
 
12
Dániel Nagy
Dániel Nagy ('99)
HUN6:34.90
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Nurullah Umulğan
Nurullah Umulğan 
TUR5:55.88
  PB Q
 PB
2
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL5:58.42
  Q
 
3
Carlos Muñoz
Carlos Muñoz ('99)
ESP5:58.56
  Q
 
4
Rafał Pogorzelski
Rafał Pogorzelski ('99)
POL5:59.60
  q
 
5
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU6:02.29
  PB q
 PB
6
Garik Umurshatyan
Garik Umurshatyan ('99)
ARM6:02.68
  
 
8
George Groom
George Groom ('99)
GBR6:07.38
  
 
9
Bjarne Kölle
Bjarne Kölle ('99)
SUI6:08.69
  PB
 PB
10
Tomislav Novosel
Tomislav Novosel ('99)
CRO6:36.10
  
 
11
Lukáš Hronček
Lukáš Hronček 
SVK6:49.62
  
 
Nikólaos Sákis
Nikólaos Sákis ('99)
GRE DNF
  
 
D17 110 m hæk 91.4 cm    
16.7. Vind: +1.4

Finale A

Finale
16.7.Vind: +1.4
2
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.42
  
 PB
3
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.45
  
 PB
4
Ethan Akanni
Ethan Akanni ('99)
GBR13.53
  
 PB
5
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA13.55
  
 
6
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.63
  
 
7
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.03
  
 
8
Alex Clarkin
Alex Clarkin ('99)
IRL14.14
  
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7. Vind: 0.0
15.7.Vind: 0.0
1
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA13.61
  Q
 
2
Ethan Akanni
Ethan Akanni ('99)
GBR13.65
  Q
 
3
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI14.05
  Q
 
4
Radin Valchev
Radin Valchev 
BUL14.19
  
 
5
Diogo Guerra
Diogo Guerra ('99)
POR14.21
  
 
6
Bálint Bak
Bálint Bak ('99)
HUN14.35
  
 
7
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER14.42
  
 
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP DNS
  
 
Semi 2
15.7. Vind: +0.9
15.7.Vind: +0.9
1
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.56
  Q
 
2
Dániel Eszes
Dániel Eszes ('99)
HUN13.64
  Q
 
3
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.79
  Q
 
4
Alex Clarkin
Alex Clarkin ('99)
IRL13.96
  PB q
 PB
5
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.00
  q
 
6
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.07
  
 
7
Marcus Moen
Marcus Moen ('99)
NOR14.18
  
 PB
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA DQ
  162p7
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: +0.8
15.7.Vind: +0.8
1
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR13.50
Q
  
 PB
2
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA13.73
Q
  
 
3
Bálint Bak
Bálint Bak ('99)
HUN14.03
Q
  
 PB
4
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP14.05
q
  
 
5
Adam Šufliarský
Adam Šufliarský ('99)
CZE14.12
  
 
6
Harald Suurorg
Harald Suurorg ('99)
EST14.30
  
 
7
Andreas Christodoulou
Andreas Christodoulou ('99)
CYP14.65
  
 PB
8
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO14.80
  
 
Indledende 2
15.7. Vind: +2.1
15.7.Vind: +2.1
1
Dániel Eszes
Dániel Eszes ('99)
HUN13.44 w
Q
  
 
2
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.54 w
Q
  
 
3
Marcus Moen
Marcus Moen ('99)
NOR13.90 w
Q
  
 
4
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.03 w
q
  
 
5
Alexandru Ionut Iconaru
Alexandru Ionut Iconaru 
ROU14.26 w
  
 
6
Oleksiy Ovcharenko
Oleksiy Ovcharenko ('99)
UKR14.35 w
  
 
7
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA14.37 w
  
 
8
Soner Yalçınkaya
Soner Yalçınkaya ('99)
TUR14.40 w
  
 
Indledende 3
15.7. Vind: +1.8
15.7.Vind: +1.8
1
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA13.43
Q
  
 PB
2
Ethan Akanni
Ethan Akanni ('99)
GBR13.83
Q
  
 
3
Alex Clarkin
Alex Clarkin ('99)
IRL14.09
Q
  
 PB
4
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE14.20
  
 
5
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR14.58
  
 
6
Daniyil Kashchenko
Daniyil Kashchenko 
UKR14.69
  
 
Jakob Ristimets
Jakob Ristimets ('99)
EST DNF
  
 
Indledende 4
15.7. Vind: +1.7
15.7.Vind: +1.7
1
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL13.46
Q
  
 PB
2
Diogo Guerra
Diogo Guerra ('99)
POR13.77
Q
  
 PB
3
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER13.80
Q
  
 
4
Radin Valchev
Radin Valchev 
BUL13.81
q
  
 
6
Kevin Sanchez
Kevin Sanchez ('99)
ESP14.22
  
 
7
Žan Viher
Žan Viher ('99)
SLO14.25
  
 PB
8
Andrei Negoita
Andrei Negoita ('99)
ROU14.36
  
 
D17 400 m hæk 84.0 cm    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA51.46
  
 PB
2
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP51.56
  
 
3
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER51.80
  
 PB
4
Charles Lego
Charles Lego ('99)
FRA52.09
  
 PB
5
Tom Schröder
Tom Schröder ('99)
GER52.54
  
 
6
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE52.78
  
 
7
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR53.02
  
 PB
8
Valentin Herman
Valentin Herman ('99)
FRA53.72
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER52.90
Q
  
 
2
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE52.99
Q
  
 
3
Charles Lego
Charles Lego ('99)
FRA53.02
Q
  
 
4
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR54.79
  
 
5
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI55.27
  
 
6
Mikita Markiyanau
Mikita Markiyanau ('99)
BLR55.42
  
 
7
Florentin Andrei Cojocaru
Florentin Andrei Cojocaru ('99)
ROU55.62
  
 
Donát Jerémiás
Donát Jerémiás 
HUN DNF
  
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA52.22
  
 PB
2
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP52.40
  
 
3
Tom Schröder
Tom Schröder ('99)
GER52.46
  
 
4
Valentin Herman
Valentin Herman ('99)
FRA53.67
  
 
5
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR53.68
  
 
6
Stefan Bogdan Juganu
Stefan Bogdan Juganu ('99)
ROU54.40
  
 PB
7
Atte Kurkikangas
Atte Kurkikangas ('99)
FIN54.85
  
 
Előd Bartha
Előd Bartha ('99)
HUN DNF
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR53.70
Q
  
 
2
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP53.83
Q
  
 
3
Valentin Herman
Valentin Herman ('99)
FRA55.20
Q
  
 
4
Florentin Andrei Cojocaru
Florentin Andrei Cojocaru ('99)
ROU55.72
q
  
 
5
Gal Duan
Gal Duan ('99)
ISR58.28
  
 
Cathal Locke
Cathal Locke ('99)
IRL DNF
  
 
Davit Lukava
Davit Lukava ('99)
GEO DQ
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Tom Schröder
Tom Schröder ('99)
GER53.97
Q
  
 
2
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA54.38
Q
  
 
3
Előd Bartha
Előd Bartha ('99)
HUN54.75
Q
  
 
4
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI54.84
q
  
 PB
5
Atte Kurkikangas
Atte Kurkikangas ('99)
FIN55.23
q
  
 
6
Dimitar Balev
Dimitar Balev ('99)
BUL56.04
  
 SB
7
Soner Yalçınkaya
Soner Yalçınkaya ('99)
TUR57.69
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Charles Lego
Charles Lego ('99)
FRA53.26
Q
  
 
2
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE53.49
Q
  
 
3
Mikita Markiyanau
Mikita Markiyanau ('99)
BLR55.42
Q
  
 
4
Doğukan Uysak
Doğukan Uysak 
TUR55.77
  
 
5
Antonín Janetka
Antonín Janetka ('99)
CZE56.10
  
 
6
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO56.80
  
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR54.49
Q
  
 
2
Donát Jerémiás
Donát Jerémiás 
HUN54.63
Q
  
 
3
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER54.67
Q
  
 
4
Stefan Bogdan Juganu
Stefan Bogdan Juganu ('99)
ROU55.07
q
  
 
5
Tihomir Djordjević
Tihomir Djordjević 
SRB56.05
  
 
6
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL57.52
  
 
Lukáš Koreň
Lukáš Koreň ('99)
SVK DQ
  
 
D17 Højdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Lukas Mihota
Lukas Mihota ('99)
GER2.18
  
 PB
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
 XO
2.11
 XO
2.14
  O
2.16 PB
  O
2.18 =WYL PB
  O
2.20
XXX
2
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.16
  
 =PB
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.14
  O
2.16 =PB
 XO
2.18
  X
2.20
  XX
 
3
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.16
  
 SB
 
2.02
  O
2.07
 XO
2.11 SB
  O
2.14 SB
 XO
2.16 SB
 XO
2.18
  X
2.20
  XX
 
4
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.11
  
 PB
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.07
 XO
2.11 PB
  O
2.14
XXX
  
5
Bob Makani
Bob Makani ('99)
FRA2.11
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.14
XXX
   
6
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.07
  
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.07
 XO
2.11
XXX
   
7
Luca Meinke
Luca Meinke ('99)
GER2.07
  
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
 XO
2.07
 XO
2.11
XXX
   
8
Dominik Pázmándi
Dominik Pázmándi 
HUN2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXO
2.11
XXX
    
8
Joel Khan
Joel Khan ('99)
GBR2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXO
2.11
XXX
    
10
Andrea Motta
Andrea Motta ('99)
ITA2.02
  
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXX
    
10
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.02
  
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXX
    
12
Dorian Lairi
Dorian Lairi ('99)
FRA2.02
  
 
 
1.97
 XO
2.02
  O
2.07
XXX
     
12
Ruslan Karatkevich
Ruslan Karatkevich ('99)
BLR2.02
  
 
 
1.92
  O
1.97
 XO
2.02
  O
2.07
XXX
    
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Lukas Mihota
Lukas Mihota ('99)
GER2.08
q
  B 1
 
 
1.95
  O
2.00
 XO
2.04
  O
2.08
  O
    
1
Luca Meinke
Luca Meinke ('99)
GER2.08
q
  A 1
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
  O
  
1
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.08
q
  B 1
 SB
 
2.00
  O
2.04
 XO
2.08 SB
  O
     
1
Bob Makani
Bob Makani ('99)
FRA2.08
q
  B 1
 
 
2.00
 XO
2.04
  O
2.08
  O
     
2
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.08
q
  A 2
 
 
2.00
  O
2.04
  O
2.08
 XO
     
2
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.08
q
  A 2
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08 PB
 XO
  
4
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.08
q
  B 4
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXO
2.08
  O
   
4
Joel Khan
Joel Khan ('99)
GBR2.08
q
  A 4
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXO
    
4
Ruslan Karatkevich
Ruslan Karatkevich ('99)
BLR2.08
q
  A 4
 =PB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08 =PB
XXO
   
5
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.08
q
  B 5
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04 PB
  O
2.08 PB
 XO
  
6
Dominik Pázmándi
Dominik Pázmándi 
HUN2.08
q
  B 6
 
 
1.90
  O
1.95
XXO
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXO
   
6
Andrea Motta
Andrea Motta ('99)
ITA2.04
q
  A 6
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXX
   
6
Dorian Lairi
Dorian Lairi ('99)
FRA2.04
q
  A 6
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXX
    
7
Mateusz Tofil
Mateusz Tofil ('99)
POL2.04
  B 7
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
XXX
    
7
Aliaksandr Kisialiou
Aliaksandr Kisialiou ('99)
BLR2.04
  B 7
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
XXX
  
8
Anton Mokryak
Anton Mokryak ('99)
UKR2.04
  A 8
 PB
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04 PB
XXO
2.08
XXX
  
9
Francesco Ruzza
Francesco Ruzza 
ITA2.04
  B 9
 PB
 
1.90
 XO
1.95
  O
2.00
XXO
2.04 PB
XXO
2.08
XXX
   
9
Kevin Abdul
Kevin Abdul ('99)
HUN2.00
  A 9
 
 
1.90
 XO
1.95
 XO
2.00
  O
2.04
XXX
    
10
Štěpán Svoboda
Štěpán Svoboda ('99)
CZE2.00
  A 10
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
XXO
2.00
XXO
2.04
XXX
   
10
Aleksas Vilkas
Aleksas Vilkas ('99)
LTU2.00
  B 10
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
  O
2.04
XXX
    
10
Ryan Carthy Walsh
Ryan Carthy Walsh ('99)
IRL2.00
  B 10
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
  O
2.04
XXX
    
11
Sorin Florin Ionescu
Sorin Florin Ionescu ('99)
ROU1.90
  A 11
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
XXX
     
11
Miloš Mitrović
Miloš Mitrović ('99)
SRB1.90
  A 11
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
XXX
     
12
Filip Mrčić
Filip Mrčić ('99)
CRO2.00
  B 12
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.04
XXX
    
D17 Stangspring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.45
  
 
 
5.05
  O
5.15
  O
5.25
  O
5.30
  O
5.40
  O
5.45
  O
5.56
XXX
 
2
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.30
  
 =PB
 
4.80
  O
4.95
  O
5.05
  O
5.15
  O
5.20
 XO
5.30 =PB
  O
5.40
  X
5.45
  XX
4
Taras Shevtsov
Taras Shevtsov ('99)
UKR4.95
  
 PB
 
4.50
  O
4.65
XXO
4.80 =SB
  O
4.95 PB
 XO
5.05
XXX
   
5
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA4.95
  
 PB
 
4.65
  O
4.80
  O
4.95 PB
XXO
5.05
XXX
    
6
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT4.80
  
 
 
4.65
XXO
4.80
  O
4.95
  XX
5.05
  X
    
7
Isidro Leyva
Isidro Leyva ('99)
ESP4.80
  
 
 
4.65
  O
4.80
 XO
4.95
XXX
     
8
Denis Babič
Denis Babič 
SLO4.65
  
 
 
4.50
  O
4.65
  O
4.80
XXX
     
9
Rok Doberšek
Rok Doberšek ('99)
SLO4.65
  
 
 
4.50
  O
4.65
 XO
4.80
XXX
     
9
Keanu Dällenbach
Keanu Dällenbach 
SUI4.65
  
 
 
4.50
  O
4.65
 XO
4.80
XXX
     
11
Florian Colle
Florian Colle ('99)
BEL4.65
  
 
 
4.50
 XO
4.65
XXO
4.80
XXX
     
Jonas Langbehn
Jonas Langbehn ('99)
GER NH
  
 
 
4.50
  X
4.65
  XX
      
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE4.80
  A 1
 
 
4.80
  O
       
1
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER4.80
  B 1
 
 
4.70
  O
4.80
  O
      
3
Taras Shevtsov
Taras Shevtsov ('99)
UKR4.80
  B 2
 =SB
 
4.55
  O
4.70
 XO
4.80 =SB
  O
     
4
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR4.80
  A 2
 
 
4.70
  O
4.80
 XO
      
5
Isidro Leyva
Isidro Leyva ('99)
ESP4.80
  B 3
 
 
4.55
  O
4.70
 XO
4.80
XXO
     
5
Jonas Langbehn
Jonas Langbehn ('99)
GER4.80
  B 3
 
 
4.40
  O
4.55
  O
4.70
 XO
4.80
XXO
    
7
Rok Doberšek
Rok Doberšek ('99)
SLO4.70
  A 3
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
  O
4.70
  O
4.80
XXX
   
8
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA4.70
  B 5
 
 
4.40
 XO
4.55
  O
4.70
  O
4.80
XXX
    
9
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT4.70
  B 6
 
 
4.55
  O
4.70
 XO
4.80
XXX
     
9
Denis Babič
Denis Babič 
SLO4.70
  B 6
 PB
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
  O
4.55
  O
4.70 PB
 XO
4.80
XXX
  
11
Florian Colle
Florian Colle ('99)
BEL4.70
  A 4
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
 XO
4.70
 XO
4.80
XXX
   
13
Andrea Marin
Andrea Marin ('99)
ITA4.70
  B 9
 
 
4.40
 XO
4.55
 XO
4.70
 XO
4.80
XXX
    
14
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR4.55
  A 5
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
  O
4.70
XXX
    
14
Alexis Quest
Alexis Quest ('99)
FRA4.55
  A 5
 
 
4.55
  O
4.70
XXX
      
16
Pascal Kobelt
Pascal Kobelt ('99)
AUT4.55
  A 7
 
 
4.20
  O
4.40
XXO
4.55
  O
4.70
XXX
    
17
Rūdolfs Vucāns
Rūdolfs Vucāns ('99)
LAT4.55
  A 8
 
 
4.20
XXO
4.40
  O
4.55
 XO
4.70
XXX
    
18
Ioánnis Kiriazís
Ioánnis Kiriazís ('99)
GRE4.40
  B 1
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
XXX
     
19
Artur Bortnikov
Artur Bortnikov 
UKR4.40
  A 9
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
XXX
     
20
José Antonio Maldonado
José Antonio Maldonado ('99)
ESP4.40
  A 12
 
 
4.40
XXO
4.55
XXX
      
21
Jere Keskinen
Jere Keskinen ('99)
FIN4.40
  B 1
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
XXX
     
22
Santtu Koskiaho
Santtu Koskiaho ('99)
FIN4.40
  A 11
 
 
4.20
 XO
4.40
 XO
4.55
XXX
     
23
Maksim Goldovskiy
Maksim Goldovskiy 
ISR4.40
  B 12
 
 
4.20
 XO
4.40
  O
4.55
XXX
     
24
Csanád Simonváros
Csanád Simonváros ('99)
HUN4.40
  A 9
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.55
XXX
     
Francesco Masci
Francesco Masci ('99)
ITA NH
  A
 
 
4.40
XXX
       
D17 Længdespring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Panayiótis Mantzouroyiánnis
Panayiótis Mantzouroyiánnis ('99)
GRE7.60
+1.0
  
 
 
7.25
 1.2
7.37
 1.2
7.42
 1.7
7.37
 1.1
  X
 1.3
7.60
 1.0
  
2
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA7.54
+1.3
  SB
 PB
 
7.54 PB
 1.3
  X
 0.9
5.21
 1.7
  –  X
 0.6
  X
 1.0
  
3
Bogdan Ioan Sitoianu
Bogdan Ioan Sitoianu ('99)
ROU7.31
+1.6
  
 PB
 
6.98
 1.9
  X
 2.0
7.12
 1.3
7.31 PB
 1.6
  X
 1.4
6.99
 0.6
  
4
Jarod Biya
Jarod Biya 
SUI7.30
+1.4
  
 
 
7.11
 1.3
7.29
 1.7
7.14
 0.5
7.17
 1.4
7.30
 1.4
7.20
 1.2
  
5
Bartosz Gąbka
Bartosz Gąbka ('99)
POL7.29
+1.4
  
 PB
 
7.10
 1.4
6.85
 0.9
7.29 PB
 1.4
6.99
 1.3
  X
 0.9
6.97
 -0.5
  
6
Vitali Rubenkov
Vitali Rubenkov ('99)
EST7.27
+1.1
  SB
 PB
 
7.23 PB
 0.9
  X
 1.5
  X
 1.8
7.26 PB
 1.6
7.27 PB
 1.1
  X
 -0.9
  
7
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL7.16
+1.4
  
 PB
 
6.94
 1.2
7.16 PB
 1.4
7.11
 2.0
6.94
 1.3
7.05
 1.1
  X
 0.8
  
8
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE7.07
+1.2
  
 
 
7.07
 1.2
7.04
 1.1
6.85
 1.9
7.01
 1.4
6.88
 1.3
6.94
 0.6
  
9
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP7.00
+1.5
  
 
 
6.97
 0.5
  X
 1.2
7.00
 1.5
     
10
Alessandro Marasco
Alessandro Marasco 
ITA6.90
+1.5
  
 
 
6.90
 1.5
6.74
 1.7
  X
 1.8
     
11
Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau ('99)
BLR6.87
+1.2
  
 
 
6.83
 1.5
6.87
 1.2
6.83
 1.6
     
12
Bence Leveleki
Bence Leveleki 
HUN6.83
+1.4
  
 
 
  X
 1.4
6.82
 0.9
6.83
 1.4
     
D17 Trespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA16.03
-2.2
  
 
 
15.34
 -1.9
15.86
 -1.7
15.62
 -2.1
16.03
 -2.2
15.77
 -0.9
   
2
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA15.74
-1.9
  
 PB
 
15.33
 -2.2
15.57 PB
 -1.3
15.74 PB
 -1.9
  X15.37
 -1.4
15.72
 -1.9
  
3
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU15.62
-2.4
  
 PB
 
14.84
 -3.1
  X
 -4.2
14.89
 -2.3
14.90
 -1.7
  X
 -1.6
15.62 PB
 -2.4
  
4
Carlos Kouassi
Carlos Kouassi ('99)
SUI14.99
-2.1
  
 PB
 
14.37
 -2.7
14.83
 -2.6
14.77
 -1.2
14.29
 -1.2
14.63
 -1.6
14.99 PB
 -2.1
  
5
Artur Malyshenko
Artur Malyshenko ('99)
UKR14.84
-1.8
  
 
 
14.76
 -2.8
14.84
 -1.8
  X
 -1.7
  X
 -2.0
  X
 -2.6
  X
 -1.7
  
6
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL14.78
-1.7
  
 
 
14.49
 -1.4
14.61
 -1.7
  X
 -2.0
14.11
 -1.8
  X
 -1.2
14.78
 -1.7
  
7
Jude Bright-Davies
Jude Bright-Davies ('99)
GBR14.78
-2.4
  
 
 
  X
 -1.9
  X
 -2.3
14.78
 -2.4
  X14.37
 -1.9
  X  
8
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA14.68
-2.3
  
 
 
  X
 -1.3
14.53
 -1.8
14.68
 -2.3
14.28
 -1.5
14.57
 -1.7
13.97
 -2.0
  
9
Ivan Mišković
Ivan Mišković 
CRO14.55
-2.1
  
 
 
14.33
 -2.5
14.52
 -1.0
14.55
 -2.1
     
10
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM14.24
-3.6
  
 
 
14.24
 -3.6
13.87
 -4.1
13.94
 -2.9
     
11
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA14.08
-1.7
  
 
 
  X
 -1.5
14.08
 -1.7
13.97
 -2.0
     
12
Raul Camacho
Raul Camacho ('99)
ESP13.63
-1.7
  
 
 
  X
 -2.2
13.63
 -1.7
  X
 -2.0
     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Jude Bright-Davies
Jude Bright-Davies ('99)
GBR15.40
-0.6
Q
  A 1
 PB
 
  X  X15.40 PB
 -0.6
     
2
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA15.38
0.0
Q
  B 1
 
 
15.38       
3
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA15.22
+0.7
Q
  A 2
 
 
15.22
 0.7
       
4
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU15.17
-0.9
Q
  A 3
 SB
 
15.17 SB
 -0.9
       
5
Ivan Mišković
Ivan Mišković 
CRO15.00
-1.5
q
  B 2
 
 
  X
 0.5
15.00
 -1.5
14.67
 -2.1
     
6
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA14.89
-1.5
q
  A 4
 
 
14.71
 -1.1
14.89
 -1.5
14.60
 -1.2
     
7
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM14.79
+1.5
q
  A 5
 
 
14.44
 -1.2
14.79
 1.5
  X
 -1.3
     
8
Carlos Kouassi
Carlos Kouassi ('99)
SUI14.71
0.0
q
  B 3
 
 
14.71  X
 1.1
14.39
 -2.3
     
9
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL14.62
-2.3
q
  B 4
 
 
14.01  X
 2.4
14.62
 -2.3
     
10
Artur Malyshenko
Artur Malyshenko ('99)
UKR14.56
0.0
q
  B 5
 
 
14.56  X
 0.5
14.13
 -1.5
     
11
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA14.44
-2.0
q
  B 6
 
 
14.08  X
 -2.3
14.44
 -2.0
     
12
Raul Camacho
Raul Camacho ('99)
ESP14.31
-0.8
q
  A 6
 
 
13.68
 0.7
  X14.31
 -0.8
     
13
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP14.29
+1.8
  B 7
 
 
14.29
 1.8
14.28
 -1.0
14.28
 -1.2
     
14
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR14.21
-1.9
  A 7
 
 
14.09
 -1.3
  X14.21
 -1.9
     
15
Florin Alexandru Visan
Florin Alexandru Visan ('99)
ROU14.19
-1.4
  B 8
 
 
  X  X
 0.8
14.19
 -1.4
     
16
Ilya Veramchuk
Ilya Veramchuk ('99)
BLR14.17
-1.3
  A 8
 
 
  X14.17
 -1.3
  X     
17
Andriy Avramenko
Andriy Avramenko 
UKR14.01
+0.9
  A 9
 
 
  X14.01
 0.9
  X     
18
Kristóf Balogh
Kristóf Balogh ('99)
HUN13.91
-1.1
  B 9
 
 
13.61  X
 -1.7
13.91
 -1.1
     
19
Dimitar Atanasov
Dimitar Atanasov 
BUL13.88
-0.6
  A 10
 
 
13.79
 -2.3
13.88
 -0.6
  X     
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE NM
  B
 
 
  X  X
 -1.7
  X
 -1.9
     
D17 Kuglestød 5.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE21.51
  EL SB
 PB
 
19.9921.02  X  X21.51 WYL PB  X  
2
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR21.24
  SB
 PB
 
19.6521.21 PB20.22  X20.7821.24 PB  
3
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN21.24
  
 
 
19.60  X21.1120.80  X21.24  
4
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN20.96
  SB
 PB
 
19.9320.1420.96 PB  X  X  X  
5
Badri KImadze
Badri KImadze ('99)
GEO19.53
  
 
 
17.0417.8818.5418.40  X19.53  
6
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.79
  
 
 
18.0718.1618.7918.4218.5018.55  
7
Mikhail Samuseu
Mikhail Samuseu 
BLR18.54
  
 
 
17.9218.54  X18.39  X  X  
8
Jakub Héža
Jakub Héža 
CZE18.41
  SB
 PB
 
18.14  X18.41 PB  X  X  X  
9
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB18.28
  
 
 
18.28  X18.08     
10
Fred Moudani-Likibi
Fred Moudani-Likibi ('99)
FRA17.96
  
 
 
17.4017.2917.96     
11
Andrea Proietti
Andrea Proietti ('99)
ITA17.76
  SB
 SB
 
17.0017.61 SB17.76 SB     
12
Alessandro Pace
Alessandro Pace ('99)
ITA16.96
  
 
 
16.96  X16.91     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN20.58
Q
  A 1
 
 
20.58       
2
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE20.24
Q
  A 2
 
 
20.24       
3
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR19.74
Q
  A 3
 
 
19.74       
4
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.61
Q
  B 1
 
 
19.61       
5
Fred Moudani-Likibi
Fred Moudani-Likibi ('99)
FRA18.96
q
  B 2
 
 
17.7418.8018.96     
6
Mikhail Samuseu
Mikhail Samuseu 
BLR18.64
q
  B 3
 
 
18.6118.6218.64     
7
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.57
q
  A 4
 
 
18.1218.57  X     
8
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB18.56
q
  A 5
 
 
17.7918.5617.64     
9
Jakub Héža
Jakub Héža 
CZE18.08
q
  A 6
 
 
17.0017.7018.08     
10
Badri KImadze
Badri KImadze ('99)
GEO17.59
q
  B 4
 
 
17.5916.9217.29     
11
Andrea Proietti
Andrea Proietti ('99)
ITA17.45
q
  B 5
 
 
16.6617.45  X     
12
Alessandro Pace
Alessandro Pace ('99)
ITA17.41
q
  A 7
 
 
17.32  X17.41     
13
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK17.21
  A 8
 
 
17.21  X  X     
14
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA17.17
  A 9
 
 
16.7317.17  X     
15
László Kovács
László Kovács 
HUN17.06
  B 6
 
 
16.1017.06  X     
16
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE17.02
  B 7
 
 
17.00  X17.02     
17
Kornel Warszawski
Kornel Warszawski 
POL16.89
  B 8
 
 
  X16.89  X     
18
Giorgi Ketiladze
Giorgi Ketiladze ('99)
GEO16.73
  A 10
 
 
14.8216.73  X     
19
Alen Softic
Alen Softic ('99)
KOS15.35
  B 9
 PB
 
14.13 SB13.8615.35 PB     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP62.16
  
 
 
61.9462.1661.80  X  X  X  
2
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER60.84
  
 PB
 
56.2460.84 PB  X58.4556.49  X  
3
Jan Vasco Bringmann
Jan Vasco Bringmann ('99)
GER60.62
  
 PB
 
58.2660.62 PB  X  X  X  X  
4
Nermin Štitkovac
Nermin Štitkovac 
BIH58.34
  
 PB
 
55.4958.34 PB57.2257.18  X  X  
5
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA58.20
  
 PB
 
  X51.8757.17  X58.20 PB54.01  
6
James Tomlinson
James Tomlinson 
GBR57.10
  
 
 
  X57.10  X  X  X  X  
7
Kornel Warszawski
Kornel Warszawski 
POL56.70
  
 
 
56.7056.10  X  X  X  X  
9
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE55.81
  
 
 
52.0354.8155.81     
10
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN53.53
  
 
 
53.0952.4453.53     
11
Ferenc Aranyi
Ferenc Aranyi ('99)
HUN52.83
  
 
 
52.83  X52.68     
12
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR51.80
  
 
 
51.80  X  X     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP58.99
q
  A 1
 
 
58.9957.63      
2
Jan Vasco Bringmann
Jan Vasco Bringmann ('99)
GER58.28
q
  A 2
 
 
  X58.28  X     
3
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA57.93
q
  B 1
 PB
 
  X53.4657.93 PB     
4
James Tomlinson
James Tomlinson 
GBR57.46
q
  A 3
 
 
  X57.4654.84     
5
Nermin Štitkovac
Nermin Štitkovac 
BIH57.14
q
  A 4
 PB
 
47.1457.14 PB54.59     
6
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER56.73
q
  B 2
 
 
56.73  X  X     
7
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN55.88
q
  A 5
 
 
55.88  X54.76     
8
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE54.84
q
  B 3
 
 
50.1750.3254.84     
9
Ferenc Aranyi
Ferenc Aranyi ('99)
HUN54.38
q
  B 4
 
 
54.38  X  X     
10
Kornel Warszawski
Kornel Warszawski 
POL54.06
q
  A 6
 
 
  X54.06  X     
11Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN53.91
q
  A 7
 
 
53.9153.60  X     
12
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR53.66
q
  B 5
 
 
53.66  X53.31     
13
Aaron Sola
Aaron Sola ('99)
ESP53.32
  B 6
 
 
53.3252.5752.46     
14
Bartul Zemunik
Bartul Zemunik ('99)
CRO51.75
  B 7
 
 
  X  X51.75     
15
Badri KImadze
Badri KImadze ('99)
GEO51.73
  A 8
 
 
  X51.73  X     
16
Samuel Kováč
Samuel Kováč ('99)
SVK51.44
  B 8
 
 
51.44  X  X     
17
Michał Jarmołowicz
Michał Jarmołowicz ('99)
POL51.36
  B 9
 
 
47.8751.3649.68     
18
Vadym Zhurba
Vadym Zhurba ('99)
UKR51.08
  A 9
 
 
51.08  X  X     
19
Nemanja Stričić
Nemanja Stričić 
SRB50.24
  A 10
 
 
45.13  X50.24     
20
Aleks Khristov
Aleks Khristov 
BUL50.20
  A 11
 
 
50.2049.02  X     
21
Giya Davitashvili
Giya Davitashvili ('99)
GEO50.06
  B 10
 
 
  X50.06  X     
22
Marco Giuseppe Balloni
Marco Giuseppe Balloni ('99)
ITA49.83
  A 12
 
 
  X49.1949.83     
23
Vadzim Charnyshou
Vadzim Charnyshou ('99)
BLR49.68
  B 11
 
 
49.68  X48.60     
24
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR49.06
  A 13
 
 
49.06  X  X     
25
Darragh Gaffney
Darragh Gaffney ('99)
IRL48.39
  A 14
 
 
45.13  X48.39     
26
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO47.49
  B 12
 
 
  X47.49  X     
27
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL46.32
  B 13
 
 
43.4942.3446.32     
28
Alen Softic
Alen Softic ('99)
KOS44.72
  B 14
 PB
 
35.80 SB44.72 PB  X     
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK NM
  A 0
 
 
  X  X  X     
Calogero Marco Volo
Calogero Marco Volo ('99)
ITA NM
  B 0
 
 
  X  X  X     
D17 Hammerkast 5.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR82.26
  EL PB
 PB
 
78.1280.04 WYL PB82.26 WYL PB  X  X79.22  
2
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR79.20
  PB
 PB
 
76.00  X75.8574.5879.20 PB75.20  
3
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE75.71
  PB
 PB
 
73.57 PB75.71 PB75.0970.6375.4472.83  
4
Dzmitry Baraukou
Dzmitry Baraukou ('99)
BLR74.59
  PB
 
 
68.1171.6771.30  X73.9974.59  
5
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU72.84
  
 
 
68.2471.3671.08  X72.3672.84  
6
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE71.02
  PB
 
 
  X71.0270.8570.55  X  X  
7
Donát Varga
Donát Varga 
HUN70.49
  PB
 
 
70.49  X  X  X  X69.52  
8
Davit Ochigava
Davit Ochigava ('99)
GEO68.71
  PB
 PB
 
68.71 PB67.88  X63.5361.9065.48  
9
Emmanouíl Kamtsiklís
Emmanouíl Kamtsiklís ('99)
GRE68.55
  
 
 
68.5567.31  X     
10
Brendan O'Donnell
Brendan O'Donnell ('99)
IRL68.50
  
 
 
  X67.2068.50     
11
Christoph Gleixner
Christoph Gleixner ('99)
GER67.32
  
 
 
67.13  X67.32     
12
Aimar-Genís Palma
Aimar-Genís Palma ('99)
ESP65.39
  
 
 
62.7465.39  X     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR76.69
  
 
 
  X76.69      
2
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU73.82
  
 
 
66.3673.82      
3
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR73.23
  
 
 
73.23       
4
Dzmitry Baraukou
Dzmitry Baraukou ('99)
BLR70.93
  
 
 
70.9369.89  X     
5
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE70.77
  
 
 
65.6168.0370.77     
6
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE70.56
  
 
 
65.6270.56  X     
7
Brendan O'Donnell
Brendan O'Donnell ('99)
IRL70.06
  
 PB
 
70.06 PB  X  X     
8
Donát Varga
Donát Varga 
HUN69.78
  
 
 
68.6368.0469.78     
9
Christoph Gleixner
Christoph Gleixner ('99)
GER68.83
  
 
 
67.1568.8367.42     
10
Emmanouíl Kamtsiklís
Emmanouíl Kamtsiklís ('99)
GRE68.63
  
 
 
  X  X68.63     
11
Davit Ochigava
Davit Ochigava ('99)
GEO67.85
  
 PB
 
67.85 PB  X  X     
12
Aimar-Genís Palma
Aimar-Genís Palma ('99)
ESP67.81
  
 
 
  X67.8166.93     
13
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR66.93
  
 
 
66.93  X  X     
14
Gábor Czeller
Gábor Czeller ('99)
HUN66.77
  
 
 
66.77  X66.03     
15
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA65.95
  
 
 
  X  X65.95     
16
Veikka Koskinen
Veikka Koskinen ('99)
FIN64.80
  
 
 
64.80  X61.13     
17
Dzianis Shabasau
Dzianis Shabasau 
BLR64.79
  
 
 
56.9160.5064.79     
18
Vladut Gabriel Caus
Vladut Gabriel Caus 
ROU64.75
  
 
 
64.0163.0964.75     
19
Pascal Thalhäuser
Pascal Thalhäuser ('99)
GER63.70
  
 
 
  X61.6063.70     
20
Lasha-Giorgi Gurgenidze
Lasha-Giorgi Gurgenidze ('99)
GEO62.83
  
 
 
  X62.83  X     
21
Yevheniy Omelchenko
Yevheniy Omelchenko 
UKR62.80
  
 
 
61.0761.3062.80     
22
Jurček Korpič Lesjak
Jurček Korpič Lesjak ('99)
SLO62.75
  
 
 
60.14  X62.75     
23
Edvards Kolidzejs
Edvards Kolidzejs ('99)
LAT62.30
  
 
 
  X62.30  X     
24
Yunus Demir
Yunus Demir ('99)
TUR59.47
  
 
 
53.5259.4259.47     
Mihkel Lepaste
Mihkel Lepaste ('99)
EST NM
  
 
 
  X  X  X     
D17 Spydkast 700 gram    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Kristaps Jaunpujens
Kristaps Jaunpujens ('99)
LAT77.01
  
 PB
 
74.65 PB  X66.1668.8569.8277.01 PB  
2
Alexei Oleinic
Alexei Oleinic ('99)
MDA74.49
  
 PB
 
  X68.28  X  X74.10 PB74.49 PB  
3
Matīss Velps
Matīss Velps ('99)
LAT74.47
  
 
 
  X67.79  X  X  X74.47  
5
Fabian Strehlau
Fabian Strehlau ('99)
GER71.46
  
 
 
  X59.3171.4668.3669.17  X  
6
Yauheni Kazlau
Yauheni Kazlau ('99)
BLR67.22
  
 
 
61.0660.9667.20  X60.5867.22  
7
Oleksiy Lepel
Oleksiy Lepel ('99)
UKR67.08
  
 
 
  X67.0866.1364.13  X61.76  
8
Szymon Sadowski
Szymon Sadowski ('99)
POL66.74
  
 
 
61.9166.7464.6366.4566.07  X  
9
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN66.71
  
 
 
66.7162.7666.41     
10
Juhani Hauta-aho
Juhani Hauta-aho ('99)
FIN66.40
  
 
 
64.2466.4064.75     
11
Daniel Bainbridge
Daniel Bainbridge ('99)
GBR66.31
  
 
 
  X66.31  X     
12
Alexandru Stefan Grigore
Alexandru Stefan Grigore ('99)
ROU50.12
  
 
 
  X  X50.12     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Kristaps Jaunpujens
Kristaps Jaunpujens ('99)
LAT72.63
Q
  A 1
 PB
 
70.1572.63 PB      
2
Fabian Strehlau
Fabian Strehlau ('99)
GER71.71
Q
  A 2
 
 
68.8571.71      
3
Yauheni Kazlau
Yauheni Kazlau ('99)
BLR70.18
q
  A 3
 PB
 
58.05  X70.18 PB     
4
Daniel Bainbridge
Daniel Bainbridge ('99)
GBR69.72
q
  A 4
 
 
  X  X69.72     
5
Matīss Velps
Matīss Velps ('99)
LAT69.58
q
  B 1
 
 
60.1361.2169.58     
6
Szymon Sadowski
Szymon Sadowski ('99)
POL69.51
q
  B 2
 
 
67.6369.51  X     
8
Alexei Oleinic
Alexei Oleinic ('99)
MDA68.42
q
  A 5
 
 
68.42  X68.20     
9
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN68.19
q
  A 6
 
 
  X67.2568.19     
10
Oleksiy Lepel
Oleksiy Lepel ('99)
UKR67.32
q
  B 4
 
 
64.5966.1167.32     
11
Alexandru Stefan Grigore
Alexandru Stefan Grigore ('99)
ROU66.13
q
  A 7
 
 
66.13  X  X     
12
Juhani Hauta-aho
Juhani Hauta-aho ('99)
FIN65.50
q
  B 5
 
 
59.7365.50  X     
13
Yauheni Lipski
Yauheni Lipski ('99)
BLR63.41
  B 6
 
 
  X  X63.41     
14
Kiur Kalme
Kiur Kalme ('99)
EST63.10
  B 7
 
 
  X59.2063.10     
15
Ismet Pekbak
Ismet Pekbak ('99)
TUR62.91
  B 8
 
 
60.9862.9158.54     
16
Angel Spasov
Angel Spasov ('99)
BUL61.73
  A 8
 
 
60.22  X61.73     
17
Abdullah Karataş
Abdullah Karataş 
TUR60.57
  A 9
 
 
  X60.5753.31     
18
Amar Kasibovic
Amar Kasibovic ('99)
ITA60.29
  A 10
 
 
59.4760.29  X     
19
Valentin Tsvetkov
Valentin Tsvetkov ('99)
BUL55.30
  B 9
 
 
55.30  X52.88     
20
Myron Weinberg
Myron Weinberg ('99)
NOR48.72
  B 10
 
 
48.72  X  X     
D17 Tikamp U18    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Manuel Wagner
Manuel Wagner ('99)
GER7382
  
 PB
 
11,15/+1,57,01/+0,512,821,8450,9114,15/+1,940,314,2055,574.40,20
2
Jorg Vanlierde
Jorg Vanlierde ('99)
BEL7311
  
 PB
 
11,13/+1,56,86/-1,214,831,9352,6414,81/+1,938,144,6056,595.9,78
3
Leon Okafor
Leon Okafor ('99)
AUT7232
  
 PB
 
11,14/+1,76,23/+0,715,151,9350,0415,51/+1,638,834,1056,704.44,81
4
Pol Vila
Pol Vila ('99)
ESP7219
  
 PB
 
11,17/+1,56,88/-1,214,001,8749,3814,76/+1,631,713,9056,844.37,52
5
Makenson Gletty
Makenson Gletty ('99)
FRA6996
  
 
 
10,95/+1,56,70/+0,816,261,8450,2414,87/+1,636,013,8041,834.58,39
6
Tom-Lucas Greiner
Tom-Lucas Greiner ('99)
GER6956
  
 
 
11,24/+1,55,91/-1,114,201,7251,1214,36/+1,938,124,2052,474.42,74
7
Edgaras Benkunskas
Edgaras Benkunskas ('99)
LTU6907
  
 PB
 
11,55/+1,76,53/-2,115,311,8451,3714,83/+1,632,523,5060,564.48,76
8
Raúl Schlecht
Raúl Schlecht ('99)
ESP6849
  
 PB
 
11,36w/+2,56,39/-2,213,481,7850,8214,82/+1,638,494,0045,574.42,46
9
Steven Fauvel Clinch
Steven Fauvel Clinch 
FRA6841
  
 
 
11,25/+1,56,89/-0,613,231,7851,6614,47/+1,927,954,0049,924.41,16
10
Manuel Dias
Manuel Dias ('99)
POR6767
  
 PB
 
11,28w/+2,56,62/+1,114,041,7251,7214,69/+1,940,294,0040,874.55,48
11
Daniel Ryan
Daniel Ryan ('99)
IRL6752
  
 PB
 
11,23w/+2,56,83/+1,413,791,7852,1814,45/+1,947,273,5034,345.01,29
12
Sam Talbot
Sam Talbot ('99)
GBR6717
  
 
 
11,00/+1,57,05/+0,81,9350,304,004.46,45
13Mads LundMads Lund DEN6673
  
 
 
11,37/+1,76,55/-1,615,171,8751,3114,81/+1,637,893,3041,155.00,44
14
Erki Mitman
Erki Mitman ('99)
EST6630
  
 
 
11,85/+1,76,23/-1,014,701,7852,8516,35/+1,643,953,5055,604.44,86
15
Domantas Dobrega
Domantas Dobrega ('99)
LTU6232
  
 
 
11,69/+1,76,27/-0,612,681,9652,3916,19/+1,630,573,1047,874.48,96
16
Lex Damit
Lex Damit 
LUX6071
  
 
 
11,26w/+2,56,68/-0,712,851,8153,3215,24/+1,640,8345,295.02,55
17
Luca Barbini
Luca Barbini ('99)
ITA5465
  
 
 
11,55w/+2,56,48/-1,911,321,8153,7215,01/+1,628,2749,955.48,86
Marttin Lepaste
Marttin Lepaste 
ESTDNF
  
 
 
11,63w/+2,56,44/-1,013,661,7553,46/+1,6
D17 10000 m kapgang    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Łukasz Niedziałek
Łukasz Niedziałek 
POL44:06.49
  
 PB
2
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR45:30.41
  
 
3
David Kuster
David Kuster ('99)
FRA45:42.09
  
 PB
4
José Manuel Pérez
José Manuel Pérez ('99)
ESP45:56.98
  
 PB
5
Yeóryios Tzatzimákis
Yeóryios Tzatzimákis ('99)
GRE46:00.19
  
 
6
Daniel Jimeno
Daniel Jimeno 
ESP46:13.71
  
 
7
Daumantas Lutinskis
Daumantas Lutinskis ('99)
LTU46:24.87
  
 SB
8
Bálint Sárossi
Bálint Sárossi 
HUN46:31.19
  
 PB
9
Stefan Cristian Mangu
Stefan Cristian Mangu ('99)
ROU46:54.21
  
 
10
Nicolas Fanelli
Nicolas Fanelli ('99)
ITA46:55.88
  
 
11
Justin Bournier
Justin Bournier ('99)
FRA47:57.75
  
 PB
12
Jovan Delcev
Jovan Delcev ('99)
SRB48:18.71
  
 SB
13
Davide Marchesi
Davide Marchesi ('99)
ITA48:21.54
  
 
14
Paulo Martins
Paulo Martins ('99)
POR48:23.42
  
 
15
Andriy Syndyuk
Andriy Syndyuk ('99)
UKR48:39.60
  
 PB
16
Abdulaziz Danis
Abdulaziz Danis ('99)
TUR49:49.91
  
 SB
17
Viktor Kononenko
Viktor Kononenko ('99)
UKR50:15.70
  
 PB
18
Rodrigo Marques
Rodrigo Marques ('99)
POR50:32.12
  
 
19
Nathan Bonzon
Nathan Bonzon 
SUI51:39.03
  
 PB
20
Gearoid McMahon
Gearoid McMahon 
IRL53:38.62
  
 PB
Ruslan Sergatšjov
Ruslan Sergatšjov 
EST DQ
  
 
Niklas Richter
Niklas Richter ('99)
GER DNF
  
 
Erik Mickevič
Erik Mickevič 
LTU DNF
  
 
Mikita Kaliada
Mikita Kaliada 
BLR DQ
  
 
P17 100 m    
15.7. Vind: -0.3

Finale A

Finale
15.7.Vind: -0.3
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.76
  
 
2
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.80
  PB
 
3
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.82
  
 
4
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.83
  
 
5
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.86
  
 
6
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.96
  
 
7
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.96
  PB
 
8
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI12.05
  
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: +1.2
14.7.Vind: +1.2
1
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.67
Q
  
 PB
2
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.88
Q
  
 PB
3
Viktoria Dönicke
Viktoria Dönicke ('99)
GER11.90
  
 
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.96
  
 
5
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.07
  
 SB
6
Lili Furulyás
Lili Furulyás 
HUN12.08
  
 
7
Tami Ščančar
Tami Ščančar 
SLO12.09
  
 =PB
8
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI12.11
  
 
Semi 2
14.7. Vind: +1.2
14.7.Vind: +1.2
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.79
Q
  
 
2
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.79
Q
  
 
3
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.85
q
  
 
4
Eloise De La Taille
Eloise De La Taille ('99)
FRA11.95
  
 
5
Camilla Maestrini
Camilla Maestrini ('99)
ITA12.05
  
 
6
Petra Močáryová
Petra Močáryová ('99)
SVK12.27
  
 
Gayane Chiloyan
Gayane Chiloyan 
ARM DQ
  
 
Joana Carlos
Joana Carlos ('99)
POR DNS
  
 
Semi 3
14.7. Vind: +0.8
14.7.Vind: +0.8
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.69
Q
  
 
2
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.77
Q
  
 
3
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.82
q
  
 =PB
4
Gal Kadmon
Gal Kadmon 
ISR12.00
  
 
4
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL12.00
  
 
6
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL12.02
  
 
8
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR12.24
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: +3.1
14.7.Vind: +3.1
1
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.72 w
Q
  
 
2
Viktoria Dönicke
Viktoria Dönicke ('99)
GER11.83 w
Q
  
 
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR11.90 w
Q
  
 
4
Gayane Chiloyan
Gayane Chiloyan 
ARM11.98 w
Q
  
 
5
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR12.14 w
q
  
 
6
Joana Carlos
Joana Carlos ('99)
POR12.17 w
q
  
 
7
Ajshe Halili
Ajshe Halili 
MKD13.19 w
  
 
Indledende 2
14.7. Vind: +1.4
14.7.Vind: +1.4
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.78
Q
  
 
2
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.90
Q
  
 
3
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL12.03
Q
  
 
4
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI12.07
Q
  
 
5
Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 
AUT12.34
  
 
6
Sara Francis
Sara Francis 
FIN12.37
  
 
7
Rebecca Guidi
Rebecca Guidi ('99)
SMR12.97
  
 PB
Indledende 3
14.7. Vind: +1.5
14.7.Vind: +1.5
1
Eloise De La Taille
Eloise De La Taille ('99)
FRA12.12
Q
  
 
2
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL12.20
Q
  
 
3
Camilla Maestrini
Camilla Maestrini ('99)
ITA12.25
Q
  
 
4
Petra Močáryová
Petra Močáryová ('99)
SVK12.46
Q
  
 
5
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU12.46
  
 
6
Johanna Ilves
Johanna Ilves ('99)
EST12.63
  
 
Indledende 4
14.7. Vind: +2.3
14.7.Vind: +2.3
1
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.64 w
Q
  
 
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.68 w
Q
  
 
3
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.85 w
Q
  
 
4
Gal Kadmon
Gal Kadmon 
ISR11.95 w
Q
  
 
5
Iza Obal
Iza Obal 
SLO12.04 w
q
  
 
6
Patrícia Garčárová
Patrícia Garčárová ('99)
SVK12.41 w
  
 
Indledende 5
14.7. Vind: +0.8
14.7.Vind: +0.8
1
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.79
Q
  
 
2
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.93
Q
  
 
3
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU12.02
Q
  
 
4
Tami Ščančar
Tami Ščančar 
SLO12.16
Q
  
 
5
Lili Furulyás
Lili Furulyás 
HUN12.22
q
  
 
6
Despina Rousou
Despina Rousou ('99)
CYP12.45
  
 
7
Marie Charlotte Gastaud
Marie Charlotte Gastaud ('99)
MON13.64
  
 PB
P17 200 m    
16.7. Vind: +0.9

Finale A

Finale
16.7.Vind: +0.9
1
Marine Mignon
Marine Mignon ('99)
FRA23.35
  
 PB
2
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.70
  
 
3
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.00
  
 
4
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP24.13
  
 PB
5
Lauries Bauwens
Lauries Bauwens ('99)
BEL24.18
  
 
7
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR24.32
  
 
8
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA24.67
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: +1.7
16.7.Vind: +1.7
1
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.57
Q
  
 PB
2
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR24.19
Q
  
 
3
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA24.27
q
  
 PB
4
Katsiaryna Zhyvayeva
Katsiaryna Zhyvayeva 
BLR24.43
  
 PB
5
Iza Obal
Iza Obal 
SLO24.48
  
 PB
6
Aoife Lynch
Aoife Lynch ('99)
IRL24.56
  
 PB
7
Gal Kadmon
Gal Kadmon 
ISR24.63
  
 
8
Lynn Mantingh
Lynn Mantingh 
SUI24.70
  
 PB
Semi 2
16.7. Vind: +2.1
16.7.Vind: +2.1
1
Marine Mignon
Marine Mignon ('99)
FRA23.67 w
Q
  
 
2
Lauries Bauwens
Lauries Bauwens ('99)
BEL24.10 w
Q
  
 
3
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP24.19 w
q
  
 
4
Tami Ščančar
Tami Ščančar 
SLO24.50 w
  
 
5
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR24.74 w
  
 
6
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU24.90 w
  
 
7
Patrícia Garčárová
Patrícia Garčárová ('99)
SVK25.02 w
  
 
8
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL25.08 w
  
 
Semi 3
16.7. Vind: +1.3
16.7.Vind: +1.3
1
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.24
Q
  
 
2
Gayane Chiloyan
Gayane Chiloyan 
ARM24.50
Q
  
 
3
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU24.63
  
 
4
Evelin Renkó
Evelin Renkó ('99)
HUN24.65
  
 
5
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR25.20
  
 
6
Edanur Kılıç
Edanur Kılıç ('99)
TUR25.21
  
 
7
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR25.25
  
 
8
Anika Krone
Anika Krone 
SUI25.39
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: +1.5
15.7.Vind: +1.5
2
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA24.38
  PB Q
 PB
3
Gal Kadmon
Gal Kadmon 
ISR24.80
  Q
 
4
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL24.81
  Q
 
5
Asnate Kalniņa
Asnate Kalniņa ('99)
LAT25.36
  
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX25.68
  
 
7
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE26.62
  
 
Indledende 2
15.7. Vind: +1.8
15.7.Vind: +1.8
1
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.82
  Q
 
2
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU24.41
  PB Q
 PB
3
Iza Obal
Iza Obal 
SLO24.57
  PB Q
 PB
4
Evelin Renkó
Evelin Renkó ('99)
HUN24.58
  Q
 
5
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR24.79
  q
 
6
Anika Krone
Anika Krone 
SUI24.92
  q
 
7
Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 
AUT25.23
  
 
Indledende 3
15.7. Vind: +1.3
15.7.Vind: +1.3
1
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.09
  Q
 
2
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR24.18
  PB Q
 PB
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR24.84
  Q
 
4
Patrícia Garčárová
Patrícia Garčárová ('99)
SVK24.93
  PB Q
 PB
5
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU24.94
  q
 
6
Lynn Mantingh
Lynn Mantingh 
SUI24.94
  q
 
7
Laura Bevington
Laura Bevington ('99)
GIB26.58
  PB
 PB
Indledende 4
15.7. Vind: +0.2
15.7.Vind: +0.2
1
Tami Ščančar
Tami Ščančar 
SLO24.76
  Q
 
2
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR24.96
  Q
 PB
3
Edanur Kılıç
Edanur Kılıç ('99)
TUR24.99
  Q
 
4
Aoife Lynch
Aoife Lynch ('99)
IRL25.00
  Q
 
5
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER25.06
  
 
6
Sára Polyaková
Sára Polyaková ('99)
SVK25.25
  
 
7
Lara Garcia
Lara Garcia ('99)
AND27.79
  
 
Indledende 5
15.7. Vind: -1.0
15.7.Vind: -1.0
1
Marine Mignon
Marine Mignon ('99)
FRA23.97
  Q
 
2
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP24.41
  Q
 
3
Lauries Bauwens
Lauries Bauwens ('99)
BEL24.49
  Q
 
4
Katsiaryna Zhyvayeva
Katsiaryna Zhyvayeva 
BLR24.86
  =PB Q
 PB
5
Valeria Simonelli
Valeria Simonelli ('99)
ITA25.05
  
 
6
Dovile Kiudelyte
Dovile Kiudelyte ('99)
LTU25.32
  
 
7
Iryna Marchak
Iryna Marchak ('99)
UKR25.35
  
 
8
Nicole Attard Glivau
Nicole Attard Glivau ('99)
MLT25.82
  
 PB
P17 400 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU52.70
  
 PB
2
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL54.56
  
 
3
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR55.26
  
 
4
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL55.35
  
 
5
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL55.68
  
 
6
Eva Santidrian
Eva Santidrian 
ESP56.08
  
 
7
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI56.09
  
 
8
Aleksandra Niiranen
Aleksandra Niiranen ('99)
FIN56.51
  
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU54.69
  Q
 
2
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL56.00
  Q
 
3
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR56.08
  Q
 
4
Aleksandra Niiranen
Aleksandra Niiranen ('99)
FIN56.52
  q
 
5
Patrīcija Karlīna Roshofa
Patrīcija Karlīna Roshofa ('99)
LAT56.75
  
 
6
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA56.98
  
 
7
Karolina Savko
Karolina Savko 
LTU57.14
  
 
8
Małgorzata Osiecka
Małgorzata Osiecka 
POL1:02.15
  
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL55.52
  Q
 
2
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI55.78
  SB Q
 SB
3
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL56.13
  Q
 
4
Eva Santidrian
Eva Santidrian 
ESP56.25
  q
 
5
Letizia Tiso
Letizia Tiso 
ITA56.54
  
 
6
Darya Vdovychenko
Darya Vdovychenko ('99)
UKR56.60
  
 
7
Tjaša Železnik
Tjaša Železnik ('99)
SLO57.66
  
 
8
June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit ('99)
NOR57.81
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL55.98
Q
  
 
2
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI56.10
Q
  
 
3
Karolina Savko
Karolina Savko 
LTU56.42
Q
  
 PB
4
Patrīcija Karlīna Roshofa
Patrīcija Karlīna Roshofa ('99)
LAT56.68
q
  
 
5
Tija Ocvirk
Tija Ocvirk 
SLO57.46
  
 
6
Piibe Kirke Aljas
Piibe Kirke Aljas 
EST58.03
  
 
7
Katarina Sekulić
Katarina Sekulić 
SRB58.26
  
 SB
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU54.88
Q
  
 
2
Letizia Tiso
Letizia Tiso 
ITA56.14
Q
  
 
3
Małgorzata Osiecka
Małgorzata Osiecka 
POL56.50
Q
  
 
4
Tjaša Železnik
Tjaša Železnik ('99)
SLO56.90
q
  
 PB
5
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK58.56
  
 
6
Tetyana Kaysen
Tetyana Kaysen 
UKR1:00.96
  
 
7
Laura Saiz
Laura Saiz ('99)
AND1:01.57
  
 PB
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL55.99
Q
  
 
2
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL56.01
Q
  
 
3
Darya Vdovychenko
Darya Vdovychenko ('99)
UKR56.56
Q
  
 
4
June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit ('99)
NOR56.78
q
  
 
5
Věra Holubářová
Věra Holubářová 
CZE57.01
  
 
6
Adél Király
Adél Király 
HUN57.07
  
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
1
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR56.58
Q
  
 
2
Aleksandra Niiranen
Aleksandra Niiranen ('99)
FIN56.61
Q
  
 
3
Eva Santidrian
Eva Santidrian 
ESP56.82
Q
  
 
4
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA56.93
q
  
 
5
Marissa Bura
Marissa Bura 
CRO57.29
  
 
6
Edita Sklenská
Edita Sklenská ('99)
CZE57.44
  
 
P17 800 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:07.19
  
 
2
Anna Burt
Anna Burt 
GBR2:08.54
  
 
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:09.43
  
 
4
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL2:09.76
  
 
5
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:09.77
  
 
6
Alina Schönherr
Alina Schönherr 
GER2:10.48
  
 
7
Sivan Aurbach
Sivan Aurbach 
ISR2:11.88
  
 
8Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:11.91
  
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:12.40
  Q
 
2
Alina Schönherr
Alina Schönherr 
GER2:12.59
  Q
 
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:12.76
  Q
 
4
Marharyta Kachanava
Marharyta Kachanava ('99)
BLR2:12.83
  
 
5
Cornelia Wohlfahrt
Cornelia Wohlfahrt 
AUT2:13.93
  
 
7
Viktoriya Kovba
Viktoriya Kovba ('99)
UKR2:17.48
  
 
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR DNF
  
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Anna Burt
Anna Burt 
GBR2:11.39
  Q
 
2
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL2:11.49
  Q
 
3
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:11.66
  Q
 
4Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:11.73
  
 
5
Sivan Aurbach
Sivan Aurbach 
ISR2:12.26
  PB
 
6
Sonja Andenmatten
Sonja Andenmatten ('99)
SUI2:14.26
  
 
7
Eugenie Morel
Eugenie Morel ('99)
FRA2:14.61
  
 
8
Beatriz Rodrigues
Beatriz Rodrigues ('99)
POR2:14.67
  
 
9
Boglárka Budai
Boglárka Budai ('99)
HUN2:14.80
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:14.58
  
 
2
Alina Schönherr
Alina Schönherr 
GER2:14.63
  
 
3
Sivan Aurbach
Sivan Aurbach 
ISR2:14.77
  
 
4
Milena Korbut
Milena Korbut 
POL2:15.55
  
 
5
Laura Casares
Laura Casares 
ESP2:15.99
  
 
6
Sara Ivačković
Sara Ivačković ('99)
SRB2:16.71
  
 
7
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU2:19.39
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Anna Burt
Anna Burt 
GBR2:13.60
  
 
2Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:14.47
  
 
3
Beatriz Rodrigues
Beatriz Rodrigues ('99)
POR2:14.51
  
 
4
Cornelia Wohlfahrt
Cornelia Wohlfahrt 
AUT2:14.64
  q
 
5
Katarina Lemez
Katarina Lemez 
BIH2:17.05
  
 
6
Eugenie Morel
Eugenie Morel ('99)
FRA2:22.53
  
 
7
Albina Deliu
Albina Deliu 
KOS2:28.13
  
 PB
Nataliya Derevyanko
Nataliya Derevyanko ('99)
UKR DNF
  
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Sonja Andenmatten
Sonja Andenmatten ('99)
SUI2:13.04
  
 
2
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:13.06
  
 
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:13.33
  
 
5
Patrícia Silva
Patrícia Silva ('99)
POR2:16.01
  
 
6
Aliz Darabos
Aliz Darabos ('99)
HUN2:18.64
  
 
7
Nina Pavlič Hren
Nina Pavlič Hren ('99)
SLO2:19.83
  
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
1
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL2:12.66
  
 
2
Marharyta Kachanava
Marharyta Kachanava ('99)
BLR2:13.46
  
 
3
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR2:13.92
  
 
4
Boglárka Budai
Boglárka Budai ('99)
HUN2:14.02
  q
 
5
Viktoriya Kovba
Viktoriya Kovba ('99)
UKR2:15.32
  
 
P17 1500 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI4:22.51
  
 PB
2
Sabrina Sinha
Sabrina Sinha ('99)
GBR4:23.10
  
 
3
Erin Wallace
Erin Wallace 
GBR4:28.17
  
 
4
Martina Tozzi
Martina Tozzi ('99)
ITA4:29.97
  
 PB
5
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL4:31.77
  
 
6
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP4:33.26
  
 
7
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR4:35.54
  
 PB
8
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:36.00
  
 
9
Nastassia Katseika
Nastassia Katseika ('99)
BLR4:38.21
  
 
10
Emine Akbingöl
Emine Akbingöl 
TUR4:38.36
  
 
11
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:38.66
  
 
12
Emma O'Brien
Emma O'Brien ('99)
IRL4:56.94
  
 
13
Alice Prokešová
Alice Prokešová ('99)
CZE5:01.15
  
 
Vilma Jonsson
Vilma Jonsson ('99)
SWE DNF
  
 
P17 3000 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI9:23.44
  PB
 PB
2
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR9:26.55
  PB
 PB
3
Lucy Pygott
Lucy Pygott ('99)
GBR9:28.15
  PB
 PB
4
Emine Akbingöl
Emine Akbingöl 
TUR9:43.13
  PB
 PB
5
Kathleen Faes
Kathleen Faes 
GBR9:46.07
  
 
6
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA9:49.53
  PB
 PB
8
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL9:54.26
  
 
9
Isabel Barreiro
Isabel Barreiro ('99)
ESP9:59.98
  
 
10
Christine Næss
Christine Næss 
NOR10:00.52
  
 
11
Sara Duarte
Sara Duarte ('99)
POR10:04.33
  
 
12
Elena Pazman
Elena Pazman 
CRO10:15.02
  
 
13Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:19.46
  
 
14
Tamara Mićević
Tamara Mićević 
SRB10:20.02
  
 
15
Cornelia Wohlfahrt
Cornelia Wohlfahrt 
AUT10:37.73
  
 
16
Sinem Nur Erarslan
Sinem Nur Erarslan ('99)
TUR10:47.53
  
 
P17 2000 m forh.    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
2
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN6:41.70
  
 
4
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN6:44.47
  
 PB
6
Yonca Kutluk
Yonca Kutluk 
TUR6:49.93
  
 PB
7
Aura Elena Blioju
Aura Elena Blioju ('99)
ROU6:52.37
  
 
8
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN6:53.09
  
 
9
Marine Aubry
Marine Aubry ('99)
FRA6:54.10
  
 
10
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI6:58.77
  
 
11
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER6:59.57
  
 
12
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR7:00.96
  
 
13
Silviya Georgieva
Silviya Georgieva ('99)
BUL7:03.01
  
 
14
Tetyana Palinkash
Tetyana Palinkash ('99)
UKR7:05.76
  
 
Hanna Paferava
Hanna Paferava ('99)
BLR DNF
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Lora Ontl
Lora Ontl ('99)
CRO6:50.29
Q
  
 
2
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN6:50.61
Q
  
 
3
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN6:50.73
Q
  
 PB
4
Silviya Georgieva
Silviya Georgieva ('99)
BUL6:50.89
Q
  
 
5
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI6:52.05
Q
  
 PB
6
Yonca Kutluk
Yonca Kutluk 
TUR6:53.10
q
  
 PB
7
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER6:54.12
q
  
 
8
Tetyana Palinkash
Tetyana Palinkash ('99)
UKR6:59.24
q
  
 PB
9
Karin Gošek
Karin Gošek 
SLO7:00.21
  
 
10
Angela Veronica Olenici
Angela Veronica Olenici 
ROU7:04.87
  
 
11
Ellada Alaverdyan
Ellada Alaverdyan 
ARM7:06.71
  
 PB
12
Jenipher Contois
Jenipher Contois ('99)
FRA7:08.19
  
 
13
Katharina Pesendorfer
Katharina Pesendorfer ('99)
AUT7:13.37
  
 
14
Raquel Moreno
Raquel Moreno 
ESP7:16.78
  
 
15
Sara Gunnarsson
Sara Gunnarsson ('99)
SWE7:20.10
  
 
16
Boglárka Mógor
Boglárka Mógor ('99)
HUN7:23.17
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
2
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR6:45.97
Q
  
 
3
Aura Elena Blioju
Aura Elena Blioju ('99)
ROU6:50.63
Q
  
 PB
4
Marine Aubry
Marine Aubry ('99)
FRA6:51.82
Q
  
 PB
5
Mika Söderström
Mika Söderström ('99)
SWE6:51.84
Q
  
 PB
6
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN6:52.48
q
  
 PB
7
Hanna Paferava
Hanna Paferava ('99)
BLR6:57.27
q
  
 
8
Linda Palumbo
Linda Palumbo ('99)
ITA7:08.52
  
 PB
9
Kinga Królik
Kinga Królik ('99)
POL7:11.08
  
 
10
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL7:11.75
  
 
11
Leandra Lorenz
Leandra Lorenz ('99)
GER7:12.18
  
 
12
Elena Pazman
Elena Pazman 
CRO7:15.24
  
 
13
Tamta Gvinianidze
Tamta Gvinianidze 
GEO7:21.09
  
 PB
14
Lisa Oberndorfer
Lisa Oberndorfer ('99)
AUT7:29.03
  
 
15
Urška Arzenšek
Urška Arzenšek ('99)
SLO7:29.87
  
 
16
Marta Pescador
Marta Pescador ('99)
ESP7:38.88
  
 
17
Iryna Vyzhyhan
Iryna Vyzhyhan 
UKR7:39.17
  
 
18
Amy O'Brien
Amy O'Brien 
IRL7:40.73
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
16.7. Vind: +0.1

Finale A

Finale
16.7.Vind: +0.1
1
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.30
  
 =PB
2
Viktoryia Zakharchuk
Viktoryia Zakharchuk ('99)
BLR13.48
  
 PB
3
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL13.51
  
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.65
  
 
5
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.73
  
 
6
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER13.80
  
 
7
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.85
  
 
8
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR14.74
  
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7. Vind: +1.3
15.7.Vind: +1.3
3
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.43
Q
  
 
4
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.53
q
  
 PB
5
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER13.58
q
  
 PB
7
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI14.04
  
 
8
Markéta Štolová
Markéta Štolová 
CZE14.06
  
 
Semi 2
15.7. Vind: -3.3
15.7.Vind: -3.3
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.74
Q
  
 
2
Viktoryia Zakharchuk
Viktoryia Zakharchuk ('99)
BLR13.81
Q
  
 
3
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.81
Q
  
 
4
Nika Glojnarič
Nika Glojnarič 
SLO13.83
  
 
5
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.96
  
 
6
Victoria Almerén Hansson
Victoria Almerén Hansson ('99)
SWE14.07
  
 
7
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB14.08
  
 
8
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL14.51
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: +1.2
15.7.Vind: +1.2
1
Nika Glojnarič
Nika Glojnarič 
SLO13.36
Q
  
 
2
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB13.69
Q
  
 
3
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL13.82
Q
  
 PB
4
Victoria Almerén Hansson
Victoria Almerén Hansson ('99)
SWE13.89
q
  
 
5
Sviatlana Shastsiuk
Sviatlana Shastsiuk 
BLR14.05
  
 PB
6
Anastasiya Osokina
Anastasiya Osokina ('99)
UKR14.13
  
 PB
7
Federica Renzi
Federica Renzi ('99)
ITA14.17
  
 
Indledende 2
15.7. Vind: +1.1
15.7.Vind: +1.1
1
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.34
Q
  
NU18R PB
2
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL13.47
Q
  
 PB
3
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.57
Q
  
 
4
Viktoryia Zakharchuk
Viktoryia Zakharchuk ('99)
BLR13.73
q
  
 
5
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB14.12
  
 
6
Dilara-Aylin Gumurdulu
Dilara-Aylin Gumurdulu ('99)
TUR14.65
  
 
Indledende 3
15.7. Vind: +0.7
15.7.Vind: +0.7
1
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.52
Q
  
 
2
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.91
Q
  
 
3
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI14.10
Q
  
 
4
Johanna Ilves
Johanna Ilves ('99)
EST14.13
  
 PB
5
Pavlína Minářová
Pavlína Minářová ('99)
CZE14.26
  
 
6
Kany Touré
Kany Touré ('99)
LUX14.31
  
 
7
Marshella Foreshaw
Marshella Foreshaw 
GER14.48
  
 
Indledende 4
15.7. Vind: +0.8
15.7.Vind: +0.8
1
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE13.53
Q
  
 
2
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.59
Q
  
 PB
3
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER13.69
Q
  
 
4
Paula Sprudzāne
Paula Sprudzāne ('99)
LAT13.70
q
  
NU18R PB
5
Markéta Štolová
Markéta Štolová 
CZE13.97
q
  
 
6
Nefise Karatay
Nefise Karatay 
TUR14.24
  
 
7
Lydia Boll
Lydia Boll ('99)
SUI14.39
  
 
P17 400 m hæk    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN58.28
  
 
2
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI58.39
  
 PB
3
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP58.73
  
 PB
4
Iman Jean
Iman Jean ('99)
FRA59.21
  
 PB
5
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR59.23
  
 PB
6
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU59.71
  
 PB
7
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL1:00.69
  
 
8
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER1:01.03
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI59.47
Q
  
 
2
Iman Jean
Iman Jean ('99)
FRA59.55
Q
  
 PB
3
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP59.62
Q
  
 
4
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR59.72
q
  
 
5
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER1:00.20
q
  
 
6
Stephanie Carbonnelle
Stephanie Carbonnelle ('99)
BEL1:00.64
  
 
7
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE1:01.15
  
 
8
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN1:01.88
  
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN59.89
Q
  
 
2
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU1:00.09
Q
  
 PB
3
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL1:00.52
Q
  
 SB
4
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER1:00.69
  
 
5
Tetyana Bezshyyko
Tetyana Bezshyyko 
UKR1:02.79
  
 
6
Urška Vidrih
Urška Vidrih ('99)
SLO1:03.04
  
 
Arlene Crossan
Arlene Crossan ('99)
IRL DNS
  
 
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE DNS
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI1:00.05
Q
  
 
2
Iman Jean
Iman Jean ('99)
FRA1:00.72
Q
  
 
3
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER1:00.82
Q
  
 
4
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL1:00.92
q
  
 
5
Fanni Almási
Fanni Almási ('99)
HUN1:04.69
  
 
6
Maria Cristina Cosac
Maria Cristina Cosac ('99)
ROU1:04.89
  
 
7
Carla Luque
Carla Luque 
AND1:09.84
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE1:01.58
Q
  
 
2
Arlene Crossan
Arlene Crossan ('99)
IRL1:01.76
Q
  
 
3
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR1:01.78
Q
  
 
4
Alice Boasso
Alice Boasso ('99)
ITA1:02.30
  
 
5
Rebeka Tóth
Rebeka Tóth ('99)
HUN1:03.56
  
 
6
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK1:03.60
  
 
7
Anna Kudiy
Anna Kudiy 
UKR1:04.28
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU1:00.89
Q
  
 
2
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN1:01.19
Q
  
 
3
Tetyana Bezshyyko
Tetyana Bezshyyko 
UKR1:01.39
Q
  
 
4
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE1:01.67
q
  
 
5
Urška Vidrih
Urška Vidrih ('99)
SLO1:01.88
q
  
 PB
6
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA1:02.54
  
 
7
Valiantsina Chymbar
Valiantsina Chymbar 
BLR1:03.65
  
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN1:01.81
  
 
2
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP1:01.82
  
 
3
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER1:01.89
  
 
4
Stephanie Carbonnelle
Stephanie Carbonnelle ('99)
BEL1:01.94
q
  
 
5
Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė ('99)
LTU1:02.36
  
 
6
Vår Åsheim
Vår Åsheim ('99)
NOR1:02.92
  
 
7
Eliise-Triin Raun
Eliise-Triin Raun 
EST1:03.92
  
 
8
Anžela Očeretova
Anžela Očeretova ('99)
LAT1:04.09
  
 
P17 Højdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
2
Urtė Baikštytė
Urtė Baikštytė ('99)
LTU1.79
  
 
3
Déspina Maltabé
Déspina Maltabé ('99)
GRE1.75
  
 
4
Martyna Lewandowska
Martyna Lewandowska 
POL1.75
  
 
5
Monika Zavilinská
Monika Zavilinská ('99)
SVK1.75
  
 =PB
5
Ada'ora Chigbo
Ada'ora Chigbo ('99)
GBR1.75
  
 
7
Abby Ward
Abby Ward ('99)
GBR1.75
  
 
8
Marta Morara
Marta Morara ('99)
ITA1.70
  
 
8
Sommer Lecky
Sommer Lecky 
IRL1.70
  
 
8
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER1.70
  
 
8
Hannah Budnik
Hannah Budnik 
GER1.70
  
 
12
Anastasiya Matviyok
Anastasiya Matviyok ('99)
UKR1.70
  
 
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Ada'ora Chigbo
Ada'ora Chigbo ('99)
GBR1.78
  B 1
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
  O
1.78
  O
   
2
Abby Ward
Abby Ward ('99)
GBR1.78
  A 1
 
 
1.67
 XO
1.71
  O
1.75
  O
1.78
  O
    
2
Hannah Budnik
Hannah Budnik 
GER1.78
  B 2
 PB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
 XO
1.78 PB
  O
   
4
Urtė Baikštytė
Urtė Baikštytė ('99)
LTU1.78
  B 3
 
 
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
  O
1.75
XXO
1.78
  O
   
5
Sommer Lecky
Sommer Lecky 
IRL1.78
  A 2
 =SB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
 XO
1.75
XXO
1.78 =SB
  O
   
6
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.78
  A 3
 =SB
 
1.67
  O
1.71
  O
1.75
  O
1.78 =SB
 XO
    
7
Marta Morara
Marta Morara ('99)
ITA1.78
  B 4
 PB
 
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
  O
1.75 PB
  O
1.78 PB
 XO
   
8
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER1.78
  A 4
 PB
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
XXO
1.78 PB
 XO
  
9
Martyna Lewandowska
Martyna Lewandowska 
POL1.78
  B 5
 =PB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
 XO
1.78 =PB
XXO
   
10
Anastasiya Matviyok
Anastasiya Matviyok ('99)
UKR1.75
  A 5
 PB
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
  O
1.78
XXX
  
11
Déspina Maltabé
Déspina Maltabé ('99)
GRE1.75
  B 6
 
 
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
  O
1.75
  O
1.78
XXX
   
11
Monika Zavilinská
Monika Zavilinská ('99)
SVK1.75
  B 6
 PB
 
1.57
  O
1.62
 XO
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
  O
1.78
XXX
  
13
Monika Przybył
Monika Przybył ('99)
POL1.75
  A 6
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
 XO
1.75
  O
1.78
XXX
  
14
Dziana Karolik
Dziana Karolik 
BLR1.75
  A 7
 PB
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
 XO
1.78
XXX
  
14
Buse Savaşkan
Buse Savaşkan ('99)
TUR1.75
  A 7
 PB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
 XO
1.78
XXX
   
14
Karyna Taranda
Karyna Taranda ('99)
BLR1.75
  B 8
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
 XO
1.78
XXX
   
14
Oleksandra Poltavets
Oleksandra Poltavets ('99)
UKR1.75
  B 8
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
 XO
1.78
XXX
   
18
Nika Plankar
Nika Plankar 
SLO1.75
  B 10
 PB
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75 PB
XXO
1.78
XXX
   
19
Luīze Katrīna Zeļģe
Luīze Katrīna Zeļģe 
LAT1.75
  A 9
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
 XO
1.75
XXO
1.78
XXX
   
20
Juliette Perez
Juliette Perez ('99)
FRA1.75
  A 10
 
 
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
XXO
1.75
XXO
1.78
XXX
   
21
Lada Doležalová
Lada Doležalová ('99)
CZE1.71
  B 11
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71
  O
1.75
XXX
   
22
Sara Lucić
Sara Lucić 
BIH1.71
  A 11
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
 XO
1.71
 XO
1.75
XXX
   
23
Katre Sofia Palm
Katre Sofia Palm 
EST1.71
  B 12
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
XXO
1.75
XXX
    
24
Katalin Kriszt
Katalin Kriszt ('99)
HUN1.67
  A 12
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
  O
1.71
XXX
    
24
Fiona Rüttimann
Fiona Rüttimann ('99)
SUI1.67
  B 13
 
 
1.62
  O
1.67
  O
1.71
XXX
     
26
Janine Von Arx
Janine Von Arx 
SUI1.67
  A 13
 
 
1.57
  O
1.62
 XO
1.67
XXO
1.71
XXX
    
27
Kristýna Malířová
Kristýna Malířová ('99)
CZE1.62
  A 14
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
XXX
     
27
Rümeysa Ökdem
Rümeysa Ökdem 
TUR1.62
  B 14
 
 
1.57
  O
1.62
  O
1.67
XXX
     
P17 Stangspring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Alina Strömberg
Alina Strömberg ('99)
FIN4.15
  
 PB
 
3.70
  O
3.85
  O
3.95
  O
4.05 PB
 XO
4.15 PB
XXO
   
2
Meritxell Benito
Meritxell Benito ('99)
ESP4.05
  
 
 
3.70
XXO
3.85
  O
3.95
  O
4.05
  O
4.15
XXX
   
3
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.05
  
 
 
3.85
  O
4.05
XXO
4.15
XXX
     
4
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN3.95
  
 
 
3.70
  O
3.85
  O
3.95
  O
4.05
XXX
    
5
Alicia Raso
Alicia Raso ('99)
ESP3.85
  
 
 
3.70
 XO
3.85
  O
3.95
XXX
     
6
Jessica Robinson
Jessica Robinson ('99)
GBR3.70
  
 
 
3.70
  O
3.85
XXX
      
7
Dovillé Michelle Scheutzow
Dovillé Michelle Scheutzow 
GER3.70
  
 
 
3.70
 XO
3.85
XXX
      
7
Ariádni Adamopoúlou
Ariádni Adamopoúlou 
GRE3.70
  
 
 
3.70
 XO
3.85
XXX
      
9
Rebecca De Martin
Rebecca De Martin ('99)
ITA3.70
  
 
 
3.70
XXO
3.85
XXX
      
9
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.70
  
 
 
3.70
XXO
3.85
XXX
      
Mirtó Kassotáki
Mirtó Kassotáki ('99)
GRE NH
  
 
 
3.70
XXX
       
Maria Roberta Gherca
Maria Roberta Gherca 
ITA NH
  
 
 
3.70
XXX
       
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN3.85
q
  B 1
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
  O
     
1
Alina Strömberg
Alina Strömberg ('99)
FIN3.85
q
  A 1
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
  O
     
3
Ariádni Adamopoúlou
Ariádni Adamopoúlou 
GRE3.85
q
  B 2
 
 
3.60
 XO
3.75
  O
3.85
  O
     
3
Jessica Robinson
Jessica Robinson ('99)
GBR3.85
q
  A 2
 
 
3.60
  O
3.75
 XO
3.85
  O
     
6
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE3.85
q
  B 4
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
 XO
     
6
Meritxell Benito
Meritxell Benito ('99)
ESP3.85
q
  B 4
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
  O
3.85
 XO
    
6
Alicia Raso
Alicia Raso ('99)
ESP3.85
q
  A 3
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
 XO
     
9
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.85
q
  A 4
 PB
 
3.45
 XO
3.60
  O
3.75
  O
3.85 PB
 XO
    
10
Mirtó Kassotáki
Mirtó Kassotáki ('99)
GRE3.75
q
  A 5
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
  O
3.85
XXX
    
11
Rebecca De Martin
Rebecca De Martin ('99)
ITA3.75
q
  A 6
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
 XO
3.85
XXX
    
11
Dovillé Michelle Scheutzow
Dovillé Michelle Scheutzow 
GER3.75
q
  B 6
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
 XO
3.85
XXX
    
13
Kim-Michelle Schwenke
Kim-Michelle Schwenke ('99)
GER3.75
  A 7
 
 
3.60
  O
3.75
XXO
3.85
XXX
     
14
Lara Zupanc
Lara Zupanc 
SLO3.60
  A 8
 
 
3.45
 XO
3.60
 XO
3.75
XXX
     
15
Julia Ryczak
Julia Ryczak ('99)
POL3.60
  A 9
 
 
3.60
XXO
3.75
XXX
      
15
Nastja Modic
Nastja Modic ('99)
SLO3.60
  B 7
 
 
3.60
XXO
3.75
XXX
      
17
Anna Schvara
Anna Schvara ('99)
HUN3.45
  A 1
 
 
3.45
 XO
3.60
XXX
      
Nastassia Niadzelskaya
Nastassia Niadzelskaya 
BLR NH
  B
 
 
3.45
XXX
       
Andrina Hodel
Andrina Hodel 
SUI NH
  B
 
 
3.45
XXX
       
Hanga Klekner
Hanga Klekner ('99)
HUN NH
  B
 
 
3.45
XXX
       
Mesure Tutku Yılmaz
Mesure Tutku Yılmaz 
TUR NH
  B
 
 
3.60
XXX
       
P17 Længdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Holly Mills
Holly Mills 
GBR6.19
-2.3
  
 
 
5.72
 -6.5
6.06
 -3.1
6.19
 -2.3
6.09
 0.6
5.71
 -5.8
6.05
 -1.2
  
2
Maja Bedrač
Maja Bedrač ('99)
SLO6.19
-2.8
  
 
 
5.94
 -3.2
3.62
 -2.3
5.99
 -2.2
  X
 -3.2
6.07
 -1.5
6.19
 -2.8
  
3
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR6.08
-1.9
  
 
 
  X
 -3.0
6.08
 -1.9
  X
 -2.0
6.06
 -2.5
  X
 -1.3
5.79
 -3.7
  
4
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.08
-3.0
  
 
 
5.68
 -4.2
6.01
 -2.6
5.82
 -2.4
6.08
 -3.0
  X
 -2.2
5.79
 -2.0
  
6
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.90
-1.4
  
 
 
  X
 -3.4
  X
 -0.8
5.87
 -3.7
5.75
 -1.2
5.90
 -1.4
5.82
 -3.6
  
7
Antonia Kohl
Antonia Kohl ('99)
GER5.83
-2.7
  
 
 
5.83
 -2.7
5.73
 -1.2
5.73
 -3.9
5.60
 -2.0
  X
 0.8
5.81
 -2.9
  
8
Anastasiya Kolotiy
Anastasiya Kolotiy ('99)
UKR5.70
-3.1
  
 
 
5.45
 -0.9
5.63
 -2.5
  X
 -2.1
5.70
 -3.1
  X
 -3.2
5.45
 -3.6
  
9
Laila Lacuey
Laila Lacuey 
ESP5.62
-2.9
  
 
 
5.37
 -3.0
5.27
 -3.1
5.62
 -2.9
     
10
Georgiana Iuliana Anitei
Georgiana Iuliana Anitei ('99)
ROU5.62
-2.5
  
 
 
  X
 -2.4
  X
 -2.9
5.62
 -2.5
     
11
Dominika Kwaszcz
Dominika Kwaszcz ('99)
POL5.34
-3.6
  
 
 
  X
 -3.4
5.34
 -3.6
  X
 -1.9
     
12
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI5.31
-3.5
  
 
 
  X
 -0.8
  X
 -2.1
5.31
 -3.5
     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Maja Bedrač
Maja Bedrač ('99)
SLO6.27
+1.4
Q
  A 1
 
 
5.75
 -1.5
6.27
 1.4
      
3
Holly Mills
Holly Mills 
GBR6.12
-2.5
q
  B 1
 
 
6.07
 0.9
6.12
 -2.5
  X
 1.7
     
4
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN6.02
-1.2
q
  A 3
 
 
5.55
 -2.6
5.85
 -0.9
6.02
 -1.2
     
5
Antonia Kohl
Antonia Kohl ('99)
GER6.01
-0.5
q
  B 2
 
 
  X
 -0.7
5.98
 0.7
6.01
 -0.5
     
6
Georgiana Iuliana Anitei
Georgiana Iuliana Anitei ('99)
ROU6.00
+1.2
q
  A 4
 
 
  X
 -1.2
6.00
 1.2
5.94
 -1.4
     
7
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR6.00
+0.8
q
  B 3
 
 
5.81
 -2.3
5.85
 2.6
6.00
 0.8
     
8
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI5.96
+1.3
q
  A 5
 PB
 
5.96 PB
 1.3
5.83
 1.5
4.45
 1.6
     
9
Dominika Kwaszcz
Dominika Kwaszcz ('99)
POL5.96
+1.4
q
  A 6
 
 
5.64
 -2.0
5.96
 1.4
  X
 2.7
     
10
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN5.94
+0.8
q
  B 4
 
 
5.94
 0.8
5.94
 -0.5
5.92
 -1.4
     
11
Laila Lacuey
Laila Lacuey 
ESP5.94
-0.5
q
  A 7
 PB
 
5.55
 -1.4
5.64
 -0.9
5.94 PB
 -0.5
     
12
Anastasiya Kolotiy
Anastasiya Kolotiy ('99)
UKR5.90
+1.4
q
  A 8
 SB
 
5.90 SB
 1.4
3.89
 -1.1
5.88
 -1.8
     
13
Eleanor Broome
Eleanor Broome ('99)
GBR5.89
+1.4
  A 9
 
 
  X
 1.4
5.89
 1.4
5.77
 -1.1
     
14
Ada Koistinen
Ada Koistinen ('99)
FIN5.85
-0.6
  B 5
 
 
5.80
 -0.6
5.85
 -0.6
5.52
 -2.7
     
15
Pavlína Minářová
Pavlína Minářová ('99)
CZE5.77
+1.4
  B 6
 
 
5.49
 0.6
5.77
 1.4
5.46
 -1.5
     
16
Klinta Blusina
Klinta Blusina 
LAT5.64
+1.2
  B 7
 
 
5.55
 1.5
5.64
 1.2
5.54
 -2.1
     
17
Diana Ana Maria Ion
Diana Ana Maria Ion 
ROU5.60
-2.3
  B 8
 
 
5.60
 -2.3
  X
 0.8
4.59
 -0.8
     
18
Ariana Kuzmanova
Ariana Kuzmanova 
BUL5.53
+0.7
  B 9
 
 
  X
 0.8
5.53
 0.7
  X
 -0.7
     
19
Lishanna Ilves
Lishanna Ilves 
EST5.44
-2.5
  B 10
 
 
3.94
 2.4
5.42
 1.6
5.44
 -2.5
     
20
Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 
GER5.40
-0.6
  A 10
 
 
  X
 0.6
5.40
 -0.6
  X
 -0.9
     
21
Besijana Mustafa
Besijana Mustafa 
MKD4.95 w
+3.0
  B 11
 
 
4.71 PB
 -0.8
4.95
 3.0
4.62
 1.4
     
Giorgia Sansa
Giorgia Sansa ('99)
ITA NM
  A
 
 
  X
 1.6
  X
 2.2
  X
 1.6
     
Nika Ude
Nika Ude 
SLO NM
  B
 
 
  X
 -1.3
  X
 2.1
  X
 -0.8
     
P17 Kuglestød 3.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Alexandra Emilianov
Alexandra Emilianov ('99)
MDA18.50
  
 PB
 
15.8016.8616.7418.50 WYL PB16.86  X  
2
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER17.97
  
 PB
 
15.5817.97 PB16.89  X17.3217.48  
3
Sydney Francesca Giampietro
Sydney Francesca Giampietro ('99)
ITA17.45
  
 
 
15.8917.45  X17.45  X  X  
4
Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann ('99)
GER17.03
  
 
 
16.0816.3916.3316.6417.0316.77  
5
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO16.70
  
 PB
 
16.70 PB16.26  X16.31  X15.83  
6
María Maggoúlia
María Maggoúlia 
GRE16.57
  
 
 
15.9516.1616.4116.30  X16.57  
8
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL15.81
  
 
 
15.5415.8115.5315.61  X15.41  
9
Estelle Katende
Estelle Katende ('99)
FRA15.62
  
 
 
15.6215.5115.44     
10
Ioana Diana Tiganasu
Ioana Diana Tiganasu 
ROU15.53
  
 PB
 
14.8015.53 PB  X     
11
Valerija Kolontaj
Valerija Kolontaj ('99)
LTU14.99
  
 
 
14.81  X14.99     
12
Nóra Szatló
Nóra Szatló 
HUN14.78
  
 
 
14.78  X  X     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Sydney Francesca Giampietro
Sydney Francesca Giampietro ('99)
ITA17.38
  B 1
 
 
17.38       
2
María Maggoúlia
María Maggoúlia 
GRE17.32
  A 1
 PB
 
17.32 PB       
3
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER17.01
  A 2
 
 
17.01       
4
Alexandra Emilianov
Alexandra Emilianov ('99)
MDA16.41
  A 3
 
 
15.5916.41      
6
Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann ('99)
GER16.28
  B 3
 
 
16.28       
7
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL16.17
  A 4
 =PB
 
15.4516.17 PB16.17 =PB     
8
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO15.90
  B 4
 
 
  X15.90  X     
9
Estelle Katende
Estelle Katende ('99)
FRA15.54
  A 5
 
 
15.5415.2715.45     
10
Nóra Szatló
Nóra Szatló 
HUN15.41
  B 5
 
 
14.7814.4415.41     
11
Ioana Diana Tiganasu
Ioana Diana Tiganasu 
ROU15.40
  B 6
 PB
 
14.4415.28 PB15.40 PB     
12
Valerija Kolontaj
Valerija Kolontaj ('99)
LTU15.30
  B 7
 
 
15.3015.2214.89     
13
Agnė Jonkutė
Agnė Jonkutė ('99)
LTU15.15
  A 6
 SB
 
15.15 SB14.85  X     
14
Tetyana Kravchenko
Tetyana Kravchenko 
UKR15.13
  A 7
 
 
14.6414.8215.13     
15
Alesia Sakalovich
Alesia Sakalovich ('99)
BLR14.86
  A 8
 
 
14.86  X  X     
16
Tjaša Križan
Tjaša Križan 
SLO14.70
  B 8
 
 
14.70  X14.11     
17
Lisa Lannusalu
Lisa Lannusalu 
EST14.66
  A 9
 
 
13.9514.0514.66     
18
Denisa Přečková
Denisa Přečková 
CZE14.20
  A 10
 
 
14.20  X  X     
19
Kristine Strazdite
Kristine Strazdite ('99)
LAT14.20
  B 9
 
 
14.20  X13.75     
20
Hanna Khopyak
Hanna Khopyak 
UKR14.06
  B 10
 
 
11.2813.8614.06     
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE NM
  A
 
 
  X  X  X     
P17 Diskoskast 1.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Alexandra Emilianov
Alexandra Emilianov ('99)
MDA58.09
  
 PB
 
51.7355.09  X58.09 WYL PB  X57.30  
2
Amelie Döbler
Amelie Döbler ('99)
GER50.14
  
 
 
48.23  X47.7250.14  X47.40  
3
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN49.34
  
 SB
 
48.8348.6346.8849.34 SB48.20  X  
4
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO48.53
  
 
 
48.39  X39.98  X48.5343.08  
5
Agnieszka Kulak
Agnieszka Kulak ('99)
POL46.09
  
 
 
44.1641.2344.49  X46.0943.46  
6
Mediha Salkić
Mediha Salkić ('99)
BIH45.56
  
 
 
42.2444.2444.4944.0644.7745.56  
7
Alesia Sakalovich
Alesia Sakalovich ('99)
BLR43.65
  
 SB
 
43.0143.2943.65 SB43.63  X42.53  
8
Emma Peron
Emma Peron 
ITA43.58
  
 
 
37.3741.6543.58  X42.98  X  
9
Agnė Jonkutė
Agnė Jonkutė ('99)
LTU43.28
  
 
 
43.2343.28  X     
10
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL41.93
  
 
 
  X41.93  X     
11
Darya Harkusha
Darya Harkusha 
UKR41.85
  
 
 
41.4641.85  X     
12
Leia Braunagel
Leia Braunagel 
GER41.60
  
 
 
41.6041.2341.45     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Alexandra Emilianov
Alexandra Emilianov ('99)
MDA54.48
Q
  B 1
 
 
  X54.48      
2
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN48.25
Q
  A 1
 
 
48.25       
3
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL47.39
Q
  A 2
 PB
 
44.0547.39 PB      
4
Mediha Salkić
Mediha Salkić ('99)
BIH46.50
Q
  A 3
 
 
45.1144.1846.50     
5
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO46.48
Q
  A 4
 
 
  X41.5646.48     
6
Amelie Döbler
Amelie Döbler ('99)
GER46.08
Q
  B 2
 
 
46.08       
7
Leia Braunagel
Leia Braunagel 
GER46.00
Q
  B 3
 
 
46.00       
8
Agnė Jonkutė
Agnė Jonkutė ('99)
LTU45.61
q
  A 5
 PB
 
40.09  X45.61 PB     
9
Agnieszka Kulak
Agnieszka Kulak ('99)
POL45.15
q
  B 4
 
 
45.15  X  X     
10
Emma Peron
Emma Peron 
ITA44.26
q
  B 5
 PB
 
41.2744.26 PB40.46     
11
Darya Harkusha
Darya Harkusha 
UKR44.12
q
  A 6
 PB
 
41.26  X44.12 PB     
12
Alesia Sakalovich
Alesia Sakalovich ('99)
BLR43.59
q
  A 7
 SB
 
  X42.2943.59 SB     
13
Ioana Diana Tiganasu
Ioana Diana Tiganasu 
ROU43.39
  B 6
 
 
43.3942.37  X     
14
Anne Pheulpin
Anne Pheulpin ('99)
FRA43.27
  A 8
 
 
42.1142.0743.27     
15
Liza Lap
Liza Lap ('99)
SLO42.46
  B 7
 PB
 
40.8939.2642.46 PB     
16
Estelle Valeanu
Estelle Valeanu ('99)
ISR41.43
  A 9
 
 
41.4340.35  X     
17
Niamh Fogarty
Niamh Fogarty ('99)
IRL41.10
  A 10
 
 
41.10  X39.71     
18
Dóra Takács
Dóra Takács ('99)
HUN41.03
  B 8
 
 
41.03  X40.64     
19
Elīza Puķāne
Elīza Puķāne ('99)
LAT39.80
  B 9
 
 
35.5839.8035.80     
20
Micaela Sereno
Micaela Sereno 
POR35.51
  B 10
 
 
  X  X35.51     
21
Tena Desić
Tena Desić ('99)
CRO33.54
  B 11
 
 
  X33.54  X     
Kristine Strazdite
Kristine Strazdite ('99)
LAT NM
  A
 
 
  X  X  X     
Barbora Tichá
Barbora Tichá ('99)
CZE NM
  B
 
 
  X  X  X     
P17 Hammerkast 3.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Kateřina Skypalová
Kateřina Skypalová ('99)
CZE66.58
  
 PB
 
65.13  X59.05  X  X66.58 PB  
2
Tatsiana Ramanovich
Tatsiana Ramanovich 
BLR66.16
  
 
 
58.0866.16  X  X  X64.25  
3
Kiira Väänänen
Kiira Väänänen ('99)
FIN66.00
  
 
 
62.1466.00  X  X  X  X  
4
Patrycja Maciejewska
Patrycja Maciejewska ('99)
POL63.89
  
 
 
  X63.89  X  X57.69  X  
5
Gema Marti
Gema Marti 
ESP62.95
  
 
 
  X60.5362.8662.9562.35  X  
6
Juliette Ciofani
Juliette Ciofani 
FRA62.57
  
 
 
60.0161.4352.5558.8562.5758.97  
7
Ana Adela Stanciu
Ana Adela Stanciu 
ROU61.13
  
 
 
59.3361.1359.8159.2057.2260.37  
8
Ezgi Sayan
Ezgi Sayan 
TUR60.61
  
 
 
60.6156.1856.5557.7860.5759.96  
9
Zsanett Németh
Zsanett Németh 
HUN60.60
  
 
 
58.9860.60  X     
10
Angelika Wożniak
Angelika Wożniak 
POL59.89
  
 
 
57.81  X59.89     
11
Isabella Martinis
Isabella Martinis 
ITA59.64
  
 
 
59.64  X58.73     
12
Nino Tsikvadze
Nino Tsikvadze ('99)
GEO59.06
  
 
 
59.06  X58.58     
13Vicki DahlVicki Dahl DEN57.72
  
 
 
  X  X57.72     
14
Katsiaryna Valadkevich
Katsiaryna Valadkevich 
BLR53.77
  
 
 
  X53.77  X     
15
Lina Čater
Lina Čater 
SLO53.20
  
 
 
  X  X53.20     
Cecilia Desideri
Cecilia Desideri ('99)
ITA NM
  
 
 
  X  X  X     
P17 Spydkast 500 gram    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
2
Carolina Visca
Carolina Visca 
ITA59.10
  
 SB
 
50.5754.3754.82  X57.21 SB59.10 SB  
3
Elina Kinnunen
Elina Kinnunen ('99)
FIN57.40
  
 PB
 
55.99 PB  X50.2850.8152.9557.40 PB  
4
Oleksandra Zarytska
Oleksandra Zarytska ('99)
UKR56.90
  
 PB
 
56.90 PB50.1743.02  X47.6056.38  
5
Sara Zabarino
Sara Zabarino ('99)
ITA56.58
  
 PB
 
53.9456.26 PB54.7955.6556.58 PB55.95  
6
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR54.00
  
 
 
51.94  X49.8451.4150.6354.00  
7
Weronika Mieczkowska
Weronika Mieczkowska ('99)
POL52.00
  
 PB
 
52.00 PB51.3241.0448.8551.43  X  
8
Hanna Kalinouskaya
Hanna Kalinouskaya ('99)
BLR50.63
  
 PB
 
46.6250.63 PB47.3841.0645.49  X  
9
Sofia Pölkky
Sofia Pölkky 
FIN50.14
  
 
 
50.1446.70  X     
10
Adriana Vrabie Raluca
Adriana Vrabie Raluca ('99)
ROU49.33
  
 
 
47.2049.3347.44     
11
Carolin Friedrich
Carolin Friedrich ('99)
GER48.66
  
 
 
45.1945.3048.66     
12
Mirta Kulišić
Mirta Kulišić 
CRO47.18
  
 
 
46.1645.8347.18     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
2
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR56.09
  A 2
 PB
 
56.09 PB       
3
Sara Zabarino
Sara Zabarino ('99)
ITA55.66
  B 1
 PB
 
55.66 PB       
4
Elina Kinnunen
Elina Kinnunen ('99)
FIN54.70
  A 3
 
 
52.4252.9954.70     
5
Carolina Visca
Carolina Visca 
ITA54.25
  A 4
 
 
54.25       
6
Weronika Mieczkowska
Weronika Mieczkowska ('99)
POL51.45
  A 5
 
 
  X47.8051.45     
7
Carolin Friedrich
Carolin Friedrich ('99)
GER51.11
  B 2
 PB
 
51.11 PB44.3846.45     
8
Sofia Pölkky
Sofia Pölkky 
FIN50.72
  B 3
 
 
  X50.7248.22     
9
Adriana Vrabie Raluca
Adriana Vrabie Raluca ('99)
ROU49.67
  B 4
 PB
 
49.25 PB49.67 PB46.86     
10
Oleksandra Zarytska
Oleksandra Zarytska ('99)
UKR49.50
  B 5
 
 
  X49.5041.73     
11
Hanna Kalinouskaya
Hanna Kalinouskaya ('99)
BLR48.71
  A 6
 PB
 
44.4645.5248.71 PB     
12
Mirta Kulišić
Mirta Kulišić 
CRO48.45
  B 6
 
 
41.9748.45  X     
13
Noemi Luyer
Noemi Luyer 
AUT47.65
  B 7
 
 
43.2947.6545.67     
14
Lotte Reimann
Lotte Reimann ('99)
GER47.00
  A 7
 
 
47.00  X  X     
15
Mirtill Schmölcz
Mirtill Schmölcz 
HUN46.45
  B 8
 
 
46.3246.45  X     
16
Patricia Madl
Patricia Madl ('99)
AUT46.39
  A 8
 
 
  X45.4246.39     
17
Lena Meyer
Lena Meyer ('99)
SUI46.13
  B 9
 
 
45.4245.8946.13     
18
Fanni Máté
Fanni Máté ('99)
HUN46.10
  A 9
 
 
39.0045.8646.10     
19
Joanna Hajdrowska
Joanna Hajdrowska ('99)
POL45.44
  B 10
 
 
45.4444.0945.22     
20
Aude Scheldeman
Aude Scheldeman ('99)
BEL44.93
  B 11
 
 
  X43.3244.93     
21
Laura Trašanov
Laura Trašanov 
EST44.06
  A 10
 
 
44.06  X35.98     
22
Aiva Niedra
Aiva Niedra ('99)
LAT43.32
  A 11
 
 
43.32  X38.97     
23
Ksenija Cerović
Ksenija Cerović ('99)
SRB42.96
  A 12
 
 
42.9640.3540.03     
24
Mikhaela Petkova
Mikhaela Petkova ('99)
BUL40.95
  A 13
 
 
38.2540.95  X     
25
Zoja Šušteršič
Zoja Šušteršič 
SLO33.47
  B 12
 
 
  X33.47  X     
Annija Pūlmane
Annija Pūlmane ('99)
LAT NM
  B
 
 
  X  X  X     
P17 Syvkamp U18    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
2
Sarah Lagger
Sarah Lagger ('99)
AUT6175
  PB
 PB
 
14,30/0,01,7615,0624,92/1,75,95/-0,947,132.13,56
3
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR5919
  PB
 PB
 
14,17/0,21,8512,8125,19/1,75,95/-0,735,442.12,65
4
Janika Baarck
Janika Baarck ('99)
GER5744
  PB
 PB
 
14,13/0,21,6114,2724,46/1,76,03/1,333,092.14,94
5
Jana Novotná
Jana Novotná ('99)
CZE5710
  PB
 PB
 
13,80/0,01,739,8124,81/1,75,70/-1,641,142.21,70
6
Johanna Siebler
Johanna Siebler 
GER5597
  PB
 PB
 
14,23/0,21,5514,6725,21/1,25,49/0,547,042.24,28
7
Kate O'Connor
Kate O'Connor 
IRL5559
  PB
 PB
 
14,73/0,21,7312,6225,59/1,65,62/-1,043,262.22,51
9
Margit Kalk
Margit Kalk ('99)
EST5525
  PB
 PB
 
14,63/0,21,6112,3525,10/1,25,79/1,048,202.28,32
10
Patrycja Adamczyk
Patrycja Adamczyk ('99)
POL5452
  PB
 PB
 
14,60/0,21,7313,5125,91/1,25,25/-0,644,822.28,49
12
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE5369
  
 
 
15,27/0,21,7614,0325,85/1,65,22/-0,941,992.29,16
13
Shannon Sheehy
Shannon Sheehy ('99)
IRL5305
  PB
 PB
 
13,94/0,01,6711,8825,39/1,25,58/1,533,622.27,23
14
Adrianna Sułek
Adrianna Sułek ('99)
POL5282
  
 
 
15,90/0,01,7013,5124,62/1,75,72/0,628,482.21,41
15
Zafíra Sinoláki
Zafíra Sinoláki ('99)
GRE5275
  PB
 PB
 
13,92/0,01,6113,2624,95/1,75,16/2,043,692.41,04
16
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN5268
  PB
 PB
 
14,22/0,21,6410,9225,19/1,75,49/-1,332,002.16,81
17
Beatričė Juškevičiūtė
Beatričė Juškevičiūtė 
LTU5234
  
 
 
14,69/0,41,5811,5025,23/1,45,38/-2,342,102.23,82
18
Isabel Posch
Isabel Posch 
AUT5225
  PB
 PB
 
14,59/0,41,5811,7825,54/1,45,43/0,641,652.25,34
19
Iina-Kaisa Mäkelä
Iina-Kaisa Mäkelä ('99)
FIN5178
  SB
 
 
14,95/0,21,6113,0026,69/1,45,47/1,243,292.29,72
20
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI5114
  
 
 
14,06/0,01,5812,9825,07/1,75,72/-1,240,592.58,22
21
Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 
NOR4975
  PB
 PB
 
14,70/0,41,6112,9227,01/1,45,45/-1,241,492.43,74
22
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR4899
  PB
 PB
 
14,76/0,21,619,9526,16/1,65,40/0,723,992.16,58
23
Dolores Ćosić
Dolores Ćosić ('99)
CRO4859
  
 
 
14,74/0,21,5213,9125,32/1,65,12/-1,030,272.36,09
24
Katrīna Grigoroviča
Katrīna Grigoroviča 
LAT4844
  
 
 
15,29/0,21,6712,3226,41/1,45,21/-1,728,192.27,91
25
Sandra Röthlin
Sandra Röthlin ('99)
SUI4791
  
 
 
14,70/0,41,5512,5226,21/1,65,05/0,634,102.35,20
26
Yuliya Maroz
Yuliya Maroz ('99)
BLR4773
  
 
 
14,86/0,41,6712,1425,87/1,25,24/-0,927,922.41,72
27
Lara Krnc
Lara Krnc 
SLO4689
  
 
 
15,18/0,21,619,2926,27/1,25,30/-0,632,892.35,93
28
Gloria Gollin
Gloria Gollin ('99)
ITA4397
  
 
 
18,40/0,41,5812,3827,04/1,65,47/0,631,942.34,42
Urtė Bačianskaitė
Urtė Bačianskaitė 
LTUDNF
  
 
 
/0,0
Marite Ennuste
Marite Ennuste ('99)
ESTDNF
  
 
 
15,87/0,21,6711,9827,42/1,45,28/0,635,20
P17 5000 m kapgang    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Meryem Bekmez
Meryem Bekmez 
TUR22:50.22
  
 PB
2
Ayşe Tekdal
Ayşe Tekdal ('99)
TUR22:58.17
  
 PB
3
Marina Peña
Marina Peña ('99)
ESP23:05.90