Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: National Indoor Championships 18‐19.2.2017 Inde

M 60 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM6.65
  
=NR =NU23R DUR-20 PB
2Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta6.79
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.88
  
 SB
4Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.91
  
 PB
5Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.07
  
 
6Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK7.09
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM7.09
  
 PB
Indledende heats19.2.
Indledende 1
19.2.
19.2.
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta6.78
  
 
2Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK7.05
  
 =PB
Indledende 2
19.2.
19.2.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.92
  
 
Indledende 3
19.2.
19.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19007.11
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.12
  
 
Indledende 4
19.2.
19.2.
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM6.74
  
 
Indledende 5
19.2.
19.2.
1Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.98
  
 =PB
M 200 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.32
  
 PB
2Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.49
  
 SB
Finale B
18.2.
18.2.
1Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta22.40
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190022.49
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.51
  
 
Indledende 6
18.2.
18.2.
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.45
  
 
M 400 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM46.83
  
 
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta48.71
  
 SB
3Martin JohansenMartin Johansen ('95)Aalborg AM49.52
  
 
M 800 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:52.34
  
 
2William DevantierWilliam Devantier Sparta1:56.50
  
 PB
3Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik1:57.21
  
 PB
M 1500 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
2Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94)Sparta3:51.83
  
 PB
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 3:52.54
  
 PB
4Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta3:52.54
  
 PB
M 3000 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 8:28.53
  
 SB
2Peter GlansPeter Glans ('93)HMRC8:29.84
  
 SB
3Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:34.00
  
 
4Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik8:35.30
  
 SB
5Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK8:38.62
  
 SB
6Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:43.22
  
 
7Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta8:50.25
  
 SB
8Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta8:52.32
  
 PB
9Charlie ØstergaardCharlie Østergaard ('86)Aarhus 19008:53.99
  
 PB
10Emil KortbækEmil Kortbæk ('95)8:57.40
  
 PB
11Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik8:58.21
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Anton HarrsenAnton Harrsen ('95)Aarhus 19008:49.60
  
 PB
2Rene NielsenRene Nielsen ('74)Herning LK8:52.33
  
 PB
3Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 19008:56.57
  
 SB
M 60 m hæk    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 19007.78
  
 
2Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)KIF8.37
  
 SB
3Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM8.46
  
 PB
M Højdespring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)Aarhus 19002.11
  
 SB
2Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta1.97
  
 SB
M Stangspring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.05
  
 
M Længdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.44
  
 
2Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.30
  
 SB
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.25
  
 PB
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.98
  
 PB
M Trespring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Anders MøllerAnders Møller ('77)Sparta14.81
  
 SB
2Dennis MägiDennis Mägi ('95)Sparta14.59
  
 
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta14.13
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190016.95
  
 SB
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF16.40
  
 SB
K 60 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.55
  
 
2Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.61
  
 PB
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.66
  
 
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.81
  
 SB
5Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.86
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.87
  
 
6Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.87
  
 
8Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja7.90
  
 
Finale B
19.2.
19.2.
1Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Frederiksberg IF7.86
  
 PB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF7.92
  
 
Indledende heats19.2.
Indledende 1
19.2.
19.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.53
  
 
2Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.83
  
 SB
3Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.84
  
 SB
4Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.87
  
 
Indledende 2
19.2.
19.2.
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.64
  
 PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.68
  
 
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.88
  
 
K 200 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190024.06
  
 SB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.29
  
 
4Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta25.23
  
 
Finale B
18.2.
18.2.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta24.89
  
 SB
2Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.47
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.47
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 25.39
  
 PB
Indledende 3
18.2.
18.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190024.30
  
 
Indledende 4
18.2.
18.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.82
  
 
Indledende 5
18.2.
18.2.
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta24.97
  
 PB
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.09
  
 SB
Indledende 6
18.2.
18.2.
1Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.46
  
 
K 400 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190053.67
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta55.37
  
 
3Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM57.19
  
 
K 800 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:10.44
  
 
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:12.12
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:13.17
  
 
4Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:15.78
  
 
Indledende heats18.2.
Indledende 1
18.2.
18.2.
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:11.31
  
 PB
Indledende 2
18.2.
18.2.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:12.70
  
 
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF2:14.41
  
 
Indledende 3
18.2.
18.2.
1
Trine Mjåland
Trine Mjåland ('90)
/ NOR2:08.02
  
 SB
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)KIF / NOR2:08.44
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:12.80
  
 
4Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti2:12.95
  
 PB
K 1500 m    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF4:32.89
  
 PB
3Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti4:35.04
  
 SB
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC4:35.13
  
 SB
5Julie MathisenJulie Mathisen ('93)AGF Atletik / NOR4:38.78
  
 PB
K 3000 m    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta9:46.27
  
DUR-21 SB
2Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)Herning LK / NED9:59.71
  
 PB
5Emma Dyrup KleistEmma Dyrup Kleist ('97)AGF Atletik10:31.16
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF8.45
  
 =PB
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.59
  
 
3Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta8.82
  
 =PB
K Højdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95)Amager AC1.70
  
 
2Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.70
  
 SB
K Stangspring    
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.05
  
 =SB
2Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)Sparta / NOR4.05
  
 SB
3Karin FisherKarin Fisher ('88)Aarhus 1900 / USA3.85
  
 SB
4Caroline RannersCaroline Ranners ('95)Sparta3.65
  
 
K Længdespring    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.78
  
 SB
K Trespring     
Inde 19.2.

Finale A

Finale
Inde 19.2.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190012.76
  
 
2Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF11.80
  
 SB
3Anne PorsholdAnne Porshold ('95)Aarhus 190011.65
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 18.2.

Finale A

Finale
Inde 18.2.
1Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta16.59
  
 SB
 
15.69  X15.74  X16.59 SB  X  
3Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.77
  
 PB
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.58
  
 PB
5Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190013.47
  
 PB
6Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.16
  
 PB

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020