M 100 m Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.51 | SB | ||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.68 | |||||||||||
3 | Sulayman Bah Sulayman Bah ('86) | 86 | SWE | 10.68 | |||||||||||
4 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.78 | |||||||||||
5 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 10.85 | SB | ||||||||||
6 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 10.88 | SB | ||||||||||
7 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.90 | |||||||||||
Erik Hagberg Erik Hagberg ('95) | 95 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Mickey Joe Mickey Joe ('91) | 91 | NOR | 11.01 | |||||||||||
Indledende 4 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Erik Hagberg Erik Hagberg ('95) | 95 | SWE | 10.46 | SB | ||||||||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.61 | SB | ||||||||||
3 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.75 | SB | ||||||||||
4 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 10.89 | PB | ||||||||||
5 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 10.93 | =SB | ||||||||||
6 | Sondre Loftås Kåstad Sondre Loftås Kåstad ('96) | 96 | NOR | 10.97 | |||||||||||
Indledende 5 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.58 | |||||||||||
2 | Sulayman Bah Sulayman Bah ('86) | 86 | SWE | 10.71 | |||||||||||
3 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 10.92 | |||||||||||
4 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 10.92 | =SB | ||||||||||
5 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 10.94 | SB | ||||||||||
6 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 11.01 | |||||||||||
7 | Jostein Joshua Fossøy Jostein Joshua Fossøy ('92) | 92 | NOR | 11.05 | |||||||||||
M 200 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 20.66 | |||||||||||
2 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 21.32 | |||||||||||
3 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 21.40 | |||||||||||
4 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 21.79 | |||||||||||
Josh-Kevin Ramirez Talm Josh-Kevin Ramirez Talm ('96) | 96 | NOR | DQ | ||||||||||||
Finale B Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 21.34 | PB | ||||||||||
2 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 21.70 | SB | ||||||||||
3 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 21.75 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Adam Danielsson Adam Danielsson ('93) | 93 | SWE | 47.82 | SB | ||||||||||
2 | Josh-Kevin Ramirez Talm Josh-Kevin Ramirez Talm ('96) | 96 | NOR | 48.28 | |||||||||||
3 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 48.61 | |||||||||||
4 | Martin Astner Martin Astner ('93) | 93 | SWE | 48.71 | |||||||||||
5 | Martin Loftås Kåstad Martin Loftås Kåstad ('90) | 90 | NOR | 49.17 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 1:47.79 | PB | ||||||||||
2 | Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | 1:48.77 | SB | ||||||||||
3 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 1:48.93 | |||||||||||
4 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:48.93 | PB | ||||||||||
5 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:49.46 | |||||||||||
6 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 1:49.49 | PB | ||||||||||
7 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 1:50.32 | PB | ||||||||||
8 | Emil Oustad Emil Oustad ('89) | 89 | NOR | 1:58.54 | |||||||||||
Elias Ottosen Elias Ottosen ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96) | 96 | DEN | 1:50.95 | PB | ||||||||||
2 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:51.27 | |||||||||||
3 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | SWE | 1:51.60 | SB | ||||||||||
4 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:52.09 | |||||||||||
5 | Darcy Sutton Darcy Sutton ('91) | 91 | AUS | 1:52.39 | |||||||||||
6 | Sondre Dingsør Sondre Dingsør ('96) | 96 | NOR | 1:53.82 | |||||||||||
7 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:54.14 | |||||||||||
Andreas Reutz Andreas Reutz ('86) | 86 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.33 | PB | ||||||||||
2 | Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | 1:54.30 | PB | ||||||||||
3 | Ola Kroken Ola Kroken ('98) | 98 | NOR | 1:54.91 | PB | ||||||||||
4 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:54.95 | |||||||||||
5 | Tor Alfred Bredesen Tor Alfred Bredesen ('93) | 93 | NOR | 1:55.16 | SB | ||||||||||
6 | Håkon Hanssønn Jakobsen Håkon Hanssønn Jakobsen ('96) | 96 | NOR | 1:55.67 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 3:47.07 | SB | ||||||||||
2 | Erik Hovlandsdal Erik Hovlandsdal ('89) | 89 | NOR | 3:47.57 | SB | ||||||||||
3 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 3:49.94 | PB | ||||||||||
4 | Jens Larsen Åstveit Jens Larsen Åstveit ('97) | 97 | NOR | 3:50.58 | PB | ||||||||||
5 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 3:50.75 | |||||||||||
6 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 3:50.78 | PB | ||||||||||
7 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 3:53.06 | PB | ||||||||||
8 | Henrik Irgens Gravdal Henrik Irgens Gravdal ('98) | 98 | NOR | 3:53.18 | PB | ||||||||||
9 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 3:53.26 | |||||||||||
10 | Sindre Solbakken Omvik Sindre Solbakken Omvik ('93) | 93 | NOR | 3:53.66 | PB | ||||||||||
Vegard Ølstad Vegard Ølstad ('92) | 92 | NOR | DNF | ||||||||||||
Anders SørensenAnders Sørensen ('96) | 96 | NOR | DNF | ||||||||||||
Magnus Hannevig Pettersen Magnus Hannevig Pettersen ('95) | 95 | NOR | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 13:48.11 | |||||||||||
2 | Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | 13:53.64 | |||||||||||
3 | Hans Kristian Fløystad Hans Kristian Fløystad ('89) | 89 | NOR | 14:04.56 | PB | ||||||||||
4 | Anton Danielson Anton Danielson ('90) | 90 | SWE | 14:08.97 | |||||||||||
5 | Asbjørn Ellefsen Persen Asbjørn Ellefsen Persen ('87) | 87 | NOR | 14:09.32 | SB | ||||||||||
6 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | ERI | 14:10.41 | SB | ||||||||||
7 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:10.79 | SB | ||||||||||
8 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 14:32.56 | PB | ||||||||||
9 | Rolf Steier Rolf Steier ('84) | 84 | USA | 14:34.90 | SB | ||||||||||
10 | Kristian Tjørnhom Kristian Tjørnhom ('95) | 95 | NOR | 14:35.26 | PB | ||||||||||
11 | Trond Ørjan Eide Trond Ørjan Eide ('90) | 90 | NOR | 14:37.31 | |||||||||||
12 | Dadafo Dhaqiba Dadafo Dhaqiba ('89) | 89 | NOR | 14:47.13 | SB | ||||||||||
13 | Eivind Øygard Eivind Øygard ('92) | 92 | NOR | 14:53.07 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 50.04 | |||||||||||
2 | Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | 53.29 | SB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Audun Bakke Jensen Audun Bakke Jensen ('98) | 98 | NOR | 4.65 | PB | ||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.53 | +0.5 | SB | |||||||||
2 | Amund Høıe Sjursen Amund Høıe Sjursen ('96) | 96 | NOR | 7.34 | +1.2 | SB | |||||||||
3 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.31 | +0.8 | ||||||||||
4 | Vetle Utsi Onstad Vetle Utsi Onstad ('87) | 87 | NOR | 7.12 | +0.7 | SB | |||||||||
5 | Henrik Holmberg Henrik Holmberg ('89) | 89 | NOR | 6.91 | -0.2 | SB | |||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 60.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 56.91 | |||||||||||
3 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 52.43 | |||||||||||
4 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 49.46 | SB | ||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 72.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 68.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 58.55 | |||||||||||
K 100 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.91 | |||||||||||
2 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.13 | |||||||||||
3 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.28 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.00 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.91 | |||||||||||
2 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.11 | |||||||||||
K 200 m Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 23.94 | |||||||||||
2 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 24.47 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 52.85 | NU23R | PB | |||||||||
2 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 53.24 | PB | ||||||||||
3 | Benedicte Hauge Benedicte Hauge ('89) | 89 | NOR | 53.38 | PB | ||||||||||
4 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 54.00 | |||||||||||
5 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.11 | =PB | ||||||||||
6 | Emily Rose Norum Emily Rose Norum ('96) | 96 | NOR | 54.63 | |||||||||||
7 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 55.01 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 55.23 | |||||||||||
2 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 55.24 | PB | ||||||||||
3 | Ingrid Linn Nordahl Ingrid Linn Nordahl ('97) | 97 | NOR | 55.66 | PB | ||||||||||
4 | Tara Marie Norum Tara Marie Norum ('91) | 91 | NOR | 56.17 | |||||||||||
5 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 57.27 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:03.42 | PB | ||||||||||
2 | Ingvill Måkestad Bovim Ingvill Måkestad Bovim ('81) | 81 | NOR | 2:03.64 | SB | ||||||||||
3 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90) | 90 | NOR | 2:04.23 | PB | ||||||||||
4 | Martine Eikemo Borge Martine Eikemo Borge ('90) | 90 | NOR | 2:04.96 | PB | ||||||||||
5 | Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90) | 90 | NOR | 2:05.34 | |||||||||||
6 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:07.36 | PB | ||||||||||
7 | Stine Wangberg Stine Wangberg ('99) | 99 | NOR | 2:11.42 | PB | ||||||||||
8 | Anna Emilia Zielinkiewicz Anna Emilia Zielinkiewicz ('89) | 89 | POL | 2:15.65 | |||||||||||
Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 2:13.16 | SB | ||||||||||
2 | Helena SILTBERG Helena SILTBERG ('87) | 87 | SWE | 2:13.41 | |||||||||||
3 | Ane Bakken Hodt Ane Bakken Hodt ('95) | 95 | NOR | 2:13.51 | PB | ||||||||||
4 | Lena Indrebø Lena Indrebø ('92) | 92 | NOR | 2:13.64 | SB | ||||||||||
5 | Pia Bålsrud Pia Bålsrud ('95) | 95 | NOR | 2:14.31 | PB | ||||||||||
6 | June Bakken Hodt June Bakken Hodt ('95) | 95 | NOR | 2:15.09 | PB | ||||||||||
7 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 2:15.78 | PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 4:16.20 | |||||||||||
2 | Kristine Eikrem Engeset Kristine Eikrem Engeset ('88) | 88 | NOR | 4:24.71 | |||||||||||
3 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 4:30.85 | |||||||||||
4 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:32.68 | PB | ||||||||||
5 | Karoline Skauen Karoline Skauen | 00 | NOR | 4:40.74 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Tale Ørving Tale Ørving ('89) | 89 | NOR | 13.66 | |||||||||||
2 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 13.74 | PB | ||||||||||
3 | Sofia Mossberg Sofia Mossberg ('95) | 95 | SWE | 13.92 | |||||||||||
4 | Synnøve Bjørgo Adam Synnøve Bjørgo Adam ('97) | 97 | NOR | 14.61 | SB | ||||||||||
Amanda Holmberg Amanda Holmberg ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Frida Persson Frida Persson ('89) | 89 | SWE | 58.24 | SB | ||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:00.04 | SB | ||||||||||
3 | Karin Busch Karin Busch ('92) | 92 | NOR | 1:02.48 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 1:01.37 | PB | ||||||||||
2 | Vår Åsheim Vår Åsheim ('99) | 99 | NOR | 1:01.86 | PB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.85 | =SB | ||||||||||
2 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.80 | PB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.25 | PB | ||||||||||
2 | Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86) | 86 | NOR | 4.00 | |||||||||||
3 | Birgitte Kjuus Birgitte Kjuus ('99) | 99 | NOR | 3.70 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nadia Akpana Assa Nadia Akpana Assa ('95) | 95 | NOR | 6.38 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 6.28 | +0.2 | SB | |||||||||
3 | Margrethe Renstrøm Margrethe Renstrøm ('85) | 85 | NOR | 5.90 | +1.1 | ||||||||||
4 | Ida Hansen Ida Hansen ('93) | 93 | SWE | 5.76 | +0.7 | SB | |||||||||
5 | Thale Leirfall Bremset Thale Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 5.60 | +0.3 | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oda Utsi Onstad Oda Utsi Onstad ('90) | 90 | NOR | 13.23 | -0.2 | SB | |||||||||
2 | Chiamaka Okparaebo Chiamaka Okparaebo ('92) | 92 | NOR | 12.20 | -0.4 | ||||||||||
3 | Mari Sellevåg Aarø Mari Sellevåg Aarø ('98) | 98 | NOR | 12.15 | +0.3 | ||||||||||
4 | Mai Britt Berge Mai Britt Berge ('95) | 95 | NOR | 12.03 | +0.5 | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elin Isane Elin Isane ('75) | 75 | NOR | 47.71 | SB | ||||||||||
2 | Berit Stunes Isene Berit Stunes Isene ('98) | 98 | NOR | 44.39 | SB | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Trude Raad Trude Raad ('90) | 90 | NOR | 61.05 | |||||||||||
2 | Mona Holm Solberg Mona Holm Solberg ('83) | 83 | NOR | 60.85 | |||||||||||
3 | Josefin Berg Josefin Berg ('85) | 85 | SWE | 57.02 | |||||||||||
4 | Mari Strange Øya Mari Strange Øya ('90) | 90 | NOR | 54.58 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 54.85 | |||||||||||
2 | Elisabeth Höglund Elisabeth Höglund ('90) | 90 | SWE | 49.70 | |||||||||||
3 | Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92) | 92 | NOR | 48.63 | |||||||||||
4 | Lena Marie Hansen Lena Marie Hansen ('93) | 93 | NOR | 44.00 |