Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hafnarfjördur ISL: Nordic Junior Championships 13‐14.8.2016

D19 100 m    
13.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
13.8.Vind: 0.0
1
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.75
  
 
2Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.80
  
 
3
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.88
  
 
4
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN11.01
  
 
Finale B
13.8. Vind: -0.3
13.8.Vind: -0.3
1
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR10.95
  
 
2
Niko Vainionpää
Niko Vainionpää ('97)
FIN11.02
  
 
3
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL11.17
  
 
4
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE11.22
  
 
D19 200 m    
14.8. Vind: -2.8

Finale A

Finale
14.8.Vind: -2.8
1
Felix Svensson
Felix Svensson ('97)
SWE21.80
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.88
  
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN21.91
  
 
4
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN22.05
  
 
5
Filip Bøe
Filip Bøe 
NOR22.10
  
 
6
Tuukka Huuskola
Tuukka Huuskola ('98)
FIN22.23
  
 
7
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL22.52
  
 
8
Daniel Örevik
Daniel Örevik ('97)
SWE22.98
  
 PB
D19 400 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN48.19
  
 
3
Filiph Johansson
Filiph Johansson ('97)
FIN49.26
  
 
4
Muhammed Jatta
Muhammed Jatta ('98)
NOR49.75
  
 
5
Emmanuel Odai Quarcoo
Emmanuel Odai Quarcoo ('98)
NOR49.86
  
 
6
Kormákur Ari Haflidason
Kormákur Ari Haflidason ('97)
ISL49.99
  
 SB
7
Joakim Karlsson
Joakim Karlsson ('97)
SWE50.34
  
 
8Karl-Gustav BrockdorffKarl-Gustav Brockdorff ('99)DEN51.88
  
 
D19 800 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
2
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:49.38
  
 
3
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:52.01
  
 
4
Warsame Doley
Warsame Doley ('98)
SWE1:52.94
  
 
5
Konsta Hämäläinen
Konsta Hämäläinen ('98)
FIN1:56.37
  
 
6
Trausti Thór Thorsteinsson
Trausti Thór Thorsteinsson ('98)
ISL1:56.70
  
 
7William DevantierWilliam Devantier DEN1:58.19
  
 
8
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR1:59.89
  
 
D19 1500 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE4:10.21
  
 SB
2
Mats Hauge
Mats Hauge ('97)
NOR4:10.41
  
 
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN4:11.34
  
 
4
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR4:11.51
  
 
5
Robin Ryynänen
Robin Ryynänen ('97)
FIN4:12.79
  
 
6
Samuli Hussa
Samuli Hussa ('97)
FIN4:13.06
  
 
7
Simon Wallenlind
Simon Wallenlind ('97)
SWE4:13.07
  
 
8
Daníel Einar Hauksson
Daníel Einar Hauksson ('98)
ISL4:20.71
  
 PB
D19 5000 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Robin Ryynänen
Robin Ryynänen ('97)
FIN15:10.66
  
 
2
Jens Larsen Åstveit
Jens Larsen Åstveit ('97)
NOR15:10.88
  
 
3
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR15:11.00
  
 
4Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)DEN15:12.50
  
 
5
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE15:13.30
  
 
6
Adelegn Zewdu
Adelegn Zewdu ('97)
SWE15:23.88
  
 
7
Teemu Visala
Teemu Visala ('97)
FIN15:42.68
  
 PB
D19 3000 m forh.    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:23.80
  
 
2
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE9:29.67
  
 
3
Erik Djurberg
Erik Djurberg ('97)
SWE9:30.66
  
 PB
4
Vincent Sondre Førde
Vincent Sondre Førde ('97)
NOR9:31.64
  
 
5
Jere Alen
Jere Alen ('98)
FIN9:56.25
  
 
6
Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen ('97)
FIN9:58.86
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
14.8. Vind: -3.2

Finale A

Finale
14.8.Vind: -3.2
1
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN14.34
  
 
2
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN14.45
  
 
3
Marcus Moen
Marcus Moen ('99)
NOR14.66
  
 PB
4
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.90
  
 
5
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL15.06
  
 
6
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE15.38
  
 
7
Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner ('97)
NOR15.44
  
 PB
8Mads LundMads Lund DEN16.02
  
 PB
D19 400 m hæk    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN53.82
  
 
2
Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner ('97)
NOR54.40
  
 
3
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR54.57
  
 PB
4
Viktor Kantele
Viktor Kantele ('97)
FIN54.85
  
 
5
Ludvig Hillenfjärd
Ludvig Hillenfjärd ('97)
SWE55.50
  
 
D19 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Oskar Lundqvist
Oskar Lundqvist ('97)
SWE2.06
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.03
  O
2.06
  O
   
2
Storm Koksvik
Storm Koksvik ('98)
NOR2.00
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.03
XXX
   
3Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97)DEN2.00
  
 SB
 
1.90
  O
1.95
XXO
2.00 SB
 XO
2.03
XXX
    
4
Miro Rastas
Miro Rastas ('97)
FIN2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
XXO
2.03
XXX
    
5
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR2.00
  
 
 
1.85
 XO
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
XXO
2.03
XXX
   
6
Matias Mustonen
Matias Mustonen ('97)
FIN1.95
  
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
XXX
     
7
Filip Björklund
Filip Björklund ('98)
SWE1.95
  
 
 
1.90
  O
1.95
XXO
2.00
XXX
     
8
Styrmir Dan Hansen Steinunnarson
Styrmir Dan Hansen Steinunnarson ('99)
ISL1.90
  
 
 
1.80
  O
1.85
 XO
1.90
XXO
1.95
XXX
    
D19 Stangspring    
Inde 14.8.

Finale A

Finale
Inde 14.8.
1
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.30
  
 SB
 
4.80
  O
5.00
  O
5.10
  O
5.20
 XO
5.30 SB
 XO
5.35
XXX
  
2
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.25
  
 PB
 
5.00
  O
5.10 =PB
  O
5.20
  XX
5.25 PB
  O
5.35
XXX
   
3
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.00
  
 PB
 
4.80 PB
  O
5.00 PB
 XO
5.10
  X
5.20
  XX
    
4
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR4.60
  
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.60
  O
4.70
XXX
    
4
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE4.60
  
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.60
  O
4.70
XXX
    
D19 Længdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE7.28 w
+2.9
  
 
 
7.13
 2.1
7.28
 2.9
  X7.18
 2.2
7.11
 3.4
7.11
 1.3
  
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.28 w
+2.3
  
 
 
6.71
 2.7
  X7.28
 2.3
7.15
 1.9
7.04
 1.7
7.12
 1.7
  
3
Erik Lund
Erik Lund ('97)
NOR7.26 w
+2.3
  
 
 
  X  X7.26
 2.3
  X5.36
 2.0
  X  
4
Daniel Örevik
Daniel Örevik ('97)
SWE7.15
0.0
  
 
 
6.82
 1.0
7.157.15
 2.7
7.03
 2.4
6.93
 1.6
6.89
 1.3
  
5
Valtteri Välläri
Valtteri Välläri ('98)
FIN7.10 w
+2.4
  
 
 
  X6.70
 1.7
7.10
 2.4
6.66
 1.9
6.98
 0.9
6.94
 1.3
  
6
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN7.07
+1.9
  
 
 
6.91
 2.0
  X7.07
 1.9
  X6.95
 1.7
6.85
 2.1
  
7
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL6.89
+1.9
  
 
 
6.64
 2.1
6.74
 2.7
6.89
 1.9
  –  –  –  
8
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR5.34
0.0
  
 
 
5.34
 2.2
  –  –  –  –  –  
D19 Trespring    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Arttu Tyystjärvi
Arttu Tyystjärvi ('97)
FIN14.69
-3.3
  
 
 
14.66
 -2.4
14.00
 -2.7
14.47
 -4.3
14.55
 -2.0
14.69
 -3.3
14.46
 -4.4
  
2
Erik Lund
Erik Lund ('97)
NOR14.66
-3.4
  
 
 
  X13.88
 -3.4
  X14.40
 -2.2
14.08
 -4.6
14.66
 -3.4
  
3Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)DEN14.41
-4.1
  
 
 
  X14.41
 -4.1
  X14.06
 -4.1
  X13.92
 -4.9
  
4
Marcus Nyberg
Marcus Nyberg ('97)
SWE14.39
-2.1
  
 
 
14.39
 -2.1
14.02
 -4.1
13.90
 -3.2
  X14.31
 -1.6
13.88
 -2.3
  
5
Veikko Nugraha
Veikko Nugraha ('97)
FIN14.31
-1.7
  
 
 
14.31
 -1.7
14.05
 -3.8
14.24
 -2.5
13.93
 -1.8
14.02
 -1.8
14.04
 -2.5
  
6
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR13.96
-3.3
  
 
 
13.96
 -3.3
  X13.87
 -3.6
13.92
 -1.8
  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.31
  
 
 
17.7818.2717.84  X19.3119.19  
2Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.04
  
 
 
18.7118.4119.04  X17.38  X  
3
Panu Tirkkonen
Panu Tirkkonen ('97)
FIN17.65
  
 
 
17.4617.65  X  X  X  X  
4
Jesper Arbinge
Jesper Arbinge ('97)
SWE17.62
  
 
 
17.3917.62  X  X17.28  X  
5
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR16.99
  
 PB
 
15.5915.5015.5616.43 SB16.0116.99 PB  
6
Ville Välimaa
Ville Välimaa ('98)
FIN16.41
  
 PB
 
14.96 PB15.96 PB16.41 PB  X16.18  X  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans ('97)
SWE59.73
  
 
 
  X  X55.1959.73  X  X  
2
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR58.68
  
 PB
 
56.3956.29  X52.4058.68 PB53.98  
3
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE55.94
  
 
 
55.5755.9452.5053.55  X  X  
4
Veikko Laitinen
Veikko Laitinen ('97)
FIN54.36
  
 
 
53.42  X50.5451.8754.36  X  
5
Panu Tirkkonen
Panu Tirkkonen ('97)
FIN52.94
  
 PB
 
50.97 PB43.5852.94 PB  X51.5550.56  
6Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR50.29
  
 PB
 
  X43.37 SB50.04 PB  X50.29 PB  X  
7Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN49.28
  
 
 
49.28  X47.4047.5049.13  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola ('97)
FIN79.93
  
 
 
79.93  X79.73  X  –  –  
2
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN68.74
  
 
 
66.20  X  X66.7765.5568.74  
3
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR67.74
  
 PB
 
65.0267.74 PB  X  X61.6767.37  
4
Martin Kornerud
Martin Kornerud ('98)
NOR57.02
  
 
 
57.02  X  X55.3053.62  X  
D19 Spydkast 800 gram    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Simon Litzell
Simon Litzell ('97)
SWE66.13
  
 
 
63.4766.1360.0665.7062.50  X  
2
Jaakko Hauta-aho
Jaakko Hauta-aho ('97)
FIN64.79
  
 
 
60.8663.3361.0564.7963.2363.36  
3
Toni Keränen
Toni Keränen ('98)
FIN64.57
  
 
 
  X  X  X63.4261.2864.57  
4
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR62.01
  
 
 
58.3558.0562.0158.15  X61.67  
5
Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson ('97)
ISL60.63
  
 
 
60.6358.6058.67  –  –  –  
6
Jakob Eriksson
Jakob Eriksson ('98)
SWE60.36
  
 
 
58.1158.7858.5259.8160.3660.08  
7
Jarl Bjørklund
Jarl Bjørklund ('97)
NOR60.11
  
 
 
58.19  X  X58.5357.1660.11  
8Mads ChristiansenMads Christiansen ('97)DEN50.08
  
 
 
47.8750.08  X  –  –  –  
D19 4 x 100 m stafet    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Danmark Danmark  41.44
  
 
2
 
  
FIN41.50
  
 
3
Sverige 
Sverige  
SWE41.58
  
 
D19 4 x 400 m stafet    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
 
  
FIN3:18.04
  
 
2
 
  
NOR3:18.50
  
 
3
Sverige 
Sverige  
SWE3:18.63
  
 
4
 
  
ISL3:25.43
  
 
5Danmark Danmark  3:27.87
  
 
P19 100 m    
13.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
13.8.Vind: -0.2
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.80
  
 
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.91
  
 
3
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN12.11
  
 PB
4
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN12.18
  
 
5
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE12.22
  
 
6
Claudia Payton
Claudia Payton ('98)
SWE12.33
  
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.42
  
 PB
8Frida SångrenFrida Sångren ('97)DEN12.45
  
 
P19 200 m    
14.8. Vind: -3.7

Finale A

Finale
14.8.Vind: -3.7
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.61
  
 
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.66
  
 
3
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.75
  
 
4
Nikki Sjöberg
Nikki Sjöberg ('98)
SWE24.97
  
 
5
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE25.11
  
 
6
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN25.26
  
 
7
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL25.36
  
 
8Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen DEN26.02
  
 
P19 400 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR55.10
  
 
2
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN55.41
  
 
3
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR56.05
  
 
4
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL56.07
  
 
5
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE56.48
  
 
6
Alice Svantesson
Alice Svantesson ('97)
SWE56.76
  
 
7
Kira Kruuti
Kira Kruuti ('98)
FIN57.15
  
 
P19 800 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN2:07.92
  
 
2
Amalie Sæten
Amalie Sæten ('97)
NOR2:09.07
  
 
3Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:09.80
  
 
4Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:10.35
  
 
5
Patricia Striner
Patricia Striner ('97)
SWE2:11.80
  
 
6
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR2:13.10
  
 
7
Astrid Rosvall
Astrid Rosvall ('97)
SWE2:13.66
  
 
8
Janette Niemi
Janette Niemi ('98)
FIN2:17.60
  
 
P19 1500 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN4:28.26
  
 
2
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR4:29.27
  
 PB
3Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:30.37
  
 
4
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:31.96
  
 
5
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE4:33.90
  
 
6
Heidi Kuuttinen
Heidi Kuuttinen ('98)
FIN4:36.48
  
 PB
7
Isabella Andersson
Isabella Andersson ('97)
SWE4:42.50
  
 
P19 3000 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR9:25.89
  
 PB
2
Heidi Kuuttinen
Heidi Kuuttinen ('98)
FIN9:50.74
  
 PB
3
Christine Næss
Christine Næss 
NOR9:53.58
  
 
4Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:15.70
  
 
7
Lycke Karlsson
Lycke Karlsson ('98)
FIN10:36.69
  
 
P19 3000 m forh.    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL11:16.52
  
 SB
2
Clara Sagnes Wågan
Clara Sagnes Wågan ('97)
NOR11:22.98
  
 
3
Emilie Grøterud Fossumstuen
Emilie Grøterud Fossumstuen ('97)
NOR11:29.27
  
 PB
4
Alice Greberg
Alice Greberg ('98)
SWE11:34.46
  
 PB
5
Anna Hyvärinen
Anna Hyvärinen ('98)
FIN12:03.11
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
14.8. Vind: -2.6

Finale A

Finale
14.8.Vind: -2.6
1
Saga Kivekäs
Saga Kivekäs ('97)
FIN14.35
  
 
2
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR14.42
  
 
3
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.43
  
 
4
Lovisa Östervall
Lovisa Östervall ('97)
SWE14.50
  
 
5
Heta Rasinkangas
Heta Rasinkangas ('97)
FIN14.63
  
 
6Karoline MangorKaroline Mangor ('98)DEN15.26
  
 
7
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE15.37
  
 
8
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL20.65
  
 PB
P19 400 m hæk    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Jessica Rautelin
Jessica Rautelin ('97)
FIN1:00.42
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN1:00.64
  
 
5
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR1:02.18
  
 
6
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL1:02.28
  
 PB
7
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR1:02.35
  
 
8
Annika Hannola
Annika Hannola ('97)
FIN1:03.08
  
 
P19 Højdespring    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Ilona Äyräväinen
Ilona Äyräväinen ('97)
FIN1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
 XO
1.78
XXX
    
2
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.78
XXX
    
3
Emma Söderström
Emma Söderström ('98)
SWE1.70
  
 
 
1.60
 XO
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXX
    
4
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
XXX
     
5
Thea Leirfall Bremset
Thea Leirfall Bremset ('99)
NOR1.70
  
 SB
 
1.50
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.70 SB
 XO
1.75
XXX
   
6Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.65
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
     
7
Helga Thóra Sigurjónsdóttir
Helga Thóra Sigurjónsdóttir 
ISL1.65
  
 
 
1.50
  O
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
    
7
Tonje Nedberg
Tonje Nedberg ('99)
NOR1.65
  
 
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
     
P19 Stangspring    
Inde 13.8.

Finale A

Finale
Inde 13.8.
1
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.00
  
 SB
 
3.70 SB
  O
3.90 SB
 XO
4.00 SB
XXO
4.10
XXX
    
2
Klara Mattsson
Klara Mattsson ('97)
SWE3.90
  
 
 
3.60
  O
3.80
  O
3.90
XXO
4.00
XXX
    
3
Laura Ollikainen
Laura Ollikainen ('98)
FIN3.80
  
 
 
3.60
  O
3.70
 XO
3.80
 XO
3.90
XXX
    
4
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.60
  
 
 
3.40
 XO
3.60
  O
3.70
XXX
     
5Minna SvärdMinna Svärd ('98)SWE3.60
  
 
 
3.40
 XO
3.60
 XO
3.70
XXX
     
6
Karoline Weea Johansen
Karoline Weea Johansen ('97)
NOR3.60
  
 PB
 
3.20
 XO
3.40
  O
3.60 PB
XXO
3.70
XXX
    
7
Hilda Steinunn Egilsdóttir
Hilda Steinunn Egilsdóttir ('99)
ISL3.20
  
 
 
3.20
  O
3.40
XXX
      
8Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen DEN3.20
  
 
 
3.00
  O
3.20
 XO
3.40
XXX
     
P19 Længdespring    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.05
-1.8
  
 
 
6.05
 -1.8
  X  X6.04
 -3.1
5.75
 -1.6
  X  
2
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN5.88
-0.9
  
 
 
5.84
 -1.1
5.83
 -1.3
5.855.70
 -2.5
5.88
 -0.9
  X  
3
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE5.81
-4.0
  
 
 
  X5.68
 -1.6
4.83
 -2.2
5.62
 -2.3
  X5.81
 -4.0
  
4
Jessica Rautelin
Jessica Rautelin ('97)
FIN5.67
-1.4
  
 
 
  X  X5.67
 -1.4
  X5.38
 -2.6
  X  
5Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN5.63
-1.5
  
 
 
5.14
 -2.0
5.43
 -0.4
  X  X5.63
 -1.5
  X  
6
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL5.61
-2.9
  
 
 
5.10
 -0.2
5.57
 -2.3
5.17
 -2.9
5.44
 -2.2
5.18
 -2.2
5.61
 -2.9
  
7
Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98)
NOR5.47
-0.3
  
 
 
5.47
 -0.3
5.44
 -0.5
  X5.44
 -2.9
  X  X  
8
Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 
NOR5.44
-2.0
  
 
 
5.38
 -2.1
5.34
 -0.6
5.29
 -3.4
5.44
 -2.0
5.27
 -3.3
  X  
P19 Trespring     
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
2
Veera Möttönen
Veera Möttönen ('98)
FIN12.51
+1.4
  
 PB
 
  X  X12.30
 2.6
12.04
 1.9
11.89
 1.1
12.51 PB
 1.4
  
3
Laura Rautiainen
Laura Rautiainen ('98)
FIN12.39 w
+2.6
  
 
 
12.09
 1.9
  X12.35
 4.0
  X12.39
 2.6
12.39
 2.6
  
4
Amanda Hjalmarsson
Amanda Hjalmarsson ('97)
SWE12.29
+1.3
  
 PB
 
12.03
 2.7
12.19
 2.5
12.26
 3.0
12.28
 2.4
12.18
 1.5
12.29 PB
 1.3
  
5
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.22
+1.9
  
 
 
11.83
 3.0
  X12.09
 3.2
12.06
 2.4
11.95
 2.0
12.22
 1.9
  
6
Anna Eikebrokk
Anna Eikebrokk ('97)
NOR12.10 w
+2.1
  
 
 
11.90
 1.3
12.10
 3.0
12.10
 2.1
11.65
 1.8
  X  X  
7Sofie RasmussenSofie Rasmussen DEN11.67
+1.9
  
 SB
 
  X  X11.48
 3.0
11.32 SB
 1.3
11.59 SB
 1.9
11.67 SB
 1.9
  
8
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL11.55
+1.5
  
 PB
 
11.37
 2.8
11.55 PB
 1.5
11.44
 3.1
10.11
 3.2
11.31
 0.8
  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.84
  
 
 
  X14.84  X  X  X  X  
2
Amanda Malmehed
Amanda Malmehed ('98)
SWE14.34
  
 PB
 
  X14.0514.12 PB13.59  X14.34 PB  
3
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN14.22
  
 PB
 
12.7713.4913.7813.7814.22 PB14.05  
4
Agnes Larsson
Agnes Larsson ('97)
SWE14.07
  
 
 
13.5014.0514.0113.9614.0713.94  
5
Elise Gravningen
Elise Gravningen ('98)
NOR13.46
  
 
 
12.74  X12.9813.4612.2612.70  
6Thea JensenThea Jensen ('99)DEN12.66
  
 
 
11.9512.66  X  X  X12.66  
7
Linn Louise Kvaale
Linn Louise Kvaale ('98)
NOR12.02
  
 SB
 
11.52 SB11.68 SB12.02 SB  X11.65  X  
8
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL11.55
  
 
 
  X  X  X10.9711.55  –  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Anna Karlsson
Anna Karlsson ('98)
SWE45.96
  
 
 
  X  X43.0745.87  X45.96  
2
Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala ('97)
FIN45.94
  
 
 
  X44.0445.94  X40.9237.84  
3
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE44.04
  
 
 
42.0443.9244.04  X41.7841.08  
4
Thelma Lind Kristjánsdóttir
Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97)
ISL43.61
  
 
 
43.5643.2343.6141.2943.2641.69  
5
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR42.49
  
 
 
35.7038.3542.4935.41  X39.40  
6
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN41.79
  
 
 
  X  X  X41.79  X  X  
7Thea JensenThea Jensen ('99)DEN38.71
  
 
 
38.07  X  X38.71  X37.04  
8
Linn Louise Kvaale
Linn Louise Kvaale ('98)
NOR35.50
  
 PB
 
35.50 PB  X30.6133.0429.2631.34  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR64.85
  
 
 
64.8563.64  X63.84  X64.80  
2
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN64.53
  
 
 
64.5362.00  X  X61.2161.13  
3
Suvi Koskinen
Suvi Koskinen ('97)
FIN61.03
  
 
 
56.01  X58.4561.03  X60.01  
4
Frida Bååth
Frida Bååth ('97)
SWE60.11
  
 
 
59.64  X60.1158.5459.45  X  
5
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE57.13
  
 
 
55.5957.1354.4051.0354.25  X  
6
Vilde Emilie Ingvaldsen
Vilde Emilie Ingvaldsen ('99)
NOR49.43
  
 PB
 
46.06 PB49.43 PB  X43.9248.8247.18  
7Sofie DahlSofie Dahl ('97)DEN48.75
  
 
 
47.42  X  X  X  X48.75  
8
Rún Árnadóttir
Rún Árnadóttir ('98)
ISL46.53
  
 PB
 
43.14 PB  X43.49 PB  X46.53 PB  X  
P19 Spydkast 600 gram    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
Emmi Heino
Emmi Heino ('98)
FIN48.58
  
 PB
 
42.9248.58 PB42.0544.04  X  X  
2
Arianne Duarte Morais
Arianne Duarte Morais ('99)
NOR48.01
  
 
 
48.01  X  X42.44  X  X  
3
Suvi Kemppainen
Suvi Kemppainen ('98)
FIN46.89
  
 PB
 
43.2543.59  X42.1446.0346.89 PB  
4
Carolin Näslund
Carolin Näslund ('98)
SWE45.82
  
 
 
45.34  X45.7043.87  X45.82  
5
Mali Ingeborg Vollan Marstad
Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97)
NOR44.58
  
 
 
41.1643.6144.5143.7042.7644.58  
6
Linn Peura
Linn Peura ('97)
SWE41.84
  
 
 
  X39.9138.1341.8441.6038.53  
7
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL38.72
  
 
 
35.2934.1435.9338.4738.7237.54  
8Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN37.78
  
 
 
37.7836.9033.3336.6536.0832.64  
P19 4 x 100 m stafet    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
 
  
FIN46.97
  
 
2
 
  
ISL47.04
  
 
3Danmark Danmark  47.13
  
 
4
Sverige 
Sverige  
SWE47.59
  
 
P19 4 x 400 m stafet    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1
 
  
NOR3:46.68
  
 
2
Sverige 
Sverige  
SWE3:46.92
  
 
3Danmark Danmark  3:51.49
  
 
4
 
  
FIN3:52.60
  
 
5
 
  
ISL3:53.94
  
 

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020