M 100 m 1.9. Vind: +0.4 Finale A Finale | 1.9. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 9.94 | 0.152 | ||||||||||
2 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 9.99 | 0.145 | ||||||||||
3 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 9.99 | 0.125 | ||||||||||
4 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.10 | 0.125 | ||||||||||
5 | Adam Gemili Adam Gemili ('93) | 93 | GBR | 10.11 | 0.127 | SB | |||||||||
6 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 10.12 | 0.131 | ||||||||||
7 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.13 | 0.152 | ||||||||||
8 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 10.13 | 0.139 | ||||||||||
9 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.15 | 0.165 | ||||||||||
M 400 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | LaShawn Merritt LaShawn Merritt ('86) | 86 | USA | 44.64 | 0.177 | ||||||||||
2 | Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | 44.70 | 0.165 | ||||||||||
3 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 45.18 | 0.163 | ||||||||||
4 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 45.32 | 0.142 | ||||||||||
5 | Steven Gardiner Steven Gardiner ('95) | 95 | BAH | 45.66 | 0.144 | ||||||||||
6 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 45.68 | 0.188 | ||||||||||
7 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.81 | 0.165 | ||||||||||
Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | DNF | 0.129 | |||||||||||
M 5000 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Hagos Gebrhiwet Hagos Gebrhiwet ('94) | 94 | ETH | 13:14.82 | |||||||||||
2 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 13:16.51 | |||||||||||
3 | Evan Jager Evan Jager ('89) | 89 | USA | 13:16.86 | SB | ||||||||||
4 | Albert Rop Albert Rop ('92) | 92 | BRN | 13:17.56 | |||||||||||
5 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 13:19.35 | |||||||||||
6 | Bernard Lagat Bernard Lagat ('74) | 74 | USA | 13:19.73 | |||||||||||
7 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 13:19.90 | |||||||||||
8 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 13:20.31 | |||||||||||
9 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 13:20.46 | |||||||||||
10 | Muktar Edris Muktar Edris ('94) | 94 | ETH | 13:23.05 | |||||||||||
11 | Cornelius Kangogo Cornelius Kangogo ('93) | 93 | KEN | 13:25.12 | |||||||||||
12 | Thomas Longosiwa Thomas Longosiwa ('82) | 82 | KEN | 13:25.48 | |||||||||||
13 | Ibrahim Jeilan Ibrahim Jeilan ('89) | 89 | ETH | 13:30.55 | |||||||||||
14 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 13:31.08 | |||||||||||
15 | Isiah Koech Isiah Koech ('93) | 93 | KEN | 13:31.26 | |||||||||||
16 | Paul Tanui Paul Tanui ('90) | 90 | KEN | 13:31.75 | |||||||||||
17 | Edwin Soi Edwin Soi ('86) | 86 | KEN | 13:36.19 | |||||||||||
18 | Imane Merga Imane Merga ('88) | 88 | ETH | 14:00.22 | |||||||||||
Hillary Kipkorir Maiyo Hillary Kipkorir Maiyo ('93) | 93 | KEN | DNF | pace 2:34.44 1000m 5:14.41 2000m | |||||||||||
Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 48.72 | 0.132 | ||||||||||
2 | Javier Culson Javier Culson ('84) | 84 | PUR | 48.79 | 0.175 | ||||||||||
3 | LJ van Zyl LJ van Zyl ('85) | 85 | RSA | 48.80 | 0.147 | ||||||||||
4 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 48.90 | 0.114 | ||||||||||
5 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 49.21 | 0.147 | ||||||||||
6 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 49.34 | 0.174 | ||||||||||
7 | Keisuke Nozawa Keisuke Nozawa ('91) | 91 | JPN | 49.42 | 0.134 | ||||||||||
Bonface Mucheru Bonface Mucheru ('92) | 92 | KEN | DNF | 0.132 | |||||||||||
M Stangspring 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 5.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.80 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Troy Doris Troy Doris ('89) | 89 | GUY | 17.01 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chris Carter Chris Carter ('89) | 89 | USA | 16.75 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | CUB | 16.71 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.71 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.69 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Omar Craddock Omar Craddock ('91) | 91 | USA | 16.56 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.48 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jhon Murillo Jhon Murillo ('84) | 84 | COL | 16.42 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tosin Oke Tosin Oke ('80) | 80 | NGR | 16.29 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 22.20 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 21.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kurt Roberts Kurt Roberts ('88) | 88 | USA | 20.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 20.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 20.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 20.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 20.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tomasz Majewski Tomasz Majewski ('81) | 81 | POL | 20.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 87.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 86.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 84.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Antti Ruuskanen Antti Ruuskanen ('84) | 84 | FIN | 82.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tero Pitkämäki Tero Pitkämäki ('82) | 82 | FIN | 79.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 78.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 78.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 74.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 1.9. Vind: -0.1 Finale A Finale | 1.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Christania Williams Christania Williams ('94) | 94 | JAM | 11.04 | 0.193 | ||||||||||
2 | Barbara Pierre Barbara Pierre ('87) | 87 | USA | 11.20 | 0.140 | ||||||||||
3 | Nataliya Pohrebnyak Nataliya Pohrebnyak ('88) | 88 | UKR | 11.23 | 0.147 | ||||||||||
4 | Lisa Mayer Lisa Mayer ('96) | 96 | GER | 11.32 | 0.142 | ||||||||||
5 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 11.34 | 0.157 | ||||||||||
6 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.44 | 0.175 | ||||||||||
7 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.58 | 0.138 | ||||||||||
8 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 11.64 | 0.143 | ||||||||||
Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 11.39 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.111 | |||||||||||
Finale B 1.9. Vind: -0.3 | 1.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 11.55 | 0.155 | ||||||||||
2 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.61 | 0.138 | ||||||||||
3 | Cornelia Halbheer Cornelia Halbheer ('92) | 92 | SUI | 11.81 | 0.139 | ||||||||||
4 | Ellen Sprunger Ellen Sprunger ('86) | 86 | SUI | 11.88 | 0.131 | SB | |||||||||
5 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 11.90 | 0.135 | ||||||||||
6 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 11.90 | 0.146 | =SB | |||||||||
7 | Marisa Lavanchy Marisa Lavanchy ('90) | 90 | SUI | 12.02 | 0.121 | ||||||||||
8 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 12.08 | 0.126 | ||||||||||
9 | Małgorzata Kołdej Małgorzata Kołdej ('90) | 90 | POL | 12.24 | 0.150 | ||||||||||
K 200 m 1.9. Vind: +0.2 Finale A Finale | 1.9. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 21.85 | 0.174 | ||||||||||
2 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 21.86 | 0.139 | SB | |||||||||
3 | Allyson Felix Allyson Felix ('85) | 85 | USA | 22.02 | 0.154 | SB | |||||||||
4 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 22.38 | 0.154 | ||||||||||
5 | Simone Facey Simone Facey ('85) | 85 | JAM | 22.50 | 0.125 | SB | |||||||||
6 | Veronica Campbell-Brown Veronica Campbell-Brown ('82) | 82 | JAM | 22.51 | 0.167 | ||||||||||
7 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 22.78 | 0.165 | ||||||||||
8 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 23.00 | 0.136 | ||||||||||
K 800 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Caster Semenya Caster Semenya ('91) | 91 | RSA | 1:56.44 | |||||||||||
2 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 1:56.76 | |||||||||||
3 | Margaret Wambui Margaret Wambui ('95) | 95 | KEN | 1:57.04 | |||||||||||
4 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 1:58.21 | |||||||||||
5 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 1:58.28 | PB | ||||||||||
6 | Maryna Arzamasova Maryna Arzamasova ('87) | 87 | BLR | 1:58.36 | SB | ||||||||||
7 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 1:58.60 | PB | ||||||||||
8 | Melissa Bishop Melissa Bishop ('88) | 88 | CAN | 1:58.84 | |||||||||||
9 | Eunice Sum Eunice Sum ('88) | 88 | KEN | 1:59.31 | |||||||||||
10 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 1:59.48 | |||||||||||
11 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 2:00.55 | |||||||||||
Ilona Usovich Ilona Usovich ('82) | 82 | BLR | DNF | pace 55.37 400m | |||||||||||
K 1500 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 3:57.78 | SB | ||||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 3:57.85 | |||||||||||
3 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 3:58.43 | |||||||||||
4 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 3:58.54 | |||||||||||
5 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 3:58.63 | |||||||||||
6 | Besu Sado Besu Sado ('96) | 96 | ETH | 3:59.47 | PB | ||||||||||
7 | Faith Kipyegon Faith Kipyegon ('94) | 94 | KEN | 4:01.86 | |||||||||||
8 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:03.06 | |||||||||||
9 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:04.29 | |||||||||||
10 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:04.77 | |||||||||||
11 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 4:08.54 | |||||||||||
12 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:12.49 | |||||||||||
13 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:17.37 | |||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 62.59 400m 2:08.10 800m | |||||||||||
K 3000 m forh. 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Ruth Jebet Ruth Jebet ('96) | 96 | BRN | 9:07.00 | |||||||||||
2 | Hyvin Kiyeng Hyvin Kiyeng ('92) | 92 | KEN | 9:10.15 | |||||||||||
3 | Emma Coburn Emma Coburn ('90) | 90 | USA | 9:17.42 | |||||||||||
4 | Beatrice Chepkoech Beatrice Chepkoech ('91) | 91 | KEN | 9:19.37 | |||||||||||
5 | Etenesh Diro Etenesh Diro ('91) | 91 | ETH | 9:21.67 | |||||||||||
6 | Sofia Assefa Sofia Assefa ('87) | 87 | ETH | 9:22.09 | |||||||||||
7 | Virginia Nyambura Virginia Nyambura ('93) | 93 | KEN | 9:29.16 | |||||||||||
8 | Celliphine Chespol Celliphine Chespol ('99) | 99 | KEN | 9:32.30 | |||||||||||
9 | Aisha Praught Aisha Praught ('89) | 89 | JAM | 9:33.10 | |||||||||||
10 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 9:35.30 | |||||||||||
11 | Genevieve LaCaze Genevieve LaCaze ('89) | 89 | AUS | 9:36.72 | |||||||||||
12 | Purity Kirui Purity Kirui ('91) | 91 | KEN | 9:39.68 | |||||||||||
13 | Fabienne Schlumpf Fabienne Schlumpf ('90) | 90 | SUI | 9:45.88 | |||||||||||
Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | DNF | pace | |||||||||||
Caroline Chepkurui Caroline Chepkurui ('90) | 90 | KEN | DNF | pace 2:57.74 1000m | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 1.9. Vind: +0.4 Finale A Finale | 1.9. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.63 | 0.168 | ||||||||||
2 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 12.70 | 0.139 | ||||||||||
3 | Dawn Harper Nelson Dawn Harper Nelson ('84) | 84 | USA | 12.73 | 0.148 | ||||||||||
4 | Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | 12.78 | 0.120 | ||||||||||
5 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 12.80 | 0.120 | ||||||||||
6 | Megan Simmonds Megan Simmonds ('94) | 94 | JAM | 12.90 | 0.180 | ||||||||||
7 | Phylicia George Phylicia George ('87) | 87 | CAN | 12.93 | 0.102 | ||||||||||
8 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 12.98 | 0.146 | ||||||||||
9 | Nadine Hildebrand Nadine Hildebrand ('87) | 87 | GER | 12.99 | 0.149 | ||||||||||
K 400 m hæk 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 53.97 | 0.215 | ||||||||||
2 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 54.22 | 0.160 | ||||||||||
3 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 54.55 | 0.184 | ||||||||||
4 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.15 | 0.193 | ||||||||||
5 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 55.69 | 0.203 | ||||||||||
6 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 55.71 | 0.127 | ||||||||||
7 | Anna Titimets Anna Titimets ('89) | 89 | UKR | 55.72 | 0.180 | ||||||||||
8 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 56.24 | 0.183 | ||||||||||
K Højdespring 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Inika McPherson Inika McPherson ('86) | 86 | USA | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Inika McPherson Inika McPherson ('86) | 86 | USA | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Inde 31.8. Finale A Finale | Inde 31.8. | ||||||||||||||
1 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jiřina Ptáčníková Jiřina Ptáčníková ('86) | 86 | CZE | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Martina Strutz Martina Strutz ('81) | 81 | GER | 4.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 6.95 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.93 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Darya Klishina Darya Klishina ('91) | 91 | RUS | 6.63 | -1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.63 | -1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.52 | -1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 6.51 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.51 | -1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.44 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.38 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sosthene Taroum Moguenara Sosthene Taroum Moguenara ('89) | 89 | GER | 5.08 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 68.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 63.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 62.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 61.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 60.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shanice Craft Shanice Craft ('93) | 93 | GER | 58.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 58.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Whitney Ashley Whitney Ashley ('89) | 89 | USA | 57.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 57.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Fernanda Raquel Martins Fernanda Raquel Martins ('88) | 88 | BRA | 52.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | JAM | 41.65 | 0.165 | ||||||||||||
Christania Williams, Elaine Thompson-Herah, Simone Facey, Veronica Campbell-Brown | |||||||||||||||
2 | GER | 43.03 | 0.128 | ||||||||||||
Nadine Gonska, Alexandra Burghardt, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase | |||||||||||||||
3 | SUI | 43.38 | 0.142 | ||||||||||||
Ajla Del Ponte, Sarah Atcho, Ellen Sprunger, Salomé Kora | |||||||||||||||
4 | POL | 44.45 | 0.184 | ||||||||||||
Marika Popowicz-Drapala, Anna Kiełbasińska, Klaudia Konopko, Katarzyna Sokólska | |||||||||||||||
5 | SUI | 44.90 | 0.125 | ||||||||||||
Marisa Lavanchy, Fanette Humair, Charlène Keller, Samantha Dagry | |||||||||||||||
6 | NOR | 45.05 | 0.144 | ||||||||||||
Vilde Humstad Aasmo, Ida Eikeng, Anne Skudal Dolvik, Line Kloster | |||||||||||||||
USA | DQ | 0.150 | |||||||||||||
Tianna Bartoletta, Allyson Felix, Jeneba Tarmoh, Barbara Pierre | |||||||||||||||
UKR | 42.76DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.124 | |||||||||||||
Olesya Povh, Nataliya Pohrebnyak, Mariya Ryemyen, Yelizaveta Bryzgina | |||||||||||||||
M22 200 m 1.9. Vind: +0.1 Finale A Finale | 1.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 20.82 | 0.171 | ||||||||||
2 | Mickael-Méba Zeze Mickael-Méba Zeze ('94) | 94 | FRA | 20.88 | 0.162 | ||||||||||
3 | Robin Vanderbemden Robin Vanderbemden ('94) | 94 | BEL | 20.98 | 0.129 | ||||||||||
4 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.09 | 0.151 | ||||||||||
5 | Raphael Müller Raphael Müller ('94) | 94 | GER | 21.31 | 0.199 | ||||||||||
6 | Joel Burgunder Joel Burgunder ('91) | 91 | SUI | 21.36 | 0.130 | ||||||||||
7 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 21.51 | 0.154 | ||||||||||
8 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 21.69 | 0.120 | ||||||||||
M22 800 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 1:46.42 | PB | ||||||||||
2 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:47.02 | PB | ||||||||||
3 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:48.51 | PB | ||||||||||
4 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:48.83 | |||||||||||
5 | Jan Hochstrasser Jan Hochstrasser ('88) | 88 | SUI | 1:49.14 | SB | ||||||||||
6 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:49.41 | |||||||||||
7 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:49.43 | |||||||||||
8 | Jaap Gerben Vellinga Jaap Gerben Vellinga ('94) | 94 | NED | 1:49.91 | |||||||||||
9 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 1:51.74 | |||||||||||
10 | Tom Elmer Tom Elmer ('97) | 97 | SUI | 1:51.89 | |||||||||||
11 | Aaron Botterman Aaron Botterman ('94) | 94 | BEL | 1:53.12 | |||||||||||
12 | Moïse Rususuruka Moïse Rususuruka ('99) | 99 | SUI | 1:53.17 | |||||||||||
Raphael Salm Raphael Salm ('89) | 89 | SUI | DNF | pace | |||||||||||
M22 400 m hæk 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 50.77 | 0.129 | ||||||||||
2 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 50.79 | 0.189 | PB | |||||||||
3 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 51.50 | 0.152 | ||||||||||
4 | Vít Müller Vít Müller ('96) | 96 | CZE | 51.92 | 0.151 | ||||||||||
5 | Matěj Mach Matěj Mach ('97) | 97 | CZE | 52.77 | 0.148 | ||||||||||
6 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 53.14 | 0.137 | ||||||||||
7 | Mattia Tajana Mattia Tajana ('96) | 96 | SUI | 53.52 | 0.144 | ||||||||||
8 | Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | 53.66 | 0.151 | ||||||||||
K22 400 m hæk 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Petra Fontanive Petra Fontanive ('88) | 88 | SUI | 56.48 | 0.152 | SB | |||||||||
2 | Robine Schürmann Robine Schürmann ('89) | 89 | SUI | 58.17 | 0.172 | ||||||||||
3 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 58.65 | 0.145 | ||||||||||
4 | Tereza Vokálová Tereza Vokálová ('98) | 98 | CZE | 58.71 | 0.176 | ||||||||||
5 | Eileen Demes Eileen Demes ('97) | 97 | GER | 59.07 | 0.134 | ||||||||||
6 | Karoline Daland Karoline Daland ('99) | 99 | NOR | 59.77 | 0.176 | ||||||||||
7 | Tereza Jonášová Tereza Jonášová ('98) | 98 | CZE | 1:02.02 | 0.154 | ||||||||||
8 | Inge Drost Inge Drost ('96) | 96 | NED | 1:05.19 | 0.245 | ||||||||||
P17 1000 m 1.9. Finale A Finale | 1.9. | ||||||||||||||
1 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 2:46.72 | PB | ||||||||||
2 | Antje Pfüller Antje Pfüller ('02) | 02 | GER | 2:49.99 | PB |